VAN NELLE Alexander Cohen, journalist met fenomenaal geheugen Courantenreclame Het Olympisch Logboek 1952 BRANDPUNTEN JEUGDBLAD Maak nu Uw haard in orde Mica P. Nier op JUNGHANS HORLOGES is niet te vervangen KLAAS PEEREBOOM De Olympische Spelen te Helsinki Toerde'i, halfswaar AMERSFOORT UTRECHT I Tc koop qevraaqd ROBS VRIENDEN ■r>4c' Af VAN ANARCHIST TOT MONARCHIST Een zwervend leven in bewogen jaren DrA.A.Rap DIRECT AANVAARDBAAR TE HUUR in SOESTERKWARTIER GEMEENTELIJKEgUg| PUBLICATIES Slechts 3 dagen 1? Aanval op 't Fort Woensdag 20 Augustus 1932 in alle maten. Neem Uw haard- deur mede, wij kunnen U dan op z'n voordeligst hel pen. LANGESTRAAT 90. 15 steens ancre, schokvrij, radiumcijfers, 40.—. gedipl. horloger UTRECHTSESTRAAT 13 AMERSFOORT Langestraat 55 Telef. 3093 liiPJinuiiniiiLiiiiiifiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiuiiiiii ZEER BINNENKORT VERSCHIJNT Nog nooit heeft een Nederlandse sportjourna list op zo dringende en boeiende wijze verslag uitgebracht van het grootste sportfestijn aller tijden Een boek vol inside-information, natuurlijk vooral over ons waterpoloteam. 10-lallen prachtige feto'b en tekeningen van Uschi. U kunt thans nog bij Uw boekhandelaar intekenen voor slechts J 9.75. EEN UITGAVE VAN DE BEZIGE BIJ. óoor? 2014. Knots en Knars schudden elkaar de hand, daar boven in de boom van waaruit ze de bijenkorf op mijn persoontje neergesmeten hadden! „Voor ze ruige," zei Knars, „Voor mij ken die wat!" „Geknipt," verklaarde Knots in de dieventaal. „Voor de bakker, borstelen maar!" Ondertussen was ik al meters verder en keek angstig over mijn schouder naar de zwerm nijdige bijen. Die volgde me in de derde versnelling en de voorhoede zat angstig dicht achter me. Met bijen valt niet te praten, die kun je niet uitleggen, dat het jouw schuld niet is, dat er met hun huis gesmeten werd. Het enige wat er in zo'n geval te doen is, is te zorgen, dat je uit de buurt van hun wraakzuchtige angels blijft en dat deed ik dan ook, ik reed zo hard als nog nooit een wielrenner over de weg gegaan is. Maar voor een onbeschadigd gestel doet een mens veel! Aan de hele Toerdefraans dacht ik niet meer, al mijn aandacht was erop gericht die duizenden nijdige bijen vóór te blijven! Ik merkte zelfs niet, dat ik op een wielerbaan terecht kwam en ik hoorde hef gejuich niet van de vele toeschouwers. Wel zag ik een eind verder een vijvertje en dat was het meest welkome, wat ik ooit gezien heb. Ik sprong van mijn fiets en tegelijk in het water en de bijen suisden met getrokken angels over mijn hoofd en verdwenen in de verte. Ik dook proestend op en zag meneer Pedde laars staan. „Gelukgewenst!" riep dat heerschap. „Je hebt de beste tijd van deze tijdrit gemaakt! Een pracht-prestatie!" Een zeer speciale Van Nelle-mélange, bijzonder pittig! Die moet U eens roken! Te koop aangeb. Te koop: wegens vertrek naar buitenland, Fiat-500 met linnen kap, in prima staat. Pieter Pijperstraat 43. Gramofoonplaten. Zowel in populair, als klassiek vindt U grote sortering bij Muziekhandel C. v. d. Wijn gaard. Langestraat 72. Tel. 6225 Te huur aangeb. Bruidskleding te huur. Rouw-, Trouw- en Avond kleding voor dames en he ren. Maison Steenis. Stein- laan 58. Zeist. Tel. 2784. Personeel aevr Flink meisje gevraagd, niet ben. 20 jaar. Zelfstan dig kunnende werken. Mvr. an Gent, Noordewierweg 139. Huishoudster gevraagd in gezin met vijf kinderen, waarvan moeder gehele dag in de zaak werkzaam is. Brieven ond. no. 9992 bur van dit blad. Lessen Verbeter Uw positie en studeer voor handelscorres pondent in de moderne ta len bij Handelsinstituut Van Rouwendal. Kapelweg 76. telef. 3489: Feithlaan 10, telef 5248 Amersfoort Diversen 2 Jaar gaan Fort-schoe nen mee, bij dag in dag uit dragen. Jaar schriftelijke garantie, ontzettend sterk! Willemse, vooraan de Leus- derweg. Straks ook Noorde wierweg 10. Radio Dresselaerts. Nieuw ste Philips radiotoestellen vanaf 136.-. Gemakkelijke betalingsvoorwaarden. Ook inruil. Demonstratie aan huis Krommestraat 9. Tele foon 5772. Emigranten. Voor verpak ken en verzenden Uwer goe deren Meubeltransport-on derneming H. Bunk Zoon. Tel. 5462, Puntenburgerlaan 16, Amersfoort. Erkend ver pakkingsbedrijf. Inlichtin gen vrijblijvend. Bliksemsnelle fotoreportages Uw adres, Arehifoto. (Spe cialisten in Bruids- en Kin derreportages) Rubens straat 79 Tel 3070, A'foort. Steeds voorradig: nieuw en gebruikt hoek-, beton-, staaf-, plaat- en balkijzer bij Firma B Zwaaf en Zonen. Amersfoort, tel. 5226. Mevr Franken, Psychome- triste (Helderziende) met jarenlange ervaring, wonen de te Utrecht. Vleutenseweg 279bis. telef. 21074. houdt spreekuur a.s. Donderdag 21 Aug. van 28 "uur in het Volksgebouw, Snouckaert- laan 11. Een gereinigd vormvast costuum behoudt U voor f 3 50 bij de Chem, Wasserij „De Lelie" Kamp 96. Tel. 3223. Een kleurecht gereinigde mantel en vormvast opge perst voor 3.50 bij de Chem. Wasserij „De Lelie" Kamp 96. Tel. 3223. Kleurecht gereinigde top per en vormvast opgeperst voor 2,bij de Chemische Wasserij ..De Lelie" Kamp 96. Tel. 3223. Uw pantalon als nieu^ chemisch gereinigd en o; geperst voor 1.50. Chen Wasserij „De Lelie" Kam 96. Tel 3223. Uw costuum model op# perst, binnen enkele ui terug voor 150 Chen Wasserij „De Lelie" Kam 96. Telef. 3223. Oud goud, zilver cn Juwclu. Hoogste waarde. G. F Buu man. Juwelier, Vrcdenburg Utrecht. Expert der Nederland se Spoorwegen Te koop aangeb. Hand-schoudertas, ln alle m: detinten 5,95. ..Jeka", Lstl Jansstraat 7. Telefoon 12416 Handnaaimacblncs v.a. t 40.- trapnaalmachines vanaf I 73.* machines in moderne salonfca-: vanaf 185.—. Merken: Singw Pfaff, Lewenstein. enz Bets ling in overleg. Tevens reps ratieinrlchting G. A. Wltjen Herenweg 40 2 x bellen, bl] Amsterdamsestr.weg Utreen Telefoon 23968 Hoekijzer vanaf 60 tot 180 mi diverse lengten, gebruir doch in prima staat. Concur verende prijzen. LiesboscK weg Utrecht Telefoon 1950' Hout - Hout - Hout. Alle s ten timmerhout en hardbcoN Koutwcrf „De Liesbosch einde Verlengde Hoogravcnsc weg. telefoon 19501. Ook avonds geopend. Te koop 2 aquariums 90>s45n en 50x35x40 Geheel ingebouw in prachtkast Ook genegen ruilen voor goede radio. Schep straat 15. Een in prima staat woonark, bev woonkamer, slaapkamers, keuken, wc. bergruimte, v. Veen's laarskantoor. L. Nieuwstra? 90. Utrecht, tel. 15647 Studieboeken (gebruikte) voo H.BS, Gymnasium. MUp? Kweekscholen, Handelsonoe' wijs. enz. In- en verkop Boekhandel Meyer. Kor Jansstraat 2, Tel, 13752. Ondergetekende: wenst zich te obonneren op Handtekening: DE Bewaarschool thans „kleu terschool" op de Tuinen in Leeuwarden is een oeroud instituut. Een kleine drie kwart eeuw geleden voorspelde de toen reeds overjarige juffrouw Hutchinson met dreigend opgeheven vinger, dat, zo doorgaan de, er niets van mij terecht zou ko men. Als 4-jarige knaap lieten deze waarschuwende woorden mij Sibe risch koud met het noodlottig gevolg, dat een smadelijke verwijdering van dit paedagogisch instituut spoedig volgde. Mijn elf jaar oudere stadgenoot Alexander Cohen was het net zo ge gaan. Ook overigens verliepen onze schooljaren op de Lagere School en op de H.B.S. vrijwel evenwijdig, 't Was vallen en opstaan. Hoe het met mij verder ging zal de lezer wel niet interesseren. „Sander's Werdegang" ik gebruik hier een in zijn francophiele oren afschuwe lijk klinkend Duits woord verne men we uit zijn autobiografie. De eerste 30 jaar in het bij Blitz in Am sterdam in 1931 verschenen boek werk In Opstand, het vervolg in Van Anarchist tot Monarchist dat in 1936 bij de Steenuil, eveneens in Amster dam het licht zag. Zelden is er in het Nederlands een eerlijker en tegelijk geestiger boek verschenen dan „In Opstand". Want Cohen beschikte over een fenome naal geheugen, een in Nederland niet geëvenaarde verteltrant en een supe rieur gevoel voor humor. Dit laatste werd niet door iedereen geappreci eerd, want hij kon vlijmscherp zijn tegen alles wat half of onecht was; tegen ieder die zijn minachting op wekte. Paedagogisch boek I N Opstand is in de eerste plaats 1 een paedagogisch boek, omdat het leert hoe men een „moeilijk" kind niet moet behandelen. Met die bedoe ling werd het echter niet geschreven hoewel de schrijver mij later ver baasd toegaf, dat ik inderdaad gelijk had. Hij had alleen een indruk van zijn veelbewogen leven willen geven. Van 27 September 1864 af. toen hij het levenslicht aanschouwde, tot 1893 toen hij Frankrijk moest verlaten om in het „trieste" Londen een veroorde ling tot 20 jaar dwangarbeid te ont gaan. In die periode was veel ge beurd. Op het vreugdeloze kinderbe- staan in een Joods kleinburgerlijk milieu volgden de rumoerige school jaren, de vlucht uit Leeuwarden naar Harlingen waar hij achterhaald werd, ziin mislukte leerlingtijd op een 1 groet, niet wil salueren als deze in burgerkleren is gevolg: straffen daar- voor, zijn onvermoeide reclames, welke in hoogste instantie succes hebben. Dan komen zijn veroorde lingen wegens insubordinaties tot te zamen 2Ü jaar militaire detentie, zijn verblijf in Fort Prins van Oranje op Pontjol in Semarang met grimmige humor verhaald, de terugreis naar Holland en het armoedige bestaan als corrector bij Recht voor Allen in Den Haag; zijn aanrakingen met de groei ende arbeidersbeweging met Vliegen, Fortuin, Domela Nieuwenhuis, revo- lutionnairen. die van zijn aandeel ook in hun geschriften gewagen. Roorda van Eysinga had in die tijd I Koning Gorilla, een smaadschrift te- gen Koning Willem III het licht doen zien en bij een orangistische mani festatie vond Cohen het ogenblik ge komen om in de Haagse Stations- 1 straat te brullen: „Leve het Socialis- me. leve Domela Nieuwenhuis, weg met Koning Gorilla", welke exclama- i tie hem na een scherpzinnige en J geestige verdediging een veroorde ling tot 6 maanden gevangenisstraf I bezorgde Hij week uit naar Belgie j en toen de grond hem ook daar te j warm onder de voeten was gewor- den. naar Frankrijk, naar Parijs. Daar zien we hem in het volle anar chistische leven, hij ontmoet er Kaya Batut, die nog altijd in Toulon lief en leed met hem deelt. Maar ook al le mogelijke kopstukken van de anarchie van de daad. welke om streeks 1893 in Frankrijk zo welig tierde. Hij werkt mede aan alle mo gelijke revolutionnaire blaadjes. Bomaanslag leerlooierij in Duitsland/ zijn 'mon- £)AN „komt de b°maanslag van stering als lichtmatroos op een En gels schip, waarvan hij droste „om dat het gezicht van de halfdronken kapitein hem niet aanstond." Dan volgt de dienstneming in Harderwijk als soldaat-schrijver in het Indische leger, zijn verblijf in Lahat, waar hij de militaire dokter, die niet terug- Vaillant, een arrestatie van een duizendtal revolutionnairen waaron der ook Cohen, volgt. Een uitwijzing uit zijn geliefd Frankrijk, een latere veroordeling bij verstek tot 20 jaar travail forée beëindigt de eerste Pa- rijse periode. Aldus belast en bela den, spoelt het echtpaar naar het Alexander Cohen, de thans 87- jarige journalist, die een zeer bewogen leven achter de rug heeft. M door hem gekwalificeerde „gore", vreugdeloze Londen. Hiermede is dan dit veelbewogen aan avonturen overrijke tijdperk, zoals het beschre ven is in In Opstand afgesloten. Het boek, dat opgedragen was aan mr H. P. L. Wiessing (van de „Groe ne") sloeg in. Talloos waren in de dertiger jaren de meer dan waarde rende beoordelingen in de pers met uitzondering van de Nieuwe Rotter damse Courant, wier hoofdredacteur Van der Hoeven 'n appeltje met Co- hen te schillen had o m. wegens de onverkwikkelijke zaak van de ano nieme brief door diens Parijse cor respondent, mr Hankes Drielsma (uitg. fa. J. A. Fortuin, Amsterdam, 1912). Het Utrechtsch Dagblad, om een der beoordelingen te citeren, schreef: .Cohen is een journalist van grote betekenis, hij weet door zijn felle en hartstochtelijke ontboeze mingen zijn lezers mee te slepen.Men leest dit boek met grote aandacht. Het doet ons verlangend uitzien naar het vervolg, dat ook voor de mens heid veel bewogener tijden zal be handelen. Tenminste wanneer de schrijver ons niet tevergeefs op een vervolg laat wachten." Nu dit ver volg kwam in 1935: Van Anarchist tot Monarchist. Het knoopt aan bij de aankomst van het echtpaar Cohen in Londen, de droevigste, ellendigste tijd uit zijn leven. Twee en een half jaar leeft hij hier in de anarchisti sche kringen. Hij ontmoet er Kropot- kine, Rochefort en op de congressen ook de kopstukken der verfoeide Duitse sociaal-democratische bewe ging. Hij werkt mee aan de Torch of Anarchy o.a. met de zusters Rossetti, nichtjes van de praerafaëliet Dante Gabrièl Rossetti. Uitzonderlijk grap pig is het verhaal van de vreemd soortige politieke emigrant Zo d'Axa en diens mooie geschaakte Veneti- aanse geliefde, Zo d'Axa, die een paar opzichtige sneeuwschoenen koopt, deze ondanks hulp van zijn landlord en landlady niet uit kan trekken, er mee naar bed gaat en de volgende morgen ze van zijn voeten moet laten snijden. Vrijspraak AAN alles komt een eind. Zo ook aan de Londense ballingschap Het lukt de echtvrienden in Parijs terug te komen, waar de jury hem van zijn veroordelend vonnis vrij spreekt. Evenwel als ongewenst vreemdeling moet hij Parijs weer verlaten wraakneming van de bekende prefect van politie Lépine zij verdwijnen opnieuw over Het Kanaal en brengen de winter van 1395 op 1896 weer in het mistige Londen door, maken daar het In ternationaal Socialisten Congres mee, waar hij in twistgesprek komt met Liebknecht. In Godsnaam vertrekt hij daarna naar Holland om daar de hem wachtende 6 maanden gevangenis straf aan de Weteringschans en Amstelveense Weg te ondergaan. In de gevangenis krijgt hij de gerucht makende ruzie met de gestichtsdok ter Walburg Schmidt, welke na een proces met vrijspraak eindigt, Kaya is in die tijd in huis bij de Zaanse familie Molenaar (van „Molenaar's Kindermeel"), waar ze heel wat Hollands leert. Zijn straftijd heeft hij nuttig besteed aan een Franse bloemlezing van Multatuli, waar van een deel later als Pages Choi- sies met een voorrede van niemand minder dan van Anatole France zal versc'jr.jnen. Geëmployeerde tegen 3.per week in een coöperatieve bakkerij, uitgever van een eénmans- bTaadje De Paradox, dat hij vult met op Multatuli afgestemde maar geheel eigen ideeën. Hierin vinden we reeds zijn bewondering voor het revolutionnaire socialisme duchtig tanen: „Mij hebben de vrijdenkers van de vrijdenkerij, de republikei nen van de republiek, de democra ten van de democratie, de socialis ten van het socialisme, anarchisten van de anarchie genezen." Cohen is eigenlijk eenling geworden; hij be hoort niet meer bij enige groep. In Holland houden de Cohens het niet uit. Ze gaan clandestien Lr, naar Frankrijk. In hoge mate makelijk is het te lezen hoe I> ne eindelijk zwicht en de banvlw opgeheven wordt. In Patj IN Parijs komt hij weldra in mogelijke politieke en intelf tuele kringen In zijn boek ontrtf zich een stuk „Histoire content raine". Nu komt zijn talenken/ hem te stade. Hij wordt redact^ van de Figaro en andere blade» solliciteert en krijgt een regering opdracht om vergelijkende stuif over de invloed der kolonisatie de inheemse bevolking in Indo-Ci' na en Nederlandsch-Indie te maky bezoekt daar o.a. het fort waar tj vroeger gevangen gezeten hoe,' heeft 'n onderhoud met gouverne^ generaal Van Heutsz en ander hoogwaardigheidsbekleders, ktq dan terug en interviewt zo*f Franse als later Nederland; staatslieden, o.a. Abraham Kuyp* Ondertussen is hij medewerker" vï Franse periodieken, bijv. van t Mercure de France, van Indisci bladen en in 1906 ook van De ïe legraaf geworden. Parijse corre; pondent van dit laatste dagblad ze hij tot 1922 blijven. Als genaturaliseerd Fransrci meldt hij zich in 1914 om ?.<jn pk?, in het leger in te nemen, dooi wordt kort daarop afgekeurd Dz begint hij zijn felle anti-Duit campagne in De Telegraaf. De wc log heeft ook nog op zijn gev.c-tw dat ^i.in huis te Courcelles, waarfcj zich teruggetrokken heeft, bij c laatste vertwijfelde aanval der Dir; sers, vernietigd wordt. Dat was i 1913. Men kan nagaan wat Cohen c zijn vooraanstaande plaats in d journalistiek al niet meegemaoi heeft en hoeveel interessan! h daarvan weet te vertellen. Omi hij zoveel gezien heeft van het hol le gebral in de politiek heeft k zich meer en meer afgewend va de partij-bonzen en ziet hij nog e;. kei heil in het herstel van de rr- narchie. waardoor hij in het kaïa der monarchisten, dus van U: Daudet Maurras en de Act:; Frangaise", terecht is gekomen S. A. RE1TSM Keel-, Neus- en Oorarts. Kon. Wilhelminalaan 23 PRAKTIJK HERVAT werkplaatsen ter oppervlakte van 150 M2 met zolder ter oppervlakte van 100 M2 en open terrein ter oppervlakte van 250 M2. Het geheel bevindt zich in uitstekende staat, is afgesloten van de weg gelegen en met auto bereikbaar. Zeer geschikt voor aannemersbedrijf. Brieven onder no. 9991 aan het bureau van dit blad. Op de gemeentelijke aanplakborden is aangebracht de bekendmaking, betreffende de gunstige beschikking van Burgemeester en Wethouders van Amersfoort op het ver zoek van N.V. Rijwielfabriek M. Pon, alhier, om vergun ning ingevolge de hinderwet, tot uitbreiding van de rij wielfabriek in perceel Bekensteinselaan 3. kadastraal bekend gemeente Amersfoort, sectie B nr 6396. Stepir\s sterke elastiek In ruime sorte ring, enkel rek 98 a in stevige dub- belrek elastiek De sigaret waar duizenden naar zochten! MMlMIlllMiyiMiniM Een geheel nieuw soort sigaret! (een spannend cowboy-verhaat) Verder deze week o.a.: MIS POES KALEIDOSCOOP (Puzzles en raadsels) GELOOF HET OF NIET (Bijzonderheden uit alle tijden) OOM BOBS BRIEVENBUS ONZE VERVOLG VERHALEN (Professor Lupardi, Ketelbin kie, Belinda, Kick Wilstra) Bent 8 eenmaal abonné, dan zult U dit blad niet meer willen missen Moakt eens kennis met ons 16 pagina's voor de uitzonderlijk lage prijs van Verkrijgbaar bij bezorgers, agenten, boek handel, kiosken en onze kantoren

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 6