Til met de bril er vandoor eT ONBEWOONDE EILAND „Klim in Als twee druppels water RA OIO-PROGRAM MA het zadel Wat de kinderen vroeger allemaal moesten weten ARTHUR RAMSOME Agrarisch 10-jarenplan voor Suriname Op een mooie, mooie dag JOp ecn mooiemooie dag „Weet je wat ik buiten zag?" JZen liefklein, aardig kindje" J)at speelde in het windje." Jifct haar houten popje Lijs," tVoelde ze zich in het Kinder- par adijs!" JOp een mooie, mooie dag „Weet je wat ik buiten zag?" ficn lief, klein, aardig poesje Jict was gewoon een snoesje!" \lct haar zwarte buur kat Gijs," JJoelde ze zich in het Katten- paradijs!" .SARI FAJGENBAUM. Oud: 12 jaar. Als jullie je huiswerk moeten maken, dan denk je vast wel eens: He, bah, ik wou dat ik een hele tijd geleden had geleefd, toen moes- tn de kinderen nog lang zoveel niet weten"En als je dat denkt !sn heb je wel een beetje gelijk. De mensen zijn immers hoe langer hoe meer dingen gaan bedenken s ontdekken, en dat is dan lastig voor de kinderen die dat allemaal Zt feu moeten. Al aar als je zou denken dat er vroeger minder te doen ras op school, dan heb je 't helemaal mis. Want er was heel wat, waar vllie je nu dood van zouden schrikken, als de juffrouw of de meester ou zeggen „Dat ken je nu morgen maar eens uit je hoofd Er bestaan nog veel schoolboe- tijd had bijna elk land van Europa Aard rijks ku n d ig- raadsel Op elke stip moet een letter wor- cn geplaatst. De beginletters van 6 in te vullen woorden vonnen, 3n boven naar beneden gelezen, ui aardrijkskundige naam: harde vrucht gele kleurstof niet dicht vreemd, eigenaardig vrouw eerste mens korf i verharde huid grassoort vloeistof om mee te schrijven uurwerk korenhalmen ■e^ijauiy-paooM •uar» **10121 'J3fut 'jou 'ijaa 'pueui 'uiepv 'surep 'jcbj 'uido 'aa^o 'joom DNISSOIdO en van vroeger tijden, maar ik je nu iets vertellen van een Encyclopedie voor de Jeugd", dat zeggen, een boekje waar je in kan vinden wat je zou nllcn weten. Die werd gebruikt in de acht ende en in het begin van de ne- entiende eeuw, en 't schijnt dat j telkens opnieuw gedrukt werd, mdat de ouders en onderwijzers sm zo geslaagd vonden. Wat de inderen er van dachten weet ik iet. Hij was in het Frans geschre- en en hij werd gelezen in Frank- jk, Belgie, Zwitserland en Hol- ind. Want, zoals je weet, leerden e kinderen vroeger al heel jong rans. 't Gekke van dit boek is, dat 't lijkbaar bedoeld werd voor kin- sren van de Lagere School en net goed voor veel groteren. Want staan heel makkelijke en heel loeilijke dingen in: Wat of de agen van de week zijn, wat re en is, en welke letters er in het üabeth staan, maar ook vragen J antwoorden, waar zelfs je va- er en je moeder niet zo gauw rat op zouden weten, bijvoorbeeld oe eb en vloed ontstaan, wie de luziek heeft uitgevonden, wat het 'Jt is van dansen en wat handel i Een gek schoolboek, hè? Er staat van alles in, wat je =aar kunt bedenken. Heel inge- ikkelde gedachten en ideeën, en in bijvoorbeeld ineens „Wat is i zee? Een grote hoeveelheid •ut waterNou, dat hoef ie liet in een boek na te kijken, he? De kinderen uit die tijd moesten 'eel afweten van ae Bijbel en van ;e geschiedenis en fabels van de Oudheid. Weten jullie bijvoorbeeld "at de Zeven Wereldwonderen •aren? Ik niet. En het aller-allerergste, wat ze toesten weten, een stuk dat bet 'erde deel van het boek vult, dat s de geschiedenis. En niet zomaar jfschiedenis. maar heel precies. Aat een koninkrijk is, en een re- lubliek. en een staat. En hoe dat [«Üemaal in z'n werk gaat. Wie er allemaal koning waren, die tijd. Wanneer ze geboren |*aren. op welke dag, met wie ze itrouwd waren, hoe hun kinderen ietten en wanneer die geboren wa- N- Dat was niet mis, want in die nog een koning of keizer, en die hadden rissen kinderen Nee, wees maar blij, dat jullie dat niet hoefden te kennen. En ook dat je niet pas op ie twaalfde leerde rekenen, maar al vreemde talen moest leren als je vier of vijf was! Til met de bril is verschrikkelijk lang, Til met de bril is zo vreselijk mager Til met de bril heeft een veeg op haar wang. Alaar ze danst op 't Rammekesplein met de slager. Ze danst met de melkboer en met de pastoor, Ze danst de galop met 'r muts op één oor. Tjee, tjee. alles staat stil. Alles moet kijken naar Til met de bril. Til met de bril is zo bang voor de kou. Til met de bril heeft wel zeventien rokken, Til met de bril heeft een kat aan een touw. Een kat die kan dansen op twee wollen sokken. Van docdeldiedeine en arm in arm, Vooruit, nu de polka, dan worden we warm! Tjee. tjee, wat is het kil, ;,Nu nog een walsje," zegt Til met de bril. Maar op een Woensdag was Til er vandoor. Zomaar op Woensdag, toen was ze verdwenen, De slager, de melkboer en ook de pastoor. Die zaten te jammeren, zaten te wenen. Zaten te huilen op 't Rammekesplein: ,,WTaar zou ze toch wezen? Waar zou ze toch zijn? ..Tjee, tjee, wat een verschil! „Wat is het hier stil, zonder Til met de bril". Jongens, o jongens, waar zou ze toch wezen? Heb je dat gisteren dan niet gelezen? 't Stond er toch duidelijk, zwart op wit: Dat Til met de bril in Amerika zit. ANNIE AI. G. SCHMIDT Toen zij weer op het Wilde Kat- ten Eiland waren zei Jan: ..Tittie en Rutger moesten nog maar eens duimen voor wind. We zullen ons moeten haasten met de oorlog". HOOFDSTUK XVII Een gunstige wind Zij brachten de avond door om het kampvuur met het maken van plannen. Ze waren er van over tuigd. dat er de volgende dag wind zou zijn. Maar wie kon zeggen uit welke richting de wind zou ko men? Bij een Zuidenwind zouden zij anders moeten handelen dan bij een Noordenwind en als er toe vallig eens zo'n wind stond als wei nig voorkwam en die het mogelijk maakte om zowel naar de ene als naar de andere kant te varen, dan moest het plan weer anders zijn. Maar zo'n wind zou voor beide kanten eender zijn en het had weinig zin om er plannen voor te maken. Bovendien kwam het maar heel zelden voor. Ongeacht hoe de wind in de hoogte was op het meer was hij bijna altijd Noord of Zuid door de hoge heuvels ter weerszijden. Daarom maakten zij maar twee plannen, één voor een Zuidenwind, en één voor een Noor denwind. Een Noordenwind zou het de Amazones gemakkelijk ma ken om naar het Wilde Katten Eiland toe te zeilen. Een Zuiden wind zou het de Zwaluwen ge makkelijk maken om naar de Amazonerivier te zeilen. Het terug komen kwam er minder op aan. Het gaf niet hoe lang het duurde. Dus maakten zij twee plannen. ..Bij de oorlog ter zee." zei Jan, die zich een bekend boek herin nerde, „zijn twee dingen van be lang: om precies te weten wat je wilt doen en om het te doen op een manier, die je vijand het minst verwacht." „Nu." zei Tittie, „en wat willen wij doen?" „Wij willen de Amazone te pak ken krijgen als de Amazones met aan boord zijn en wij moeten er aan denken, dat zij zullen probe ren om de Zwaluw op dezelfde manier te veroveren Wie het schip van de ander te pakken krijgt heeft het gewonnen. Dat hebben wij afgesproken toen ze hier wa ren. De kwestie is, dat er geen tijd te verliezen is Zij zullen zich ook haasten, dus als de wind morgen uit het Noorden komt zullen ze een aanval op ons doen en als het Zuidenwind is. zullen zij we ten dat wij een aanval zullen doen." „Ik zou niet weten hoe we de Amazone moeten veroveren als zij er in hierkomen," zei Suze. „In dat geval moeten wij het volgende doen," zei kapitein Jan. „Als de wind Noord is, vaart een van ons met de Zwaluw uit en verbergt hem tussen het riet waar wij gevist hebben. De andere drie gaan op het eiland, dichtbij de de haven, in hinderlaag liggen. De Amazones zullen de haven binnen varen, landen en naar het kamp gaan. Terwijl zij in het kamp zijn zullen wij de Amazone meenemen en zitten ze hier op het eiland ge vangen en dan hebben wij het gewonnen. Dat is eenvoudig ge noeg." „En als de wind Zuid is?" vroeg Tittie. ,,Dan zal het moeilijker zijn, want zij zullen ons verwachten en waar schijnlijk zelf een goed plan ge maakt hebben." ..Ik zie niet in hoe we ze dan kunnen overrompelen," zei Suze. ..Het is moeilijker," zei kapitein Jan, „maar het kan. Er is één ding dat wij kunnen, waarvan zij den ken dat wij het niet kunnen. Wij kunnen het Wilde Katten Eiland in het donker vinden en met ons schip de haven binnenkomen Zij weten wel van tekens af. maar niet dat wij er lichtbakens van gemaakt hebben. Daarom zullen zij er van overtuigd zyn dat wij vroeg ge noeg zullen aanvallen om nog bij daglicht thuis te zijn. Maar dat zullen we niet doen. Een expeditie bij dag zou mislukken. Misschien kunnen ze de piratenhaven wel zien vanuit hun huis." „Fort." zei Tittie. „En misschien zijn er overal in boorlingen. die alarm zouden slaan. Wij moeten hun schip veroveren, terwijl zij aan de wal aan het fees ten zijn of uitslapen van hun dron kemanspartijen." „Ze hadden een heel vat in de boot. Ze hebben stellig vaten je never en vaten rum aan land." Voor het geval dus dat er een Zuidenwind stond, maakten ze het volgende plan. De Zwaluw zou. zodra dit kon, naar de eilanden bij Rio varen, zodat zij konden zien of de Amazones uitzeilden. De Ama zones zouden zich nooit tussen de Uit het Engels vertaald door Jac. v. d. Ster V eilanden verborgen kunnen houden zodat de boot er niet zou zijn als de Zwaluwen bij de rivier kwa men. Als zij ze niet zagen, zouden de Zwaluwen in het donker ver der zeilen naar de rivier, het bo tenhuis opzoeken, de Amazone in bezit nemen en een prijsbemanning (Suze) aan boord brengen om er mee terug te keren naar het Wilde Katten Eiland. Op het Wilde Katten Eiland zou een vuurtoren zijn en de lichtba kens moesten aangestoken worden, zodat zij de schepen veilig jn het donker de haven konden binnen brengen. Kaarsen brandden niet een hele dag, dus er moest iemand op het eiland achterblijven om ze op het laatste ogenblik aan te ste ken en die moest ook voor de vuurtoren zorgen. Tittie was dege ne die achter moest blijven In de eerste plaats kon Rutger niet al leen blijven en Jan en Suze waren allebei nodig om met de twee bo ten te zeilen. Bovendien wou Tittie graag het eiland voor zich alleen hebben en er een eenzame vuur torenwachter zijn. of Robinson Cru soe, om eens precies te voelen hoe het op een werkelijk onbewoond eiland was. Een deken zou als gei- te vel dienen. Dat was dus geregeld. Het bou wen van een vuurtoren moest tot morgen wachten. De enige vraag was of er wind zou zijn en uit welke richting die zou komen. Ze duimden nog een beetje, maar zon der resultaat. Jan ging naar de uitkijkpost, streek een lucifer aan en hield die recht omhoog. Maar het vlammetje flikkerde zelfs niet. 's Morgens hing er mist. Zij kon den van het eiland af het vasteland met zien. Toen Jan naar de over kant roeide voor melk en een nieu we voorraad eieren en boter, ging Rutger mee en de hele weg blies hij als een misthoorn. Tittie, die er erg naar verlangde om het eiland voor zich alleen te hebben, ging naar de uitkijkpost om te dui men en keek voortdurend in de witte wolk, die alles verborg. Jan en Rutger voeren bijna het eiland voorbij op de terugweg. „Als het zo doorgaat." zei Jan. ..dan zullen we geen van onze plannen kunnen gebruiken." Maar na het ontbijt zagen zij. dat er wat rimpeling kwam op het water onder de mist. De mistbank bewoog en dreef door de bomen en begon op te trekken boven het meer. Hier en daar werden de heu vels en de bossen op de oever soms even zichtbaar door de mist om dan weer te verdwijnen. De wind was Zuid. Hij voerde een fijne motregen mee. maar ook die hield weer op en toen was de mist verdwenen, de wind nam in kracht toe en de zon scheen. (Wordt vervolgd). Zaterdag 23 Augustus 1932 wel. Rand nam hem mee naai een bar en hielp hem op een kruk. Rand vroeg hem of hij een dokter zou laten komen, maar de bewaker zei, dat hij dat wel eens meer had. (Een onderzoek bracht aan het licht dat hij een zwak hart had. maar dat hu niét wilde dat ze dat bij de bank te weten kwa men) Rand bestelde een glas whiskey voor hem en zei dat hij intussen even naar een drogisterij in de buurt ging om iets voor hem te halen. De bewaker maakte wel vage bezwaren, maar hij was er erg slecht aan toe. Albert Rand liep naar buiten en smeerde hem. Heel eenvoudig. Toen Rand naar buiten ging, dronk de bewaker zijn whiskey uit en, omdat hij daar even van opknapte, wilde hij met hem mee gaan. Hij zakte echter onmiddel lijk op de vloer in elkaar. De bar keeper, in de veronderstelling dat de man dronken was. sleepte hem naar een achterkamertje en kreeg na veel moeite gedaan, dat hij een kop zwarte koffie dronk. De bar keeper wist natuurlijk niet dat de man een bewaker bij een bank en Rand een bankloper was. De bewa ker raakte opnieuw buiten kennis. Er verstreek ongeveer een half uur. Rand kwam niet terug van de dro gist en de barkeeper vroeg een agent of hij die dronkeman mee wilde nemen. De agent belde om ecn politiewagen en de bewaker werd naar het bureau gebracht. Daar werd, aan de hand van de in houd van zijn zakken, zijn iden titeit vastgesteld. Technisch gezien was de bewaker ook een politie man, een soort collega. De agenten op het politiebureau probeerden hem dus te dekken en stelden de bank niet op de hoogte, omdat ze wilden voorkomen, dat hij zijn be trekking kwijt zou raken. Dit was een meevallertje, waar Rand niet op gerekend had. Of hij dit nodig had was een tweede. De agenten haalden een dokter om de bewaker te ontnuchteren. De dokter had niet de minste arg waan tot de bank alarm maakte. De bewaker overleed 's middags aan een hartaanval, die het gevolg was van vergiftiging. Aangenomen werd, dat Rand hem vergiftigde bonbons had gegeven. De bewaker stond bekend als erg snoeplustig. Het was ongeveer 's morgens kwart voor negen toen Rand met de effecten de bar uitliep. Even over elven, ruim twee uur later, werd er alarm gemaakt. Omstreeks het ogenblik dat hij zich met de effecten uit de voeten maakte, had hij de kassier opgebeld cn gezegd dat hij iets later kwam, omdat de andere bank de serienummers ve rifieerde. Zijn aanstaande schoonvader had niet teruggebeld om na te gaan of dit inderdaad waar was. Door zijn telefoontje had Rand bereikt, dat men niet onmiddellijk argwaan kreeg toen hij niet kwam opdagen. Rand werd het eerst gesignaleerd zo las ik in de „Chronicle" ten huize van Charles Graham in Redwood City. Hij vertoonde een merkwaardige gelijkenis met Gra ham en was kennelijk van plan Graham te vermoorden en diens plaats in te nemen Het verslag van Graham sloeg ik over, omdat dat me bekend genoeg was. Volgens het verhaal had Graham zijn leven te danken aan de omstandigheid dat hij die avond bezoek had en aan zijn hond. Wanneer het Rand gelukt was Graham en diens echt genote te vermoorden, had hij óf wel onder Graham's naam kunnen reizen en verdwijnen, ófwel zonder moeite Graham's compagnon kun nen vermoorden en een heel nieuw bestaan kunnen binnenstappen Wat zijn plan ook geweest mocht zijn, het was in duigen gevallen. Hij was door de politie gevat, maar weer ontsnapt door zich uit te ge ven voor weer een ander, namelijk voor James Pease, een handelsrei ziger. En nu was Rand voortvluch tig, een gevaarlijk en geraffineerd misdadiger, die tot alles in staat was. Op een van de binnenpagina's van de Star zag ik foto's van Curly cn Dolly. MAN EN ZUSTER DOOR HONDEN VERSCHEURD, stond er boven. Hun twee honden, waar ze zeer aan gehecht waren, hadden hen 's nachts aangevallen. Men had de honden afgemaakt en hun hersenen onderzocht om na te gaan of ze hondsdolheid hadden gehad. Het kind van de moeder, die ongehuwd was. had men onge deerd in bed gevonden. Bill Meadows had het kind dus teruggebracht. Dat was een slimme zet. Het zou natuurlijk een vreem de indruk hebben gemaakt, als het kind ergens op een stoep was ge vonden. De aanval van de honden had dan ongetwijfeld minder op een toevallige gebeurtenis geleken. Volgens de „News" had de poli tie een onderzoek naar het verle den van Rand ingesteld, maar dit had niet veel opgeleverd. Geduren de de oorlog was hij in Europa bij de luchtmacht geweest en had de dienst met de rang van kapitein verlaten. In Los Angeles had hij een voorbeeldig leven geleid, was een werkzaam lidmaat van een kerkge nootschap geweest en had uitslui tend met zeer achtenswaardige lie den omgegaan. (Wordt vervolgd). ZOALS wij dezer dagen hebben gemeld, is een Tienjarenplan op gesteld, dat een belangrijke bij drage moet leveren voor de eco nomische zelfstandigheid van Su riname. Een van de onderdelen daarvan is in het bijzonder ge richt op de agrarische ontwikke ling van het land. Op dit kaartje ziet men de voornaamste projec ten aangegeven, die ter hand dienen te worden genomen. Hier- bij is onderscheid gemaakt tus sen de gestelde doelen van het minimumplan en die van het z g. supplementaire plan. J Beurzen voor jeugdige maatschappelijke werkers DEN HAAG. Het rijk heeft voor een beperkt aantal jonge man nen, die voldoen aan de toelatings eisen voor een school voor maat schappelijk werk. studiebeurzen 1200.per beurs) beschikbaar gesteld voor de studie aan zulk een school. De beurs zal worden verleend, indien de gegadigden be reid zijn na hun studie gedurende een periode van vier jaar in dienst te treden bij één van de organen of inrichtingen van het rijkstucht- en opvoedingswezen. door Samuel W. Taylor 30 Dit verklaarde de onaangename Sositie van Rand ten opzichte van lolly en die afperser van ecn broer van haar. Een nauwe relatie met de kassier wat door middel van diens dochter te bereiken viel was een onmisbaar onderdeel van Rands plan. In de „Gazette" vond ik een ar tikel, dat speciaal gewijd was aan het meisje waar Rand mee ver loofd was Naar haar foto te oor- celen leek Alicia Alexander een tamelijk knap meisje. Ze was nu naar Palm Springs gegaan aldus het krantenbericht om wat van de schrik te bekomen. Door het met de dochter van de kassier aan te leggen, zouden er voor Rand heel wat hinderpalen uit de weg worden geruimd. Onder andere werd het omwisselen van de kaarten met de vingerafdrukken hierdoor mogelijk. Rand had zijn betrekking gekregen op aanbeve ling van de kassier, wat beteken de. dat er niet zo buitengewoon scherp op hem werd gelet. Ik las het verhaal, dat in de ..Chronicle" stond, verder. Het scheen dat noch Rand, noch de be waker, in uniform waren geweest, toen ze met het koffertje obligaties op stap waren. Rand wist hoe hij met de mouw van zijn jas de ketting bedekt kon houden, die met het ene eind aan zijn pols en met het andere eind aan het handvat van het koffertje vast zat. Voor de voorbijgangers leek het of twee mannen van wie |een met een koffertje, samen kalmpjes liepen te wandelen. Dat was één van de veiligheidsmaatre gelen. Ze hadden niet ver behoeven te lopen. En eindje langs de Broad way, dan een blok huizen lanes 1 Soring, daarna een eindje de |Bay Avenue langs en dezelfde weg i weer terug. Rand had de effecten i op de terugweg in het koffertje. 1 De bewaker werd plotseling on- Nazorg als onderdeel van kankerbestrijding AMSTERDAM Het Neder- landsch Kankerinstituut is vorig jaar begonnen met het aanstellen van een „nazorg-zuster" voor de eigen patiënten, in afwachting van een landelijke organisatie. Hieruit is gebleken, dat evenals voor andere ziekten, een dergelijke afdeling een noodzakelijk onderdeel vormt van een goed functionnerend centrum voor kankerbestrijding. Een belangrijk onderdeel van de ..nazorg" is de zorg voor de zoge naamde ..follow-up", het regelmatig terugkomen voor controle. Het kan kerinstituut heeft vastgesteld, dat lang niet alle genezen patiënten het afgesproken controlebezoek brengen, waardoor eventuele kleine afwijkin gen vanzelfsprekend niet bijtijds kunnen worden vastgesteld. Dit zou ertoe kunnen leiden, dat de gewezen patiënt zich opnieuw onder behande ling moet stellen. Om dit nu te voor komen worden zij door de „nazorg- dienst" als regel schriftelijk aange maand te verschijnen. Eerste Canadees die in 1945 in ons land kwam overleden LONDEN (Ontario) De eerste Canadese soldaat, die bij de bevrij ding van Nederland de grens over stak, Tjakke (Nick) Reinders, is hier Vrijdag op 48-jarige leeftijd overleden. Hij werd in Nederland geboren en kwam 27 jaar geleden naar Canada. Tijdens de laatste wereldoorlog was hij sergeant eer ste klas bij het Royal Canadian Ordnance Corps, de Canadese in tendance. In Nederland trad hij als tolk voor de Canadese troepen op. 4 ZONDAG 24 AUGUSTUS HILVERSUM I. 402 m. VARA 8 00 Nieuws en weerberichten. Daarna: Postduivenberichten. 8 18 Gra- mofoonmuziek. 8.30 ..Wat er groeit en bloeit", causerie. 8 40 Orgel, harp, viool en zang. 9.02 Sportmededelingen en postduivénberichten. 905 Gram.muziek 9.45 „Geestelijk leven", causerie VPRO: 10.00 Voor de kinderen. IKOR: 10.30 Ned. Herv. Kerkdienst AVRO 12.00 Postduivenbcrichten en gevarieerde mu ziek. 12.30 „Even afrekenen Heren". 12 40 Krontjong ensemble, 12 55 Sport. 13 00 Nieuws en weerberichten. 13.05 Mededelingen of gram muziek. 13 10 Or kestconcert. 13 55 Boekbespreking, 14 15 Kamerorkest cn solist. VPRO 17 00 ..Tussen kerk en wereld", causerie VA RA 17.30 Harmonie-orkest. 17.50 Sport journaal. 18.15 Nieuws en sportuitslagen 18 30 Cabaret. 19.00 Metropole-koor cn -orkest 19.30 ..Spontane reacties" AVRO- 20 00 Nieuws. 20 05 Promenade orkest. koor. pianoduo en solist. 21.10 Surinaamse volksmuziek. 21 25 Cabaret. 22.00 Gram.muziek 22.30 Pianorecital. 23.00 Nieuws. 23 15 Weekoverzicht. 23 25 —24.00 Amusementsmuziek. HILVERSUM II. 298 m. NCRV 8.00 Nieuws en weerberichten, 3 15 Gram.muziek. 8.30 Morgenwijding 9.15 Vocaal kwartet KRO; 9.30 Nieuws en waterstanden. 9.45 Gram.muziek. 9.55 Hoogmis 11 30 Gram muziek. 11.40 Cla- vecimbelrecital. 12.10 Gram.muz, 12.15 Residenlie-oi kest en solist. 12 55 Ka tholiek Thuisfront overal!" 13 00 Nieuws, weerbcr. en katholiek nieuws. 13.10 Lunchconcert. 13.45 „De wereld van Sint Paulus", causerie. 14.00 Gram.muz. 14.30 „L'Enfance du Christ", oratorium In de pauze: Gram.muziek 16.20 Gram.muziek. 16.30 Vespers. IKOR. 19.00 Koor, orkest en solisten. 19.15 „Twee koningen van oud-Israel. Saul en Jero- beam I". causerie. 19.30 Nieuws, sport uitslagen en weerber. KRO. 19.45 Ac tualiteiten. 19 52 Boekbespreking. 20 05 De gewone man zegt er 't zijne van 20.12 Gevarieerd programma. 22 45 Avondgebed cn liturgische kalender. 23 00 Nieuws 23 15—24.i)0 Gram muziek. BELGIé. 324 m. 12.00 Radiojournaal 12 30 Weerberich ten. 12.34 Lichte muziek. 13 00 Nieuws. 13 15 Gram.muziek. 13.30 Voor de sol- oaten. 14.00 Gram muziek. 16.00. 16.25. 17.00 en 18.00 Idem 18.20 Sportuitslagen. 18 25 Gram.muziek. 18 30 Godsdienstig halfuur 19.00 Nieuws. 19.15 „Die Meis- tersinger von Nürnbcrg", opera (2e acte). 20.13 Gram.muziek. 20.30 Repor tage. 21.10 Gram.muziek 21.15 „Die Meistcrsinger von Nürnbcrg", opera (3e acte) 22.10 Nieuws. 22.30—24 00 Dano- muziek. MAANDAG 25 AUGUSTUS HILVERSUM 1. 402 m. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram.muz 8 00 Nieuws. 8.15 Gram.muziek 8.45 Idem 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gram. muziek. 9 30 De groenteman. 9.35 Water standen, 9.40 Gram.muziek. 11.00 „Op de uitkijk". 11.15 Gevarieerde muz. 11.50 ..Helgoland vroeger en nu", causerie. 12.00 „In 't spionnetje" 12.38 Gram. muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 „Een maat schappij, die het leven heeft gekozen", causerie. 13.25 Metropole orkest. 14.00 „Wat gaat er om in de wereld?", cau serie. 14 20 Gram.muziek. 14.30 Voor dracht. 14.45 Omroeporkest. 16.45 Gra- mofoonmuziek. 16.30 Pianoduo. 16.45 Musicalender. 17.30 Gram muziek. 17.40 Kinderkoor. 18 00 Nieuws 18 15 Musette- orkesl. 13.50 Amusementsmuziek. 19.15 Dansmuziek. 19.45 Lekenpraatje over de Olympische Spelen. 20 00 Nieuws. 20.05 Gevarieerde muziek. 20.30 Gram.muz 21.00 „Gevaarlijke Wittebroodsdagen hoorspel. 22.25 Sollstenprogramma. 23 00 Nieuws. 23.15 Dansmuziek. 23.45-t24.00 Gram.muziek. HILVERSUM II. 298 m. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Gram.muziek 7.45 Een woord voor de dag 8 00 Nieuws en weerberichten 8.18 Gewijde muziek. 8.45 Gram.muziek. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de hulsvrouw 9.35 Gram. muziek 10.00 Orgelspel. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Sopraan en piano 1130 Ge varieerd concert 12.10 Gram.muziek. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land en tuinbouvvmededelingen. 12,33 Orgel concert. 12,59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Mandohne-ensemble. 13.45 Gram. muziek. 14.00 Voor de jeugd. 14.35 Gra- mofoonmuzlek. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram.muziek. 15 40 Strijkkwartet. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Vrouwenkoor cn soliste 16.50 Gram muziek. 17.00 Voor de kleuters 17.15 Harp-ensemble. 17.45 Regeringsuitzending. Ir L. van Geuus: Dc stuwdam „Brokopondo" in Suriname 18.00 Nieuws. 18.15 Gram.muz 18,25 Militaire causerie. 18.30 Gram.muziek. 19.15 ..Wat is cn wil de Societas Studio- sorum Reformutorum?' causerie. 19.30 Gram.muziek 19 40 Radiokrant. 20.05 Nieuws en weerbcr. 20 10 „Kankerbe strijding". vraaggesprek. 20 15 Kcrkcon- cert 20 45 Muzikale causerie. 21.00 Metropolc-orkest en soliste. 21 35 Piano, recital. 22 05 Causerie over Zuid-Amc- rika. 22.15 Gram muziek 22.45 Avond- overdenking 23 00 Nieuws en SOS- berlchten 23.15—24.00 Gram.muz. Deze puzzle bevat een spreuk, die men door middel van de paardensprong kan vinden, en die met de letter D rechts bovenaan begint. Voor de schaakliefheb bers onder onze puzzelaars zal de paardensprong geen moeilijkheden opleveren. Maar voor hen. die deze sport niet beoefenen, willen wij deze „sprong" even uitleggen. Wij beginnen dus bij de reeds vermelde letter D. Van daaruit mag men twee velden verder in horizontale of verticale richting en vervolgens één veld terzijde in rechthoekige vorm. Dit is eén sprong, zodat het paard van de letter D kan aanlanden op de letters E H of S. Stel. dat hij op de H springt, dan kan hij van daaruit weer de letters R, A. D, A. T. O en Z bereiken. En zo gaat u dan verder, totdat de ge vraagde spreuk gevonden is. Deze spreuk is tevens in dicht vorm gesteld. Als u de bedoeling dus goed begrijpt, moeten de juiste letters in de goede volgorde komen te staan en verbonden worden tot de gewenste spreuk. Oplossing van puzzle: „Op zoek naar letters" 1=E; 2 0; 3 A; 4=1; 5 G; 6=P; 7=S; 8=Z: 9=R; 10=V; 11=N: 12=H; 13 T; 14 M; 15=D; 16=L; 17 K; 18=B

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 7