W erkgelegenheid V het centrale probleem voor Belgi rië en Nederland GELEZEN- Nieuwe vacantieregeling wekte veel misverstand Koopman kocht gesigneerd jeugdportret van Koningin Strijder voor Marokko's vrijheid in Nederland Geen prijs voor schrift voor tijdelijke kamer-verhuur Perzische olie blijft EngelancTs doelwit Maatregelen moeten worden gezien in licht van wereldprijspeil Luchtbrug voor vluchtelingen in West-Duitsland Bij instorting in Belgische mijn 5 inan ingesloten Ex-burgemeester lichtte secretaris en architect op Griekse •egeruig krijgt motie van vertrouwen Om te lachen Kabinet verwerpt Amerika's haast tot hulp aan Perzië Beilense melkfabriek weigert „besmette" melk te verwerken en gewogen Zaterdag 23 Augustus 1952 Benelux- problemen EEN van de argumenten, die de Belgen tegen ons aanvoeren, is het handhaven van een kunstmatig laag huurpeil. Naar onze mening wordt ook in dat verband de kwestie van Belgische zijde te eenzijdig gesteld. Het is niet de vraag alleen, of in Ne derland het huurpeil te laag ligt als gevolg van overheidssub sidies, maar het is de vraag, hoe het totaal der subsidies in beide landen zich verhoudt. In dit licht gezien, is het niet interessant, of wij onze subsidies geven op het huurpeil of België op lage tarieven bij de spoorwegen. Dit neemt niet weg, dat er in Ne derland voorbereidingen getroffen worden om bij de jaarwisse ling het huurpeil te verhogen. Er zijn daaromtrent reeds ver schillende mededelingen van de kant van de regering gedaan. Of en in hoeverre de verhoging van het huurpeil aanleiding zal ge ven tot looncompensatie dan wel tot compensatie via fiscale maatre gelen, is nog een open vraag. Het is dus helemaal niet zeker, dat als gevolg van verhoging van het huur peil, de arbeidskosten recht even redig zullen stijgen. Tenslotte rijst de vraag, of ge geven de gunstige positie van onze betalingsbalans een verhoging van het reële loon tot de mogelijkheden behoort. In concreto komt de vraag hierop neer, of het mogelijk is de destijds ingevoerde 5 consump tiebeperking op te heffen Te dezen aanzien zij opgemerkt, dat door de ontwikkeling van de kosten van levensonderhoud er reeds een ver laging van deze 5 zij het in ge ringe mate, is opgetreden. Wanneer de tendenz van de groothandelsprij- zen, die sedert het einde van het vorig jaar verlagend is, blijft door werken en uiteindelijk ook haar ef fect krijgt op de kleinhandelsprij zen. zou de opheffing van de 5 consumptiebeperking kunnen ge schieden door tegenover de dalende kosten van levensonderhoud het nominale loonpeil te handhaven. Compensatie van de huurverho ging en het opheffen van de 5 consumptie-beperking moeten ge zien worden tegen de achtergrond van het zich ontwikkelende inter nationale prijspeil en het effect daarvan op de werkgelegenheid. De moeilijkheid daarbij is tot tempori sering van wenselijkheden en mo gelijkheden te komen. De stand van de werkgelegenheid en het streven naar een hoog reëel loon kunnen ertoe leiden, dat, niettegenstaande de verlaging van de groothandels- prijzen, een nominale loonsverho ging wordt toegepast, wanneer de tendenz van de groothandelsprijzen zich niet in de kosten van levens onderhoud voortzet. Dalen echter de kosten vaii le'vensonderhoud in voldoende mate, dan is ongetwij feld bij een dalend internationaal prijspeil een verhoging van het reële loon door het handhaven van het nominale loonpeil de meest ge wenste oplossing. In dit licht zullen wij het vraagstuk van het loonyer- schil met België moeten blijven zien op straffe van economische ont wrichting in de komende tijd. Wat kan België doen? In mijn eerste artikel heb ik reeds de vraag opgeworpen, of Bel gië wel al het mogelijke gedaan heeft om zijn arbeidskosten en zijn prijspeil zo laag mogelijk te hou den. Het laaghouden van het prijs peil in België dient in verband met de stand van de werkgelegenheid ernstig in overweging te worden genomen. Wij kunnen de stelling poneren, en wie zijn oor te luiste ren legt kan dit geluid herhaalde lijk in Nederlandse kringen horen, dat België te dezen aanzien in zijn politiek niet geslaagd is. Maar der gelijke beschouwingen zijn in de praktijk van het dagelijkse leven slechts van theoretische waarde, hetgeen overigens niet wil zeggen, dat zij voor de toekomst niet tot lering kunnen strekken. Wij zijn van mening, dat al z°u men theoretisch redenerende tot de conclusie komen, dat een verlaging van de arbeidskosten in België en Luxemburg gewenst is, een derge lijke politiek in de praktijk vrijwel onuitvoerbaar mpet worden geacht. Het honoreren van de theoretische Zes slachtoffers bij brand in hofje van ouden van dagen AURICH. Vier alleenstaande vrouwen en een echtpaar zijn Vrij dag in de vlammen omgekomen, toen een hofje van ouden van da gen afbrandde. Door het te hard stoken van een kachel in de werk plaats van een schoenmaker is de brand ontstaan, die snel om zich heen greep in de houten wonin gen. Enkele bewoners verloren hun leven doordat zij de branden de huisjes binnengingen om eigen dommen te redden. Vier van de 2es slachtoffers waren vluchtelin gen uit Oost-Duitsland. (Aurich ligt in Oost-Friesland, ten Noord-Oosten van Emden). beschouwing zou alleen kunnen plaatsvinden door een devaluatie tn de beide landen. Wij mogen deze eis aan de Belgische en Luxemburg se vakbeweging niet stellen, aan gezien de ervaring wel geleerd heeft, dat de arbeiders van een dergelijke politiek zeker bij een ge mis aan dirigisme, zoals in België en Luxemburg bestaat, de dupe worden. Wat dat betreft, willen wij graag wat meer begrip opbrengen dan de heer Cool in zijn interview ten opzichte van de Nederlandse positie gedaan heeft. Iets anders is. of de ontwikkeling van het internationale prijspeil voor België en Luxemburg binnen af zienbare tijd niet leiden zal tot een daling van het nationale prijspeil. Indien dit het geval zou zijn en deze prijsverlaging niet het gevolg is van de hogere productiviteit in de betreffende landen, zal het zijn effect hebben niet alleen op de ar beidskosten, maar ook op de stand van de werkgelegenheid in onze partnerlanden. Voorlopig willen wij dus zeer voorzichtig zijn met voor de naaste toekomst het Belgische prijspeil en de Belgische arbeidskos ten als het enige juiste en het meest gewenste te aanvaarden. In ieder geval kunnen wij tegen deze ach tergrond de conclusie trekken, dat wij meer dan ooit van de Belgen mogen verlangen, dat zij effectieve maatregelen nemen om een verdere stijging van hun arbeidskosten en het prijspeil tegen te gaan. Gebeurt dit niet. dan zal de Benelux in haar geheel in de toekomstige ontwikke ling van de wereldeconomie haar positie in belangrijke mate schaden Benelux wat nu? De conclusie, welke ik wil trek ken, ligt reeds voor de hand. De te nemen maatregelen moeten worden gesteld tegen de achtergrond van de ontwikkeling van het wereld prijspeil. Het verschil in structuur der drie landen moet daarbij volle dig in aanmerking worden genomen. Daarbij dient het werkgelegenheids probleem in het middelpunt der be langstelling te worden geplaatst Van Nederlandse zijde zal men bin nen deze grenzen bereid moeten zijn bij de te nemen maatregelen aan gerechtvaardigde Belgische ver. langens binnen het kader der eigen mogelijkheden tegemoet te komen, m concreto dus positief de Belgen tegejnoet moeten treden. Aari de an dere kant zullen de Belgen ook van hun zijde een bijdrage moeten leve. ren, welke zeker niet minder zal kunnen zijn dan garanties ten aan zien van verdere stijgingen van de Belgische arbeidskosten en het Bel gische prijspeil t?n opzichte van de Nederlandse. A. VERMEULEN. DEN HAAG. De mededeling, dat de door het college van rüksbemid- delaars afgekondigde mlnimum-vacantieregeling voor alle werknemers voor wie niet reeds een vacantieregeling geldt op grond van een collectieve J arbeidsovereenkomst of een bindende loonregeling geen terugwerkende j kracht heeft en dus slechts geldt voor bestaande arbeidsverhoudingen, heeft j groot misverstand veroorzaakt, aldus deelt het verbondsbestuur van het - Nederlands Verbond van Vakverenigingen ons mede. Het nieuwste snufje van Zwitsers vernuft is een horloge, gemon teerd in een gouden twintig dol larstuk. Wanneer het geldstuk „gesloten" is, kan slechts de inge wijde het verborgen veertje ont dekken, dat de kostbare dollar weer opent. LAREN. Op een onlangs ge houden veiling heeft een hande laar in tweedehands goederen te Laren N.Heen partijtje foto', lijsten, platen, enz. gekocht. Bij nadere bezichtiging bemerkte hij, dat zich onder de gekochte goede ren een ingelijste foto van konin gin Juliana bevond, genomen in de schoolklas toen zij elf jaar was. Deze foto droeg het eigenhandig door de Koningin geschreven on derschrift „opgedragen aan mijn lieve vader bij zijn terugkeer in 1920 en een Vrolijk Pasenge volgd door een aanduiding wie van de klasgenoten op de foto zichtbaar waren. De ondertekening luidde „Juliana van Oranje". Aangezien de eigenaar vermoed de, dat de Koningin wel prijs zou stellen op deze jeugdfoto deelde de koopman zijn vondst schrifte lijk aan Soestdijk mede. Reeds de volgende dag vervoegde zich iemand van het paleis te zijnen huize. Deze bekeek het portret en nam het, na verkregen toestem ming, mee om het de vorstin te laten zien. Uit een schrijven van de particuliere secretaris van H.M. vernam de koopman, dat de Ko ningin blij was de foto weer in haar bezit te hebben. De plaat was op onverklaarbare wijze op de vei ling terecht gekomen. Men heeft nog een onderzoek naar de her komst ingesteld, omdat men meen de, dat met deze foto ook het Prof. El Fassi op zoek naar steun voor zijn land in Verenigde Naties (Van onze correspondent) AMSTERDAM. „Wanneer de Verenigde Naties zich niet met de kwes- tie-Marokko gaan bemoeien zal de toestand in dat land radicaal veranderen. Want de bevolking is aan het einde van haar geduld. Ik vrees, dat er dan troebelen zullen uitbreken. Dat zal dan geschieden tegen de wil van de nationale beweging, tegen de wil van de sultan, tegen de wil van allen, die van goede wille zün". Aldus verklaarde gisteren prof. Allal el Fassl, e ender oprichters van de Marokkaanse nationale party (Istlqlal) op een persconferentie in het Victoriahotel te Amsterdam. Prof. El Fassi, een kleine gebruin de man met een ringbaardje, geheel Westers gekleed, die in Marokko gevaar loopt opgepakt te worden en op «en Egyptische pas reist, brengt een „goodwill"-bezoek aan verschillende Europese landen. Hij heeft ook ln ons land een on-offi- cieel contact met verschillende au toriteiten opgenomen. Het doel zij ner reis is kennelijk sympathie te winnen voor de Marokkaanse natio nale zaak, wanneer deze straks door het Aziatischc-Arabische blok in de Assemblée der Ver. Naties aan de orde zal worden gesteld. Hij is er van overtuigd, dat de Scandinavi sche landen, die hij zo juist bezocht, voor behandeling door de VN zul len stemmen en hoopt en verwacht, dat Nederland, dat zioh tot dusver onthield, dit voorbeeld zal volgen. De Marokkaanse nationale bewe ging, zo vertelde prof. El Fassi, eist volledige onafhankelijkheid. Zij is voorstandster van de constitutionele monarchie naar het voorbeeld van Water in „Hellegat" tien meter gezakt MUOTOTHAL. Vrijdag is het water in het „Hellegat" tien meter gezakt, maar de vier gevangen on derzoekers zullen toch nog ten minste vierentwintig uur moeten wachten alvorens bevrijd te kun nen worden. Grobet, die de red dingsoperaties leidt, heeft gezegd, dat men hen zelfs bij het beste weer niet voor hedenavond zal kunnen bereiken. DEN HAAG. In de laatste tijd komt geregeld de vraag naar voren Felice prijzen gerekend mogen wor den voor het verhuren van aparte- foenten als zomerverblijf of als ver blijf voor families, die tijdelijk buiten de eigen woonplaats willen of moe ien wonen. Herhaaldelijk worden dergelijke 5Partementen per advertentie ge daagd. Soms worden prijzen van drie tot vijfhonderd gulden per jnaand voor enige kamers geboden. Sommigen dezer huurders wenden z'ch na het sluiten van een over eenkomst tot een huur-adviescom- pissie om een lagere prijsvaststel ling te verkrijgen. Dit heeft bij vele verhuurders kwaad bloed ge zet, omdat men zich vanwege de goede prijzen vaak meer eigen woonruimte ontzegt, dan verant woord moet woraen geacht. De huuradviescommissies hebben in deze kwesties een moeilijke taak. Zij kunnen niet bemiddelen, indien een huurcontract voor korte ter mijn is afgesloten. Wordt echter voor langere tijd, een jaar of meer. verhuurd, dan verandert de situa tie, omdat dergelijke huurovereen komsten onder de huurwet vallen. Op grond van een door zo'n com missie uitgebracht advies kan even tueel voor de kantonrechter wor den geprocedeerd. Engeland. Zü wil die vrijheid berei ken langs vreedzame weg. „Wij heben getracht met alle middelen de Franse regering te overtuigen van de rechtvaardigheid onzer zaak. Wij hebben ons nu gewend tot de gehele wereld. Wij menen, dat deze vreedzame weg onze laatste kans is", aldus prof. El Fassi. BERLIJN Het West-Berlijnse bestuur heeft speciale vliegtuigen gecharterd om een „vluchtelingen- brug" te vormen welke refugé's van de Russische zone uit Berlijn naar West-Duitsland zal brengen. Een der gelijke luchtbrug was nodig gewor den toen het aantal vluchtelingen dat West-Berlijn binnenkwam vorige maand sterk begon te stijgen, nadat door de communistische maatrege len elders in Duitsland de grens tus sen Oost en West hermetisch geslo ten werd. Met ingang van Maandag zal de luchtbrug met 10 vliegtuigen onderhouden worden, die dagelijks gemiddeld 500 refugé's naar het Westen zullen brengen. Luchtmacht-expositie werd door 50.000 mensen bezocht ZEIST. In de afgelopen week hebben 50.000 mensen de lucht machttentoonstelling op de vlieg basis Soesterberg. die Vrijdag haar poorten heeft gesloten, bezocht. In het begin van de week waren op Soesterberg de aan de vlieger- vijfkamp deelnemende toestellen te bewonderen. Na hun vertrek ope reerden geregeld de Harpoon, de Seafury, de Mitchell en de Sea Otter, de Boeing B29- het „super fort"-, de „Shooting Star"-straal- jager en de „Packet". Zondag hebben de burger-sport vliegers uit Hilversum. Den Haag. Rotterdam en Bergen op Zoom een bezoek aan Soesterberg gebracht. Ond^i-tussen zijn vele bewoners van Zeist. Bilthoven en Soest er minder enthousiast over. dat sinds enige dagen op Soesterberg ook het nachtvliegen beoefend wordt. spoor was gevonden van een tij dens de oorlog uit het Huis ten Bosch verdwenen en nimmer te ruggevonden aantal schilderijen. Gemeentebestuur van Amsterdam ontvangt humanisten AMSTERDAM Het gemeentebe stuur van Amsterdam heeft Vrijdag middag de deelnemers aan het in ternationaal humanistisch congres in het Stedelijk Museum ontvangen. Gastheer was wethouder mr J. J. van der Velde, wiens woord van wel kom door de heer J. Ray Shute (Ver enigde Staten) namens de congres sisten werd beantwoord. Die dag is op het congres het eerste van de drie algemene onderwerpen „De beteke nis van wetenschap en democratie in de menselijke vooruitgang" be sproken. Zes op dit onderwerp be trekking hebbende prae-adviezen vormden de basis voor de discussies in de verschillende secties. Oppositieleider is tegen ongehoorzaamheidsactie in Zuid-Afrika JOHANNESBURG „Ik ben tegen de z.g. ongehoorzaamheids actie, zoals die thans door niet blanken in Zuid-Afrika wordt be dreven." verklaarde de leider der Verenigde Partij (oppositie) Strauss in een toespraak tot een bijeen komst m een dorpje in Transvaal. „De apartheidswetten," vervolgde Strauss, „zijn op volkomen grond wettige wijze tot stand gekomen en zij kunnen dan ook slechts op de zelfde wijze worden herzien. De ongehoorzaamheidsactie is niet in het belang der niet-blanken en evenmin in dat van het land als geheel." DUBLIN. De op 30 Juni afge lopen Iers-Nederlandse handels overeenkomst is voor de duur van zes maanden verlengd. Deze op 5 Augustus afgekondig de beschikking is, zoals men weet. op 11 Augustus in werking getre den. De bedoeling van het voorschrift was te zeggen, dat de nieuwe va cantieregeling slechts geldt ten op zichte van een werkgever, bij wie men op 11 Augustus in dienst was en dat geen eis tot vacantie kan worden gesteld ten opzichte van een werkgever, bij wie men op 11 Augustus niet meer in dienst was. Enige voorbeelden kunnen illustre ren, hoe de beschikking moet wor den uitgelegd. Eerste voorbeeld: Een arbeider was op 1 Juli reeds meer dan een jaar in dienst bij ziin huidige werkgever. Hij had slechts drie dagen vacantie, die aaneengesloten werd ge nomen Indien hij nog geen vacantie heeft gehad, heeft hij nu dus recht op zes dagen aaneengesloten vacantie. Heeft hij zijn drie dagen aaneengesloten vacantie reeds genoten, dan heeft hij alsnog recht op drie dagen. Tweede voorbeeld: Een arbeider was op 1 Juli ruim een jaar bij zijn werkgever in dienst. Hij heeft slechts drie dagen vacantie ge noten Op 1 Augustus is hij echter van werkgever veranderd. Hij kan van zijn vroegere werkgever geen vacantie met terugwerkende kracht verlangen. Derde voorbeeld: Een arbeider was op 1 Juli ruim een jaar bij zijn werkgever in dienst. Hij had recht op zes dagen vacantie. waar van drie aaneengesloten en drie snipper dagen. Volgens de nieuwe beschikking kan de arbeider alsnog recht doen (Van onze correspondent) HEERLEN. In de steenkolen mijn Limburg-Maas in Belgisch Eysdcn, even over de Limburgse grens, heeft zich Vrijdag een ern stige instorting voorgedaan. Op ruim 600 meter diepte stortte een myngang in, waardoor vyf mijn- merkers, twee Belgen, twee Italia nen cn de Nederlander G. P. van Noorden uit Budel, werden inge sloten. De reddingsploegen en vele vrij willigers dolden meteen in de mijn af cn slaagden er in de 28-jarige Italiaan B. Daro te bereiken. Diens ruggegraat was gebroken. Ondanks onverpoosd werken was het echter vanmorgen nog niet gelukt, de an dere mannen te bevrijden. Men vreest thans, dat men hen niet meer tijdig zal kunnen bereiken en dat zij gedoemd zijn, de verstikkings dood te sterven. Meesters van gilde der brandkastkrakers sloegen in Nijmegen hun slag NIJMEGEN In de nacht van Woensdag op Donderdag is een bru tale inbraak gepleegd in de kanto ren van de Gelderse Triplexhandel op de Meiermarkt. De dieven dron gen de kantoren binnen via een na burige ijzerhandel, waar zij enige kleinigheden stalen. Vandaar kwa men zij. door een raam uit te lich ten, in het pand van de triplexhan del. Hier hebben zij op vakkundige wijze een brandkast gekraakt, zelfs zo secuur, dat men er op het eerste gezicht niets van kon zien. De bin nendeur van de brandkast toonde enige beschadiging. De dieven von den in een kasboek 600 aan bank papier, dat zij er uit haalden. Eis: acht maanden voorwaardelijk (Van onze correspondent) ASSEN. De officier van Jus titie in Assen heeft VrUdagmorgen tegen de ex-burgemeester van Ro den H. H. een voorwaardelijke ge vangenisstraf van acht maanden geëist, met een proeftijd van drie jaar, wegens oplichting van de ge meente-secretaris en de gemeente architect van Roden. In zijn ijver om een industrie, waarvan hij zelf president-commis saris was. in zijn gemeente »eves- tigd te krijgen, had de burgemees ter een loods laten bouwen zonder de vereiste vergunning. Hij ging accoord met een afkoopsom van 1000.om aan een vervolging te ontkomen. Hij vertelde echter aan de gemeente-secretaris en de ge meente-architect, die de afkoopsom samen met hem betaalden, dat de ze 2500.bedroeg. URK. De oudste inwoner van Urk, de heer F. G. Post, is op ruim 96-jarige leeftijd overleden. De heer Post is vrijwel tot de laatste dag van zijn leven goed gezond ge weest. Prof. Bombard is na acht. dagen zwerven op de Middellandse Zee met zijn ballon-vlot in Casablan ca aangekomen. De Franse profes sor heeft een week lang van zee water en rauwe vis geleefd om te bewijzen, dat schipbreukelingen niet van honger en dorst hoeven om te komen Dit was maar een proeftocht, want de prof is van plan de Atlantische Oceaan over te steken, levend op zijn dieet. Russisch wijdspoor ook in satellietstaten WENEN Rusland is bezig zijn wijdspoornet uit te breiden tot de Oost-Europese satellietlanden. De Russische netten zijn een aan tal centimeters breder dan die el ders in Europa. Passagiers die aan de Russische grens.aankomen moes ten altijd overstappen. Maar in een exemplaar van het Bulgaarse blad .Vetscherni Novini" van 17 Juni, wordt een nieuw schema voor 19521953 aangekondigd. „Iedere Maandag, Donderdag en Zaterdag zal trein nummer 202 van het centraal station in Sofia paar Moskou gaan met een rechtstreekse slaapwagen". Westerse diplomaten hebben ver klaard, dat indien een slaapwagen rechtstreeks van Sofia naar Moskou kan gaan dit betekent, dat het net kort geleden verbreed is. Deze di plomaten hebben gezegd, dat het duidelijk is om een snelle verplaat sing van Russische troepen en uit rusting tot diep in de Balkan moge lijk te maken in geval van oorleg. gelden op drie dagen aaneengesloten vacantie. Vierde voorbeeld: Een arbeider was per 1 Juli bij zijn werkgever meer dan een jaar in dienst en had recht op zes snipperdagen. In de week na 16 Augustus zal hij van werk gever veranderen In dat geval kan hij alsnog van zijn huidige werkgever een volle week vacantie eisen. Vijfde voorbeeld De arbeider, die op 10 Augustus in een nieuwe dienstbetrekking is over gegaan. kan bij zijn oude werkgever geen recht op vacantie met terugwer kende kracht doen gelden ATHENE De Griekse volksver tegenwoordiging heeft Vrijdagavond met 127 tegen 118 stemmen een motie van vertrouwen in de rege- ringspolitiek aangenomen. De stem ming kwam na een vijfdaags debat waarin de oppositiepartij der Griek se volksconcentratic, onder leiding van veldmaarschalk Papagos. de po litiek der tien maanden oude pro- gressief-liberale coalitie, onder pre mier generaal Piastiras, had aange vallen. Man gearresteerd, die een visarend neerschoot (Van onze correspondent) ZIERIKZEE. Controleurs van de Vogelbeschermingswacht op Schouwen-Duiveland hebben, in sa menwerking met de politie, een man gearresteerd, die deze week met een buks schoot op een over trekkende visarend, een fraaie vo gel afkomstig uit Noord-Azië. Kam peerders hebben het dier gevonden in een konijnenhok, waar het ge wond reeds drie dagen de dood af wachtte. Helaas moest het dier wor. en afgemaakt. In vogelbescher mingskringen heeft dit voorval gro te verontwaardiging gewekt. Posities KLM-vliegtuigen AMSTERDAM. Thuisreis* PH—TDI (Enschede) is Vrijdagavond op Schiphol geland: PHTDB (Walcheren) wordt vandaag om half twaalf in Frankfurt verwacht: PH—TDD (Delft) is gisteren uit Tokio vertrokken: PH—TDO (Maas tricht) is gisteravond in Djakarta gearri veerd. Uitreis: PH—TDK (Amsterdam) is gis teren in Bangkok aangekomen: PHTDE (Eindhoven) is vanmorgen in Calcutta geland: PHTDG (Gouda) is om zes uur vanochtend in Beiroet aangekomen DE buren moesten het weekend de stad uit en stalden hun Jaapje bij ons, een jochie van zes met twee mcerdiepe blauwe ogen en een uiterst summiere conversa tie. De Zaterdag verliep eenvoudig, want na het eten konden we hem meteen in het logeerbed schuiven, maar de Zondag bracht de plicht hem een etmaal lang op beschaafde wijze te entertainen. Dat hij wel een pretje gebruiken kon, bleek 's ochtends reeds overduidelijk, want ik vond hem op de stoep in een toestand van de grootste neerslach tigheid. „Hé zeg. waarom ga jij niet eens fijn spelen?", riep ik. Hij haalde zijn schoudertjes open $l)rak: „Ik ken alles al. Het plantsoen. De hoofdstraat en het plein om de hoek. Alles..." Hij zuchtte. Om enig licht te brengen zei ik: „Weet je wat we vanmiddag gaan doen7" Nee, dat wxst hij niet „Vanmiddag gaan we naar een film!", sprak ik met een touche in mijn stem. „Daar spelen twee hele leuke mannetjes in. Abbott en Cos- tello. Dan kun je lachen, jó." Hij keek mij weemoedig aan. „Die dikke cn die dunne?", vroeg hij. „Ja!" riep ik. „Die zyn niet leuk," verklaarde hij, „ze slaan elkaar telkens." „Dat is juist zo leuk Jaap." zei ik. Hierna keerde ik hem de rug toe en maakte me uit de voeten, umnt. ik had de kaartjes al in mijn zak en kon me dus moeilijk verder be geven in een gesprek, dat wel op afwijzing van het pretje zou kun nen uitlopen. Toen we 's middags voor de bio scoop stonden, wierp hij een koele blik op de plaatjes en stelde vast: ,J)ie zijn niet leuk." „Kom nou Jaap, dat denk je maar," riep ik met valse opge ruimdheid. „Ik weet zeker dat je om ze lachen zult. Wedden om een kwartje Hij knikte. Toen gingen we het duister in. Het nieuws was al ont rold zodat we nauwelijks zaten of het komische tweetal ving reeds met, zijn grollen aan. De dikke struikelde het beeld binnen en ik begon ostentatief te lachen, om dui delijk te doen uitkomen dat er iets vermakelijks aan de gang was. Nog nagrinnikend keek ik op zij en zag hem bedroefd op zijn klapstoeltje zitten, zonder een spier te vertrek ken. „Nou ja." dacht ik. „dat is nog maar het begin. Strakjes moet hij zich wel gewonnen geven. Het zijn toch vaklui die twee Maar wat ze ook uithaalden en hoe daverend het gelach door de zaal dreunde hij gaf geen draad sjoege en zat er bij als een ambte naar die zijn Zondag verknoeit om dat hij de regering moet vertegen woordigen op het jaarlijks congres van yerzekeringswiskundigen. Buiten, voor de deur van de bio scoop, stelde hij vast: „Het was niet leuk." Zwijgend gaf ik hem het kwartje. En toen, voor het eerst die middag, zag ik hem lachen. KRONKEL LONDEN. Engeland heeft het plan van Achcson voor hervatting dei» besprekingen over de Perzische olie verworpen meldt Ass. Press. Acheson beschouwt de toestand in Perzië als „wanhopig" en wenst onmiddeliyk op treden om te voorkomen, dat het communisme terrein zal winnen. Enge land meent, dat Perzië alleen gered kan worden door een weloverwogen binnenlands hervormingsplan en dat de herleving van de olie-industrie daarvan de basis moet zijn. En die herleving zou slechts door Engelse des kundigen op rationele wüze kunnen worden bewerkstelligd. In het Engelse kabinet is, met af wijzing op dit ogenblik van de Ame rikaanse plannen, besloten om een zelfstandige poging te doen om met Mossadeq tot een overeenkomst te komen. Engeland zal zich bereid ver klaren tot een hervatting der onder handelingen, doch niet op Mossadeq's voorwaarden: onmiddellijke betaling van 140 millioen dollar voor de door Perzië opgeëiste olie royalties en daarna besprekingen over de Engelse GRONINGEN. De coöperatieve zuivelfabriek „De Ommelanden" heeft gedwongen door de staking en het daarop gevolgde ontslag getracht haar melk bij de melkfabriek DOMO te Beilen te laten verwerken. Zeven tankauto's kwamen in Beilen aan met ongeveer 84.000 liter melk. Op advies van het hoofdbestuur van de Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond werd evenwel deze door staking „besmette" melk niet in ont vangst genomen. De directie van de DOMO heeft zich, achter dit standpunt gesteld. „Kota Inten" nam lading van „Japara" over ROTTERDAM. De „Kota In- ten" van de Kon Rotterdamse Lloyd, op weg van Rotterdam naar Indonesië, heeft Donderdag Gibral tar aangedaan, om van de daar lig gende „Japara" een deel van de lading over te nemen, dat bestemd is voor de Indonesische regering. Zoals men weet. ligt de „Japara" sinds 12 Augustus daar. na een aanvaring met het Franse s.s. „Djenne". De „Kota Inten" heeft Vrijdag de reis voortgezet. aanspraken op schadevergoeding. Engeland wil de schadevergoedin gen wel bespreken, maar de hervat ting van de winning en de raffinage van de Perzische olie door de Anglo- Iranian ligt het nader aan het hart. Engeland is er nog altijd op uit om zoveel mogelijk te redden van de in vesteringen der Anglo-Iranian en wordt daarbij gesteund door de ge dachte, dat de communisten in Per zië voorlopig geen voet aan de grond zullen kunnen krijgen. Daarin worden zij gesterkt door hetgeen Hoessein Makki, de Per zische commissaris voor de olie-in dustrie pas in Stuttgart heeft ge zegd: er bestaat geen gevaar, dat Perzië communistisch wordt. Ondertussen gaan de Engels-Ame rikaanse besprekingen door. Blijk baar koestert Engeland de mening, dat er nog altijd gelegenheid is voor een gezamenlijke Engels-Amerikaan se poging wanneer zijn laatste stap waarbij de Perzen enige conces sies worden gedaan door Mossadeq wordt verworpen. Bedrijvigheid in Nijmeeg se schoenfabrieken (Van onze correspondent) NIJMEGEN. Er is volop be drijvigheid in de grote schoen fabrieken in het rijk van Nijmegen. Zowel de vraag naar modeschoei sel als die naar standaardschoenen is zó groot, dat verscheidene fa brieken méér bestellingen te boe ken kregen dan jaren te voren De stabiliteit van huidenprijzen en schoenen belooft een constante be drijvigheid. Dc grote schoenfabrie ken te Nijmegen werken thans opl volle capaciteit. MISSCHIEN hebt U enige tijd gele den in de krant het bericht gele. zen, dat het gebruik van een bromfiets, met inbegrip van de aan- schaffingskoslen. de afschrijvingen, as surantie, gebruik van benzine en olie etc. op ruim 4 cent per kilometer komt. Dat bericht waarvan men misschien een beetje is geschrokken was ont leend aan gegevens die de ANWB heeft verzameld over bromfietsen, en die zij heeft ondergebracht in een bijzonder handzaam boekje „De Bromfiets in do Praktijk" zijnde een populalr-techni- sche handleiding voor gemotoriseerde wielrijders. Wie de aanschaffing van een brom fiets overweegt doet er goed aan eerst dit boekje te bestuderen. Hij zal er waardevolle aanwijzingen in vinden voor het type bromfiets dat het meest aan zijn wensen beantwoordt, Wie al een bromfiets heeft zal ge merkt hebben dat althans enige tech nische kennis hem te stade zou kun nen komen om kleine euvelen te ver helpen. Beidé groepen vinden voor het eerst in dit boekje van de ANWB precies waaraan zij behoefte hebben. Er is geen betere aanbeveling voor denk baar dan door enkele hoofdstukken te noemen. Welnu dan: Wat kost fietsen zonder trappen Het bevorderen van de veiligheid Wat zit er aan een bromfictsmotor en hoe werkt bet Techniek van alle dag Hoe rijden we met do bromfiets Overzicht van 32 typen hulpmotoren etc. Het boek je kost 2.50. In geen van beide ge vallen kan de prijs dus een bezwaar zijn, De vrucht die men ervan kan hebben overtreft stellig de prijs vele malen. Zoals reeds gezegd het is een uitgave van de ANWB in Den Haag.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 3