Prachtige volkskunst bloeit in Laren |Zaak-Auerbach zweept hartstochten hoog op Mr Donker stuurde in feite aan op vierpartijenkabinet Wereld heeft een nieuwe religie beslist nodig Als twee druppels water GELEZEN- VIRGINIA CIGARETTES „Boerenwagenclub"' organiseert expositie „Wagenmakersroem" en gewogen Vrijdag 22 Augustus 1952 3 Tragisch gevolg van Duitsland's fouten in het verleden (Van onze correspondent) J BONN. Het is nog allerminst stil geworden rondom het geval-Auer- (vjcb De zelfmoord van deze oud-directeur van de dienst voor schadever goeding aan slachtoffers van het naxl-bewind In Beleren, kort nadat hU lor een IWünchense rechtbank wegens misbruik maken van zijn functie ns veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee en een half jaar, heeft hjcmve emoties en hartstochten opgeroepen. I Dezer dagen hield Auerbach's Verdediger Klibansky een pers conferentie. tijdens welke hij ern- fcze verwijten aan het adres van Beierse Justitie richtte. Hij ver- k-fet Auerbach's rechters, dat zij Vjet als rechters, maar ais vervol- Tfinde ambtenaren hadden gefun- Wat de uitspraak betreft, zei [libansky, dat een straf van 21£ was opgelegd om de vervol- ing en het proces te rechtvaardi- hoewel van de essentiële pun- J»n van de tenlastelegging eigenlijk jets was overgebleven. De Beierse vereniging van rech- reageerde scherp op de verwij- i aan het adres van de rechter- e macht. De rechters en leden het openbaar ministerie had- kin er genoeg van zich door Kli bansky de meest ernstige plichts- Jvzaking in de schoenen te laten thuiven. Zij konden niet werke- toezien. hoe door de onder- iving van het gezag van justitie i rechterlijke macht de staat zelf rerd ondermijnd, meenden zij. Beierse minister van Justitie felnkamm heeft nu een aanklacht tegens belediging ingediend tegen klibansky De Duitse dagbladen hebben de- week nog vele kolommen aan geval-Auerbach gewijd. De De handige onkwetsbare BALLPOINT voor thuis, op reis en in Uw zaak Kloek modeL houders fraai van kleur en vorm Vulli hgen met rode, groene blauwe of rwarte Inkt Prijs compleet 2.90 Losse vulling 1.io Ui ballpoint met wereld-service. (leeds 36 doden door overstromingen in ZW-Engeland [LYNMOUTH. Donderdag zijn frs vier lijken aangespoeld, zodat pt aantal slachtoffers van de perstromingen in het Zuid-Wes- |to van Engeland tot 36 gestegen p In totaal zijn 26 lijken gebor- pn, terwijl tien personen nog leeds vermist worden. Aangeno- pn wordt, dat zij ook om het le- p gekomen zijn. Verder is er nog peke van een aantal vacantie- pagers, die zich mogelijk in het perstroomde gebied bevonden, en nog niet opgespoord zijn. Russen ontkennen ontvoering van dr Linse [BERLIJN. De Sowjet-autori- Fien in Duitsland hebben een Rf aan de Amerikaanse plaats- hrvangende Hoge Commissaris in rusland gezonden, waarin zij p3en. dat de beschuldiging, dat Pat-Duitse politiemannen betrok- pn waren bij de ontvoering van Linse naar Oost-Berlijn „onge- Jttd" is. I Aangezien het incident op Ame- ■iaans gebied voorviel, zo gaat de Ttief verder, werd het onderzoek ptioeilijkt Hei is echter gebleken, lil de verklaring volgens welke Itet-DuitsL politiemannen de pensboom hadden geopend, „zon- basis" is. Advertentie tl M i "t Heb veel gespoord en veel gevaren. Van Noordkaap .tot aan Balcaren, Maar waar ik ook ging. 'k Bevond slechts eén ding: Tip Van Boolz is en blijft toch je warel ni-a'/vuMrm MeJ. j. h. d. V Rotterdam ontv. TiP -f 1 fl. Bootz Apricot Brandy Professor Bombard zoekt reisgenoot CASABLANCA De Franse ^ejsor Bombard zoekt thans een :ator „met grote wilskracht en sezondheid". die hem zal ver ben op zijn tocht met een rub- over de Atlantische Oceaan *'r Zuid-Amerika 6'jn vroegere reisgenoot. Palmer. ■f hij in Tanger achtergelaten. deze verklaard had. dat het 1 ^et zeewaardig was. meeste commentatoren beschouwen de zaak als nog niet afgelopen. De behoefte aan nadere opheldering is algemeen. Algemeen is dus ook het gevoelen, dat de uitspraak van de Münchense rechtbank onvoldoende klaarheid heeft gebracht. Toch is het misschien wat naïef te verwachten, dat het geval-Auer bach werkelijk zou kunnen wor den opgelost. Auerbach is gewor den tot het symbool van herstel van onrecht, dat door de nazi's in het bijzonder de Joden was aangedaan Over hem moesten rechters recht spreken, die niet van nazi-smetten vrij waren. Het geval- Auerbach is een tragische conse quentie van de omstandigheid, dat het einde van de oorlog geen defi nitieve breuk van het Duitse volk met het eigen verleden heeft ge bracht. Het Duitse volk zelf heeft die radicale breuk niet gewild. De geallieerde politiek in Duitsland heeft haar wellicht gewild, maar beschikte niet over de middelen om haar te realiseren. Maar juist omdat dat een historisch gegeven is zal het geval-Auerbach nooit op gelost kunnen worden. De geschie denis sinds 1945 laat zich niet meer corrigeren, alle emoties, tragedies, rechterlijke uitspraken of pers campagnes ten spijt. Margaret Truman: „Kabaal in Stockholm overdreven" HELSINKI. Margaret Truman is Donderdag te Helsinki aangeko men. Op een persconferentie ver klaarde zij, dat „het kabaal over het optreden van de lijfwacht te Stockholm overdreven was". Zij voegde hieraan toe „Ik vind het niet prettig een lijfwacht te hebben. Er bestaat echter een bepaling, dat ik er een moet hebben, wanneer ik op reis ben." Op zijn wekelijkse persconferentie verklaarde president Truman dat het niet nodig was. nieuwe instruc ties te zenden aan de lijfwacht van zijn dochter. (Advertentie 1. M.) JAN v. d. BERGH f secretaris NJK) AMSTERDAM. Na een korte ziekte overleed vandaag in de zie kenverpleging aan de Prinsen gracht de journalist J J F. v d. Bergh. redacteur van het dagblad „Trouw", secretaris van de Neder landse Journalistenkring. Hij was ruim 61 jaar oud. Oorspronkelijk zou v. d. Bergh lr» de techniek gaan. HU studeerde enkele ja ren te Delft, maar zijn voorliefde voor de journalistiek was zó groot, dat hij al spoedig als ..bijzondere medewerker" aan de „Nieuwe Haagse Courant" op trad. Bovendien slaagde hij er in Haags correspondent van het christelijk dag blad „De Amsterdammer" te worden, waarmee de eerste banden met Amster dam werden gelegd. Tientallen jaren ls hij vervolgens chef-verslaggever bij „De Amsterdammer" geweest. Jaren was hij gedelegeerde van de Amsterdamse Pers In het kringbestuur van de N.J.K. en bij de wederopbouw van de Nederlandse Journalisten Kring was hij een stuwende kracht. Julian Huxley op humanistisch congres: Minister Mulderije bij openingszitting (Van onze correspondent) AMSTERDAM. „De wereld heeft ongetwijfeld een nieuwe reli gie nodig. Ik bedoel niet een gods dienstige leer. die het geloof aan een bovennatuurlijke god of aan goden met zich meebrengt, doch een georganiseerd geheel van denkbeel den en gevoelens, die een verband (Van een onzer redacteuren) LAREN. Het begon allemaal op een dag, dat de heer Frans Wilkens uit Bilthoven, ergens in hei gebied van onze grote rivieren, met zijn auto voor een pont moest wachten. Toen werd zijn aandacht getrokken door de opmerkelijke schoonheid van een in zijn nabijheid geparkeerde boerenwagen. Hij bewonderde de fraaie kleuren, het- sier lijke houtsnijwerk en de oorspronkelijke motieven, waarvan de wagen maker gebruik had gemaakt. £ijn bewondering werd belangstelling en hij begon te speuren. ontdekte hij hoe lang geleden op het platte land een merkwaardige volkskunst had gebloeid, waarvan helaas veel verloren was gegaan, maar waarvan toch nog voldoende resten waren bewaard gebleven om studie mogelijk te maken. Hij begon: links en rechts hoorde hij oude boeren en oude wagenma kers uit en hij verzamelde. Weldra kwamen anderen hem helpen: de heer H. Braber en jhr mr P. A. G. de Milly. Zó ontstond de „Boeren wagenclub". die er naar streeft, dat gene wat er in ons land nog rest aan voortbrengselen van de oude wagenmakerskunst, voor het nage slacht te behouden, die belangstel ling voor stervende schoonheid wil kweken. Een van de vele verenigin gen in ons land op folkloristisch en cultureel gebied. Dat alles is nu tien jaar geleden. Om precies te zijn: het was 23 No vember 1942, dat de „Boerenwagen- club" werd' opgericht. Vele malen sindsdien heeft deze vereniging een z.g. ..Boerenwagendag" gehouden: dagen waarop excursies plaats von den naar de centra der voormalige wagenmakerij, dagen waarop de boeren uit zo n streek, die nog oude wagens in hun bezit hebben, werden uitgenodigd op een bepaalde plaats te komen om hun wagens te laten keuren. In dit jubileumjaar wordt de langzamerhand traditioneel gewor den „Boerenwagendag" op Zaterdag 23 Augustus in het Noord-Hollandse dorp Laren gehouden. En hij draagt een zeer bijzonder karakter. Om twee uur 's middags zal een optocht van ongeveer een kilometer lengte door het Gooise plaatsje trekken: twee mailcoaches, een r diligence, respectievelijk bespannen met acht, zes en twee paarden met voorrij ders in kleurig costuum, fraaie sje zen, versierde tilbury's, boerenwa gens uit alle delen van ons land en vergezeld van boerendansers Zes tig man van de Amsterdamse poli- tiekapel verlenen muzikale mede werking. de Zaanse oudheidkamer stond fraai materiaal af en ruiters te paard gaan de stoet vooraf. Het belooft een folkloristisch schouw spel tc worden, dat men niet alle dagen opnieuw in ons land zal kun nen zien. Dit is echter nog niet alles. Ter gelegenheid van zijn tienjarig be staan organiseert de „Boerenwagen club" in het bekende hotel „Ham- dorff" te Laren een tentoonstelling, „WagenmakersBoem" geheten, waar op in niet minder dan 150 inzen dingen uit alle delen van het land de bezoekers een indruk wordt ge geven van de schoonheid van de boerenwagen. De twee fraaiste in zendingen zijn afkomstig van H.M. Koningin Juliana en het Nederland se Openluchtmuseum in Arnhem Onze landsvrouwe zond een prach tige. z.g. krompanelen, 18e eeuwse Friese sjees voor pony-bespanning in en het Openluchtmuseum een Hollandse boerenwagen uit de 18e eeuw Wat men er voorts ziet? Een complete oude wagenmakerswerk plaats en alle mogelijke wagenon derdelen van een schoonheid, die u en ik als leken nooit zouden hebben vermoed aan de oude boe renwagens. die hier en daar nog over onze bochtige dijken rijden. Modellen, houtsnijwerk en smeed kunst, prachtige schamels en steek leren. wagenschotten, beschilderd met religieuze voorstellingen, en veel andere zaken treft men op deze expositie. Wat zouden wij u vermoeien met een droge opsom ming? U moet zelf gaan kijken. U zult er beslist géén spijt van heb ben. DE INZENDING van H Af. de Ko ningin op de tentoonstelling „Wa genmakersroem" in Laren (NH): een prachtig beschilderde Friese sjees uit de 18e eeuw. Pos gaat op invitatie van Thalia" (Paramaribo) niet in AMSTERDAM. Het bestuur van het toneelgenootschap „Thalia" te Paramaribo heeft de directeur van de Amsterdamse Toneelschool, de heer W. Ph Pos. die niet meer door de Sticusa wordt uitgezonden, uitgenodigd naar Suriname te komen om gedurende een be paalde tijd de leiding van de ver eniging op zich te nemen. De heer Pos meent, dat de werk zaamheden voor „Thalia" niet van algemeen belang zijn. Hij zal aan deze uitnodiging geen gevolg ge ven. leggen tussen de mens en zijn be stemming. boven de practische din gen van alledag uit." Dr Julian Huxley, oud directeur- generaal van de Unesco, zei dit Donderdagavond in de aula van de gemeentelijke universiteit, die ge heel gevuld was met. deelnemers aan het eerste internationale huma nistische congres, dat t.e.m. 26 Aug. plaatsvindt Hij zei verder om. dat er de laatste tijd een duidelijke herleving van het Christendom plaatsvindt, maar met z»jn bovennatuurlijke theologie en zijn stand punt. dat het de absolute waarheid heeft, kan dit de humanist niet bevre digen Aan de andere kant kan het com. munisme als een ernstige candidaat voor de titel v/in wereld-religie worden beschouwd, maar het is dogmatisch en totalitair. Het maakt de individu onder- geschikt aan de staat. Het kan 't, al thans in zijn tegenwoordige vorm.'niet zonder het denkbeeld van een vijand stellen de bourgeoisie, kapitalisme. Internationalisme en zo maakt 't zijn eigen potentile universaliteit onmoge. lijk Organisatie van groepen en samenle ving is van het grootste belang zei dr Huxley, maar het individu Is belangrij ker dan de Kroep Van eminent belang achtte spr het verder, dat men zal kun nen komen tot een formulering van wat het humanisme aan denkbeelden en beginsels heeft op een wijze, die tc. gelijkertijd de gemiddelde mens en de diepste geesten voldoet. ..Wij moeten een geloof hebben zij het dan niet In dog matische zin", zei hij. De bijeenkomst in de aula werd o.a. bijgewoond door de minister van justitie, mr H. Mulderije. wiens uitlating indertijd, dat de humanis ten bij de geestelijke verzorging van gevangenen „stenen voor brood" zouden geven, bekendheid heeft verworven. Loubens viel doordat haak het begaf Aanzienlijke resultaten van grotonderznek LJCQ ATHEREY. Leden van de expeditie van grotonderzoekers onder leiding van de Belg. prof Cosijns, hebben Donderdagavond verklaard, dat de val van de om gekomen Marcel Loubens klaar blijkelijk is veroorzaakt, doordat een haak. waaraan de kabel beves tigd was, het begaf, toen Loubens naar boven werd gehaald. Cosijns zelf heeft sedert 1935 zonder on gelukken dezelfde soort haak ge bruikt bij al zijn grotonderzockin- gen, aldus de verklaring. De resultaten van hot onderzoek in de grot Pierre St Martin (in de Pyreneeën) zijn zeer aanzienlijk. Er is een onderaardse ruimte van zeer grote omvang ontdekt, waar door de grot tot een der belang rijkste ter wereld kan worden ge rangschikt. Het verval van de on deraardse rivier wettigt de hoop. dat een belangrijke hoeveelheid elcctriciteit kan worden opgewekt. Vervolg van pag. 1 tair driepartijen kabinet (KVP, P vdA en CHU) te vormen, waarin dr Drees als premier zou optreden en hij zelf. zo enigszins mogelijk, geen zitting zou nemen. Desniettemin achtte hij het fat soenlijk om alvorens dat plan ten uitvoer te leggen eerst nog een po ging te wagen Anti-Revolutionnaire figuren aan te trekken. Hij bood hen evenals dr Drees had gedaan Justitie (Donner) en Verkeer (Algera) aan. doch zonder resultaat, want zij wens ten meer invloed in de sociaal-eco nomische sector. Doch mr Donker achtte zich niet in stoat het plan Beel dat de anti's wel bevredigd had. na te volgen, omdat hieruit zou zijn voortgevloeid een halvering van So ciale Zaken, welke de PvdA onaan vaardbaar had geacht. Het zag er dus naar uit, dat de medewerking der anti's was afgesprongen. In het vooruitzicht een drie-par tijen-kabinet te moeten vormen, kreeg mr Donker echter toevallig uit een bespreking wij vermoeden met prof. Beaufort (KVP) de in druk. dat het misschien toch nog mo gelijk was om de A.R. aan te trekken, n.l als de KVP het departement van Economische Zaken ter beschikking wilde stellen in ruil voor twee posten op het Plein. Deze mogelijkheid werd onderzocht en na verloop van enige dagen kwam mr Donker met zijn contactlieden tot overeenstemming VS-torpedoboot jager in Korea getroffen Vier doden aan boord van Thompson TOKIO. De Amerikaanse tor- pedobootjager „Thompson", die te vens als mijnenveger wordt ge bruikt, werd Woensdag ter hoogte van de Oost-Koreaanse haven SondJIn, In een duel met kust- geschut, door een granaat getrof fen. Vier opvarenden werden ge dood en tien ernstig gewond. De „Thompson" bleef, ook na de opgelopen treffer, salvo's wisseien met de kustartillerie der commu nisten. Eerst na afloop van het artillerieduel werden de doden en gewonden aan boord van het slag schip „Iowa" gebracht. De „Thomp son" is reeds eerder in de Koreaan se oorlog, namelijk op 14 Juni 1951, getroffen. Toen zijn drie opvaren den gedood en vier gewond. over een schema, waarin de PvdA I vijf zetels zou bezetten (premier, Fi nanciën. Sociale Zaken, Wederop- bouw en Landbouw) de KVP zes (Binnenlandse Zaken. Onderwijs, PBO, Justitie, en twee ministerschap pen op het plein), de anti's twee i (Economische Zaken en Verkeer), en de CHU ook twee (Oorlog en Over zeese Rijksdelen). De uitwerking van dit schema stuitte evenwel op de moeilijkheid van de bezetting van Buitenlandse Zaken. Het eigenaardige van deze gang van zaken was, dat mr Donker dus nimmer toekwam aan zijn plan om een drie-partijenkabinet te vormen tKVP. PvdA. CHU» In feite heeft hij steeds getracht een vier partijen kabinet tot stand te brengen. Toen dit mislukt was, kon hij op zijn oor spronkelijke plan echter niet terug vallen, omdat de anti's het hem in het geheel niet moeilijk hadden ge maakt. Helft van „Western Farmer" geborgen Bemanning veilig aan land DOVER Zeven-en-dertig Ame rikaanse zeelieden zijn Donderdag veilig in Engeland geland, nadat zij na een slag van 6 uur de strijd om hun Libertyschip de „Western Farmer" (7239 ton) verloren had- aen ten gevolge van een botsing op het stormachtige Engelse Ka naal De mannen waren nog maar net aan boord van een reddings vaartuig geklommen, toen zij Woensdagavond even voor 12 uur hun schip in tweeën zagen breken. Vierentwintig man. onder wie de kapitein werden in Ramsgate aan wal gezet, de dertien anderen wer den naar Dover gebracht. Tegen de middag dobberde de boeghelft van het schip, met de kiel omhoog, in het Kanaal voor de kust van Ramsgate. De achterste helft werd naar Calais gesleept door twee Franse sleepboten, die het als hun buit in bezit namen. Overlevenden hebben verklaard, dat de „Western Farmer" 10 000 ton steenkool vervoerde van Newport (Virginia) naar Bremen. (Advertentie 1. M.) door Samuel W. Tavlor 29 Bill Meadows stond weifelend voor het huis. Uit een mondhoek hing een niet-aangestoken sigaret. Hij zei iets tegen de hond, stak toen de straal over en ging de dro gisterij op de hoek binnen. De hond bleef op het trottoir voor het huis staan. „Hij gaat de politie opbellen," zei Mary. „Dat had hij al veel eerder kun nen doen Wat zou hij nu gaan uit voeren?" vroeg Walt. „Ja. als we dat eens wisten." zei Mary. „Hij probeerde in ieder ge val binnen te komen Dat is hem niet gelukt en nu zal hij wel wat anders proberen Er moet nu vlug wat gebeuren." „Ik ga de achterdeur uit," zei ik. „Morgen bel ik jullie op en dan kunnen we. Toen zei ik niets meer want de hond had zijn oren gespitst, rende toen plotseling het trottoir langs en verdween om de hoek van het huis Kort daarop was hij weer terug en hield de wacht bij de voordeur. „Dat is een pientere hond." zei Walt. „Hij houdt de achterdeur in de .gaten In dienst hadden we er ook "zo een paar. Sommigen waren bijna zo slim als een mens." Aan de overkant van de straat liep een man een sigaret te roken. Toen hij voorbij de verlichte étala ge van de drogisterij kwam, zag ik de rook uit zijn mond komen. „Walt." zei ik, „geef me een paar schoenen van jou en je overjas. vlug!Mary, heb je een sterk desinfectiemiddel in huis?" „Ja. in de badkamer. Wat wil je doen?" Walt scharrelde in de klerenkast en ik volgde Mary naar de bad kamer. Uit een kastje haalde ze een fles lysol. Ik goot de hele fles in het bad leeg. liet water in het bad lopen, deed mijn pantoffels uit en doopte mijn voeten, met sok en al. in het mengsel Daarna ging ik. onverschillig voor de sporen die ik achterliet, naar de huiskamer, waar Walt een paar spiksplinternieuwe schoenen tevoorschijn haalde. „Oude, Walt," zei ik. „De oudste die je maar hebt Die goed naar jou ruiken." „Ik snap je. Chick." In de slaapkamer trok ik mijn jasje aan. Intussen had Walt een paar oude soldatenkistjes opgediept, die werkelijk helemaal op waren. Ik reeg ze vast en trok toen zijn gabardine overjas aan. Hij was me wel wat breed in de schouders, maar verder paste hij vrij aardig „Mary. blijf jij nu bij het raam." zei ik „Als Bill Meadows uit de drogisterij komt. vóórdat ik buiten ben, fluit jij. Wanneer hij er uit komt als ik er al uit ben; dan zie ik wel wat ik doe Jij. Walt. zorgt voor de achterdeur. Je doet hem open en dicht en rammelt er wat aan." „Ik snap het." zei Walt. „Je moest toch liever de revolver mee nemen. Chick" „Als het niet lukt, helpt een revolver ook niet veel. Ik ben helemaal geen schutter „Chick," zei Mary. „waar ga je heen?" „Dat weet ik nog niet. Blijf jul lie allebei hier Laat niemand bin nen Morgen bel ik. Waar werk je?" „Bij de Bay Verzekerings Maat schappij We werken daar allebei. Heb je geld nodig?" „Nou Ze haalde tien dollar uit haar portemonnaie. „Morgen kan je meer krijgen." Ik keek waarschijn lijk nogal vreemd, want ze zei: „Doe niet zo raar, Chick. Ik leen het je immers maar." „Dank je.... Ben je klaar, Walt?" „Ja. laten we gaan." We gingen naar beneden Ik bleef door de gang naar de achterdeur liep Met de deurknop in zijn hand bleef hij wachten. Ik gaf hem het afgesproken teken. Hij deed de deur open en trok hem weer dicht. „Herald" en de „Chronicle" en „Star" van de vorige dag. Met mijn overjas legde ik ze op het bed en ging naar de gemeenschappelijke badkamer boneden, om de sterke lucht van mijn voeten en uit mijn sokken te krijgen. Toen ik weer in II IICIQI UV.1JVUUI1 ww....^.. - - -Jö- bij de voordeur staan, terwij] Walt mijn kamer kwam, ontdekte Ik, dat '*Jer iemand op bezoek was geweest Walt's overjas was weg. Op een bordje op de deur las ik: De direc tie stelt zich niet aansprakelijk voor -het zoek raken van kledingstukken. Ik hoorde de nagels van de hond Voorwerpen van waarde gelieve over het trottoir krassen toen hij wegrende, Ik glipte de voordeur uit, die ik open liet staan Met een men in bewaring te geven Mijn bezoek had de kranten ge lukkig laten liggen. En wat moet paar sprongen was ik twee huizen je in het zonnige Californië eigen- verder. Toen dwong ik mezelf weer bjk met een overjas? langzaam te lopen en voelde dat mijn voeten pijn deden. Achter mij hoorde Ik de hond terugrennen, omdat hij niemand bij Ik deed de deur op slot, kleedde me uit en nadat ik de lakens aan een grondig onderzoek had onder worpen, kroop ik in bed. De de achterdeur had gevonden. Tege- „Chronicle" bevatte een overzicht lijk hoorde ik Walt aan de voor deur rammelen De hond krabde verwoed met zijn voorpoten tegen de deur. Toen hoorde ik niets meer. van de hele geschiedenis Albert Rand was er op een knap pe en handige manier met 'de ef- «tui- awc. www.ut ...tw, fecten vandoor gegaan. In zijn Ik durfde niet omkijken Ik wist functie van banklopcr droeg hij voor een bedrag van twee millioen mé een stalen ketting met een slot aan zijn pols vast zat. Een gewapende bewaker vergezelde hem. maar de beste be veiliging was. dat vrijwel niemand wist, wat het koffertje bevatte Van Rand zelf werd verondersteld, dat hij het ook niet wist. Rand had al honderden van dergelijke bood schappen als bankloper gedaan. Meestal waren het belangrijke dat de hond me niet aan mijn uiterlijk zou herkennen; een hond dollar aan Staatsobligaties gaat op de lucht af Toen ik even handkoffertje, dat met een later toch omkeek, zag ik dat de hond voor het huis stond en de voordeur in de gaten hield. Ik was blij, dat »k Walt's schoe nen aan had Ze waren twee maten groter dan de mijne, maar nu pas ten ze me precies Ik was bij de hoek van de straat, toen Bill Meadows de drogisterij uitkwam. Hij keek naar zijn hond en liep toen naar de Ford die daar stukken, die echter volstrekt geen geparkeerd stond Aan mij schonk hij niet de minste aandacht. HOOFDSTUK XJ handelswaarde hadden Het was echter aan het licht gekomen dat Rand wèl wist wat hij bij zich had. Toen de politie de kassier van In de Howard Street vond ik een de bank H. R Alexander, het vuur onderdak Kamers 50 cent. las ik. aan de schenen had gelegd, had Goed genoeg voor iemand die van deze toegegeven dat hij de avond geleend geld leeft Ik ging naar vóór de diefstal aan Rand had ver- binnen en vroeg een kamer. Ik had een stil hoekje nodig en een lamp. waar ik. bij kon lezen. Aan het plafond hing een 25-Watt teld. waar hij mee op stap moest en hem had gewaarschuwd erg voorzichtig te zijn Rand genoot het vertrouwen van de kassier, wat het lampje aan een snoer Het werd gevolg was van de omstandigheid tijd dat ik de kranten eens las. dat Rand met zijn dochter ver- Ik kocht de „News" en de loofd was. (wordt vervolgd) Minder ongeschoolden naar Australië (T el vraag naar boeren en technici (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL „Wij beschikken nu over zoveel ongeschoolde ar beidskrachten. dat voor 1953 voor deze categorie van emigranten be perkingen te verwachten zijn Boe ren en geschoolde krachten ziet Australië nog steeds graag komen, evenals technici." deelde mr Harold Holt. de Australische minister voor Immigratiezaken vannacht mee, na zUn aankomst uit Berlijn. Mr Harold Holt wilde bij zijn aankomst niet in détails treden over de aspecten voor de naaste toekomst, omdat hij hierover van daag in Den Haag zal spreken met Nederlandse autoriteiten. Hij be paalde zich er toe vast te stellen, dat men in Australië gelukkige ervaringen met Nederlanders heeft. Advertentie (LM.) Pota rca me* T-» Pro/. Romme vraagt: Staat verdediging van Nederland niet vast? DEN HAAG. Naar aanleiding van het bericht van de „New York Times", dat bij een aanval van Rusland de verdediging van Ne derland niet zou vaststaan, heeft het Tweede Kamerlid Romme (K. V.P.) aan de minister-president.de ministers van Oorlog en van Ma rine. en van Buitenlandse Zaken, de volgende schriftelijke vragen gesteld: Zijn de ministers bereid mede te delen of er waarheid is in bedoelde berichtgeving en, zo ja, de opening van zaken te geven, welke door het algemeen belang wordt geëist? Staat de regering op het stand punt. dat aan de zware Neder landse defensie-inspanning in ge allieerd verband onverbrekelijk verbonden behoort te zijn de ze kerheid van geallieerde verdedi ging van Nederland in het geval van een aanval? LONDEN. Dc Britse minister van Buitenlandse Zaken Eden zal volgende maand een bezoek brengen aan Joego-Slavië en Oostenrijk. Hij gaat op uitnodiging van de regering dier beide landen. r* »Cv RISIS EN ROEPING VAN HET WESTEN" is de titel van 't nieuw ste boek van prof. dr. H. Brug man», dat onlangs, uitstekend verzorgd en fraai geïllustreerd, door de firma TJeenk Willink te Haarlem is uitgege ven (prijs 16.901. Het Is ongetwijfeld een verdienstelij ke en waardevolle gedachte geweest van de schrijver om ons in deze jaren van verwarring, verbittering en teleur stelling een werk te schenken, waar aan menigeen opnieuw een houvast zal weten te vinden. Immers, veel wat tot ontwrichUng, crisis en geestelijke ont reddering heeft geleid, is terug te brengen tot voorspiegeling van schone toekomsten welke tenslotte allerminst blijken te kloppen met de feitelijke werkelijkheid In een kloek en eerlijk geschreven werk leidt prof Brugmans ons langs de weg van strikte analyse tot waarden welke twe« en een halve eeuw cultuurgeschiedenis hebben opge leverd. Uitvoerig en boelend beschrijft en analyseert hij ons de tijd van de Verlichting Romantiek de tijd van het Realisme, De Wereld van gisteren (1830 —1914). de Crisis en Roeping van het Heden Steeds valt ons daarbij op met welk een eerlijk realisme hij de wer kelijke waarden van elk genoemd tUd- nerk tracht te benaderen en hoe praoh tig Is hij daarin geslaagd I Schrijver heeft zichzelf de taak opgelegd het essentiële, het ..eigenlijkeop te spo ren. door zich los te maken van al het bijkomstige wat tot verwarring van In zicht kon leiden ..Een culturele re traite". zo zegt hij In zijn inleiding, „wordt steeds moeilijker naarmate de moderne wereld zich meer en meer laat beheksen door de mythe der actuali teit". Dit is zonder meer Juist en wij kunnen prof Brugmans daarom dank baar zijn. dat hij door zijn knap analytisch inzicht en overtuigende feitenkennis de bereidwillige lezer door de verwar ring van het Heden waardoor ons in zicht dikwijls zelfs in hoge mate wordt vertroebeld heenvoert tot de rust der bezinning Dat hij ons niet teleurstelt door zich te ontponpon als een licht vaardig cultuur-optimist, maar ook ze. ker geen ..ondercangsdenker" blijkt te zijn. waaraan wij in d^-e laren van grote ernst allerminst behoefte heb ben. is een reden te meer zijn boek warm aan te bevelen.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 3