„Othello van Yerdi: aangrijpend gebeuren in Salzburg Duitsers willen verdere notawisseling Vernieuwing van onderwijs blijft aandacht trekken Publiek bij Festspiele voor 95 percent buitenlanders Voor 't eerst examen in beiaardspel Tunnel nodig onder IJ en Noordzeekanaal Conferentie te Cairo over politiek van Arabieren Sehuiiiaii-liof zoekt president Truman hoopt nog op vreedzame regeling in Korea Verzetsster O.-Azië toegekend Einde besprekingen West-Duitsland en Israel Premier van Tunis en resident-generaal •naar Parijs Trein grijpt tractor op „onbewaakte'- Tweedaagse courses op Duindigt „Buma" koopt oud patriciërshuis Opstand in Deense zenuwinrichting mislukt In Albanië krijgen kinderen doodstraf Kerknieuws N V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten 4 Vrijdag 29 Augustus 1952 Neem sodabaden en wordt oud LONDEN Sodabaden kunnen uw leven verdubbelen, beweert een Russische geleerde. Dr. Lepesjins- kaja, een bekende figuur op het ge bied van de celleer, vertelde voor Radio-Moskou, dat haar studies hadden aangetoond, dat een leeftijd van 150 of 160 jaar niet de levens- limiet is. Wil men alvast een be scheiden anderhalve eeuw bereiken, dan moet men geregeld sodabaden nemen, maar in overleg met de dokter. Haar experimenten bevestigden de positieve invloed van soda op de stofwisseling. Het gebruik van solda resulteerde in snelle verdwij ning van vet, speciaal op de maag, de verdwijning van oude littekens en grotere fitheid. Het gebruik van soda eist echter nog een zorgvuldig onderzoek in de kliniek. De baden kunnen alleen op aanwijzing van de dokter genomen worden. Een analyse van het bloed moet wor den gemaakt om vast te stellen of de samenstelling niet lager dan nor maal is. Na 10 of 15 baden moet een nieuwe analyse van het bloed gemaakt worden, zei zij. Hoe dan ook. het is bést nieuws voor de sodafabrikanten. Goethe-prijs wederom voor geëmigreerd Duits auteur FRANKFORT. De Goethe-prijs voor letterkunde, die door de stad Frankfort uitgereikt wordt, is Don derdag toegekend aan de schrijver Carl Zuckmayer. die in 1938 voor de nazi's vluchtte en Amerikaans burger werd. Het boek. waarmee hij deze prijs van 10.000 mark won is zijn laatste in het Duits geschreven ro man „Die langen Wege". Zuckmayer. die thans In Barnard (Vermont) woont, maar veel in Euro pa vertoeft, heeft bekend gemaakt, dat hij de prijs beschikbaar zal stel len om reizen van jonge Duitse schrijvers te financieren. De prijs, die eenmaal in de drie jaar wordt uitgereikt, werd de vori ge maal toegewezen aan Thomas Mann, die eveneens voor de nazi's vluchtte. zo goed als het begin van de vier de met de Canzone del Salce en het Ave Maria van Desdemona was zo schoon en aangrijpend, als men maar heel, heel zelden ondergaat. Bijzonder schoon was ook de uit voering van Mozart's Mis in c-moll in de Peterskirche en belangrijk zeker de uitvoering van Mahler's Vijfde onder leiding van Rafael Ku- belik met de Wiener Philharrroni- ker als orkestraal apparaat. Men achtte het hier zelfs een gebeurte- (Van een bijzondere medewerker) SALZBURG Zaterdag. Volgend jaar brengen de Salzburger Fest spiele een opera naar Kaf ka: „Der Prozess" van Godfried von Einem. Veel meer is er nog niet bekend van het programma voor 1953, maar nu al worden er in Salzburg plaatsen voor die Festspiele ver kocht. Het zijn merendeels buitenlanders die ze kopen. De Oostenrijker komt aan zijn Salzburger Festspiele amper toe: dit jaar ging bijna vijf en negentig percent van alle plaatsbewijzen voor de Festspiele naar buitenlanders! Ze hebben overigens waar voor hun dure geld gehad. Alleen al de uitvoering van Donizetti's „Don Pasquale", onder leiding van Mario Rossi, geéuscèneerd door Oscar Fritz Schuh met decors van Caspar Neher en gedragen door de prachtige stemmen en vloeiende actie van Bruscantini, de meesterlijke Hilde Güden, Carl Dönch, Helmut Krebs en Alfredo Nobile was de reis naar Salzburg meer dan waard. Een der hoogtepunten van de Festspiele was deze „Don Pas quale". belangrijker nog dan de „Zauberflöte", die uiteraard in een vertolking gegeven werd, de roem dezer Festspiele waardig. Maar ook op andere plaatsen zag men dit werk van de Weners, zelfs in nog overweldigender vorm gegoten. Erich Kunz, de Leporello van het Holland-Festival, toverde ons op het magistrale toneel van de Fel- senreitschule een luisterrijke Papa- geno voor. de ontroerend serene, ijle Irmgard Seefried zong de Pa- mina en zij beiden droegen samen met Josef Greindl als Zarastro su bliem deze fantastische opera. Greindl hoorde men ook in het Requiem van Verdi samen met solisten als Schwarzkopf, Barbieri en Dermota. Misschien waren onze verwachtingen niet meer gespan nen, doch zelfs overspannen, maar we hebben vergeefs gewacht op de zeldzame ontroering die dit Re quiem kan geven. De dramatische interpretatie van dirigent Victor de Sabata gaat tot de uiterste gren zen en soms nog daaroverheen, hetgeen Verdi's werk, in zich zelf dramatisch genoeg voor ons gevoel te nadrukkelijke accenten geeft. Van de solisten voldeden de beide zangeressen het meest. Der mota maakte verontschuldigende gebaren naar zijn keel en Greindl, de Hagen van Bayreuth en de Za rastro uit de „Zauberflöte", zong of het hem maar heel zijdelings iets aanging Sublieme „Othello" Maar dan de „Othello" van Ver di! Men weet, dat de bejaarde com ponist al zijn hartstocht, al zijn ly riek. al zijn diep menselijke ontroe ringen heeft gelegd in deze opera. Wel, de uitvoering ervan werd on betwist de meest sublieme en aan grijpende gebeurtenis van Salzburg: een fantastische Schöffler als Jago, een even fantastische Ramon Vinay als Othello en een hartverscheu rend ontroerende Desdemona van Rossana Cartori zongen ver boven alle lof verheven. Van die kwaliteit was de hele uitvoering onder de staf van Mario Rossi, met de Wie ner Philharmoniker in de bak en in een enscènering vol pracht en actie. En het slot van de tweede acte: het duet van Jago en Othello, nis van zeer hoge orde. Maar in Nederland kennen we een traditie, bijna „plus Mahler que Mahler", en deze Weense klanken beroerden ons toch heel wat minder dan die van onze Mahler-verdedigers in Amsterdam. Uitbundige „Jedermann" Behalve zijn opera's, zijn Mozart- concerten in het Mozarteum, zijn Serenades en orkestconcerten, biedt Salzburg natuurlijk nog zijn „Je dermann" naast nog enig ander to neel. Zo ging in de Felsenreitschule o.a. een sprankelende voorstelling van Goldoni's „De leugenaar", die echter met haar wel nadrukkelijke humor moeilijk in de sfeer van dit festival paste. In de barokke versie van de auteur Von Hofmannsthal en in de sedert jaren gevolgde op vatting van regisseur Max Rein- hardt heeft de „Jedermann" een heel ander accent dan de oorspron kelijke „Elckerlyc", zoals Johan de Meester en de Nederlandse Come- die ons die tijdens het laatste Hol land-Festival zo magnifiek hebben leren kennen. Voortreffelijk ge noeg is de opvoering in Salzburg op zichzelf, maar ze mist de ver stilde bezinning, legt bijvoorbeeld grote nadruk op het uitbundige ka rakter van Jedermann's aardse ge nietingen het feestmaal! en is te barok van sfeer foor dit zinne- spel. Des te meer gaat men dan de strakke, sobere en daardoor juist zo aangrijpend werkende Hollandse opvoering waarderen! De Felsenreitschule in Salzburg UTRECHT Maandag 1 October wordt voor de eerste maal in Ne derland examen afgenomen voor beiaardspel en campanologie <^)k- kenkennis). Het examen wordPge- houden onder auspiciën van de Ne derlandse Klokkenspel Vereniging. F.en staatsexamen op dit gebied be staat (nog) niet. De commissie, die één candidaat zal examineren, bestaat uit dr. W. van der Eist. voorzitter. Wouter Paap. Arie Peters. George Stam cn Ferd. Timmermans, leden. De rijks inspecteur voor het muziekonder wijs, dr. C L Walther Boer. heeft toegezegd het examen te zullen bij wonen. Het practisch gedeelte ge schiedt op de Domtoren, het theo retisch in het Conservatorium (Van onze correspondent) AMSTERDAM Eén tunnel onder het IJ alleen zal geen op lossing brengen van de verkeers moeilijkheden, waarmee Amster dam heeft te kampen: zo'n tunnel zou omdat zij in sterke mate het interlocale verkeer zou aantrek ken de verkeersproblemen alleen maar verhogen. Daarom is het no dig zowel een IJ-tunnel als een tunnel bij Zaandam onder het Noordzeekanaal door te bouwen. Met de nu reeds in aanbouw zijn de tunnel bij Velsen kan daarmee de „barrière van het Noordzeeka naal" worden doorbroken en zal Noord-Holland boven het IJ uit zijn isolement worden verlost. Tot deze conclusie kwamen alle sprekers, die Donderdagavond in een grote vergadering, belegd door het IJ-tunnelcomité in Krasnapols- ky te Amsterdam, het woord voer den. .Jongkind": een nieuwe coaster van 950 ton (Van onze correspondent) HAARLEIM. Op de scheeps werf van de machinefabriek Hol- land-Nautic is Donderdagavond de nieuwe coaster „Jongkind" te wa ter gelaten. Hij is gebouwd voor rekening van de rederij C.V. „Ha- vreboot" in Rotterdam. De „Jong kind" meet 950 bruto-registerton. CAIRO. De diplomatieke ver tegenwoordigers van Egypte in de Libanon. Syrië, Jordanië. Irak. Sa- oedi-Arabië en Jemen zijn per 4 September voor een conferentie naar Cairo ontboden. Het bijeenroepen van deze con ferentie wordt gezien als een nieuw bewijs van het belang, dat aan de zitting van de Arabische Liga, wel ke hier 10 September begint, ge hecht wordt. Het belangrijkste punt op de agen da van deze laatste conferentie is de houding van de Arabieren ten aanzien van de koude oorlog tussen het Oosten en Westen. PARIJS. De voorzitter van de M.R.P., Teitgen, heeft bedankt voor het presidentschap van het Hoge Gerechtshof der Europese Kolen- en Staalgemeenschap. Voor hem had René Mayer, de leider der radicalen, reeds voor de functie bedankt. Teitgen voelde zich on der de huidige politieke omstan digheden verplicht om aan het hoofd van zijn partij te blijven staan. Volgens „Le Monde" komen thans nog in aanmerking Julien, afgevaardigde van de radicalen, en professor Reuter, die zojuist ir. de Franse zaak voor het Interna tionaal Gerechtshof te Den Haag heeft gepleit. WASHINGTON. President Truman heeft Donderdag op zijn wekelijkse persconferentie ver klaard, nog steeds te hopen op een vreedzame regeling van de Kore aanse oorlog. Volgens de president zijn er geen geheime plannen om een eind te maken aan de oorlog in Korea. Alle kaarten liggen op tafel en worden iedere dag in ex- tenso door de dagbladen gepubli ceerd. Truman weigerde verder in te gaan op het onderwerp en zeide kortaf „geen commentaar" op de vraag, waarop hij zijn hoop op de mogelijkheid van een vreed zame regeling grondde. NEW YORK. Twee leiders van het Amerikaanse vakverbond AFL, Acropolis en Gribler, zijn vermoord §evonden, resp. te New York en t. Louis. NA ANTWOORD VAN MOSKOU: BONN. De West-Duitse rege ring heeft Donderdag onder voor zitterschap van vice-kanselier B1U- cher de jongste Sowjetnota over Duitsland besproken. Zij besloot een uiteindelijk oordeel over de nota uit te stellen tot na de terug keer van kanselier Adenauer. Kai ser, de West-Duitse minister voor zaken geheel Duitsland betreffende, verklaarde na afloop van de ver gadering. dat de door de Sowjet Unie voorgestelde volgorde van agendapunten voor een viermogend- hedenconferentie onaanvaardbaar is Volgens hem moet de nota wisseling worden voortgezet tot over een conferentie met meer kans van slagen overeenstemming zal zijn bereikt. Donderdag heeft prof. Hallstein, hoofd van het West Duitse mi nisterie van Buitenl. Zaken, de Sowjet-nota besproken met de Amerikaanse Hoge Commissaris Donnelly. De Oost-Duitse regering, die het Russische antwoord onderschrijft, heeft Donderdag de Westelijke mo gendheden beschuldigd van vertra ging der Duitse eenheid door te staan op een „gedicteerde" agen da voor de viermogendhedenconfe- rentie. DEN HAAG De „Verzetsster Oost-Azië 1942-1945" is toegekend: Posthuum aan wijlen F. W. P. M. Stammeshaus. assistent-werktuig- kundige bij de werkplaats van de Zuid-Sumatra-Spoorweg in Lahat en ir P. Timmerman, hoofdinge nieur van de „Aniem" in* Soera- baja. Verder aan: V. E. van der Capel- len, gewezen militie sergeant-ma joor der infanterie van het KNIL, J. A. Gulden, destijds eerste luite nant der infanterie van het KNIL; mej. H. M. Kobus, apothekeres, destijds te Bandoeng; J. J. P. Lee- dekerken. destijds luitenant ter zee 2c klasse der Koninklijke Marine Reserve; C. Th. Ruchtie, destijds onder-luitenant der infanterie van het KNIL; J. H. Ruchtie. destijds onder-luitenant der infanterie van het KNIL en mevr. M. S. Willinge- Sligcher, destijds te Batavia. DEN HAAG. Besprekingen tus sen de West-Duitse delegatie en de delegaties van Israël en de organisa tie van de grote Joodse verenigingen buiten Israël over de door West- Duitsland te betalen schadeloosstel ling, zijn Woensdagavond op kasteel Oud-Wassenaar geëindigd. De ont- werp-verdragen zijn Donderdag naar Bonn en Tel Aviv gezonden. Gelijk reeds eerder gemeld voor zien de verdragen in de betaling aan Israël van drie millard mark in goe deren, en voorts een bedrag van 450 millioen mark eveneens in goederen, waarvan de tegenwaarde door Israël aan de Joodse organisaties zal wor den overgemaakt. MARSEILLE. De premier van Tunesië, Bakoesj, cn de resident- generaal, De Hauteclocque, zijn Donderdagavond in Marseille aan gekomen. De resident-generaal be gaf zich rechtstreeks naar Parijs doch Bakoesj bleef de nacht over. Naar verwacht werd zou h(j zijn reis hedenochtend voortzetten naar Aix-Les-Balns, om daar vacantie te houden. Daarna zou hij naar Pa rijs reizen, om besprekingen met de Franse regering te voeren. De Hauteclocque zeide bij zijn aankomst in Parijs, dat hij voor zijn vertrek een „uiterst vriend schappelijk" onderhoud met de bey had gehad. „Naar verhouding" was de toestand in Tunis rustig. De resident-generaal zal ongeveer veertien dagen in Parijs verblijven. „Sonsbeek-'52" verwacht 100.000-ste bezoeker ARNHEM Omstreeks 1 Sep tember wordt de honderdduizendste bezoeker op de tentoonstelling van beeldhouwkunst „Sonsbeek 1952" verwacht. De tentoonstelling zal niet tot 15 maar tot en met 17 September open blijven in ver band met de Airborne Pilgrimage naar Arnhem. Uit een enquête is gebleken dat het merendeel der bezoekers de ten toonstelling mooi vond. Slechts een gering percentage, ongeveer vier pet. stond er volkomen afwijzend tegenover. Veertig pet had moeite de moderne kunst te aanvaarden en te verstaan. NEW YORK. De V.S. hebben bij de Veiligheidsraad een resolutie ingediend, die de toelating van Ja pan tot de Verenigde Naties aan beveelt. LEEUWARDEN. Op de onbe- waakte overweg bij Carnjum is Donderdagmorgen een tractor van de coöperatieve grasdrogerij in Gie- kerk door een goederentrein, die van Leeuwarden in de richting Stiens was vertrokken, gegrepen. Beide benen van de 26-jarige be stuurder van de tractor, R. Veen- stra uit Akkerwoude. werden ver brijzeld. Het slachtoffer werd naar het Diaconessenhuis te Leeuwarden vervoerd, zijn toestand is naar om standigheden redelijk goed. Twee jongens, die op één van de vier ledige aanhangwagens achter de tractor meereden, konden zich tijdig in veiligheid stellen. De trac tor cn de aanhangwagens werden zwaar beschadigd. De trein kon na enig oponthoud de reis voortzetten. (Van onze paardensportmedewerker) Op Duindigt staan dit week-end twee drukke course-dagen in 't verschiet. De zeer talrijke inschrijvingen rechtvaar digen deze veronderstelling. Zaterdag ls het programma aan de draverijen ge wijd. met een hordenren als zadelklasse. Wijselijk heeft men voor een werkdag de aanvang een half uur vervroegd en gesteld op 2 uur. Dc tweede dag drave rijen en rennen om en om en het ziet er wel naar uit dat zij zeer Interessant zullen worden. Men zal er wel op kun nen rekenen dat één drafnummer ge splitst zal moeten worden wegens te grote deelneming. Zondag telt het pro gramma twee hoofdnummers, n.l de Grote Prijs van de Kon. Nederl Harddr.- en Rënvereniglng. een draverij met een eerste prijs van f 1200 en bij de rennen de „Haagsche Ooievaar" over 2100 m en een lc prijs van 1 1000. Als beste kanspaarden menen wij de volgende te moeten aangeven: Zaterdag 30 Augustus Toto-prijs Queen Mary Quick Boy. Queen Bclwin: Covercal-prijs: Ronald. Rêvê d'Or. Redlof W B.: Koppel-prijs: Oosting's Lieveling, Omerra. Otto H., Patrick Duluth Z' Ticket-prijs: Lee Ax worthy. Nestor B. Ortolaan S. Nooit Ge. dacht; Uilbetallngs-prijs; Nita K. Nar- ciso G. Nike van Hollo. Postduif je G: Grote Weddenschap-prijs- Oranje J, P Louis II. Or de Casindra, Nelson; Ama teurrijders-prijs: Overste van Fresena, Linotte S. Oiseau. Lord Heny: Hoefijzer Hordenren-prijs: Tsatll. La Chefta Mo- queuse. Nanouk. Zondag 31 Augustus Texel-prljs (waarschijnlijk te split sen i: Perfect Heny. Omessa, Paul B. Quick Boy. Queen Mary. Pepev Colo: Terschelling-prijs Narcis. Ortolaan S. Ncrva. Prinses Julia B: Grote Prijs van de Kon. N H. en R V Notekraker S. Norton Williams. Nellie Gregor. Nooit Gedacht; Schlermonnikoog-prljs- Nest kuiken S, P Louis II. King Spencer: Goeree-prljs: Egmont, Stüermann, Vo- lente III. Madame B. Rennen. Vlieland-prijs* Hermlone. RiphaJes. Christina- Haagsche Ooievaar: Saklna. Taxlol. Chiberta. Brltoly. Ame land-prijs: Bellatrix, Boekanier. Manola. Brloso. LE HAVRE. Margaret Truman is met de ..United States" op de te rugweg naar Amerika, na een, vol gens haar zeggen, aangenaam ver blijf in Europa. BONN. De opperbevelhebber van de N.A T.O -strijdkrachten in Europa, generaal Ridgway. zal Dins dag a.s. een onderhoud hebben met kanselier Adenauer. ATHENE. In verband met de financiële toestand heeft het ka binet besloten om het leger in te krimpen. NEW YORK. Mexico zal, in de komende Alg. Vergadering van de V.N. voorstellen om de kwestie van het vredesverdrag met Oostenrijk in behandeling te nemen. Dr Westerveld: Ons middelbaar onderwijs is tè overladen met huiswerk (Van onze onderwijsredacteur) BAARN In 1945 verschenen er acht min of meer belangrijke ge schriften over de hervorming en vernieuwing van ons onderwijs. In de daarop volgende jaren was dit aantal: 1946 (5), 1947 (3), 1948. 1949 en 1950 telkens één en in 1951 (mede door het verschijnen van de nota- Rutten) drie. Mr, dr. H. F. J. Wes terveld, inspecteur van het gymna siaal en middelbaar onderwijs noem de deze sprekende cijfers in de rede, die hij Donderdag hield voor de algemene vergadering van de Vereniging van Leraren aan Rijks- Hogere-Burgerscholen. Dr. Westerveld behandelde de hervorming en vernieuwing bij het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs en hij concentreerde zich daarbij op de docent. De eis, dat iedere docent een paedagoog moei zijn. acht hij niet te verwezenlijken „Paedagoog". zei dr. Westerveld. „is een begrip waaraan de gratie Gods is verbonden. Ware paedagogen zijn er dan ook weinig. Wie wil vast houden aan deze eis overschat de leraarsfunctie. Dr. Westerveld verwacht van een speciale leraarsopleiding geen gou den bergen. Aanleg en liefde voor de leraarsfunctie zullen te allen tijde de beslissende factoren blijven om te slagen. „Hervorming van het onderwijs", zo betoogde spr., „vraagt hervor ming van de docent, van onszelf, De „Buma" (bureau voor mu- ziek-auteursrecht) heeft het „Goud stikkerhuis" op de Herengracht 458 gekocht, om daar zijn kantoren te vestigen na een verbouwing, die het aanzien van de historische, op de monumentenlijst staande patri ciërswoning uit 1665, volkomen on geschonden zal laten. De aankoop is geschied onder de voorwaarde, dat de gemeente de verbouwings plannen zal goedkeuren. Met de verbouwing is de Amsterdamse ar chitect A. J. Kleykamp belast. De „Buma" hoopt het volgend voorjaar zijn veertigjarig jubileum in het nieuwe tehuis te kunnen vieren. Het ontleent zijn naam aan de kunsthandelaar Goudstikker, die er voor de oorlog was gevestigd. KOPENHAGEN. Negen ver pleegden in de zenuwinrichting op het kleine Deense eiland Livoe in het Liimfjord (Noord Jutland) wa ren er Woensdagavond in geslaagd geweren te bemachtigen waarmee zij alle bewakers en employé's van de inrichting om het leven wilden brengen. Toen zij echter hun plan wilden uitvoeren, ontdekten zij tot hun verbazing, dat de patronen, waarvan zij zich ook meester had den gemaakt, van een ander kalibei waren dan de geweren. Bij hun ondervraging de volgende dag verklaarden de patiënten, dat zij van plan waren geweest, van het eiland een onafhankelijke repu bliek. te maken. Livoe telt ongeveer 150 inwoners. WENEN. De „Wiener Kurier" meldt, dat het Albanese parlement een nieuwe strafwet heeft goedge keurd, welke ook voorziet in de doodstraf voor kinderen. Volgens genoemd blad heeft de Albanese minister van Justitie Klosi gezegd, dat deze nieuwe wet nodig is om alle pogingen de regering omver te werpen te onderdrukken. In de considerans van deze wet wordt gezegd, dat haar doel is de dicta tuur van het proletariaat te dienen en het tegen aanvallen van de vij- and te beschermen. De wet stipu leert, dat alle personen van twaatf jaar en ouder met de dood bestraft kunnen worden wegens samen zwering tegen de staat, schending van staatsbezit en economiscne sabotage. Bill wil Het Kanaal doorwandelen LOS ANGELES. Een 29-jarige Californische duiker, Bill Aberna- thy, die indertijd aan de atoomproe- ven bij Bikini heeft deelgenomen, is van plan wandelend het Engelse Kanaal over te steken. „Ik heb verlof van Engeland en voorlopige toestemming van Frank rijk," zei hij. „Maar het zal mis schien wel 15000 dollar kosten. Als ik er niet gauw in slaag een finan cier te vinden, moet ik mijn poging misschien tot het volgend jaar uit stellen." Abernathy wil een kabel met boeien over de bodem van het Ka naal laten aanbrengen, die hem de weg moet wijzen. Chauffeur door een jeep aangereden MAARSSEN De chaffeur R. Rijksstraatweg door een jeep aange- Pitstra uit Hoorn is vannacht op de reden. Hij heeft een been gebroken, ernstige hoofdwonden, inwendige kneuzingen en gebroken ribben en is in levensgevaar naar het Stads en Academ. Ziekenhuis in Utrecht gebracht. Koreavrijwilligers uit Rotterdam vertrokken ROTTERDAM. Het Amerikaan- se troepentransportschip „General S. D Sturgis", dat gisterochtend om ruim elf uur bij Hoek van Holland de Nieuwe Waterweg opvoer om in de Maashaven te Rotterdam een aanvul lingsdetachement bestemd voor het Nederlandse de tachement Verenigde Naties in Korea aan boord te nemen, heeft gistermiddag tegen vier uur de Rotterdamse haven weer verlaten. van onze instelling ten aanzien van de kinderen en de leerstof". De oorzaak van de klacht van overlading der kinderen zocht spr voor een groot deel bij de docent Het huiswerk neemt een te grote plaats in op onze middelbare scho len Men moet veel meer in de klassen laten werken. „Duizelingwekkend tempo" In zijn openingsrede gewaagde de voorzitter, de heer A. S van Dam. nonisch van het „duizelingwekken de tempo." waarin het overleg met de regering over de salarissen der leraren plaats vindt. „Als het over leg". zei de heer Van Dam. „verder in hetzelfde tempo zou worden ge voerd. zou het zeker niet voor de volgende Tweede Kamerverkiezin gen zijn voltooid. Het zou zich dan uitstrekken over tenminste drie verschillende kabinetten, hetgeen aan de continuïteit van de regerings. opvattingen zeker niet ten goede zou komen, terwijl de bescheiden wensen der leraren al die tijd on vervuld bleven". SCHEEPSTIJDINGEN Nederlandse schepen op weg naar Rotterdam ABBEDDK van Galveston 28 te Ant. werpen 2 Sept. verwacht; ALUDRA van Bahrein pass 28 Pantellaria 5 Sept. verwacht: ALMKERK van Japan 28 te Penang ALNATI van Buenos Ayres 27 van Brest 29 vm 1 uur verwacht. AL- HENA 28 van Antwerpen te Rotter dam; ATLANTIC van Londen binnen kort verwacht (Holscher); AALSD J"K van New York 14 Sept verwacht; AARDIJK van New Orleans 20 Sept. verwacht; ALPHARd v Buenos Ayres 17 Sept. verwacht; ARKELDIJK van New York 31 verwacht; AMSTELPARK van Philadelphia pass 28 Noordelijk v. Azoren; ARY SCHEFFER van Lissabon pass 28 vm Finistcrre. BARENDSZ van Stettin 7 Sept. ver wacht (Vermaas); BLITAR van Japan pass 28 Casquets. 29 vm te Antwerpen en 31 te Rotterdam verwacht; BREM v Lissabon 5 Sept. verwacht. BERNINA 27 te Parijs. CORNELIA B II van Gdansk pass 28 Terschelling: CAPRI van Londen 29 verwacht (Furnesa) CORNELIA B II. v. Gdansk 28 's mid dags verw. DALERDIJK van Vancouver 28 te Antwerpen 31 verwacht: DORINDA v Londen binnenkort verwacht (Vulcaan). EOS 28 van Levant te Rotterdam; EENDRACHT van Levant pass 27 Bur ling Eilanden 1 Sept. verwacht; EEM- DIJK van Havana 17 Sept. verwacht. FAIRSEA van Australië pass 28 vm GibraltarFRANS van Gothenburg pass 28 Terschelling 29 te Vlaardingen ver wacht: FRIESLAND (SSM) van Huelva pass 27 nam Flnlsterre. EENDRACHT v. Levant pass. 28 Vlgo GROOTE BEER v. Quebec pass. 28 Scilly 29 vm. 9 uur verw. ITTERSUM van New Orleans 25 Sept verwacht. KOTA BAROE van Prlok vla Ham burg pass 28 CasquetsKORTENAER van Zaandam 29/30 verwacht (Ver maas); KEDOE 27 van Prlok vla Pe nang. KUWI 27 v. Kotka. LAURENSKERK van Bahrein pass 28 Bandar Kinken naar Suez 30 Sept. verwacht; LEUVEKERK van Basrah via Genua 28 nam bij Kreta 20 Sept. verwacht: LAAGKERK yan Karachi via Aden pass 28 het Eiland Maslrah 30 Sept verwacht: LEUVEHAVEN v Go thenburg 2 Sept. verwacht. MODJOKERTO van Prlok vla Londen pas, 28 nam Gibraltar 3 Sept. verw. MERWEHAVEN van Mostaganem via Swansea 10 Sept. verwacht: MELTS- KERK van Calcutta 3o te Colombo ver. wacht: LEUVEHAVfn van Gothenburg 2 Sept: MUIDERKERK 28 van Antwer pen te Rotterdam. MARNE 27 v. Hamburg. SIBAJAK v. Prlok 27 nam. v. Port Said. NEELTJE B van Nantes pass 28 Dun. geness. OOSTEREEMS van Helsinki pass 28 Gotland PRINS JOHAN WILLEM FRISO 28 vm van Quebec te Rotterdam: PRINS MAURITS van Montreal pass 28 Cas quets 28 nam 10 uur ter rede van Ha vre verwacht: PRINS WILLEM IV van Chicago ca 23 Sept. verw. RIDDERKERK 28 vm van Antwerpen te Rotterdam: RIJNDAM van New York via Southampton pass 28 nam Scilly. SCHIEDTJk van Havana 4 Sept. ver wacht: SIBAJAK van Prlok 5 Septem ber verwachtSURINAME van Sunds- vall 1/2 Sepf te Vlaardingen verwacht; STAD HAARLEM 27 nam van Lulea. TOMINI van Prirok 27 nam te Oslo. VEENDAM van New York 2 Sept verwacht. WAAL 28 van Amsterdam te Rotter dam: WATERMAN van Kaapstad 28 vm te Southampton; WEG A van Lon den 28 verwacht (Fut-ness1 WATERMAN v. Kaapstad 29 vm 8 u. verw.: WESTROPA 28 v. Grangemouth n. Dordrecht. ZEELAND van Prtok vla Aden pass 27/28 's nachts Kaap Guardafui. 14 Sept. verwacht. Grote Vaart ATLAS. 28 te Algiers. 5 Sept. te A'dam verw.: ANDIJK, 28 te Tampico; ALDERAMIN. pass. 28 Makallah n. Bombay; ANNENKERK. pass. 28 Kaap Guardafui n. Cochin cn Brisbane; ALM- DIJK, 28 vrri 0.15 uur uit de Waterweg naar zee: AMSTELKERK. 19 Sent v. West-Afrlka te A'dam verw.; ALIOTH. 28 te Hamburg; AMSTELVAART. 27 v. Port Said n Port Soedan en Oost-Afrl- ka; AMPENAN. 28 te Belawan Dell; AVERDIJK 27 nam te New Orleans; ARUNDO. 27 v A'dam n Canada; ARENDSDIJK. 27 v Curagao n Buenos Aires: AMSTELDIJK. n. New York. 27 te Bremen. BERNISSE 2R v. Aalborg n Casa blanca; BROUWERSGRACHT. 4 Sept n Kotka, te A'dam verw.; BANTAM 28 te pass. 28 Kaap Bon n. LiverpooL Ned. Herv. Kerk Beroepen te Muiderberg (toez.) A. de Haan. cand. te Zeist. Aangenomen naar Schraard. (toez.) N. Bergstra, v.h. pre dikant bij de Prot. Kerk in Ind. Thans woonachtig te Leeuwarden. Bedankt voor BleskenBgraaf. J. v. d. Heuvel te Schoonhoven. Benoemd tot hulppredi ker te Hexno. H. Bos. cand. aldaar; tot vicaris te Wieringermeer. L. C. Baljé cand. te Leiden; tot hulpprediker te Rotterdam. L. C. Spijkerboer te Souburg. Benoemd tot vicaris te De Kaag, L. C. Baljé cand te Lciden. Beroepen te Oldebroek. (2e pred. pl.) W. L Tukker te Delft Aangenomen naar de Ev. Broeder gemeente in Suriname. H. P Schouten, cand te Oegstgecst. Aangenomen de benoeming tot vicaris te De Kaag. L. C. Baljé. cand. te Lel den. die voor een soortgelijke benoe ming te Wieringermeer bedankte. Theologische Hogeschool De Inschrijving van nieuwe studenten aan de Theo) Hogeschool te Kampen zal plaats hebben op Zaterdag 20 Sep tember a.s 's morgens om 10.30 uur. De recensie voor oudere studenten zal op een nader te bepalen datum plaats vinden. Makassar; BOREAS. 28 te Vigo. 5 Sept. te A dam verw BOSCHFONTEIN. 10 Sept v. Oost-Afrika te A'dam verw.; BORNEO, n A'dam. 28 nam. te Brake; BACCHUS. è8 te Guanta; BONAIRE. 28 te Trinidad: BOOSKOOP. 28 te Aruba; BAARN 28 v. Callao n. Mollendo; BREDA. 28 v. Callao n. Huacho. CELEBES. 28 te Belawan Dell; CON- GOSTROOM, 6 Sept v Hamburg te A'dam verwacht. DANAE. 28 te Lissabon; DIEMER- DIJK. n. Vancouver, 28 te Cristobal; DRACO, pass 28 Flnisterre n A'dam; DONGEDIJK.' 27 v. Portland Oere n. Vancouver. ENGGANO, 27 v. Colombo n. Belra. FLEVO pass. 28 Lissabon. 1 Sept. t« Amsterdam verwacht. GAASTERKERK. 27 v. Brisbane n. Townsvlllc; GAROET. 28 te Bitung (Ce lebes): GANYMEDES. 28 nam. te Geor getown; GOOILAND, n. A'dam. 28 nam. te Ilheos. HESTIA. 28 te Buenaventura; HEL DER. 28 te Santiago de Cuba; HOOG KERK. pass. 28 Casquets. 29 vm. ta Antwerpen en 31 te A'dam verw.; HERA 28 te A'dam; HAARLEM. 3 Sept. v. West-Indië te A'dam verw.; HERSILIA. 11 Sept v. West-Indlë te A'dam verw.; HEEMSKERK28 te Mel bourne; HERMES, 27 v. A'dam n. West- Indië. IRIS. 2 Sept. v. Gothenburg ta Am sterdam verwacht. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT, 28 v. Aden n. Australië; JAGERSFON TEIN. 28 vm. te Antwerpen 1 Sept. te A'dam verw.; JUPITER. 18 Sept v. Le vant te Amsterdam verwacht. KOTA INTEN. n. Prlok. 28 te Genua. LINGE, 27 nam. te Huelva; LOP- PERSUM. pass 28 Dungeness n. Genua; LEMSTERKERK, pass. 28 Dungeness n. Genua en Kuweit; LUNA. 27 v. Se- vllla n. Lissabon, 3 Sept. te Amster dam verwacht MAASDAM 27 te New York. 9 Sept. te R'dam verw.; MANTO. pass. 28 Fi nistcrre. 1 Sept. te A'dam verw.; MEER KERK. pass. 28 Dungeness n. Genua en Bombay; MARIEKERK, pass. 28 Fl nlsterre n. Antwerpen, 28 Sept. te A'dam verw.; MIDAS, 11 Sept, v. Genua te Amsterdam verwacht. NIOBE. 11 Sept v. Helsinki te A'dam verw.; NIGERSTROOM. 28 te Lobito; NESTOR. 27 v. Paramaribo. 11 Sept. te Amsterdam verwacht. OVERIJSSEL. 28 te Basrah; ORION, 11 Sept. v. Levant te A'dam verw.; ORANJE n Prlok, 28 te Southampton; OBERON, 27 nam v. Cap Haltslen n. Antwerpen. 10 Sept. te A'dam verw.; OOTMARSUM. 28 te Havre. PLATO, 28 nam te Livorno 14 Sept. te A dam verw.; PRINS WILLEM VAN ORANJE. 28 vm. te Montreal; POELAU LAUT, pass. 28 Port Soedan n Aden en Java; PRINS FREDERIK HENDRIK, 27 nam. te Chicago; PYGMALION. 27 v. New Orleans n. Curaoao; POLYPHE MUS. n. Java, 26 tè Singapore. SLAMAT 28 te Newportnews: SING- KEP 28 te Prlok; STAD DORDRECHT pass. 28 Dungeness n. Ceuta; SCHIE 10 Sept. v. West Indlë te A'dam verw; SLOTERDIJK 28 te Naravltas (Siam); STAD ARNHEM 27 v. IJmuiden n. Ca sablanca; STAD LEIDEN -28 v. R'dam n. New Orleans. TEGELBERG 28 te Kaapstad: TJILU- WAH 28 te Ballk Papan; TJIWANGI 28 te Hongkong; THESEUS 1 Sept. v. Ko penhagen te A'dam verw; TITUS 15 Sept. v. Levant te A'dam verw; TEIRE- SIAS 28 te Soerabaya; TJIBODAS 28 te Cherlbon: TJIKAMPEK 28 's avonds te Blntam; TITUS 28 te Stamboul. WILLEMSTAD 28 v. West Indië te A'dam; WINTERSWIJK 28 nam. te Sluiskil. Tankvaart ADINDA, 3 te Pladjoe; ARMILLA, 29 te Bangkok verw. ANTON1A 26 te Pulo Samboe. BARENDRECHT, pa<s. 28 Kaap de Gata n. Stanlow, 8 Sept. te Rotterdam verw. CALTEX DELFT, pass. 28 Lissabon n. Pernls; CALTEX PERNIS. pass. 28 Flnl sterre n. Pernls; CALTEX THE HAGUE, pass. 28 Kaap Passero (Sicilië) naar Sldon; CALTEX UTRECHT, pass. 28 Algiers n. Sidon; CHAMA. pass. 28 Belawan Dell n. Colombo: CLEODORA. verwacht 29 Muscat te passeren n. Ras Tanura; CORILLA, 28 te Fremantle; CERON1A, pass. 27/28 's nachts Fer nando Noronha naar Trinidad. CORYDA 26 te Brisbane, DILIGENTIA, pass. 28 Kaap Palos n. Marseille; DUIVENDRECHT, 27 qam. v. Londen te Pernis. ELIZABETH B., 30 v.m. te Leningrad verwacht, daarna Rotterdam; ERINNA, 30 te Hongkong verw. GADILA. n. Stanlow pass. 28 dwars v. Benghazi INGEBORG 27 te Rouaan. LEENDERT B. 25 van Dakar n. zee. MERCURIUS 27 te Kingslynn. MALVINA. 28 te Tarakan: METULA, 27 nam. v. Pulo Bukum n. Vizagapatam; MIRZA, pass. 28 Frederik Hendrik Eiland n. Mlri; MACUBA. pass. 28 Mar garita 29 te Curacao verw.; MTTRA, pass. 28 Straat Bonifacio 29 te Port de Bouc verw.; MUREN A. 28 v. Curacao n Madras PALMA 28 te Holtenau. OVULA. pars. 28 Ras Fartak n. Mena a] Ahmadl. ONDINA n. Alexandrlë 28 in Suez- kanaal. SAIDJA. 28 nam. te Muntok; SAROE- NA. 28 nam. te Hongkong; STANVAC PENDOPO 28 te Tandjong Oeban. STANVAC TALANG AKAR 28 van Soengei Gerong n Port Swettenham. TIBIA, n Mena al Ahmad! pass. 28 dwars van Obbia. TANKHAVEN m. 29 v.m. te Soengei Gerong verw.; TARIA, ADVERTENTIE gevestigd te 's-Gravenhage Recepissen 25-jarige 4V4% lening 1952 Recepissen 22-jarige 0/5/10% lening 1952 (Nationale leningen voor de Woningbouw 1952) De Directie bericht, dat bovenvermelde recepissen van heden af ter verwisseling in definitieve obligaties kunnen worden aangeboden bij de kantoren van de Rotterdamsche Bank N.V., De Twentsche Bank N.V., de Heren Heldring Pierson, de heren R. Mees Zoonen, de Heren Pierson Co., de Heren Lippmann, Rosenthal Co., de Nationale Handelsbank N.V., H. Oyens Zonen N.V., de Amsterdam- sche Bank N.V., de Incasso Bank N.V., de Nederlandsche Handel-Maatschappij N.V. en de Heren Hope Co., te Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage, voorzover al daar gevestigd, alsmede ten kantore van de Vennootschap te 's-Gravenhage. De recepissen moeten vergezeld zijn van ondertekende nummerlijsten, waarop de nummers naar volgorde zijn vermeld. 's-Gravenhage, 29 Augustus 1952.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 4