Begrip gewenst problemen j Winnaars van vijf kamp gehuldigd op „ere-schavotje Traditie van veertig jaar geleden herleeft op Soesterberg voor de Belgische vrees voor unfaire concurrentie [J Sneekweek Prijzen voor winnaars vijfkamp Prijsuitreiking geschiedt met Olympisch ceremonieel VLIEG WEEK OP LUCHTMACHTBASIS Publiek kan stuntvliegers in actie zien Kerknieuws Dinsdag 19 Augustus 1952 5 NIEUW TEKORT OP BETALINGSBALANS GEVAAR VOOR ECONOMISCHE UNIE IT het voorgaande artikel is wel gebleken, dat naar mijn mening de onrust van de Belgen wel wat opgeschroefd is. Het is zeker niet zo, dat een verschil in arbeidskosten een be lemmering is voor het doorvoeren van de Benelux. Voor de oorlog had België een uitvoeroverschot naar Nederland; na de oorlog is dit uitvoeroverschot vergroot en eerst in het laatste jaar komen invoer en uitvoer min of meer in evenwicht. Des tijds werd het toenemen van de export van België naar Neder land verklaard uit de beperkende bepalingen, die aan de Neder landse uitvoer naar België waren gesteld. Toen echter het handelsverkeer geliberaliseerd werd, is er aanvankelijk in de grotere export van België geen wijziging gekomen en toen bestond verschil in arbeidskosten toch ook reeds. Het is zeker niet zo, dat op het ogenblik de Belgische markt met goedkope Nederlandse goederen wordt overstroomd. Dit neemt niet weg, dat wij begrip moeten hebben voor de vrees, die er in Belgie voor unfaire concurrentie bestaat. Wanneer wij van de Benelux iets goeds willen maken, dan moeten wij rekening houden met eikaars opvattingen, hetgeen nog geenszins «hoeft te betekenen, dat wij aan ingerechtvaardigde verlangens moeten toegeven. Dit betekent der- talve, dat. wanneer zonder schade voor de Nederlandse economie, het mogelijk zou zi|n het Nederlandse loonpeil te verhogen en daardoor een barrière voor de vorming van de Economische Unie zou kunnen worden weggenomen, wij daaraan harte moeten medewerken en dus rijst de vraag: Wat kan Nederland doen? Bij de vaststelling van het Ne derlandse loonpeil is na de oorlog «teeds rekening gehouden met de invloed van het loonpeil op de werk gelegenheid. Daarbij hebben wij r.aar twee kanten gekeken. In de eerste plaats is bij de vaststelling «n het loonpeil ernaar gestreefd de arbeidskosten zo laag te houden, dat een vergroting van de export, die noodzakelijk was in verband met het tekort op de betalingsbalans, aon worden bereikt. In de tweede plaats moest in verband met de werkgelegenheid, in het bijzonder voor het toenemende deel van de bevolking, een bijzonder grote in- \esteringstaak worden verricht, het geen uiteraard een drukkende wer king uitoefent op het loonpeil. Tengevolge van de devaluatie in 1949 en de Korep-crisis stegen de importprijzen in Nederland veel sterker dan de prijzen der export producten. Nederland kreeg derhal ve een belangrijk ruilvoetverlies te boeken. Daarbij kwam nog de om- letting van de Marshallhulp voor civiele doeleinden in bewapenings- voorzieningen, terwijl in verband met de herbewapening de militaire lasten bijna verdubbeld werden. Een en ander leidde tot de verbruiks- teperking van 5 pet en een belang rijke investeringsbeperking, welke met monetaire en fiscale middelen stand werd gebracht. Door deze maatregelen beoogde de regering bet bedrijfsleven te stimuleren meer aandacht te schenken aan de bui tenlandse markt dan aan de binnen landse afzet. De hiervoor geschetste maatrege len waren mede een uitvloeisel van :et advies, dat door de Sociaal-Eco nomische Raad in Februari 1951 aan Nederlandse regering over de loon- en prijspolitiek werd uitge bracht. Een advies, waarmede de werkgevers- en werknemersorgani saties actoord zijn gegaan. Dit te constateren is in verband met de huidige discussie in België van groot belang. De loon- en prijspoli- iiek, zoals die is gevoerd, wordt ten principale door de werkgevers- en werknemersorganisaties in Neder- and godragen. Het Belgische ver wijt. dat de Nederlandse regering deze politiek decreteert en daarme de bewust aanstuurt op een un faire concurrentie, houdt geen steek. In het advies van de Sociaal- Economische Raad wordt zeer dui delijk gesteld, dat de hoogte der nominale lonen één van de beslis sende factoren is voor onze export positie. Op haar beurt is die export positie van enorm belang voor de werkgelegenheid, want slechts een '•benemende export maakt een toe nemende import mogelijk en alleen daardoor zal het mogelijk zijn de toenemende bevolking aan het werk t« houden. Wanneer derhalve het nominale loonpeil te sterk zou stij gen, wordt de exportpositie aange tast, hetgeen tot gevolg zou heb ben, dat Nederland óf zijn invoer tiet zou kunnen handhaven, waar door de werkgelegenheid in gevaar wordt gebracht, er zou opnieuw Joegoslavische roeiers willen niet terug RUESSELHEIM Acht leden au de Joegoslavische roeiploeg die deelnamen aan de Olympische Spelen, hebben hier bekend ge bakt. dat zij niet naar hun vader- 'and terug willen en dat zij asyl Mlen proberen te krijgen in het westen. Zij wilden hun namen niet bekend maken. Hun leeftijd '•arieert van 21 tot 36 jaar. Zij heb ben deelgenomen aan een Regatta °P de Main en willen nu trachten ^aar Canada te emigreren. (Ass. •ress). Johansen behield titel kopenhagen. Joergen Jo- ^nsen'de Deense lichtgewicht, be hield zijn Europese titel door een Puntenoverwinning op zijn uitda- pr. de Italiaan Duilio Loi. Het ge- jecht werd te Kopenhagen gehou den. BORGERHOUT. Te Borgerhoui België werd een wegwedstrijd J>'°or professionals over 150 km. ge bouden. De uitslag luidt: 1 Van Est (Ned.) 4 uur 17 min - De Wachtere (Belg.). 3 De Poor er (Belg.). een tekort op de betalingsbalans ontstaan, dat slechts met buitenland se credieten gedekt zou kunnen worden. Geen van deze alterna tieven is aantrekkelijk. Het opnieuw ontstaan van een te kort op de betalingsbalans zou zon der meer het doorvoeren van de Economische Unie met België en Luxemburg in de weg staan. Door de ene belemmering, het verschil in loonpeil, op te heffen, zou een nieuwe barrière worden opgeworpen en het resultaat zou alleen maar zijn, dat de Benelux geen stap dich terbij komt en er voor Nederland nieuwe economische problemen ont staan. Bovendien rijst de vraag, of het dekken van een betalingsbalanste kort door nieuwe buitenlandse cre dieten wel tot de mogelijkheden be hoort Gezien de reeds hoge schul denlast van Nederland is het zeker niet wenselijk, terwijl wij de mo gelijkheden niet hoog aanslaan. On der die omstandigheden blijft dan slechts het andere alternatief over: de aantasting van de werkgelegen heid. Na de bevrijding is een bevredi gende stand van de werkgelegenheid terecht een van de doeleinden van de Nederlandse economische poli tiek. Wij hebben ons daarover heel wat meer borgen gemaakt dan de Belgen en het zij in alle bescheiden heid gezegd, dat wij in het creëren van werkgelegenheid heel wat be ter geslaagd zijn dan de Belgen. Desondanks is de werkloosheid in het afgelopen jaar in Nederland in vergelijking met de voorafgaande jaren toegenomen, hetgeen trouwens een internationaal verschijnsel is. Onder die omstandigheden ts het duidelijk, dat wij zeker niet van plan zijn ons van de ingeslagen weg te laten afdringen door de Belgen. Wij vinden, dat er zo het een en ander te zeggen is over de aan dacht, die aan het werkgelegen heidsprobleem in de Belgische eco nomie wordt besteed en het voor uitzicht om bij een voltooiing van de Economische Unie rekening te moeten houden met een werklozen- potentieel van ruim 300.000 in Bel gië stemt ons allerminst enthou siast. Natuurlijk is het niet zo, dat elke loonsverhoging bovengeschetste ge volgen heeft. Het hangt helemaal van de omvang van de loonsver hoging af en bovendien rijst de vraag, of het laatste jaar de Neder landse economische positie niet zo danig ten gunste is gewijzigd, dat wij enige speelruimte hebben. In 1951 is de ontwikkeling van de ruilvoet veel gunstiger geworden en onze betalingsbalans vertoont een niet onbelangrijk overschot, waar bij overigens in aanmerking moet worden genomen, dat er een omzet ting van goederenvoorraad in de viezenvoorraad heeft plaats gevon den. Op grond daarvan was het mogelijk om de meerdere ruimte, die ontstaan was, te benutten om per Juli J.l. de premie voor de wachtgeld- en werkloosheidsverze kering voor het overgrote deel op het bedrijfsleven te laten drukken. De arbeidskosten zijn hierdoor ge middeld met ongeveer 4 pet geste gen. De doorwerking daarvan in het prijspeil heeft nog niet plaats gevonden en afgewacht moet nog worden, wat het uiteindelijke effect op de prijzen zal zijn. Door deze maatregel is ongetwijfeld een stap gedaan in de richting, die de Bel gen van ons verlangen. A. VERMEULEN (derde dag) SNEEK. De derde dag van de Sneekweek bracht goed zellweer, doch de wind was te gering om drie banen te zeilen. Er werden daarom twee ba nen gevaren. De uitslagen luiden (onder voorbe houd In verband met protesten i 30 m2. 1. Rietvink, strmn, H Geveke Wzn Nijmegen: regenbogen (groep 1) 1 Algri. strmn. J Albcrda. Sneek groep 2: 1 Henderika. strmn. D Oppen- huizen, Sneek: 22 m2.: 1 Mample Leaf, strmn. T Molenaar. Grouw; Pampus- klasse 1 Donderkopje. strmn. J. P Damme, Amsterdam; 16 M2 a. groep 1. 1 Favonius. strmn Jaap Helder. Paters- wolde; groep 2 1. Peerless strmn. Joop Helder. Patcrswolde; 16 m2.\klasse. 6. groep 1: 1. Aeolus, strmn. \V» van Loo Zwolle: groep 21. Reidhln. strmn M Engelsma. Hecrenveen: groep 3 Noord ster. strmn. K. van Ommen. Groningen Valken (groep 1): 1 Mcrlijn. strmn. B Balder, Amsterdam; groep 2. 1 Soelaas strmn M. C Breunmg. Leeuwarden: sharpies 1 Rakker, strmn. B. van Wijk. Woubrugge. B.M -klasse: 1 PingUin strmn W. van der Zee. Groningen; VTij- hcidsklasse' 1. Twirke. strmn Van dor Meulen, Joure: Olyrr.piajollen 1 strmn K H Lukien Zwolle: 12 voets- Jollen. 1. Cormoran, strmn. G. de Vries Lentsch. Nieuwendam. Punten groepswedstrijden 16 m2 een heidsklasse (totaal) over 2 dagen Gro ningen 130; Overijssel 65 Drente 39: Holland 44: Friesland 102: puntentelling groepswedstrijden BM-klasse (totaal over 2 dagen) Groningen 13, Friesland 12; Overijssel 14 Data schaatsduels vastgesteld DEN HAAG. De data voor de verschillende kampioenschappen hardrijden en kunstrijden zijn thans vastgesteld. De Europese kampioenschappen voor heren zijn op verzoek toege wezen aan de KNSB Ze zullen op 31 Januari en 1 Februari te Am sterdam of te Hamar (Noorwegen) worden gehouden De wereldkam pioenschappen vinden op 14 en 15 Februari te Helsinki plaats. Op de zelfde data worden de wereldkam pioenschappen voor dames gehouden en wel te Lillehammer. De Europese kampioenschappen in het kunstrijden voor dames, heren cn paren zijn op 30 Januari en 1 Februari te Dortmund vastgesteld. De wereldkampioenschappen voor dames, heren, paren en in het ijs- dansen zullen van 7 tot 15 Februari te Davos worden uitgeschreven. Wereldtitel volleybal MOSKOU Te Moskou werd het tournool om de wereldkampioenschap pen volleybal voortgezet. De uitslagen luiden: Heren- Hongarije—Bulgarije 3—1 (15— 13. 16—14. 9—15. 15—10). RuslandIsrael 3—0 (15—2. 15—4 15—1); Tsj-Slow Frankrijk 15—4. 15—2. 15—3; Tsj.-Slow Roemenië 12—10, 15—12. 15—4 Dames' Tsjecho-SlowakijeRoemenië 3—10 15—10. 15—12, 15—4). SB®C Lou Boelj'on met pensioen DEN HAAG. Op 31 Augus tus zal de heer L. Boeljon, vele jaren toegewijd hoofdconsul van de K N V Bzijn taak neerleggen wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd. Boksers Bos en Snoek naar Helsinki AMSTERDAM. De Nederlandse weltergewichtkampioen Harry Bos en de Amsterdamse halfzwaarge- wicht Wim Snoek zullen in October in de Messuhalli te Helsinki in de ring komen. Voor Harry Bos is een partij gecontracteerd tegen de oud- Olympisch kampioen Piitulainen over 10 ronden van 3 minuten De partij wordt gehouden in het mid dengewicht. Wim Snoek zal een partij over 8 ronden van 3 minuten boksen tegen de jonge Fin Salo Deze partijen worden hetzij op 15 of op 31 Oc tober gebokst. Vermoedelijk zullen de revanches in het begin van 1953 te Amsterdam worden gehouden. Maandagmiddag zijn te Soesterberg voor het Gebouw van de Genees kundige Dienst der Luchtmacht aan de Kampweg de prij zen uitgereikt aan de ivinnaars van de Internationale Mi litaire Luchtvaart Vijfkamp. Bij de .ceremonie protocolaire" ver schenen op de ere plaatsen de Belgi sche eerste equipe, bestaande uit ser geant Ossieur en commandant Bo- dart, die de eerste prijs wonnen, de Nederlandse equi pe met kapitein vlieger-waarnemer W. H Meulkens en luitenant-kolonel, vlieger W. Bakker (tweede prijs) en tenslotte de Itali aanse equipe met luitenant Lucci derde prijs). Vasco en luitenant Dall Angclo (Eigen foto) Stram In de houding stonden twee piloten een kapitein cn een ser geant in de houding op de hoogste trede van het „Olympisch" ere schavotje. Boven hun hoofden gierden Thunderjets in duizelingwekkende vaart door het luchtruim, achter hen ging langzaam aan de vlaggemast, een zwart-geel-rood dundoek In top en een militaire kapel zette de „Bra- ban^onne" in. Deze gebeurtenissen vormden de inleiding tot een ceremonie protocollaire, waarhij Capitaine Bodart en sergeant Ossieur van de Bel gische Equipe no. I werden gehuldigd als overwinnaars van de vijfde Pentathlon Aéronautique Internationale Militaire, de sportieve vijfkamp tussen luchtmacht-équipes van Italië. Frankrijk, België en Nederland, die in de afgelopen week in cn rondom Soesterberg gehouden werd. Challenge PAIM voor Belgische equipe I Het was een waarlijk plechtig besluit van een prachtig geslaafd sportfestijn. Op het voorterrein van het gebouw Geneeskundige Dienst Luchtmacht verzamelden zich Maandagamiddag de vliegers, hun chefs d'équipe. afgevaardigden van het medisch congres en vele genodigden rond een platform, ge heel in de stijl van een Olympisch ere-podium. Ter opluistering. om het geheel een gezellige sfeer te geven was de Luchtmachtkapel uit Nijmegen overgekomen en strooide vrolijke klanken uit over het ter rein. De chef van de Nederlandse équipe, Lt -Kol. H L H. Baron van Isselmuden "begeleidde genèïaal- majoor S Mante, Chef Personeel Luchtmacht, naar het middenge deelte voor het platform, waar de prijsuitreiking zou geschieden! Als winnaars van de vlieg-rallye ont vingen Bodart en Ossieur een enor me beker uit handen van de ge- neraal-majoor. Vervolgens kwamen de eerste en tweede prijswinnaars van de diverse sportonderdelen naar voren, om bekers, lauwertak ken of medailles in ontvangst te nemen. De schermprijzen waren voor Lt.-kol Bakker en sergeant v. Noorden, de Fransen. capL Emery en Lt Peysonnel. waren de basketball-winnaars, Lt. Peysonnel en sergt. Ossieur hadden zich de beste schutters getoond, Kap. Meul- „DE BRIK", één van de eerste toestellen, waarmede de populai re Anthonie Fokker zich in de lucht waagde. Korfbal-propaganda in Denemarken KOPENHAGEN. De toer van de Nederlandse korfbalkeurploegen door Denemarken verloopt naar wens. Op een vijftal plaatsen is thans gedemonstreerd en steeds wordt door het publiek met grote belangstelling van het voor Dene marken nieuwe spel kennis geno men. Na de wedstrijd te Ollerup en Odense is nog gespeeld te Odder, Aarhuus en op het terrein van de Gymnastiek-hogeschool te Viborg. Op het program staan nog demon straties te Horsens, Vejle en Son- derburg. In de plaatsen, waar gespeeld werd. is materiaal achtergelaten, zo dat door de gevormde clubs direct met korfbaloefeningen kan worden begonnen. Eind Augustus zal aan een der gymnastiek-hogescholen een veer tiendaagse cursus in korfbal wor den gehouden onder leiding van de heer Polle Schmidt, voorzitter van de Deense korfbalbond. die in Juli in Amsterdam het spel leerde. Voor deze cursus blijkt grote belangstel ling te bestaan De KNKB heeft toe gezegd het volgend jaar enkele trai ners af te zullen vaardigen die aan de dan in te stellen cursussen lei ding zullen geven. Schaap blijft voor Toulouse spelen (Van onze correspondent) HILVERSUM. Rinus Schaap, de ex-Gooispeler, blijft het komende seizoen voor Toulouse spelen. Er was sprake van, dat hij naar Nice zou worden overgeplaatst, maar na dat Schaan in een vriendschappelij ke wedstrijd, gespeeld in Osseja in de Pyrenëeen, zes doelpunten voor Toulouse gescoord had, besliste de directeur van deze Franse tweede klasser, dat Schaap in geen geval Toulouse zou verlaten Toulouse won die wedstrijd met 112 Het is v el zo goed als zeker, dat Joop Sloffelen uit Toulouse voor goed naar Nederland terugkeert. Weer een geslaagde Kanaalovertoclit DOVER- De 27-jange Egypti sche journalist Abdel Monem is er in geslaagd het Kanaal over te zwemmen na 161 uur in zee te zijn geweest. Zondagavond was hij bij Cap Gris Nez te water gegaan. In 1910 legden de heren Verwey en Lugard de grondslag voor de vlieg basis Soesterberg. ZU richtten toen op de heide een hoogst attractief vlieg kamp in, waaruit in de loop der jaren een modern vliegveld groeide. Thans, twee-en-veertig jaar later is Soests burgemeester, Baron Bentlnck, met overste Van Rooy, commandant van de vliegbasis Soesterberg. gaan praten om de oude attractie van toen in moderne vorm te laten herleven. Het overleg heeft succes gehad. „Soesterberg" staat deze week open voor het publiek en in het afgelopen week-end hebben reeds duizenden burgers van de gelegenheid gebruik gemaakt de basis te bezichtigen. van de meest gedurfde staaltjes gaf Legagneux op Zondag 14 Mei 1911 bij de officiële opening van de Vlieg kamp Soesterberg ten beste. Vlak vóór een opkomende donderbui steeg hij op en beschreef enige cirkels bo ven het veld, waarna hij met een prachtige glijvlucht daalde, juist toen de eerste regendruppels neer vielen. De vliegsport stond toen nog in de kinderschoenen, want slechts korte tijd daarvoor maakte de Engelsman C. S. Rolls de eerste retourvlucht over het Kanaal en het was juist een jaar geleden, dat de tweede Neder lander op vaderlandse bodem vlieg- proeven nam te.Heerenveen. Dat was de 24-jarige Clement van Maas dijk. die korte tijd later op de beste programma's prijkte. Jan Olieslagers Op 24 Augustus 1910 werd voor het eerst in onze omgeving de luchtvaart beoefend. Jan Olieslagers, de olijke Belg met zijn grote snor. steeg toen op van een terrein in de Johanna- polder bij Utrecht en bleef zelfs z e- v e n m i n u t e n in de lucht Bij de landing werd zijn vliegmachine be schadigd, doch twee dagen later ver liet hij opnieuw de grond en had daarbij op de beschadigde vleugel geschreven: „Jan Olieslagers' eerste vlucht te Utrecht. 24 Augustus 1910". waarmee hij te kennen wilde geven, dat het een voortzetting van zijn prestatie van die dag was De entree tot het vliegveld Soes terberg is tijdens deze „Vliegweek 1952" gratis, terwijl voor het bezoe ken van de tentoonstelling slechts een gering entree geheven wordt ten bate van het Van Weerden Poelman fonds. Veertig jaar geleden was dat anders, de aviateurs vroegen hoge Duizenden bezochten vliegveld reeds Van 16 tot en met 22 Augustus wordt er een vliegweek gehouden op Soesterberg. Een aantal Thunderjets voert met donderend geweld ver schillende prachtige vluchten uit, waarbij de vliegtuigen zo hoog stij gen, dat zij soms nauwelijks voor het oog waarneembaar zijn. Van Gilze- Rijen in Brabant zijn enige Har- vards gekomen en een ander Squa dron kwam van de Vliegbasis Leeu warden naar Soesterberg. Als spe ciale attractie maakt de bekwame vlieger Gerben Sonderman in zijn S. 11 en S. 14 diverse adembenemen de vluchten boven de hoofden van het publiek. Omstreeks 1910 zou een vliegfeest van dergelijk formaat ln heel wat hoogdravender zinnen zijn aange kondigd dan nu. Attractie De luchtvaart was toen een attrac tie. Aangezien de heren Verwey en Lugard er slag van hadden uitste kende „nummers" te engageren, zag het op Soesterberg tijdens eenVlieg- week zwart van de mensen.xDe na men van Hanriot, Koolhoven. Olie slagers, Wijnmalen en Legagneux prijkten op de schrille aanplakbiljet ten Vooral Legagneux. een Frans man. was een echte waaghals, waar over o.a geschreven werd, dat hij grote durf, zelfvertrouwen en vast beradenheid bezat, want zelfs bij vrij stérke wind en regenachtig weer steeg hij op en maakte hij enige cir kels op een hoogte van wel honderd meter! Frits Koolhoven maakte veel opgang met zijn tweedekker en één gages en dies kostte een plaats eerste rang één gulden, terwijl voor de tweede rang 50 cent betaald moest worden. „Per dag" wel te verstaan, want hoe laat en wanneer een vlieg tuig op zou stijgen, was met geen mogelijkheid te zeggen, dat hing van de wind af Windstil Het moest zo windstil zijn, dat men als het ware met een natte vinger de richting moest trachten te bepa len. Een zeer handig windmetertje, dat in de zak meegedragen kon wor den. had zo'n aviateur bij zich en hiermede bepaalde hijzelf of er wel genoeg „weinig wind" aanwezig was! De eerste Nederlander, die het in 1910 aandurfde met hevige wind te vliegen, was de 26-jarige waaghals G. P. Kuiler. Tenslotte zult U natuurlijk graag willen weten wanneer precies de eerste vluchten op Soesterberg zijn gehouden en wie van deze huidige Vliegbasis het eerst zijn opgestegen. Welnu, op Zaterdag 26 November 1910 stegen onder een sombere win terse wolkenhemel de aviateurs Henri Wijnmalen, Frits Koolhoven en Gerrit Kiiller tegelijk op voor het houden van een vliegwedstrijd over 10 km (4 ronden). Kuiler werd win naar in de tijd van 7 min 43 15 sec. In de wedstrijd „langste tijdsduur" won Wijnmalen met 30 min. 43 sec, terwijl in diezelfde wedstrijd Wijn malen het eerste hoogterecord voor Soesterberg wist te plaatsen op 800 meter! J. H. E. Reeskamp. kens en de Italiaan Lucci Vasco waren no. 1 en 2 bij de zwemwed strijden en tenslotte zegevierden Bodart en Ossieur in het Parcours Evasion. „Challenge" voor de Belgen Tenslotte kwam het hoogtepunt, de huldiging van de winnende equipe en de nos 2 en 3. De Bel gen Bodart en Ossieur beklommen het schavotje, aan hun rechterzijde stelden lt-kol. Bakker en kap. Meulkens zich op en aan de lin kerkant de vertegenwoordigers van het zonnige Zuiden, de Italianen Lucci Vasco en Dall'Angelo Aan de middelste mast ging onder het spelen van het Belgische volkslied het zwart-geel-rood in top. plechtig klonk daarna het Wilhelmus" en de Nederlandse driekleur werd ge hesen en tenslotte kwam onder het spelen van „Inno di Mamell", het Italiaanse volkslied, het groen-wit- rood naar boven. Na de plechtig heid torsten de succesvolle vliegers van onze zuiderburen triomphante- lijk de „Challenge P A I M een wereldbol met de geallieerde ster. geflankeerd door twee vleugels. Deze trophee is een wisselprijs, die driemaal achtereen of vijf maal iïl totaal gewonnen moet worden om definitief veroverd te worden. Dit jaar komt de Challenge voor het eerst in Belgische handen. In 1948 wonnen de Fransen, het jaar daarop won Engeland, in 1950 onze Hollandse équipe Bnkker-Meulkens en vorig jaar wonnen weer de Fransen, Capt. Emery en Comman dant Blanché. Overigens is deze Pentathlon voor de Belgische vliegers ook wat de onderdelen betreft een groot succes geworden. Vijfmaal vielen zij in de prijzen en Ossieur bijv. wist zich op alle nummers onder de eerste zes te scharen Door dit prachtige resultaat plaatste deze sergeant zich als tweede in het individueel klassement met slechts één punt achterstand op de Franse lieutenant Peysonnel, die met 18 punten de beste persoonlijke pres tatie leverde. Hulde Carof! Voor deze Fransman was het bij zonder jammer, dat zijn teamge noot sous-lieutenant Carof reeds de eerste de beste dag een lelijke en kelblessure opliep en daardoor zeer ernstig gehandicapt was voor de sportonderdelen. Vooral op het zeer zware Parcours Evasion heeft Carof het ontzettend moeilijk ge had en met een stok moest hij zich soms voortslepen. Van ophou den wilde hij echter niets weten om zijn makker niet te duperen. Een prachtig staaltje van sportivi teit en teamgeest toonde deze piloot door zijn bijzonder moedig volhouden. Vele prijzen veroverden ook de Nederlanders Bakker en Meulkens. Met een derde en een zesde plaats in het persoonlijk klassement en een tweede in het équipe-klasse ment, mag hun prestatie alleszins gezien worden, vooral als men in aanmerking neemt, dat zij, wat hun leeftijd betreft al in de rich ting van de veteranen komen. Zij gaan echter nog voor geen jongere opzij! Kransiegging Voorafgaande aan de prijsuitrei king had op de vliegbasis Soester berg een korte plechtigheid plaats gevonden. In tegenwoordigheid van alle buitenlandse équipes en vele EEN PLAATJE van het vlieg kamp Soesterberg tijdens de eer ste Europese rondvlucht op 9 Juli 1911. Het motortrammetje reed van het station Den Dol- der naar het vliegveld. genodigden werden aan de voet van het monument voor gevallen vliegers kransen gelegd door de Nederlandse chef d'équipe. lt.-kol. H. L. H Baron van Isselmuden namens de Nederlandse luchtmacht en door de Belgische chef d'équipe Colonel Avaiteur Niset en de Franse med. Colonel P. R Labar- the namens de buitenlandse verte genwoordigers. Van Nederlandse zijde waren o.a. tegenwoordig gen.- majoor J. Th. Wilkens, inspecteur Geneeskundige Dienst Kon. Land macht. Kol. J. E. Brouwer, chef Geneeskundige Dienst Luchtmacht en lt-kol. A. P. M. v. Rooy. com mandant van de vliegbasis Soester berg. De vele bezoekers aan de vliegbasis toonden veel belangstel ling voor deze plechtigheid. Medisch congres gesloten In de morgenuren werd in „Hermitage" te Zeist het medisch congres officieel gesloten. Dit ge schiedde door de Lt-gen I. A. Aler, chef van de Nederlandse Luchtmachtstaf, die de deelnemers aan het congres feliciteerde met het prachtige werk, dat door hen in de afgelopen week is verricht. De rapporten, zo zeide de lt-gen.. heb ik alle bestudeerd en hoewel niet tot in de finesses doorgrond, ben ik toch van mening, dat hier belangrijk studiemateriaal voorhan den is. Zo belangrijk, dat ik het ter kennis zal brengen van alle eskader-commandanten, die, naar ik hoop. in de toekomst ook aan wezig zullen zijn bij de besprekin gen, die tijdens de medische con gressen van de luchtmachtstaven gehouden zullen worden. Ik ben ervan overtuigd, dat voor de NATO-landen met dit congres be langrijke vorderingen geboekt zijn voor de luchtmachten. De voorzitter van het werk comité, Prof. Merklen en de presi dent van het congres, prot_ Labar- the, spraken tenslotte woorden van dank tot lt.-gen. Aler, gen.-majoor Wilkens, die eveneens aanwezig was en kol. Brouwer en voorts tot de gehele Nederlandse luchtmacht voor de prettige ontvangst die de buitenlandse delegaties in Holland is ten deel gevallen. Erkend' sportheld MOSKOU. Een Russisch co mité heeft twaalf Russische deel nemers aan de Olympische Sptlcn de titel „erkend sportheld" toege kend. Ronde van Duitsland NUERENBERG De elfde étap pe van de Ronde van Duitsland Augsburg—Neurenberg (251 km) werd gewonnen door de Duitser Mueller. De uitslag luidt: 1 Mueller (Duitsl.) 6 uur 40 min; 2. Peeters (Belg); 3 Born (Zwit- scrl.); 4. Schild (Duitsl); 5 L. Wei- lenmann (Zwitserl.); 6 Kohlbeck (Duitsl.); 7. Van der Zanden (Ned.), allen in dezelfde tijd als Mueller. Op de achtste plaats plaatste zich een grote groep ex aequo, allen in de zelfde tijd als Mueller. Hierbij bevonden zich de Nederlanders Smits en Lambrichs. In het alge meen klassement neemt Smits als •best geklasseerde Nederlander de achtste plaats in met 7232 07. Lam brichs is elfde met 72.33.08 en Van der Zanden vijftiende met 72.40.05. Zatopek niet naar VS WENEN. Emil Zatopek heeft de geruchten, dat hij een bezoek zal brengen aan Amerika, tegen ge sproken. Aangezien echter de mees te aanbiedingen spraken over wed strijden op Indoor banen, kon hij cr als lange afstandloper niet op in gaan. Zatopek vertelde dat Amerika eigenlijk verantwoordelijk was voor zijn prestatie. Het was uit woede over het onsportieve en ruwe spel van de Amerikaanse ijshockeyers tijdens de winterspelen, dat ik tot een dergelijke hoogte kon stijgen in Helsinki. Na de winterspelen in Oslo zwoer ik een dure eed dat ik mijn land zou wreken en minstens met twee gouden medailles naar huis zou terugkeren. Zatopek won niet alleen de vijf en tienduizend meter, maar ook de marathonloop in Helsinki. Landelijk congres Bond van Natuurwachten AMSTERDAM. Zaterdag en Zondag werd in Patcrswolde het landelijk congres van de Bond van Natuurwachters gehouden. Een voorstel van Hengelo om de gemeenten te verzoeken middels plaatselijke verordeningen gedu rende MaartAugustus een rook verbod in te voeren, werd niet aangenomen. Van dezelfde afde ling kwam een voorstel om een tijdelijke bijdrage van de natuur- wachters te heffen. Besloten werd echter een zo groot mogelijk aan tal contribuanten met een mini male contributie van 25 cent te werven. Ned. Hcrv Kerk Beroepen te Gencmulden, B Eyseng» 'e Barneveld. Bedankt voor het beroep naar een ge meente in Australië M. Groenenberg te Amsterdam.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 5