VOORAL VOOR DE VROUW ACME sterker dan nylon Een aparte damesjapon Marie's leven hangt van kamerdagen aan elkaar Herdenking vindt plaats in de aula Jaarbeursrestaurant werd gemetamorfoseerd „Slagen van de Jaarbeurs een reëel volksbelang" Machinale bewerking maakt nu exploitatie mogelijk HOE NIEUW IS UW JURK de reinigende wringer Stichting voor de Landbouw contra minister Onderzoek naar opdracht tot aansIag-Harjono yrijdag 29 Augustus 1952 5 Ti A 1\/TTJ? /reeds duizenden jaren i ililirli-L/ bekende plantenvezel Wat nylon is weet tegenwoordig iedereen en ook welke voortreffe lijke eigenschappen dit nieuwe materiaal bezit, dat na de afgelo pen oorlog zo bijzonder populair geworden is. Het zal echter wel niet algemeen bekend zijn dat men ouizenaen jaren geleden reeds het bestaan kende van een plant, waarvan de vezel sterker dan nylon en even glanzend als zijde is, terwijl de stoffen, die hiervan worden geweven, even gemakkelijk kunnen worden gewassen als ka toen. zonder dat zij krimpen of verschieten. Waarom deze wondervezel, de ramie (ook wel Chinagras of Swatowgras genoemd) dan niet over de gehele wereld veel meer wordt verwerkt? Omdat de pro ductiekosten tot voor enkele jaren veel te hoog waren. De vezel zit vlak onder de bast van een in het wild groeiende plant, die in vrucht bare bodem en wanneer ze veel water krijgt, in betrekkelijk korte tijd een hoogte van circa twee meter kan bereiken. Ze kan met weinig kosten worden gekweekt, rr.aar het oogsten van de planten, het verwijderen van de taaie bast en het ontdoen der vezels van de kleverige, gomachtige substantie, die er om heen zit, was altijd een tndrovend werkje omdat het met de hand moest geschieden. Zelfs in landen als India en China, waar men de goedkoopste arbeidskrachten vindt, waren de productiekosten nog te hoog om tegen andere vezels te kunnen concurreren. De teelt van ramie was alleen lonend, wanneer deze voor bepaalde doeleinden moest worden gebruikt. In China uerd vóór de oorlog nog 20.000 ton per jaar geproduceerd. Na talloze vergeefse pogingen is men er enkele jaren geleden in peslaagd een machine te construe ren waarmee ramie kan worden peoogst en verwerkt. De uitvinder van deze machine is Gilbert Brere- ton. een Canadees van Ierse origi ne. Hij bevond zich in 1939, bij het uitbreken van de oorlog in Lon den, waar hij op zekere dag een vreemdsoortige brandspuit ontdek te, die tegen een enorme druk en Kan als kort avond toilet gedragen worden In de malen 40 en 44) PERST begint U de plooien in L* het voorstuk te leggen, dan waif U deze aan beide kanten op, 10 krijgt U dan de voorhals. Aan ie achterkant naait U het zoompje cm voor de sluiting. De hals werkt V af met een biesje van de zelfde ito/. Vervolgens de schouder, zyna den en figuurplooitjes van het lijfje cicht stikken. De mouwen zoals de hls afwerken (biesje van de zelfde tof). hitte was bestand. Bij onderzoek bleek hem dat de spuit gemaakt was van geweven ramie, die nog sterker is dan droog. Toen hij er achter kwam waarom dit wonder- materiaal nog zo weinig bekend was besloot hij een machine te construeren waarmee de vezel goedkoper kon worden geprodu ceerd. Als hij had geweten dat tientallen uitvinders vóór hem hun krachten er al vergeefs op hadden beproefd, zou hij er wellicht nooit aan zijn begonnen. In 1869 had de Britse regering al een prijs uitge loofd voor een machine waarmee ramie met succes van de bast kon worden ontdaan zonder dat het iemand gelukte een dergelijke ma chine uit te vinden. In de archie ven van het Bureau voor Patent rechten in de Verenigde Staten bevinden zich meer aan duizend patenten voor ramie-machines, die geen van allen aan de gestelde eisen voldeden. Brereton bereisde de gehele we reld en maakte een studie van het kweken en oogsten van de ramie- Slant. In een machinefabriek te ew Orleans bouwde hij twee jaar lang machines, die hij. als ze klaar waren, weer demonteerde, opnieuw ontwierp en weer in elkaar zette. Tenslotte werden met zijn machines succesvolle proeven genomen op een boerderij in Atmore, waar ramie bij wijze van experiment pwerd gekweekt. De machine van Brereton lijkt op een zg. combine, die voor het oogsten van graan wordt gebruikt. Zij maait de planten af en verwij dert de bast onder het rijden, waarna deze in een centrale in richting van de gom wordt ont daan. Tijdens de oorlog bleek ramie bijzonder geschikt voor allerlei soorten touwwerk voor de marine, voor brandslangen en parachute- koorden. Ze is viermaal zo sterk als vlas, drie maal als hennep en achtmaal als katoen. Allerhande kledingstukken als werkkielen, zomcrcostuums. pantalons en sport- overhemden worden er van ge maakt. terwijl ze ook wordt ge bruikt voor de vervaardiging van beddelakens en bekledingstof, ja zelfs voor visnetten. De lakens, waarin de Egyptische mummies waren gewikkeld en die meer dan 400 jaar goed gebleven zijn, waren geweven van rarme. De duurzaamheid is zo groot, dat een textielfabrikant eens gezegd heeft: ..Het bezwaar van ramie- weefsel is, dat het te goed is. Wij zullen het moeten vermengen met katoen, opdat er tenminste om de andere draad één verslijt." (Advertentie l.M.) I» hij werkelijk gloednieuw ot ziet hij er alleen maar als nieuw uit In beide gevallen is de vraaghoe houdt U hem zo Hoe kunt U ervoor zorgen, dai al Uw leuke dingen langer mee gaan—én erkeurig blijven uitzien? Het antwoord op die vraag is: ACME, de reinigende wringer. Het geheim schuilt m de kundig ge vormde combinatie van drukterdtling en drukmeting'. ACME drukverdeling werkt over de hele lengte van de verende rubber rollen en zo wringt U dunne delen van het wasgoed even goed als dikke; daarbij worden, mét het overtollige water, ook achter gebleven vuildeeltjes uit het goed •Dj t**dt handde ijt0TU*rin en kmshiiudjliik* artikelen. i gedreven. En door ACME's nieuwe 3-punts drukmeter wordt de wringer niet meer op goed geluk ingesteld. Allesvan een slabbetje tot een de ken krijgt nauwkeurig de juiste druk, passend bij gewicht en weefsel. Zelfs de teerste weefcnb zijn veilig. De hele waszijde, katoen, linnen, wol komt er fleuriger, schoner uit en gaat een langer leven tegemoet. wordt gebruikt in milline/u huizen, overal ter wereld. AOMB WRINGERS LIMITED, OAVID STREET. OUSGOW. S.fc. SCOTLAND Dnama de zijnaden van de rok •khtnaaien en aan de bovenkant «rimpelen naast de zijnaad, de rok het lijfje naaien en afwerken Wêt een zoompje van 3 cm. De ceintuur kunt U van de zelf- 't stof maken Voor garnering bij de sluiting U nog wat knoopjes naaien. Deze japon is zeer gemakkelijk in 'l<aar re zetten en een alleraardigst Modelletje. Benodigde stof: 2.65 meter d 90 breed. Afgehaald aan ons kantoor be haagt de prijs van dit patroon j dechfs 35 cent. Toezending per post u eveneens mogelijk, de prijs be haagt dan 50 cent Bij toezending post gelieve U ons een postwis- 'tl foe te zenden van 50 cent met rfrmelding welke maat gewenst ttordf. 55 Mijn nicht Marie is een pro bleem. Zij is een kerngezonde, flinke vrouw, die in staat zou zijn aan het hoofd van de een of andere inrichting te staan. In plaats daar van is ze getrouwd en bewoont ze een gerieflijk vooroorlogs flatje. Kinderen heeft ze niet. Ze hal ze dolgraag gewild, maar het heeft zo niet mogen zijn. Als je haar bezoeken wilt, moet je haar minstens drie dagen van te voren vragen of het schikt, anders loop je de kans dat je haar mid denin „kamerdag" treft. En een kamerdag kan voor niets wijken. Ze houdt alle dagen kamerdag of keuken-, of gang- en trappendag. Piet, haar man, is er al helemaal op getraind. Vroeger brak hij op een der eerste lentedagen wel eens uit zijn werk en vroeg hij zijn vrouw mee te gaan koffiedrinken op een terrasje. Dan zag hij een paar verschrikte ogen in een ver wijtend gezicht. Of hij soms dacht dat ze de boel zomaar in de steek kon laten? Als hij voorzichtig op merkte. dat ze de volgende dag toch ook „kamerdag" kon houaen kreeg hij een stortvloed van woor den. „Morgen moet de keuken een goede beurt hebben en overmor gen krijgen we visite. Ik kan de mensen toch niet in een vuil huls ontvangen? Jouw werk blijft wel liggen, maar als je soms denkt dat ik er ook zo makkelijk uit kan stappen, heb je het mis!" Piet heeft nu niet meer van die onverwachte invallen. Ook heeft hij geleerd de as van zijn sigaret altijd netjes in de asbakjes te de poneren. Zonder morsen. En hij vermijdt zorgvuldig op het zeil te stappen. Dat geeft krassen. Er lig gen trouwens kleedjes genoeg. Soms moet Piet zichzelf bekennen, dat zijn huis hem benauwt. Dan gaat hij naar zijn biljartclub of hij gaat borrelen of vissen. En Marie klaagt, dat Piet soms zo uithuizig is. Arme Marie, die is opgevoed in de overtuiging, dat de getrouwde vrouw perse in haar huishouden behoort en nergens anders, zelfs als ze massa's energie overhoudt. En die ergens het knagende gevoel heeft een niet helemaal volwaardig lid van de maatschappij te zijn. Dat gevoel doet haar het huishou den opdringen aan haar omg«vine Het is alsof ze wil zeggen „Zie je wel. ik heb het ook druk. denk vooral niet dat ik mijn tijd niet nuttig besteed." Als Marie nu eens betaalde of onbetaalde arbeid buitenshuis kon verrichten, dan zou haar gevoel van eigenwaarde belangrijk stijgen. Dan zou ze niet meer zo'n behoefte hebben van haar huishouden een Impressies van een simpele ziel ..Hallo! Ja, spreek ik met mevrouw Van Loenen Cotsebue de Roquefort? O, u spreekt met me vrouw Pin, ja, mevrouw PinVan der Kas. de voorzitster van de N.B.B.V.. de Nederlandse Bond van Bewuste Vrouwen... Mevrouw Van Loenen Cotsebue de Roquefort, ik bel u op over de vol gende kwestie. De kwestie is deze: de derde No vember zal het honderd jaar geleden zijn dat Hendrika Blom geboren werd. Wie dat is. vraagt u? Wel. zij was de grondlegster van de vrou- wenvredesgedachte! Ja, de grondlegster. Zij heeft de grond ge legd. En nu is mijn vraag, mevrouw, zoudt u op die dag, de derde November dus, een krans op haar buste willen leggen? De buste van Hendrika Blom Neen. zij is al dertig jaar geleden gestorven maar haar buste staat in Heemsterveen, daar is zij geboren, begrijpt u wel? Ja. kijkt u 's, de herdenkingsbijeenkomst zal plaats vinden in de aula, en daarna gaan wij... Juist, mevrouw. Bent u in principe bereid om O. dat is heel vriendelijk van u. U hoort nog van ons. Dag mevrouw Van Loenen Cotsebue de Roquefort." „Ja, met Mien? Ja. je spreekt met Alide Pin. Zeg ik heb net me vrouw Van Loenen Cotsebue de Roquefort bereid gevonden de kranslegging te doen. Wat zeg jeHeb jij iemand anders al bereid gevonden Dat kan niet. Wie dan? Mevrouw Blommelestein? Maar die is toch niets? En boven dien, het was mijn taak om iemand te vragen. Nee, niet jouw taak. Mijn taak! Nee, niet jouw taak, het was mijn taak! Je moet me vrouw Blommelestein afbellen Anders doe ik niet meer mee. Nee, anders trek ik mij als voorzitster terug nee „Ja. met Truus? Je spreekt met Alide Pin. Om nog eens terug te komen op die herdenkingsmiddag in de aulahm, ik wou zelf daar een woordje spreken. Wat zeg je? Moet mevrouw Muisjens ook spre ken? Waar is dat voor nodig? Je weet toch, det wij elkaar al in geen drie jaar groeten? Neen. o neen, ik wil met haar niet in één aula „Hallo, met Dora? Ja, je spreekt met Alide Pin. Zeg ik wou het nog even hebben over die herdenking. Er zijn nog enkele moeilijkheden Ïerezen. De vrouwenvereniging „Al- emaal Samen" wil niet, meedoen, tenzij wij de katholieken er uit laten. De Federatie Rotterdam wil de hele herdenking in Rottredam hebben, omdat Hendrika Blom daar ge woond heeft. En mevrouw Prins wil liederen zingen in de aula. maar dan doet mevrouw Jacobs niet mee. En mevrouw Jacobs wil port laten schenken in de aula, maar dan wil de Bond van Nederlandse vrouwen op Nieuw Humanistische Grondslag niet meedoen, want die zijn anti-alcoholisch gericht. En ik wil je ook nog even zeggen dat als die mevrouw Muisjens in de aula komt. ik er uitga Wie de uitnodi gingen moet opstellen? Wel, ik zou zeggen de secretaresse Wat met zenuwstoornis in bed Op 3 November- gedenken wij hier onze grote voorgangster Hendrika Blomzij heeft voor ons de weg gebaand. Zij heeft in onze harten het zaad gestrooid, waaruit zo heerlijk het vredesbe- grip kon openluiken tyran te maken. Er zou hier en daar wel eens een stofje liggen en het eten zou wel eens een minuut of tien te laat klaar zijn. Maar Piet zou ook niet meer het gevoel hebben een gevangene in eigen huis te zijn. Er zijn vele van zulke Marie's in Nederland. Ze vormen tezamen een onaangeboorde bron van energie. Ze vertegenwoordigen ook een stuk smartelijk verdriet om kinderloos heid. dat des te zwaarder te dra gen valt omdat de mogelijkheid tot het verrichten van productieve arbeid haar is ontgaan. Het is voor gehuwde vrouwen belangrijk, als zij een eigen werk terrein hebben, vooral in de tijd, dat de kinderen het huisgezin verlaten of getrouwd zijn. Voor vrouwen, die de kinderzegen moeten missen, kan arbeid buiten de enge muren van haar huis van niet te schatten betekenis zijn Wanneer deze opvattingen ge meengoed werden zou er wellicht v eer een stuk vrouwenleed minder zijn en wie weet het aantal harmonische huwelijken zou mis schien toenemen. Filmsterren worden eenvoudiger De kleedkamers van de huidige filmsterren zijn modern, maar be trekkelijk sober, zo heeft miss Eli Benneche verklaard, aan wier zor gen sedert meer dan twintig jaar de kleedkamers van de sterren der Me tro Goldwyn Mayer zijn toever trouwd De tijden, dat de verschil lende filmkoninginnen met elkaar wedijverden, wie de mooiste kamer had. zijn voorbij. Ook gebeurt het niet meer, dat de vertrekken van een ster om de twee of drie jaar opnieuw ingericht moeten worden. Schoonheidsideaal der Indische vrouw Het ideaal van vrouwelijke schoonheid volgens Indische nor men eist de volmaaktheid wat de vormen en de trekken betreft, zo wel wat lichaam als wat de ziel betreft. Zwarte haren, fijne ovale vorm van het aangezicht, tedere lippen en zo meer worden zeer op prijs ge steld: in een woord men streeft voor al naar de gratie, dat soort van gra tie hetwelk vroeger door de vrouwen betracht werd door de herten en hin den in de bossen af te loeren, door de gratievolle bewegingen en vor men van de zwaan te imiteren. Doch boven alles dient de schoonheid van de ziel. de ware zuiverheid nage streefd te worden. Masjumi staat voor zeer belangrijke beslissingen Van onze correspondent) DJAKARTA. Het partij-con gres van de Masjumi, waarvoor thans ruim duizend afgevaardig den in Djakarta vertoeven, is niet alleen belangrijk omdat de groot ste politieke partij van Indonesië nu eens met een concreet partij en beginselprogram voor de dag wil komen, maar ook omdat naar men aanneemt, getracht zal worden een compromis te vinden tussen de groep-Sukiman en de groep-Nat- sir, twee stromingen in deze par ty, die in het verleden in belang rijke zaken een zeer uiteenlopende visie bleken te hebben. Mede in verband met de proble matiek binnen de Islamitische ge meenschap zelf. heeft het bestuur van de Masjumi tot dusverre ge aarzeld een concreet pogramma te formuleren. De naderende ver kiezingen maken het echter nood zakelijk, dat men thans ten aanzien van het opbouwprobleem. kapitaals investeringen. nationalisatie, bui tenlands politiek beleid en andere actuele kwesties klare wyn schenkt. Bacon-export: DEN HAAG. Gisteren heeft de stichting voor de Landbouw aan de minister van Landbouw het volgend telegram gezonden: „Heden ontvingen wij de mede deling, dat met ingang van Maan dag as., ingevolge een door u ge nomen beslissing, de afname van varkens voor de bacon-export zal worden stopgezet. De Stichting voor de Landbouw, het ten zeerste betreurend, dat deze beslissing zonder voorafgaand overleg is ge nomen, verzoekt Uwe Excellentie dringend op deze beslissing terug te komen, daar hierdoor het ver trouwen in de ten deze zake ge voerde politiek wordt ondermijnd". (Eigen bericht) DEN HAAG Gelijk bekend heeft de Haagse Rechtbank op 19 Augustus de zaken van Meine Pot, Colson en Van Delden die voort- fievloeid zijn uit de aanslag op de ndonesische militaire attaché, lt.-kol. Harjono, verwezen naar de instructie „teneinde een onderzoek in te stellen naar de omstandig heden. waardoor de verdachten tot hun daad gekomen zijn." Thans blijkt ons. dat dit besluit zou moeten worden uitgelegd, dat een onderzoek zal worden inge steld naar de mogelijke opdracht gevers van de daders van de aan slag. Het schijnt, dat de rechter commissaris momenteel reeds stap pen in deze richting onderneemt. Moordenaar wél jurist, geen advocaat In een v*n onze allereerste berichten over de vergiftigingszaak ln Bilthoven, hebben wij abusievelijk vermeld, dat de gearresteerde verdachte advocaat was. Naar wij vernemen was mr W. K. F na het voltooien van zijn juridische stu dies nog niet bij de balie ingeschreven. Hij was dus wél mr ln de rechten, maar géén advocaat. Café, restaurant en tea-room thans fraaie, lichte ruimten (Van een onzer verslaggevers) De Jaarbeursbezoekers, die een ogenblik willen vluchten uit de drukte van het zaken doen, vin den een geheel vernieuwd en ver bouwd Jaarbeursrestaurant tot hun beschikking. Na iets langer dan drie maanden hard werken is daar een volslagen metamorfose bereikt. Het begint al dadelijk bij de entree waar een ruime hal ont stond. doordat de kleine kantoor- vertrekken. die daar waren, zijn weggebroken, en vanwaar ruime gangen een opstopping bij de gar derobe zullen voorkomen. Dat is dan de toegang naar de enige ja ren geleden gemoderniseerde diner- zaal en naar de thans vernieuwde restaurant-serre. In deze laatste scheppen de blauwe vloerbedek king, de lichte kersenhouten be timmering en de meubels van het zelfde hout met de donkerrode veloursbedekking een voorname sfeer. Sierlijke glaskronen. gou den sluitgordijnen en vijfkleurige decor-gordijnen sluiten daarbij uit- kend aan. Nog grondiger ls wellicht de vernieuwingen van het café, een wijziging, welke de bezoeker met verrassing zal ervaren. Bij de in gang, en nergens anders trouwens, geen hoge houten afsluitingen meer. De donkere kleuren hebben voor lichte tinten moeten wijken en kleur en lijn zijn er op bere kend ruimte te scheppen. Men be treedt het café door geheel gla zen deuren. De betimmering is hier van Italiaans notenhout, de pilaren werden bekleed met traver tin en de bekleding van de kersen houten stoelen is in een fraise kleur gehouden. Tegen de lange wand is een tableau met de half ronden der aarde, figuren en sche pen aangebracht. Dit is vervaar digd doon de beeldhouwer Pieter Starreveld, die ook de klok maak te. en het wordt geflankeerd door fraaie groenpartijen. In het plafond is een verzonken verlichting aan gebracht. Het muzlekpodium. is naar ach teren verplaatst en de twee pila ren, welke aan beide kanten op de overgang naar de tea-room ston den. zyn gevuld. De serviestafels zijn verwijderd en in plaats daar van is In de hoek een doorbraak Mr J. Milius spreekt een inleidend woord tot de najaarsbeurs Mr J. Milius, de directeur van de Kon Ned. Jaarbeurs, heeft he denmiddag voor de AVRO-micro- foon, een woord ter inleiding ge sproken tot de najaarsbeurs. Hij besprak daarbij het feit, dat de beurs twee maal per jaar met een terugkerende regelmaat de ver bindende schakel wil zijn tussen industrie en handel. Er zijn mis schien mensen, die vragen „Waar om?" Zij zullen zeggen, dat het Nederland toch tamelijk goed gaat, dat de gulden harder is gewoioen, dat onze export niet onbevredi gend is en de betalingsbalans ver beterd. Toch moeten we ons zo wilde mr Milius daarop antwoorden niet al te gauw gerust tonen. Alles is nog slechts in een voorlopig, la biel evenwicht en of de continuï teit van onze economische welvaart vaststaat moet nog worden bewe zen. Onze naburen hebben met grote nveilijkhrc en te kampen. liet Schumanplan kan naast voorde len ook nadelen voor ons meebren gen. De handel met de dollarlan- den is nog niet voldoende, de mid denstand verkeert in moeilijkheden en de lasten van de fiscus drukken bijzonder zwaar. Door dit op te merken wil de heer Milius geen uiting geven aan défaitisme of pessimisme, maar slechts wijzen op de realiteit. Deze brengt mee, dat Nederland de ogen zal moeten openhouden. Er zal hard en onverpoosd gewerkt Politie verkocht scheermesjes AMSTERDAM Mr H Boekei. lid van de Amsterdamse gemeente raad voor de VVD heeft aan B. en W. gevraagd of het hun bekend is dat op 8 Augustus 1952 door het hoofdbureau van politie aan alle bureau's een telegram (nr 9) is verzonden van ae volgende in houd: „Vanaf heden tot uiterlijk 15 Augustus a.s. wordt op kamer 107 van het hoofdbureau (sociale voorzieningen) bij aankoop van 100 van de bekende „Cabiri" scheermesjes a 3.75 een prima huishoudschaar cadeau gegeven"? en of B en W het verkopen van scheermesjes en het daarbij cadeau geven van huishoudscharen, norma le handelingen achten van ambte naren. die op het hoofdbureau werkzaam zijn? moeten worden en alle factoren en mogelijkheden zal ons volk te baat moeten nemen. In dit verband wees spr. op de concurrentie van Duitsland en Japan. In het kader van die krachts inspanning kan de Jaarbeurs van grote betekenis zijn. En het slagen van de beurs moet men dan ook zien als een reëel volksbelang. Tot slot gaf de heer Milius een globaat overzicht van de Jaarbeurs die 3000 deelnemers telt uit 28 lan den. Boodschap van Wereld raad van Kerken STOCKHOLM De Wereldraad van Kerken, die op het ogenblik te Lund (Zweden) bijeen is. heeft Woensdag be sloten aan de christelijke kerken een boodschap te zenden, waarin wordt aan gedrongen op een groter streven naar eenheid. In deze boodschap, genaamd ..Een woord tot de kerken", wordt een beroep gedaan op het geweten van de verdeelde christenheid. De kerken moeten inzien, zo wordt gezegd, dat „zij dikwijls toela ten. dat zij door wereldlijke machten en invloeden van elkaar worden gescheiden, ln plaats van tezamen te getuigen van de alleenheerschappij van Christus, die zijn mensen verzamelt, onafhankelijk van volk, ras en taal". „Gehoorzaamheid aan God eist ook. dat de kerken streven naar eenheid ln naar zending voor de wereld WIJ zijn mede verantwoordelijk voor het falen om de Christelijke boodschap aan de mensheid als geheel te brengen, doch wij zijn Juist aan deze massa verplicht om het Evangelie te prediken en de eenheid van de kerk te manifesteren." aldus de boodschap. Nederlandse vertegen woordigers in kolen- en staalgemeenschap (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG - De Nederlandse vertegenwoordiging in de Assem blee van de Europese Kolen- en Staalgemeenschap zal bestaan uit totaal tien Eerste en Tweede Ka merleden. Drie leden de heren v. d. Goes van Naters, Kapteyn en Nederhorst zullen afkomstig zijn uit de P.v.d.A. Eveneens drie mejuffrouw Klompé en de heren Blaisse en Sassen uit de K.V.P., twee uit de AR. Partij, n.l. de heren Bruins Slot en Rip, terwijl de CH.U. en de V.V.D. elk door één lid. resp. de heren Vixeboxse en Korthals vertegenwoordigd zullen worden. naar het buffet gemaakt. Hier is de betimmering van massief Cana dees berken en de reliefs in de lichtkronen zetten zich voort in de betimmeringen in het plafond. Goed gevonden is de spiegelwand die de tea-room aan de zijde van de ingang aan de Rijnkade afsluit. Deze hele ruimte is van het café af te sluiten met grote goudkleu rige gordijnen. Er is trouwens nog meer veran derd. Er werden vijf artistenkamers gemaakt, de toiletten werden prac- tisch volledig uitgebroken en ver nieuwd. er werden nieuwe tele fooncellen gemaakt en de ventila tie werd grondig herzien. De lucht verversing wordt geregeld dooi het inblazen van verse en het weg zuigen van gebruikte lucht. Door alle wijzigingen en het toe passen van de lichte, aangename tinten werd een ruim en rustge vend milieu geschapen. Het bouwkundig gedeelte van het werk stond onder leiding van ir C. Wegener Sleeswijk. de bin nenhuisarchitectuur werd ver zorgd door, de heer S. H. Ie Grand, onder supervisie van de architect W. M, Dudok. Vanmiddag is het vernieuwde Jaarbeursrestaurant onder grote belangstelling heropend. Evangelische Kerkdag in Stuttgart In Stuttgart is Woensdagavond de Duit se Evangelische kerkdag begonnen. In hun openingsredevoeringen legden ker kelijke leiders de nadruk op het feit. dat slechts een gering deel van de 20 000 oorspronkelijk verwachte Oost-Duitsers vart de Oost-Duitse autoriteiten vergun ning heeft gekregen om naar Stuttgart to reizen. Bisschop Haug van WUrttembcrg ver klaarde. dat ongeacht de door regerin gen opgelegde beperkingen God met zijn Woord nlle grenzen kon passeren „zelfs zonder interzonale pas". Zondag zullen, als de kerkdag In Stutt gart wordt besloten met een massabfl- eenkomst. de Oost-Duitse protestanten ln afzonderlijke vergaderingen doch ln geestelijke gemeenschap met de verga derden in Stuttgart bijeenkomen, aldus dr Rhelnhold von Thadden. Volgens hem zullen alle kwesties ln de vergadering to Stuttgart worden behandeld, alsof do Oost-Duitse geloofsgenoten wel aanwe zig zijn. BIJ de openingsplechtigheid waren o.m. aanwezig bondspresident Heuss, de West- Duitse minister van Binnenlandse Za ken Lehr, bisschop Dibelius, hoofd van de Duitse Evangelische Kerk, en bisschop Lllje. hoofd van de Lutherse wereldorga nisatie. Men verwacht tenminste 180.000 Srotcstanten uit Wcst-Dultsland en uit et buitenland. Uit Nederland zijn o.m. aanwezig ds F. H. Landsman, tweede secretaris van de Gen. Synode der Ned. Herv. Kerk en da H. C. Touw. studentenpredikant to Utrecht. Mr P. Borst buitengewoon hoogleraar aan de V.U. AMSTERDAM. Directeuren der vrije universiteit hebben mr P. Borst te Amsterdam benoemd tot buitenge woon hoogleraar in de economische fa culteit voor het onderwijs ln het pri vaatrecht. Mr Borst werd ln 1900 te Hoofddorp ln de Haarlemmermeer geboren. Van 1919 tot 1921 was hij onderwijzer aan do Geref. mulo-school te Sliedrecht. HU behaalde ln 1920 de akte M.O. Duits a.. In 1922 deed hU voorts staatsexamen a. In hetzelfde Jaar liet hij zich als stu dent Inschrijven aan de Juridische fa culteit van de Vrije Universiteit, waar hij ln 1926 zijn doctoraal examen af legde. Op 1 Februari 1928 werd hij benoemd tot Juridisch en economisch adviseur en secretaris van de Federatie der Werk geversorganisaties in het boekdrukkers- bedrijf. welke functie hij nog steeds bekleedt. Als zodanig was hij secretaris van verscheidene commissies van so ciale. en economlscho bedrljfsrecnt- spraak cn trad hij op als juridisch ad viseur der leden. Aangezien mr Borst niet ln de eco nomische faculteit ls gepromoveerd, moet zijn benoeming nog worden be krachtigd door de Kroon. Dr E. Emmen naar Australië DEN HAAG. Op 4 October zal dr E. Emmen. secretaris-generaal der Gen. Synode van de Ned Herv. Kerk, als gees telijk verzorger met het emigrantenschip de „Waterman" naar Australië vertrek ken. Van de hierdoor geboden gelegen heid zal dr Emmen gebruik maken om contact op te nemen met de leiding der Presbyteriaanse kerk ln Australië, ten einde de geestelijke verzorging der Ned. Herv. emigranten nader onder ogen te zien, Ook zal dr Emmen een soortgelijk contact opnemen met de Presbyteriaanse kerk ln Nieuw-Zeeland. Gierpont „Stad Rhenen" uit de vaart Op Maandag 8 September a r wordt de gierpont „Stad Rhenen" uit de vaart genomen, om voor een periode van veertien dagen in re paratie te gaan. Gedurende die tijd zal de dienst met een reserve-pont worden on derhouden Het zware verkeer zal dan echter gestremd zijn. Het ma ximum gewicht per over te zetten wagen mag 8 ton bedragen inclu sief de lading. LONDEN. Uit een mededeling van het Britse ministerie van Ar beid blijkt, dat 25 procent van de getrouwde vrouv.en in Engeland werkt Als belangrijkste reden hier voor gaven de drie millioen vrou wen op. dat zij de inkomsten van het gezin willen vergroten

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 5