DAGBLAD VOOIÏ AMERSFOORT SPAAK: Europees leger vereist één politiek Actie voor gezagsorgaan in ons land begonnen Op 12 km hoogte door de geluidsbarrière Ruim 500 m3 bagage en 60 koeien mee op motorschip „Alioth5 Westen nodigt Rusland uit voor conferentie De strijd begonnen Trade Unions voor handel met Rusland Vijand in Korea gereed voor offensief Vandaag extra „Start"-krant terug met ..Alioth defecte machine De Valera nóg eens geopereerd Gegoede boeren stichten kolonie in Castrolanda (Parana) Nog kans op buien 12e Jaargang, no. 210 Zaterdag 6 September 1952 Opgericht door de Stichting ..Het Parool" - Giro 510330 Bank: Rotterdamsche Bank - Postbus 9 Abonnements prijs 47 cent p. w. of 6.05 p. lew. Losse nummers 10 cent. Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort Telefoon redactie 4291 Telefoon administratie 6235 HOOFDREDACTEUR: TJ. DE BOORDER i^«iii!iHii3,1fi0iiciwisrn icruiii! sMJEomiiiirarriiSiiiiiii» MARGATE. De Engelse vakbonden hebben Vrydag een beroep gedaan op de Britse regeling om een uitwisseling op grote schaal van goederen met de Sowjet-Unie, China en andere communistische landen toe te staan. Met algemene stemmen hebben de afgevaardigden naar het vakver- enigings-congres. die acht millioen arbeiders vertegenwoordigen, aan gedrongen op handel „met alle lan den die bereid zijn handelsover eenkomsten te sluiten." De conferentie heeft verder met algemene stemmen aangedrongen op besprekingen met de regering over gelijke salariëring van man- een en vrouwen in overheidsdienst. LEIDEN. Op 18. 19 en 20 September zal de Kon. Ned. Maat schappij tot bevordering der Ge neeskunst in Leiden haar vierde jaarlijkse congres houden. DEN HAAG. „Om een Europees leger te vormen, moet er een Europa bestaan. Het leger is er niet anders dan voor het uitdrukken van de politiek. Het heeft geen zin een Europees leger te vormen als er meerdere politieken zijn. Aan wie moet het leger gehoorzamen?" zo vroeg Paul Henri Spaak, de presi dent van de Europese Beweging, in een rede, waarmee hij in Nederland de campagne inluidde, die ten. doel heeft de open bare mening wakker te maken ten gunste van een spoedige vorming van een Europees politiek gezag. Spaak noemde het heel wel mogelijk, dat er in 1953 een Europese vergadering komt en wellicht zouden dan in 1954 de Europese verkiezingen mogelijk zijn. Maar hier is misschien de wens de vader van de gedachte, zo voegde de Belgische staatsman er aan toe. Spaak deelde aan persvertegen- aan woórdigers mee, dat men in de landen van het plan-Schuman een beperkt referendum wil houden. De vraag zal worden voorgelegd of men het bijeenroepen van een Europese vergadering wil, die door de regeringen wordt belast met het ontwerpen van een Europees poli tiek gezag, onderworpen aan een werkelijke democratische controle. Om het doel, een Europees politiek gezag, te bereiken, heeft men na enige tijd de constitutionele metho de verlaten om de fuhctionele me thode te volgen. Daarmee wilde men als het ware bedrijfstakgewij- ze de eenheid verkrijgen. Spaak merkte op, dat de resultaten die met deze methode met de Scandi- naviërs en Britten werd bereikt, teleurstellend waren. Een belangrijk resultaat werd de Europese kolen- en staalgemeen schap. Aan de Hoge Autoriteit iïïÊEBm werd een stukje van de souverei- niteit van de zes landen overge dragen. Een tweede poging waarbij de functionele methode werd toege past betrof de vorming van een Europese defensiegemeenschap. Bij de besprekingen van de ministers was het een sensationele gebeurte nis. aldus Spaak, toen men moest vaststellen, dat er geen mogelijkheid is een Europese defensie gemeen schap te vormen, als men ook geen politieke gemeenschap zou hebben. Men heeft toen gemerkt, dat de functionele methode haar beperkin- (Vervolg pag. 3) SEOEL. Generaal Van Fleet heeft Vrijdag medegedeeld dat de communisten hun leger in Korea tot over de millioen man hebben uitge breid en dat zü in staat zijn om ieder ogenblik een offensief te beginnen. De bevelhebber van het achtste leger voegde hier echter aan toe, dat hij vol vertrouwen was. dat de strijdkrachten van de V.N. „iedere vijandelijke aanval, hoe sterk ook> zullen kunnen tegenhouden." De generaal wees er op, dat de communisten ondanks de zware ge allieerde luchtaanvallen er in slagen hun voorraden goed op peil te hou den. Verder zei hij. dat luchtaanvallen alleen de oorlog niet kunnen beslis sen. „Men zal altijd de landstrijd krachten nodig hebben. Er is geen manier om de infanterie te vervan gen." Vandaag ontvangt dc lezer weer een extra nummer van onze sport bijlage „Start", uitgegeven bU de aanvang van de nieuwe voetbal competitie en alle andere winter sporten, die nu op het punt staan te beginnen. wu vestigen in het bijzonder de aandacht op een reportage in dit blad over een door ons georgani seerd „Sportforum", waaraan een achttal van de meest vooraanstaan de deskundigen op sportgebied hun medewerking verleenden. HET zo zwaar geteisterde Lyn- mouth in Noord Devon is druk bezig de schade te herstellen, die onlangs werd aangericht toen de sterk gezwollen Lyn zijn bedding verliet en in tome loze vaart door het dorp spoel de. Verwoeste gebouwen wer den gerestaureerd of gestut en de rivier is teruggeleid in zijn oorspronkelijk bed. Vijftien fa milies zijn al weer terug in de huizen, die ze moesten verlaten. Op de foto: bulldozers aan het werk bfj het herstel der rivier oever. Dodelijk ongeval in staatsmijn Emma HEERLEN. In de staatsmijn Emma is Vrijdag de 21-jarige sle per J. H. Teeuwen uit Helden op de 546-meter-verdieping bekneld geraakt tussen het dakgesteente en een stuk hout, dat door de transpor teur werd vooruit geduwd. Hij werd dodelijk gewond. OOSTENRIJKS VREDESVERDRAG Grote Drie doen compromis-voorstel om uit impasse te raken LONDEN. De V.S.. Groot-Brittannië en Frankrijk hebben besloten Rusland uit te nodigen voor een viermogendhedenbespreking in Londen over de onafhankelijkheid van Oostenrijk. De Westelijke mogendheden hebben gelijkluidende nota's aan de Russen overhandigd, waarin voor gesteld wordt, dat de onderministers van Buitenlandse Zaken van de vier landen spoedig waarschijnlijk 29 September opnieuw in Londen zullen bijeenkomen ter hervatting van hun pogingen een Oostenrijkse onafhankelijkheidsverdrag op te stellen. „Dientengevolge geloven de be trokken regeringen, dat de weg thans Vreemde sprinkhaan en witte driehoek op Britse luchtvaartshow (Van onze correspondent) LONDEN. Op de drie laatste dagen zijn de jaarlijkse tentoon stelling van de Vereniging van Britse Vliegtuigfabrikanten en de vlicg- demonstraties in Farnborough ook voor het publiek toegankelijk en tienduizenden waren gisteren getuige, toen eerst John Dcrry in dc Havilland ito en later Neville Duke in de nieuwe Hawker Hunter door de barrière van het geluid" heenbraken. Alen hoort dan twee scherpe knellen alsof ergens dichtby vuurwerk afgestoken wordt. (De eerste bij het passeren van de snelheid van het geluidde tweede bij het weer terugkomen binnen de geluidsgrens.) Te zien is er op dat ogenblik niets, De Westelijke nota's vormen een antwoord op de Sowjet nota van 14 Augustus, waarin het verkorte Oostenrijkse verdrag werd ver worpen. De VS., Engeland en Frankrijk verklaren in hun nieuwe nota bereid te zijn de vier door de Sowjet-Rus- sische regering naar voren gebrachte punten in het korte verdrag van acht punten op te nemen, doch trek ken het korte verdrag niet in. zoals de Sowjet-Unie verzocht had. De vier bewuste punten, die de Westelij - ken er op verzoek van de Russen aan willen toevoegen, handelen over: de rechten van de mens, het nazidom, vrije verkiezingen en de Oostenrijkse strijdkrachten. DE ZESTIG Nederlandse koeien, die straks zullen grazen op de weiden van Castrolanda (Bra zilië), voordat ze aan boord worden gebracht van de „Alioth" ln Lekhaven gehotst tegen de Argo ROTTERDAM Het motorschip .Alioth". dat Vrijdagmiddag o.m. mc-t emigranten aan boord naar Bra zilië vertrok, is Vrijdagavond om 7 uur, toen het op de Waterweg ter hoogte van de Westgeul voer, "door een machinedefect onbestuurbaai geworden en aan de grond gelopen Men wist het schip echter met eigen middelen vlot te brengen, waarna het met behulp van enige sleepbo ten naar de Lekhaven te Rotterdam is teruggekeerd. De „Alioth". die door sleepboten werd teruggesleept, kwam Vrijdag avond m aanraking met het Griekse stoomschip „Argo", dat aan de Schiedamse boeien op de rivier lag gemeerd. De „Argo" brak los en geraaket met het achterschip aan de grond. Later hebben sleepboten de „Argo" geklaard en naar de boeien teruggebracht. UTRECHT Prof. Weve heeft Donderdag een kleine operatie toegevoegd aan de vorige operatie 8an het oog van de Ierse minister president De Valera. Prof. Weve is tevreden over de vooruitgang van de heer De Valera. Men verwacht, dat de Ierse staatsman nog twee of drie weken in het Ooglijdersgast- huis te Utrecht zal moeten verblij ven. GROOTSCHEEPSE EMIGRATIE NAAR BRAZILIË ROTTERDAM. De walkranen van Thomsen's havenbedrijf hebben Vrijdag de hele dag van de wal naar de dekken en rui men van het m.s. „Alioth" gezwaaid om alle vracht en vee van de elf gezinnen uit Oost- en Noord-Nederland, die gezamenlijk naar Brazilië emigreren, aan boord te brengen. Vijfhonderd en zestig kubieke meter ruimbagage en zestig stuks vee (koeien en stieren) gaan mee met de 49 emigranten, die Vrijdagmiddag uit de Lekhaven vertrokken. Bromfietsen Enorme kisten zweefden over de kade: groengeschilderde met huis raad, grijze met allerhande machi nerieën. Die kisten bevatten een complete kaasmakerij voor het eigen gebruik der emigranten; ook een smederij-inboedel zat er in, voor de mee-emigrerende smid monteur. Deze man zal misschien ook wel eens de zes bromfietsen van de nieuwe Brazilianen onder handen moeten nemen. In ieder ge-1 val de vijftig ploegen en eggen. Driehonderd melkbussen werden gestuwd: ze waren gevuld met „mineralen": een veevoer. Huizen en schoolboeken Maar ook het simpelste koffie- zeefje zat veilig verpakt, evenals kristallen vazen, een draaibank en een betonmolen. Voor de timmer lieden die de reis naar Zuid-Ame- rika meemaken is er een werk- Slaats-uitzet. Zij zullen de huizen ouwen voor de emigranten: hou ten of stenen, al naar draagkracht. Ontwerpen voor die huizen reizen mee. Ze zijn vervaardigd door een Nederlands architect, naar de eisen van de Braziliaanse wet en het klimaat van Castrolanda, de Ne derlandse kolonie in de staat Para na, die als beste werd gekozen uit een drietal projecten. Een grote zending schoolboeken in de Nederlandse taal is ook er gens in de ruimen geborgen. De emigranten-kinderen zullen uitslui tend Nederlands onderwijs krijgen. Als de laatste gezinnen vertrekken in totaal gaan 50 families naar Castrolanda zullen ook leer krachten emigreren. Voor de aller kleinsten is er een voorraadje lees- planken. Nu pas twee huizen. Uitstekend voorbereid is dit mas sale emigratie-object. Niets is na gelaten om een goede gang van zaken in Brazilië te verzekeren. De families vormen tezamen de Coöperatie „Groepsemigratic Brazi lië". die haar kantoor in Hooge- veen heeft. Ergens in de kolonie Castrolanda zal een centraal coo- peratie-gebouw verrijzen, met sme derij, zuivelfabriek, timmermans werkplaats. kantoor etc Nu staan er nog slechts twee huizen, ge bouwd door de pioniers die vooruit zijn gereisd. Deze mannen zorgen ook voor de tweehonderd stuks vee. die reeds werden verzonden, en nu weiden op de goede Brazi liaanse grond. Het zijn welgestelde gezinnen, die deelnemen in de Coöperatie. Met het Castrolanda-project is een kapi taal van f 1.600.000 gemoeid, geheel gefourneerd door de families zelf. Brazilië kan voorlopig nog wel emi granten bergen: het land wil voor het jaar 2000 20 millioen immigran ten ontvangen De emigranten verblijven aan boord, zeventien dagen lang, in het shelterdeck, dat spéciaal ingericht is voor dit vervoer. Vier- en acht- persoonshutten zijn er gebouwd, die op de terugreis kunnen worden ge bruikt voor vracht Nu echter is het een frisse en luchtige passa giersruimte. die veel meer comfort biedt dan bijvoorbeeld de pas ver trokken „Fairsea". De „Alioth" en de „Altair" zijn speciaal toegerust voor emigranten-vervoer. Bij de bouw in 1950 werd er rekening meegehouden. vrij is voor het sluiten van een Oos tenrijkse overeenkomst," aldus de Westelijke nota's. Plaatsvervangers van de ministers hebben met tussenruimten hierover sinds 1946 vergaderd. Wielrijder na aanrijding overleden AMSTERDAM. In het Binnen gasthuis is de 52-jarige Amsterdam mer J H. Prinse overleden aan de gevolgen van een aanrijding. P. reed Woensdag per rijwiel in de Haar lemmerstraat. waar hij door een truck met gplegger werd aangere den. Zwaar gewond werd de man naar het ziekenhuis gebracht. WAT VOOR WEER? DE BILT. Het KNMI deelt me deReeds enkele dagen bevindt ons land zich in vrij koude polaire lucht, die met Noordwesten winden is bin nengestroomd De luchtdmkvcrschil- len namen af. zodat de wind zwak werd. Tijdens opklaringen kon de temperatuur hierdoor in de afgelo pen nacht flink dalen, op sommige plaatsen tot dicht bij het vriespunt De koude lucht is ook onstabiel, zo- dat er buien in voorkwamen. Het j ziet er op het ogenblik niet paar uit dat er tijdens het weekeinde een be langrijke verandering in de weer- sitnatie zal komen De kans op buien bl\jft bestaan en de teniperaturen zullen aan de lage kant blijven. want deze duikvluchten spelen zich in hoger sferen af en beginnen, zo als commentator Gardner ons ver telde, „ergens 40000 voet (12 k.m boven Guildford" en dat is een aar dig eind hier vandaan. Pas minuten later komt hij weer in onze gezichts kring. maakt in de verte een bocht en schiet dan met <?en snelheid van „maar" 700 mijl (1100 km. per uur) rakelings over onze hoofden Of men het wil of niet, iedereen maakt dan onwillekeurig een primitief duikgebaar. Het gaat zo fantastisch snel, dat ook het visuele beeld ver tekend wordt. De schim lijkt niet in een ruk maar met horten en sto ten in volkomen stilte over ons te scheren Het helse gegil van de „jets" komt pas seconden later. Door hun gedrongen vorm hebben deze nieuwste pijlpuntachtige typen iets spookachtigs en onheilspellends. Zij zien eruit als vreemde en kwaad aardige insecten, speciaal de pik zwarte De Havilland 110. met zijn scherp naar achter weggesneden vleugels en de eveneens donkere gloster „Javelin". met zijn hoge rug vin. Wat een verschil met de, bij hen vergeleken haast geruisloze, gratie van de Vickers „Viscount" en hot zachte poezengespin van de grote Bristol „Britannia", waarin alle ervaringen van de Brabazon zijn verwerkt en die honderd passa giers zal kunnen vervoeren Men staat versteld over al die verschei denheid van typen, die de energie ke Britse vliegtuigindustrie te bie den heeft. Daar gaat bv. de dwerg-helicop- ter van SaundersRoe de lucht in Twee mensen kunnen in deze vreemde sprinkhaan zitten. Maar in deze klasse trekt het grote mo del nr 173 van de Bristol-fabrleken toch de meeste aandacht Het heeft twee hefschroeven, aan elk der uiteinden van de lange romp één cn het ding schijht werkelijk alles te kunnen Een meter hoog van de grond staat het gehoorzaam stil in de lucht, alsof het een treinwagon was. Dit is de helicoptére van de toe komst. Met een dergeliik type vliegtuig hoopt men in afzienbare tijd geregelde helicoptère-diensten van hoofdstad naar hoofdstad te kunnen exploiteren. Het hoogtepunt van de demon stratie komt aan het slot. wanneer een grote glanzend witte driehoek, de eerste Deltabommenwerper ter wereld, het nieuwste product van de A.V.Roe-fabrieken langzaam en statig door de lucht paradeert. Het type is nog maar net van de zgn. „geheime lijst" en nog zo hocus-pocus, dat het hier niet mag landen en zich ook niet te dichtbij en te lang aan de toeschouwers mag vertonen. Enkele buien Van Zaterdagavond tot Zondagavond- Wisselende bewolking en enkele buien. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen Noord en West. Aanhoudend vrij koud weer. 7 Sept Zon op 6 u 2 m onder 19 u 14 m. Maan op 2o u o m onder 10 u 41 m. 8 Sep, Zon op 6 u 3 m onder 19 u 11 m; Maan op 20 u 21 m onder 12 u HET WEER VAN VANMORGEN 7 UUR Max temp Neersl Station Weer Wind m/s Gisteren in 24 u Oslo Regenbui N 2 16 C 0.1 mm Stockholm Zw. bew. Windstil 18 0 Helsinki Zw. bew. Z.W. 5 16 0 Edinburgh Zw. bew. Windstil 12 0 Londen Licht bew W 2 16 0 Kopenhagen ReRen NO. 10 15 3 Amsterdam Half bew. Windstil 15 0.3 ZUrich Regen W. 2 23 13 Locarno Regen NO. 1 21 9.8 Genève Regenbui ZO. 1 24 7 Parijs Zw bew. Windstil 14 0.5 Bordeaux Zw. bew. Windstil 18 10 Nice Regenbui W N.W. 1 26 8 Berlijn Motregen W 2 15 10 Frankfurt Zw. bew. N N.W. 4 14 10 München Regen Z.Z.W. 4 20 12 Wenen Half bew. W.N.W. 9 20 0.1 Luxemburg Mist W. 2 10 10 Grenoble Regen N.W. 8 27 21 Innsbrück Regen W 2 25 2 De strijd om het Amerikaanse pre sidentschap vervult ons aan deze kant van de Oceaan met minder spanning dan het geval ware geweest wanneer Taft en niet Eisen hower de candidaat van de Republi keinse partij was geworden. Het is de buitenlandse politiek van de V.S., die Europa in de eerste plaats belang inboezemt. Van Taft stond wel vast, dat hij neigde naar dc verlegging van het zwaartepunt der Amerikaanse ac tiviteit van Europa naar Oost-Azië en ook, dat hij een drastische belasting verlaging zou nastreven. Hij had de hartstochtelijke steun van de isolatio- nisten alsook van dat belangrijke deel van de financiële en economische wereld, dat zijn belangen door de toe genomen staatsbemoeiing voelt be dreigd. Taft is exponent van het oude Amerika, waarin de nationale rijk dommen zo heerlijk vrij en zo volsla gen onscrupuleus werden geëxploi teerd door de grote maatschappijen en de overheid zo'n diep respect aan de dag legde voor de daarmee verdiende millioenen. Maar Taft heeft het pleit verloren; en van Eisenhower staat wel vast, dat hij de grote lijn van Trumans Europa-politiek zal voortzetten. Dit betekent in ieder geval, dat van een ietwat merkbare belastingverlaging geen sprake zal zijn. Daar Stevenson ook al heeft te ken nen gegeven aan de grote principes van de buitenlandse politiek niet te zullen raken, gaat dc strijd over de binnenlandse problemen, die ons Europeanen minder interesseren, maar die toch om allerlei redenen al lesbehalve zonder belang zijn voor het buitenland. Zo is de kwestie van in voerrechten van directt betekenis voor de vele landen met een slechte dollar balans; afschaffing of verlaging geeft deze landen groter kansen en verho ging zou de feitelijke onmogelijkheid inhouden, ooit langs regelmatige weg met Amerika financieel in het reine te komen. Minder dadelijk en duidelijk zicht baar, maar op de lange afstand misschien van nog meer belang is de vraag, hoe in de komende tijden op sociaal-economisch gebied de za ken in de V.S. nog zullen worden aangepakt. Roosevelt heeft met zijn „nieuwe bedeling" een poging ge daan, de economische vrijheid onder geschikt te maken aan de sociale ze kerheid; Truman heeft in andere en betere tijden met zijn „billijke bede ling" de lijn van Roosevelt getracht door te trekken. Het is niet alles ge lukt en wat wel gelukt is, is niet altijd bestendigd; maar het resultaat is toch geweest een grondig veranderde geest. Taft wilde de oude tijden laten terug keren; achter hem stonden de late vertegenwoordigers van de legendari sche dagen van John D. Rockefeller en J. P. Morgan, verbeten, tanden knersend. Doch de conventie te Chi cago zag het zwerk dreigen en koos de man, die zich niet op de voltooid verleden tijd had vastgelegd. En nu is de grote vraag, hoe gaat het verder? Wij zeiden: de geest is veranderd. Het komt hierop neer, dat de gemiddelde Amerikaan van van daag de dag politiek veel rijper is dan die van een kwart eeuw geleden. Het zijn niet meer factoren als onberede neerde populariteit van de candidaat of onzichtbare beïnvloeding door de bladen, die de uitslag bepalen. In de grote massa leeft wel degelijk de vraag: in hoeverre zal de nieuwe pre sident onze bestaanszekerheid waar borgen? En dan moet het wel de aandacht trekken, hoezeer Eisenhower in dit opzicht wordt gehandicapt door zijn blanco verleden op dit punt en door het feit, dat hij wel Taft heeft verslagen, maar het toch niet kan doen zonder de stem van diens aan hangers. Reeds nu blijkt hoe moeilijk het hem, een eerlijk soldaat, valt naar heide kanten vertrouwen te wekken. Zijn eerste redevoeringen geven de indruk, dat hij het vooral over de boeg van de bestrijding van corruptie en communisme denkt te gooien; maar hij zal daarmee stellig niet kun nen volstaan. De kiezers vragen ha ring of kuil, en Eisenhower zal hun een van beide moeten geven. Dat is er veranderd. Stevenson, een man van zeker niet geringer formaat dan Eisenhower, met veel meer staatkundige ervaring en veel minder gebonden, kan zich wel veroorloven duidelijker tc zijn en is dat dan ook. AJs hij wint (en de kans daarop is o.i. zeer groot)dan kan de groei naar een nieuwe stijl verder zijn beslag krijgen. En het behoeft wel geen betoog, van hoe ontzaglijk groot belang voor de rest van de wereld het voorbeeld is van Amerika's sociale ontwikkeling, temeer omdat daar de eisen des tijds onbevangener plegen te worden waargenomen en opgevangen dan in het door doctrinaire tegenstel lingen verdeelde Europa. Onlusten in Haklerabad eisten zeven doden HAIDERABAD Bij de ongere geldheden in Haiderabad en Sëcun- derabad, zijn voleena de inspecteur- generaal van politie van Haiderabad, zeven personen om het leven ge komen. Van de 100 gewonde agen ten zijn er 23 naar het ziekenhuis vervoerd. Er zijn 300 arrestaties verricht.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 1