Waar wij kansen misten, bleef Zwitserland voorbeeldig bij niets IIIKSriSTSrillDIIK tpTfcisvw&z FONDANT BORSTPLAAT' Brandweer van Hoograven kwam slecht voor de dag KRAAMHULP BRANDPUNTEN 6 J00 gram 20 voerden ruim 6000 Nederlandse scholen hef schooisparen in UTRECHT Dinsdag 9 September 1952 De kunst van het kunst-verzamelen VOOR HET VERZAMELEN van kunstwerken is behalve geld en soms heel véél geld ook intelligentie, liefde, kennis en een critische blik nodig. Zelden zal men al deze voorwaarden in één persoon verenigd vinden en, laten wij eerlijk zijn, dikwijls zijn minder edele motieven, zoals snobisme en speculatiezucht, aanleiding tot het vormen van een schilde rijencollectie. Doch in dat laatste geval is het een zaak van pienter koopmanschap kunstwerken te verzamelen, die nog weinig algemene waardering genieten en waarvan de markt waarde in de loop der tijden sterk kan stijgen. Het spreekt van zelf dat juist voor zulke verzamelin gen een scherpe kijk op kunst no dig is, onverschil lig of de verzame laar die nu zelf bezit, dan wel dat hij zich een com petent raadsman kiest. Wel wonder lijk is het, dat in ons land. waar het toch niet dan pien ter koopmanschap, noch aan specula tiezucht en zelfs (althans vóór 1940) niet aan geld ont brak. er zo weinig verzamelingen zijn van kunstwerken uit onze eigen tijd of zelfs uit de tweede helft van de 19e eeuw. De bewonderenswaar dige collecties van Kroller-Müller en Regnault 'die ge lukkig beide met veel liefde voor de kunst zijn bij eengebracht) zijn eigenlijk de uit zonderingen, die de regel bevesti gen. Bovendien hebben onze verzame laars meestal hun blik angstvallig binnen de landsgrenzen gehouden en nooit verder gekeken dan de „Haagsche School". Vooral onze musea moet het verweten worden, ..Jonge boer" van Cézanne, in de collectie Hahnloser. dat zij in tijden dat belangrijke aankopen mogelijk waren, de bui tenlandse schilderkunst van na 1870, verwaarloosd hebben en zodoende een niet meer aan te vullen hiaat hebben doen ontstaan. De Zwitsers die zich toch in ge lijksoortige omstandigheden bevon den als wij, hebben beter opge past. Daarvan heb ik mij kunnen overtuigen gedurende het interna tionale congres van kunstcritici, dat onlangs in Zürich, Bazel, Bern, Win- terthur en Lausanne gehouden werd. Niet alleen hebben de musea in de ze plaatsen belangrijke collecties 19e en 20e eeuwse kunst, doch voor al het aantal particuliere verzame lingen van uitzonderlijk gehalte, is benijdenswaard groot. Daar zijn dan in de eerste plaats de beide beroemde collecties in Winterthur, die van Oskar Reinhart en van de familie Hahnloser. De „eerste is zeer veelzijdig en omvat een aantal oude meesters, zoals o a. Geertgen tot Sint Jans, een in drukwekkend Kardinaalsportret van Greco, twee merkwaardige stille vens van Goya, een magnifiek vrou wenportret van Rubens, een Frans Hals en een Rembrandt. Maar voor al toch ontleent de collectie zijn waarde aan een lange reeks schil derijen van 19e-eeuwse Franse meesters. De impressionnistcn, Cé zanne, Degas zijn er schitterend ver tegenwoordigd. terwij] een portret van Géricault en hele series Corots en Daumiers de bezoekers van de ene verrukking tot de andere voe ren. De collec'ie Hahnloser is van een geheel ander karakter Hier heeft persoonlijke vriendschap met schil ders als Bonnard. Vuillard. Felix Valloton en de gehele kunstenaars kring om hen heen. aanleiding ge geven tot een verzameling, die op dit beperkte gebied zijn gelijke niet heeft. Doch behalve de deli- cieuse schilderijen van Bonnard en Vuillard vindt men bij Hahnloser toch ook nog belangrijke Van Gogh's. Cezanne's. Matisses en wer ken van de „Fauv'es". Reinhart kon zich permitteren naast zijn villa een museumzaal te bouwen, waarin een groot deel van zijn collectie in de beste omstan digheden te zien is. Hahnloser. met veel beperkter middelen, moest zijn schilderijen zo goed en zo kwaad als het ging in een normaal huis ophangen. In de zit-, eet-, slaap- en zelfs de badkamers, op de gangen en trappen, overal hangen meester werken. Zeer sterk krijgt men hier het gevoel van de persoonlijke verbon denheid die er tussen de bezitters en hun collectie bestaat. Diezelfde omstandigheden en diezelfde ver knochtheid treft men aan bij de heer Rupf in Bern, die zich vooral bezighield met moderne kunst Pi casso, Braque, Juan Gris, Derain, Masson, Klee zijn de sterren van deze verzameling. Het spreekt van zelf dat de Zwitserse musea en particuliere verzamelingen vooral ook van paul Klee (die in Bern geboren werd en er lange tijd van zijn leven doordracht) een ongeeve- Dit schilderij van een „Zittende Pierrot", door Picasso geschil derd, is in het bezit van het mu seum te Bazel. naarde collectie werken bezitten. In het Berner museum was deze zo mer uit dit bezit een grote over zichtstentoonstelling samengesteld. Ik zou nog moeten spreken over andere interessante collecties b.v. over de met fijne smaak en eru ditie samengestelde verzameling van Baron von Hirsch in Bazel, en die van Buhrle. van dr Friedrich, van dr Lóffler in Zürich. of over de fraaie verzameling Aziatische kunst van Von der Hcidt, die nu te Zürich in het museum Rietberg zijn definitieve plaats gevonaen heeft. UTRECHT. Door onbekende oorzaak schoot Zaterdagavond te onge- veer half elf een felle steekvlam uit de dieselmotor van een met aard- appelen geladen vrachtwagen van de firma Kuilenburg uit Hilversum, op de RUksstraatweg bij Hoograven. In minder dan geen tijd stond de cabine in lichter laaie. De chauffeur wist zich bütjjds met een koene sprong ie redden. Sirene, auto en pomp weigerden De wagen was op weg van Zee land naar Hilversum. Reeds twee maal was onderweg brand ontstaan. De tweede keer zo erg, dat de Rot terdamse brandweer in actie moest komen. Een onderzoek naar de oor zaak leverde in Rotterdam geen re sultaat op en de chauffeur besloot zijn weg te vervolgen. Bij Hoograven brandde de cabine echter totaal uit, terwijl ook een deel van de lading aardappelen door het vuur werd aangetast. De ver zekering dekt gedeeltelijk de schade. De bewoners van Hoograven mo gen zich intussen gelukkig prijzen dat hun vrijwillige brandweer voor dit ongevaarlijke brandje in actie moest komen. Het materiaal en de manschappen bleken verre van pa raat, zulks in tegenstelling met de politie, die niet alleen het drukke verkeer op bekwame wijze langs het Een enkel woord tot slot over het museum te Bazel. De glorieuze serie meesterwerken van Holbein, w o. zijn prachtige portrettekenin gen en het aangrijpende portret van zijn vrouw en kinderen, beho ren natuurlijk tot de kostbaarste bezittingen van het museum. Daar naast zeer curieuze werken van dc minder bekende voorlopers en tijd genoten van 'Holbein, zoals Konrad Witz, Niklaus Manuel Deutsch en Ursgraf Doch ook in dit museum treft alweer de rijkdom aan mo derne kunst. Alle grote kunste naars van de laatste 100 jaar. zo wel Franse, als Duitse, Italiaanse en Russische vindt men hier verte genwoordigd. in een indrukwek kend overzicht. Deze rijkdom van moderne kunst zowel in musea als in particulier bezit, geeft ons Hol landers een gevoel van spijt over de door ons in de voor oorlogse jaren gemiste kansen. gevaarlijke punt leidde, maar ook de talrijke toeschouwers op een afstand hield. De lijdensgeschiedenis begon al bij het sein voor de brandweerlieden om zich te melden. Dat gebeurt op Hoograven, zoals in de meeste plaat- sen met vrijwillige brandweer, door middel van sirenes. Eén van de twee sirenes weigerde en één brandweer man verscheen op het appèl. Een politie-agent moest de wagen rijden. De startinrichting werkte echter niet, waardoor de auto. met hulp van belangstellende toeschou wers. moest worden aangeduwd. Op de plaats van de brand werden eerst pogingen gedaan met twee snelblussers, hetgeen op de felle vuurhaard zeer weinig uitwerking had. Een slang werd. alweer met hulp van omstanders, uitgerold. Toen deze eindelijk bevestigd was. wei gerde de pomp! De bluspogingen werden voortge zet met een emmer en twee schop pen! De brandweerauto van Jut- phaas-dorp arriveerde, toen het vuur al vrijwel was uitgebrand. Het is onbegrijpelijk hoe deze vrij-< willige brandweer, die kort geleden bij branden aan de Oude Kerk weg en de W. A. Vultostraat zo'n flinke indruk maakte, thans zo slecht voor de dag kwam. Van gemeentewege deelde men ons vanmorgen mede, dat de gebrek kige gang van zaken Zaterdagavond, moet worden geweten aan een onge lukkige loop van omstandigheden, 's Middags was al het materieel aan de nog gebruikelijke controle onder worpen. Beide sirenes, de auto cn de pomp, waren toen in orde. De pomp gaf 's avonds niet voldoende water, omdat het slootje langs de Rijksweg te ondiep was, verklaarde men ons. WAGENINGEN. Bij beschik king van de minister van landbouw Visserij en Voedselvoorziening is te rekenen van 1 Juli 1952 aangesteld als wetenschappelijk ambtenaar 1ste klasse in vaste dienst aan de Land bouwhogeschool dr. G. Bremer, thans tijdelijk als zodanig werk zaam. Het Bestuur der Stichting Personeelfonds der Leko Apparatenfabriek in liqui datie. te Utrecht, verzoekt allen, die menen vorderin gen op de genoemde Stich ting te hebben, hiervan op gave te doen aan de Secre taris- Paradiisstraat 63. Voorburg. zulks uiterlijk tot 13 Seotember 1952. Nadien gedeclareerde vor deringen kunnen niet meer In behandeling worden ge nomen. Het Bestuur der Stichting Personeelfonds der Leko ADDaratenfa- briek in liq DIACONESSEN-ARBEID Kraamverzorging voor hele dagen en Hulp alleen voor Moeder en Kind,, Tarieven naar inkomen Spreekuur Donderdags 23 uur. H v Viandonstr. 19 Telefoon 3676. 's Woensdags in de Emma- kerk 67 uur. SPAAfcSCHOOL is en blijft nummer één onder de Virginia Sigaretten Prijs f. 1.- AMERSFOORT Te koop aangeb. Prima kleding! Spotprij zen. weinig gedragen! Che misch gereinigd! Emzed. Vij verlaan 7 Zeist Lijnmarkt 2S Utrecht Tevens maat confectie Vraagt stalen Sportprijzenliandel Spijker Soest. Soesterbergsestr 26 Bekers kransen medailles voor iedere tak van sport Vraagt keuze-zendine of re;-7j<*orchp7oeft Te koop Wegens omstan digheden zeilboot, grote BM geheel compleet in prima staat tegen elk aannemelijk bod. Roerstraat 15. Damesmantels m. 42, meis- jesmantcls, jurken, wollen rokken 13 jaar, plusfour- pakken en nieuwe jongens jas 11 jaar en meerdere kle dingstukken Woestijgerweg 56. Z.g.a.n. tafclbiljart met ballen en 4 queue's 's Av na 5 uur. H G Craanen Iepstraat 6. Amersfoort. Personeel qevr. Slagcrslcerling gevraagd. Slagerij Uit den Bogaard Frans Halsstraat 3. Personeel qqnqeb j B. z. a. bcsch. meisje, dipl M.UL O voor kantoor- werkzaamheden. bii voor keur bij Notaris of iets derg. Brieven onder No 1090 bureau van dit blad Auto's Motoren Rijwielen Elke Donderdag 14 en 20 uur motoren en bromfiet sen-, elke Vrijdag 20 uur rijwielveiling. Dagelijks in brengen en bezichtigen. Movam-Motorenveiling. Frascati. Nes. Amsterdam. Lessen Autorijschool C. Schuur Utrechtsewee 98. Tel 3107 Voor cliënten buiten de stad kan de les beginnen en eindigen bij de bushalte KNAC-diploma. Dansen. Aanvang der les sen SeptemberOctober Dansinstituut Kamperman Langestraat 113. Tel. 5494. Moderne, oude. ballet tap dans. Danscursussen. Vanaf he den inschrijvingen nieuwe lessen voor becinners en ge vorderden Prospectus on aanvraag Dansschool Sn'i- ders. Korte Gracht 20. Tel 5083 Diversen Radio van Geet, Arnhem sestraat 29 Tel 6333 De Ra dio-Specialist Tevens alle merken stofzuigers. Reparatie aan meubelen Degelijk, duurzaam en bil lijk In de kortst mogeliike tijd gereed. Meubilering Onze Woning. Leusdcrwee 161 Tel 6362 Deze week heerlijk mals lamsvlees vanaf 1.50 per 500 gram Als extra reclame Vrijdag en Zaterdag 250 gr. lekkere lunchham voor 90 cent Het adres voor lek ker pekelvlees gebraden roastbeef. gebr. rollade en eek lever Modelslagerij De Hof Hof 6 Attentie. Wij behandelen niet alleen jassen, overalls, overhemden en boprd, doch ook de gezinswas zoals het behoort J. Weber, Dollard- straat 40 Steeds voorradig: Nieuw en gebruikt hoek- beton- staaf- plaat- en balkijzer bij Firma B Zwaaf en Zonen Amersfoort tel 5226 Hocktax. bel op Teief 6004 Das en nacht geopend Nieuwe wagens St Rad- boudstraat 10. Aanbevelend H N v d Hoek Voor reparaties kunstge bitten. snel en goed in plm 1 dag gereed A H v An- del. Bankastraat 50 Amers foort Telefoon 5805 Voor een goede pasfoto: Portretspecialist De Smalen Proett onze allerfijnste I ct Neen, wanneer deze scholen thans het sparen van de leerlingen bij de verschillende spaarinstellingen tot een vaste gewoonte hebben gemaakt, dan is dit, omdat zij daarin iets zien van blijvende betekenis voor de schooljeugd. Dan kunnen we overtuigd zijn, dat men in Nederlandse onderwijzers- \ofl w „a^vV-1 \e L sp<t*>n9 kringen de opvoeding tot spaarzaam heid als een nuttig element bij een gezonde karaktervorming van onze jeugd beschouwt. Want sparen, d.w.z. stap voor stap, met ongebroken volharding streven naar een doel, dat niet direct voor het grijpen ligt, is een goede scholing om moeilijkheden in het leven te overwinnen en resultaten te bereiken. Ouders, laat Uw kinderen de op voedende kracht van het sparen ondervinden. Laat ze op school of anders hij het postkantoor meedoen aan de 4e Jcugdspaaractie van de Nationale Spaarraad, als spaarders bij de Goed en Goedkoop 2031. Mei grote sprongen rende Bolle Boos door het bos in de richting, waar hij het gekraak en ge dreun hoorde. Zoiets opwindends als de landing van een Vliegende Schotel zag je hier niet iedere dag en een klein beetje afwisseling doet een mens goed. De houthakker wrong zich door struiken, klauterde over keien en rotsen in zijn haast om de kortste weg te nemen. Maar toen hij op de plaats arriveerde was al die drukte wel de moeite waard geweest, want hij zag daar op een open plek een Vliegende Schotel liggen, compleet met kopje en hij was de eerste mens, die dit aanschouwde! Ademloos staarde Bolle Boos naar het vreemde ding. Het had inderdaad de vorm van een schotel met een kopje, maar het was niet bepaald keukenformaat. De schotel was wel twintig meter breed en het kopje acht meter hoog. Het had bij de landing een aantal bomen geheel of half omgemaaid, zo'n kracht bezat zo'n ding. (Er zijn natuurlijk weer mensen, die dit niet geloven, maar die moeten dan maar liever de politieke pagina gaan lezen!) Toen Bolle Boos een tijdje had staan kijken naar die neer gekomen Vliegende Schotel, begon hij met aarzelen de passen wat dichterbij te lopen. Er gebeurde niets, dat ding lag daar maar of het er altijd geweest was en de stilte drukte zwaar. „Ahoy", riep Bolle Boos, ,,ls daar iemand? Volk?!" Te koop nevraaqd Wij kopen oud goud tegen de hoogste waarde Juwelier N Brandwijk Choorstraat 20 te lefoon 14415 Inkoop Goud, Zilver en Cu riositeiten. By Esmann Steen weg 8. naast de Buurkerk Utrecht, ontvangt U de hoogste prijs Winkelhuis te koop gevr Cen trum stad op goede stand Ver huurd of vrij van huur Opgaaf van ligging en koopsom aan M. Ultce, beèdigd taxateur Re- gentesselaan 21Utrecht Hallo! Alleen bij Joop ontvangt U de hoogste prijzen. Voor al les wat U wenst op tc ruimen Let op het juiste adres Joop van Veltum. Haverstraat 14bis. telefoon 20713. Te koop aangeb Accordeon, zo goed als nieuw met 5 registers. Ook te ruilen voor knop-accordeon. Kerk steeg 9. Kunstschilder biedt te koop aan wegens vertrek naar bui tenland pracht schilderijen met lijst tegen kostprijs vanaf 15 Schrijf onder no Z 7887 bureau van dit blad. Jaarbeursaanbicding. 4 clubs met tafel I 299 -. Gothischc slaapkamer, geheel meubel plaat f 385 dressoir met kussendeuren l 125- enz. Sie- gelaer Lange Smeestraat 63. Utrecht Telefoon 18146. Wenst U een oetcre camera le kopen? Wij ruilen Uw oude ca mera in Vraagt naar ons spaar, systeem Foto Patent H Bouw man Lijnmarkt 36. telef 15234 Voor chic gebruikte huls salon of slaapkamer Meube len. hang-, leg- of boeken kasten tafcis. stoelen, fau teuils. antiquiteiten. A de Vries. Korte Nicuwstraat 1 (bij de Dom) 1-pers. opklapbed. merk Auping met ombouw, boekenkast en kapok matras 2 klnderledi- kantjes a 15— Alles zeer billijk In prijs. Zonstraat 15. na 5 uur. Kinderwagen z.g.a.n. met toe behoren. Jupiterstraat 16 Ombouwen 14.50. Tweeper soons opklappbedden 1 22.50. Tuimelledikanten 32.50. On- derschuifdlvanbedden 31.50. Divanbedden 14.50. Matrassen 14.95 Wolmatrasscn 19.50 Kindcrledikantjes 9.25. Kin dermatrassen 9.50. Zuiverwol- len kinderdekens 5 25. Lange Nieuwstraat 10. Te koop grote box. 15.— Ege lantierstraat 6 (2x bellen). Te huur gevraagd Ongcmcub. kamers gezocht met keuken of ruimte om keu kentje te maken. Br onder no. 7896 Te huur aangeb. Gestoff zit-slaapkamcr. kast. stookgelegenheid, balcon, gebr v keuken In klein gezin, b b h h. Brieven 7898 Personeel qevr Mevr. Revers. Maliebaan 2. vraagt tegen 1 Oct. een meisje v.d.e.n. N V Confectie Industrie ,.Fo- cobe". Kanaalweg 28. t o. Ba lijelaan. Utrecht, vraagt nu- chinestiksters. handwerksters. leerlingen. Aanmelden van 9-5 aan bovenstaand adres cn n;l 6 30 uur bij dc heren F. Meijer. Cremerslraat 107. Utrecht en F. Velthuizen. Julianawcg 371. Hoograven Personeel aangeb Biedt zich aan meisje voor hal ve dagen. Br onder no. 7899 bur v. d. blad. Beschaafde dame had graag administratief werk aan huls (voor zaak of kantoor) Kamer en schrijfmachine beschikbaar Brieven onder no A-9735. Adv. Bur. ALTA. Pausdam. Textiel RoozenboomU! Voorstraat 31 I Gebloemde zwanendons dames- i pyama's 10 75 Popehne he-1 renpyama's 9 75 Geborduurde! lakens 180240 (met 15 1a3r| garantie» slechts t 9 80 Ons succes Sportcolberts 39 50 I Kamgarenpant i 26.50 Jac v d Ven Klumperskleding Von-| dellaan 47. Telef 10524

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 6