ITALIANEN, een volk met grote mogelijkheden Glimlachende Heinkel op bezoek in Londen Niet minder spanning, wel technische hulp Ongelooflijke vitaliteit Postambtenaar stopte het ene gat met het andere HE Verzekeringsagent gaf gefingeerde diefstal aan Duits vliegtuigcoiistriicteur wil „Comet" in Stuttgart bouwen officiële lijst der ministers „Zwarte lijst" van handelaars in narcotica 4 Dinsdag 2 September 19- (Van onze reisredacteur) NIEMAND die enige tüd in Italië rond gereisd heeft, kan van dit land zonder spüt afscheid nemen. Hjj mag diep geschokt zijn door tonelen van armoede, cynische tegenstellingen en zorgeloosheid maar deze er varingen hebben niet het laatste woord. Wat beklijft zijn gevoelens van sympathie en soms tot zijn eigen verbazing bewondering. Wie Italië alleen van de politieke kant benadert, krijgt een eenzijdig beeld. Politiek is de zwakke kant van de Italiaan. Het volk heeft in zijn geschiedenis nauwelijks tijd gekregen normale democratische tradities op te bouwen. En de Italiaan is in bet collectief toch al een heel ander mens dan in het privé-leven. In het collectief is hij eigenlijk a-moreel. Koloniën pikken, van kamp wisselen tijdens een oorlog, zijn zaken die door de Italiaan-op- straat alleen op hun practisch nut gewogen worden. De staat is alles ge oorloofd wat dat betreft staat menig Italiaan nog ongeveer op hef stand punt van de condottiere, de bende-aanvoerder uit Macchiavelli's tijd. Maar denk niet dat dit ook voor het privé-leven geldt. Ik heb overal tekenen van diep gewortelde eerlijkheid, rechtschapenheid, voorkomendheid, hulp vaardigheid en meegevoel gevonden. Politiek is voor de massa nog al tijd een spel van intrigues, dat men bewondert, als een filmverhaal, of veracht, als een burenruzie. Het is nauwelijks een botsing van ideeën, zelden een kwestie van organisatie en nooit een zaak van persoonlijke verantwoordelijkheid. Het volk juicht als Ethiopië valt, jammert als Triëst wegblijft, lacht als Ameri kaanse gelden verduisterd worden en stemt, met voor ons onbegrijpe lijke loszinnigheid, op fascisten, communisten en monarchisten, in het vage, door geen inzicht gedra gen verlangen, zijn druk te verlich ten. Maar zijn privé-moraal is streng Het is een in veel opzichten bewon derenswaardig volk. Alleen al de ongelofelijke vitaliteit van de Italia nen verbijstert. Wat een opluchting, na het sombere, verzuurde Frank rijk, Italië binnen te komen. De ar moede is hier veel groter en er is heel wat meer reden tot ontevre denheid, maar ze neemt in Italië niet de vorm aan van machteloze wrok of beledigd meerwaardigheids- gevoel. Er heerst hier een immens bijna physiek zelfvertrouwen. En natuurlijk zelfvertrouwen is de af doende tegenstander van arrogantie. Een werkzaam volk! Wat ijver, wat liefde voor het werk betreft, kan het alleen met het Duitse vergele ken worden. Hier schaamt men zich niet van zijn werk te houden, uit angst voor communisten te worden uitgescholden voor een hielenlikker van de baas of het kapitalisme. EEN begaafd volk: we hebben, vooral in het Zuiden, verras sende sporen van nog levende volkskunst aangetroffen. We hebben sindsdien de indruk dat de Italiaan se schilder kunst, film, muziek, dra maturgie, veel meer op de eigen volkskunst geïnspireerd zijn dan de Franse, die in het cosmopolilische Parijs zijn geconcentreerd. Wat een intellectuele spanning ook in dit land: op vrijwel ieder cultuurgebied is de Italiaanse intelligentsia de avant-garde van Europa en dat geldt waarlijk niet alleen voor de film. We zagen er bijvoorbeeld stof fen, van kleur en dessin zo fraai, ao origineel en stoutmoedig, als we Sergens in Europa hebben aange- •offen, Parijs inbegrepen. Een boeiend volk: daar is eerst het Noorden, schitterend georgani seerd, hoog-geïndustrialiseerd. Uiterst modern, technisch aan de $pits, met een beroemd bankwezen en metaalindustrie en een zeer hoog geschoold proletariaat, dan is er het midden, met als centrum Rome dat echter nooit de provinciale cen tra als Florence, Bologna, etc. uit wissen kon en waar u er telkens aan herinnerd wordt, dat de cul tuur hier op twee duizend jaar tra ditie bogen kan. En ten slotte is er het Zuiden, arm, achterlijk, gebla kerd, maar ziedend van primitief leven, machtige, maar onaangeboor de bron van volksenergie en als zodanig slechts te vergelijken met het Russische volk aan de voor avond van zijn revolutie. De combi natie van deze drie factoren maakt grote resultaten mogelijk. Er is dan ook geen twijfel aan dat dit volk een toekomst heeft en zelfs een bijzondere. De Italianen voelen dit zelf; dat is trouwens het voor naamste. We zijn te gemakkelijk ge neigd ons van de vijftig millioen Italianen af te maken „vijftig millioen orgeldraaiers". Niets is minder juist. Het zijn, dat is waar, slechte soldaten, maar dat is geens zins het gevolg van lafheid. Het waren afschuwelijk harde maqui- sards. Maar de strijd in de maquis ligt hun; het is een individuele ac tie, gericht tegen een concrete te genstander. op eigen grond. De oor log, met zijn legers, is te massaal voor hun aard; door zijn omvang wordt de moderne oorlog al bijna iets abstracts en de Italiaan neigt Hoe vaak gebeurt het niet dat men, sprekend over Italië en de Italianen, de aard van dit volk afmeet aan het bel canto, waar van men in het zonnige Zuiden zo overvloedig kan genieten? Maar Italië is meer dan alleen maar zangerigheid, en de Ita lianen zijn meer dan alleen maar orgeldraaiers en zon-aan- bidders. Ziet hier de conclusie waartoe onze reis-rcdacteur na zijn bezoek aan Italië kwam en waarvan hij in deze beschou- wing getuigt. niet bepaald tot abstraheren. Het „Ding an sich" zegt hem altijd min der dan het kinnetje van het kind dat hij op zijn knie heeft en de „po- litische Raum" verzinkt in het niet bij de dorpslucht die hij inademt. CT EN groot volk; in ieder geval een volk met grote mogelijk heden. We moeten natuurlijk niet overdrijven: de mogelijkheden zijn niet ongelimiteerd. Italië is arm aan grondstoffen; de rijkdom aan ar beidskracht en intellect kan dit niet goed maken. Het kan nooit de bete kenis krijgen van Duitsland en niet gemakkelijk die van Frankrijk. Het zijn dan toch slechte soldaten. Een gehele politieke ontwikkeling zou nodig zijn om hun burgerzin bij te brengen; een gehele technisch- economische ontwikkeling om hun S teenwij k en Wolvega krijgen eind deze maand aardgas „Stalen toerist" wordt elke week 6 km langer WANNEPERVEEN. De „stalen toerist" een enorme stalen slang baant zich een weg door Noor delijk Nederland. Iedere week wordt hij zes kilometer langer. Thans ligt reeds ruim 130 kilometer van de voorlopig 400 tot 600 kilo meter lang wordende hogedruk- aardgas-leiding, die binnenkort een deel in gebruik zal nemen. Eind September, begin October zullen Steenwijk en Wolvega op de bronnen van Wanneperveen worden aangesloten. Meppel en Hoogeveen zullen niet lang nadien eveneens met dit gas worden voorzien, Ol- denzaal vermoedelijk nog voor het einde van dit jaar en Almelo, Hen gelo en Enschede in het eerste kwartaal van 1953. discipline en organisatiebesef te le ren. Het politieke krachtscentrum dat dit zou kunnen doen, ontbreekt. Het Zuiden hangt nog steeds los aan het Noorden. De politieke scho ling die de Italiaanse socialistische beweging onder de arbeiders begon nen is, wordt thans voor een deel weer ongedaan gemaakt door de communisten die in het Zuiden als een soort politieke contra-reformatie werken. De nederlaag is niet diep genoeg geweest om het fascisme ge heel te ontwortelen; misschien wijl het fascisme zelf nooit diep genoeg gezeten heeft. Italië is dus nu nog een zorgenkind, maar misschien toch minder dan Frankrijk, al was het maar daar het minder pretentie heeft. Vermoedelijk draagt Italië nu al positief meer tot Europa bij dan het van Europa vergt durft men dit vandaag van Frankrijk te be weren? Italië zou echter veel meer tot Europa kunnen bijdragen; het is alleen de vraag of het de interne veranderingen die daaraan vooraf moeten gaan zonder de hulp van Europa tot stand brengen kan. ET blijft natuurlijk waar dat een volk slechts in beperkte mate door het buitenland beïnvloed, laat staan opgevoed kan worden. De exercities die de socialistische par tijen en ook de Amerikaanse vakbe weging, ieder op hun terrein in Ita lië uitgevoerd hebben, zijn niet meer dan kinderlijke „Spielerei" ge bleken. Het kon ook moeilijk an ders. Maar er zijn aan de nationale vrijheid van beweging toch ook grenzen. Ieder weet bijvoorbeeld dat Europa een overwinning van het fascisme in Italië niet dulden zou; en men mag ook gerust aannemen dat Amerika niet weerloos zou toe zien wanneer de heer Togliatti zich van de macht zou meester maken. Dat weet Togliatti ook. Itabë neemt een zo belangrijke strategische positie in dat het daar door alleen al in het uiterste ge val met behulp van buitenlands ge weld tot de wereld van de demo cratie zal blijven behoren. Deze overweging zal vermoedelijk reeds voldoende zijn om de binnenlandse democratische krachten van Italië aan de macht te houden. Dat is natuurlijk niet voldoende. Veel meer is nodig; veel ook dat buiten ons vermogen ligt. Niettemin, een Europa, dat samen zou willen werken en dat de samenwerking ook op ordenende wijze durft uit oefenen, kan een belangrijke bijdra ge leveren. Fraude ontdekt in Nijehorne (Van onze correspondent) HEERENVEEN. Op het postkan toor in Nijehorne is een wonderlijke fraude ontdekt. Er is namelijk niet alleen fraude op financiëel gebied aan het licht gekomen, maar ook heeft men allerlei vreemde manipu laties met postpakketten ontdekt. Overal in het huis van de postkan toorhouder, die inmiddels is gearres teerd en naar Leeuwarden overge bracht, werden pakketten ontdekt waar wel postzegels op waren ge plakt, maar die nooit zijn verstuurd. Echtpaar op tandem aangereden MOORDRECHT. Zaterdagmid dag vond bij het viaduct over de Noord-Ringdijk, alhier een ernstig verkeersongeval plaats. waarvan het echtpaar van Andel uit 's-Gra- vensande het slachtoffer is gewor den. Het echtpaar naderde met een tandem met hulpmotor dit kruis punt. terwijl van de andere zijde, uit de richting Gouda, een luxe auto naderde van de heer Berkesteijn uit Waddinxveen. Doordat de tandem geen voorrang verleende aan het van rechts komende verkeer, werd ze door de auto aangereden en wer den de berijders tegen de grond ge slingerd. Zwaar gewond bleef het echtpaar van Andel op de grond liggen. Per ziekenauto werden bei den naar het van Itersonzickenhuis te Gouda vervoerd, alwaar bleek, dat beiden een arm hadden gebro ken en zware hoofdwonden hadden opgelopen. De Rijkspolitie stelt een onderzoek in. Mevr. Braggaar (Leiden) eerste vrouw, die 25 jaar raadslid is (Van onze correspondent) LEIDEN. Mevrouw C. P. Brag gaarDe Does (P v.d.A.) is Maan dag gehuldigd bij het begin der zitting van de Leidse gemeenteraad. Zij is het enige vrouwelijke raads Goederentrein stort in Berlijnse straat BERLIJN Twee spoorwegarbei ders werden Maandag gedood bij een spoorwegongeluk op een spoor baan in de Sovjet-sector die kort geleden op provisorische wijze in elkaar werd gezet in een poging van de communisten om West-Ber- lijns gebied te vermijden. De rails braken toen een goede rentrein erover reed waardoor de machinist en de stoker om het le ven kwamen. De locomotief en en kele wagons vielen van een hoogte van 20 voet op een straat onder de spoorbaan. Sterfte onder beambten van de mijnen veel groter dan vroeger (Van onze correspondent) HEERLEN. In de jaren na de oorlog is het aantal sterfgevallen onder de beambten van de mijnen aanmerkelijk groter geweest dan vroeger. Vooral onder de admini stratieve beambten kwamen diverse gevallen van plotseling overlijden of overlijden na zeer kortstondige ziekte voor. De hoofdmijnarts, dr J. W. Creyg- ton, heeft hierover contact opgeno men met de directie der staatsmij nen. Er is een commissie benoemd, die een onderzoek zal instellen en een rapport zou uitbrengen. In deze commissie hebben geen vertegen woordigers van de beambten-orga nisaties zitting. De organisaties menen, dat deze materie thuis hoort in de Mijn In lid in Nederland dat het tot een dustrie Raad, waar zij door verte- ambtsp^riode van 25 jaar heeft we- genwoordigers van werkgevers ten te brengen. werknemers moet worden bekeken. Bovendien kwam een groot aantal brieven te voorschijn, die nooit in be stelling zijn gekomen. De postkantoorhouder ging zó te werk, dat iemand die geld stortte ge woon het bewijs van storting kreeg. Het geld gebruikte hij dan echter om de tekorten aan te vullen. Hij moet een ijzeren geheugen hebben gehad, want als er dan brieven kwamen van schuldeisers aan degenen die geld hadden gestort, werden die prompt achtergehouden. Wie geld gestort had, kwam hier echter nooit achter en de schuldeiser schreef maar brie ven tot hij op een goede dag, als weer eens iemand in Nijehorne een stor ting had verricht, zijn geld ontving. Zo stopte de ambtenaar het ene gat met het andere. Dit ging goed totdat dezer dagen een ambtenaar van een instelling, die geld van iemand uit het dorp moest ontvangen, in Nijehorne kwam en persoonlijk bij de crediteur verscheen om eens te zien waar het geld bleef. Toen kwam men tot de ontdekking dat er op het postkantoor een lek moest zijn. Het verwonderlijkste is, dat de kantoorhouder de inhoud van de ach tergehouden postpakketten nooit heeft gebruikt. Al die brieven en pakketten zijn thans aan de verzen ders teruggezonden. Er zijn mensen in Nijehorne, die veertien brieven uit de afgelopen jaren tegelijk ontvin gen. EISENHOWER is onze man!", getuigen deze vrouwen van het Republikeins Nationale Vrouwen comité, die „hun" candidaat om ringen in diens hoofdkwartier, dat in het New Yorkse hotel „Com modore" is gevestigdEisenhower begroet cijn aanhangsters met uit gestrekte armen. DEVENTER. De 26-jarige verzekeringsagent B. heeft kortge leden bij de politie aangifte ge daan, dat uit zijn woning een geldkistje met 1650.zou zijn gestolen. De recherche vertrouwde de zaak niét en voelde B. eens flink aan de tand. Het jongmens erkende tenslotte, dat hij het geld in de loop van de tijd had opge maakt. en, nu hij het moest af dragen aan een verzekeringsmaat schappij, het verhaal van de dief stal had verzonnen. Het lege geld kistje werd daarna opgevist uit de Singelgracht. Tevoren had B. al eens bij de politie aangifte gedaan, dat hij te Bathmen 1700 zou hebben verloren. Thans blijkt ook deze aangifte niet juist te zijn, doch B. hield vol te Bathmen toch 900.te hebben verloren. In '53 internationaal congres en expositie van volkstuinders AMSTERDAM. De volkstuin- groep „Nut en Genoegen" heeft zich op buitengewone wijze ge kweten van de taak van gastvrouw voor de eerste algemene verbonds dag, die de Nederlandse Volkstuin ders Zondag hielden. Niet minder dan 4000 amateur-tuiniers waren uit alle windrichtingen gekomen naar haar tuinen. De voorzitter van het Algemeen Verbond, de heer P. Visser sprak over de grote voorbereidingen voor de tentoonstelling „De Gouden Poort", in September 1953 met het daaraan verbonden internationaal congres. „Daar moeten wij laten zien wat wij presteren," zei hij, „opdat de overheid onze betekenis ziet. Want wij hebben nog steeds geen wettelijke bescherming." Eén slachtoffer Nijmeegs ongeluk nog in levens gevaar NIJMEGEN. De toestand van de 10-jarige J. Sanders was Zon dagavond nog levensgevaarlijk. De twee andere bij het motorongeluk in het Goffert-stadion te Nijmegen getroffen jongens zijn aan de be tere hand. Het zijn broertjes van J. Hendriks en P Wolf; deze zijn Maandag onder grote belang stelling van de Nijmeegse bevol king ter aarde besteld. LONDEN. Prof. Ernst Heinkel, de bekende Duitse vliegtuigbouwer is naar Londen gereisd, waar hij twaalf jaar geleden al zijn visite kaartje heeft doen bezorgen. Zijn machines, dc driemotorige He 111 waren het die in de Blitz" boven de Britse hoofdstad verschenen om er hun dood en verderf zaaiende last te deponeren. Ditmaal ging alles heel vreedzaam in zijn werk. De professor had zijn vrouw meegebracht en zat vriendelijk lachend met een eveneens glimlachende chauffeur, mei een sigaar tussen de lippen in de auto die hem van Liverpool- streetstation naar zijn hotel bracht. Trygve Lie brengt rapport uit: NEW YORK Wat verminde ring van de spanning in de inter nationale situatie betreft zijn de Verenigde Naties de afgelopen 12 maanden weinig opgeschoten, maar in haar streven betere levensom standigheden voor de massa te scheppen kwamen zij een stuk ver der. De verrichtingen en mislukkingen die de Verenigde Naties het afge lopen jaar boekten zijn opgenomen in het zojuist gepubliceerde jaar rapport van secretaris-generaal Trygve Lie. Het betreft de periode van 1 Juli 1951 tot 30 Juni 1952. maar bevat niet Trygve Lies gebruikelijke analyse van de politieke gebeurte nissen van het jaar. Zyn^ commen taar daarop zal ter kennis van de Algemene Vergadering worden ge bracht kort voor dat zij hier op 14 October samenkomt. Lie erkende dat men er niet in geslaagd is een eind aan de Koreaanse oorlog te maken en in zijn rapport merkt hij droog op: „Ten tijde van het schrijven van dit rapport gingen de onderhande lingen nog steeds voort te Pan Moen Jom op Korea." Doch de V.N. brachten bijna 250 millioen dollar op voor hulp aan door de oorlog getroffen Koreanen. Bovendien stelden leden der V.N. dit jaar beschikbaar of beloofden 205.012 834 dollar voor op lange termijn berekende Koreaanse her stelprogramma's. De politieke organen van de we reldorganisatie waren niet succes vol met pogingen om de meest dringende geschillen tussen Oost en West op te lossen die der her bewapening, toelating van nieuwe leden en Duitse verkiezingen. Doch de V.N. hielpen een stroeve vrede te handhaven in zulke moei lijke gebieden als Kasjmir en Palestina. Dc Koreaanse oorlog bood een stimulans voor de ontwikkeling van een systeem van collectieve veilig heid en van een onafhankelijke natie Lybië en voltooiing van de federatie van Eritrea, de vroegere Italiaanse kolonie. Er wordt in het rapport verteld dat 70 achtergebleven landen en gebieden, variërend van Afghanistan tot Tanga nyika. hulp ontvingen. De Verenigde Naties namen meer dan duizend des kundigen in dienst om achtergebleven naties te helpen bij practisch alles rierend van irrigatie tot de opleiding van meteorologen en tuigmakers Der tig millioen dollar werden uitgetrokken om deze programma's dit jaar uit te voeren Industriële projecten in 17 landen ontvingen hulp van deskundigen op zul ke terreinen als zilverbaggeren. petro- leum-raffinatie en schatting van warm- tc-krachtbronnen. Ontwikkelingslenin- gen werden door de Internationale Bank verstrekt aan landen in het Verre Oosten. Nabije Oosten. Zuid Amerika en Europa. Het Kinderen-Noodfonds der V. N keurde 100 programma's voor kinder- zorg goed in 47 landen en gebieden. Het fonds heeft op het ogenblik net toezicht op de tbc-vaccinatic van 58.900.000 kin deren op tal van plaatsen in dc wereld, voert een anti-malaria campagne waar bij 19.900 000 personen betrokken zlln en onderzoekt en vaccineert 23.000.000 moe ders en kinderen met het oog op diver se ziekten. Bovendien helpt het fonds ongeveer 3.500.000 kinderen wat betreft de voedselvoorziening. Daarnaast wer den nog vele hulpprogramma's der Ver enigde Naties uitgevoerd. Speciale aandacht werd gewijd aan de omstandigheden in onder beheer staande gebieden en kolo niën en de inspanningen werden vergroot om deze gebieden politiek, sociaal en economisch voor te be reiden op uiteindelijke onafhanke lijkheid of autonomie. Ossenaar redde zeven Eindhovenaren uit gezonken auto Geredden lieten redder in nat hemd staan (Van onze correspondent) DEN BOSCH De 24-jarige Ossenaar J. van de Wildenberg redde Zondagavond in Ravenstein 7 Eindhovenaren drie volwas senen en vier kinderen het leven toen zij met hun auto in een diepe sloot waren gereden. De dap pere Ossenaar dook onmiddellijk en wist met hulp van boeren de inzittenden op de kant te brengen. Toen allen behouden op de kant stonden, riep een der dames: „O. mijn geldtas." De Ossenaar dook opnieuw en kwam even later met de tas weer boven. „Dank je wel," zei de dame en toen ging het hele gezelschap zich op een nabij gele gen boerderij drogen. De dappere Ossenaar liet men zonder meer in zijn Yiatte hemd staan Voor hem was de hele „Blitz krieg" en alles wat er aan vastzat, „eben nur ein Geschaft" geweest. En zijn komst nu in Londen? Na tuurlijk ook zakelijk, strikt zake lijk. Want de constructeur van de beruchte Heinkels heeft, sinds hij in 1911 zijn eerste stalen vogel bouwde, maar één hartstocht in het leven: vliegtuigen, vliegtuigen! „Weiter nichts." Dat deze vlieg tuigen bij gelegenheid ook bij zul ke betreurenswaardige incidenten als een „Deutscher Krieg" gebruikt kunnen worden is hoogst onaange naam. Maar daarom haast ae pio- fessor dan ook te verzekeren, dat hij ditmaal gekomen is. niet om Groot Brittannië op de knieën te krijgen, doch om het wat aan te biedenom Europa, wal aan te bieden; om wat goed te maken. „Wiedergutmachung, Jawohl mein Herr!'* De Engelsen zijn een grootmoedig volk. En ze zijn evenmin gespeend van zakeninstinct. Bovendien zijn ze beheerst en gedisciplineerd. Er heeft op de autotocht van prof Ernst Heinkel door Londens straten geen enkel incident plaats gevonden. En Britse verslaggevers stonden te wachten in zijn hotel. Tegenover hen heeft de Duitser gesproken over zijn plannen. Jawel, het ging om de Cornet. En om straaljagers. Hij, Ernst Hein kel was bereid ze terwille van de „Kultur" vanzelfsprekend en voor haar verdediging, in Duitsland in licentie te bouwen. Want hij, de verliezer van Wereldoorlog II, is nu eenmaal met moderner machines uitgerust dan de Britten, die op VE-day overwonnen en voordien zijn fabrieken aan de Oostzee met bommen hadden bestookt. Dat bedrijf aan de Oostzee, waar in Hitiers dagen 50.000 arbeiders werkten is overigens in Russische handen. Heinkel heeft echter alweer een nieuwe industrie in Stuttgart. „Beter dan de Engelse", zegt Heinkel. „natuurlijk. Wij Duitsers weten nu eenmaal van aanpakken." Als Engeland zijn voorstel niet zou accepteren zou dat van domheid getuigen. Maar of het gebeuren zal? Èr zijn wel eens vaker Duitse voor stellen van Duitsland door Engeland afgewezen. Maar daarover hebben de journalisten niet met de pro fessor gesproken. Alles was im mers zuiver zakelijk ditmaal.... Heeft vriendin van gedode verpleegster zelfmoord gepleegd? WIMEREUX. Commissaris Gratiën, die het onderzoek leidt in verband met de geheimzinnige dood van de Britse verpleegster Sybil Johnson te Wimereux, heeft zich vandaag voor overleg met Scotland Yard naar Londen begeven. Hiertoe is besloten, omdat een vriendin van het dode meisje de 58-jarige Gertrude Webster gisteren in haar woning te Londen dood werd aangetroffen. Vermoedelijk heeft zij door het opendraaien van de gaskraan een einde aan haar leven gemaakt. Zij zou dit weekeinde naar Frankrijk gekomen zijn voor de identificatie van het stoffelijk overschot van de verpleegster. in (Van onze parlementaire redact® DEN HAAG De nieuwe nisterslijst bevat weinig verrass gen. Deze ziet er als volgt uit: Minister-president en Algeitf Zaken: dr W. Drees (PvdA) Vice-premier en Maatschappei Werk: prof. dr L. J. M. Be (KVP); Buitenlandse Zaken: mr J. B e y e n (partijloos) De tweede minister op Buiti landse Zaken: mr J. M. A L-j (KVP); Justitie: mr L. A. Donk (PvdA); Binnenlandse Zaken: vacant; Onderwijs, Kunsten en Wet schappen: mr J. M. L. Th. Cs (KVP); Financiën: J. v. d. Ki (PvdA); Oorlog en Marine: ir C. S (CHU); Verkeer en Waterstaat: mr Algera (AR); Wederopbouw en Volkshuis! ting: ir H. B. J. Witte (KVPi Economische Zaken: prof. dr Zijlstra (AR); Landbouw, Visserij en Voedj voorziening: S. L. Mansk (PvdA); Sociale Zaken: J. G. Suurh (PvdA); Overzeese Rijksdelen: prof. mr W. J. A. Kernkamp (CHU) Publiekrechtelijke Bedrijfsorg satie: A. C. de Bruyn (KVP Van de Staatssecretarissen de heren Moorman (KVP) Kranenburg (PvdA) op C log en Marine aanblijven, alm hun collega's op Sociale Zal Van R h ij n (PvdA) en Ml ten dam (partijloos). De ba ming van mej. Tjeenk TC link (PvdA) op Sociale Z: gaat dus, vermoedelijk op eigen verlangen niet door. nieuw staatssecretariaat voor middenstand zal worden gescha op het departement van Econc sche Zaken. Ook in de vacal C a 1 s op O.. K. en W. zal cv worden voorzien. Voor beide la genoemde functies ligt het m bedoeling leden van de KVP te trekken. Ambtenaar verdwijnt met alle salarissen van ministerie MADRID De Spaanse politie heeft alle buitenlandse politie-in- stanties verzocht kapitein Julian Rodriquez Pastrana, hoofd-betaal- meester van het ministerie van Oor log, bij aantreffen te arresteren. Rodriquez wordt er van verdacht het land verlaten te hebben met de maandsalarissen van de gehele staf van het ministerie, zijnde een be drag van circa 4.000.000 peseta. Hij had vijf dagen verlof gekregen en zou op 27 Augustus weer hebben moeten terugkeren. Uit een onder zoek is gebleken, dat hij reeds voor zijn verlof in het bezit was van een paspoort en reisdocumen ten. UIT AMERSFOORT Tanker ramt Deense sleepboot KOPENHAGEN. Het 2737 ton metende tankschip „Benno" uit Hamburg is Maandag in botsing ge komen met een Deense sleepboot ter hoogte van de ingang van de haven van Kopenhagen. De tanker ramde de sleepboot aan stuurboordzijde Het vaartuig bleef enkele minuten aan de boeg van het Duitse schip hangen voor dat het in 30 voet diep water zonk. De bemanning, bestaande uit drie koppen, sprong op het laatste ogen blik overboord en werd kort daar na opgepikt door in de nabijheid liggende schepen. De tanker leed geen schade. NEW YORK. De Ver. Naties gaan een „zwarte lijst" aanleggen van alle zeelieden en personeelsle den van luchtvaartmaatschappijen, die onwettig in verdovende middelen handelen. De lijst zal aan de leden- staten van de V.N. worden toege stuurd, in de hoop, dat de betrokken regeringen de schuldigen zullen straffen. In het jaarrapport van Trygve Lie, waarin deze maatregel wordt bekend gemaakt, constateert Lie. dat vele landen, waaronder Ne derland, moeite hebben om de toe nemende handel in narcotica te be teugelen, SOEST Mishandeling gestraft Lafhartig en schandalig noemden respectievelijk de Officier van Jus titie en de Utrechtse Politierechter het optreden van een 53-jarig tuin man uit Soest die zich voor de Utrechtse Politierechter moest ver antwoorden wegens mishandeling van een 12-jarige knaap, zekere L. W. Het had er zo op het eerste ge zicht ook wel sterk de schijn van. Volgens het proces-verbaal had de verdachte de knaap een paar schop- Sen gegeven toen zijn zoontje zich ij hem was komen beklagen, dat de getroffen knaap hem de weg versperde. Maar achteraf bleek uit '6 mans uitlatingen, dat hij nogal wat hinder ondervindt van de kin deren uit de omtrek, die het op zijn fruitbomen hebben gemunt. Klachten bij ouders hielpen niet en toen heeft de tuinman maar eigen rechter gespeeld. Wat natuurlijk niet mag De Politierechter deed de zaak met 30.boete. subs, tien dagen hechtenis af. De Officier van Justi tie had 40.boete plus een week voorwaardelijke hechtenis geëist. WATERSTANDEN 's GRAVENHAGE 2/9. Mannheim 1.90 —0.08. Trier 0 87 +0 09. Keulen 0.65 —001. Ruhrort 2.58 —0-02. Lobith 8.49 —0.03. Nijmegen 6 32 —0.02 Arnhem 6.54 —0 03, Eefde 1.74 +001. Deventer 0 95 +0.01. Namen (La Plante) 1.32 +0.03. Borgharen 39 35 —0.12. Belfeld 10.76 —0.16, Grave (benj) 4.68 +0.03. Goed winterprogramm van KCC en KVU Het Katholiek Cultureel trum en de Katholieke volksi versiteit hebben in grote trek hun programma's voor het korr de seizoen bekend gemaakt. Het KCC zal ditmaal in tea stelling tot enig jaar ook noi de maand April een avond ge Het programma aan deze inj ling is zeer veelzijdig. Zo be men op 14 October met de let kundige Lode van Gend die Vlaamse humor zal behandelen Op 18 November komt de ambassadeur in Moskou dr I Visser, die zal spreken over herinneringen aan de Sowjet l De heer W. Jansen uit Ara foort zal op 16 December een serie houden over nieuwe in< menten en methode der medi wetenschap. Een en ander zal een documentair filmpje van Disney worden geïllustreerd. Over kerkelijke aangelegens zal dr van der Poll, hoogleraa Nijmegen 18 Jan. spreken. Dr Hevster houdt op 17 Dec. voordracht over „Onze gro jongens en meisjes". Dit is vervolg op de vorig jaar door gehouden lezing: „Het schoolgi de kind". De avond van de 17de Maai gewijd aan het herstel van de' kelijke hiërarchie in Neder! De heer W. Rooymans uit Ut zal hierover spreken. Met een kleinkunstavond Joop Keeser en Cor de Man ff het seizoen op 14 April beslote De R.K. Volksuniversiteit r voor het volgende seizoen vijf sussen op het programma s Dit jaar kan men voor het als gezin van de R.K.V.U. lid den. De eerste cursus begint 1" tober. Gedurende drie avondei de Hilversumse componist C van Hemel spreken over „De. fonie". Na de muziek komt de schi! kunst aan de beurt. Hieraa evenals vorig jaar een bezoek een museum verbonden. De volgende cursussen dr meer een ethisch religieus ka ter. In Januari zal dr Thysa Utrecht het oecumenisch vraaf toelichten. De cursus die in Februari tn heeft tot onderwerp: De emani tie van de Rooms Katholieke Nederland. In Maart tenslotti een drietal op dit gebied zeei zake kundige sprekers een 01 geven, over de verhouding var sexuele leven ten opzichte van zin en religie. Deze cursussen worden go? in het gebouw van de Amers: se Gemeenschap. Het KCC bijeen in het paviljoen van Berghotel. Ruit ingedrukt ei bloemen ontvreeiT Van de bloemenkiosk teger de Academie voor Beeldende sten, eigendom van de heet werd hedennacht een tweetal jes ingedrukt. Een Keulse pot rode gladiolen en een bos gladiolen werden ontvreemd! schade bedraagt ongeveer tien den. Voor de tweede maal aardbeienoogst AMSTERDAM, Dc vcili" Roelofarendsveen kreeg de 1 jaren in de maanden SepteniD" tohor Por» aanTionliike aanvoer tober een aanzienlijke aanv z.g. tweede oogst aardbeien, een speciale teeltmethode yov tweede maal van dezelfde pia oogst worden. Maandag wer 600 doosjes aangevoerd. *'3® een gedeelte aangekocht wera export naar België. De PrVf deze aardbeien is iets lager a van het vroege gewaf.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 4