Herbewapening en ionen beroeren Britse werkers JEUK: Leeuwarder ontmoet hem onbekende broer Radeloze vrouw was baby en schoonmoeder kwijt Nieuwe aanklacht tegen de AVRO-leiding Gigantische pijpleiding dwars door Europa Cétz&x Ceta-dewi ulddwWatêj'umrJQ£ Als twee druppels water Stevenson gekant tegen wet A an Taft en Hartley Naguib's plan voor landverdeling goed; gekeurd Zeer teleurgestelde Nederlander terug uit Australië Britse vliegdienst AÏa de Pool Zware regenval op Pliilippijnen eist vele doden Apra-arrestanten keren vrij naar Nederland terug Enorme explosies in Saigon door sabotage LIKDOORNS WONDEROLIE Emigranten op weg naar Zuid-Rliodesia Nederlands tourist in België dood gereden Explosie in Grieks munitiedepot: acht doden Orkaan teistert South-Carolina Fel vuur maakt twee gezinnen dakloos Cordell Hull is ernstig ziek Kerknieuws Radioprogramma T ele visie-programma 6 Maandag 1 September 1952 TRADE UNION-CONGRES BEGONNEN Algemene Raad der Vakverenigingen neemt stelling tegen Bevanisme LONDEN. Op het 84ste congres van de Engelse Vakverenigingen, dat lieden in Margate is geopend, zullen de kwesties van het loonpeil en van de herbewapening de voornaamste punten van discussie uitmaken. De alge mene raad (oftewel het bestuur) van de vakbonden, nam in zijn onlangs gepubliceerd jaarverslag duidelijk stelling voor een handhaven van de be wapeningsinspanning en beval tevens op algemeen economische gronden matiging in het indienen van looneisen aan. Tegen de bonte achtergrond van eisen om loonsverhoging op allerlei gebied en doordringend „Bevanis me", zoals dat in de voor het con gres ingediende resoluties tot uiting kwam. was dat stellig een moedige daad. Voor zover men van tevoren de gang van zaken kan voorspel len, lijkt het alsof in algemene zin gesproken deze politiek van het bestuur op het congres zal worden goedgekeurd. Men moet vooral niet vergeten, dat het bestuur nooit een alge mene loonstop heeft aanbevolen, doch slechts gewezen heeft op de grote gevaren, die looneisen over de gehele lijn voor Engelands eco nomie met zich mee zouden bren gen. Correctie van de inkomens der laagst bezoldigden was nim mer uitgesloten. Gelijk alle En gelse instellingen is ook dit congres der vakverenigingen gekarakteri seerd door de geest van geven en nemen. Aan de vooravond van het con gres is echter plotseling de atmos feer. waarin alle loonkwesties zich afspelen, aanzienlijk verscherpt nu de Raad van de Confederatie van Metaalbewerkers en Scheepsbou- DETROIT. Adlai Stevenson, de Democratische candidaat voor het Amerikaanse presidentschap, heeft vandaag officieel zijn verkiezings campagne geopend met een rede, ter gelegenheid van „Labor Day", ge houden in de industriestad Detroit. Hij verklaarde „niet de gevangene van de vakbonden te zijn en dat evenmin de arbeiders zijn gevange nen zijn." „Ik ben van plan te doen, wat ik in het algemeen belang acht," aldus Stevenson. Hij verklaarde zich voorts voor omwerking van de beruchte Taft- Hartley-wet. die de rechten (en plichten) der vakbonden regelt en stelde een nieuwe methode voor het regelen van geschillen in de defen sie-industrie. Hij is tegen de huidige procedure, die de arbeiders kan dwingen het werk te hervatten op bevel van een rechter. Andere punten van Stevensons program waren: een minimum aan arbeidswetten, gelijke behandeling van arbeiders ongeacht kleur, ras of geloof, ontwikkeling van sociale ver zekeringen en verlenging van C.A.O.'s. wers besloten heeft om van een nader te bepalen datum af in de metaalverwerkende bedrijven geen overwerk meer te verrichten, zulks als reactie op de naar zijn oordeel volkomen negatieve houding van de ondernemersfederatie. CAiRO. De Egyptische staats raad heeft de radicale landbouw hervormingen van generaal Naguib goedgekeurd. De hervormingen zullen met te rugwerkende kracht gelden vanaf 23 Juli j.l. de dag van de staats greep door generaal Naguib en in vijf jaar tijd hun beslag moeten krijgen. De hervormingen voorzien in ont eigening van grote landgoederen en verdeling van de onteigende gron den onder landloze boeren. De ont eigende gronden zullen worden vergoed. De wet op de herverdeling van het grondbezit behoeft niet door het parlement te worden goedge keurd. Zij treedt in werking na goedkeuring door het kabinet. ROTTERDAM. Ricus Stad, uit Koog aan de Zaan, is met vrouw en twee dochtertjes Zondagavond gedesillusionneerd met de „Fair- sea" uit Australië teruggekeerd. Naar zijn mening is het onverant woordelijk dat er uit Nederland nog zoveel mensen naar Australië worden gestuurd, want behalve 2000 Italiaanse vrijgezellen, die nog altijd geen werk hebben kun nen vinden, zijn er nog 500 Ne derlanders van het vorige transport van de „Fairsea" werkloos. Van de 38 uit Australië komen de passagiers van de „Fairsea" zijn er slechts drie of vier, die weer terug willen. De anderen zien er voor zichzelf geen woning, geen toekomst en, wat de meesten ook zeer voornaam vinden, geen ge zelligheid. Delta-bommenwerper succes van Britse vliegtuigenshow (Van onze correspondent) LONDEN Hoogtepunt van de jaarlijkse tentoonstelling van de vereniging van Britse vliegtuigfa brikanten in Farnborough zal dit maal ongetwijfeld de nieuwe AVRO A 698 Delta-bommenwerper zijn, die Zaterdag van de „geheime lijst" af kwam en op zijn eerste vlucht meteen gefotografeerd mocht wor den. Het vliegtuig is een product van de vermaarde AVRO-fabriekcn (die in de oorlog de Lancasters en de Lincolns maakten) en is het eer ste grote vliegtuig in dnehoeksvorm ter wereld. Het wordt voortgedre ven door vier Rolls Royce Avon- turbojets. Het grote voordeel van de delta-constructie is. dat de ruim te in het vliegtuig en dus de bom- menlast en plaats voor ingewikkel de instrumenten veel groter is dan bij de normale romp-constructie. Bij toepassing voor civiele doelein den zouden dezelfde voordelen zich manifesteren in het veel grotere aantal passagiers. WASHINGTON. De Britse luchtvaartmaatschappij is voorne mens, een vliegdienst Londen Tokio te organiseren via Canada en de Poolroute. De dienst zal worden onderhouden met 24 Bristol Brittannia's. het nieuwe Engelse lijnvliegtuig, dat plaats biedt aan 104 passagiers. MANILLA. Tijdens het afgelo pen weekeinde zijn op het Philip- pijnse eiland Mindanao tenminste 78 personen ten gevolge van overstro mingen en aaidverschuivingen om het leven gekomen. Met vele delen van de streek is het contact verbroken en in offi ciële kringen vreest men, dat het aantal doden mogelijk 300 is. Hui zen en bruggen werden vernield door overstromingen, welke door zware regenval zijn ontstaan. De schade wordt geschat op 500.000 dollar. DJAKARTA. De door het le ger „veilig gestelde" gearresteerden der APKA zijn Zondagmorgen om v(jf uur met een toestel van de KLM naar Nederland vertrokken. De gearresteerden B. J. Leclercq, C W. Goldman, A. C. van Onselen, en H. W. Burger jr zijn in de nacht van Zaterdag op Zondag in vrij heid gesteld, onder de bepaling, dat zij in het belang van hun vei ligheid onmiddellijk het land zou den verlaten. De betrokkenen heb ben een verklaring afgelegd naar Indonesië te zullen terugkeren wan neer de Indonesische regering dit verzoekt in verband met de nog niet afgesloten APRA-kwestie. Zij werden onder geleide van de mili taire politie naar het vliegveld Ke- majoran overgebracht. SAIGON Een benzinc-opslag- plaats van het Franse leger te Phu Tho in de buurt van Saigon is Zon dagochtend in de lucht gevlogen. Vermoed wordt, dat de ontploffing is te wijten aan sabotage. Twee uur later ontstond door de brand, een tweede ontploffing in een aangren zend depót van vliegtuigbommen. Rondom het depót waren landmij nen gelegd ter beveiliging, hetgeen de blussmgswerkzaamheden be. moeilijkte. Een Frans soldaat werd gedood en zeven Franse en Senegalese soldaten werden gewond. Volgens gewoonlijk betrouwbare officieuze bronnen is de brand ontstaan door de ontplof fing van een tijdbom van honderd kilo, naar men vermoed door Viet namese koelies, die bij de Franse wapenopslagplaats werken, neerge legd. Ruim een kwart millioen gallon benzine ging verloren. De brand weer was acht uur in touw. (Advertentie I M Weg met onhandige llkdoornringtn en gevaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN, neemt de pUn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wor tel en aL Bevat gezuiverde wonderolie, jodium en het pijnstillende benzo- caïno. Een flesje NOXACORN Antisep tisch Llkdoonunlddel van L be spaart U veel «bende. (Advertentie 1. M.) Niet krabben. De helder vloeibare D.D. D. kal- meert de Jeuk In enkele seconden, doodt de ziektekiemen en ge neest tot diep in de huidporiën. G04EESMIDDEI. TEGEN HUIDAANDOENINGEN DEN HAAG. Het eerste vlieg tuig met een groep van 54 emigran ten vertrok vanmorgen van Schip hol naar Zuid-Rhodesia. Door deze vlucht wordt een begin gemaakt met de Nederlandse emigratie naar dit land. De eerste groep emigranten voor Zuid-Rhodesia bestaat uit spoorweg personeel. In de nabije toekomst zullen echter ook personen uit an dere beroepen, o.m. bouwvakarbei ders en emigranten met algemene technische bekwaamheid naar dit gebied kunnen vertrekken. De om standigheden in Zuid-Rhodesia ma ken vooreerst slechts plaatsing mo gelijk van ongehuwden en van ge huwden met kleine gezinnen. In jeugd al contact met vader en moeder verloren (Van onze correspondent) LEEUWARDEN. Een 45- jaar oude inwoner van Leeuwar den is dezer dagen tot de ontdek king gekomen, dat hij een 42-jaar oude broer heeft. Die broer, die sinds jaar en dag in Wormerveer woont, is even verrast als de Leeu warder. Deze werd geboren in Augustinus- ga. zijn broer in Amsterdam. Hun vader was stucadoor en werkte dan eens hier. dan eens daar. Daarom Rotterdamse radio-politiewagens losten raadsel op, na veel speuren ROTTERDAM. Grote conster natie heerste Zondagavond laat in een café in de binnenstad. Een jam merende vrouw nep in gebroken Nederlands om haar baby, die ze had verloren. „Een zonderling ge val". meenden de bezoekers. Ze bel den de politie op. Snikkend vertel de even later de moeder aan een agent haar lotgevallen van die avond. Ze had een uitstapje naar Schie dam gemaakt, waar schoonmama de baby had overgenomen en een tram metje eerder naar Rotterdam was gegaan. „We zien elkaar wel in dat café", had ze gezegd. Maar schoon mama zat er niet, toen de moeder arriveerde. Denkend dat de vrouw met de baby dan wel thuis zou zijn, was ze naar het woonhuij gegaan, helemaal in Rotterdam-Zuid, maar., er was niemand thuis. Vol bange voorgevoelens was z» daarop vlug weer naar hel cafe g«- gaan, maar onder de vele bezoekers was geen schoonmama, laat staan de baby te vinden. Na dit verhaal werd het gehele Bestuurders souden, wederrechtelijk, na de oorlog, f 15.000 hebben verdeeld (Van onze correspondent) HILVERSUM Bij de Officier van Justitie in Amsterdam is door een landelijk comité van actie uit de AVRO-leden aangifte gedaan van het feit. dat het AVRO-bestuur in Mei 1946 zijns inziens wederrech telijk een bedrag van ongeveer f 15.000 uit de verenigingskas heeft genomen en onder de bestuursleden verdeeld. Als toelichting meldt het lande lijk comité van actie van de AVRO, dat in de oorlogsjaren 19411945 het algemeen bestuur en het dage lijks bestuur van de AVRO niet AMERIKAANS PROJECT: Europese industrie zou profiteren van natuurgas uit Midden-Oosten BERN. Amerikaanse ingenieurs hebben een project ontworpen voor de bouw van een pijpleiding van 3400 kilometer, van de olievelden van het Midden-Oosten naar Europa. Via de pijpleiding zou de Europese industrie de beschikking krijgen over millioenen kubieke meter natuurgas. Dit ont hulde de Amerikaanse senator A. Willis Robertson van Virginia, in een rede voor de Interparlementaire Unie. hebben vergaderd, omdat 't niet mogelijk was. Er zijn dus over dit tijdvak, na de oorlog, van geen en kel bestuurslid declaraties bij de AVRO binnen gekomen voor ver- gadergeld. Niettemin heeft het AVRO-be- stuur in Mei 1946 besloten een be drag van ongeveer f 15.000 te ver delen onder dc leden van het dage lijks bestuur en het algemeen be stuur in een verhouding van onge veer 3 op 1. Men noemde dit „gederfde vacantiegelden over de oorlogsjaren". Het AVRO-actie- comité onthult verder, dat de voor zitter, de heer G. de Clercq, onge veer f 7.000 van deze post ontving. Toen een maand geleden het comité van actie een bespreking had met de voorzitter en algemeen secretaris van de AVRO. heeft het AVRO-bestuur toegegeven, dat in derdaad een „schadeloosstelling" aan het bestuur zelf was toegekend en uitgekeerd. Het comité acht, nu het bestuur alle contact met dit comité heeft afgesneden en dus binnen de omroepvereniging geen mogelijkheid tot gedachtenwisseling bestaat, alle termen aanwezig om de justitie in deze affaire te be trekken. Want naar de mening van het actie-comité is dit staaltje van AVRO-bestuursbeleid ook straf rechtelijk volkomen ontoelaatbaar. politie-apparaat in werking gesteld. Een radiosurveillancewagen suisde door de stad, op zoek naar schoon mama plus baby. Radiotelcfonisch werd contact gezocht met een an dere surveillancewagen, die in „Zuid" opereerde. Ook daar werden straten en pleinen doorkruist, doch schoonmama bleef spoorloos. Eindelijk kwam men in de buurt van haar huis en belde voor alle zekerheid nog eens aan. En ja, er werd open gedaan door schoonma ma, die al evenzeer in angst ver keerde over haar verloren schoon dochter. De radio van de wagen werd weer in werking gesteld en even later kon een andere politie man in het café de tranen van de moeder drogen. „Schande over zo iemand Pamflet tegen IJlster burgemeester IJLST. De burgemeester van IJlst heeft zich Vrijdagavond in de raadsvergadering gekeerd tegen de richting waarin de z.g. Friese be weging zich beweegt. Zaterdagavond rs door onbeken den te IJlst huis aan huis een pam flet bezorgd onder de titel „Oppe- dijk aan de dijk". De naam van de burgemeester is mr J. Oppedijk. Hierin wordt naar aanleiding van de woorden van de burgemeester m de raad gezegd: „Zijn wij niet te fatsoenlijk? Pleit het wel voor ons, dat de burgemeester van deze stad, die hier toch leeft, met rust gelaten wordt? Hebben wij dubbel vel voor het hoofd en geen eergevoel? Schande over zo iemand". Het pam flet was ondertekend met de woor den „Jong Friesland". Kok in bed gerookt? bij brand omgekomen KOOTWIJK De heer W. Broer, kok van het hotel „Hooghuys", is vannacht omgekomen bij een brand, die een groot deel van de depen dance van het hotel verwoestte. Men vermoedt, dat de heer Broer in bed heeft liggen roken en met een brandende sigaret in de hand in slaap is gevallen. De brandweer vond nl. bij de plaats, waar zijn stoffelijk overschot lag, een ver koolde matras en verbrande dekens. Vierjarig knaapje bij spelen verdronken ROTTERDAM Door onoplet tendheid bij het spelen is Zaterdag middag de 4-jarige knaap S. Plok- haar uit de West Delstraat in de Dokhaven gevallen. Hoewel hij spoe dig op het droge werd gebracht mocht de kunstmatig toegepaste ademhaling niet meer baten. waren de Leeuwarder en een zuster van hem bij pleegouders onderge bracht. De nleegouders verhuisden vele malen. Hoewel hij het contact met zijn zuster altijd heeft kunnen bewaren, verloor hij zijn ouders uit het oog. Hij kwam tenslotte in Hee renveen terecht. Toen hij daar in 1930 wilde trou wen moest hij een overlijdensbewijs van zijn vader hebben. Hij vroeg in- licht>ogen en kreeg bericht dat de vader met zijn gezin in 1908 uit Augustinusga was vertrokken Nog later bleek dat de vader in 1925 te Groningen was overleden. Dc Leeuwarder trouwde. Kort daarna kwam er een politie agent. die informeerde naar het adres van zijn broer. Hij zei: „ik heb geen broer", en daar is het bij gebleven. Dezer dagen echter, toen de fa milie met vacantie in Schoorl ver toefde. kwam een heer in het kamp. ie verklaarde een broer van de Leeuwarder te zijn En toen kwam een wonderlijk verhaal op de prop pen: drie jaar nadat de Leeuwarder geboren was schonk zijn moeder het leven aan een zoon. Zij vertrok la ter naar de Zaanstreek, hertrouwde en kreeg nog meer kinderen. Eén daarvan kwam enkele weken gele den bij een uit Augustinusga afkom stige familie en zag een portret staan, waarop zij o.m. haar in Am sterdam geboren halfbroer meende te herkennen. „Nee", zeiden die ken nissen. „dat is die en die". De twee gezichten leken echter sprekend op elkaar en de namen waren geliik. Zij vertelde het verhaal aan haar halfbroer die in zijn vacantie naar Friesland ging, waar hij tot de ont dekking kwam dat hij inderdaad een broer had. De broer was echter in Schoorl, vernam hij. en hij reisde twaalf vacantiekampen in de om geving van die plaats af. En in het laatste vond hij zijn broer. BRUGGE. Een Nederlandse tourist, de 47-jarige musicus G. M. M. van Houten uit Blaricum is Vrijdagavond laat in St. Michiels bij Brugge door een auto aangere den en gedood. Hij werd over een afstand van 40 meter meegesleurd. De bestuurder van de auto nam met zijn wagen de vlucht. Men heeft echter op de weg delen van een koplamp gevonden, die moge lijk de woeste rijder kunnen iden tificeren. De heer Van Houten was er met zijn familie en zijn gitaar op uit getrokken. Hij had in dé omge ving van Brugge gekampeerd. Juist voor het ongeluk waren zijn vrouw en zijn drie kinderen naar Neder land vertrokken. ATHENE. Bij een ontploffing in een munitie-opslagplaats van de Griekse vlootbasis op het eiland Salamis zijn dertien Griekse zeelie den om het leven komen en 37 ge wond, van wie vijf ernstig. De ont ploffing volgde op een begin van brand in een dynamietvoorraad. Een onderzoek wordt ingesteld. CHARLESTON (South Carolina). De eerste tropische orkaan van dit seizoen heeft Zaterdagavond met volle kracht de kust van South Ca rolina bereikt. Over een breedte van 160 kilome ter zaaide de orkaan dood en ver derf. Reeds zijn drie slachtoffers gesteld. ZALTBOMMEL. Bij de scheepswerf „De Waal" zal op 6 September te water worden gelaten het passagiersschip „Burdjamhal". dat voor rekening van de Republiek Indonesië wordt gebouwd. (Advertentie 1. M.) Brandstichting oorzaak VRIESCHELOO. Brandstichting is vermoedelijk de oorzaak van het felle vuur. dat Zaterdagavond een door twee gezinnen bewoond huis vrijwel geheel verwoestte. Een der bewoners, de heer Leem put. ontdekte de brand toen hij x'oor de woning te verlaten con troleerde of alles in orde was. Toen hij de deur naar het achterhuis opende sloegen hem de vlammen tegemoet. Hij werd vrij ernstig aan gezicht en handen gewond. De brandweer kon niet veel uit richten tegen het vuur dat waar schijnlijk bij de buren is uitge broken. Lijken van alpinisten gevonden SAINT GE'RVAIE l Frankrijk) Op de Bionnassay-gletscher zijn de lijken'gevonden van twee jonge Oostenrijkse bergbeklimmers Ze zijn waarschijnlijk van de Aiguille de Bionnassay gevallen, die zich in het Mont-Blanc massief 1000 meter bo ven de gletscher verheft. De leiding zou lopen van Kirkuk in Irak door Turkije, Noord-Grie kenland, Joegoslavië, Tricst-Noord- Italië, de Brennerpas, Oostenrijk, Zuid-Duitsland naar Parijs, met zij takken naar de grote Europese cen tra. Er zouden 15 pompstations voor gebouwd moeten worden. Het geheel zou in drie jaren gereed kunnen zijn. De kosten zoudenbedragen 425 mil lioen dollar voor een enkele, 775 millioen dollar voor een dubbel lei ding. Het aangevoerde gas zou ko men te staan op 32 dollarcent per 1000 geleverde kubieke voet. Het project zou slechts mogelijk zijn binnen het kader van een unie, gelijkende op die van het Schuman- plan voor kolen en staal. Op het ogenblik gaat dagelijks 100 millioen kubieke voet natuurgas in het Midden-Oosten verloren. WASHINGTON Cordell Huil, minister van Buitenlandse Zaken onder Roosevelt, een der grondleg gers van de Ver. Naties ligt ernstig ziek in het ziekenhuis te Bethesda, Maryland. Hij is 81 jaar en lijdt aan hersenthrombose. Hull trad in November 1944 af als minister van Buitenlandse Zaken, doch was in 1945 te San Francisco gedelegeerde bij de VN-conferentie. In hetzelfde jaar verwierf hij de Nobel-prijs voor de vrede. Zijl» toestand is critiek. Zweeds vliegtuig stort temidden van publiek KOPENHAGEN - Bij vliegde- monstraties te Nykoebmg is een Zweeds sportvliegtuig neergestort in een menigte van enige honderden toeschouwers. De piloot en zijn mar conist bleven ongedeerd, doch van het publiek werd een kind gedood terwijl zeven personen ernstig wer- ttt-HeveeC trvec/t,! door Samuel W. Taylor manning met een militair vliegtuig de dagrapporten van ons squadron mee te gaan. Een vijfdaags verlof waren verbrand, voordat we naar was ruim voldoende voor de heen- huis terugvlogen maar in ieder en terugreis en om een dag bij geval kon je in die richting zoeken vrouw of verloofde door te brengen, en dat was altijd beter dan in café's Wanneer Rand in Los Angeles te zitten en bier te drinken dat ik kwam, deed hij altijd erg geheim zinnig en om het waas van geheim- niet lustte. Als we nu maar konden bewijzen dat op één bepaalde datum zinnigheid rondom zijn Dersoon nog Rand in Los Angeles was geweest wat te vergroten, liet hij doorsche meren, dat hij 'n zeer geheime func tie had, die zo uitermate belang en ik in Engeland. Mogelijk had hy zich in Los Angeles vertoond op de dag van de een of andere grote rijk was. dat hij zelfs geen post operatie een bijzondere datum, kon ontvangen. Zo kwam het. dat die kon worden vastgesteld en zijn meisje nooit had ontdekt, dat waar Jody een eed op kon doen dat 37 Ik voelde me raar worden van dat bier bovenop de wijn. Misschien kwam het nog van de galeik. Het kon me ook geen steek schelen waar het door kwam. Ik had geen zin meer in een tweede glas bier. er in dienst helemaal geen kapitein Rand bestond." En om dit verhaal over Albert Rand aannemelijk te maken, volgde brieven geschreven er een stukje over een voormalige haar eens bezocht. ik toen samen met hem op het zelfde bureau had gezeten. Jody en Mary hadden elkaar en Jody had Waarschijnlijk gezagvoerder, genaamd Theron Car- had ze zijn adres Ik was niet van ter. die beweerde, dat hij de man. plan geweest nog verdere contact die hij kende als kapitein Charles met haar op te nemen, maar dit was Graham tweemaal zijn plaats had ten slotte belangriik en ze kon er laten innemen voor een vlucht, ter geen last door krijgen. Ik belde de £ay Verzekerings Maatschappij op en vroeg naar juf- ledereen bij de Luchtmacht wist, frouw Davis. Walt kwam aan de te- dat zoiets wel eens gebeurde, al lefoon: „Goed dat je belt. Chick", wel het minste waar ik op dit ogen- was het mijzelf nooit gelukt. Even zei hij gejaagd. „Mary wil je spre- Maar ik kon me niet op straat ver- wijl hij zelf naar Londen ging om tonen en kon nergens anders heen de bloemetjes buiten te zetten, dan naar een bioscoop of een café. De sensatie van de bioscoop was blik behoefte aan had. De „Call" bevatte nog een bericht over de militaire diensttijd van Rand. dat wil zeggen: van mij. Het vroeg ik me af of die Pezagvoerder ken." zijn plaats had geruild met nog iemand, die op mij leek en dezelfde naam droeg. Maar het was dui- „Geef haar dan maar even." „Ze is niet hier. Ze is naar jou toe door de telefoon kunnen doen „Hou nou maar op!" riep hij. „Maak tegen mij maar niet zo'n drukte! Ik heb hier helemaal niet om gevraagd. Het is jouw zaak en wij hebben daar niets mee te ma ken Jij hebt haar hier ingehaald. En als ze je nu wil spreken zou ik maar gauw zorgen dat je bij haar bent." „Natuurlijk. Maar wat is er aan de hand?" „Dat weet ik niet en daar bemoei ik me met mee! Ze wil je spreken!" „Goed, zeg dan maar waar ze is." „Ergens in Bush Street, wacht even." Hij liet me een ogenblik wachten en gaf me toen het adres. „Het is vlak bij Van Ness Street. De deur is niet op slot. Je kan zo naar binnen lopen. Ze zegt. dat je daar kan blijven. Ga er maar da delijk heen. Vlug maar!" „Goed, ik ga onmiddellijk." „Chick!" „Ja?" „Vertel er in Godsnaam niets over, aan wie dan ook!" „Denk je soms dat ik gek ben?" „Ik zeg het je alleen maar. Hou hier tegen iedereen je mond over!" Ik nam een taxi. Ik reed de Mar ket Street uit. de Van Ness Street door naar Bush Street. Het huis waar ik zijn moest was was bekende kost voor'me. maar er delijk. dat Theron Carter zich ver- ..Wat? Naar mij toe? Hoe weet ze een oud houten gebouw, hoog en stond toch iets vreemds in: giste of alleen maar de aandacht dan waar ik ben? Wat is er ge- „Toen Rand. die onder de naam op zich wilde vestigen. van Graham bij de 8e Luchtmacht Rand, die in Fort Dou"ias gele- t Brigade diende, in Engeland was. gerd was geweest, had Gelegenheid niet mee om van* Buster af te ko- maakje hij wel eens op clandestiene genoeg gehad om af en toe In een men. Ze zei, dat ze zou bellen, zo- wfo'ze een reis naar de Verenigde kapiteinsuniform in Los Angeles te dra ze hem kwijt was en als jij dan Staten om een kort bezoek aan zijn Verschijnen om dan wat met zijn belde, kon ik jou zeggen, waar ze meisje Alicia Alexander te bren- meisje uit te gaan. gen. Hoewel men op het departe ment van Oorlog verklaart, dat daar niets van bekend was. hebben andere leden van de Luchtmacht tijdens de oorlog vaak hetzelfde ge daan. Voor een officier bij de Lucht macht. die over de nodige relaties beurd. Walt?" „Zezoals je weet. valt het Ik dacht aan Majoor Jody. mijn „Wat? Ik heb haar nog zó gezegd oude commandant. Wanneer met dat ze niet alleen de straat opmoest zekerheid kon worden vastgesteld, gaan! Ze hebben Alicia Alexander wanneer Rand in Los Angeles was vermoord. En Mary zit in precies geweest, zou ik door middel van Jody kunnen bewijzen dat ik op die tijdstippen in Engeland smal en grijs geverfd. „Rijd maar door", zei ik tegen de chauffeur. „Hier niet stoppen Doorrijden!" „Goed", zei hij. „Maar waar naar toe?" Ik zei hem hoe hij rijden moest. Rechtaf, linksaf, weer rechtsaf en weer terug, tot ik er zeker van was. dat ik niet gevolgd werd. Toen liet ik hem stoppen bij een kruideniers zaak die in een souterrain was ge vestigd. Ik zei tegen de chauffeur den gewond Tegen de piloot is een beschikte, was het niet zo moeilijk dienst was geweest. Op iemands ge- wachten tot ik belde. Als ze me iets dezelfde situatie als zij. Waarom dat hij even moest wachten, ging heb je goed gevonden dat ze naar de winkel binnen, belde de Bay buiten ging? Ze had toch kunnen Verzekerings Maatschappij op en vervolging ingesteld. om als niet-officieel lid van de be- heugen kan je moeilijk afgaan en te vertellen had, had ze dat toch vroeg mr Davis aan de telefoon. (Wordt vervolgd.) N*ed. Herv. Kerk Beroepen le IJsselstein, J. de Lang» te Nunspeet. Post voor Overzee INDONESIë. Ms Talissc v. 6/9 v. A'dam, a Djakarta 7/10. Ms. Indrapot- ra v 9/9 v R'dam, a. Belawan 8/10. a Djakarta 14/10. Luchtpost: v. 2, 3, 4 j 6/9, a. Djakarta 5. 6. 7. 8. 9/9. NIEUW-GUINEA Ms Indrapoera v 9/9 v. R'dam, overlading te Singaport, a. Sorong 1/11, a Manokwari 3/11, a! Biak 4/11, a Hollandia 7/11. NEDERLANDSE ANTILLEN. Ms. Willemstad v. 4/9 v. A'dam, a Willem, stad 20/9, a Oranjestad 23/9 Ms. DeUl v. 11/9 v. A'dam, a. Willemstad 27/1 Luchtpost: v 2. 4. 5/9. a. Willemstad 3. 6. 6/9, a. Oranjestad 3. 6. 6/9. SURINAME. Ss. Cottica v. 5/9 v. Am- sterdam a. Paramaribo 27/9. Ms Net. tor v. 19/9 v. A'dam, a. Paramaribo 7/10 Luchtpost: v. 5/9, a. Paramaribo 6/9. UNIE VAN ZUID-AFRIKA. ZUID. WEST-AFRIKA. Ms. Stirling Castle v. 2/9 v. Southampton, a Kaapstad 18/9. Ms. Pretoria Castle v 9/9 v. Southamp. ton a. Kaapstad 25/9. Luchtpost: v. 3, 6/9. a Johannesburg 4. 7/9. Ver Staten van Amerika Ss. Water man 4/9 v. R'dam. a. New York 13/9 Ss. Rijndam v. 6/9 v R'dam. a New York 15/9. Ss. Nieuw Amsterdam, v 12/9 v. R'dam, a New York 20/9 Lucht- post- v, 2. 3. 4. 5. 6/9, a. New York 3 4. 5. 6. 7/9 CANADA. NEW FOUNDLAND Ss. Edam v. 4/9 v R'dam. a Halifax 16/9. Ss. Nieuw Amsterdam v 12/9 v. R'dam. a New York 20/9. verder per trein naar Montreal In 2 dagen. Luchtpost v. 2. 3. 4. 5. 6/9, a. Montreal 3. 4. 5. 6. 7/3. ARGENTINA. Ss. Alberto Dodero 11/9 v. A'dam. a Buenos Aires l/io. Luchtpostv. 2. 3, 4. 6/9, a. Buenos Aires 3. 4. 5. 7/9. AUSTRALISCHE STATENBOND. NIEUW-GUINEA. NIEUW ZEELAND Ss Strathnaver v 9/9 v. Londen, a. Fre- mantle 7/10. a. Adelaide 10/10, a. Mel bourne 12/10. a. Sydney 16/10. Lucht- post. v. 2. 3. 5/9, a Sydney 7, 8. 10/9. ISRAEL. 1 2 maal per week vi« Frankrijk aansluitende bootverzending te Marseille. Overtochtsduur 6 dagen, a te Haifa. Luchtpost: v. 2, 3/9, a. Lyd- da 3. 4/9. Verzending van luchtpostcorrespon dentie aan postagenten a/b van Ned. schepen, aan commandanten van Ned. oorlogsbodems in vreemde havens cq. aan de commandant van het Ned. Dot, Verenigde Naties in Korea. De aangegeven data en uren zijn de tijdstippen waarop de stukken uiterlijk te Amsterdam Centraal Station aanwe zig moeten zijn. Ms ORANJE Voor Colombo 11/9. 6/7 12 u 'Voor Belawan 14/9. 8/9 12 u. Voor Singapore 15/9, 11/9 12 u. Voor Djakarta 17/9, 13/9 12 u. NED. DET VER. NATIES IN KOREA. 2, 5. 9/9 10 u. Ms JOHAN VAN OLDENBARNE* VELT Voor Fremantle 11/9. 3/9 12 u. Voor Melbourne 17/9, 10/9 12 u. Voor Sydney 20/9, 13/9 17 u. Hr. Ms. Lt 9607. Lt 9608. Voor Aden, 3/9 22 u. Ms. WILLEM RUYS. Voor Suez 9/9, 3/9 9 u. Voor Southampton 17/9, 15/3 22 u. Ms. FAIRSEA. Voor Port Said 10/3, 6/9 12 u. Voor Aden 15/9, 11/9 9 u. Hr Ms. BANCKERT. VAN GALEN. Voor Greenock. 8/9 12 u. Hr. Ms. VAN 'ZIJLL. DE ZEEUW. Voor Rosyth, 9/9 14 u. Hr Ms. MIJNENVEGERS SQUADRON 121 Voor Rosyth. 10/9 18 u. 13/9 12 u, 16/9 14 u. 19/9 12 u. 23/9 14 u. Ms. INDRAPOERA. Voor Marseilll 16/9, 13/9 15 u. Voor Port Said 23/9, 18/9 15 u. Voor Aden 23/9. 25/9 9 U. Voor Belawan 8/10. 2/10 10 u. DINSDAG 2 SEPTEMBER 1952 HILVERSUM I. 402 m. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram mu ziek VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO" 8 00' Nieuws. 8.15 Gram.muziek. St5 Idem. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gram- muziek. 9.30 Voor dc huisvrouw Waterstanden. 9.40 Gram.muziek. VARA. 10.45 Reportage Vergadering N.VV. AVRO: 12 00 Gevarieerde muziek, iz-w Land- en tumbouwmededelingen. 1--J Voor het platteland. 12.40 Plano-duo 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen 0! gramofoonmuziek. 13.20 Dansmuziek. 14.00 Voor dc huisvrouw. 14.15 Gram. muziek 15.00 Gram.muziek. 15.45 ..NU de schooldeur openzwaait", causerie. 16.00 Orkestconcert. 16.30 Volksliederen. 16.50 Kinderkoor. 17.15 Gram muziek. 17 25 Zuid-Amerikaanse en Spaanse mu- ziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Lichte muziet 18 40 Orgelspel. 19.00 Pianospel. 13 15 Paris vous parle. 19.20 Gram.muziek. 19.30 Orkestconcert. 20.00 Nieuws. 20» Operettemuziek. 21.05 Ik wcct„ ik weet. wat U niet weet. 21 20 Mededelingen cn gramofoonmuziek. 21.30 „.Het Spook in de Opera", disco-causerie. 22.15 GriekJ orkest. 22 45 Buitenlands overzicht 23M Nieuws. 23.15 New York calling. 23J) Dansmuziek. 23.50—24.00 Gramofoonmu- ziek. HILVERSUM n. 298 m. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Gram.muziek. 7.45 Morgen- gebed en liturgische leiding. 8.C0 Nieuws en weerbcr. 8.15 Gram.muziek. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Gram.muziek 9W Lichtbaken. 10.00 Voor dc kleuters. 1015 Gram.muziek. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram.muziek. 12.00 Angelus. 12.GJ Gram.muziek. 12.55 Zonnewijzer. 13C0 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Ac tualiteiten. 13.25 Amusementsorkest en solist. 14.00 Gram.muziek. 14.50 Hier Vro Europa. 15.20 Gram.muziek. 15.30 Ben zestig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Zie- keniof. 17.00 Voor de Jeugd. 17.45 Regc- ringsuitzending. J. J. v. d. Laan. Indo nesië en Australië. 18.00 Gram.muziek. 18.20 Sportpraatje. 18 30 Metropolc-or- kest en solist 18.52 Actualiteiten. 19 W Nieuws 19.10 Lichte muziek. 19.20 Gra- mofoonmuzle.k. 19 30 Idem. 20.25 De ge- wone man zegt er 't zijne van. 203) Franse muziek. 21.00 Gram.muziek. 2110 Edinburgh Festival: Sopraan, alt. tenor, bas en piano. 21.35 Gram.muziek. 21.45 Kamerorkest en solist. 22 35 Gramo foonmuziek 21.45 Kamerorkest en solist. 22.35 Gram.muziek. 22.45 Avondgebel co liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23i5 24.00 Gram.muziek Engeland. BBC Light Programme. 1500 en 247 m. 12.00 Lichte muziek. 12.45 Orkestcon- eert. 13.45 Voor de kinderen. 14 00 Voor de vrouw 15 00 Lichte muziek. 15.45 Dansmuziek 16.15 Mrs. Dale's Dagboek- 16.30 Orgelspel. 17.00 Amusementsmu ziek. 17.45 Gevarieerde muziek 18.15 Gevarieerd programma. 18.45 HoorspeL 19.00 Nieuws. 19 25 Sport. 19.30 Geva rieerd programma. 20.15 I'll always re member. 21.00 Gevarieerd programma. 21.30 Klankbeeld. 22.00 Nieuws. 22.15 Ac tualiteiten 22 20 Lichte muziek 23 00 Voordracht. 23.15 Strijkensemble. 23.56- 24.00 Nieuws. BRUSSEL 324 m. 11.45 Gram.muziek. 12.30 Weerberich ten. 12.34 Omroeporkest. 13.00 Nieuws. 13 15 Tuinbouwkroniek. 13.20 Planoduo. 13.35 Gram.muziek. 13 45 Planoduo. 14 00 Orkestconcert. 15.00 Gram.muziek 15 30 16.00 en 16.30 Idem. 17.00 Nieuws 17.10 Gram.muziek. 17.15 Voor de kleutert 17.30 Uitzending over de Verenigde Na- tics. 17.40 Gram.muziek 17.50 Boekbe spreking. 10.00 Jeugd en muziek. 18 30 Voor de soldaten. 19 00 Nieuws. 19 59 Gram.muziek. 19.50 Syndikale kroniek. 2000 Hoorspel. 21.45 Gram.muziek. 22 00 Nieuws. 22 15 Amusementsmuziek 22.45 Gram.muziek. 22.55—23.00 Nieuws. Experimentele televisieprogramma'» DINSDAG 2 SEPTEMBER iMi VARA. 20.15—21.45: 1 Actualiteiten,! Weeroverzicht. 3 Filmbeelden uit h* Amerikaanse bedrijfsleven. PauM. 1 Her-examen voor Barnstetter", tal*" visiespel.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 6