DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Generaal Naguib vormt Egyptische regering Britse straaljager in de lucht ontploft Onvrij Europa Leger verricht reeks van arrestaties Bus slipte en reed in op groep fietsers Tanker breekt in tweeën op Atlantische Oceaan Mr Van Thiel minister van Maatschappelij k Werk ALY MAHER MOET VERDWIJNEN Drie doden, drie zwaar gewonden Neersmakkende stukken doden 27 mensen; 65 gewonden 12e Jaargang, no. 211 Maandag 8 September 1952 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330 jank: Rotterdamsche Bank - Postbus 9 Abonnements prijs 47 cent p. w. of 6.05 d. kw. Losse nummers 10 cent. Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7, Amersfoort TelefooD redactie 4291 Telefoon administratie 6235 HOOFDREDACTEUR: T\. DE BOORDER Russische treilers in gebied van vloot- oefeningen THORSHAVN (Faroer-Eil Deense vliegers, afkomstig uit Thors- fcavn op de Faroer-eilanden, hebben ongeveer veertig grote Russische ïeilers gesignaleerd in de wateren, «ar deze week de Nato-vlootoefe- singen zullen beginnen. Enkele Rus- ssche treilers hebben verzocht in Thorshavn kolen te mogen kopen Als reden voor hun aanwezigheid gaven de Russen een „dreigende or- ïaan" op. Deze is echter niet geko- -en. Het weer bleef uitstekend en de zee is kalm. Een woordvoerder \an de Deense admiraliteit heeft in verband met de vlootoefeningen - de aanwezigheid der Russische treilers een „vreemde samenloop" genoemd. De gevolgen van dit ongeluk wa ren verschrikkelijk. Een man en een vrouw werden tegen de pui van een parfumeriewinkel geworpen. Vier andere fietsers lagen onder hun verwrongen fietsen op het trottoir, één man onder de bus. De 60-jarige Amsterdammer G. van Held. de 33- jarige A. Roos uit Badhoevedorp varen onmiddellijk dood. De heer C. Verwaal uit Amsterdam leefde nog enkele uren. doch overleed la ter in het ziekenhuis. De negen tienjarige mej. C. F. Corduwenei', de 39-jarige W. P. Aarsman, de kantoorbediende J. Moen verloof de van mej. Corduwener en de taxi-chauffeur J. Westrus werden naar het Wilhelminagasthuis over gebracht. De twee laatsten bleken licht gewond en konden spoedig naar huis gaan. Zondagavond liet de toestand van de heer Aarsman zich nog ernstig aanzien, mej. Cor- duwener maakte het goed. Hevig communistisch spervuur op linies der VN in Korea TOKIO. De afgelopen Zon- dag werd aan het Koreaanse front zwaarder gevochten, dan maan denlang het geval is geweest. De teallieerde stellingen werden met 21.000 mortier- en artilleriegra naten bestookt, mogelijk het zwaarste spervuur dat zij gedu rende de gehele oorlog te ver duren hebben gehad. Waarnemers zeiden, dat het er Eaar uitzag, dat de Noordelijken over ruime hoeveelheden ammu nitie beschikken, ondanks het feit, dat de laatste tijd hun be voorradingscentra zwaar bestookt zijn. De aanvallen hadden over een groot gebied plaats. Over het algemeen handhaafden de ver bondenen zich, hoewel zij aan vankelijk hier en daar een weinig moesten wijken. Uit Tokio wordt tevens gemeld, dat generaal-majoor Harrison, de leider der V.N.-delegatie, bij de onderhandelingen te Panmoend- lon is bevorderd tot luitenant- jeneraal en spoedig een nieuw commando in Japan zal krijgen. CAIRO. De Egyptische regering van Aly Maher, ingesteld door generaal Mohammed Naguib na zijn tegen ex-koning ?aroek gerichte staatsgreep van 23 Juli, is Zondag vervangen door een nieuw kabinet van Naguib zelf. De generaal, die zyn functie van opperbevelhebber heeft behouden, is nu tevens premier, terwijl hij tevens de portefeuille van Oorlog en Marine onder zich heeft. Dit geschiedde nadat generaal Naguib veertig vooraanstaande persoonlijkheden, politici, functionarissen van het hof, officieren van het leger en een aantal landheren, had laten arresteren. Na de arrestaties diende het kabinet van Maher zijn ontslag in, hetwelk door de regentschapsraad werd aanvaard. Maher zeide, dat hij niet kon wer ken onder de druk van het leger, dat poogde te snel te ver-strekken de hervormingen in te voeren. Volgens een verklaring van Na- guibs hoofdkwartier waren de ar restaties onvermijdelijk geworden doordat de politieke partijen faal den. waar het gold zichzelf van cor rupte elementen te ontdoen. De staatsgreep van 23 Juli, zo heet het, was niet slechts tegen Faroek ge richt, doch tegen de corruptie, waar van de koning alleen maar het symbool was. De regering Maher trad af. nadat zij Zaterdagavond nog, ondanks pro testen van de grootgrondbezitters, in beginsel de beperking van de eigen dom van bouwland goedkeurde in een kabinetsraad, die vijf uren in beslag nam. Volgens politieke waarnemers werd de kabinetsraad van Maher ruim. een uur onderbroken, omdat generaal Naguib de premier drin gend wenste te spreken. Naguib zou er krachtig op hebben aangedron gen, dat het ontwerp zo spoedig mogelijk werd goedgekeurd, omdat het leger geen verder uitstel meer gedoogde. Aan de andere kant had- (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Zaterdagmiddag slipte een lege bus van Maarse en Kroon op de Aalsmecrweg. De wagen gleed ongeveer 80 meter over het tladde asfalt, draaide 180 graden om en kwam aan de overkant van de weg tot staan met één voorwiel op het trottoir, waar een dichte rij fietsers langs reed. Toen de bus over de weg slin gerde kwam van het Hoofddorp plein een groene personenwagen, bestuurd door de heer Kaspers uit Amsterdam. Deze zag de bus op zich afkomen, zette zijn wagen stil en trachtte nog achteruit te schake len, maar dit mislukte De achter kant van de bus vloog tegen de auto en drukte het linkerspatbord en de koplamp in elkaar. Mevr. Kaspers-Van Leeuwen, de moedor j den'de"Egyptische grooPgrondbëzit- van de bestuurder, die naast hem ters Zaterdag nog een laatste po- zat, ontwrichtte door de schok haarging gedaan om premier Maher te schouder. Ook zij werd naar het ziekenhuis gebracht, maar kon later Beren overvallen Canadese stad OTTAWA Meer dan vijftig iwarte beren zijn doorgedrongen in ie buitenwijken van Vancouver in Canada en hebben daar een ware ïaniek veroorzaakt. De gemeente- «uloriteiten trachten zich van het «gewenste bezoek te ontdoen door t?t strooien van grote hoeveelheden Vergif in de straten en het zetten 'an berenklemmen. Kind bij plotseling oversteken gedood TIEL. In Leeuwen-Beneden is Zaterdagmiddag de vijfjarige Ber- fcard de Groot door een passerende jachtwagen, die geladen was met '•■"Jf ton stro, overreden Het kind Roeide op het in aanbouw zijnde kermisterrein en liep plotseling on der de wagen. Het jongetje was bijwei onmiddellijk dood. Sportman raakt onder bus po wordt op slag gedood REUSEL De heer M uit Chaam (N.B.) is op de Tilburgse *cg onder een autobus geraakt en naar huis gaan. Hoofdinspecteur De Ruiter, van het bureau-Overtoom, zei ons, dat de chauffeur volgens getuigenver klaringen niet hard reed. „Hij is geslipt, waarom0 Dat weet ik nog niet. Ik weet ook niet of de chauf feur heeft geremd. Het is boven dien de vraag of dat nodig was". De buschauffeur heeft tegen de politie gezegd, dat hij uit had moe ten wijken voor een auto, die uit een zijstraat kwam. Deze zijstraat ligt echter zeker 150 meter van de plaats van het ongeluk. De heer Kaspers verklaarde, dat hij géén andere auto vóór de bus had zien rijden. - - p: bewegen het hoofa te bieden aan de vergaandste eisen van het leger. Onder hen, die in arrest gesteld zijn bevinden zich een aantal be kende figuren uit de Wafdistische en Saadistische partij, o.a. twee voormalige premiers en twee leden van de koninklijke familie: Ahmed Naguib Hilaly, de mans wiens kabi net op 23 Juli omver werd gewor pen). Ibrahim Abdel Hady, premier ten tijde van de Palestijnse oorlog, prins Abbas Halim, wiens naam ge noemd weid in verband met het wapenschandaal tijdens de Israëli sche veldtocht en zijn broer, Said Halim, beiden neven van Faroek. Soliman Hafez, die Naguib gehol pen heeft bij het opstellen van Fa- roeks abdicatie, is vice-premier ge worden. JOHN DERRY, de 30-jarige test piloot, de eerste Engelsman die ooit de geluidsbarrière doorbrak, verongelukte Zaterdag toen zijn De Havilland 110-straaljager in de lucht uit elkaar vloog. FARNBOROUGH. Een van de nieuwste Britse straal jagers, een „De Havilland 110", is Zaterdagmiddag tijdens een demonstratie op de luchtvaartshow te Farnborough in de lucht ontploft. Zeven en twintig personen, onder wie de piloot John Derry, werden gedood en 65 mensen werden gewond, van wie verscheidene zo ernstig, dat zij in levensgevaar verkeren. Op het moment dat het ongeluk gebeurde had de machine een snelheid van 1120 kilometer per uur Na drie geweldige explosies, die waarschijnlijk plaats vonden nadat het toestel door de geluidsbarrière heen brak, vloog het vliegtuig in stuk ken boven de hoofden van 120.000 toeschouwers, die een ver blindend licht zagen. Enkele ogenblikken na de ramp met de straaljager. Rijen ambu- de De Havilland neerstortte. lances, auto's stonden bij het heu veltje waar de zware motor van Elf man in een reddingboot vermist, kok door uitputting gestorven NORFOLK (VIRG.). Het Hondurese tankschip „Foundation Star" Is Zaterdag tijdens een hevige storm op de Atlantische Oceaan in tweeën gebroken. Het schip had een bemanning van dertig koppen aan boord. Eén daarvan is door uitputting om het leven gekomen. Achttien opvarenden zijn gered, elf (waaronder de kapitein) bevinden zich in een reddingboot, die men nog niet heeft kunnen opsporen. De „Foundation Star" was Vera Cruz in Mexico op weg naar Philadelphia, toen zij door de storm werd overvallen. Toen het schip was gebroken werden twee red dingboten gestreken, waarin zich respectievelijk zeventien en elf op varenden begaven. De kok en een ander lid der bemanning weiger den van boord te gaan. De red dingboot met zeventien man werd opgepikt door het Noorse vracht schip „Emu", dat thans op weg is naar kaap Henry. De beide mannen, die aan boord gebleven waren zijn gered door de Amerikaanse torpedojager „Fraser" Later seinde de „Fraser" echter, dat de kok ten gevolge van uitput ting was overleden. Van de elf inzittenden van de tweede reddingboot is taal noch te ken meer vernomen. Verscheidene torpedojagers van de Amerikaanse marine, koopvaardijschepen en vliegtuigen nemen deel aan de op sporingspogingen. Geen licht in moord op gezin Drummond PEYRUIS. Inspecteur Sebeille en vijf van zijn medewerkers hebben erkend, dat hun pogingen, de moord op de Engelsman Drummond, diens echtgenote en hun dochter op te hel deren, op niets zijn uitgelopen Zij zijn naar hun standplaats Marseille teruggekeerd Sebeille weet zijn falen aan de zwijgzaamheid van de boerenbevolking ter plaatse en aan het feit. dat het gebied van Peyruis communistisch is en de communisten hun aanhangers blijkbaar hebDen af geraden de politie bij te staan. Groot was Zaterdagmiddag de consternatie op de Aalsmeerweg in Amsterdam, toen een bus van Maarse en Kroon slipte, bijna 180 graden omzwenkte en in volle vaart op een rij fietsers in reed. Onmiddellijk na het onge luk dat drie doden en drie zwaar gewonden eisten stelde de politie een onderzoek in naar de toedracht van het ongeval. Amerikaans vliegtuig explodeert; piloot omgekomen LA SPEZIA. Een niet geïden tificeerd Amerikaans vliegtuig vermoedelijk een militair toestel is in de buurt van La Spezia (Ita lië) boven zee geëxplodeerd. Het stoffelijk overschot van de piloot is door schepen van de Italiaanse ma rine geborgen. Canadese luxe-boot op de rotsen gelopen JUNEAU (Alaska). De Cana dese luxe-boot „Princess Kathleen" met meer dan 300 passagiers aan ®P slag gedood. Hij had deelgeno- boord, 30 mijl ten noorden van Ju- aan de intei kring-sportdag neau in Alaska op de rotsen gelo- de R.K. jonge boerenstand in «eusel en even voor zijn ongeluk prijswinnaar in diverse nummers ';ee bekers en een lauwerkrans in Cntvangst genomen. pen. Het schip vroeg per radio om hulp. Er hebben zich geen persoon lijke ongelukken voorgedaan. De positie van het schip is voorlopig niet gevaarlijk. Prof. Beel zou blijven aan Binnenl. Zaken (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Verwacht wordt de benoeming van het oud-lid der Tweede Kamer mr F. J. F. M. van Thiel (KVP) uit Helmond tot mi nister van het nieuwe departement van Maatschappelijk Werk Met de ze benoeming zouden alle posten in het kabinet-Drees, dat vorige week optrad, zijn bezet. Oorspron kelijk was vice-premier prof. Beel bestemd het beheer van dit nieuwe departement op zich te nemen en zocht men naar een (andere) mi nister van Binnenlandse Zaken Blijkbaar men er niet in i geslaagd in KVP- kring de daar voor geschikte personen bereid te vinden als zo danig op te tre den. Bekend is, dat de burge meesters van Den Bosch en Eind hoven. mr Loeffl en mr Kolfscho-| ten, hebben ge weigerd. Maar Mr Van Thiel vermoedelijk zijn er nog meer can- didaten gepolst Daarna is kennelijk besloten de boeg om te gooien en heeft men gezocht naar een plaats vervanger voor prof. Beel op het departement voor Maatschappelijk Werk. De heer Van Thiel werd op 19 December 1908 geboren in Helmond, waar hij o.a. een populair lid van de gemeenteraad en directeur van de buizenfabriek N.V. „Robur" is. Als voorzitter van de Centrale Raad voor Gezinsverzorging en door an dere werkzaamheden op het gebied van het maatschappelijk werk heeft hij blijkbaar dusdanig de aandacht op zich gevestigd, dat men hem thans voor" een ministers-portefeuille heeft gepolst Van 1948 tot aan de jongste verkiezingen maakte hij deel uit van de Tweede Kamer, waarin hij over het algemeen niet bijzonder op de voorgrond trad. Motorrijder raakte macht over het stuur kwijt EDE De 18-jarige motorrijder J. W. van Sas uit Ede. raakte Zaterdagmiddag op de Frankeneng- weg de macht over het stuur kwijt. Hij sloeg over de kop en werd zo ernstig gewond, dat hij Zondag middag in het Julianaziekenhuis is overleden. Amerikaanse leger ruimt rassen- barrière op FRANKFURT. Voor het eerst nemen Amerikaanse negers doel aan grote Amerikaanse manoeuvres, waarbij zij tezamen met blanken in gevechtseenheden opereren. Reeds geruime tijd poogt het Amerikaanse leger de rassenbarrières in het leger op te ruimen, daar uit de resultaten in Korea gebleken is, dat negers, te zamen met blanken, goede frontsol daten zijn. Het ligt in de bedoeling tien procent negers in de gevechts eenheden op te nemen dezelfde verhouding, waarin negers in de Verenigde Staten voorkomen. De ondergang van de „De Havil land 110" geschiedde volkomen on verwacht. Uit niets bleek, dat er met de machine iets niet in orde was. Het toestel, dat pas twee weken ge leden van de „geheime lijst" was af gevoerd. kwam duidelijk zichtbaar voor het publiek van meer dan 12 kilometer hoogte naar de aarde suizen. Bij een bocht aan de rand van het veld schoot de straaljager tot aller ontzetting plotseling steil de lucht in, terwijl er stukken van de onderkant van de rechtervleugel af vielen. Onder doodse stilte en met afgrijzen zag ieder voor zjjn ogen het drama zich voltrekken. Kijk uit! r* Nog geen uitspraak over dr J. Samuels kanker-therapie AMSTERDAM Het Medisch Tuchtcollege heeft in de zaak tegen de kankerspecialist dr J. Samuels nog geen uitspraak gedaan doch om een nieuw voorlopig onderzoek ver zocht. Tijdens de behandeling van de aanklacht tegen dr S. kreeg deze gelegenheid een pleidooi te houden. Hierin verklaarde de Amsterdamse arts, dat de veertien patiënten, die door een commissie van deskundi gen zijn onderzocht en van wie meer dan de helft in het derde sta dium van kanker verkeerde, thans twee jaar na het onderzoek, nog in leven zijn en in goede conditie ver keren. Democratisch gouverneur zal Eisenhower steunen NEW YORK De Democratische gouverneur van de Amerikaanse staat Louisiana. Robert Kennon, heeft medegedeeld zich niet voor Stevenson doch voor Eisenhower te zullen inspannen. „Ik ben democraat, doch in de eerste plaats Amerikaan en dat laatste gevoel gaat boven alle par tij-politiek", aldus Kennon. Alles gebeurde in onderdelen van seconden Terwijl de romp omhoog schoot en daarna met een slag ter aarde viel, kwamen de twee losse motoren met duizelingwekkende snelheid op circa 50 meter hoogte over het vliegveld op een gedeelte van de toeschouwers aansuizen. Iedereen bukte zich onwillekeurig en menigeen barstte in snikken uit. De omroeper van de B.B.C. verloor zijn gebruikelijke kalmte en schreeuwde voor zijn microfoon: „Kijk uit, kijk uit!". Toen kwam een der bijna een ton wegende motoren in een menig te op een heuvel terecht en sloeg daar een groot gat in de grond. Als verdoofd... Tientallen mensen in de omgeving werden met bloed bespat. Velen vie len flauw, anderen kwamen als ver doofd uit de menigte. De als een kogel gebouwde neus van het vlieg tuig stortte op een tribune, waar enkele mensen werden gewond. De cockpit werd weggeslingerd en viel op de voornaamste startbaan, waar de stoffelijke resten van de piloot en van een waarnemer later werden ge vonden De tweede motor kwam even buiten de menigte op een stuk bouwland neer en verwoestte slechts een fiets. Nadat het publiek één ogenblik met stomheid en ontzetting was ge slagen kwamen de door de oorlog geharde Britten in actie. Vijftien am bulancewagens schoten onmiddellijk te hulp. De „De Havilland 110" is een vlieg tuig met scherp naar achteren ge slagen vleugels. Het werd in 1951 voor de eerste maal getest en door brak in April 1952 de geluidsbar rière. Sindsdien is het met Derry aan de stuurknuppel herhaaldelijk door de geluidsbarrière heengegaan. De vrouw van de verongelukte testpiloot is van de fatale laatste vlucht van haar man getuige ge weest. Zij bevond zich onder de toe schouwers. In een Zaterdagavond laat over het ongeluk uitgegeven officiële verkla ring wordt gezegd, dat er geen reden bestaat om aan te nemen, dat de straaljager zou zijn ontploft als ge volg van het doorbreken der geluids barrière. De regering zal een volle dig onderzoek doen instellen. Mossadeq noemt t egen v oorstellen TEHERAN. Dc Perzische premier dr Mossadeq noemde Zondag op een persconferentie te Teheran vier tegenvoorstellen op de aanbiedingen van Churchill en Truman. Een nieuwe eis is da-ar- bii dat de regerin» betaling ver langt van belasting op dc oIV* producten, weike geb'uikt zijn door bezettingstroepen in dc oor log en welke geleverd zirn dr»or de .Anglo-Iranian". De andere voorstellen zijn oetaliiig der schulden van de „Anglo iior.ian" aan Perzië en nadtvergoeding voor de ver- vraugde betaling; «•cha^evc-'vjoeding voor de oe- lemnier mgen bij de verkoop van de olie, voortvloeiend uit he». ?p- tieden van de „Angle Iranian en het betalen van douanerechten op alle door de „Anglo-Iranian" geïmporteerde goederen. Wisselend bewolkt Van Maandagavond tot Dinsdagavond: Wisselende bewol king met plaatselijk enkele buien. Aan vankelijk weinig wind. later matige wind uit Westelijke richtingen Weinig verandering in tem peratuur. 9 Sept. Zon op 6 u 5 m onder 19 u 9 mMaan op 20 u 50 m onder 13 u HET WEER VAN VANMORGEN 7 UUR Max temp Neersl Station Weer Wind m/s Gisteren in 24 u Oslo Nevel N O. 3 14 C 12 mm Stockholm Mist Windstil 14 1 Helsinki Ha li bcw. Windstil 13 1 Edinburgh Zw. bew Windstil 14 6 Londen Zw. bew N.N.W. 4 12 9 Kopenhager Licht bew W 2 15 0 Amsterdam Licht bew Windstil 15 0 ZÜrich Nevel N.W. 2 14 0 Locarno On bew. N 1 15 16 Genéve Licht bew Z.Z.W 5 18 0.3 Parijs Geheel bev Windstil 18 02 Bordeaux Half bew. W.N W 1 19 3 Nice On bew. W 1 28 0 Berlijn Zw bew. Windstil 18 0 Frankfurt Mist Windstil 18 München Nevel Z 1 13 2 WeneD Luxemburg Mist Windstil 15 3 Grenoble Licht bew Windstil 19 0 Innsbrtlck Zw. bew. Windstil 12 3 ER is een vrij Europa en er is een onvrij Europa. Moeten wij ons van dit laatste niets aantrek ken? Of hebben wij de plicht, alle krachten in te spannen voor zijn be vrijding? Het zijn moeilijke vragen waarop de West-Europeanen zich mis schien te weinig bezinnen. De verkla ring van Eisenhower, dat de tijd ge komen is voor een terugdringen van de Russische macht, heeft alom veel deining veroorzaakt. Dit doel lijkt immers alleen te bereiken langs de weg van het geweld. En als er iets is dat moet worden nagestreefd in deze dagen, dan is het niet het geweld, maar de vrede. Eisenhower sprak zijn sterke woor den niet als generaal (want dat is hij niet meer) en ook niet als staatsman (want dat moet hij nog worden) hij sprak ze als candidaat voor hel Ame rikaanse presidentschap tot een pu bliek. dat veel behoefte had aan ver toon van vastberadenheid jegens het communistisch gevaar. Later heeft hij ze verzacht ook nog: hij wil de tegen huil wil binnen de Russische invloeds sfeer getrokken landen zeker bevrij den, maar met vreedzame niiddclc-n. En nu moet ge u eens voorstellen, dat ge achter het ijzeren gordijn woont: in angst en onder druk, zon der rechten en zonder mogelijkheid te zeggen wat ge denkt en te strijden voor uw ideeën en beginselen. Wat zoudt ge dan zeggen, wanneer ge ver neemt dat Eisenhower u met vreed zame middelen wil bevrijden? Uitstel tot St. Juttemis; verkocht en verra den; jawel, velen herinneren zich dit soort uitdrukkingen wel uit hun eigen omgeving in 1940 toen van alles, waar de Britten zich op hadden beroemd, alleen was overgebleven de verzeke ring, dat de vrijheid uiteindelijk toch zou zegevieren. En toen was het oor log; toen zat er beweging in. En nu is alles er op gericht juist om oorlog tc voorkomen. LATEN wij er ons rekenschap van geven, dat ongetelde duizenden in Oost-Europa, opgejaagd, ver twijfeld, geen andere mogelijkheid van bevrijding zien dan die, welke ligt in de strijd met dc wapenen. En laten wij het er tevens over eens zijn, dat een moderne oorlog geen oplos sing kan brengen. De verzengende adem, die dan over de aarde zou strijken, zou alles vernietigen wat het leven nog waarde geeft. De kwaal is niet licht; maar het middel ware tien tallen malen erger. Maar welke moei onze houding dan zijn jegens het Europa irredenta, het grote stuk van ons werelddeel, waar de lichten der vrijheid zijn gedoofd? Moeten wij ohzc vrienden daar dc rug toekeren? Valt het met ons geweten overeen te brengen dat wij zeggen, dat wij alleen met onszelf en niet met an deren hebben te maken? Wanneer op deze vragen één antwoord moet wor den gegeven, dan is het wel dit dat de vrede met alle krachten moet wor den nagestreefd, maar niet de vrede tot iedere prijs. En dit bedenkende ontwaart men toch wel een stuk ach tergrond van de huidige bewapening, over welker gevaren en hoge kosten zovclcn de staf breken. De democra tieën weigeren, zich te laten overwel digen; maar ze eisen daarnaast ook nog het recht voor zich op, tc verkon digen en te propageren wat zij denken en willen, onder wie ook ter wereld. DE vrede is wel te koop. Hij was destijds leverbaar door Hitier Co. Als dc West-Europeanen zich maar hadden neergelegd bij de nat ionaal-socialistische doelstellingen en de Duitse overmacht, hadden de wapenen kunnen rusten. Maar de vrije mensen weigerden, deze prijs tc beta len. En thans kan men terecht op het Kremlin voor dc vrede. De condities zijn in het gunstigste geval: een zich neerleggen bij dc resultaten van hét Russische expansiestreven, een afleg gen van de geestelijke wapenrusting, een aanvaarding vun het systeem van twee werelden met een hermetische afsluiting van de ene en een prijsge ven aan propaganda en infiltratie van de andere. Wie, huiten dc communis ten, zou hierop willen ingaan? Waar schijnlijk de mensen der z.g. „Derde Weg" niet eens. De vrede is te koop; de vrijheid niet. En voor ons in het Westen zijn vrede en vrijheid écn en ondeelbaar. Neen, wij kunnen de Oostelijke lan den niet gewapenderhand bevrijden. De tijd van dc kruistochten is voorbij. Maar wij laten ze niet in dc steek. Het is zaak voor en taak van de West- Europcsc landen, zich tot een hechte federatie te verhinden; militair sterk, zeker, maar onaantastbaar vooral door de wervende en onweerstaanbare kracht van haar ideeën en beginselen. Dat is het beste cn ook het enige wat wij voor het Europa irredenta kunnen, doen. Een sterke democratic past zich aan, vloeit mee met dc tijd, lost de spanningen in zichzelf op natuurlijke wijze op. In starre totalitaire systemen moeten de spanningen eenmaal te groot worden. Wanneer, weet nie mand maar vroeg of laat zal het ge beuren. En onze geest zal dan onze vrienden daarginds bezielen in het bouwen van een nieuwe maatschappij.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 1