STADSVENSTER Héél Westerbork leeft mee mët Wassink, keientrekker no. 1 Garagehouder leidde gas naar kamer van vrouw 2 Amersfoorts bedrijf vervoert reusachtige kei Zwerfsteen weegt 20.000 kg Laat ze maar rustig sluipen Vulpennen gestolen uit boekwinkel Dievenvacantie...- Noteert IJ even Nu ook rallye voor scooters Bromfietser rijdt tegen vrachtauto Ongeluk in speeltuin Belgische overheid steunt nationale filmproductie Korea-versierselen uitgereikt Woensdag 13 Augustus 1952 (Van een onzer verslaggevers) Het zou ons niefs verwonderen als Willem Wassink uit Amersfoort vannacht onrustig heeft geslapen. En ook zijn zoons Willem en Joop, zijn neef Jan en de knechts Janus Diepenveen en Dirk Veldhuizen. Misschien hebben zij wat beklemmend gedroomd van een gigantische keisteen op de Drentse hei. waarmee zij gisteren precies twaalf uren aan het worstelen zijn geweest en die hun tenslotte met een gewicht van 20.000 kg bij een dalende zon in het grasperk voor het raadhuis van Westerbork beslist zwaar op de maag ging liggen .Maar als Willem Wassink met zijn ploeg van eerlijk zwetende kerels in overall dan een kantelende stenen kolossus alles en iedereen heeft z:en vermorzelen onder een twintig tons-gewicht, kan hij opgelucht wakker zijn ge schrokken. paar biels, diie tot de uitrusting van dit wonderlijk bedrijf behoren als bij u of mij de lucifers.. Na een uur óf zo haast kent men in dit me tier niet kreeg de kei vaste gronet onder de machtige wielen, en met een gangetje van niet meer dan 15 km. vond het gevaarte over de smalle kronkelweg zijn nieuwe be stemming. Toen stond de raadhuis- klok op twee uur. Maar de jongens, die om half zeven de zwaarwegende herinnering aan het diluviale tijd perk te lijf waren gegaan dachten nog steeds niet aan eten „Dat komt wel als-ie ligt", zeiden ze met groezelige gezichten. Hele maal is dat niet uitgekomen, want om vier uur. toen het grasveld voor het raadhuis er uit zag of er een tankslag had gewoed burgemees ter Londo vond het niet erg. want het moest toch vernieuwd worden bliezen ze een half uur af De Westerborkse kei lag toen klaar om in haar stoel van veldkeien te glij den. En dat is tenslotte gebeurd, om half zeven, nadat Willem Was sink Jr. aan zijn broer Joop nog ontelbare keren met geheven arm het signaal ..trekken" of ..stoppen" voor de lier had gegeven. En nadat de kei door middel van halve en hele biels op miraculeuze wijze toch zo kwam te staan als burgemeester Londo en zijn dorpelingen het zich al weken hadden voorgesteld toen is er veel en opgelucht gezucht. Ook door ons, want kijken als ondeskun dige naar zo'n karwei kan ook in spannend zijn. Want de zwerfsteen van het Man- t:nger Zand. op acht-en-een halve kilometer van Westerbork steekt sinds gisteravond haar ruim me ter trots de Drentse lucht in als neuwste attractie von deze ge meente. Sleper Wassink kon op zijn zo veelste sigaar gaan kauwen. Burge meester Londo de hand schudden en terugreizen naar A'foort. van waar hij in de nacht van Maandag op Dinsdag om half twee was ver trokken. Wanneer hij nu langs de Amersfoortse kei komt. die krap 11 ton haalt, zal hij misschien glim lachen Met die Westreborkse kei. die in enkele maanden, om zo te zeggen, zo'n grote plaats heeft ingenomen in de harten van alle dorpelingen, is het wonderlijk gegaan. Ontginning De Ned, Heide Maatschappij voert sinds 1950 aan het Mantmger zand in D.U.W -verband een ontginning uit. die liefst 600 h a. beslaat. Vijf honderd meter van de smalle straat weg. die langs de buurtschappen Mantinger. Balinge, Garminge en Ursinge kronkelt, stootten in begin April van dit jaar de spaden van arbeiders op een steen. Dat gebeurt in deze Drentse heidegrond, waarin de ijstijd van 20 30 duizend jaar geleden zijn gletscher-sporen heeft achtergelaten wel meer. Opzichter Bosch van de Ned. Heide Mij., die van een paar duizend kilo meer of minder bij een zwerfsteen in de Drentse hei bepaald niet meer over stuur raakt, moet toen toch wel even met zijn verweerde kop heb ben geschud. Want na meting van deze enorme kalksteen kon het ge wicht gevoeglijk op 20 000 kg, wor den gesteld. Het was een der groot ste die ooit in ons land werd ge vonden. Laten zakken of laten springen was de vraag. Maar er was ook nog een derde mogelijkheid, die schuchter over enkele lippen kwam: plaatsen voor het raadhuis in Westerbork. De nieuwe burge meester. de heer G. Londo. een jong en energiek magistraat, was er glad voor. Maar dan moesten de kosten van het transport door heel Wes terbork worden gedragen. Zo ging de voetbalclub V.K.W. al gauw tweemaal negentig minuten enthou siast achter de bal voor de kei en kwam de Vereniging van Platte landsvrouwen m actie voor de zwerfsteen door midael van de ba zar, waarvoor de bakker, ne slager en de kruidenier van harte hun taart, rookworst of fles limonade schonken. V.V.V, droeg een steentje bij voor de steen en de prijs voor het vervoer kwam er. Zwaar karwei Wij mogen wel zeggen, dat Was sink op die steen, die nu zo fier te pronk staat voor dorpeling en vacantieganger. gisteren menige zweetdruppel heeft laten vallen. Om half zeven 's morgens was iuj me. zijn materiaal present op het Man tinger Zand. waarboven een gloeien de zon ging rijzen. Vier uren van sjorren, stutten en schuiven langs ijzeren balken brachten 20 ton steen uit een kuil van vier meter in door snede en enkele meters diep. op de bijna monsterlijke oplegger, die er niet van kreunde. Dat gebeurt pas bn vrachten, die het dubbele halen Meter voor meter trokken de 140 p k van de trekker-met-lier de op geladen zwerfsteen dooi de slappe, pas ontgonnen heidegrond. Het was hier een ijzeren plaat en daar een Op Zaterdag 16 Augustus zullen door militairen van het vliegveld Soesterberg tussen 9 en 16 uur in de omgeving van Amersfoort oefe ningen worden gehouden. Het pu bliek zal zeer waarschijnlijk buiten landse en Nederlandse personen waarnemen, die in werkkleding en voorzien van een groot nummer op borst en rug pver de wegen en door de bossen sluipen. Het publiek wordt door de auto riteiten verzocht, deze personen op geen enkele wijze hulp te verlenen en derhalve niet de weg te wijzen en geen lift te verschaffen. Verwaarloosd pakhuis Tegen S. de L„ koopman te Amersfoort, is proces-verbaal op gemaakt. omdat zijn lompenpak huis op de Kamp in een zodanige staat van verval verkeert, dat in storting van eerste en tweede étage niet onmogelijk moet worden ge acht. Ook de brandblusmiddelen lieten ongeveer alles te wensen over. "N W illem Wassink weet wat slepen is (Van een onzer verslaggevers Willem Wassink, dikke vijfti ger met loshangend vest en op gestroopte mouwen weet van wanten. Al bijna vijf en twintig jaar. Waar in Nederland lasten van tientallen tonnen zijn te verslepen komt hij kijken, schuift zijn pet wat voorover en krabt in gepeins even op het hoofd. Als hij: „in orde" zegt, gaan ook inderdaad de stoomketels, hijs kranen, locomotieven, baggermo lens en zwerfstenen de weg op. „Nee" is er bij hem nog met bij geweest Hij weet wat hij met zijn 24- of 32-wielige opleggers kan verslepen. Twee van zijn zoons in Australië trouwens ook. Vorige week waren het drie hijskranen van elk ruim zestig ton voor de mijnen in Limburg. Morgen zal het weer een ketel van vijftig ton zijn. „Nou, en vandaag hebben we dan dat steentje er tussen door", zei hij in Westerbork, toen de staaldraad van vier-en-ecn-halve centimeter dikte van de lier zo strak stond als een snaar. Gisternacht is ingebroken in de boekwinkel van de heer L. aan de Noordewierweg. Uit een in de winkel staande vitrine werd voor een waarde van twee a driedui zend gulden aan vulpennen gesto len. Voor een bedrag van ruim 250 gulden, dat zo voor het grijpen lag, bleken de nachtelijke gasten geen belangstelling te hebben gehad. De inbrekers drongen de winkel binnen door het vernielen van een ruitje aan de achterzijde van de woning. Zodoende kon een spanjo letsluiting worden geopend. De heer L. is niet verzekerd tegen diefstal. 1969. Isle Diable blUkt gelukkig minder onher bergzaam dan het er uit ziet. Er groeien allerlei gewassen en de mannen zullen zich hier onge twijfeld lange tijd in le ven kunnen houden. Bo vendien kunnen zij trach ten een boot te bouwen om te proberen daarmee naar meer bewoonde streken te roeien. Maar dat is een zaak van late, zorg. Allereerst maken zij een hut, zodat zij ten minste een schuilplaats hebben tegen de regen Maar met de matroos Peter gaat het hoe lan ger hoe slechter. De koorts wordt hoger en de arme kerel lijdt ver schrikkelijke pijnen Na enkele dagen blijkt, dat hij bloedvergiftiging heeft gekregen en dan DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB W\ ls het einde nabij. In de avond van de vijfde dag van hun verblijf op Isle Diable sterft Peter. Met ontbloot hoofd staan zijn drie vrienden bij zijn sterfbed. Dat is de eerste van ons, denkt Christian; wie zal de volgende zijn? Toen mej. C. H. K. uit Utrecht met haar bromfiets, die ze voor 'n huis aan de Hugo de Grootlaan had neergezet, wilde vertrekken, bleek uit een van de zijtassen een rode plastic tas, waarin een bedrag van f 1,45 een rijbewijs en een belastingkaart. te zijn gestolen. In ruil voor de tas had de dader op het spiegeltje van de bromfiets een papiertje geplakt met de tekst: In de week van 21 Juli t/m 26 Juli 1952 is ons gehele bedrijf wegens vacantie gesloten. Dat zal dus wel een rustige week voor de politie zijn geweest GRAND THEATER. Snouckaartlaan4. Tel. 4632. ven 6 lot 13 Aug ..Bongo öe Beer". Toegang elke leeftijd Aanvang Zond 2 4 15 6 45 en 9 uur. Overige dagen 2.3U 6 45 en 9 uur In de Donderdag-Cyclus 14 Augus tus „Het Woord" Toegang 18 laar. Aanvang 2 30. 6.45 en 9 uur CITY THEATER. Westsmgcl 7. Tel 6572 Van 8 tot en met 14 Aug. „Song of the Islonds" Toegang 18 Jaar Aanv Zondag 2. 4 13v 6 4! en 9 uur. In de Jeugd-FUmcyclus Woensdag 13 Aug. „De Spoorzoekers" Aanvang 2 en 4 uur. REMBRANDT THEATER. Langstraat 129. Van 8 tot en niet 11 Aug .Chi nees goud" ToeRang 14 Jaar. Van 12 tot en met 14 Aug „De Koper- vallei" Toegang 14 Jaar Aanvang Zondag 2, 4 15 6.45 cn 9 uur. Ove rige dagen. 2 30. 6.45 en 9 uur CITY THEATER. Burg Grothestraat 38. Telefoon 2790. SoestdUk. Van 8 tot en met 10 Aug ..A en C ln het Vreemdelingenlegioen" Van 11 tot en met 13 Aug Toegang 14 Jaar. „De zoon \an de Kallef" Toegang 14 .iaar. In de Donderdag-cyclus 14 Aur, ..Het grote concert" Aanvang Vrijdag 8 uur. Zaterdag en Donder dag 2 30. 45 en 9 uur Zondag 2. 4 15 6 45 en 9 uur. Overige dagen 2.30 en 8 uur CUEEUM FL.EH1IL. westsingel Dage lijks geopend. Behalve Zondags: werkdagen van 10—12 en 14 uur Zaterdag 10—12 en 1 30—3 uur JL G. HUIS. Paulus Buyslaan 1. van 19 Juli tot en met 31 Augustus, schll- derljenexposltle van leden van het A K.G. De Ploegh cn Het Spectrum Dagelijks open van 10—12 en van 1417 uur. Zondags alleen van 14— 17 uur. Burgerlijke Stand 12 Augustus GEBOREN" Hendrika Johanna, d. van J. J. Hllbrink en H. Kiersch. Josephus Lambertus Maria. z. van M F D Zwa nenburg en J. G van Roolj Vloletta Marearetha. d. van J. Arler en K. A. Stender. Mia Jacoba. d. van H. Rijk* boer en A. J. v. d. Brink. OVERLEDEN: A. P. van Ravenhorst, 77 Jaar. wed. van W. A. v. d Boven- kamp. Temperatuur van 't water De temperatuur van het water in Pesie's bad bedroeg hedenmor gen 21 graden. IN DEN HAAG AANGEHOUDEN Op verzoek van de Amersfoort se politie is in Den Haag een ze kere S. aangehouden die er van wordt verdacht een regenjas te hebben gestolen. (Van onze correspondent) Voor het eerst ln Nederland zal een internationale rallye voor scooters worden gehouden. De Lambretta Club Nederland organiseert n.l. op 6 en 7 Septemher een Internationale Scoo ter Rallye op de Veluwc bi) Epe. De ze rallye draagt een zuiver toeris tisch karakter, en staat open voor alle scooters. De rallye duurt twee dagen; er zyn echter verschillende opgaven met telkens aparte prijzen. Deelnemers kunnen zich voor belde of voor één van beide dagen opgeven. Op de betreffende Zaterdagavond wordt een avond-kaart-leesrit van ongeveer één uur gehouden; daarna volgt een concert met officiële ont vangst van het gemeentebestuur van Epe Zondags is er een kaartleesrit. een beschreven oriënteringsrit en ten slotte, na een rust in Vierhouten, een tijdrit naar het Uddelermeer. Reeds hebben zich verscheidene deelnemers, waaronder ook buiten landers, opgegeven Het ligt in de be- j doeling telkenjare dit evenement te herhalen. De club, die deze rallye organiseert is de in December 1951 opgerichte Lambretta Club Nederland, welke zich o.a ten doel stelt de behartiging van de scooterbelangen in het alge meen; men heeft daarbij gedacht aan het uitwisselen van technische erva ring en gegevens, het organiseren van clubtochten. zowel ln binnen- als in buitenland, oriëntenngsritten, enz. SOEST P.V. „De Vriendschap' De postduivenvereniging „De Vriendschap" hield j.l. Zondag een wedvlucht vanaf Ciney (B.) af stand 210 km In concours 232 duiven, die om 7.35 uur met Z.W wind werden gelost. Aankomst eerste duif 9 uur 52 min 22 sec.; bereikte snelheid 1536 meter per minuut De laatste prijswinnende duif arriveerde om ló uur 8 min. 12 sec. Totaal uitslag: J. Onwezen 1 13 17; W. Nieuwenhuis 2 11 24 26 27 28 32 34 36 38 47 48 49; E van Daatselaar 3 14. G. Sukel 4 10 44 45; J. Gaasbeek 5 16; J. Mulders 6; W Roest 7. D J. Bos 8 19; G Sikkelbein 9 29 30 37; J. Kaats 12 35 40; R. Koster 15; J. Meywes 18 21; G H v d Broek 20 31; J. Mets 22; J. Rams 23 39: Prins Bernhard 25 41 42 46; C. Dijkman 33; Th. de Muijnck 43; G Hooijer 50. Finales van SPSV Volleybaltournooi Na wekenlang van spannende wedstrijden te hebben genoten, werd Dinsdagavond het laatste ge deelte van het volleyball-tournooi der SPSV afgewerkt. Het terrein achter het politie bureau was omzoomd met belang stellenden. De eerste wedstrijd werd ge speeld door Nephriet ISPSV I, uitslag 21 met de sets 156. 915. 1511. (Nephriet kampioen». Daarop volgde de ontmoeting tus sen Olympia IIMarechaussee II. uitslag 2—0. (Olympia II kampioen). De volledige uitslag is als volgt: Afdeling A: 1. Nephriet I 23 p.; 2. Olympia I 21 p 3. HJA I 18 p.; 4 SPSV I 15 p.; 5. Marechaussee I 11 p.; 6. Marechaussee II 2 p. Afdeling B: 1. Olympia II 16 p.; 2. SPSV II 15 p.; 3. Crescendo I 14 p.; 4. HJA II 12 p5. Brand weer I 5 p. Dames-afdeling: 1. HJA I 10 p.; 2. Olympia I 6 p.; 3. Olympia II 2 p Na afloop van de wedstrijden reikte de corpschef de heer C. van Es. de prijzen aan de resp. win nende teams uit. nadat de secreta ris van SPSV. de heer P. Bergman de dank aan de deelnemende ver enigingen namens de SPSV had overgebracht. In het kader van de Internationale Militaire Luchtmacht vijfkamp te Soesterberg werden vandaag schermwedstrijden gehouden in het gebouw van de Geneeskundige Dienst Luchtmacht. Onze foto is genomen tijdens de partij van luit.-kolonel W. Bakker (rechts) en sergeant Van der Arend (links) (Eigen foto) Uit de Veldweg te Soest kwam een vrachtauto, die de Kerkstraat inreed, zonder dat de bestuurder op naderend verkeer lette. Een bromfietser, de 64-jarige heer K. uit Hilversum was juist ter plaatse en botste met kracht tegen de zijkant van de vrachtauto, met het gevolg, dat de bejaarde heer kwam te vallen en met enige verwondingen aan het gelaat en een heupfractuur per EHËO-ziekenauto naar het R.K. ziekenhuis te Hilversum werd vervoerd. Vacantie perikelen /KZELF ga veel liever in Juni of Juli met den: „Misschien wil je va der er ook een." Dat was 't laatste was Stadsvcnsterkij- ker van de familie zag én hoorde, want meteen stopte de bus en moest hij er uit. Het regende natuurlijk en zo bleven zijn gedachten nog even bij van een vader, die bij al zijn onredelijkheid toch één redelijke gedachte had uitgesproken Ja, waarom niet gebroken met de tra ditie, die wil dat de leer lingen van de lagere scho len hun vacantie hebben ln de regenrijkste zomer maand? Svk meent te weten dat er al eens sprake is ge weest ran vacantiespreiding, óók voor scholieren. Een voortreffelijke gedachte, die voorlopig echter moeilijk uitvoerbaar schijnt. Want iaat moet een gezin, waar van de kinderen in Juni va cantie hebben, terwijl de va der op de eerste week ln Augustus is aangewezen A's we eens begonnen met een geringe verschuiving die èii de sehoolvaeantie èn de zogenaamde bouwvak- arbeidersvnrantie uit de „regenzóne" brengt. Don zijn meteen ook de mannen geholpen, die zelf het. tijd stip van hun vacantie kun nen bepalen maar daarbij vacantie," zei de man in de bus. „Maar als je kinderen hebt, die school gaan, ben je wel op Augustus aunge- wezen. Waarom verschui ven ze die sehoolvaeantie niet een beetje. Nou heb je altijd regen: En wat heb i k dan aan die armoedige twee vrije weken na een jaar van hard sappelen':'" Hij gaf een vinnige klap op de twee grote koffers in her looppad en keek ver wijtend naar zijn vrouw. Alsof die er wat aan doen kon dat de bagage niet wilde blijven staan en dat de Augustusmaand weer met regen en storm is ge komen. 's Mans zelfmede lijden zou bepaald ergerlijk zijn geweest als zijn vrouw niet stilletjes voor zich uit 4 4 had zitten glimlachen. Zo betekenen Slechts de van: wat doe je met zo'n kans op mooi weer zou profe kwajongenOver de er door worden vergroot, knie leggen of een zuurtje En om het enthousiasme geven om hem zijn mond van al te vurige medestan- fe laten houden? Ze besloot ders meteen maar een tot het laatste, daarbij de beetje te temperen zal wijze omzichtigheid in acht svk ook nog even vertellen nemend, umarmee ze waar- wat hlj pjders in de bus sch(Jnlfjk de gemoedsrust boorde, toen daar het ge- sprek eenmaal op verregen' gespaard. Bezuinigd op de koekjes, niet naar de blo- scoop geweest, oude schoe nen nog eens een keer la ten lappen enfin, je weet wel hoe je op zo'n manier toch altijd weer wat op zij 'dat"iï«t'p«ic kunt leesen En toen wtj naar de Rivièra met een tentje in de koffer. Maar wat ls dat tegengevallen. Bepaald ruw weer. Ik zeg tegen m'n vrouw: Cor. la ten we teruggaan en ge woon bij Noordwijk of zo de tent neerzetten Juli. hè, is bij ons toch meestal wel een dragelijke maand! Zo gezegd, zo gedaan en we hebban d'r geen spijt van gehad!" „Gelukkig, zei de ken nis met goed geveinsde op luchting; Dus daar trof fen jullie 't?" Dat wil 7crrr.on," antwoordde de verteUer „Na een dag of wat begon onze tent te lek ken Laat op de avond no- tabene maar je weet dat Jnoie in die buurt woont. Bij haar konden we nog net komen met de laatste bus. Cor zegt ook dat had je in Nice moeten overko men Daar kenden we al leen maar ene jongeman met hun kinderen rekening Van Vliet uit Amsterdam. moeten houden. Perikelen II Natuurlijk zou zo'n maat regel in dit land met zijn grillige klimaat nog geen verzekering tegen regen van haar echtgenoot al ja renlang had weten te spa ren zonder die van haar zelf in 't gedrang te bren gen Eerst hield ze het ver frommelde zakje aan de twee dochtertjes voor die de vacanties was gekomen. Een heel wat bescheidener heer dan die tot berstens toe met zelfbeklag gevulde vader, deed een kennis od op de zijbank zaten en fluistertoon de historie van stopte het. toen de zoon in z ij n reis „Nou. we had- de handen met de woor- den het hele jaar door flink d p in de ieugdherhorg ver- bi ppf Weet je overigens wat mil nou te denken yepff Ziin we 't hele laar niet naar d° film geweest om te soaren en daar bij Jopie zaten we als maar in de bmscoop. omdat 't zo regende Circus I Misschien wel duizend mensen stonden gisteravond met een plaatsbewijs op zak tevergeefs in de rij voor het circus Géant. Dat is niet prettig. Dan denk je een avondje uit te zijn De me dedeling van de circuslel- ding. dat er niemand meer in de grote tent kon. werd dan ook niet bijster vrien delijk ontvangen. De men sen drongen naar de cassa op. zeiden minder mooie woorden en eisten hun geld terug. Ja, zo ging het gister avond, Ergens moet een fout zijn gemaakt. De admi nistrateur verzekerde ons. dat niemand schade hoeft te lijden. Er is gisteravond al veel geld terugbetaald. Zij. die nog plaatsbewijzen be zitten, kunnen natuurlijk vanavond op deze bewijzen in het circus terecht. Veel mensen zullen dat ongetwij feld nog doen. De grote toe loop valt wel te verklaren. Ook de circuspropagandisten werken graag met superla tieven. maar zij hebben dit maal gelijk. Dc artisten, die in de tent aan de Helle straat werken, brengen een programma dat boeit Circus II De politie had gisteravond geen eenvoudige taak We hebben altijd respect voor de wijze waarop de Amers foortse vertegenwoordigers van de sterke arm met de burgerij omgaan Daar valt weinig op aan te merken. Ook gisteravond niet, toen de politie in het grote ge drang van het pub'iek om een piaatsje in de circus tent rustig orde op zaken stelde. Zo stond ook gisteravond iedere bezoeker aan het cir cus netjes in de rij. We zou den er ook zijn gaan staan. De circusdirectie had de pers. die toch wel iets heeft te betekenen in het maat schappelijk bestel, een bij zonder bewijs van toegang verstrekt. kunt zonder meer doorlopen" had men ons verzekerd. Bij de politie zijn hlijkbaar eeen instruc ties ten aanzien van de pers bekend. Er zijn agenten, die in de pers een gtaag gezien gast zien. „O. goat U maar door" zegt de een. „Pers?, niks mee te ma ken. gaat U maar achter in de rij staan" zegt dc ander. Bij zeggen «alleen blijft het dan nog niet, want de ster ke arm grijpt die man van de pers in zijn kraag." Nogmaals, we zouden even gewillig ln de rij zijn gaan staan, maar we waren er gisteravond voor de uitoefe ning van ons beroep. Er had in die tent iets kunnen ge beuren zoals er buiten de tent iets gebeurde. Nu ston- Terwijl de fam. van PI. uit Amersfoort, Dinsdagmiddag verpo zing zocht in de speeltuin van Westemeijer aan de Birkstraat, liep hun 4-jarig zoontje alleen door de tuin. Het knaapje kwam te dicht bij de schommel en kreeg de plank tegen z'n hoofd. Mei een grote wonde, die in „De Lichtenberg" moest worden gehecht, konden de ouders het ventje weer mee naar huls nemen. Klop I even aan 't Stadsven- ster. Tel. 4291: Iedere morgen van tien tot twaalf uur. V J den we in die lange rij en kregen ook de mededeling „er kan niemand meer in". We zijn toch in die tent ge komen. Ons plaatsbewijs was geen cassabon, maar een persoonlijke (op naam van de krant gestelde) uit nodiging van de circusdirec tie. Maar zo'n uitnodiging èn perskaart met pasfoto schijnt voor sommige Amersfoortse politiemannen niet voldoende te zijn om de bezitter ervan in de uit oefening van zijn beroep be hulpzaam te zijn. Carillonconcert Het hedenavond vanaf half acht door de heer mr. R. de Waard te geven carilloncon cert bestaat uit de volgende nummers: 1. Improvisatie; 2 Selectie van bekende melodieën van W A. Mozart; 3. Drie Ne derlandse Volksliederen- 3. Des winters als het regent, b Zeg. kwezelken. wilde gij dansen'' c Een karvetje langs de zandweg reed: 4. Menuet in G dur van L von Beethoven; 5 Humoreske van A Dvorak; 6. Drie volksliederen van verschil lende gewesten; a. Grönnens Laid b Frysk Folkslied c. Twents Volkslied; 7. Selec tie van Hollandse Boeren dansen; 8. Der kleine Postil lon van G Winkler; 9. Drie vogelliederen, a Klein vo- gelein. op groene tak. b. De gefopte vogelaar c. The mocking-bird-hill. (de spot vogel»; 10. Fantasie over be kende iachtmelodieèn en ja gersliederen; 11 Klepner- mars van J. Morks: 12. Drie Franse Volksliederen: a Berceuse ("c' était deux amants"), b Au clair de la lune. c. Sur le pont d'Avig- non, 13 Klokkenlied uit „Les cloches de Corneville"; 14. Mijn grootvaders klok: 15. Gedeelten uit de Big- Ben-Fantasie (voor beiaard) R de Waard; 16. a. Wiegen lied van W. A. Mozart; b. Wiegenlied van J. Brahms: 17. Der lieben Sonne Licht und Pracht hat nun den Tag vollführet van J. S. Bach. Wielrijder en bromfietser met elkaar in botsing Dinsdagmiddag om 5 uur reed de 68-jarige G. uit Amersfoort per bromfiets op het rijwielpad langs de Soesterbergs'estraat, gaande in de richting Soesterberg. Op een gegeven moment keek de heer G. achterom en veranderde daarbij enigszins van richting. Hij reed pardoes tegen /een wielrijder, een 17-jarige Hilversummer aan. Bei den kwamen te vallen, waarbij de oude heer er het ergst aan toe was. Hij bekwam een grote hoofdwonde, die door dr De Vos werd verbon den en is daarna, vermoedelijk met een hersenschudding naar ..De Lichtenberg' te Amersfoort ver voerd. (Van onze kunstredacteur) Nederland is thans het enige West-Europese land. waar van overheidswege geen regeling is ge troffen ter ontwikkeling van een nationale filmindustrie. In België, waar tot voor kort de eigen film industrie. evenals hier. slechts in cidenteel gesteund werd. is thans een complex van overheidsmaat regelen doorgevoerd ter begunsti ging van een eigen speelfilmpro ductie. Op de begroting is daar voor een post van zes en een half millioen francs uitgetrokken. In het vervolg zal wanneer Belgische films vertoond worden, een deel van de daarop geheven vermake lijkheidsbelasting teruggestort wor den ten bate van de nationale film productie, in het bijzonder van speelfilms- van de vermakelijk heidsbelasting op Belgische jour naalfilms wordt hiertoe 5 percent gerestitueerd, van die op docu mentaires van eigen cineasten 25 percent en van op speelfilms van eigen bodem zelfs zeventig per cent. ROOSENDAAL Voor het front van het hele garnizoen Korea-vrij- willigers. dat gelegerd ls in de En- gelbrecht van Nassau-kazerne van de commandotroepen te Roosendaal, hebben 6 officieren hedenmorgen een onderscheiding ontvangen» „we gens uitzonderlijke verdiensten in de strijd op Korea" Luit.-kolonel Eekhout reikte namens de president van de republiek Zuid-Korea de versierselen uit. Majoor G N. Tack te Hilversum ontving de Chung Mu-medaille met zilveren ster; kapitein De Haan te Leeuwarden, de Warang-medaille met gouden ster; kapitein Clump- kens te Zoutelande, de officier van gezondheid der eerste klasse A. J van Meurs te De Bilt, de eerste luitenant C O Wilhelm le Nijme gen en J Krijgsman te Zoetermeer ontvangen de Warang-medaille met zilveren ster. Clarissa Spencer Churchill die binnenkort met Engelands minister van Buitenlandse Zaken, sir Anthony Eden, in het huwe lijk zal treden. DEN HAAG. De nationale re- classeringsdag zal dit jaar op 4 Oc tober gehouden worden. Houtopslagplaats in de as gelegd schade 15.000 HAARLEM Een felle brand heeft Maandagmiddag de houtop- I slagplaats naast de nijverheidsschool in IJmuiden Oost geheel in de as gelegd. In het geheel uit hout op getrokken gebouwtje, was hout op geslagen voor lesdoeleinden. Het optreden van de IJmuidense brand, weer, die het vuur met drie stra len bestreed, kon niet voorkomen dat de opslagplaats geheel af brandde. De schade wordt ge taxeerd op 15.000. Waarschijnlijk is de brand ontstaan door het spe len met vuur door kinderen. Vader die baby doodde krankzinnig verklaard (Van onze correspondent) DEN BOSCH Naar wij van be voegde zijde vernemen is de 33-ja- rise T. uit Eindhoven, die op 5 Mei j.L zijn 2*4-jarig zoontje om het leven bracht door het toedienen van een dodelijke dosis van een slaap middel. door een psychiater krank zinnig verklaard. Het zoontje van T. was achterlijk en leed in ernstige mate aan toevallen. T. verklaarde indertijd tegenover de politie, dat het verlangen om zijn kind uit zijn lijden te verlossen, hem tot zijn daad had gebracht. Commando-overdracht te Harderwijk 's-GRAVENHAGE Op Don- derdag 14 Augustus as. te 11.00 uur zal de lult. kolonel M. J. van der Hoog. commandant van het regiment Veldartillerie „Prins Mau- rits" in de Willem George Frede- rikkazerne te Harderwijk het com mando overgedragen aan de majoor F. E. Lagerwerff. De bij het regiment ingedeelde troepen, waartoe ook behoort een afdeling gemechaniseerde artillerie uit Oldebroek. welke door een de tachement vertegenwoordigd zal zijn, zullen voor de scheidende en de nieuwe commandant defileren. LONDEN. De B O.A.C. is voor nemens, binnen twee jaar met straalvliegtuigen over de Atlan tische Oceaan te gaan vliegen. Proc.-generaal bij Hoge Raad acht bewijs voor zware mishandeling ondeugdelijk (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. De procureur-generaal bu de Hoge Raad. jhr mr dr L H. K. van Asch van W'Uck. concludeerde Dinsdag tot vernietiging van het arrest van het Haagse Gerechtshof, waarbU de 28-jarige garagehouder M. P. K. uit Nieuw St. Joosland wegens zware mishandeling van zyn echt genote werd veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf met aftrek van voor arrest. Van de primair ten laste gelegde poging tot doodslag werd K. des tijds vrijgesproken. K. had in de nacht van 31 Janu ari 1951 een benzinemotor in zijn garage laten draaien. Via een pijp en een trechter had hij de uitlaat gassen naar de slaapkamer van zijn echtgenote geleid De vrouw is hier door einstig ziek geworden. Het ge- door ernstig ziek geworden. Het ge- i de verdediging verwierp mr van rechtshof bevestigde het vonnis van j Asch van Wijck in zijn conclusie De deugdelijk en het cassatiemiddel ge grond Hij vroeg de Hoge Raad het vonnis te vernietigen en de zaak te verwijzen naar een ander gerechts hof. Een tweede cassatie-middel van de verdediging verwierp mr Van de rechtbank, dat eveneens zes jaar leidde. In zijn cassatiemiddelen had de raadsman van K., mr S. van Oven, naar voren gebracht, dat de recht bank ten onrechte een bekentenis van K.. dat hij zijn vrouw had wil len doden, als bewijs voor „zware mishandeling" had doen gelden. Deze bekentenis legde de garage houder af tegenover de rechtercom missaris Tijdens de zitting ontken de hij weer. Jhr Van Asch van Wijck oordeel de, evenals mr Van Oven, dat uit deze bekentenis ten hoogste gecon cludeerd kan worden tot een opzet tot doden, doch dat deze opzet geens zins zware mishandeling behoeft in te houden Daarom achtte de pro cureur-generaal dit bewijsmiddel on- Hoge Raad zal 19 Augustus arrest wijzen. Bekneld tussen perron en spoorwagon LUTTERADE Maandagavond omstreeks tien uur heeft zich een dodelijk ongeval voorgedaan op het stikstofbindingsbedrijf der Staats mijnen te Lutterade. Bij het ken van wagons raakte daar de 25- jarige ongehuwde handlanger J. L. Simon, toen hij van het perron sprong om voo'' een voorbijrijdende wagon door te lopen, bekneld tus sen die wagon en het perron. Hu werd daarbij op slag gedood. Simon was afkomstig uit Amsterdam.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 2