i BRYLCREEM Chefariite 4 unesiërs komen gunstige positie in Naguib zet zuivering in Egypte voort Na hef-eerste" trekje I weet t< ,2eker: eslmmster iets héél bponders! Spanjaard vindtna 13 jaardoodgewaande broer SCHERMPJE beschermt Middenstandsbond bestaat deze maand vijftig jaar Als heel de wereld eens ondersteboven stond... Utrechtse studenten voelen Almeloërs aan de tand Op flikkersterren elke dag atoomexplosies CELEZEN- Bey wijst Franse plannen geschikt moment af op Accoord in Luxemburg Huiszoekingen in Alexandrië en Cairo, clubs gesloten Met 4 middelen in 1 tablet doen wonderen Wonderlijk experiment van twee geleerden met „omkeerbril" j en gewogen oensdag 10 September 1952 ke (Van onze rei6redacteur) fARIJS. De bey van Tunis heeft geantwoord op de Franse hervor- ijjvoorstellen. De bey had deze voorstellen enige weken geleden voor- •d aan een commissie van 40 Tunesiërs, die alle bevolkingsgroepen Tunis vertegenwoordigen, met inbegrip van de Joodse groep. Uit deze ns een comité van twaalf gekozen, die een antwoord hebben opgesteld, li antwoord door de 40 met algemene stemmen als advies aan de bey jorgelegd, waarna de bey dit rapport tot grondslag heeft gemaakt voor antwoord aan de Franse regering. Dit antwoord is afwijzend. Er worden tegenvoorstellen gedaan. De brief is echter verzoenend van toon en laat dus de mogelijkheid open voor nieuwe onderhandelingen over nieuwe voorstellen, die van Franse kant, zo bedoelen natuurlijk de Tunesiërs het, veel verder zouden moeten gaan. De brief van de Bey is niet gericht aan de resident-generaal De Hauteclocque, maar de president der Republiek, Vincent Auriol, en is verzonden juist voordat de resident- generaal van een vacantiereis in Tunis terugkwam. Dit spreekt boek delen over de verhouding, die er tus sen de Bey en de heer De Hautecloc que bestaat. Men heeft in Tunis na tuurlijk met grote blijdschap kennis genomen van de verklaring van de Amerikaan Gross, hoofd van de Ame rikaanse delegatie bij de Verenigde Naties, waarin deze aankondigt, dat Amerika zich niet zal,verzetten tegen een bespreking van de Tunesische kwestie voor de Assemblee van de Verenigde Naties, Dit maakt de posi tie van de nationale beweging van Tunis natuurlijk sterker. Het doel van de Bey en zijn nationalistische raadgevers was, zich zelf op het ogenblik dat de discussie in Lake Success beginnen zou, in de gunstigst mogelijke positie te plaatsen. Dat schijnt gelukt. Op het ogenblik dat de discussie begint is door de Bey aan de wereld duidelijk gemaakt, dat Frankrijk met zijn voorstellen ver achter blijft bij wat Tunis wil. En te gelijkertijd heeft de Bey door de commissie van 40 in te schakelen niet alleen reeds een begin gemaakt, met wat later zou kunnen worden een echte volksvertegenwoordiging, maar ook aan de wereld getoond dat hij bij zijn politiek de gehele bevolking ach- ritrea ruilt Britse roon voor die van Ethiopië ON'DEN. Engeland zal te jcrnacht van 15 op 16 Sep- ber de macht in Eritrea over all aan de nieuwe federale van Eritrea en Ethiopië, al- wordt uit gezaghebbende bron Londen vernomen, ritrea is volgens een besluit de algemene vergadering der onder de Ethiopische kroon Ethiopië verenigd, Vervolg van pao. Nederlandse regering vreest rs, dat het politieke aspect bij zaak te veel domineert. Zij ist op den duur ook wel de poli- ccnwording, maar wil eerst eens afwachten wat op func- leel gebied wordt bereikt en gemeenschappelijke belangen hieruit kristalliseren, zijn nog te veel problemen, de Nederlandse stelling, die functionele oplossing vergen, met betrekking tot de har- •ering der financiële politiek, vervoer, de landbouw, enz. Loopt dan niet te hard van stapel alvorens de verdiepingen van Europese huis zijn opgetrokken, an de constructie van het dak finnen? to kan zeggen, dat de grote ndheden begrip hebben ge- i voor het standpunt van Ne- md, dat in meerdere of mindere ook door België en Luxem- wordt gedeeld, rerigens gaat het om nog niet dan een aanbeveling en een opdracht. Maar de (uitgebrei- Assemblee van de KSG, zal als aanbeveling aanvaardt, waar toch het gewicht van een mi neovereenkomst mee is verbon- onmiddellijk aan het werk :n gaan met de uitwerking van olitieke, Europese statuut. Niet isemblee van de Europese De- Gemeenschap zal dit dan zoals in het oorspronkelijke •verdrag was bepaald, betekent een versnelling van trocedure Een pin op de neus de Assembleeleden in de vorm een datum, vóór welke de op- it zal worden gegeven (Maart 1) ligt ook in de bedoeling. ude man in zijn loning overvallen (Van onze correspondent) ^STERDAM. De 71-jarige itenbezorger Spieker is om twee les nachts in zijn woning aan festerkade door een onbekende overvallen en zodanig met zijn i schuimspaan op het hoofd ge- dat hij bewusteloos werd De omtrent wiens identiteit de volledig in het duister tast, de vlucht genomen zonder de Spieker ergens van te bero- Het slachtoffer, dat in het Wil- :nagasthuis is opgenomen, had bedrag van enkele honderden ns in huis. buren hoorden van de over- let meer dan wat gestommel, slachtoffer is vermoedelijk de nacht buiten westen ge- Tegen acht uur 's morgens naar de buren gegaan, die de i hebben gewaarschuwd. rael verlangt naar ede met Arabieren ANKFORT. De Israëlische ster van Buitenlandse Zaken Sjarett heeft gezegd, dat de staat cr naar verlangt vrede liten met de Arabische wereld, voort zal gaan zijn defensie op «uwen om agressie van welke iin ook af te schrikken. ter zich heeft. Advertentie LM.) 't Is of gij de vlam uitblaast zó prompt dooft zuurbranden op de maag met 6én of twee Rennies. Het snerpendste branden in de maag. soms tot in de keel toe. dooft U onmid dellijk. Talloze lijders aan brandend maagzuur nemen ook Rennies bij voor baat Bij wijze van sluitstuk op hun maaitijd "t Is ook zo simpel, gewoon maar laten smelten op de tong. En Rennies zijn nog smakelijk óók (Advertentie LM.) 80c Wl American Cigarettes zijn inderdaad CAIRO. Abdel Rahman Azzam, de secretaris-generaal van de Ara bische Liga, heeft Dinsdag, aan de vooravond van de hoogst belangrijke bijeenkomst van de Llgaraad, plotseling zijn ontalag ingediend. In wel ingelichte kringen wordt gezegd dat Azzam zijn ontslag bij Maher Indiende, de afgetreden Egyptische premier, onder wiens presidium de raad vandaag bijeen zal komen. In welingelichte kringen wist men i hij zich verzette tegen hun politiek te vertellen dat het aftreden in ver- band stond met de grote zuiverings actie die momenteel onder supervi sie van generaal Naguib in Egypte ten uitvoer wordt gebracht. In het verleden is veel critiek uitgeoefend op de Arabische politiek van Az zam, speciaal ten tijde van de Pa lestijnse oorlog. In gezaghebbende kringen, die in nauw contact staan met Naguib wordt gezegd dat Egypte later de raad zal aanbevelen ontslag te ver lenen aan Azzam. Naar verluidt zul len twee andere staten Jordanië en Irak eveneens voor ontslag van Azzam stemmen. Azzam heeft met deze twee staten steeds overhoop gelegen daar VIA JAARBEURS EN WERELDOMROEP UTRECHT. Dc Mexicaanse journalist Joachin Sanchiz Nadal, Spanjaard van geboorte, en zijn in Valencia wonende broer, hebben elkander na dertien jaren teruggevonden via de Utrechtse Najaars- beurs en de Spaanse afdeling van de Wereldomroep, die juist op de dag dat dit heuglijke feit zich voordeed haar 5-jarig bestaan vierde. Ter voorbereiding van de ten toonstelling in Mexico, die volgen de maand door Prins Bernhard zal worden geopend, heeft de Utrechtse jaarbeurs een aantal vooraanstaan de Mexicaanse journalisten uitgeno digd tijdens de Najaarsbeurs een bezoek aan Nederland te brengen. Zaterdag namen deze gasten een kijkje achter de schermen van de Spaanse afdeling van de Wereld omroep in Hilversum, waarbij zij zich op de hoogte stelden van de voorbereidingen die op radioge- bied voor de expositie in Mexico werden getroffen. Tijdens dit be zoek werd een korte reportage in de Spaanse taal uitgezonden. Dinsdagmorgen arriveerde in j Zo af en toe zien wij ons fj0 1*111 T geplaatst voor nieuwigheidjes \A/\5 Li/Li/ waarvan de zin ons, leken, ten enenmale vreemd is. Z° verging het u misschien ook met die plastic plaatjes die ogenschijnlijk plotseling boven op de motorkappen van 1 de auto's groeiden. Het is echter lang niet zo zinloos als u misschien wel dacht. Deze plastic raampjes, die in alle kleuren gemaakt wor den, houden de vliegjes tegen die vroeger uiteenspatten op de voorruit en h$t uitzicht van de chauffeur belemmerden. Volgens de verkopers worden er gemid- deld 1000 van deze apparaatjes 1 per week verkocht en zo te z lijkt dat niet overdreven. Israël omringd wordt door een «1 vijandelijke Arabische staten lus Sjarett, vrede in het Midden in van nog grotere noodzakelijk- voor de Arabische landen dan Israël. Prins Bernhard zal congres bezoeken DEN HAAG De Kon. Ned. Middenstandsbond herdenkt Woens- '-danks het" feit cïat de jonge I dag 24 September zijn vijftig-jarig bestaan oa, met een vergadering >n het Kurhaus te Scheveningen. 's middags om 2 uur De Bonds voorzitter, de heer L. de Groot, zal een herdenkingsrede uitspreken, 's Morgens om 11 uur zal het Haags gemeentebestuur hoofdbe stuur en afgevaardigden officieel ontvangen in het stadhuis. De thans ruim 50.000 leden tel lende bond werd in September 1902 na het derde internationale con gres voor de middenstand ge sticht- op initiatief van de heer J S. Meuwsen. Aanvankelijk was de naam Nederlandse Bond van Ver- eenigingen van den Hanrieldrijven- den Middenstand, waarin in 1905 ook de industriële middenstand werd opgenomen. In 1924 werd de naam Nederlandse Middenstands bond, waaraan in 1927 ter gelegen heid van het zilveren jubileum euwe geruchten over trouwplannen van koning Boudewijn Br 5 e iUSSEL In de Belgische 5 e (stad doen opnieuw geruchten ,ral -tide over een op handen zijnd dijk tussen koning Boudewijn h'inses Elizabeth van Luxem- Deze geruchten vinden voed- 3 het feit. dat de jonge koning de Franse Rivièra een bezoek gebracht aan de Luxemburgse -hertogelijke familie, officiële kringen onthield men "an commentaar. enge laar viste een haai op ^RINGERWERF. Toen kap- Joh Swier uit Wieringerwerf kgmiddag aan het Noordzee- bij Groote Keeten zat te haalde hij, na enige botjes klingen, tot zijn grote verba den kleine haai van bijna een meter boven water. Hoessein Makki naar Parijs HAMBURG. De Perzische se nator Hoessein Makki, die is be last met de leiding van de gena tionaliseerde Perzische olie, is Dinsdagavond uit Hamburg naar Parijs vertrokken. Gedurende zijn verblijf van vier weken in Duitsland heeft hij be sprekingen gevoerd met West-Duitse fabrikanten over de levering van machines en motoren voor de Per zische industrialisatie. het praedicaat Koninklijk" mocht worden verbonden. Op Donderdag 25 September wordt in „Casino" te Schevéningen het nationale middenstandscongres gehouden. Tijdens de ochtendzitting houdt prof. dr W. R. Heere uit Til burg een inleiding over „De waar de en de betekenis van het ambacht voor ons volk". De middagvergade ring is gewijd aan een inleiding van prof mr P. J. Oud uit Rotter dam over „De positie van de zelf standige ondernemer in het midden- en kleinbedrijf in onze samenle ving Prins Bernhard is voornemens het congres te bezoeken. Bron van Amazone ontdekt LIVERPOOL. Sebastian Snow, een jonge Engelse ontdekkings reiziger die Dinsdag uit Zuid- Amcrika in Liverpool is aangeko men beweert dat hij de bron van de Amazone heeft ontdekt. Snow vertelde, dat hij dc eerst/; blanke was. die de 5000 km lange tocht van de bron van de Amazone tot aan de monding heeft gemaakt. Hilversum een lange brief uit Valencia. De afzender was Lorenzo Sanchiz Nadal. die bij het luisteren naar de uitzending geheel onver wachts de naam en de stem van zijn broer had horen klinken, die hij al lang dood waande. De Spanjaard verzocht de Wereldomroep de brief aan zijn broer ter hand te stellen en zodoende medewerking te ver lenen bij het herstellen van de familieband. Via de Jaarbeurs nam men con tact op met de heer Nadal. De broers hopen elkaar nu binnenkort in Parijs te ontmoeten. Arabische Liga tegen Westelijk commando CAIRO. Het plan van de Westelijke mogendheden voor een defensie-commando van het Mid den-Oosten zal vermoedelijk het voornaamste onderwerp zijn van j een officieuze bespreking tussen de Arabische staatslieden, die vandaag de vergadering van de raad der Arabische Liga bijwo nen. Deze kwestie staat echtei niet op de officiële agenda. Alle leden van de Liga zijn het er over eens zich niet bij het commando te zullen aansluiten, voordat de verlangens der Ara bische landen zijn ingewilligd, al dus een woordvoerder. De raad zal belangrijke besluiten nemen over „grotere inter-Arabische sa menwerking op politiek en mili tair gebied". De Egyptische secretaris-gene raal van de Arabische Liga, Ab del Rahman Azzam, is Dinsdag avond afgetreden. ten opzichte van Israël en tegen het plan voor een Groot-Syrië. Speciale afdelingen van leger en politie hebben de afgelopen 48 uur tientallen huizen in Cairo en Alex andrië doorzocht. Zij hebben veel documenten in beslag genomen. Het betrof vooral de woningen van vooraanstaande personen onder het oude regiem. De regering heeft Woensdag de onmiddellijke sluiting gelast van drie clubs waar ex-koning Faroek en zijn vrienden plachten samen te komen. Generaal Naguib heeft de benoe ming bekendgemaakt van brigade generaal Mohammed Ibrahim, direc teur van de militaire opleiding, tot plaatsvervangend opperbevelhebber van het leger Hij zal de dagelijkse werkzaamheden van generaal Na guib verrichten die deze door zijn premieschap niet langer kan doen. Minister Luns nam afscheid van Lie NEW YORK. Mr J. M. A. A. H. Luns. één van de twee nieuwe ministers van Buitenlandse Zaken en tot voor enige dagen lid van de Nederlandse delegatie bij de V.N., heeft Dinsdag een afscheidsbezoek gebracht bij secretaris-generaal Trygve Lie. (Advertentie l. M.) mag Uw haar gezien worden I Voor zacht en glanzend haar... BrylcreemVoor mooi gezond haar. Brylcreem Brylcreem geeft U een welver zorgd voorkomen, waar U ook gaat en wat U ook doet. Mas seer Uw haar dagelijks met Brylcreem. Let op hoe vitaal en onberispelijk Uw haar er dan uitziet Brylcreem houdt het in fatsoen, zonder overdreven vettigheid, want de oliën in Brylcreem zijn geëmulgeerd 1 Voor een smetteloze haarverzorging: BRYLCREEM Uw haar Brylcrttm Products Ltd, Stanmori, England Imp. Jatq. Mot Jr, Amsterdam (Advertentie LM.) Wanneer U zich onbehaaglijk voelt, hevige pijnen hebt, doet 'n enkel tabletje Chelarine „4" wonderen. Door de samenwer king van 4 beroemde genees middelen, in één tablet ver enigd, voelt U zich een ander mens, weer in slaat met plezier Uw werk te doen. Kok zette vier jongens tot diefstal aan (Van onze correspondent) HAARLEM De Haarlemse poli tie heeft de twintigjarige kok J. S. gearresteerd, nadat was gebleken, dat hij vier jongens van 14. 15 en 16 jaar, die in de ijsbar waar hij werkte, voor gestolen geld ijsjes kochten, had aangezet nog meer diefstallen te plegen De vier kna pen, die de laatste tijd verscheidene keren helwn ingebroken in groen tewinkels in Haarlem-Noord en in totaal ruim honderd gulden uit toonbankladen ontvreemdden, zijn door de kinderpolitie onderhanden genomen. (Advertentie LM.) Millioenen dames zeggen: Voor de handen niets beter dan HAMEA-GELEI. ~4ij e doet wonderen .NEW YORK. Als de wereld eens plotseling voor uw open onderste boven zou staan en links zou, rechts en rechts links worden, dan zou die wereld u, als het verschijnsel maar lang genoeg duurde, toch weer normaal voorkomen. Dit zeggen althans twee Amerikaanse psychologen, de doktoren F. W. Snyder en N. H. Pronko van de universiteit van Wichita Kansasin een boek, dat heet: „Het zien met ruimtelijke omkering Zij beweren dat men. na dertig dagen een bril te hebben gedragen, die alles omkeert, aan de nieuwe situatie gewoon is. Dr. Snijder heeft om dit te bewij zen een bril opgezet, waardoor hij de vloer zag waar zich voor ieder ander het plafond en het plafond waar zich de vloer bevond. Rechts werd links en links werd rechts. Met zo'n bril lijken uw eigen voeten die van iemand die tegen over u staat, iemand die u van rechts nadert komt in werkelijkheid van links. Maar die omgekeerde wereld wordt vertrouwd en gij kunt leren er in te verkeren door ogenschijn lijk uw handelingen ook omgekeerd te verrichten. Snijder droeg de bril zonder on derbreking en deed 's nachts of als zijn ogen rust nodig hadden een blinddoek voor. In het begin was het een rare wereld voor hem. „Als ik m'n rechterhand uitstak", vertelde hij „leek het of die naar me toe kwam en als ik een stap had gedaan wist ik niet direct wel ke voet ik vervolgens het eerst vooruit moest zetten Hij reikte in de verkeerde rich ting om een vork te pakken en pro beerde het eterrvan achter in plaats Frans v. Overbeeke wilde burgemeesterse vragen hoe burgemeester heet... (Van onze correspondent) ALMELO. Dinsdag vierde Almelo kermis en zijn zes Utrecht se studenten in de sociologie be gonnen de Almelose burgers een aantal vragen voor te leggen: over de kermis, het gemeentebe leid en de toestanden in de stad, waarvan iedere burger op de hoogte moet zijn. In de morgenuren zijn ze de stad ingetrokken en hebben op 'n aantal willekeurige adressen aan aan de braderie of aan de ker mis?" en meestal lukt het wel om een antwoord te krijgen. „Je voelt je soms een handels reiziger, die probeert zijn waar aan te prijzen", zegt Wil van Lief land. Maar hij voegt er meteen aan toe, dat de bewoners van Al melo wel bereid zijn om mee te werken, wanneer ze maar weten waar het om gaat. Ook Frans van Overbeeke, een van de twee vrouwelijke studen ten, die aan dit opinie-onderzoek de bel getrokken. „Hoe lang woont meéwerken, is tevreden. Zij heeft ii tal n Almeln mpwrnnw" wac Ha 1 u al in Almelo, mevrouw", was de eerste vraag die zij stelden, want het waren hoofdzakelijk vrouwen, die zij thuis troffen. Daarom gaan zij vanavond tussen zes en acht uur weer de stad in om te pro beren het mannelijke deel van de j bevolking aan de tand te voelen. Maar vanmiddag en ook van- avond na achten zijn ze op de 1 kermis. Ze achtervolgen de be zoekers tot in de zweef- en draai- molens met hun vragen: „Hoe groot is het gezelschap waarmee u thans de kermis bezoekt?", „Waaraan geeft u de voorkeur, Zware ontploffingen, waarbij vergeleken Hirosjima onschuldig vuurwerkje was ROME. Iedere dag vinden op de zogenaamde flikkersterren atoomexplosies plaats, waarbij vergeleken de bom op Hirosjima maar een onschuldig vuurwerkje was. Aldus is verklaard in een rapport van de jonge Franse astronoom Franqois Lenouvel, dat werd voorgelegd aan het astronomisch wereldcongres dat momenteel in Rome wordt gehouden. Lenouvel van het observatorium van Haute Province, constateerde i in zeven nachten tijds 22 reusach- tige atoomexplosies op een van deze sterren. Zfjn rapport is het eerste, dat een definitieve aanwijzing geeft voor de Tijdens het grootste deel van dt oorzaak van het grote verschil in lichtsterkte dat bij dit soort sterren reis leed hij aan dysenterie malaria. Het avontuur duurde 10 maanden. Volgens Snow en zijn reisgenoot John Brown is de bron van de rivier een gletschermeer- tje bij de Carro de Pasco, Snow vertoefde tijdens zijn eenzame te rugtocht Brown was op eigen gelegenheid teruggegaan tien dagen in het midden van koppen snellers en vijf dagen in het ge zelschap van Indianen. wordt waargenomen. Zijn verslag ls gebaseerd op de gedragingen van de ster Aequarii. Enkele flikkersterren zijn met het blote oog zichtbaar, maar deze kan slechts met behulp van sterke kij kers worden gezien. Sommige van deze sterren verdwijnen op bepaal de tijden uit het gezichtsveld, het geen daardoor wordt veroorzaakt, dat hun baan door andere sterren wordt gekruist. Andere sterren, die vanmorgen o.a. aangebeld bij het huis van de burgemeester om hem of zijn vrouw te vragenhoe de burgemeester van Almelo heet. Jammer genoeg trof ze niemand thuis, maar vanavond gaat ze er weer naar toe, in de hoop dat burgemeester Ravesloot een van de hem gestelde vragen niet zal kunnen beantwoorden. In het algemeen staan de Alme loërs ietwat vreemd tegenover dit experiment. Het is dan ook niet gemakkelijk het eerste antwoord uit hun mond te krijgen, maar is 't ijs eenmaal gebroken dan willen ze vaak antwoord geven op vra gen, die helemaal niet op het lijstje staan. Het gemeentebestuur krijgt dooi deze enquête een schat van gege vens, ?1 zal het nog wel even du ren voordat een volledig over zicht is verkregen. van vooraan van zijn bord te ne men. Eén trap op of aflopen ging hem een tijd lang erg onbeholpen af en was een hachelijke onderne ming. Maar na vier dagen reeds „schijnt het plaveisel al niet meer te zijn waar vroeger de wolken waren", verklaarde Snyder en hij kreeg steeds meer handigheid in het „on dersteboven lezen". Na enkele we ken was hij in staat in het centrum van de stad te wandelen en door een winkel te lopen zonder legen iedereen op te botsen. Hij kon gemakkelijker eten en zelfs chaufferen. Toen Snyder tenslotte zijn bril voorgoed op zij legde, zag de we- leld er opnieuw een tijd lang erg gek uit. Pronko en Snyder zijn er van overtuigd, dat indien kinderen van hun geboorte tot hun 25ste jaar zulke brillen zouden dragen, zij volkomen verbijsterd zouden zijn als zij ze af zouden zetten en dat de wereld voor hen ondersteboven zou staan. Zij betogen dat de proeven heb ben bewezen, dat „boven" en „bene den", „rechts" en „links" verband houden met de omstandigheden, waarin we leren de dingen te zien en waar te nemen. Zij zijn van mening dat bij de geboorte geen waarneming bestaat maar dat zij eerst tot stand komt als gevolg van contacten tussen de persoon en zijn omgeving. „Ons idee is, dat de psycholo gen "eens zullen zeggen dat we „leren zien" precies zoals we leren dansen, kaartspelen of Arabisch schrijven aldus deze geleerden. Johannesburg zond twee springbokken voor prinsesjes (Van onze correspondent) SCHIPHOL. Marijke en Wil lem. de springbokken. die het ge meentebestuur van Johannesburg aan de prinsessen ten geschenke heeft aangeboden, zijn met de vrachtmachine „Edam" van de KLM op Schiphol aangekomen. In hun stevige kisten werden Marijke en Willem eerst naar het dierenhotel gebracht en vervol gens gingen zij naar Artis Daar zal men de dieren enige weken in strenge afzondering nauwkeurig observeren. Pas wanneer vast staat, dat er aan hun gezondheid niets hapert, gaan zij naar Soestdijk. Vermisten van de „Foundation Star" opgegeven CHARLESTON. Een der twee opgepikte opvarenden van het Hondurese tankschip „Foundaiion Star" heeft verklaard, dat de acht personen, die nog vermist woroen, een voor «en door honger en uit putting zijn omgekomen en uit de reddingboot, waarin zij zaten, in zee zijn gevallen. Men geeft na de ze mededeling vrijwel de hoop op, dat men nog overlevenden zal aan treffen De beide opgepikte man nen verkeerden zelf in een staat van uitputting bestaan uit samengeperste gasmas sa's, stralen onregelmatig licht uit. doordat waarschijnlijk door oor zaken van binnenuit de gas massa uitzet of gecomprimeerd wordt. In tegenstelling tot de planeten worden de sterren veroorzaakt door samengeperste gasmassa's. De zoge- tt i i naamde vallende sterren, die sub- Ho Hsjl Mlllh, emStlg Ziek, stantieel zijn. zijn in werkelijkheid helemaal geen sterren. maar meteoren. Uit het rapport van Lenouvel blijkt, dat de atoomexplosies ont staan door wijzigingen van de atoomstructuur binnen in de gas massa. De explosies zijn te verge lijken met die, welke op de zon plaats vinden, maar zij zijn volgens lsenouvel veel zwaarder. wil niet naar Moskou HANOI De leider van de Vietminh rebellen Ho Tsji Minh Is ernstig ziek en lijdt aan een soort verlamming. Hij heeft echter ge weigerd naar Moskou te gaan voor medische behandeling, aldus weet De Koerier van Vietnam te mel den. COLUMBUS In een gevange nis te Chillicothe in Ohio zijn acht honderd jonge gevangenen negen uur lang in opstand geweest. Drie gevangenen werden gewond, voor dat de opstand bedongen was. \f OOR een leek valt het niet mee v de scheepstypcn. die bij de Mari nes van diverse landen in gebruik zijn van elkaar te onderscheiden Het aantal soorten Is tegenwoordig legio! Een boek- bockje. samengesteld door J. W. Smits bij dc N.V. Uitgeverij „De Kern" te Amsterdam verschenen onder de titel „Moderne zeestrijdkrachten", Is een uitstekende wegwijzer voor een leder, die zich voor oorlogsschepen interes seert. Dc schrijver geeft een gedetail leerd overzicht van dc oorlogsvloten van Nederland, Amerika, Engeland en de Sowjet-Unie. Het welverzorgde werkje ls voorts nog verlucht met ze ven pentekeningen en vijf aquarellen van de schrijver. (Prijs 2.25). Fcnand van den Oever, schrijver van romans over zee- en binnenvaart, ver haalt in een nieuw bock „Moeder leer me nog eens lopen" over een IJmul- dens visserman Albert Glas die na vijf moeilijke oorlogsjaren buiten Neder land te hebben geploeterd, bij zijn thuiskomst zich vervreemd vindt van zijn gezin, een desillusie, die hU bijna niet verwerken kan. Wanneer zijn reder hem geen kapitein maakt, Iets waarop hij vast had gerekend, doet dat de deur dicht. Hij neemt ontslag en monstert op de Willem Bazcndsz voor de eerste reis ter walvisvangst in de Zuidelijke IJszee. Hard doorzettingsvermogen doet hem ook in dit zware beroep slagen en het ls tenslotte een oude moeder, die de manier vindt Albert Glas en zijn vrouw weer tot elkaar te brengen. De oude moeder leerde de Jongen nog eens lopen! Deze goede roman van Fcnand van den Oever is een uitgave van G. i Callenbach n.v te NQkerk (prijs I 5.40).

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 3