DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Kans op hereniging van Duitsland niet groter Motorrijder vloog in publiek; twee doden Bilthovens jurist tipte zelf polit ie Moskou herhaalt oude voorstellen Petroleum-kartel houdt wereldprijzen hoog Mishandeling in Legioen in artikel overdreven Vier mannen keren terug uit „Hellegat" ONDANKS NIEUWE RUSSISCHE NOTA Melkwagen sloeg om; meisje gedood, vier kinderen gewond Ook Sehuman naar Wenen Brits vliegtuig in zee gestort; 12 slachtoffers Vier kinderen in doodsgevaar Verdachtedie twee vergiften gebruikte, speelde hoog spel Officieel rapport klaagt zeven oliemaatschappijen aan Dr Schumacher begraven West-Duitsland wil uitbreiding grenspolitie Mijninstorting te Eysden eiste zes doden Padvinders in grot opgesloten 12e Jaargang, no. 199 Maandag 25 Augustus 1952 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330 Bank: Rotterdamsche Bank - Postbus 9 Abonnements prijs 47 cent p. w. of 6.05 p. kw. Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7, Amersfootf Telefoon redactie 4291 Telefoon administratie 6235 HOOFDREDACTEUR: T]. DE BOORDER (Van onze correspondent) DEN BOSCH. Door het om slaan van een melkwagen is Za terdagmiddag te Hedikhuizen (N.-Br.) een zes-jarig meisje ge dood, haar vijf-jarig zusje ernstig gewond en drie andere kinderen licht gewond. Vier van de vijf kinderen, onder wie het gedode en het ernstig ge wonde, behoorden tot de familie Klerks uit St. Oedenrode. van wie de melkwagen was. De heer Klerks leidde het paard lopend. Het ongeluk gebeurde bij een bocht in de weg. waar de wagen in een greppel terecht kwam. ANWB waarschuwt: Gebruik bromfiets niet als gangmaker DEN HAAG. Op vele fietspa den kan men bij herhaling waarne men, dat fietsers een bromfietser als gangmaker kiezen. Indien de bromfietser plotseling moet stoppen is de kans niet gering, dat hij de hele groep „klevers" of een deel daarvan over zich heen krijgt, het geen dan ook reeds in vele geval len tot min of meer ernstige onge vallen en schade heeft geleid. Ver schillende bromfietsers hebben zich hierover bij de A.N.W.B. beklaagd. Zowel in het belang van de veilig heid van het verkeer als van hen- zélf, raadt de A.N.W.B. de wielrij ders mei klem aan. zich niet aan dit euvel schuldig te maken, daar hier door de gevaren op de rijwielpaden ten zeerste worden vergroot. Bij motorraces te Hamburg twee doden en 17 gewonden HAMBURG Bij de Zondagmor gen in het Stadspark gehouden mo torraces kwamen twee zijspannen met elkaar in botsing, doordat een der renners de controle over het stuur verloor. De twee machines kwamen met grote vaart in het publiek terecht, waarbij twee toe schouwers werden gedood, terwijl zeventien anderen min of meer ern stige verwondingen opliepen. Twaalf zijn naar een ziekenhuis gebracht. Gok de renners en de inzittenden van de zijspannen werden gebles seerd. Ag 'V WASHINGTON. De notawisseling tussen Sowjet-Rusland en de Westelijke Grote Drie over het Duitse probleem is Zater dag in een nieuwe, doch weinig hoopvolle, fase getreden door het Russische antwoord op de Westelijke nota van 10 Juli j.l. Op het Westelijke voorstel tot het houden van een viermogend- heden-conferentie voor het instellen van een onpartijdige com missie, die zou moeten onderzoeken of vrije verkiezingen in geheel Duitsland mogelijk zijn, heeft Moskou geantwoord met wat zjj reeds op 24 Mei voorstelde. D.w.z., dat de conferentie zich zou moeten bezig houden met het Duitse vredesverdrag, met de eenwording van Duitsland en het instellen van een Duitse regering. En als vierde punt wil de Sowjet-Unie wel aan de agenda toevoegen: de instelling van een onpartijdige commissie. Als tijdstip voor de conferentie der Grote Vier stelt Moskou de maand October voor. Doch omtrent de samenstelling van die commissie heeft Moskou bijzon dere opvattingen. Zij moet gevormd worden uit Duitsers, aan te wijzen in overeenstemming met de Grote Vier. Volgens de nieuwe Russische nota komen daarvoor in aanmer king vertegenwoordigers van de parlementen van Oost- en West- Duitsland. Het eerste, dat zij moe ten onderzoeken, zou zijn de uit voering van de besluiten van de conferentie van Potsdam, in 't bij zonder de demilitarisering, de de- nazificering en de democratisering. De Sowjet-regering stelt verder voor. dat op de viermogendheden- conferentie de datum van de terug trekking der bezettingsstrijdkrachten uit Duitsland zal worden bespro ken. Tevens stelt zij voor, dat ver tegenwoordigers van Oost- en West- Duitsland zullen worden uitgeno digd aan de 'conferentie deel te ne men bij de bespreking van kwes ties. die de regeringen van beide delen van Duitsland aangaan. Het uitgangspunt van de Weste lijke Grote Drie in de nota van 10 Juli is geweest, dat de door de Russen als eerste agendapunten ge noemde onderwerpen slechts vrucht baar kunnen wordt besproken, in dien er een Duitse regering ge vormd is. Daaraan moeten verkie zingen voorafgaan, zodat het onder zoek naar de mogelijkheid van die verkiezingen noodwendig aan alle volgende stappen moet voorafgaan. Waarnemers te Washington, Lon den en Parijs achten het wei nig waarschijnlijk dat de Weste lijke mogendheden haar tot dusver ingenomen standpunt zullen wijzi gen. De eerste reactie in diploma tieke kringen te Londen was. dat de Russen „het paard achter de wagen willen spannen". WENEN De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Sehuman, zal van 1 tot 3 September een be zoek aan Wenen brengen. H(j zal kwesties betreffende de bezetting en een vredesverdrag bespreken. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Acheson, heeft enkele weken geleden een bezoek aan Wenen gebracht. Zijn Engelse collega Eden gaat er binnenkort heen. Het gaat hier tevens om te genbezoeken voor het bezoek, dat kanselier Figl dit jaar heeft ge bracht aan de drie landen. Waar nemers menen, dat tijdens het be zoek van Eden het probleem van de vooroorlogse schulden van Oostenrijk zal worden besproken en dat daarover voor het einde van het jaar een internationale conferentie te Londen zal worden gehouden. TRAPANI. Ter hoogte van Trapani op West-Sicilië is van morgen een Brits vliegtuig van de „Air Work Charter Ltd" in zee gestort. Aan boord bevonden zich 51 inzittenden, van wie er 39 door Siciliaanse vissers zijn gered Drie lijken zijn tot nu toe geborgen. Vreselijke scènes in Nijmeegs stadion NIJMEGEN. Tijdens motorraces op de Goffcrtbaan is Zondag de ren ner Marinus van den Akker, uit Beek en Donk, in volle vaart tegen de balustrade van de dichtbezette goedkope tribune gevlogen. De gevolgen waren verschrikkelijk: v. d. Akker zelf cn de 12-jarige Berendina Bal werden zo zwaar gewond, dat zij later in het C'anislus-ziekenhuis zijn over leden. Voor het leven van vier jongens de 14-jarige J. Hendriks, de 13- jarlge P. Wolf en zijn 10-jarige broertje en de eveneens 10-jarige J. Sanders werd hedenmorgen nog steeds gevreesd. Zes andere kinderen werden minder zwaar gekwetst. Het ongeluk gebeurde bij de den de gespannen stilte. Vrouwen laatste manche, toen verscheidene reders in de Zuid-Oostelijke bocht van het stadion lagen. Maas uit Deurne reed voorop, gevolgd door v. d. Akker en Van Ooyen uit Eist (bij Nijmegen). Van den Akker was al afgevlagd, doch hij daverde nog in volle vaart door de bocht. De Elstenaar joeg achter hem aan en raakte de Eysink van zijn tegenstander. Van den Ak ker verloor de macht over zijn stuur, schuurde even met z'n pedaal langs de betonnen wand en schoot toen tegen de balustrade midden in het veelal jonge publiek, dat op de rand zat. Een knal en hevig gegil scheur- (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT. De arrestatie van de jeugdige mr W. K. F. uit Bilthoven, die er thans van beschuldigd wordt zijn 62-jarige vader met behulp van ferglf om het leven te hebben gebracht, is niet in de eerste plaats het gevolg geweest van een argwaan, die de politie na de dood van het slacht offer zou hebben opgevat. Het is de jonge verdachte zelf geweest, die het wantrouwen van de justitie heeft wakker geroepen, toen hij, enige tijd na lijn vaders overlijden en begrafenis tegenover de politie verklaarde, twijfel te koesteren of zijn vader wel een natuurlijke dood gestorven was, omdat er in de ouderlijke villa een hoeveelheid arsenicum was gevonden. Vermoedelijk heeft de jonge wel doordat zij per ongeluk ver- jurist hoog spel willen spelen en nch een houding willen aanmeten, Qie de justitie van het begin af aan van zijn volslagen onschuld moest overtuigen. Omdat zijn ver haal bepaalde onduidelijkheden bevatte is de politie met kracht «n onderzoek begonnen. Het stoffelijk overschot van de heer 7. Sr. werd opgegraven, er werd sectie verricht en tenslotte namen de gebeurtenissen hun onvermij delijke loop, die met de aanhou ding van de verdachte eindigde. Inmiddels is de verdachte voort gegaan met zijn bekentenis. Hij heeft thans aan de rechter commissaris, mr V. J. A. van Dijk verteld, dat hij zich van twee vergiften heeft bediend, te weten «rsenicum en cyaankali. Naar wij van mr Van Dijk vernamen en toals wij vorige week reeds heb ben vermeld, is in eerste instantie hij de sectie arseen aangetroffen. 01 het slachtoffer tenslotte aan srseenvergiftiging, dan wel aan vergiftiging door cyaankali is overleden is iets, dat. eerst na een joxologisch onderzoek zal kunnen huiken. Een dergelijk onderzoen, dat zeer tijdrovend is en dagen In beslag neemt, is thans aan de Sang, doch nog niet voltooid. Ook is nog niet duidelijk komen te staan of de jonge mr F. I 'nderdaad ook pogingen in het l ^erk heeft gesteld naast zijn va- °er zijn overige familieleden te •'ergiftigen. Het is een feit, dat bij énkele familieleden zich inderdaad jergiftigingsverschijnselen hebben voorgedaan. Of dit echter komt •maat de verdachte hen opzette- -ijk vergif heeft- toegediend, dan giftigd voedsel aten, dat voor de heer F. Sr. was bestemd, is nog niet opgehelderd. Ook over dit punt heeft de verdachte nog geen woord losgelaten. In een vorig bericht over de trieste verglftigings-zaak in Bilthoven. meld den wij abusievelijk, dat de verdachte. mr W F. K.. advocaat is. Naar wij ver nemen was mr F. na het voltooien van zijn juridische studies nog niet tot de balie toegelaten. Hij was dus wel mr in de rechten, doch géén advocaat. HAMBURG Het 12.500 ton me tende Nederlandse turbinevracht schip „Amerskerk", dat voor reke ning van de N.V. Vereenigde Ne- derlandsche Scheepvaartmaatschap pij te 's-Gravenhage is gebouwd bij de Holwaldtswerke te Hamburg, is Zaterdag te water gelaten. WASHINGTON. Zeven grote oliemaatschappijen vormen een „geslo ten familie", die de gehele wereld omspant. De leiding dezer maatschap pijen is óp allerlei wijze onderling verbonden. Zij hebben als doel de oliereserves van de wereld en de productie te beheersen om zodoende de prijzen op de wereldmarkt hoog te houden Deze feiten werden Zon dag openbaar gemaakt door het „Business Committee" van de Amerikaanse Senaat. In Washington is men van mening, dat het rapport een storm zal veroorzaken in het Congres en ook in het buitenland groot op zien zal baren. De betrokken maatschappijen zijn: de Standard Oil of New Yersey, de Standard Oil of California, de Texas Cy., de Socony Vacuum and Gulf Oil, (alle Amerikaans), de Anglo Iranian Oil Cy. (Engels) en de Royal Dutch Shell (Nederlands- Engels). De onderlinge betrekkingen tus sen deze maatschappijen met hun vele onder-maatschappijen zijn zo nauw aan elkaar verbonden, dat het, zo gaat het rapport verder, gemak kelijk kan leiden tot een geunifi- eerde leiding der verschillende be langengemeenschappen. Het gevolg hiervan kan zijn, dat de concurren tie tussen de maatschappijen in hun buitenlandse operaties belangrijk vermindert en dus de prijs van de olie op een bij voorbaat bepaalde hoogte gehandhaafd kan worden. De onderlinge betrekkingen der maatschappijen gaan zo ver, dat ver scheidene directeuren der grote maatschappijen ook optreden als di recteuren van enkele belangrijke ondermaatschappijen. Zo is er bijv. Autodieven gegrepen na nachtelijke achtervolging DEN HAAG Twee agenten in een jeep hielden Zaterdagnacht op het Spui een auto aan om de papie ren van de bestuurder te controle ren. De auto stopte echter niet, doch schoot met verhoogde snel heid de Jacobsstraat in De bestuur der zette de wagen daar dwars over de straat en vluchtte met een an dere inzittende weg. De agenten renden het Weetal achterna. Nadat één van hen drie waarschuwings schoten had gelost gelukte het hen de 22-jarige koopman B. S. uit Den Haag staande te houden. De tweede inzittende, de 20-jarige betonvlech- ter C. P. H. werd later in een wo ning aangehouden. Het tweetal be kende de auto gestolen te hebben op de Marktweg. Kans op enige regen Van Maandagavond tot Dinsdagavond: Vannacht hier en daar mist. overigens half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enke le buien. Zwakke tot matige en langs de Waddenkust tijdelijk vrij krachtige wind uit Westelijke richtin gen. Dezelfde tempe raturen als vandaag of iets lagere. 26 Aug. Zon op 5 u 41 m onder 19 u 40 m; Maan op 12 u 27 m on der 20 u 59 m. HET WEER VAN VANMORGEN 7 UUR Max lernp Neersi Station WeeT Wino m/s Gisteren in 24 ii Oslo Reeen ZZ.O. 1 19 C 0,1 mm Stockholm Gch. bew. Z ZO 2 19 0 Helsinki Zw. bew W. 4 18 0.1 Edinburgh Zw bew W. 2 18 0 Londen Mist Windstil 23 0 Kopenhagen Zw. bew W.Z.W 4 19 0 Amsterdam Geh. bew Windstil 22 0.1 Zürich Geh. bew Windstil 19 2 Locarno Half bew W. 10 16 4 Genève Nevel Windstil 17 0,4 Parijs Zw. bew. Windstil 25 0 Bordeaux Mist NO. 1 25 0 Nice Half bew. N.N.W. 2 23 0 Berlijn Zw. bew. Windstil 20 0 Frankfurt Zw. bew. Windstil 22 0 München Nevel W 2 18 0 Wenen Regen O. 1 18 2 Luxemburg Zw. bew N.N.O 2 19 0 Grenoble Onbew. Windstil 17 3 Innsbrück Motregen Windstil 17 3 een complex gevormd in het Verre Oosten bestaande uit de combinatie Jersey Standard-Socony-Texas-Stan- dard of California en Royal Dutch Shell, onderling verbonden door de N.V. Nederlandse Nieuw-Guinea Pe troleum maatschappij Zoals gemeld rieeft de regering pas een actie tot schadevergoeding ten bedrage van 67 millioen dollar ingesteld tegen vier van de vijf Amerikaanse oliemaatschappijen. Bij alle zeven wordt een onderzoek in gesteld vanwege het ministerie van Justitie. De Chinese delegatie, die in Mos kou besprekingen voert, inspec teerde bij aankomst in de Rus sische hoofdstad de erewacht. Van links af: Wisjinski, minister van Buitenlandse Zakenvervol gens drie leden van het Polit buro: Mikoyan, minister van Handel: Boelganin, minister van Defensiej Molotov, plaatsvervan gend premier: Tsjoe En Lai, de Chinese premier en minister van Buitenlandse Zaken: Tsji Tsjie en Tsjan Wen Tien, Chinese am bassadeurs in Moskou. Overeenkomst tussen Macao en Peking HONGKONG China en de Portugese kolonie Macao zijn tot overeenstemming gekomen in het grensgeschil. De Portugezen heb ben, naar gemeld wordt, vier eisen van de Chinezen ingewilligd. Nade re bijzonderheden zijn nog niet be kend. Macho's voornaamste onderhan delaar, Ho Yin, zeide, dat de nor male toestand thans hersteld is. De berichten, dat Macao vier Chinese eisen had ingewilligd, noemde hij speculatie, maar hij wilde geen bijzonderheden van de overeen komst geven. Wel zei hij, dat Macao China een klein bedrag als compensatie bad gegeven. op andere tribunes vielen flauw, van alle zijden ronden EHBO-ers naar de plaats waar Marinus v d. Akker lag tussen vele zwaar ge kwetste kinderen. Ook dr P de Boer was er snel. Van den Akker zelf was er dadelijk, met een zwarg schedelbasisfractuur, het ergst aan toe. Hij werd in allerijl naar het Canisius-ziekcnhuis vervoerd, doch stierf daar korte tijd na aankomst. Van Ooyen kwam er, wonder bo ven wonder, goed af' hij kon, slechts licht gewond, de baan ver laten. Van de jonge toeschouwers wer den er vijf zwaar en zes lichter gewond. Ook zij werden naar het Canisius-ziekenhuis gebracht, waar Berendina Bal vannacht is gestor ven. De races, die „zwart", dus buiten KNMV-verband, waren georgani seerd door de Zuid-Nederlandse Bond van Motorrijders en waaraan renners uit Brabant. Limburg en Gelderland deelnamen, werden on middellijk afgelast De politie hoor de dadelijk de wedstrijdleiders. Ma nager was de heer Konings, die in dertijd in Nijmegen ook speedway wedstrijden organiseerde. Gewaarschuwd Van de Koninklijke Nederlandse Motor-Vereniging vernamen wij, dat de voorzitter, dr Rodenburg, het ministerie van Waterstaat indertijd heeft gewaarschuwd fegen het ge ven van verlof aan elke organisatie tot het houden van motorwedstrij den op wegen en banen.' Er schuilt een gevaar in het feit, dat de lei ding van deze wedstrijden niet altijd even veilig en zeker is. De KNMV past bij motorwedstrijden al tijd selectie toe op de deelnemers en sluit diegenen uit, die niet in staat worden geacht een wedstrijd goed uit te rijden. Ook de gemeen tebesturen, die banen onderhouden, zijn van officiële zijde gewaar schuwd, maar dikwijls wordt de waarschuwing in de wind geslagen. HANNOVER. Nadat in het parlementsgebouw te Bonn plech tig hulde was gebracht aan het stoffelijk overschot van dr. Schu macher. de overleden voorzitter der SPD, is het na een laatste tocht door de straten van de Bonds- hoofdstad, Zaterdagmiddag naar hier overgebracht en opgebaard in het stadhuis. Zondagmiddag is het op de begraafplaats Ricklinger ter aar de besteld. Het graf van Schumacher ligt in een halve cirkel omringd door ho ge dennen. Twee oude kastanje bomen staan aan het hoofdeinde. Honderden kransen, die vrienden, aanhangers en vereerders uit de ge hele wereld en politieke vertegen woordigers van de Bondsrepubliek gezonden hadden, werden bij het graf neergelegd. Ollenhauer zeide in een herden kingsrede o.m., dat de SPD m de geest van dr. Schumacher verder zou strijden en mede zou helpen aan de vestiging van een nieuwe orde in Duitsland, in Europa en in de wereld. De vice-voorzitter van de SPD. dr Carlo Schmidt dankte in het bijzonder voor de talrijke be wijzen van verering en deelneming uit het buitenland. BONN In een interview heeft de Westduitse minister van binnen landse zaken dr. Lehr Zaterdag aan gedrongen op versterking van de Westduitse grenspolitie van 10.000 tot 20.000 man. Hij achtte zulk6 noodzakelijk in verband met de stijgende mate. waarin de Oost- duitse volkspolitie grensovervallen pleegt en incidenten uitlokt. De Westduitse politie moest voorts vol gens Lehr zwaarder bewapend wor den om opgewassen te zijn tegen de automatische wapens en tanks van de communistische politie. Koning Hoessein naar zijn land vertrokken GENEVE De 17-jarige koning Hoessein I van Jordanië is Zondag avond in gezelschap van zijn moe der, koningin Zain. uit Genève naar Jordanië vertrokken. Hij is van plan twee maanden in Jorda nië te blijven en daarna voor drie maanden naar de Engelse militaire academie te Sandhurst te gaan. Bewijzen niet voldoende om bij de Franse regering te protesteren, zegt minister DEN HAAG. Een der minderjarige Nederlanders, die naar een arti kel in „De Volkskrant" in het Franse Vreemdelingenlegioen zouden zijn mishandeld, verklaarde reeds enkele dagen na dienstneming te zijn vrij gelaten. zonder ooit te zijn mishandeld. De tweede Nederlander legde een verklaring af. waarin hy zeide weieens een klap in 't gezicht te hebben gekregen en eenmaal met een stok te zijn gesla&en. Voorts zou hy op een dag driemaal telkens 100 meter op knieën cn ellebogen in snel tempo over een stenen vloer hebben moeten kruipen Dit deelde de minister van Buitenlandse Zaken op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Vor- rink (arb.) mee. Beide jongens werden door tus senkomst van de Officier van Jus titie bij de Arrondissementsrecht bank te Haarlem gehoord omtrent hun bevindingen in het Vreemde lingenlegioen. Over meerdere gegevens dan de eigen verklaringen der betrokkenen wordt niet beschikt. Op deze grond onthoudt de minister zich in dit geval van een qualificatië van het door hen ondervondene. Naar zijn oordeel zijn de boven aangehaalde mededelingen niet door voldoende bewijzen gestaafd, zodat daaromtrent geen protest aan de Franse regering kan worden ge richt. De betrokken verslaggever heeft de behandeling van recruten in het legioen in sterke termen geschetst. Gezien de preventieve wer king van het persbericht acht de minister geen gronden aanwezig een waarschuwing aan de verantwoor delijke personen te geven. Oude fietser dodelijk gewond bij botsing (Van onze correspondent) ROERMOND De 74-jarige Pe ter Joosten is in Horn met zfjn rij wiel tegen een auto aangereden. Dodelijk gewond is de man in het ziekenhuis te Roermond opgenomen waar hij overleed. DUIZENDEN toeschouwers heb ben Zaterdagmiddag in Laren (N.H.) de optocht van boeren wagens gadegeslagen, die daar ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van de Boerenwagen- clubwerd gehouden. Op de fo to: een aardige groep uit de stoet, waarin oude wagens van allerlei soort meereden. REDDINGSPLOEG GAF HET OP MAAR. Sombere stemming van reddersploeg sloeg plotseling om in vreugde MUOTATHAL. De leden van de reddingsploeg, die Zondag onverrich ter zake uit de grotten van 't „Hellegat" terug waren gekeerd van hun tocht om dc vier opgesloten onderzoekers te redden, zaten Ln een sombere stem ming bü elkaar, omdat ernstig getwijfeld werd aan de mogelijkheid om prof. Bögle en zijn drie jeugdige metgezellen te redden. Zondagavond liepen vier personen het kamp binnen en werden eerst met stomme'ver bazing en daarna met dankbaar gejuich begroet. Het bijna niet te geloven feit was geschied: de professor was er met zijn studenten in geslaagd om door het water de weg naar het behoud te vinden. Zondagmiddag hadden zij bemerkt, dat het peil van het water in de grot was gedaald. Des avonds te zeven uur hadden zij besloten ge zamenlijk de „waterval der kroko dillen" te passeren, hetgeen geluk te. De vier onderzoekers verklaarden, dat hun toestand niet zo ernstig was geweest. Zij maakten zich voor namelijk bezorgd over hun familie leden. In het berghotel. dat als hoofdkwartier van de reddingsor ganisatie heeft gediend, werden de vier grotonderzoekers bestormd door honderd journalisten uit vele landen. De achttienjarige Lothar Kaiser en de negentienjarige Hans Gygax en Walter Nurkhalter zagen er bleek doch gelukkig uit. De vier mannen vonden het ijze ren hek, dat de ingang van de grot afsluit, gesloten. Zij moesten het forceren, voordat zij de grot kon den verlaten. Prof. Bögli heeft verder verteld, dat de vier onderzoekers de in de grot aangetroffen levensmiddelen zorgvuldig verdeeld en slechts twee maal per dag gegeten hebben Er was genoeg voedsel voor twee maanden. De vier mannen deden gymnastische oefeningen om zich warm te houden en zongen zich moed in. Tijdens hun „gevangen schap" verrichtten zij telkens me tingen van de waterstand. ami'iiiiüriiüje.jruiijirjijitifotjriciiuiüHrifmifluiDaDai^iMJïBibiinwJïiHïia.Lna (Van onze correspondent) HEERLEN. Zoals Zaterdag al gevreesd werd. is men er niet in geslaagd de mijnwerkers, die door de instorting in de kolenmijn Eys- den-Maas, even over de Belgische grens, welke zich Vrijdag voordeed, werden ingesloten, tijdig te berei ken. De reddingswerkzaamheden werden zeer bemoeilijkt o.a. door dat een nieuwe instorting dreigde en doordat het luchtverversings systeem was gestoord. Vijf mijn werkers. waaronder de achttienja rige G. van Norden, uit Budel, von den de dood Ook de geredde Ita liaanse arbeider is aan de govolgen van zijn verwondingen besweken. ABERDARE. Een veertigjari ge padvindersleider met twee pad vinders. die in de heuvel van Bre- conshire een grot waren binnenge gaan, werden Zondag plotseling opgesloten. doordat rotsblokken neervielen. Politie, mijnwerkers en brandweerlieden wisten bij toorts licht een gat door de steenmassa te maken en de opgeslotenen voed sel en drank te verschaffen. De leider bleek belde benen gebroken te hebben. De twee padvinders waren ongedeerd. Vanmorgen zijn beide padvinders gered en met spoed naar een ziekenhuis ge bracht. Handelaar zou regering hebben bestolen (Van onze correspondent) ROERMOND. De districts recherche heeft, in samenwerking met ambtenaren van de CCD, de 30-jarige graanhandelaar J. D. uit Nuth aangehouden. Hij zou grote hoeveelheden buitenlandse granen, die hij van regeringswege in op slag had in gehuurde panden in Roermond en Maasniel, hebben verduisterd Men vermoedt, dat hij minstens 50.000 kg heeft verkocht en de opbrengst in eigen zak ge stoken.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 1