Duizenden zien laatste vaart van Harderwijks vloot Voor duizenden schade door windhoos Boeiend schouwspel wekt weemoed en bewondering Geen reden tot droefheid Ziekte van Indonesië: 2;een eerbied voor staatsgezag M.s. „Waal" pikt bij Wight schipbreukelingen op Aarde wordt sinds een eeuw steeds warmer Maandag 18 Augustus 1952 5 De laatste dap van H.A.V.-feestweek stond geheel In het teken van de visserij. Duizenden stadgenoten en vreemdelingen bewogen zich Zaterdag middag langs de haven, waar de nog resterende vissers-vaartuigen, keurig opgedoft en met de vlaggen in top gereed lagen om straks in formatie uit te varen. Reeds hadden familieleden en kennissen van de vissers op de vaartuigen plaats genomen om de vaart mee te maken. Voorop lag de H K. 90 van schipper Hannessen dat tot admiraalschip was verkoren, in afwachting van de komst van de „Admiraal" naar wiens aanwijzingen de grote „afscheidsparade" zich zou richten. Inmiddels waren de HAV-be- stuurders met de burgemeester, de wethouders, de gem secretaris en verschillende raadsleden en geno digden saamgekomen in de zaal van hotel IJselmeer. Daar sprak de voorzitter, de heer W. Foppen over het grote gebeuren van deze dag, r.u de Harderwijker visserij na de vele eeuwen van haar bestaan op het punt staat het over een andere boeg te gooien. Nog eenmaal zul len de vissers demonstreren het admiraalzeilen, dat in vroegere eeuwen dikwijls noodzaak was om r:eh tegen de kaperij te bescher men en later als hoogtepunt van de vissersfeesten werd beoefend. Het bestuur meende ditmaal voor Admiraal geen betere keuze te kunnen doen dan de heer C. Klaassen, de man die 22 jaar lang als voorzitter van de visserij-be roepsvereniging „Onze Toekomst" heeft gediend op een wiize die alle jof verdient, een man die als kind in huis was bij het Ministerie van Landbouw en Visserij en bij de Generale Commissie, als het gold de belangen van de vloot voor te staan. Het gebeuren van Zaterdag mag men niet als een begrafenis be schouwen De HAV zal al zijn best doen om de visserij in woord en beeld te doen voortleven in de ge schiedenis van Harderwijk. Daar toe werd ook een kamer ingericht in het Veluws museum van oud heden. Met groot genoegen kon spr. mededelen dat door een over eenkomst met het Museumbestuur heel de burgerij op 6 en 13 Sept s s. gelegenheid zal krijgen om het Museum voor rekening van de HAV te bezoeken. De blauwe uniform Na dit openingswoord hielp de voorzitter de heer Klaassen bij het aantrekken van een blauwe uni formjas met brede gouden mouw- strepen en platte pet en bracht het gezelschap hem naar het admi raalschip, waarvan de admiraals wimpel werd gehesen. Het deed de heer Klaassen bui tengewoon veel genoegen, zo zei hij. dit eerbetoon op 66-jarige leef tijd te mogen beleven. Voor hem, aie van kindsbeen af gevaren heeft zal deze afsluiting van het leven als visser onvergetelijk blijven. Op het sein van de HK 90, wer den van alle schepen de trossen los gemaakt en keurig in elkanders kielzog werd uitgevaren ten aan schouwen van een duizendkoppige menigte. Er was een stevige Zuidwester, gunstig om de haven uit te zeilen. De vissersvaartuigen werden ge volgd door de 73 van de Rijks politie te water, de boot van de Visserij-inspectie, een van de M. UZ. en een van de Zuiderzee- combinatie. Verder liep uit een rondvaartboot met het fanfare corps „Crescendo" aan boord en tal van particuliere vaartuigen Het zeilen van al die vaartuigen, goed achter elkaar, was een schit terend schouwspel Het bleek wel hoe moeilijk het soms was. precies het voorbeeld van het admiraal schip te volgen, zodat nu en dan even de juiste onderlinge afstand verloren ging. Ongeveer een uur werd gevaren; eerst ging het ovei de Knar, ver volgens door de Som en bij de Peppelt ging het fok-te-loevert weer op de haven aan. Die laatste manoeuvre werd prachtig uitge- Aardappeltekort in Oost-Duitsland Coloradokevers hebben het deze keer niet gedaan BERLIJN Voor het eerst heb- ben de communisten in Oost-Duits- land erkend, dat hel tekort aan aard appelen in hun zone te wijten is aan henzelf Tot nu toe is steeds be geerd. dat het veroorzaakt werd door Amerikaanse agenten, die Colo radokevers uit vliegtuigen strooiden In een artikel in het party-orgaan .Neues Deutschland" worden de mi nisters Scholz en Hamann en hun medewerkers ervan beschuldigd, dat zij bij de behandeling van het aard appelprobleem „lanterfanten, slechts routinewerk verrichten en zich om trent de ernst van de toestand geen zorg maken" Daardoor zal de Sow- Jct-zone niet genoeg aardappelen op brengen om de 18 millioen inwoners behoorlijk te voeden. voerd. Bij terugkeer in de haven, begroet door de vrolijke tonen van „Crescendo" kwamen alle deelne mers bijeen in hotel IJsselmecr. Waardering Daar sprak burgemeester Numan een woord van grote waardering aan het adres van de HAV, die de tocht organiseerde en daardoor zovelen in de gelegenheid heeft gesteld, zij het oppervlakkig en bij mooi weer. iets te ervaren van het moeilijke vissersberoep. Namens 't gemeentebestuur en zeker ook na mens de burgerij gaf spr. blijk van zijn erkentelijkheid. „Niet alleen het gemeentebestuur, maar de gehele burgerij staat ach ter de HAV in zijn streven om voor Harderwijk meer belangstel ling op te wekken. Het admiraal- zeilen van vandaag met veertig vaartuigen, wekte ongetwijfeld weemoedige herinneringen op aan de tijd toen de vloot uit 180 vaar tuigen bestond." Spr. riep de vissers op om een drachtig te zijn in het behartigen van aller belangen. Het wil er bij spr. niet in dat het offer dat Har derwijk brengt aan het algemeen staatsbelang, door haar alleen ge dragen zal moeten worden en dat de wond die men bezig is te slaan, zal blijven bloeden.Intussen hoopt hij, dat de paar jaar die nog res ten de visserij rijke baten zal op leveren. Hierop werd aan alle deelne mers een prachtige legpenning met inscriptie als herinnering aan deze dag aangeboden met een toepasse lijk woord. Aan het einde van de bijeen komst bracht voorzitter Foppen warme dank aan de vissers voor hun spontane medewerking aan 't welslagen van het admiraalzeilen, dank ook aan de Rijkspolitie te water, de Visserijinspectie, de M. U Z., de Zuiderzee-combinatie voor de beschikbaarstelling van de bo ten; de heer den Herder voor het belangeloos doen meevaren van „Crescendo"; zeer in het bizonder bracht hij hulde aan het jeugd- korps voor de wijze waarop zij steeds klaar stond om aan de fees ten luister bij te zetten. Nog geruime tijd bleven de vis sers gezellig bijeen: de bekende accordeonnist Cor Foppen hield er met zijn liedjes de vrolijkheid in. Tegen acht uur kwam „Kunst na Arbeid" met de trommelclub „Vrij en Blij" beide in Veluwse klederdracht de laatste avond van het feest opluisteren en hadden veel bekijks. Vooral de directeur was onherkenbaar vermomd. Tot elf uur was het ontzaggelijk druk op de Vismarkt; de vermakelijk heden werden bestormd, nog een keer dit of dat en plots was het uit: de orgels zwegen, de galm van de luidsprekers verstomde, rustig schoof 't publick naar huis. De H.A V. mag terug zien op 'n zeer geslaagd, ordelijk feest, waarbij van alle zijden ook van die der politie grote medewer king werd ondervonden. Keiler voor de 12e maal damkampioen van Nederland Door de derde herkamp van de langdurige eindstrijd (in Februari werd reeds begonnen) om de per soonlijke damtitel van Nederland op zijn naam te brengen, heeft de Am sterdammer Keiler een geweldige prestatie verricht. Hij won nJ. voor de 12e keer deze titel, een prestatie, die geen enkele dammer maar heeft kunnen benaderen Zaterdag speelden Wim Roozen- burg en Van Dijk remise, waardoor Keiler gisteren aan remise tegen Roozenburg genoeg gehad zou heb ben om de titel in de wacht te sle pen Echter ook deze partij won hij, zodat in deze herkamp Keiler het maximum te behalen punten, 4, scoorde en de beide andere titelcan- didaten elk 1 Het is vrijwel zeker, dat alle drie genoemde spelers Nederland zullen vertegenwoordigen op het komende wereldtiteltournooi, naast de wereld kampioen Piet Roozenburg. „De laatste parade" van Harder wijks vissersvloot was een schit terend schouwspel, dat de vele duizenden toeschouwers heeft ge boeid en ontroerd. (Vel-Archifoto) Negen Nederlanders gewond bij botsing in België ANTWERPEN. Acht leden van de Ned. Reisvereniging en een chauffeur werden Zondagmorgen gewond, toen een uit Helmond af komstige touringcar te Aartsclaar tegen een stilstaande vrachtauto botste. Het gezelschap kwam terug uit Parijs naar Nederland. De chauffeur J. Klap uit Eind hoven heeft drie ribben gebroken. De dames A. Akkerdijk uit Gouda, A. Hoogerheid uit Enschede en R. Sybrandy uit Leeuwarden hebben arm- of beenbreuken opgelopen. Alle vier zijn in het ziekenhuis te Boom opgenomen. De dames C. den Oude uit Breu- kelen, B. Molenaar uit Amsterdam, mevr. J. van Ommen uit Den Haag en de heren W. Vercouteren uit Axel en Bf. Hommels uit Bussum, die talrijke kneuzingen opliepen, werden met een andere touring car naar Nederland vervoerd. Ook mevr. Akkersdijk kon in de loop van de dag naar huis .worden overgebracht. Festival Edinburgh geopend EDINBURGH. De hertog van Edinburgh heeft Zondag het zesde jaarlijkse internationale festival voor muziek, toneel en film geopend. Vele diplomaten waren aanwezig De Nederlandse Koninklijke Mili taire Kapel, onder leiding van Kapi tein Rocus van Yperen, behoorde tot de orkesten, die de openingsplechtig heid opluisterden. Admiraal C. Klaassen is gereed voor de vaart. Nog één blik ach terom en dan is hef „Ankers los!" (Vel-Archifoto) Na stakingsonlusten: Politiechef te Kafr el Dawar in arrest CAIRO Van de 575 na de on lusten te Kafr el Dawar gearresteer de arbeiders, zullen 29 terecht staan. Tegen een van hen is, zoals reeds gemeld werd. de doodstraf geëist. Premier Ali Maher heeft in zijn func tie van militair gouverneur twee plaatselijke politiechefs te Kafr el Dawar doen schorsen Een van hen is later gearresteerd. De regering is voornemens om in de industriecentra de politie te reorganiseren. In de grote Misz-textielfabrjek te Kafr el Dawar is Zondag het werk gedeelte lijk hervat. Besehuldiging tegen ontvoerde jurist geconstrueerd BERLIJN „Vrije juristen" van West-Berlijn hebben verklaard, dat de communisten een gefingeerde aanklacht voorbereiden tegen de door hen ontvoerde dr Walter Lin- se. Volgens deze aanklacht zou hij een „Westerse spion" zijn en niet uit West-Berlijn zijn ontvoerd maar in de Oostelijke sector zijn gearres teerd in het bezit van een tas vol geheime documenten Een officieel rapport over het in cident zal aan generaal Tójoeikof worden voorgelegd, dat wordt opge steld door de minister voor Staats veiligheid. Tsjoeikof heeft daarom gevraagd, omdat de voormalige Amerikaanse Hoge Commissaris McCloy hem over deze ontvoering had gesproken Huizen ontruimd na hevige regenval (Van onze correspondent) LEEUWARDEN Een windhoos, die Zaterdagmiddag omstreeks half een over Leeuwarden trok. heeft in hel zuidelijk gedeelte van de Friese hoofdstad voor duizenden guldens schade aangericht. Een groot aantal bewoners van de Martcns-woningcn in Leeuwarden- Iluizum zat juist aan de maaltijd en werd plotseling opgeschrikt door gerinkel van brekende ruiten en gerommel van dakpannen, die van ric daken werden gerukt cn naar beneden kwamen. Op andere plaatsen werden daken voor een deel van de huizen ge rukt. telefoondraden knapten af en van een school in het zuidoosten van Leeuwarden werd het dak I weggeslagen en plafonds stortten in. Bij de nieuwe Martenswoningen was de ravage echter het grootst en toen tengevolge van de nevige regenval de toestand in enkele hui- zen onhoudbaar werd, heeft men die ontruimd. Later zijn sommige bewoners van deze huizen op de daken geklommen om heel geble ven pannen weer wat recht te leg gen. teneinde op deze manier althans een lekkage zoveel moge lijk te ontkomen Intussen was aan sommige inboedels nogal wat scha de aangericht. Later op de middag is de blik sem ingeslagen in de boerderij van K Lauterbarh te Bergum. die vrij wel onmiddellijk in lichterlaaie stond De Bergumer brandweer was spoedig ter plaatse, maar kon niet voorkomen, dat de schuur, de hooibergplaats, waarin een grote hoeveelheid hooi lag opgeslagen en de veestalling, alsmede een aantal landbouwwerktuigen verbrandden Het woonhuis kón echter worden behouden en ook kon men een verdere uitbreiding van de brand voorkomen. De eigenaar is verze kerd. In Zuid-Afrika ruim 2300 arrestaties JOHANNESBURG Zaterdag en Zondag zijn in Johannesburg. Kaapstad en Port Elizabeth in totaal 175 niet-blanken wegens overtreding van de apartheidswet- ten gearresteerd. De jongemannen onder de arrestanten kregen lijf straffen, de ouderen moesten boete betalen. In totaal zijn sedert het begin van de campagne tegen de „on rechtvaardige wetten" op 26 Juni meer dan 2.300 personen gearres teerd. Luchtmachtfraude blijkt steeds omvangrijker Droogte teistert Joego-Slavië BELGRADO. In Joego-Slavië heerst een grote droogte, die thans reeds de zevende week is ingegaan. Volgens officiële ramingen zal als Gevolg hiervan 40% van de maïs- oogst, 30% van de aardappel- en ronneblocmzaadoogsten, 40% tot 50% van de suiker-, tarwe- en tabaksoogsten, 20% van de drui venoogst en 50% van de oogsten van andere vruchten verloren laan. Men deelt van officiële zijde mede. dat de droogte ernstige schade voor het economische leven van het land zal betekenen, doch dat de situatie minder ernstig is dan in I960, toen een hongersnood hechts door Amerikaanse hulp kon worden voorkomen. DIAGNOSE VAN SOEKARNO: DJAKARTA. De voornaamste ziekte van Indonesië, zei president Soekarno Zondag in zijn boodschap aan 't Indonesische volk op de zevende verjaardag van het uitroepen der republiek, is, dat het staatsgezag niet wordt geeerbiedigd. Lange lijd heelt men verlangd naar een eigen gezag, maar nu men het heeft, eerbiedigt men het niet. Het besei, dat men nu een eigen regering heeft, ontbreekt bij een deel van het volk. In vele zaken is vooruitgang te eis in hot belang van de algemene constateren, maar vele gedroomde veiligheid, zei hij aspiraties werden niet verwezenlijkt en in politieke en economische en sociale zaken is niet bereikt, hetgeen wij wensten Tegenover de geest van Augustus '45 stelde Soekarno mat heid en ontevredenheid zonder enig dynamisch positivisme. „Het lijkt er op, alsof wij geen idealisme meer hebben." Het probleem „Irian" plaatste Soe karno in het kader van zijn verkla ring. dat het kolonialisme over de gehele wereld moet worden opge ruimd De beëindiging van het kolo niaal gezag over West-Irian is niet alleen een nationale eis, doch ook een Een vreedzame en eervolle oplos sing te vinden voor de vraagstuk ken van de Nederlands-Indonesi sche unie en van West-Irian is van vitaal belang voor de handhaving der goede verhouding tussen de Indonesische en de Nederlandse volkeren, nu en in de toekomst. BREDA Zondagmiddag om half vijf is de 500.000ste bezoeker de poorten van „Breda-Oranjestad" gepasseerd. De gelukkige was de heer A. Verheyen uit Meer (België). Kiuisdeur bleek voor inbrekers te solide WOGNUM Naar eerst thans bekend wordt hebben in de nacht \an Vrydag op Zaterdag inbrekers gepoogd de kluis in het kantoor van de veilingvereniging „De Vol harding" te forceren. De kluisdeur werd slechts licht beschadigd en de inbrekers moesten met lege han den vertrekken. De volgende mor gen werden in het kantoor twee tezamen ruim 150 kilo wegende acetyleen-cylinders gevonden In de hoofdstad zijn twee Am sterdammers aangehouden, die er van worden verdacht bij de in braak betrokken te zijn geweest. Naar een derde man wordt thans nog gezocht. Nu houden zij maar vacantie in Nederland ROTTERDAM. „Wü waren van plan onze vacantie In Frankrijk dnor te brengen, maar het lot bracht ons naar Holland. Nu gaan wU hier maar vacantie houden." Aldus bankmanager Kenneth Daniel uit Lymington (Engeland), die gisteren met zyn echtgenote cn dochter als schipbreuke lingen In Rotterdam arriveerden. Het motorschip „Waal" redde de familie i velde-West dienen. van hun in nood verkerend jacht Fay Lymington (6 ton). Midden vorige week vertrokken ken. doch toen het eiland Wight om de Daniels van Lymington met hun |2 uur 's nachts in de onmiddellijke Fay Lymington. op weg naar Cher bourg om in Frankrijk hun vacan tie door te brengen. Toen zij nog 10 mijl van Cherbourg verwijderd waren, kwam een Zuidwester opzet ten, waartegen men niet meer kon optornen Men had hoop Spithead te berei- Matroos knel tussen botsende schepen ROTTERDAM. In de Merwe- haven is Zaterdagmiddag de 17- jarige Zweedse matroos S. A. Val- dau uit Trelleborg zo ernstig be kneld geraakt tussen twee sche pen. dat hij aan de verwondingen is overleden. Hij was buiten boord van het Zweedse stoomschip Krageholm bezig met verven, toen er een sleepschip naderde. De matroos, het gevaar van beknelling ziende, trachtte snel aan een touw omhoog te klimmen, maar kon zich niet houden en gleed naar beneden, juist op het moment dat de twee schepen tegen elkaar botsten. Hij nabijheid was, draaide de wind weer naar het Westen en joeg de Fay opnieuw met bemanning het Kanaal in. De wind werd nog ster ker en de zee stond hoog. Daniel was genoodzaakt een anker over boord te gooien,, desondanks sloe gen de golven nog in de cockpit. De pomp werkte niet meer. Toen het begon te dagen ging men uit kijken naar een schip dat de drie, die zo hulpeloos rondzwalkten, zou kunnen oppikken. Een Duits schip nam van de Daniels geen notitie. Tenslotte kwam de „Waal" op weg van de Middellandse Zee naar Rot terdam. opdagen. Eerst nam de „Waal" mevrouw Lymington en de veertienjarige Patricia op. Zelf wil de Daniel aan boord blijven om op slcepboothulp te wachten. Vanaf dc „Waal werd hem evenwel duidelijk gemaakt, dat het beter was ook mee te gaan Radiografisch is toen om sleepboothulp gevraagd voor het in middels danig toegetakelde jacht, waarin zich nog de megenomen be zittingen bevonden Men kon alleen paspoorten en geld meenemen De „Waal" kon het jacht niet op sleep touw nemen. Het was daar te klein voor. DEN HAAG. Het onderzoek naar de onregelmatigheden bij de luchtmachtaanschaffingsdicnst. dat destijds geleid heeft tot de arres tatie van o.m. het hoofd van deze dienst, luit.-kol. B., duurt nog steeds voort. De ontdekking van een aantal nieuwe vertakkingen heeft er toe geleid, dat de berech ting van luit.-kol. B. op last van de advocaat-fiscaal voor de land en zeemacht is uitgesteld. Zyn zaak zou oorspronkelijk in I midden-Juli voor de krijgsraad te De „luchtmacht-affaire" ver toont op het ogenblik twee hoofd vertakkingen: een onderzoek naar de gedragingen van luit.-kol. B. en een onderzoek naar de manipula ties van enkele textielbedrijven, welke voor het leger en de lucht macht hebben gewerkt. Dit laatste onderzoek ligt bijna geheel in de burger-justitiële sfeer. Het brand punt ervan is in Rotterdam gele gen. Er wordt thans onderzocht in hoeverre luit.-kol. B. op de hoogte is geweest van de frauduleuze handelingen van de verdachte tex tielhandelaren en of hij er op de een of andere wijze voordeel van heeft getrokken. Naast en door deze zaken lopen nog andere ver wikkelingen, waarvan het aantal steeds groter blijkt te worden. Ongeval tijdens kerkdienst VENLO. Tijdens He mis in de O.L. Vrouwekerk is Vrijdag de 54- jarige tuinder G. Lichteveld onwel geworden cn uit de bank gevallen, waarbij hij met zijn hoofd tegen de stenen vloer sloeg. L. werd uit de kerk gedragen en is enige uren later tengevolge van een schedel- basisfractuur in het ziekenhuis overleden. scnepen tegen eiKaar Dotsten. riij raakte met het onderlichaam tus- DUS (iOOClt 111311, C116 Dij hCt uitstappen struikelde sen beide schepen bekneld moest in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis Coolsingel worden vervoerd, waar hij korte tijd later is overleden. graaf Neo-Nazisten stoten von Westarp uit hun partij HANNOVER De nationale raad van de Neo-Nazistische „Socialisti sche Ryksparty" heeft Zaterdag graaf von Westarp. de reeds afge treden derde voorzitter van de par ty. uit de partij gestoten en zijn volledig vertrouwen in dr. Dorls. de eerste partijvoorzitter, uitgesproken. Graaf von Westarp had Dinsdag zijn functie neergelegd wegens me ningsverschil met Dorls. Ook in de tweede voorzitter van de partij Re- mer, sprak de raad zijn „eenstem mige vertrouwen" uil Remcr is de man. die in hoofdzaak verantwoor delijk was voor het mislukken van het complot in Juli 1944 tegen Hit- Ier. Geruchten, dat ook Remcr zich tegen Dorls had gekeerd zijn on middellijk tegengesproken Deze te genspraak schijnt te worden beves tigd door het Zaterdag door de na tionale raad in Remer uitgesproken vertrouwen. (Van onze correspondent) HEERLEN Zaterdagavond is de heer W Wenmacher uit Kerkrade. toen hij in IJgelshoven uit de bus stapte, gestruikeld Door de duis ternis werd dit door niemand opge merkt Hij bleef liggen tussen trot toirband en de bus Toen deze ver trok reed het achterwiel over het hoofd van de man, die onmiddellijk dood was. Grapje kost man het leven NICE. De bijziende R. Cfcau- vet. die met vacantie te Nice ver toefde. vroeg aan jongens, die zich op de rotsen, niet ver van het strand, bevonden, of hij zonder ri sico kon duiken. De jongens ant woordden voor de grap dat dit kon, hoewel er slechts dertig centimeter water stond Chauvet dook en kwam om het leven. Nederlandse tandarts in Rhone verdronken? AVIGNON Politie en brand- weerlieden hebben Zondag tever geefs langs de Rhone gezocht naar de 29-jange Nederlandse tandarts Geeloss Hedrius. wiens kleren, waarin zich zijn papieren bevon den. op de oever van de rivier werden gevonden. Hedrius vertoef de met vacantie te Avignon. Nederlands student in Oostenrijk verongelukt SALZBURG Do 20-Jarise stu. dent uit Den Haag. Albert Gregor, is. toen hij Zaterdag in de Oosten rijkse Alpen aan het jagen was, door een val om het leven geko men. Gregor was met vacantie te Goe- rich in het Lungau-gebied. Hij viel van een rots 70 meter omlaag en was onmiddellijk dood. Zijn lijk ls naar Tamsweg gebracht. Egypte aanvaardt nieuwe Britse geloofsbrieven CAIRO De Egyptische regering heeft Zondag nieuwe geloofsbrieven aan „koning Ahmed Foead II" aan vaard, welke waren aangeboden door de Britse ambassadeur. Sir Ralph Stevenson. Door deze eenvoudige formulering te gebruiken heeft Enge land het probleem opgelost, dat ge steld werd door het aftreden van koning Faroek. die aanspraak maakte op de titel „koning van Egypte en Soedan". Engeland weigert Egypte'e souvereinneit over Soedan te erken nen, alvorens de Soedanezen zelf zich over deze kwestie hebben uitge sproken. Nieuwe getuige in zaak-Drummond LURS De politie zal vandaag een nieuwe getuige in de moord zaak Drummond horen De wijn handelaar Blanc uit Sisteron nabij Peyrais is namelijk vroeg op de morgen, dat de moorden bedreven zijn, met zijn auto langs het kamp van de familie Drummond geko men. Hij had toen opgemerkt, dat een van de kampbedden van de Drummonds aan de kant van de weg lag tussen de auto en de boer derij van Dominici. Indien dit waar zou blijken, zou hieruit afgeleid kunnen worden, dat een deel van de bezittingen van de Drummonds en zelfs misschien de lijken laat in de nacht verplaatst zijn. Dominici zal eveneens opnieuw verhoord worden. De politie heeft Zaterdag alle boerderijen en ge bouwen in een omtrek van vijf kilometer om de plek. waar de Drummonds werden vermoord, door zocht. Hevige bosbranden teisteren Rivièra PARIJS De hevige bosbran den die Zaterdag rond Antibes en Vallauris, aan de Franse Rivièra begonnen, nemen thans iets af Intussen is een nieuwe brand uitgebroken op het lie Verte bij de havenstad La Ciotat. Op vele punten in de dennenbos sen hebben troepen en brandweer lieden meer dan acht uur tegen het vuur gestreden, voordat zij de toestand meester waren. Er zijn honderden mensen Uit hun huizen verdreven. Enorme rookwolken verduister den dc hemel tussen Cannes en de Italiaanse grens Verscheidene per sonen werden met brandwonden naar ziekenhuizen vervoerd Naar verluidt, is één persoon ernstig ge wond. Slinkende gletschers - verhuizende dieren - noordelijker boomgrens WASHINGTON. De laatste honderd jaar is de aarde voortdu rend warmer geworden, met kortere winters en langere zomers. Dit heeft een verhuizing van vogels, vissen en ook andere dieren tot ge volg gehad. Voor het eerst in de geschiedenis kunnen dc Eskimo's van Groenland thans kabeljauw vangen, terwijl zij vroeger geheel op de vangst van robben waren aangewezen. Door de stijging der tempera tuur is echter de vangst van haring aan de Noordkust van IJsland aanzienlijk verminderd. velden op de toppen van uitgedoof de vulkanen in Centraal-Afrika, in Klein-Azie, in Zuid-Amerika en op Nieuw-Zeeland. Sinds 1900 is 25 procent van alle vogelsoorten in Europa meer naar het Noorden getrokken. In Scan dinavië is de groeiperiode van bos sen langer geworden Nieuwe zaai lingen duiken op aan de noorde lijkste boomgrens, waar sinds 100 jaar geen zaailingen meer varen voorgekomen Op IJsland verandert het gehele landschap van het cen trale plateau. Sinds 1938 zijn daar minstens 38 nieuwe vogelsoorten verschenen Tegelijk zijn sommige arctische en sub-arctische vogels verdwenen. Het is de Zweed dr Hans W. Ahlmann, een beroemde glacioloog (kenner van gletschers), die in een rede. gehouden aan het banket van het Int Geografisch Genootschap te Washington, op dit verschijnsel heeft gewezen Volgens dr Ahl mann begon de stijging van de temperatuur tegen het einde van de achttiende eeuw en heeft zij sinds 1900.een steeds sneller tempo aangenomen. Vrijwel alle gletschers op het Noordelijke Halfrond en enkele op het Zuidelijke worden kleiner Dit is waargenomen in Scandinavië, in de Alpen, op IJsland en in Noord- Amerika. Tegelijk krompen de ys- Bankrovers schieten twee bedienden dood Buit negenhonderd mark FRANKFORT. Drie gemaskerde bandieten drongen vandaag een bank in Bockenheim, een voorstad van Frankfort binnen, schoten twee bankbedienden dood en maakten zich met een buit van slechts 900 mark uit de voeten. Een bedrag van 30.000 mark. dat in een open safe lag, za gen zij over het hoofd Enkele minu ten later vond de politie een der ban dieten op straat liggen. Hij was ge wond door een schot, gelost door een van zijn kornuiten, met wie hij ruzie had gekregen De twee andere rovers zijn nog niet gevonden De overval had plaats vlak voor sluitingsuur. Directeur toneelschool niet naar Suriname AMSTERDAM Dc heer W. Ph. Pos, directeur van de Toneelschool te Amsterdam,' heeft medegedeeld, dat hij definitief besloten heeft geen reis naar Suriname te on dernomen., De heer Pos had aan vankelijk overwogen dc reis alsnog op eigen kosten te maken. De opschorting van zijn verblijfs vergunning in Suriname door de procureur-generaal heeft hem ech ter doen besluiten aan dit plan geen gevolg te geven. FRANKFORT Het voetbalelftal van Egypte, dat verleden week te Amsterdam tegen de Nederlandse bondsploeg uitkwam, heeft te Frank fort een 41 overwinning behaald op de eerste klasser Eintracht.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 5