DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Maandag eerste vergadering van nieuwe kabinet? Dr Drees (formateur) verwacht te slagi en Najaarsbeurs heeft een afdeling efficiency Visitekaartjes van nieuwe ministers Westen wijst Sowjetnota over Duitsland af Geknoei bij weging van grote lading graan MacFadden (84) springt naast de Seine Zoete wedstrijd en bitter proces om chcolade Amerikaanse fabriek neemt verkoop van ..Fokkers" op zich Graven Nijmeegse slachtoffers onder bloemen bedolven Ook Bonn stelt onderzoek naar vrije verkiezingen voorop Nederlandse vlieger in Zweden gedood bij auto-ongeluk Administrateur door bediende vermoord In roodbaaien ondergoed hing opa aan parachute Ontslag Nederlandse spoor-ambtenaren in Indonesië Botter gestrand en stukgeslagen Ad\ocaat treedt op voor „Westerling arrestanten" Gesneuveld in Korea Rusland verwerpt Westelijk ontwapeningsplan Na veroordeling weer opkomst BosvcndièneegdaatPdè toestemming; nu weer proces m honor beroep. veroordeling 1 Malan gaat in hoger beroep Ifc Jaargang, no. 204 Zaterdag 30 Augustus 1052 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330 Bank: Rotterdamsche Bank - Postbus 9 Abonnements prijs 47 cent p. w. of 6.05 p. kw. Losse nummers 10 cent. Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: SnouckaertJaan 7, Amersfoort Telefoon redactie 4291 Telefoon administratie 6235 HOOFDREDACTEUR: TJ. DE BOORDER (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Nadat ir Staf gistermiddag ten tweede male op Soestdijk verslag had uitgebracht, heeft Koningin Juliana aan dr Drees een opdracht tot het vormen van een kabinet ver strekt. De demissionnaire minister-president heeft deze op dracht niet als vorige keren in beraad genomen, doch meteen aanvaard, hetgeen er op wijst, dat hy er op rekent te zullen slagen. Verwacht wordt, dat hy a.s. Maandag op 1 Septem ber met zyn nieuwe ministerie zal optreden, dat dan de vol gende dag door koningin Juliana zal worden beëdigd. De con stituerende vergadering van de nieuwe ministerraad zal Maan dagmiddag plaats vinden, nadat des morgens de demissionnaire ministers uiteen zullen gaan. Voordien moeten nog enige laat ste vraagstukken uit de weg ge ruimd worden. De Jijst van minis ters. zoals wij die gisteren publi ceerden zal goeddeels gehandhaafd kunnen blijven, op een enkele uit zondering na. Zo heeft de demis sionnaire minister voor Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen. Prof. Rutten. gistermiddag meegedeeld, dat hij het ministerschap vaarwel wil zeggen, om zich aan zijn we tenschappelijke arbeid te kunnen wijden. In de huidige staatssecre taris mr. Cals wordt zijn opvolger gezien. De burgemeester van Den Bosch, rj Loeff. die gistermorgen gepolst werd voor het ministerschap van Binnenlandse Zaken heeft bedankt, rodat dr. Drees in KVP-kringen oog naar een plaatsvervanger voor hem moet zoeken. Daarentegen schijnt de burge meester van Bergen op Zoom, ir. Witte, de uitnodiging om zich met de portefeuille van Wederopbouw ui Volkshuisvesting te belasten te hebben aanvaard. Het nieuwe kabinet is dus vrijwel gereed Blijkbaar worden nog wat «chterhoede-gevechten geleverd over de taakverdeling tussen de twee sinisters mr. Beyen en mr. Luns - die op het departement van Bui tenlandse Zaken zullen komen te zetelen. De KVP schijnt er bepaald bezwaar tegen te hebben om "haar man als minister zonder portefeuille te laten aanduiden. Men kan züch blijkbaar nog niet neerleggen bij het feit dat aan de KVP de eerste post op het Plein is ontgaan en wil AMSTERDAM. Tussen de Fokkerfabriek en de Fairchild En- finr and Airplane Corporation, die evenals de Fokker speciaal les- bestellen en transportvliegtuigen tervaardigt. is een uitgebreide overeenkomst gesloten. Fairchild ui zich belasten met de verkoop organisatie in de Verenigde Sta ten van alle gangbare Fokker vliegtuigen. De Amerikaanse vliegtuigfabriek heeft de optie verkregen op de llcentierëchten voor de fabricage kn behoeve van Amerikaanse af- r.emers van alle genoemde Fokker- vliegtuigen. Tenslotte houdt de gesloten over eenkomst nog in. dat de Fairchild Corporation, voor zover dat moge- I lijk zal blijken te zijn, de rechten voor verkoop, reparatie en service van haar producten in Europa aan Fokker overdraagt. dat nu blijkbaar camoufleren. Dit verklaart waarom prof. Romme zich in „De Volkskrant" van hedenmor gen zo uitdrukkelijk uitspreekt voor een gelijke verantwoordelijkheid van beide ministers. In politieke kringen steekt men echter niet on der stoelen of banken dat mr. Beyen desondanks als eerste man zal moeten worden beschouwd. Deze na-weeën zullen de uitvoe ring van de formatieopdracht door dr Drees echter niet kunnen stui- Zie verdei pag. 3 NIJMEGEN De belangstelling van de bevolking bij de begrafenis van de slachtoffers van het ongeluk in het Goffert-stadion is opvallend groot. Het graf van het meisje Ber- nardina Bal werd Donderdagmiddag op Rustoord bedolven onder de bloe men. die schoolvriendinnetjes op het graf strooiden De burgemeester van Nijme gen mr C. Hustinx, sprak namens het gemeentebestuur woorden van deernis tot de ouders. Vanmorgen werden de stoffelijke overschotten van de 14-jarige Jan Hendriks en de 9-jarige Paul Wolf op het kerk hof Jonkerbos begraven. Mr J. Milius: ..Periode van consolidatie zal harde concurrentiestrijd laten zien" (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT. „De huidige economische situatie zou men over het alge meen kunnen typeren als een periode, waarin over vrijwel de gehele linie een neiging tot consolidatie en stabilisatie valt te bespeuren. Getracht wordt een zo goed mogelijke aanpassing te verkrijgen bjj de bestaande, steeds gecompliceerder wordende productie- en consumptieverhoudingen. De con stellatie van het economisch leven verkeert ln een zeer labiele toestand. Toespitsing van de bestaande tegenstellingen zou in korte tijd Ingrijpende veranderingen kunnen veroorzaken." Aldus schetste aan de vooravond van de 59ste Jaarbeurs, de directeur dezer instelling, mr. J. Milius, de maat schappelijke omstandigheden, waaronder op 2 September a.s. de komende najaarsbeurs wordt gehouden. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Wat kunnen wij van het nieuwe kabinet ver wachten? Het regeringsprogram zal op deze vraag het antwoord moeten geven. Daarvan is echter, al bekend, dat het de indivi duele ministers een redelijke mate van vrijheid wil laten bij de bepaling van dat deel van het regeringsbeleid, dat onder hun speciale verantwoordelijkheid valt. Daarom is het interessant kennis te nemen van beschouwingen, welke sommige nieu we ministers in het jongste verleden hebben gewijd aan die problemen, tot de oplossing waarvan zij thans geroepen zijn. Daarbij is een voorbehoud op zijn plaats. Ook een minister kan niet alles doen wat hij zou wensen. Hij is afhankelijk van de (politieke en financiële) mogelijkheden, en te vens gebonden aan overleg in de ministerraad. Doch als „visite- DE nieuwe formateur, dr. W. Drees, in gezelschap van ir. C. Staf, de demissionnaire minis ter van Oorlog en Marine, die voor zijn tweede formatiepoging de weg heeft geëffend, vóór het departement van dr. Drees. kaartje" zijn de hier onder volgen de citaten o.i. toch zeker van waarde. „Ik zie ln de minister van Sociale Zaken", zo verklaarde bij de laatste be handeling van ae begroting van dit thans zijn departement de heer Suurhoff in de Tweede Kamer, „de kampioen voor de economisch zwakke ren. Hij meende dat opgetreden moest worden tegen de steeds verdergaande verschuiving in de inkomens-verdeling ten nadele van de loontrekkenden Een systeem, waardoor de werknemers een aandeel in de winsten krijgen, zonder dat deze gelden aan mvesteringsdocl- einden onttrokken worden, noemde hij ,.een onafwendbare eis van sociale rechtvaardigheid". Bij de behandeling van de begroting van Economische Zaken voor 1952 in de Eerste Kamer op 25 Maart 1952 heeft de nieuwe minister voor de PBO toen nog hot kamerlid A. C de Bruyn zich uitgesproken over de problemen, die thans ter oplossing aan hem zijn toevertrouwd Hij besprak de construc tie van de wet op de PBO en maakte de opmerking dat de grootindustrie geen of weinig blijk geeft bereid te zijn vrij willig aan de totstandkoming van PBO- organen mede te werken De heer De Bruyn meende, dat mi nister Albregts die inmiddels zijn voorganger is geworden ..een schone gelegenheid onbenut had gelaten om de heren onbewimpeld te zeggen waar zij in het economisch sociale leven moeten staan Dan hadden zij geweten, dal, indien zij geen gebruik maken van de gelegenheid welke de wet biedt, zelf mede te werken aan de tot standkoming van een bedrijfschap zij door middel van een wet zouden worden gedwon gen." (£ie verder pag. 3) LONDEN. In welingelichte kringen wist men Vrijdag te vertellen, dat fctl Westen van plan is om de uit drie punten bestaande Russische agenda *oor besprekingen over de toekomstige status van Duitsland te verwerpen. De nieuwe nota. die thans door Amerika, Groot-Brittannië en Frankrijk ontworpen wordt zal echter de mogelijkheid voor een bespreking wel open utcn. De Westelijke mogendheden blij- Jenvan mening, dat eerst algemene ^lezingen gehouden moeten wor- in geheel Duitsland, alvorens de Gestie van het vredesverdrag ter jprake wordt gebracht. Onderzoek ~?ar de mogelijkheid voor het hou- van vrije verkiezingen in geheel "^Island is daartoe de eerste stap. Rusland heeft steeds vastgehouden de eis om eerst het vredesver drag op te stellen, daarna de vor- van een regering voor geheel uuitsland aan de orde te stellen en -plotte pas algemene verkiezingen houden. Bovendien wordt in de patste nota van Moskou ook voor- föteld om een datum vast te stellen, aarop alle buitenlandse troepen Duitsland verlaten moeten hebben. Een Westelijke zegsman verklaarde f3ar aanleiding hiervan: „Wij voe- :?h er niets voor ons aan een derge- jJJ* ultimatum te binden". Dit bete rt dat in feite het Russische voor- pi om in October bijeen te komen 15 verworpen. De besprekingen over de opstel- jp van een antwoordnota beginnen S£r de volgende week. Waarschijn- BJj zal met de opstelling de nodige W gemoeid zijn. Ook de West-Duitsers moeten ge- "'pPleegd worden. Hun standpunt pt af te leiden uit de verklaring :er West-Duitse regering, waarin het -ussische antwoord wordt gecriti- seerd en waarin wordt gezegd, dat West-Duitsland evenals de Westelij ke mogendheden, vasthoudt aan de instelling van een neutrale commis sie om de mogelijkheid van vrije verkiezingen te onderzoeken. De verkiezingen en de regeringsvor ming komen pas daarna aan de orde. AENGEHOLM. Twee Nederland se vliegers, die hun vacantie door brachten in Zuid-Zweden, zijn Vrij dagavond laat met hun auto tegen een brugleuning aangereden. Het on geluk vond plaats op de hoofdweg tussen Aengeholm en het plaatsje Haelsingborg. Een van de beide in zittenden kwam om het leven en de ander werd zwaar gewond. De dokto ren deelden later mede. dat de ge wonde tot bewustzijn was gekomen en dat het ergste gevaar geweken scheen. Ziekenhuis-autoriteiten iden tificeerden de gewonde als J. N. van Rijn uit Haarlem. De naam van zijn omgekomen metgezel is Kick Hoog- reef, eveneens uit Haarlem. WAT VOOR WEER? Kans op onweer DE BILT Hei KNMI deelt mede: Na het fraaie weer van gisteren, is het weer vandaag geleidelijk meer onder invloed gekomen van een de pressie, waarvan het centrum bij de westkust van Franrijk lag. Deze de pressie beweegt zich in noordooste- l:jke richting en zal daarom ook mor gen het weer beheersen. De storing breng vrij warm, maar ook onsta biele lucht uit Frankrijk mee. In Frankrijk kwam daarin op ver schillende plaatsen onweer voor, ter wijl vamorgen ook in ons land al lichte buien vielen. Het is te ver wachten, dat ook morgen enkele buien zullen voorkomen, waarbij ook onweer kan optreden Naast buien zijn echter ook opklaringen te verwachten en de temperaturen blijven aan de hoge kant. DJAKARTA De administra teur van de rubber- en thee-onder neming Djoloügo bij Pekalongan. C. Veenstra. is Dinsdagochtend om half 6 door zijn bediende vermoord. De bediende trachtte door te drin gen tot de vertrekken van het slachtoffer, maar werd op weg daarheen door een waker tegenge houden. De bediende schoot deze neer en loste ook een schot op Veenstra. toen die op het rumoer naar buiten kwam De moordenaar pleegde daarop zelfmoord. Persoon lijke wraakneming schijnt de drijf veer van het drama Acht Amsterdammers en één Rotterdammer na recherche-onderzoek aangehouden (Van onze correspondent) AMSTERDAM. De recherche heeft proces-verbaal opgemaakt tegen zes beedigde wegers en een onderbaas van de N.V. Ned.. Silo-, Elevator- en Graanfactormaatschappü en voorts tegen een onderbaas. de Amsterdamse procuratiehouder en een Rotterdamse directeur van de Internationale Con trole Maatschappij. De zes wegers zouden opzettelijk graan verkeerd hebben gewogen en wecgboekjes vals ingevuld. De anderen worden verdacht van uitlokking van dit misdrijf. In het belang en in opdracht van de verzender, reder en- ontvanger wordt het gewicht van het graan gecontroleerd, wanneer het bij de Silomaatschappij wordt gelost en overgeladen in lichters. Dit ge schiedde tot dusver grotendeels door controleurs van de I.C.M. In Rotterdam, waar het hoofd bureau van de I.C.M. is gevestigd, bestaat echter ook het Neder lands Controle Bedrijf, een concur rent van de I.C.M, Dit N.C.B. be rekende lagere tarieven voor de controle en kreeg uit Canada op dracht de lading te onderzoeken van het Canadese stoomschip „Arundo". Toen is in het hoofd van de directeur van de I.C.M. het volgende plan gerijpt: „Wij regelen de weging van het graan uit de ..Arundo" zó, dat het N C.B. er een zeer slechte beurt mee maakt." Hij waarschuwde haor kantoor ln Amster dam en verzocht stappen in deze rich ting te nemen Bij de weging van de lading die uit de ..Arundo" werd gehaald, bleek het N.CJ dat cr vijftig ton graan tekort was Het N.C B stelde zich met de recherche ln verbinding Het kwam uit, dat de beëdigde wegers Regen- of onweersbuien Van Zaterdagavond tot Zondagavond Veranderlijke bewol king met op de mees te plaatsen enkele re gen- of onweersbuien. Overwegend matige wind. aanvankelijk uit Oostelijke, later uit Zuidelijke richtingen. In het Noorden van 't land vannacht min der koud, morgen overdag ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. 31 Aug. Zon op 5 U 50 m onder 19 u 29 rn: Maan op 17 u 56 m on der 0 u 5 m. HET WEER VAN VANMORGEN 7 (JUK Max.temp Neersl Station Wee: Wind m/s Gisteren in 24 u Oslo Onbew. N 2 17 C 0 mm Stockholm Onbew. N. 2 17 1 Helsinki Regen W.N.W 4 13 2 Edinburgh Mist Windstil 20 0 Londen Zw. bew. N O. 4 24 0 KopenhagenHalf bew. W. 4 17 0 Amsterdam Regen O 5 21 05 Zürlch Zw. bew. W 2 31 0 Locarno Licht bew. N. 1 27 0 Genève Weerlicht N. 2 28 0 Parijs Zw. bew. Windstil 26 1 Bordeaux Mist Z.Z.W 2 28 2 Nice Zw. bew Windstil 25 0 Berlijn Licht bew. Windstil 20 0 Frankfurt Zw. bew. N.N.O 5 25 0 MUnchen Zw. bew. Windstil 27 0 Wenen Zw. bew. Z.O. 3 28 0 Luxemburg Zw. bew. OZ.O.2 23 0 Grenoble Zw. bew. Windstil 30 0 Innsbrück Zw. bew. Windstil 29 0 PARIJS Eer- narr Macfadden, de Amerikaanse vlie gende grootvader, is Vrijdag per pa rachute boven de Seine uit een vlieg tuig gesprongen om zijn S4ste verjaar dag te vieren Mac fadden is niet in de Seine terecht geko men, maar geland op de Westelijke oever van de rivier. Opa droeg rood baaien ondergoed en een reddings gordel. om er zeker van te zijn, dat, mocht hij in de Seine terecht ko men, h{j zou blij ven drijven. Hij sprong om 17.57 uur van een hoogte van 300 meter. Dui zenden Parijze- naars stonden aan de oevers van de Seine te kijken. Tweehonderd jour nalisten, fotografen en radioverslagge vers waren aanwe zig. De wegen in het Bois de Boulogne, nabij de plaats waar Macfadden zou neerkomen, waren voor het ver keer gesloten Ook het verkeer op de Seine was stil gelegd. Macfadden, die op ongeveer vijf tig meter van de Seine neerkwam, scheen eerst verdoofd door de val. Toen kwam hij overeind, liep naar de rivier en ging aan boord van een politieboot, waarop h\i bleef staan toen de mensen op de wal riepen: ..Bravo Macfadden". Hij zet, dat het neerkomen dit maal harder geweest was dan enige vorige maal, maar toen men hem vroeg hoe hij het maakte, zei hij: .Piekfijn" Op een vraag of hij weer zou spingen zei hij: „Elk jaar van mijn leven". De piloot van het toestel zei. dat Macfadden de Seine gerfiist had, om dat hij een tiende seconde te vroeg gesprongen was. Maar hij was een en al lof voor Macfadden's kalmte en moed. van de Silo Mij beïnvloed zijn door do I.C.M. en dal zij daarvoor kleine gelds bedragen kregen. Aangezien de wegers ln de silo 6080 wegingen per uur ver richten. ieder van 2000 kilo graan, en snel werken, Is het de controleurs van het N C.B ontgaan dat zij de weeg schalen met hun duimen tegenhielden cn dus meer dan 2000 kilo per keer afwogen Toen het tekort van 50 ton graan bleek heeft men onmiddellijk het graan gewogen dat uit rie „Arun do" via de silo's in lichters te rechtkwam en dat was 30 ton meer dan er volgens de papieren uit de silo's was gekomen. Toen is de politie tot de aanhoudingen over gegaan. DJAKARTA. Meer dan twee honderd. in hoofdzaak Nederlandse en Chinese werkkrachten b(j de Indonesische staatsspoorwegen, heb ben aanzegging gekregen, dat zij wegens over-bezettlng de dienst moeten verlaten. Naar gelang van het aantal dienst jaren dat zij hebben, kregen zij een opzeggingstermijn van 1 tot 4 maan den. Zij die moeten afvloeien en in aanmerking komen voor pensioen zullen in het genot van pensioen worden gesteld, Voor de overigen geldt een wachtgeldregeling met een duur van maximaal vijf iaar. Indien zulks in het belang van be trokkenen is. kunnen zij de dienst verlaten voor het verstrijken van de opzeggingstermijn, met behoud van salaris over die termijn. Er werd medegedeeld, dat getracht zal worden de belangen van de betrok ken ambtenaren zoveel mogelijk te behartigen. Op deze Najaarsbeurs zijn 3010 deelnemers aanwezig, waarvan 1383 met Nederlandse en 1627 met bui tenlandse producten. Het buiten landse aandeel bedraagt derhalve ongeveer 55 hetgeen overeen komt met het percentage, dat ook de Najaarsbeurs van 1951 te zien gaf Van deze buitenlandse deel nemers zijn er om enkele cijfers te noemen 642 afkomstig uit West Duitsland, 320 uit Engeland. 174 uit Frankrijk, 101 uit België en 100 uit de Verenigde Staten. De totaal bezette ruimte beslaat 33.594 vierkante meter, waarvan 19.542 vierkante meter op het terrein Vredenburg en 14.052 vierkante me ter op het terrein aan de Croese- laan. Aan de komende Najaarsbeurs zal geen agrarische afdeling zijn ver bonden. omdat er dit voorjaar een aparte Agrarische Jaarbeurs werd georganiseerd. Het gevolg was. dat er circa 11.000 vierkante meter netto-oppervlakte vrijkwam, waar voor men zo goed mogelijke be stemming moest vinden." Gedeelte- Hik is men daarin geslaagd door uitbreiding van de technische groe pen. voor een ander deel door deze ruimte te bestemmen voor een nieuw gevormde Efficien. v-grocp. Zij wil in het bijzonder de aan dacht vestigen op de middelen, welke thans beschikbaar zijn om zowel de middenstand als de in dustrie in staat te stellen interne reorganisaties door te voeren ten einde een verlaging van de kost prijs te bewerkstelligen. Dc betekenis hiervan springt in het oog, juist in verband met dc econo mische situatie, zoals die door mr Milius werd geschilderd. Hij toch wees er op. dat luist een periode van con solidatie de noodzaak meebrengt er dringend voor te zorgen zijn positie als ondernemer en middenstander zeker te stellen, hetgeen uiteraard gepaard gaat met een harde concurrentiestrijd. Aan zijn economische beschouwingen knoopte mr Milius de verwachting vast, dat de Nederlandse prijzen geleidelijk aan die van de overige West Europese landen zullen worden nangepast Het is. zo zelde hij. zeer onwaarschijnlijk. dat Nederland zijn positie van goedkoöpte- elland zal kunnen handhaven. Dat biedt voor de middenstand gunstige perspec tieven. omdat stijgende prijzen de koop lust van het publiek aanwakkeren. Op de lange duur zal het echter de vraag zijn hoeveel irjcnsen de hoge prijzen kunnen betalen En op dc duur zal ook nog moeten blijken in hoeverre de be loning van de Nederlandse arbeider concurrentie mogelijk zal maken. Te dien aanzien pessimistische ver wachtingen te koesteren zou volgens mr Milius verkeerd zijn. Het zou be tekenen een onderwaardering van het initiatief en het doorzettingsvermogen van dc Nederlandse ondernemer. Er hebben de laatste tijd vele sombere, zo niet ongunstige geluiden geklonken, al dus besloot spreker Temidden daarvan wil de Jaarbeurs met overtuiging een positief geluid laten horen. EGMOND AAN ZEE Bij strand- paal 41, dicht bij Egmond aan Zee. is Vrijdagmorgen de botter H.D. 220, schipper-eigenaar H. Wezelman uit Den Helder, gestrand en stukge slagen. De schipper en twee knechts zijn in veiligheid. Nog voor de vloed had ingezet, was de situatie, waarin de gestran de botter zich bevond, zo precair ge worden. dat noch aan berging, noch aan vlot brengen meer te donken viel. Op de branding was het bootje op diverse plaatsen lek geslagen en het water stroomde met grote kracht naar binnen. Vermoedelijk zal het geheel als verloren moeten worden beschouwd DEN HAAG Mr Bouman. ad vocaat te Djakarta, heeft zich op verzoek van de Hoge Commissaris der Nederlanden, die daartoe door dc Nederlandse regering gemachtigd was. belast met het behartigen van de belangen der in Indonesië gede tineerde z.g. „A.PR.E."-arrestanten. Ter voorkoming van misverstand wordt er op gewezen, dat mr Bou man niet optreedt als lasthebber van de Hoge Commissaris, doch als ad vocaat de belangen van zijn cliënten zelfstandig zal behartigen. Van andere zijde vernemen wij nog. dat in Engeland onder leiding van de luchtmaarschalk Bennet een petitionnement wordt opgesteld, waarin aan minister Eden het ver zoek wordt gedaan, deze aangelé- genheid onder de aandacht van de Ver Naties te brengen. DEN HAAG. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen tij dens acties in Korea op 27 Augus tus is gesneuveld de soldaat H~ R. Radstaat uit Nijmegen. NEW YORK De Sow jet-Rus sische gedelegeerde bij de V.N.. Ma- lik. heeft in de ontwapeningscom missie der V.N. de Westelijke voor stellen tot beperking der bewape ning afgewezen De Westelijke voor stellen behelsden de vaststelling van een „plafond", voor Amerika. Rus land en China elk 1.500.000 man en voor Engeland en Frankrijk ieder 8000.000 man. Malik pleitte voor het Sowjet-voorstel. een vermindering over de gehele linie met een derde, waardoor de ongelijkheid in de ver houding van het Oosten en het Westen gehandhaafd blijft. Malik noemde de Westelijke voorstellen „hypocritisch" Hij leidde uit de jongste redevoeringen van Eisen hower en generaal Vandenberg af. dat het Westen agressieve bedoe lingen ten opzichte van Rusland heeft. N.V. van de uitspraak van het eer- Ten slotte zint men in Weesp op (Van onze Gooise correspondent) WEESP De chocoladefabriek, welker directeur veertien dagen geleden wegens overtreding van de loterijwet met het organiseren van een wedstrijd in het verzamelen van omslagen van chocoladerepen, werd veroordeeld door dc Hilver- sumse kantonrechter tot f 300 boe te of een maand hechtenis, heeft toch toestemming gekregen dc wed strijd gedeeltelijk voort te zetten. Het betreft hier nl. een reclame wedstrijd ln etappes Het proces gold de eerste etappe terwijl tij dens de behandeling van de zaak de tweede etappe van de wedstrijd in volle gang was. „Gezien het feit. dat er aan deze tweede etappe al inzenders hadden deelgenomen" al dus de publiciteitsafdeling van de ze fabriek, „hebben wij toestem ming gekregen de etappe af te ma ken." Er is echter ook tegen deze twee de etappe van de wedstrijd in het verzamelen van wikkels van repen een nieuw proces-verbaal opge- mogelijkhcden om de derde en dc vierde, tevens laatste, etappe van deze wedstrijd te kunnen doen ver lopen zonder weer in conflict met de justitie te komen KAAPSTAD. Onmiddellijk na de uitspraak van het Kaapse hooggerechtshof, waarin de instel ling van Malan's Hoge Parlemen taire Hof ongeldig wordt verklaard, heeft dc regering besloten in be roep te gaan bü het Hof van Cas satie. Het beroep van de regering zal worden behandeld door het Hof te Bloemfontein, de juridische hoofd stad van de Unie van Zuid-Afrika. Indien het Hof van Cassatie de uitspraak van het Opperste Ge rechtshof bekrachtigt, dan zal het Hoge Parlementaire Gerechtshof een uitspraak kunnen doen over zijn eigen legaliteit.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 1