Ezel en „Olifant lijken op spiekende scholieren Een detective reist over het Kanaal GELEZEN- Partijcentralen in VS. volgen zelfde tactiek Familie van Perzische Sjah in ons land Medicijnen en efficiency bepalen Jaarbeurs Staatsvijand nummer 1 is de werkloosheid ENGELSE VAKVERENIGINGSLEIDERS IN UITERST MOEILIJKE POSITIE r lledige compagnie immando-troepen naar Suriname mmando-troepen half jaar naar Suriname Chefarine „4" doet wonderen Fu Wmmillir1TflHn Eerste steen gelegd voor grote hal van de Jaarbeurs Jaarbeurs is tot zes uur geopend Vijf jaar voor desertie in Korea Utrechtse Opera geeft radio-première van „Die Kluge" Problemen op het TUC-congres NVV heeft nog geen tweede voorzitter en gewogen lensdag 3 September 1952 8 jf-en-twintig-duizend ondwaterstandsbuizen in Nederland ItJWARDEN. Toen begin van dit jaar door de Neder- Heide Maatschappij werd Men met het plaatsen van de inaterstandsbuizen in haar ^J?ebied Heerenveen, werd be- td. dat er 10 „punten" per louden kunnen worden aangc- ■t- Het werk verliep echter zo dat per dag gemiddeld 25 Iwatcrstandsbuizen konden aangebracht, met het ge- dat thans practisch alle 2610 in de diverse percelen in •and rijn neergelaten, er het gehele land zullen van deze buizen worden Selaten. De provincie Utrecht, het kleinste oppervlak en ruim 800 buizen, is inmid- reeds gereed gekomen. Het van deze arbeid, welke wordt ancierd met behulp van Ame- £se dollars, is na te gaan. - gronden een te veel en tekort aan water hebben. «mmando-overdracht Zeemacht Nederland Of HELDER Schout bij 1 C. W. Slot. commandant zee- >t Nederland, heeft Dinsdag tod zijn commando overgedra- «an de met ingang van 1 Sep- tot schout bij nacht bevor- commandant F. T. Burghard. voor beiden het feit hebben opgele verd dat zij op korte termijn nieuwe topfiguren moesten aanwijzen in het partijbestuur waarvan zij de leiding niet voor honderd procent konden aanvaarden. Ingewikkelde organisatie De hoofdkwartieren beschikken over een staf van circa honderd wer kers ieder, deels betaalde functiona rissen. deels vrijwillige krachten. Daartoe behoren degenen, die de speech mede opstellen, kranten, tijd schriften en radio van het dagelijkse nieuws voorzien, de reizen organi seren, interviews voorbereiden, heel de verzorging hebben van de rond reis door het land. Het hoofdkwartier staat in nauw contact met het uitvoerend comité der partij, dat tijdens, de campagne veel extra krachten 'aan het werk heeft. Dat van de republikeinse partij telt tegen de 150 leden, dat der (Van onze correspondent) 'EU'' l'ORhDe Washington Postbracht onlangs een canca- i de ezel en de olifant (de symbolenrespectievelijk van de Mikeinsc en democratische partijen) als spiekende scholieren bij r afkijkende hoe zij hun verkiezings-stratcgie opstellen. Daarmede i situatie in beide kampen treffend-raak getekend. Want zelden of I heeft er een zo opvallende gelijkenis bestaan tussen de methoden i de beide tegencandidaten voor het presidentschap in de aanvangs- ode van hun campagne gevolgd. omstandigheden die beiden heb- jenoodzaakt af te wijken van de hun voorgangers als norm aan- raen organisatie waren vrijwel tick Noch Eisenhower, noch enson hebben de loopbaan ge- j die gewoonlijk aan het presi- jchap voorafgaat. Zij hebben actief deelgenomen aan het alge- politieke leven. Ze hebben niet voorbereid op het streven het hoogste ambt in de staat. :cbben niet de contacten gelegd ie personen om zich verzameld hen daarbij behulpzaam en van •t zouden kunnen zijn. Ze heb- uch van te voren niet met het op hogere aspiraties intensief oeid of ook maar zijdelings bezig jöen met kwesties van interne j.politiek. Ook Stevenson niet, jcandidaatstelling voor het gou- «chap van Illinois in 1948 bij even onverwacht kwam als s die voor het presidentschap en ich als gouverneur op de proble- van dat ambt concentreerde, sn van beiden hebben ook maar !e verste verte een soortgelijk iet gehad met hun naaste mede- ers tijdens de campagne, de hun de congressen toegewezen can- ten voor het vice-presidentschap. 'niman lang voor zijn herverkie- in 1948 gekend heeft met Bark of Franklin D. Roosevelt destijds Wallace en Truman. Senator ard M. Nixon was voor generaal shower èn als mens èn als poli stot aan de conventie in Chica- en onbekende. Gouverneur Ste en zal senator John Sparkman ms als politicus iets nader heb- gekend, maar tot aan de laatste ivan Juli van dit jaar toch nooit tweede man in hem hebben ge- grotere moeilijkheid moet 'N' HAAG In de tweede helft September zal uit Roosendaal olledige 103e compagnie Com- fotroepen voor zes maanden Suriname vertrekken. De be ing van deze detachering is om de groene baretten ook rouwd te maken met de dienst er. tropisch klimaat. democraten ongeveer vijftig minder. Ieder comité heeft een bezoldigd tij delijk personeel van circa driehon derd man. Van uit de comité's lopen de draden naar de partij-afdelingen in de 48 staten der Unie, die allen van het benodigde propaganda-mate- riaal moeten worden voorzien en wier activiteit van het grootste be lang is voor het welslagen van de tournee die de candidaten voor hel presidentschap en vice-president- schap door het gehele land maken Een verkiezingscampagne is dus voor een candidaat voor het presi dentschap allerminst een sinecure Zijn inzicht en kracht als organisator en politiek leider worden daarbij op een zware proef gesteld. „Zware artillerie Eisenhower spreekt voor het eerst verkiezingstaai ATLANTA De Republikei- nen, die geklaagd hadden, dat Eisenhowers toespraken „te slap" waren, kunnen tevreden zijn. De generaal heeft Dinsdag, op zijn rondreis door hei Democratische Zuiden, de typisch-felle verkie zingstaai gebruikt Met „zware artillerie" vuurde hij een salvo af op de Democratische regering, die hij „een poel van corruptie en schandalen" en „een janboel van hoog tot laag" noemde. Hij bezigde voort uitdrukkingen als: „incompetentie", stupiditeit" en „zwendel". „EERST DE FOTOGRAAF WEG (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Toen de KLM- Constellation „Friesland" uit Da ran (Arable) Dinsdagmiddag op Schip hol was geland, en de passagiers uitstapten, bleven er 4 in het vlieg tuig zitten. „Eerst de fotograaf weg", zeiden ztf- Toen de pers fotograaf was verdwenen, daalden zij langzaam het trapje af. Een gezette vrouw van ongeveer 65 jaar, met een nors gezicht, sterk geblondeerd haar, en de handen voor het gezicht er mocht misschien toch nog een fotograaf staan daalde voetje voor voetje de trap af. Zij werd gevolgd door een jon ge. donkere vrouw, die graag lach te. Zij had een klein donker jonge tje van ongeveer vier jaar op de arm, haar zoontje. In hun gezelschap bevonden zich nog een hofdame en een secretaris. die bedrijvig rond dc dames holde, en iedereen boos wegsnauwde. Het waren de moeder en de zus ter van de Sjah. zo vernamen wij. De oude norse dame keek ons van onder haar met maskara bewerkte oogleden zo boos aan, dat we niets dorsten te vragen. De prinses was later iets spraakzamer. Men ging naar New York. en het jongetje heette Nasir. ..Ik prinses? Ik weet het niet." Zij lachte vriendelijk. Het gezelschap reisde onder de naam Isadi. Het reisde met diplo matieke paspoorten en blijft tien dagen in Amsterdam, dan reist men met de „Statendam" naar New York. OP DE JAARBEURS demonstreert Remington een nieuw scheer-ap- paraat. Hij zou zijn Amerikaanse aard verloochenen als hij er géén bijzonder reclame-stuntje van maakte Bezoekers (met baard!) kunnen zich laten scheren door kleindochters van Uncle Sam, het- - peen duidelijk in hun kledij tot uiting komt. Begraven schat na twaalf jaar teruggevonden BRUSSEL. Voordat een Jood se juwelier uit Brussel in 1940 naar Argentinië vluchtte, begroef hij een gedeelte van zijn juwelen in een park te Scharbeek. Dezer dagen, dus twaalf jaar later, is de juwelier naar Brussel terugge keerd om er zijn schat weer op te graven aan de hand van een in 1940 gemaakte plattegrond. Erg- gemakkelijk ging dit niet. aangezien de aanleg van het park sedertdien geheel gewijzigd was. Na vier dagen graven werden de juwelen echter teruggevonden. De wollen sok, waarin ze verborgen waren geweest, was geheel ver teerd. Na een onderzoek door het parket te Brussel kon de eigenaar zijn juwelen meenemen. Dezelfde juwelier had eveneens een aantal kostbare sieraden begraven in Frankrijk en hij heeft ook deze te ruggevonden. Vijf doodvonnissen in Roemenië geveld LONDEN. Een Roemeens mi litair gerechtshof heeft vijf Roe menen ter dood veroordeeld „we gens sabotage aan het werk van het kanaal tussen de Donau en de Zwarte Zee". Vijf beschuldigden kregen straffen van 20 jaar tot le venslang, in sommige gevallen ver bonden met dwangarbeid. DRIEDUIZEND FIRMA'S IN UTRECHT Van bromfiets tot telefoon-recorder, die oproepen automatisch beantwoordt (Van onze redacteur economie) UTRECHT. Tienduizenden artikelen van 3000 firma's afkomstig uit 28 landen, zijn van twee tot elf September in deze stad van Dom en singels te zien en te koop: de 59ste Jaarbeurs is begonnen. Nu dit keer de agrarische sector is weggevallen, kan men deze beurs misschien het best karakteriseren, door er de sectoren van de medische- pharmaceutische industrie en die van de middelen, ter bevordering van de efficiency, uit te lichten. Men vindt er een medisch paviljoen van 2200 m- met 47 stands en 111 fabrikanten. En op de Croeselaan, waar andere jaren de eggen, ploegen en maaimachines regeerden, zien we nu kantoormachines en meubelen en materiaal voor intern transport, kortom al die zaken, die mogelijkheden bieden tot verhoging van de productiviteit. Maar met de medische zaken en de efficiency zijn we er natuurlijk niet. omdat men zeker de aandacht moet vestigen op de afdeling Wo- ninginrichUng met meubelen en wo- ningstextiel, die uitgebreider is dan anders, terwijl daarnaast op de vierde verdieping Vredenburg de nieuwe lederwarenafdeling niet mag worden vergeten. Dat zijn dan de grote lijnen. Voor de details staat men voor de rijstebrij berg van de keuze van enkele uit tienduizenden zaken, die vrijwel al le de moeite van het noemen waard waren. Het is bepaald een teken des tljds, indien men rondwandelend een aan. zienlijk aantal soorten en merken bromfietsen kan ontdekken. Ook wordt het na enige studie duidelijk, dat de overgang van wat een brom mende fiets is, naar wat een klein motorfietsje moet worden ge noemd, vaag begint te worden. Ziet de Italiaanse Cuccioli-Ducati, nota bene eeen viertakt kopkleppeer, die met zijn 48 c.c.-cylinder inhoud 1.5 pk voortbrengt. De maximumsnel heid? Laten we er over zwijgen, maar moet dat op het fietspad? Planbord Van wel heel andere aard is eer. magnetisch planbord: het planbord zelf is niet nieuw, maar wel de mo gelijkheid er magnetische, gekleur de blokjes op vast te kleven, die de ontwikkelingsgang van ieder pro ductie-object kunnen aangeven Dan zien we de „eigen bood schappendienst", een telefoonre corder, die een binnenkomende oproep automatisch beantwoordt, met een vóór uw vertrek uitge sproken mededeling: „ik ben be reikbaar op enz of wat u maar wilt. Nuttig voor artsen en kantoren. Voor enthousiaste fotografen ad viseren wij een bezoek aan de ge combineerde 16/35 mm camera „Ca- meflex" van Eclair uit Parijs. Men kan met dit apparaat filmen van een vliegtuig uit, maar evengoed onder water; bovendien is het ge schikt voor cassetten tot 120 meter In 30 seconden wordt het van 16 mm., 35 mm en omgekeerd; het is niet zo wonderlijk te horen, dat nie. mand ter wereld zo'n camera bouwt. Zo kan men doorgaan, b.v naar de Jolly Joy. een want voor kinde ren, die een losse duim en pink heeft, waardoor grijpen mogelijk wordt., terwijl een bepaalde pols- construciie het afglijden juist on mogelijk maakt. De linkerhand draagt de afbeeelding van ..Jantje huilt" rechts het lachende tegendeel. Dit dan voorzover de zaken, die men ook met een niet-vaktechnisch oog kan bevatten Van die andere, waarvoor men wel iets van tech niek dient te weten, kunnen wc niets zeggen; dat blijft het terrein van dc vakmensen, die ook zonder deze keuze hun weg wel vinden tn die vele nuttige, maar myste rieuze zaken. (Advertentie l.M.) TEGEN PIJNEN EN GRIEP. 20 tsbUtlen 75 Cl» UTRECHT De heer F. H. Fen- tener van Vlissingen, kleinzoon en naamgenoot van de ere-voorzitter van ae Raad van Beheer van de Kon. Ned. Jaarbeurs hoeft Dinsdag middag de eerste steen gelegd voor de nieuwe hal op het Crocselaan- terrein. De niechtigheid werd bijgewoond door oe Commissaris der Koningin, de burgemeester, leden van de Raad van Beheer en vele verte genwoordigers van het bedrijfs leven. UTRECHT. De jaarbeurs zal voor het eerst tot 's middags zes uur, inplaats van tot vijf uur, geopend zijn. Dit besluit, dat beschouwd moet worden als een proef. Is geno men op voorstel van de adviescom missies uit dc deelnemers. tAdvertentie I. A7.) DEN HAAG De advocaat-fis caal van het Hoge Militaire Ge rechtshof vroeg Dinsdag bevesti ging van het vonnis van de krijgs raad te velde tegen de soldaat J. K. uit Rotterdam. K. had zich van 9 Januari tot 15 Maart in Korea aan zijn dienstverplichtingen ont trokken. Hetzelfde deed hij van 20 Maart 1951 tot 27 Augustus 1951 in Japan. Het vonnis van de krijgs raad luidde vijf jaar met aftrek. Première van Van Deldens concert voor harp en orkest in Amsterdam AMSTERDAM Op het volks concert, dat het Concertgebouwor kest op 20 September in het Am sterdamse concertgebouw onder lei ding van Eduard van Beinum geeft, zal Phia Berghout als soliste optre den in de première van het con cert voor harp en orkest van Lex van deldcn. Het aantal soloconcer ten voor harp is bijzonder beperkt. Van Delden componeerde zijn con cert voor Phia Berghout, die het ook op 22 September in Utrecht zal spelen, waar het o.l.v. Paul Hup- perts door 't Utrechts Stedelijk Or kest wordt uitgevoerd. Winchester GOLDEN VIRGINIA CORRY VONK, met pop en schaap (Veronica?) en Wim Kan zijn Dinsdag met hun ABC-cabaret in een KLM-vliegtuig ondercom mando van de schrijvende piloot Viruly naar de West vertrok ken. Op het New Yorkse tussen station blijven zij een paar dagen, om dan verder te vliegen naar Suriname en de Antillen, ivaar het publiek al op hun komst zit te wachten. Dode vrouw op strand bij Boulogne teas inderdaad de verpleegster Johnson LONDEN. Een kleine, bebrilde dectective van de Franse Sureté Na tionale, met een actetas en een regenjas, is gisteren het Kanaal overge stoken. Inspecteur Marcel Gratiën van de Vliegende Brigade kwam In Londen de sleutel zoeken tot een raadsel, dat de justitie van z(jn land sedert enige dagen bezig houdt: wie was de jonge vrouw, die dood op het strand van Wimereux nabij Boulogne werd aangetroffen? Verdronk zjj of heeft iemand haar vermoord? De passagiers van de Kanaalboot heb'^ i de bescheiden man, die diep in g. achten in een eerste klas cou pé van de boottrein zat verzonken, nauwelijks opgemerkt of te zien gekregen. Een man van Scotland Yard haalde hem af van Victoria- streetstation. Tegenover assistent commissaris Hugh Young van Scot land Yard vertelde inspecteur Gra tiën. dat indien de verpleegster Sy bil Johnson werd vermoord, de Franse politie haar moordenaar wil vinden De Britse politie gaf hem de vrije hand en de Franse speur der is onmiddellijk aan het werk gegaan. Onderkleren, schoenen, een arm band en een paar foto's kwamen uit zijn actetas te voorschijn. Een vrien din van het slachtoffer herkende alles als het eigendom van Sybil Johnson. Toen gegevens betreffen de het gebit van Sybil Johnson bij een Londcnse tandarts waren ver kregen. kon de identiteit van de dode jongevrouw onomstotelijk wor den vastgesteld. Maar deze identi teit is dan ook het enige waarover inspecteur Gratiën zich tot dusver zekerheid heeft verschaft Dat ten minste heeft hij de verslaggevers verteld, die hij overigens tevieden stelde met de mededeling, dat hij tal van inlichtingen inwon, die voor het onderzoek van belang zullen zijn. De kamergenote van Sybil John- son, mrs. Eva Frederick, is met j inspecteur Gratiën naar Frankrijk gegaan. Men heeft voorts ontdekt. dat miss Johnson in Mei j.l een be zoek aan Frankrijk bracht en ver volgens naar Wiesbaden in Duits land ging. Zij zou op zoek zijn ge weest naar een gekleurde Ameri kaanse soldaat, die ze in Engeland 1 had leren kennen. UTRECHT De Utrechtse Opera geeft op 19 September met de Haarlemse Orkestvereniging voor de NCRV een volledige uitvoering van de opera ..Die Kluge" van de Beier se componist Carl Orff. Deze sprookjesopera werd reeds in een aantal steden van ons land door de Utrechtse Opera opgevoerd. Het was het eerste werk waarmede dit gezel schap op de planken verscheen. De Haarlemse Orkestvereniging staat onder leiding van Chris Burgers, die een speciale radiobewerking van dit werk vervaardigde. OOSTERHUIS OP NW-CONGRES: „Loonsverhogingen hebben vérgaande consequenties", zegt A. Vermeulen (Van een onzer redacteuren) SCHEVENINGEN. „De vrfje wereld zal het moeten aandurven vér strekkende fiscale en economische maatregelen te nemen, teneinde de arbeidersklasse tegen staatsvijand nummer één, de werkloosheid, te be schermen. Moge de komende regering zich daarvan bewust zün." Dit zei de voorzitter van het NVV, de heer H. Oosterhuls, in de rede, waarmee hU het congres van het Verbond opende. De tweede spreker, de heer Ad. Vermeulen, zei: „Als we een mogelijkheid zien het consumptlcpetl te ver hogen, zullen wU die mogelijkheid meteen aangrijpen. Beseft echter wel. dat nieuwe loonronden vérgaande consequenties kunnen hebben". In het Kurhaus te Schevenlngen houdt het Nationaal Verbond van Vakverenigingen van 2 tot 6 Septem ber haar jaarlijks congres. Dit con gres werd door de voorzitter H Oos terhuis geopend. Hij zei o.m.: „Wij hebben de indruk dat ener zijds de overheid meer geld int dan uitgeeft, anderzijds in net particu liere bedrijfsleven een deel van de gelden wordt opgepot. Is dat inder daad zo, dan zal er alles op moeten worden gezet, deze deflationistische situatie op te heffen door verho- portproducten zo zwaar belasten, dat de vrees gegrond is, dat we export landen erdoor zouden verliezen. In dit licht moet men ook de even tuele compensatie voor de te ver wachten huurverhoging, die In studie is, bezien. Het is nog een vraag of deze compensatie de vorm van een loonronde dan wel van een belasting verlaging zal krijgen. Fel hekelde hu het beleid van het College van Rijksbemiddelaars, dat zelfs na vele maanden nog geen be slissing heeft genomen over de ver ging van de overheidsuitgaven óf hoging der lonen van de landarbei- door belastingverlaging. Wij zouden ders bij belastingverlaging voorzichtig- j heid willen bepleiten, omdat zij zou kunnen leiden tot verschuiving in de verdeling van het nationale in komen ten gunste van de hogere inkomens." De heer Oosterhuis deelde mede, dat het NVV 425000 leden heeft. Een meer gesloten organisatorisch optreden van alle Nederlandse werk nemers noemde hij wenselijk. „Wij voelen voor het loslaten van de geleide loonpolitiek niets," was zun conclusie. Met voldoening constateerde de heer Oosterhuis. dat in dc sector van de PBO tussen werkgevers en werknemers overeenstemming is be reikt over de pariteit ln de pro ductschappen in de voedselvoorzie ningssector. De heer Vermeulen ging in op de vraag of de vijf procent verbruiks- beperking nog niet opgeheven zou kunnen worden. Hij stelde in zijn antwoord eerst dat volgens de cijfers van het CBS deze vijf procent geen vijf procent meer ztjn; de kosten van het levens onderhoud zijn intussen gedaald. Hij wees erop. dat een toestemming tot verhogen der lonen wellicht op de binnenlandse markt geen nadelige gevolgen zal hebben, doch de verho ging van arbeidskosten zou de ex- Nederlandse tomaten in Stockholm gestolen STOCKHOLM Achthonderd to- maten zijn dezer dagen gestolen uit het Nederlandse paviljoen op de St. Eriksma „SSA", de Zweedse jaar beurs. zo meldt „Dagens Nyheter". Het paviljoen was een paar uren onbewaakt, omdat alle Nederlanders op een cocktailparty bij hun gezant j waren. Er zal geen aangifte bij de politie worden gedaan, aldus het Zweedse blad. (Van een onzer redacteuren) i ET Britse vakverenigings wezen is, sinds in de herfst van het vorig jaar de Conser vatieven hun infrek hebben ge nomen in de regeringsgebou wen van Whitehall, met langer een van de zuil envan het Britse gouvernement. Het is duidelijk, dat de positie van de vakbonden er tlaardoor aanzien lijk gemakkelijker op is geworden. Oppositie in de gelederen, gericht tegen noodzakelijke, maar voor de arbeidersklasse soms wat pijnlijke maatregelen men behoeft maar aan Cripps versoberingspoütiek te denken om te begrijpen wat wij be doelen plaatst de leiding veel minder dan in het recente verle den, direct voor een gewetenscon flict. Wie echter menen zou, dat deze leiding daarom na het verkiezings succes van de Tories in een benij denswaardige positie is komen te verkeren, miskent en de situatie en de mentaliteit, waarvan de Engelse vakverenigingsmannen te allen tijde hebben blijk gegeven. Het moge waar zijn, dat het grote publiek in Engeland in de dagen van de algemene staking van 1926 of van de zogenaamde „rode week" van 1919. de Algemene Raad van de Vakbonden of hun jaarlijks congres als een gezelschap van ge vaarlijke revolutionnairen beschouw de, niemand van datzelfde publiek zal kunnen ontkennen, dat de vak verenigingsleiders zich steeds heb ben doen kennen als mensen met een bijzonder groot gevoel van ver antwoordelijkheid. niet alleen voor de directe belangen van hun eigen groep, maar ook voor de belangen der gehele Britse natie. En wie zou durven veronderstellen, dat dit er minder op zou zijn geworden in een tijd. waarin het Britse vakver enigingswezen zich een plaats h<?iit veroverd temidden der Britse open bare instellingen? Leiders en massa Welnu, de belangen van Groot Brit- tannié staan momenteel op het spel. Het loonpeil en de mede daarvan af hankelijke prij^ der producten vormen een dagelijkse zorg nu Engeland z(jn positie "P de wereldmarkt door con currenten ziet bedreigd Het probleem van de herbewapening, dat vanwe ge de daaraan verbonden economische consequenties onmiddellijk hiermee samenhangt, raakt onmiddellijk dc bui tenlandse politiek van het 'and Indien de Lahour-partij over die buitenlandse politiek er meningen op na hield, die van de opvattingen van een Men bij voorbeeld totaal verschilden, zou de kwestie nog enigszins anders liggen. Maar dat is niet het geval. Daarom ook hebben de vakverenigingsleiders zich achter de herbewapcnlngspolltiek van de regering geschaard, daarom ook hebben zij er bij de arbeiders op aan gedrongen hun looneisen te matigen. Zb hebben daarbij de tegenstand ont moet van wat men gemakshalve „Bc- vanisme" noemt En wat men thans op het vakverenigingscongres van Margate beleeft. Is een slag tussen leiders, die een zware verantwoording te dragen hebben en massa's, die het psycholo gisch bijzonder moeilijk valt voor een regering, die zij niet meer als de hun ne beschouwen en die zij wantrouwen, dezelfde of zwaarder offers te bren gen als in de dagen van Dalton en Cripps Afgaande op een vluchtige indruk, gebaseerd op persverslagen van de eerste congresdag, zou men wellicht geneigd zijn de conclusie te trekken, dat de bezadigde vertegenwoordigers van het vakbondsapparaat het terrein volledig beheersen. Heeft de Mijn werkers Unie zich niet bereid ver klaard voorzichtig te zijn bij het stellen van bepaalde eisen? En heeft de groei, ende critiek op Churchill's bewind voor loplg njet do vrij ongevaarlijke uitweg gevonden van een protest tegen de opnieuw ingevoerde betaling voor recepten, gebitten en geneeskun dige hulp? Morele autoriteit Wat zaak echter zo gecompliceerd maakt iE de omstandigheid, dat de Al- gemcene Raad van de Vakverenigingen en het jaarlijkse Vakvcrentgingscon- gres niet over uitvoerende macht be schikken Zij kunnen slcchts adviezi -- verstrekken over datgene wat naar hun mening de vakverenigingen hel beste zouden kunnen doen. Maar zij beschik ken niet over de macht om cr voor te zorgen, dat zU ook inderdaad zo hande len. Hieruit moet men niet afciden de Algemene Raad der Vakverenigin gen niet over autoriteit beschikt. Inte gendeel, zijn autoriteit tg juist bijzon der groot. Maar het is een morele auto riteit. geen directe zeggenschap. En het is Juist de morele autoriteit van de leiders, die in het geding Is, bij dc problemen waarover than6 In Margate wordt gesproken. Het Trade Unlnon Congress kan uit een soort van Brits verantwoorde lijkheidsgevoel de nationale politiek ondersteunen. Het kan deze politiek niet zelf maken. En Indien deze natio nale politiek waarover velen in Groot Brittannlë. ook bulten de rijen der op positie, het volkomen eens zijn zwak is, dan wordt het voor mensen als Arthur Deakin c.s steeds moeilijker als arbeiderslciders datgene te doen. wat zij als Britten zouden willen. Plaats van J. G. Suiirhoff wordt tijdelijk bezet (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Het congres van het N.V.V. heeft vandaag het ver- bondsbestuur en het dagelijks be stuur geheel herkozen, met uitzon dering uiteraard van de tweede voorzitter de heer J G Suurhoff, die thans minister is. In deze va cature is nog niet voorzien. Men vond het niet juist op zo'n korte termijn een beslissing te nemen, temeer daar de voorzitter, de heer H. Oosterhuis, binnenkort 60 jaar wordt en dus op het eerstvolgende congres van 1955 zijn functie zal moeten neerleggen. Het ligt in dc lijn der verwach ting dat de tweede voorzitter dan de leiding van het N.V.V. zal krij gen. zodat men deze tweede voor zitter met zorg wil uitkiezen. Het hoofdbestuur zal waarschijnlijk een tijdelijke tweede voorzitter krijgen, het N.V.V.-congres 1955 zal dan een definitieve beslissing nemen. Jongetje onder wielen van transportauto gedood (VCan onze correspondent) ELST, (Geld.). Dinsdagmid dag werd een stilstaande auto van de winkeloer Van M. door een transportwagen aangereden. Door de schok sloeg de achter deur van de auto van Van M. open en twee zijner kinderen vie len er uit. Een daarvan, een 10- jarig zoontje, kwam onder het achterwiel van de aanhangwagen van de transportauto terecht. Het knaapje was ogenblikkelijk dood. Aans mij Noor ANSCHOUW mij thans, terwijl lk vleugelen der minne Noordwaarts 6Poed. met de heer Romaine als ballast Wie van deze taal en stijl houdt, zal waarschijnlijk wel geboeid worden door de vele avontu ren van burggraaf Anne 6e Kéroual dc Saint Ives. gevangen genomen soldaat van Napoleons leger, die kans ziet uit het fort van Edinburgh te ontsnappen en passant een grotc erfenls ontvangt, van een nooit eerder ontmoete oud oom, waardoor hij groot Engels grond bezitter wordt, aan allerhand achtervol ging en verraad Is blootgesteld, maar natuurlijk steeds op 't nippertje ont snapt. anders zou het bij de Ultg. We- ■m, reld-Bibllotheek Amsterdam-Antwcrpen De Labourman Francis Williams verschenen boek St. Ives van R. L. St«- heeft Dinsdagmorgen in de Libera- venson te vroeg eindigen le „Nevs Chron.'cie" geschreven, dat onder deze omstandigheden een matheid jn de vakverenigingswe reld dreigt. Dat is in de eerste plaats een gevaar voor de vakver enigingen zelf, het is in de twee de plaats een gevaar voor Groot Brittarmië. Dat is de reden, dat niet alleen het congres te Margate gro te belangstelling verdient, maar ook de wijze, waarop aldaar genomen beslissingen in de Trade Unions zelf zullen worden ontvangen en beoordeeld. Nu zijn er 360 bladzijden mee ge moeid voor hij zich op die vleugelen Noordwaarts gaat spoeden en zijn scho ne Flora omhelzen, troosten en huwen kan Het moet voor Theun de Vries geen lichte opgaaf geweest zijn dit verhaal uit de tijd van calèches, snuifdozen en bewaakte Jonkvrouwen te vertalen. Maar. waarom er af en toe een nlet- noodzakclijke „noot" onderaan de pa gina 6taat zoals „monsieur, mon neveu" „heer neef" ..tout ensemble", „dc raak ln haar geheel", „Salie de Yopbrsf „operazaal" is ons een raadsel! (Prils f 7.90).

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 3