COEBERGH'S Meelfabrikanten buiten hun monopolie-positie uit STADSVENSTER Rotherham zendt delegatie van gemeentebestuur Concert op Amicitia-terras trekt veel belangstelling Belgen Bodart en Ossieur winnen vijf kamp 2 Schot trof burger in achterhoofd F 1,75 MILLIOEN EXTRA WINST Ta nee- voorzien ing bedreigd, landbouapolitiek doorkruist BESSEN JENEVER KNMI registreerde hevige aardbeving Noteert U even Maandag 18 Augustus 1932 Europ echtgenote, de commandant van de brandweer mr Smith en echtgenote, het raadslid mr Duke en mr en mrs Fairbairn De mayor en alder man zullen met hun echtgenoten de gasten zijn van de burgemees ter, de overige bezoekers van hun Amersfoortse collega's. wisseling van sportgroepen en cul- Het ligt in de bedoeling van ons turele organisaties van de aanvane 1 ese geest moet groeien De gemeentebesturen uit Rother ham en Amersfoort hebben de uit- turele organisaties van de aanvang af met belangstelling en sympathie gadegeslagen, uitgaande van de ge dachte. dat de Europese geest in de bevolking zelf moet groeien. Een delegatie van het Engelse gemeen tebestuur. onder leiding van mayor F. C. Wofinden, bezocht Amersfoort en een deputatie uit burgemeester en wethouders van Amersfoort, n 1 de burgemeester, de gemeente secretaris Haars en de wethouders Van Galen Last en Koopman, be zocht Rotherham. Na vijf jaar zond burgemeester Molendijk wederom een uitnodiging en op 3 September a.s. komt een delegatie van 15 dames en heren naar de Eemstad o.a.: de mayor mr Young en de mayoressalderman Shayler en echtgenote, alderman Wofinden en echtgenote, de town- clerk mr Wall en mrs Wall, de commissaris van politie mr Hall en Esperanto-expositie in A.G. Huis Beide plaatselijke esperanto-ver- enjgingen zullen op 4, 5 en 6 Sep tember a s. in het A.G.-huis een tentoonstelling houden. Een grote verscheidenheid aan corresponden tie, literatuur en tekeningen uit Japan en Argentinië zal op de ex positie te zien zijn. Engelse wielrenners naar Amersfoort In de week van 6 tot en met 13 September krijgt de A.R. T.C. „De Pedaalridders" een groep ren ners van The Rotherham Weeling Club op bezoek. Dit is in het kader van de sportuitvvisseling tussen Amersfoort en Rotherham. De En gelsen arriveren Zaterdag 6 Sep tember. waarna Zondag 7 Septem ber op het circuit aan de Nijver heidsstraat een wegwedstrijd ge houden wordt. Het ligt verder in de bedoeling op Woensdagavond, 10 September, een tijdrace te hou den en wel op een circuit dat ge vormd wordt door Vondellaan en Hugo de Grootlaan Dit natuurlijk indien toestemming van de auto riteiten wordt verkregen. Vooral in deze tijdrace zullen onze Amers foortse wielrenners op geduchte strijd moeten rekenen, want de Engelsen zijn op dit „nummer" ge specialiseerd. gemeentebestuur de gasten oud en nieuw Amersfoort en enkele ge meentelijke instellingen te laten zien en excursies te maken naar Arnhem, de Zuiderzeewerken en Amsterdam. G. v. d. Brug eerste in Ronde van Deventer De Amcrsfoorter Gerrit van de Brug, lid van ,.De Fedaalridders". heeft Zondag in Deventer zijn kracht bewezen, door de Nieuwe- llngenrondc in deze stad op zijn naam te brengen. In een sterk veld renners gaf hij steeds de toon aan, werd ditmaal niet door pech vervolgd, en ver sloeg de sterke Alkmaarder Rol in een spannende eindsprint. Zijn stad- en clubgenoot Adriaan Pol voerde een enerverende strijd tegen zware concurrenten in de Amateurs-ronde, waar hij tenslotte als vierde over de eindstreep ging. Juliana geeft showavond in Birkhoven Het Amersfoorts Christelijk Tam boers- en Pijperscorps „Juliana" geeft, in samenwerking met het jeugdcorps „Bernhard", de drum band, alsmede een damesgroep van de Christelijke Gymnastiek Ver eniging „Wilhelmliia", op Zater dag 30 Aug. a.s. in het. Openlucht theater .Birkhoven" een groots op gezet Muzikaal Openluchtspel. Het was Henk Driessen die dit openluchtspel, dat onder de titel ,.De Verjaardag van Koning Fluit" zal worden gebracht, vorm gaf. De samensteller heeft voor deze avond ook de algehele leiding. Een keurig uitgevoerd program ma geeft een overzicht van het geheel, waarin zowel walsen, mar sen. xylophoonsoli, zang, balletten als aardige sketchës voorkomen. De drumband, die ook een groot aandeel is toegewezen, zal in groot parade-uniform verschijnen. Wij zijn er van overtuigd, dat het openluchttheater voor deze inte ressante showavond plaatsen te kort zal hebben, temeer, daar „Ju liana" vorig jaar. met een twee maal uitverkochte Markthal heeft bewezen, dit „vak" goed te ver staan. Burengerucht Mevr de wed. S. uit Muurhuizen no 143. had in de nacht van Zaterdag op Zondag de-radio hard aanstaan Zij kreeg proces-verbaal voor het verstoren van de nacht rust van omwonenden. „Limonade" en bloedneus De heren H D. en W. K respec tievelijk uit Veenendaal en Alphen a.d. Rijn hadden Zaterdag kennelijk te diep in het glaasje gekeken Toen zij althans vanuit de Lange- straat de Varkensmarkt op zwier den. merkte de heer H. v. V. op: ..Jullie hebt geen limonade gedron ken!" Hij had zijn woorden amper uitgesproken, of het tweetal had hem al een bloedneus geslagen. Voor ontnuchtering werd het twee tal overgebracht naar het politie bureau. Dif is geen ..Wie komt er in mijn huisje", maar een jaarlijkse keu ring van geiten, georganiseerd door de Soester Geitenfokvereni- ging. Terwijl de baas een piraatje rolt, kijkt Ma geit „schaapachtig" de wereld in. „Wie doet mij wat", schijnt zij te zeggen (DvA-Astra) Soldaat demonstreerde een vuurwapen ERMELO. Zaterdagmiddag deed zich by de familie Meinema aan de Zandkampweg te Ermelo een zeer tragisch ongeval voor, waarvan een 27-jarige jongeman het slachtoffer is geworden. De 19-jarige zoon, de soldaat H. Meinema. was zoals gewoonlijk met het week-end naar huis gekomen. Al spoedig bleek, dat hu in het bezit was van een revolver en en kele patronen, die hij uit de ka zerne had weten mee te smokkelen. Buiten bij het huis zou hij dit vuurwapen demonstreren. Niet wetende, dat de revolver reeds of nog geladen was, deed Meinema er een patroon in en schoot in de lucht. Daarna liet hij zijn arm met het vuurwapen zak ken en trok nogmaals af. Het ont zettende gevolg was, dat de in het gras zittende kostganger en aan staande zwager, de 27-jarige heer B. Leenheer, door de kogel in het achterhoofd werd getroffen. In zorgwekkende toestand is deze naar het ziekenhuis „Salem" vervoerd. Zondagavond was er nog geen ver betering ingetreden. Bromfietsrijdster door tram aangereden DEN HAAG Het zestienjarige meisje E. C. van der Hoorn kwam Zaterdagavond met haar bromfiets onder een tram. Zeer ernstig ge wond is zij naar het ziekenhuis Zuidwal overgebracht. Het meisje kwam uit de Falckstraat en ging rechtsaf de Parallelweg op. Door dat zij een grote bocht gemaakt had kwam zij op de linkerkant van de rijbaan. Juist op dat moment kwam haar een tram van lijn 12 tegemoet. Bij het zien van de na derende tram is het meisje blijk baar zenuwachtig geworden. Zij slipte, kwam voor de tram te val len en werd enige meters meege sleurd. Muzikale prestaties worden steeds beter Ilct is bekend, dat onder auspi ciën van VVV de plaatselijke har monie- en fanfarecorpsen in dit zo merseizoen avondconcerten geven op het terras van „Amicitia". Zaterdagavond was de Koninklij ke „Amersfoortse Muziekvereni ging" aan de beurt en het lokkende weer van deze Augustusavond had een massa hoorders er toe gebracht om dit opcnluchtconcert by te wo nen. We vinden het altijd prettig de verrichtingen van onze blazers te volgen, omdat wij weten, welk een belangrijke plaats zij vervullen in hei openbare leven Zij zijn een volslagen onmisbaar element bij talrijke gelegenheden. Na de bevrijding heeft men in deze verenigingen „inventaris" op gemaakt waarbij bleek hoezeer, de geoefendheid zeer had geleden, dat de instrumenten vaak in de malaise hadden gedeeld en. wat het ergste was. dat verschillende uitstekende krachten aan de organisaties waren ontvallen. De kwade gevolgen van de oor logstijd zijn langzamerhand over wonnen en de vooruitgang, in bijna ieder opzicht, heeft zich over een zestal jaren krachtig voortgezet Daarom brengen wij hier hulde aan onze harmonie- en fanfarecorp sen en spreken onze bewondering uit voor de leden-muzikanten, de dirigenten en de bestuurders, die zulk prima werk hebben geleverd Theo Hulleman is één onzer be kendste corpsleiders en zijn be kwaamheid bleek ook weer op dit Zaterdagse promenadeconcert. Er was een aardig programma samen gesteld en de uitvoering getuigae van een behoorlijke muzikaliteit en techniek bij de muzikanten Misschien zou het wenselijk zijn eens in de speciale muziekliteratuur voor havmoniecorpsen rond te neu zen. opdat ook eens andere dan de traditionele nummers ten gehore worden gebracht Er zijn verder vormen van muziek, die de jeugd van onze tijd gvaag hoort, al bedoe len wij natuurlijk niet. dat men van onze corpsen jazzmuziek, zoals de bands" die maken, mag verwach ten. Wel zijn er uitstekende bewerkin gen van moderne en ook klassieke muziek, die niet overmatig moeilijk zijn. Het publiek bestond voor een groot deel uit de echte liefhebbers van dit genre muziek en voor een (gelukkig» kleiner deel jonge men sen. die naar zulke gelegenheden alleen schijnen te komen, om hun luidruchtigheid te demonstreren en daarmee hun gebrek aan eerbied voor de aandachtige luisteraar. Niettemin was het een mooie en goede avond. Wij hopen, dat de nu nog volgende drie concerten onder even gunstige weersomstandighe den mogen plaats vinden. S. JERUZALEM. Israel zal geen schadeloosstellingen van Oostenrijk verlangen, omdat Duitsland verant woordelijk is voor de misdaden tegen de Joden, na 1938 in Oostenrijk be dreven. Advertentie tl M Last van zenuwen? Mijn hardt't Zeauwtabletteo helpen U er overheen. HOOGLAND Burgerlijke Stand Geboren: Joannes Cornelis Al bertus, z van R. van Valkengoed en M. E Zieltjes. Ondertrouwd: Hendrikus Joseph Kreijne en Johanna Hendrika van Dijk. Gehuwd: Gerardus Wouterus Maria Schoonderbeek en Catharina Antonia van den Hoven. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB 1973. Aan boord van de „Pandora" heeft Wil ly de seinen van de „Vrijheid" opgevangen. Wanneer zij hoort, dat het schip medische hulp vraagt, verzoekt zij de motoren te laten stoppen om beter te kunnen luis teren. Jack Burton voelt er eerst niet voor terug te varen om de „Vrij heid" te gaan helpen, maar wanneer hij van Willy en zijn vrouw Marga, hoort, wie Rob is, begrijpt hij wel. dat zij hun oude vriend niet in de steek kunnen laten. Willy en Marga verheu gen zich er op. Rob weer terug te zien na zo lange tijd. Maar wat kan er i En wie is die onbekende, die medische hulp no- aan de hand zijn aan boord van de „Vrijheid"? I dig heeft? Marga weet wel iets af van de genees- kunde en het spreekt vanzelf, dat zij alles zulleti doen om Rob te helpen. (Van onze landbouwredacteur) De Nederlandse meelfabrieken zijn er door het vormen van een inkoop combinatie. die haar een monopolie-positie op de tarwemarkt verschaft, in geslaagd de boeren en de tarwehandelaren gemiddeld 73 cent per 100 kg tarwe van oogst 1951 minder te betalen, dan waartoe zij door de regering In de gelegenheid werden gesteld. Uierdoor hebben de boeren ongeveer 1.300.000 en de handelaren f 450.000 minder ontvangen dan waarop zfj meenden te kunnen rekenen. Deze 1.750.000 hebben de meelfabrieken als extra-winst kunnen boeken, dank zfj hun monopolie-positie by de inkoop tegenover een grote verdeeldheid van aanbod. Niet alle meelfabrieken hebben tezamen een inkoopcombinatie gevormd; wel de meeste, die te vens de grootste hoeveelheid tarwe verwerken. De overige fabrieken en molens passen zich echter aan de pryzen aan. die de inkoopcombinatie betaalt. Zo werkt het geheel toch als een bfjna volledig monopolie. Tegenover deze inkoopmacht staat het zeer grote aantal van ongeveer 2000 erkende tarwehandelaren. waar onder de twee centrale landbouw coöperaties. het C.I.V. en het Cen traal Bureau, als de grootste Een si tuatie dus aan verkoopzijde, waarbij zelfs van een beperkte mate van eensgezindheid geen sprake is. Tarwe behoort nog tot de weinige landbouwproducten, waarvoor een gesloten prijsregeling geldt. De rege ring stelt voor dit product een richt prijs vast (voor oogst 1951 24.25 per 100 kg», die, zo is haar bedoe ling, de gemiddelde prijs zal zijn welke de boer voor zijn product ontvangt. Voor de meelfabrieken, de inkopers van de tarwe, stelt de re gering een inkoopprijs vast (vorige oogst 25.55), die het enerzijds mo gelijk maakt, dat de boer de richt prijs ontvangt en die anderzijds de basis vormt voor de berekening van de broodprijs. Het verschil tus sen richt- en inkoopprijs is de mar ge voor de handel 1.30). Eerste moeilykheden Toen de regering in het verleden meerdere malen was gebleken, dat de meelfabrieken niet de inkoop prijs aan de handel betaalden, waar door deze weer niet in staat was de telers de richtprijs te geven, heeft zij de handel in de gelegen heid gesteld de tarwe tegen een bepaalde prijs bij het Aan- en Ver koopbureau voof- Akkerbouwproduc ten in te leveren Maar al waren de bedoelingen van de regering in principe nog zo goed, in de prak tijk stuitte de inlevering bij het A V.A. op allerlei moeilijkheden. Te vens wisten de meelfabrieken eed inkooppolitiek te voeren, waardoor optreden van het A.V.A. meestal juist niet nodig was. Te geringe verhoging Daar het bewaren van tarwe door de boeren en de handel natuurlijk geld kost, stelt de regering de meel- Advertentie l. M.) Voor 't Borre/e/urt/e J TUeau* oepst 5.70 L Pun/rtK fabrieken in de gelegenheid hun inkoopprijs iedere maand met 20 ct per 100 kg te verhogen. De bedoe ling van de overheid daarmee is. dat de meelfabrieken ook maande lijks gemiddeld 20 cent meer aan de handel zullen betalen. Dit hebben zy echter niet gedaan; dc fabrieken beperkten de verho gingen tot vyf cent. een dubbeltje en maximaal vyftien cent per maand. Hierdoor slaagden zy er in, naarmate het seizoen vorderde, ver houdingsgewijs steeds minder aan de handel te betalen. Werd aan het begin van de tarwe-oogst in Augus tus 1951 gemiddeld 50 cent per 100 kg minder aan de taruehandel be taald dan in de bedoeling lag van de regering, geleidelyk wisten de fabrieken die 50 cent op te voeren tot 95 cent in Maart van dit jaar! Zo zijn de meelfabrieken er in geslaagd over de oogst 1951 om streeks 250.000.000 kg tarwe te ko pen tegen een prijs die 73 cent per 100 kg lager was dan de regering wenselijk achtte. Staande tegenover een vrijwel als een monopolie han delende groep inkopers, was de han del gedwongen deze winstderving te nemen. Zelf heeft hij 18 cent van dit bedrag als zijn verlies genomen. 55 cent heeft hii op de tarweverbou- wers afgeschoven. Voor de oogst van dit Jaar schynt het of de meelfabrieken er nog een schepje willen op leggen. Toen al thans vorige week de eerste tarwe aan de markt kwam. weigerden zy meer te betalen dan 75 cent bene den hun. door de regering vastge stelde, inkoopprijs. Vorig Jaar Au gustus begonnen zy mot 50 cent extra-winst te nemen. Nu starten zy al met 75 cent* Voor de handel is het bij deze prijs helemaal onmogelijk de boeren de richtprijs uit te betalen; de meel fabrieken laten hem slechts een marge van 55 cent per 100 kg. ter wijl de regering een handelsmarge van gemiddeld 1.30 heeft bepaald, een bedrag dat reeds aan de krappe kant is. Het is niet zo. dat de meelfabrie ken zich met deze inkooppolitiek schuldig maken aan het overtreden van wettelijke voorschriften. Nie mand kan hen (juridisch) het recht ontzeggen uit de situatie de winst te halen die er voor hen inzit. Groeiende ontstemming Vorige week en deze week laaide op de graanbeurzen de ontstemming van de tarwetelers en -handelaren tegen de houding van de meelfa brieken weer op. Men zint op mid delen om zijn gerechtvaardigde niets. Gekookt, gebakken of automobilist hielp een hand- schitterend slot van een gestoofd, 't is óns om het je. Het snoer maakten wij groots feest, eren. Maar levend? Geeft V aan zyn wagen vast En toen Geven wij nog de uitslag maar trekken hè. Langzaam, van de Vrijdag j 1. gehou- tergend langzaam haalden den wielerwedstrijd met wij binnen. (De hele schoon- hindernissen voor „ouders familie hing aan onze lip- en grote broers", pen». Wat denk je dat wij 1. Meyer 2. Bergmeester. de zwagers en schoonpapa er uit haalden? vroegen wij 3. Lambrechts. De „zuster- verzotte hengelaars zijn Zo om de spanning nog te ver- ronde" werd gewonnen door: ij gedrieën hogen. „Een jeep!" „Een 1. mej. Voortman 2 mej. jeep''" vroeg het drietal Dijkstra 3. mej. De Bruin ons portie maar aan Fik! Waarom toy dan toch bij tijd en wijle ons met de hengelsport onledig houden? Louter en alleen, omdat bei- of en toe willen nog wel eens naar Amers- Klop I even aan 't Stadsven- ster. Tel. 4291: Iedere morgen van tien tot twaalf uur. V J GJEW mm Zilvervloot foort. om in de f volgens hun stomverbaasd „Een jeep ja zeggen, visrijke) wateren zeiden wij. „En de koplich rond onze Keistad, zo'a glib herige waterbewoner te ver schalken. Zeg maar eens papa op nee. wanneer zij vragen mee te gaan. ten brandden nog!" „Dat lieg je." stoof schonn- Nou goed dan... Vissen 2 Gisteren kwamen zij met foudralen en emmers naar Amersfoort. Bedenkelijk ke ken wij naar de donkere lucht. Dikke, zware wolken Vissen I FïRIE jaar geleden kregen Uwij op onze verjaardag van zwager Piet een hengel, zochten een onbekende be- Vorip jaar een leefnet van stemming. Volgens schoon- Jongen valt uit droogpaal De twaalfjarige Peter M. uit Den Haag. die bij familie op het Dupondplein logeert, wilde Zater dag uit een droogpaal springen. Hij viel echter verkeerd, waardoor hij met zijn arm door een ruit ging en twee diepe snijwonden aan zijn linkerarm opliep. Per G G en G D. is hij naar het St Elizabeth zie kenhuis overgebracht waar hij voor enkele dagen werd opgeno men. zijn broer Henk. Dit jaar een schepnet van hun va- familie was dit nu juist je eerste in de verliezersronde De uitslag van het bloe mencorso luidt als volgt: Groepspryzen, kinderen- gaven wij toe Doet u twin- le ijs ,20 N d dan doe wd de speeltuin. Schoonderbeek- dan doe wij de koplichten Dogecman; 2e pr no. 66, Matrozen, Veenendaal-Wou- Zomerfeest ,erse; 3e Pr- no n7- Em' iomerieesi granten Kraan-Renes; Wü schreven al eerder Pr'. >24- Huzaren, v over het zomerfeest, dat de Lck-De Jager, speeltuinvereniging Kruis- Paren- le prijs no. 121 kampkwartier organiseerde. Bruidspaar, v. Eletert-v. d Zaterdagmiddag werd dit Brink; 2e pr. no. 55_ 4o ware visweertje. 's Middags groot midzomerfestijn be- 3e pr. no. 119, Hawai- der (die onze schoonvader zouden wij dus op pad gaan. sloten met een bloemencor- meisjes. is.'). Nu moet U weten, dat Onze Zondag was er voor wij aan vissen meer dan één een goed deel door bedor ven. Bij de koffie en aan tafel was het al vis wat de klok sloeg Onze biefstuk broertje dood hebben. Wij houden niet van levende wormeh aan haakjes prik ken. Daarom vissen wij met smaakte naar traan De prui- deeg. dat wij volgens eigen mengelei op de pudding leek vertrouwdrecept berei den. Aardappel, brood een klein beetje kaneel. De laatste specerij voegen w\j toe om een substantie tc wel visolie. Na tafel ver telde schoonpapa een van zyn sterke verhalen. Van de week had hy een karper en bloemen versierde kar- van dertig pond uit de vaart verkrijgen, waar geen vis gehaald. Toen hadden wy er dies meer zij, was vrijwel .'e Er.' rl°\Boercnmeis- genoeg van Eergisteren, zei- ontelbaar. Het werd een -"f* Ria Dijkman; 8e pr. no den wij, zijn wij ook weer feest van klank en kleur. De 96- au'0 versierd. Jantie eens gaan vissen. Meteen al Muziekvereniging „Wils- Konings; 9e pr. no. (5, kracht" en de Koninklijke Bloemenkoopman, Flipie in bijten zal Wij houden genoeg van Eergisteren, zei- namelijk ook niet van le- vende vissen aan scherpe stalen haken Begrijpt U ons beet hè. Wij konden echter goed. tegen een visje op ons met geen mogelijkheid het Amersfoortse Muziekvereni- Huyser; 10e pr. bord bij lunch of avondeten, bakbeest boven water halen. hebben wij hoegenaamd Een toevallig passerend Misschien wist u nog niet. De heer P. Wassink werd dat onz? zilverpapieractie weer met volle kracht is in gezet. Wat u wel weet is. dat de blindegeleidehond er móét komen. Invaller zou graag bij terugkomst van S.V.K. willen zeggen: „Kijk. dat brachten de lezers tij dens je afwezigheid bij el kaar". Doet u dus uw best. Verzamelt u eens net als Rit^, Colewij uit de Celsius- straat, gedurende een jaar het zilverpapier van het rog gebrood en de capsules van alle melkflessen die u sol daat maakt. Er wordt daar in de Celsiusstraat trouwens intensief door de jeugd ge werkt Herman Baarsma van no. 20 en Dick Termorshui zen die op no 35 woont, brachten ook al een hele iading zilverpapier. Dc bei de broertjes Van Bruxvoort uit de St. Radboudstraat weten eveneens wat aanpak ken is. Gezamenlijk kwamen Dicky en Freddy een pak van het waardevolle papier naar ons gebouw brengen. Henk en Jenny Kamsteeg uit de Bernulfusstraat 14 voegden ook nog het nodige aan onze voorraad toe Goed zo jongens. De laatste va- cantieweek nog even flink aanpakken. Jullie weten het, wij zijn er nog lang niet! so. Wij zagen o a. een groep Individuelen: le prijs no. ..Hawaii"meisjes meedingen 118, Bloemenmeisje. Schui- naar een van de fraaie prij- mei: 2e pr. no. 79, fiets zen. Grappig was „Roodkap- versierd. Annie Lenswiel; je" door een heuse wolf 3e pr. no. 30 Boerinnetje, (shond) vergezeld. Miepje v. Dam; 4e pr. no. Wij zagen trouwens tien- 49 riets versierd, Ansje tallen kinderen die een goo. Wassink; 5e pr. no. 87, Hef f h!!; Roodkapje en de wolf, Ria Het aantal kwistig met hei pi... no ren,^autopeds.^etserfen ^vat Buitenkamp; winst tegen de inkoopcombinatie te verdedigen. Voor meer dan 95 pet van de handel zal dit echter zeer moeilijk zijn. want slechts de twee centrale coöperaties, Het Centraal Bureau en het C.I.V.beschikken over werkelijk grote opslagruimten om de tarwe vast te houden. Dat zij hiermede bezig zijn, werd ons op de beurs van vele zijden ver zekerd. Ook de boeren beginnen zo veel mogelijk tarwe vast te houden. Het lijkt echter weL zeker, dat de regering in het dreigende conflict zal ingrijpen, nu de partijen zo scherp tegenover elkander komen te staan. Zij kan niet tolereren, dat de houding van de meelfabrikanten de binnenlandse tarwevoorzienmg in gevaar brengt Nog minder kan zij gedogen, dat de monopoliepositie van de fabrieken haar landbouwpo litiek blijft doorkruisen. Want zou ook deze tarwe-oogst dezelfde onte vreden gevolgen hebben voor de boeren als de vorige, dan is het wel zeker dat het tarwe-areaal in 1953 aanzienlijk zal worden inge krompen. En dit zou voor Nederland een rairip zyn. UTRECHT. Zondagmiddag om 12 minuten over vijf hebben de seis- mografen van het KNMI een bui tengewoon sterke aardbeving opge tekend, waarvan de oorsprong was gelegen op een afstand van 7500 km., in het grensgebied van Tibet en Assam. De afslachting van besmet vee 'S-GRAVENHaGE. Op vragen van het tweede kamerlid de hee Van der Weijden (KVPi betreffen- de het vergoeden van schade en de afslachting in verband met monc- en klauwzeer, heeft de minister van landbouw, visserij en voedselvoor ziening a.i., de heer Staf het vol gende schriftelijk geantwoord: Krachtens het bepaalde in artike: 39 van de veewet wordt aan c; eigenaar van verdacht vee de volh waarde van het vee in gezonde toe stand als schadeloosstelling uitge keerd. Bij koninklijk besluit van 2 Februari 1922. is bepaald, dat in ge val van afmaking van vee. dat aangetast door mond. en klauwzeer aan de eigenaar 90 pet. van de waarde, die het vee in gezonde toe stand zou hebben, wordt uitgekeerd In het algemeen is zulks juist le achten. De mogelijkheid is niet uit- gesloten, dat zich byzonedere om- standigheden voordoen, waarbij In afwijking van het bepaalde een ho gere uitkering dan 90 pet. van de waarde billijk en gerechtvaardigd is te achten. In verband hiermede ts de minister bereid te bevorderen, dat bovengenoemde Algemene Maat regel van Bestuur wordt gewijzigd in dier voege, dat, bijaldien bedoel de omstandigheden zich naar zijn oordeel voordoen, het bedrag de' uitkering kan worden bepaald een hoger percentage dan 90 van de waarde van het dier in gezond toestand. Hoewel het moeilijk verdedigbas is te achten, dat een veehouder mei geënte dieren aan zijn wel geënte veestapel toevoegt, wijst de minu ter erop, dat in dergelijke gevallen door de veeartsenij kundige diens ernstig rekening wordt gehouden (en bij de voorgekomen gevallen reeds gehouden is) met het feit, o. de niet aangetaste dieren al dan me efficiënt voorbehoedend tegen monn en klauwzeer zijn geënt. Ten deze zal door de deskundiger, ieder geval op zich zelf dienen le worden beoordeeld. Ned. Equipe I weerde zich prima Op het laatste ogenblik is de Belgische Equipe I er in geslaagd het Ne derlandse duo BakkerMeulkens voorby te streven en beslag te leggen op de eerste plaats in het ploegenklassement van de Internationale Militaire Luchtvaartvyfkamp. die tydens de afgelopen week te Soesterberg werd gehouden. Het Zaterdag gehouden Parcours Evasion heeft een prachtig sue ces opgeleverd voor de Belgen. Capitaine Bodart en zyn teamgenoot ser geant Ossieur legden resp. beslag op de eerste en tweede plaats. no. 10, ging zorgden voor de vro- fiets versierd, Berth Veld- lijke noten. Het was een huizen. Zo behoort de Pentathlon Aéro- nautique International Militaire weer tot het verleden en heeft in alle opzichten aan haar doel beant woord Niet alleen is de goede orga nisatie waarborg geweest voor een vlot en geslaagd verloop van de vyfkamp, maar ook bezien in het kader van de opleiding en training der vliegers is dit sportieve inter nationale treffen zeer succesvol ge weest. De zittingen van het medisch congres, waaraan vooraanstaande buitenlandse militaire artsen en ge leerden fiebben deelgenomen en die gehouden werd in het kader van de Pentathlon, hebben tot gedachten- wisselingen en besprekingen van zeer sportieve aard geleid en zyn voor de betrokken medische diensten van de luchtmachtstaven van zeer veel nut geweest. Wat de prestaties van de vliegers zelf betreft, de Belgische equipe I, is. zoals gezegd, op de eerste plaats geëindigd met 40 punten direct daar na gevolgd door onze Nederlandse equipe no 1. bestaande uit lt. kol. Bakker en Kap. W. H Meulkens Een zeer fraaie prestatie van onze land- gnoten. Tijdens enkele onderdelen van de vijfkamp waren zij door enige minder goede prestaties wat achterop geraakt, maar de laatste dagen hebben zij zich buitenge woon fraai hersteld, o.a. bij de schiet- en zwemwedstrijden. Zij be zeten toen zelfs de eerste plaats, doch dezeging Zaterdag teloor, hoewel het Parcours Evasion toch belangrijke successen voor hen heeft opgeleverd, want Kan Meulkens werd no. 4 en Lt kol. Bakker ein digde als vijfde Door het dubbele Belgische succes werden zij echter in het ploegenklassement van de eerste plaats verdrongen Onze kwieke sergeants v. d. Arend en v Noorden, de equine II vormden, konden het niet verder dan de laatste plaats brengen, maar zij hebben zich in dit uitgelezen internationale gezelschap toch by- zonder goed geweerd Het individuele totaalklassement van de Internationale Militaire Vijf kamp luidt als volgt: 1 Luitenant Pe.vsonnel. Frankrijk. 18 punten; 2. sergeant Ossieur. België. 19 p.; 3 lui tenant-kolonel Bakker. Nederland. 23 p4. luitenant Lucci Vasco Italië. 27 p.; 5 kapitein Bodart, België. 30 p 6. kapitein Meulkens, Nederland, 31 p.; 7. kapitein Emery, Frankrijk. 35 p.; 8. luitenant Dall'Angelo, Italië, Vliegbasis Soesterberg trok veel publiek SOESTERBERG Direct nadat de burgemeester van Soest mr S. Baron Bentinck Zaterdag op het vliegveld een groene lichtkogel had afgeschoten als teken dat de luchtmachttentoonstelling was ge opend. stroomden de bezoekers toe en twee en een half uur nadien was reeds de 10 000-ste bezoeker geteld Zondag was het nog veel drukker op het vliegveld. 43 p.; 9. sous-lieutenant Miglia Vacca. Belgie, 46 p.; 10. luitenant Pascha Belgie. 47 p.; 11. lieutenant JailletU, Frankrijk, 43 p.; 12. luitenant Carol Frankryk, 51 p.; 13. sergeant Van Noorden. Nederland 51 p.; 14. ser geant van den Arend. Nederland 56 punten. Totaal klassement per équipe: België I (Bodart en Ossieur) 7 pun ten. 2. Nederland I (Bakker en Meul kens» 9 p.; 3. Italië (Lucci Vasco e„ Dall'Angelo) 12 p; 4. Frankrijk (Peysonnel en Carof) 13 p.; 5. Frank rijk II (Emcry en Jaillette) 18 p.;6. België II (Paschal en Miglia Vacca) 19 p 7. Nederland II (Van Noorden en Van den Arend) 27 p. (Advertentie l.M.) LIKDOORNS WONOEROüÉ Weg met onhandige llkdoornrlngen en gevaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel. NOXACORN, neemt de pijn weg In 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wor tel en al. Bevat gezuiverde wonderolie. Jodium en het pijnstillende benzo- caïne. Een flesje NOXACORN Antisep tisch Likdoornmiddel van I. L35 be» spaart U veel ellende- GRAND THEATRE. Van 15 tot en mei 20 Aug. „Er kan nog meer bij Toegang 14 jaar Aanvang: Zo. 2 4.15. 6 45 en 9 uur. Overige dagen 2.30. 6.45 en 9 uur. In de Donderdag cyclus 21 Aug. „Eerucht". Tocganï 18 jaar Aanvang 2 30. 6 45 en 9 uu CITY THEATER Van 15 tot en met Aug. „De gesluierde Maja". Toegang elke leeftijd. Aanvang- Zo. 2-, 4.15 6 45 en 9 uur. Overige dagen 2 3" 6.45 en 9 uur. Zaterdag 16 Aug Maandag 18 Aug. gevarieerd kinder programma met o.a. „Roodkapje Aanvang 2 en 4 uur. REMBRANDT THEATER Van 15 tot t met 18 Aug. „Tarzan en de meer minnen". Toegang 14 jaar. Van tot en met 21 Aug Schat Eiland Toegang 14 jaar. Aanvang: Zo 2 4 15. 6 45 en 9 uur Overige dagen 2 30, 6.45 en 9 uur. CITY THEATER Van 15 tot en met Aug. „Er kan nog meer bij" Toe gang 14 jaar. In de Donderdag-O clus 21 Aug. „Vergeten levens" Toe gang 18 jaar. Aanvang Vrijdag uur. Zaterdag en Donderdag 2 3 6 45 en 9 uur Zondag 2 -, 4 15. 6. en 9 uur. Overige dagen 2 30 en uur. Zaterdag 16 Aug.. Woensdag Aug. 2 en 4 uur. Zondag L7 Aut 2 uur kindervoorstellingen ..De Ge laarsde kat". lUtJbUM FLtHlTL vveslslngei Dage tljks geopend, behalve Zondag werkdagen van 10—12 en 1—4 Zaterdag 10—12 en I 30—3 uur A G HLT1S. Paulus Buyslaan 1 van Juli tot en met 31 Augustus, schil denjenexpositie van leden van "et A K G De Ploegh en Het Spectrum Dagelijks open van 10—12 en van 14—17 uur Zondags alleen van 14- 17 uur Burgerlijke Stand Geboren; Gijsbertus Pieter, C v. Tol en A. P. v d. Pol; Theo dorus, z v W J Ruitenbeek en G v. Leeuwen. Getrouwd: H. Willemsen en c R de Jong. Overleden: Hendrikje Meester 86 jr, wed. v P. Anema.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 2