DE „NEUS" MAAKTE BEROEMD Christendom zou armer zijn zonder de Quakers W. C. Fields en Jimmy Durante Goed zonnebaden is een moeilijke kunst NORMACOL Wettelijke regeling van onze vacanties §222* Haatte zijn neus, die dagelijks het onderwerp van gesprek was doch verdiende er veel geld mee „Bij mijn geboorte was de neus zwaarder dan de baby" Haast om bruin HOOFDPIJN! Grootste vliegboot ter wereld maakt proefvlucht te worden is uit den boze OEILIJKHEDEN? UM'liKllflIlil Wij geven raad 1 plakken zonder likken Moet U eens hóren! Getuigende daad gesteld naast mystiek beleven IN KERK EN WERELD Twee creaties van brei-ha ute couture uit Parijs en Wenen Zaterdag 23 Augustus 1952 fAdvertentie LM.) (Van onze radiomedewerker) DE mens heeft een scherp geheugen voor de uiterlijke, aan deformatie grenzende schoonheidsfouten van zijn soort genoten. Het is Amerika, dat twee voorbeelden oplevert van mannen, die, op stuk van een buiten normale proporties val lende neus, daarvan een danig, de kas spekkend gebruik heb ben gemaakt. dert de Middeleeuwen heeft gesla gen W. C. Fields". Wie Jimmy Durante zegt, zegt „Schnozzel" of. meer authentiek. „Schnozzola". Het is de aanduiding van Jimmy's al jaren lang winst gevende neus. Wie W. C. Fields zegt. denkt terug aan een uiterst merk waardige. burleske persoonlijkheid in de Amerikaanse filmwereld, en van W. C. Fields, in 1942 diep be treurd te Hollywood gestorven, laat de agressief-gezwollen neus de eer ste. sterkste herinnering na. Twee grote artisten bij de gratie van hun formidabele talenten en vooral bij de goed geleide, volgehouden publi citeit rondom hun neuzen. Technicolor OVER W. C. FIELDS te schrijven is een gecompliceerde zaak. Mag men zijn voortreffelijke bio graaf Robert Lewis Taylor geloven, dan was W. C. Fields ook een zeer gecompliceerd man. Zijn neus. kor ter dan die van Jimmy Durante, maar steeds meer een palet van alle gradaties paars cn rood. heeft hem veel geld opgebracht. Immers, de Amerikaanse kranten schreven er haast dagelijks over. Maar hij ging die neus haten, want aan de verkleuring van deze gelaatsgevel maten de Amerikaanse sensatie journalisten cn Hollywood-..colum nisten" af. hoever W. C. Fields al verslaafd was aan zijn verleider: de alcohol. En W. C. Fields, een gedrongen, typisch Engelse (zijn va der kwam uit Londen», bepaald Dickensiaanse persoonlijkheid (de ideale Micawber in de Amerikaanse David Copperfieldfilm), had een snel gewonde trots. Geboren arm als de ratten, op negenjarige leef tijd zijn ouderlijk huis en vooral de slagen van zijn vader ontvlucht, als jong zwervertje geoefend in straat schenderij, en zelfs diefstal, beant woordde hij op zijn bizarre wijze aan het moeilijke begrip „gentle man". Een gentleman houdt de spo ren van zijn neergang voor Fields f;een artistieke, maar een lichame- ijke neergang zo lang mogelijk verborgen. Aan Fields' neus viel eenvoudig niets te verbergen; voor de rest kon hij ongelofelijke hoe veelheden van zijn lievelingsdrank, de Martini, op zonder ook maar met een van de kleine, ronde, af wisselend zeer verbolgen en kin derlijk blikkende ogen tc knipperen. Het was tenslotte zo dat wie over zijn neus een grap durfde te ma ken in zijn bijzijn, hem tot doods vijand kreeg. Gelijk zijn neus te gelijk zijn uithangbord en zijn doodsvijand was. Chaplindie duivel \\f C. FIELDS is als komiek v v hij begon zijn artistenloopbaan als jongleur en heeft deze sier lijke kunst altijd in zijn hart ge koesterd wel met Chaplin ver geleken. Hij bezat inderdaad veel originaliteit, doch zocht het aan zienlijk meer in het malle effect om het effect dan in het malle ef fect om de idée. Hij haatte Chap lin en bewonderde hem jaloers. Openlijk ging hij nooit naar voor vertoningen van Chaplin-films, waartoe hij, lange tijd inwoner van Hollywood, gemakkelijk toegang had In het donker sloop hij binnen, binnensmonds verwensingen slaken de als men om hem heen lachte. „Die duivelse jongen", zei hij dan. „Die aap van een jongen Fields had een enorm respect voor Chaplin en verwierp Chaplin; een variatie op het thema van de reus. Dezelfde ingewikkelde binding bond hem met andere mensen en zaken. Wie hem vroeg of hij van kinderen hield, antwoordde hij: „Gekookt of gebakken?" Echter toen het kleinzoontje van zijn buur man, Cecil B. de Mille, in de vijver van zijn tuin (Fields' glorie) ver dronk. was hij ontroostbaar. Hij liet de vijver voor goed leegpompen; het prachtige scheepsmodel, dat er in dreef en het tweejarige jongetje naar het water had gelokt, moest onmiddellijk worden verbrand. De vrek IELDS was in bepaalde opzich- A ten gierig als Harpagon en heeft bijvoorbeeld nooit kunnen besluiten, via aandelen, zijn geldmiddelen aan industrie en andere ondernemingen toe te vertrouwen. Men kon hem wel in een kamerjas zien lopen waarvan de zakken uitpuilden van deduizend dollarbiljetten. Toen hij stierf, op 63-jarige leef tijd, aan compleet verteerde nieren, liet hij aan zijn trouwe secretares se en verpleegster, en aan een drie tal vrienden, die al zijn offensieve caprices en buien van beledigend wantrouwen onverstoorbaar hadden verdragen, sommen geld na. Geld, dat hij onder de gekste namen op kleine banken had gedeponeerd. Niet dat geld, maar een oprechte, diepe bewondering voor een ge niaal grappenmaker, een haast over spannen gevoelig mens, een eeuwig onrustige zoeker, deed de erven de dag na Fields' sterven in ..The Hollywood Reporter" adverteren, dat „de meest vooringenomen en eerlijke en geliefde figuur van onze zogenaamde ..kolonie" is heenge gaan. Wij hielden van hem en vreemd genoeg hij hield ook van ons. Wij herdenken de meest au thentieke humorist sedert Mark Twain en het grootste hart dat se- Plagiaat VAN Jimmy Durante iets te ver tellen is niet moeilijk. Onze vrienden, de Engelsen, hebben hem onlangs een tijd te gast gehad in het Londense Palladium. Eon klein, lawaaiig kereltje, dat watervlug op een pingelpianootje speelt, met een onmogelijk hese stem gekke liedjes zingt, praat met de radheid van een Romeinse taxichauffeur. Woede is een van de bestanddelen van Jim my's loneelnummer. Hij maakt ru zie op een Donald Duck-kwetterige manier met het publiek, de piano, zichzelf en het orkest in de bak. Hij schreeuwt bijvoorbeeld ineens tegen een bassist in het orkest: „Plagiaatplagiaat, ik zal zor gen dat je hier morgenavond niet meer zit. beste vriend". De bassist heeft dan ook een grote neus Of hij laat een violist steeds maar weer een bepaalde noot aangeven om zijn. .piano te stemmen. Geduldig doet de violist wat hem gevraagd wordt. Na tien keer springt Schnoz zel naar voren, richt zich fors van toon tot de dirigent en informeert, wijzende op de violist: ..Hebben we die vent hier nou werkelijk nodig?" Jimmy is ook groot in zijn innige scènes, die hij opfleurt met een hef tig verrukte paardenlach en waarbij hij. meestal uitsluitend over zijn neus. lyrische nonsens babbelt. „Aha", zei hij op het toneel van het Palladium. ..vandaag is mijn neus jarig, ik trouwens ook. Ik kan u wel vertellen, dat. toen ik ge boren werd, voor de eerste keer in (Advertentie LM.) de geschiedenis de neus zwaarder was dan de baby". De Londenaars hebben aan Jim my een hartelijke ontvangst bereid. In zijn genre staat hij heel dicht bij het onverwoestbare type van de Engelse music-hall komiek: luidruch tig. trouwhartig, links en rechts grappen als noten krakende. Een wat ouderwets genre, waarmee hij reeds jaren geleden Amerikaanse successen boekte. Met artisten als de. naar de opinie van schrijver de zes helaas in vergetelheid geraakte Buster Keaton, de Don Quichot met het ijzeren koeiengezicht. was hij een waardig paladijn van het gooi er. srujtplezier. Toen kwam er een tijd, cat de formule van Jimmy, de exploitatie van zijn gigantische ..Schnozzel". geen aantrekkings kracht meer had en de ouder wor- aende artist zich met tweederangs en soms met helemaal geen contrac ten tevreden moest stellen. Come back 1M" A de oorlog heeft de Ameri- kaanse televisie hem opnieuw „gemaakt". In 1950 onderging Du rante. als zodanig practisch verge ten. als „Schnozzel" voortlevende onder de oudere generaties zijn te levisie debuut. Had de geluidsfilm hem een klap gegeven, de televisie deed hem van meet af aan goed. Jack Gould, de televisie criticus van de New York Times, schreef over Jimmy's debuut in een NBC televisie programma: „Dit was DE show van het seizoen" Televisie gaat niet zo snel, televisie doet Jimmy's mimische spel rondom zijn neus goed tot zijn recht komen. Te levisie past meer bij de intiemere music-hall dan bij de duizelingwek kende Samuel Goldwyn filmshow. Jimmy „Schnozzel" Durante is weer (Advertentie l.M.) Mijnh*rdt'« Hoofdpijopoeders Doo» <7 ci. COWES De grootste vliegboot ter wereld, de Britse Saunders-Roe- ..Princess". heeft Vrijdag haar eer ste proefvlucht gemaakt. Het toe stel heeft tien motoren, waarvan vier met straalaandrijving, het kan 120 personen vervoeren. Met de bouw van de „Princess" werd in 1946 een begin gemaakt. Het toe stel maakt deel uit van een serie van drie, die door de regering werd besteld. De vliegboot heeft een actie-radius van 5700 km. De vleu gels strekken zich tien meter boven het water uit en de staart is zo hoog als een huis van drie verdie pingen. De vleugelwijdte bedraagt ruim zeventig meter. Het toestel is ongeveer vijftig meter lang en de kruissnelheid bedraagt 600 km per uur. thuis, de tijden van zorgen zijn voorbij. De ouderen zagen hem gaarne terug, de jongeren hebben zijn oude formule, met nieuwe ach tergrond van moderne rhythmisehe muziek, aanvaard. De formule van de neus. die zwaarder was dan dc baby. Het eeuwenoude axioma van de kermis, waar physieke abnorma liteiten altijd kasstukken zijn ge weest. 1 (Van onze medische medewerker) O OMS denk ik wel eens dat de zon ieder jaar weer met I stomme verbazing in de zomer de witte mensenlijven uit de stad ziet kruipen om zich in zijn stralen tc laten verbranden. Ik stel - - dan voor dat hijsamen met ht. meer bleke soort menszijn oude heet hoofd schudt over deze dwaze mo- de gril. Ik kan hem daarin geen ge- I lijk geven. I Het op wel doordachte wijze blootstellen van de huid aan de inwerking van de zonnestralen, is een soort jaarlijkse grote schoon maak en een noodzakelijk onder deel van verstandige lichaamscul tuur. Zonnebaden heeft veel voor cn weinig tegen. Maar wie Zondags avonds de stroom huiswaarts ke rende stadgenoten bestudeert, die ziet dat er ernstige fouten gemaakt worden. Goed zonnebaden is een kunst die slechts weinigen beheer sen. De meeste mensen hebben haast en stellen het gehele lichaam op eens aan de zon bloot, liefst dc ge hele Zondag, en zijn 's avonds vuur rood, koortsig en misselijk: ver vellen na enkele dagen en zijn dan vlekkerig rose in plaats van mooi bruin. Deze manier is bovendien niet ongevaarlijk en geeft dus ook een slecht cosmetisch resultaat. Men moet met kleine beetjes zon op kleine oppervlakten beginnen en liefst vroeg in het jaar op dak of HET College van Rijksbemiddelaars heeft ingaande 11 Augustus j.l. een minimumvacantieregeling vastgesteld, die aanleiding is geweest tot ver schillende vragen. Deze minimumregeling geldt over het algemeen slechts voor hen, voor wie niet op de een of andere wijze reeds een vacanticrege- ling is vastgesteld. Vanzelfsprekend blijven gunstiger regelingen dan ook gehandhaafd. Volgens deze regeling heeft de arbeider recht op 6 aaneen gesloten vacantiedagen per kalenderjaar. Was hjj op 1 Juli van dat jaar echter nog geen vol jaar in dienst, dan heeft hij recht op een vacantiedag voor iedere 2 maanden dienstverband vóór de lste Juli. Wordt de arbeidsverhouding be ëindigd. dan heeft de arbeider recht op een dag vacantie voor iede re 2 maanden, dat de arbeidsver houding sedert 1 Juli van het vori ge jaar geduurd heeft, natuurlijk voorzover hij die vacantiedagen niet reeds heeft genoten. Mej. A. L. K. vraagt of deze va- cantieregeling ook geldt voor het huispersoneel. Antwoord Deze regeling is al leen van toepassing op hen. op wie het Buitengewoon Besluit Arbeids verhoudingen 1945 van toepas sing is. Hieronder vallen helaas niet „vrouwelijke werknemers die uitsluitend of in hoofdzaak huishou delijke diensten verrichten in de huishouding van private personen' Op dienstmeisjes bij particulieren is de vacantieregeling dus niet van toepassing. Wel echter op dienst meisjes in dienst van kantoren, in richtingen, enz. Dit betekent ech ter niet. dat het bij voorbaat vast staat, dat een dienstmeisje nergens recht op heeft. Als zij verstandig is geweest, heeft zij bij het aangaan van de arbeidsovereenkomst de va cantie meteen geregeld en de zaaK op schrift laten zetten en door haar mevrouw laten ondertekenen. Was ze zo onverstandig dit na te la ten dan nog zouden wij recht op va cantie durven Verdedigen al moeten wij erbij zeggen, dat succes niet ge heel verzekerd is. Een overeenkomst verbindt n.l. volgens het Burgerlijk Wetboek niet alleen tot datgene wat nadrukkelijk is overeengekomen, doch ook tot datgene wat het gebruik en de billijkheid meebrengt En wij zou den durven volhouden, dat In Neder land de billijkheid en het gebruik meebrengen, dat een arbeider, die een vol jaar in dienst is. tenminste 6 dagen vacantie krijgt. De persoonlijke opvat tingen van de rechter sPc,en bier ech ter een belangrijke rol zodat wij niet kunnen garanderen, dat iedere rechter onze mening deelt. F. H. vraagt of de minimumvacantie regeling ook geldt voor bosarbeiders. Antwoord. Voor bosarbeiders geldt een loonregeling die 10 vacantie dagen per jaar voorschrijft. U hebt met dc minimumregeling dus niets te ma ken. C. J. M. schrijft: Het bedrijf waarin ik werk heeft een z g n. bedrijfsvacan- tie van een week. Ik ben pas drie maanden in dienst. Mijn werkgever wil nu drie dagen loo.i uitbetalen en ver langt van mij dat ik de andere drie dagen voor eigen Tekening vacantie neem Meet ik dat aanvaarden? Antw oord. Dat behoefi U mei tc aanvaarden. U moet echter bedenken, dat U bereid moet zijn die drie dagen te werken en dat U eventueel deze be reidheid moet kunnen bewijzen. U moet dus bij aangetekende brief of in het bijzijn van getuigen, voordat de va cantie ingaat Uw werkgever nadruk kelijk mededelen dat U met de voor gestelde regeling niet accoord gaat en dat U bereid bent dfc dagen te wer ken Ook moet U bereid zijn op die da gen arbeid te verrichten, die afwijkt van Uw normale bezigheden, binnen de grenzen van het redelijke. Sommige loonregelingen, zoals b v die voor de confectie-industrie geven voor gevallen als deze een speciale regeling. Gaat U dus eerst even na wat de loonregeling of de collectieve arbeidsovereenkomst, die mogelijk op U van toepassing is. hierover zegt. balcon. De zon heeft dan niet zo veel kracht en toch wordt een goe de fundering gelegd voor latere in tensieve bestraling. Wie nu pas be gint moet de eerste dag beslist niet langer dan een half uur zonnebaden en zich zelf daarbij als een kip aan het spit regelmatig omdraaien. De rest van de dag dient in de scha duw doorgebracht te worden. Wie een fiets- of roeitocht maakt moet eraan denken dat de schou ders, dijen en onderarmen hierbij dc meeste verbrandingskans hebben en deze dus bedekt houden. Er zijn vrij grote verschillen in gevoeligheid voor de zonnestralen. Blonde en roodharige mensen moe ten veel voorzichtiger zijn dan dc van nature met meer pigment be giftigden (donkerharigen b.v.) en wie het vorig jaar flink bruin is geweest, zal over het algemeen min der last hebben dan wie voor het eerst zijn huid waagt. Een goede bescherming tegen tc sterk verbranden geven de verschil lende zonnebrand-olies of -crèmes, die chemicaliën bevatten die het licht filtreren, zoals tannine looi zuur) of een stof die para-amino- benzoëzuur heet. De huid van som mige mensen is overgevoelig voor deze stoffen. Wie na het insmeren met zonneolie uitslag, pukkels of blaasjes krijgt, moet voortaan een ander merk proberen. Plantaardige olie (b.v. slaolie, olijfolie of Sesam olie) geeft alleen ook al bescher ming, maar niet de zgn minerale oliën, zoals vloeibare paraffine of vaseline. Zonnebaden is. vooral in het be gin. betrekkelijk vermoeiend en nogal aangrijpend: het is duidelijk dat b.v. oud-tuberculose patiënten, mensen met een hartkwaal, ouden van dagen cn zuigelingen zeer voor zichtig aan de zon blootgesteld moe ten worden. Waar het zonlicht wordt teruggekaatst: op sneeuwvel den, meren of aan het strand, ver brandt men veel sneller dan elders. Het is dus zaak daar nog voorzich tiger te zijn. Is een zonnebril nodig? Vaak wordt de arts gevraagd of een zonnebril nuttig of schadelijk is. Sommige mensen krijgen door de zon lichte ontsteking van dc bind- vl ïezen van het oog. Zij vinden baat bij een zonnebril. De anderen kun nen cr desnoods een dragen, maar aan dient men erop te letten dat de glazen geen strepen of belletjes heb ben en zo groot mogelijk zijn, zo dat het gezichtsveld niet beperkt wordt. Een Amerikaans onderzoek zou uitgewezen hebben dat men na een dag felle zon een zekere mate van nachtblindheid zou krijgen. Mocht het waar zijn dan is een zonnebril dus nuttig voor b.v. chauffeurs. Voor andere mensen is het dragen van een zonnebril feitelijk een over bodige luxe. een mode. waarvoor men de schouders op kan halen of aan mee kan doen. (Advertentie LM.) f vraag prospectus aan rPBNA-ARNHEM VEIPERBUITENSINGEI Stakingen in Canadese scheepsbouwindustrie bedreigen vlootprogram OTTAWA Het Canadese vloot- bouwprogram zal wellicht moeten worden gewijzigd wegens stakingen in de scheepsbouwindustrie, zo heeft Vrijdag een functionaris van de Canadese defensieproductie ver klaard. Tengevolge van vier sta kingen, waarbij ongeveer 6.000 ar beiders te Quebec en 1.000 te Port Arthur (Ontario) zijn betrokken, kunnen opdrachten van de marine ter waarde van 70 millioen dollar niet worden uitgevoerd. Mag een dokter doden? Kort geleden werd melding ge maakt van een geval, waarin ie mand, die ongeneeslijk ziek was en hevig leed. met eigen goedvinden door een injectie uit zijn lijden werd verlost. Mij komt iets derge lijks niet afkeurenswaardig voor. Ik zou het zelfs toejuichen als de officiële mogelijkheid hiertoe be stond en er een wettelijke regeling kwam. Een paar doktoren zouden het in zo'n geval eens moeten zijn en er zou een raad van deskundigen moeten komen, die elk geval onder zoekt en zijn sanctie geeft. Zo n raad zou een onafhankelijk lichaam moeten zijn. door de Kroon be noemd en beedigd. Bovendien zou zoiets slechts op uitdrukkelijk ver zoek van de patiënt mogen ge schieden. Ik denk aan ernstige ziek tegevallen en speciaal aan kanker B. TEN CATE Roof? Speciaal voor ingericht Naar aanleiding van het bericht, dat een aantal Hollanders, die per bus reisden, tijdens een oponthoud in de buurt van Keulen ziin be roofd. zou ik het advies willen ge ven, dat men toch nimmer voor zijn plezier naar Duitsland ga! In de jaren 1940-1945 hebben wij im mers kunnen ondervinden, dat de Duitsers voor roof en plundering speciaal zijn ingericht. J. ROOLAART Sr Loon versch illen Opmerker heeft vorige week in deze rubriek zijn verontwaardiging geuit, dat hot loonverschil tussen geschoolde en ongeschoolde arbei ders in Nederland maar 10 procent bedraagt en soms in het geheel niet bestaat. Hij wijst dan op Bel gië. waar men „eerlijker" is tegen over een vakman. Ik kan. hoewel ikzelf tot de ongeschoolden behoor, mij indenken, dat de geschoolde een zekere vakmanstrots bezit. Hij heeft bovendien dikwijls een jarenlange leerperiode doorgemaakt, die gelde lijke offers vroeg, soms vrije tijd opeiste en hij heeft zich soms ge reedschappen moeten aanschaffen. In dit licht bezien is het redelijk, dat zijn loon hoger ligt. Het is ech ter óók redelijk, dat de ongeschool de niet verkommert. Wat zeker het geval zou zijn als het loonverschil de 10 pet te boven ging. Bovendien moet Opmerker niet vergeten, dat het geschoold zijn bepaalde voor delen biedt. Naar geschoolden is altijd meer vraag op de arbeids markt. Ten tweede bestaat er voor de vakman nog altijd de mogelijk heid als ongeschoolde zijn brood te verdienen. Hij heeft 100 pet meer bestaanszekerheid. Het is niet altijd de schuld van de ongeschoolde, dat hij geen vak heeft geleerd. Volgens mij heeft hij daarom wel degelijk recht op een menswaardig bestaan. Bovendien: de sociale verbeterin gen voor de arbeiders, zijn pas na verbeten strijd hun deel geworden. In die strijd hebben ook de onge schoolden meegevochten. Laten de geschoolden dit niet vergeten. T. DE JONG Slachtoffers overstroming in Engeland begraven LYNTON. Dertien slachtoffers van de overstromingsramp van de vorige week zijn Vrijdag hier naast elkaar begraven. Honderden dorps bewoners liepen mee in de stoet naar het kerkhof in de rotsachtige vallei, voorafgegaan door een Schotse doedelzakspeler. Alle za ken waren gesloten. De negenhonderd Quakers, persoonlijke ervaring van de gelo- vige leggen; met hun wetenschap die te Oxford het driehonderd- dat nc-i „innerlijke licht", in ieder jarig bestaan hunner godsdien- aanwezig, de mensheid verbindt; aai, u.uhoi. no niet hun weigering om de eed af te stige gemeenschap hebben ge- jeggen (alsof met alles waarheid vierd, zijn weer huiswaarts ge- moet Zijn wat de mens spreekt); keerd. Zij hebben die Meidag van 1652 her dacht, toen George Fox in Lancashire de Pendle Hill besteeg en- van daar in de geest de plaatsen zag, waar hij voor zijn God een groot volk zou bijeen- vergaren. En Fox heeft dat gedaan. In de ge schiedenis van het Christendom hebben sindsdien zijn volgelingen een zeer bijzondere plaats ingeno men. Afkerig van alle dogmatisme, van alle theologische intellectualis me, van alle kerkelijke, ja zelfs bij belse autoriteit, afkerig ook van de sacramenten van doop en avond maal. behoren zij nochtans tot het Christendom, dat armer zou zijn als deze facet er aan ontbrak. Met de nadruk, die zij op de wel na de eerste als na de tweede wereldoorlog lenigden Quakers allerwe gen de eerste nood. Tereent werd In i 1947 aan hun hulporganisaties, de Ame rican Friends Service Committee en de i Londense Friends Service Council, de I Nobelprijs voor de vrede geschonken. I Honderden Quakers zijn in de laatste I oorlog in Amerika als dienstweigeraars geïnterneerd geweest: hun positieve pacifisme durfde de consequenties aan Zij zijn niet velen, de Quakers over heel dc wereld. Men schat hen op i 165.000 Twintigduizend leven er ln Enge- land Zeventigduizend in het Midden- westen van de Verenigde Staten Hun vertegenwoordigers hebben zich te Ox- ford op de wereldproblemen bezonnen. die hen uiteraard meer dan welke an dere mensengroep moesten benauwen Wat Korea betreft hebben zij dc hoop uitgesproken „dal de bereidheid der legering van India om haar goede dien sten aan te wenden ten bate van de vrede in pinden moge wor den omgezet Zij hebben al de hunnen opgeroepen zich in gebed te verenigen „ten behoeve van hen die in hoogheid gezeten zijn. opdat zij naar dc wegen des vre- des mogen worden geleid." met hun pacifistisch getuigenis tegen En in een vredesboodschap tot oorlog, macht, geweld en legerdienst heel de wereld gericht, heet net. zijn zij de vertegenwoordigers van „Oorlog leidt tot een noodlottige een evangelische zuiverheid waar- kringloop van haat. onderdrukking, aan nochtans alle geestelijke ho- omwentelingen, oneerlijke propa- vaardij vreemd is. ganda. herbewapening en nieuwe Voor de Quaker, die deel uitmaakt oorlog. Een bewapeningswedloop van de „Society of Friends", gaat het kan geen vrede, vrijheid of veilig- leven niet alleen op in het mjstiek be- heicj brengen. Wij doen een beroep leven, doch eist het tevens de celui- d volkcn overal ter wereld om gende daad. Als volgelinge van George H Fox reisde de eenvoudige Mary Fisher deze vicieuze cirkel te doorbreken, naar dc Turkse sultan in Adrianopel laat ons samenwerken om meer om deze te zeggen wat er volgens haar vocdseI tc telen. ziekten te gene- gezegd moest worden. John Woolmans bracht er zijn Quaker-vrienden reeds in zen en te voorkomen, en de rijk- 1800 toe hun slaven vrij te laten. Elisa- dommen der goede aarde te hoeden beth Fry was de grote Engelse her- en ontwikkelen tot de eer van vormster van een afschuwelijk gevan- - geniswezen God en tot lemSing va" s mensen Om tot onze eigen, tijd te komen: zo- nood." Deze week- (Van één onzer verslaggeefsters) fijnd kant-effect, van een coupe cn De lichte jumper stamt uit We- ene gebreide jumper is heel een elegance, die in niets onderdoet nen. Van het huis „Marviennezv U wat anders dan de andere. Dat voor avondkleding van geweven len deze winter zeker in enk zult u moeten toegeven als u deze beide creaties van de ,,brei-haute couture" aanschouwt. Eén uit Pa- u genkele stof. Deze japonnen hebben iets Nederlandse winkels zijn te kr\j- zeer eigens Maar wat kost zo'n gen. Nu is Wenen van oudsher de handgebreide creatie van Madame stad der fraaiste tricotage-industrie. rijs. één uit Wenen. Het zijn avond- Patton? Zestig duizend francs, of Wenen heeft een grote naam op te 1. a [aal -lala kaav.'.taaat 11 lldl Tllïnt 4 Sfit) F V IllihrWf ll/ltt linilWdH O Y, ))nP)llf>l P T 15 (>\p OTOth wel ruim 600,Er wordt dan houden en hoewel zeer vele grote fook vier weken aan zo'n jurk ge- tricotage fabrikanten en ontwerpers nen moet komen dan een kleding- breid Haar avondblouses zijn goed- na de oorlog naar Israel gingen, stuk in twee recht twee averecht, 1 »- -'mnT jumpers en het laat zich begrijpen, dat er dan iets anders van de pen- dat warm en wel aardig is. koper: 16000 frs (f 160,En de begint Wenen zijn naam en markt hierbij afgebeelde blouse, zwart met langzaam maar zeker weer te her- diep uitgesneden hals, versierd met overen. Ook „Marvienne" lanceert De zwarte jumper is een creatie handborduursel van pareltjes, goud- avondjumpers. Deze is lichtblauw, van Renée Patton uit Parijs „haute draad en pailletten is heel mooi van eveneens wonderlijk fijn van coupe couturiére" op de breinaald par ex- lijn. Gecombineerd met een avond- en model. Ook hier een broderie cellence. Zij laat hele avondjapon- rok maakt het een zeer aparte en als enige versiering en een gedre nen breien met een wonderlijk ver- niet eens zo erg dure avondkleding, peerde schouder.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 4