Amersfoortse politievoetballers winnen eigen tournooi OOK OPERA VOOR DE PROVINCIE STILLEVEN pronkte in Parijse Orangerie Belgische klacht over ,roof van dollars Fraaie gobelins als gast op Jaarbeurs De commissaris en zijn Engelse collega Mr Hall zagen finale Woensdag 10 September 1952 (Van een onzer verslaggevers) „Het is goed. dat hier in het openbaar wordt gedemonstreerd welk een belangrijke plaats de sport inneemt bü de politie. Sportbeoefening is nood zakelijk voor politie-mensen en de corpschef moet zijn medewerking ver lenen. opdat zij daartoe in de gelegenheid worden gesteld." Deze woorden sprak commissaris G. Goorhuls, de ere-voorzitter van de Politie Sport vereniging „Amersfoort", tijdens de prijsuitreiking, die hij gisteren aan het spohterrcin aan de Rubensstraat verrichtte na beëindiging van het voet bal- en volleybal-tournooi, dat gehouden werd in verband met het dertig jarig jubileum van de P.S.V.A. Bussumse agenten no. 1 bij volleybal Een lachende aanvoerder Groenc- veld neemt uit handen van zijn corpschef. Commissaris G. Goor- huis de eerste prijs in ontvangst. Mr Hall (met hoed), de Engelse „chief constable" (politiechef) uit Rotherham kijkt belangstellend toe. (DvA-Archifoto) De commissaris noemde het een verheugend feit. dat van de deel nemende politie-ploegen uit Culem- borg. Gorinchem en Bussum zoveel vrouwelijke supporters waren mee gekomen Hij vermoedde wel. dat het de dames niet alleen er om te doen is geweest om de sportieve prestaties van hun echtgenoten te bewonderen, maar ook om eens iets meer van het mooie Amers foort te zien. Bijzonder prettig vond de heer Goorhuis het. dat zijn Engelse collega uit Rother ham. de Chief-Police Mr Hall, de wens te kennen had gegeven om kennis te mogen maken met de prestaties van de Hollandse politie mannen op het sportveld. Met gro te belangstelling heeft Mr Hall dan ook geruimte tijd op het ter rein aan de Rubensstraat ver toefd en zag om de tweede helft van de finale tussen Amersfoort en Gorinchem. Met een woord van hulde aan zijn sportieve agenten en de toe zegging, dat hij voor een volgend festijn van dergelijke aard. te houden hetzij te Amersfoort hetzij in een andere gemeente, zijn me dewerking graag zal verlenen, be sloot de corpschef zijn toespraak en ging over tot de uitreiking der prijzen, waarbij hij voor elk der aanvoerders een geestig woord had. Vooraf had het oudste bestuurs lid van de P.S.V.A. de heer C. J. A. Rolvink zijn corpschef bedankt voor de gelegenheid die hij heeft geboden om dit sportfestijn te houden. Er is sportief gespeeld, er Millioen Japanse vrouwen vragen VN-commissie naar vermiste krijgsgevangenen GENEVE. De VN-commissie voor de krijgsgevangenen heeft een petitie ontvangen, ondertekend door een millioen Japanse vrou wen. Zij vragen daarin naar het lo4 van de Japanse soldaten, die sedert de oorlog worden vermist. Japan beweert dat van de 340.000 soldaten, die nog vermist worden slechts de Sovjet-autoritei ten weten, wie dood zijn en wie nog in leven zijn. Volgens Japanse schatting zou het aantal doden een kwart millioen bedragen. Breuk in Finse regering voorkomen HELSINKI. Een dreigende breuk in de Finse coalitieregering is voorkomen door een accoord tus sen de agrarische en socialistische ministers over de oogstprijzen. De regering van de agrarische premier Kekkonen besloot de landbouwers de door de agrariërs voorgestelde premies te geven. Daarmede zal dit jaar echter nog niet begonnen wor den. Grondpersoneel van de Garuda in staking DJAKARTA Het grondperso neel van de Garuda Indonesian Air ways. omvattend 1500 man, is in staking gegaan, als protest tegen het ontslag van 31 mensen. Verwacht werd. dat de staking één dag zou duren. De zaak ls in behandeling bij de centrale commissie ter be slechting van arbeidsgeschillen. heeft een prettige sfeer geheerst en als het even mogelijk is. zal volgend jaar een herhaling plaats vinden. Enkele vertegenwoordigers van deelnemende ploegen uit de andere plaatsen bedankten de Amersfoortse Politie Sportvereni ging voor het zeer gastvrije ont haal. AMERSFOORTSE SUCCESSEN De keistedelijke politiemannen hebben zich in hun eigen tournooi kranig geweerd. Zij kwamen met een eerste prijs voor voetballen ei; een tweede prijs voor volleyball uit de bus. Een zeer verdienstelijk resultaat. Nadat de P S.V A. in de eerste ronde Culemborg een 30 neder laag had toegebracht, speelden Bussum en Gorinchem gelijk. Door de strafschoppen beter te nemen kwamen de Gorinchemse politie mannen in de finale met hun col lega's uit Amersfoort. Onze stadgenoten bleken meer in hun mars te hebben dan hun te genstanders. Reeds direct werd het Gorinchemse doel belaagd en na plm. acht minuten had Jan de Groot met een ferme kogel succes. (10). Verscheidene kansen wer den daarna gemist door Breyer c.s. en daarom probeerde Iking het maar eens op eigen gelegenheid. Na fraai solospel scoorde hij een prima doelpunt (20). Kort daar- De verliezersronde ging tussen Bussum en Culemborg, waarbij de politiemensen uit eerstgenoemde stad met 31 aan het langste eind trokken en dus de derde prijs be machtigden. VOLLEYBALL Voor het volleyballtournooi werd in een halve competitie gespeeld. Daar Culemborg niet een behoor lijke ploeg op de been kon bren gen, kwam de P S V A. met een tweede team in het veld Ook in deze tak van sport werden aardige prestaties geleverd en de krachts verschillen waren meestal niet zo erg groot. De uitslagen luiden: Amersfoort I—Amersfoort II 20. GorinchemBussum 11. Bussum Amersfoort II 20, Amersfoort I Gorinchem 20. Gorinchem Amersfoort II 11, Amersfoort I Bussum 0—2. Winnaar werd Bussum. 2. Amers foort I. 3. Gorinchem en 4. Amers foort II. rMorgen wordt het voor vele op bracht dezelfde speler met een sportieve politiemannen een zware I J rnU At KrtArt In /*1 hnPlT JJJ 1 uitstekend schot hoog in de hoek de stand op 30. Hiertegenover stelden de gasten slechts enkele gevaarlijke aanval len. Spil Fróhlich en de backs Ruitenbeek en Grocneveld (met zo heel vlug meer. hij rijdt liever) waren de toestand echter volko men meester en ook doelman Mik kers was goed op dreef. In de tweede helft bleven de Amersfoorters wel in de meerder heid. doch brachten het niet meer tot doelpunten. Kort voor het ein de slaagde v. Dijk erin voor Go rinchem de eer te redden, zodat Amersfoort met 31 deze finale won. Libanese regering afgetreden BEIROET. Dc Libanese re gering van Saml Bey Es-Solh ls Dinsdag afgetreden. Het kabinet had blootgestaan aan ernstige cri- tiek van de oppositie, die beweer de dat de regering doortrokken was van corruptie. President Betsjari Al Choery heeft het ontslag aanvaard en een „noodkabinet" van drie man aan gesteld voor de behandeling dei lopende zaken. Het hoofd van dit zakenkabinet is Nazim Akkari, tot nu toe hoofd van het kabinet van de premier. Positie KLM-vliegtuigen AMSTERDAM. Thuisreis: PH— TDB (Walcheren) gistermiddag op Schiphol geland: PHTDK (Am sterdam) gisteravond te Amster dam aangekomen: PHTDD (Delft) werd vanmorgen om 10.45 uur te Rome verwacht: PHTDP (Rotter dam) vanmorgen vroeg te Bangkok aangekomen. Uitreis: PHTDG (Gouda) van nacht uit Bangkok vertrokken: PH TDE (Eindhoven) vanmorgen vroeg uit Rangoon vertrokken: PH TDN (Vlaardingen) vanmorgen om half zeven te Beiroet gearri veerd. dag. want dan staat de tienkamp op het programma. Hieraan nemen alleen leden van de P.S.V.A. deel. Probleem Z.-Afrika voor Ver. Naties? NEW YORK Vertegenwoor digers van vijftien Arabische en Aziatische landen vergaderen thans te New York, om de mogelijkhe den te bespreken de Zuid-Afri kaanse rassenkwestie voor de Verenigde Naties te brengen. Li- berië en Thailand hebben zich bü de oorspronkelijke groep gevoegd, die reeds de kwesties van Tunis en Marokko behandeld heeft. Men overweegt Zuid-Afrika er van te beschuldigen, dat het het Handvest der Verenigde Naties en de conventie op de mensenrechten heeft geschonden door een schei ding teweeg te brengen tussen ge kleurde inheemsen, blanken, In diërs en andere met-blanken. Botter botste tegen logger in IJmuider vissershaven Schipper van IJM 206 op t nippertje gered (Van onze correspondent) IJMUIDEN. De garnalcnbotter IJM 206 kwam Maandagmiddag, bij het binnenkomen van de vissersha ven, in aanvaring met de motorlog- ger „Jan" KW 84. die de haven uit voer. De IJM 206 werd midscheeps j getroffen en lek geslagen Schipper J. Eggermont, die vrees- de dat hij met stuurhuis en al van I de boot zou worden geslagen, sprong m zee. Als de monteur van de KW 34, de heer G. Hoek. hem niet was nagesprongen, zou de schipper zijn verdronken, want hij slaagde er niet in een reddingboei, welke hem was toegeworpen, te grijpen, omdat hij door zijn zware laarzen te veel werd 1 gehinderd. De beide mannen werden i daarna in een sloep getrokken, die de loodsboot „Belletrix" had uitge- 1 zet. De IJM 206, die veel water maakte, werd tegen de dijk aan de grond gezet. Dit is de tweede maal in betrek- 1 kelijk korte tijd dat schipper Egger- mont met zijn boot in moeilijkheden is geraakt. Ongeveer anderhalf jaar geleden stootte hij voor Zandvoort met zijn vorige IJM 206 op een urak. Het schip werd opengereten, de bemanning kon zich ternauwer nood redden. India weigert Chinese voedselhulp DEN HAAG. De regering van India heelt de regeringen van de Sowjet-Unie en continentaal China meegedeeld, dat de voedselhulp uit het buitenland alleen door de rege ring ot organisaties als het Indische Rode Kruis verdeeld zal worden, zulks om de politiek buiten deze zaak te houden. De Chinese vakver enigingen hadden namelijk een be drag van ongeveer 320 000 gulden gezonden en hadden verzocht, dn deze hulp door een door de com- deeld zou worden. De Indiase reg zou worden. De indische regering weigerde toestemming te geven de gift aan de organisatie over te dra gen. De gift is op verzoek der Chi nese vakverenigingen terug gezon den. Tal van Nederlandse meesters aanwezig 5V MEXICO CITY. Het Internatio nale Monetaire Fonds heeft een Bel gisch voorstel aanvaard ter bestude ring van het stelsel van de betalin gen van verkopen in het buitenland, waar door België van zijn dollars wordt beroofd. Groot-Brittannie. Denemarken en Frankrijk steunden de Belgische re solutie. welke vervolgens met alge mene stemmen werd aanvaard. Door het stelsel, waarover België zich beklaagde, wordt de exporteur in de gelegenheid gesteld, een ge deelte van de harde valuta te behou den, die hij voor verkopen in het bui tenland ontvangt. Die harde valuta kan onder de officiële wisselkoers van de hand worden gedaan of wor den gebruikt voor de import van goederen, waarvoor gewoonlijk geen harde valuta beschikbaar wordt ge steld. De staf van het Fonds heeft zich reeds lang verzet tegen deze gang van zaken, waardoor feitelijk een de- „Leeuwarder Courant" bestaat 200 jaar (Van onze correspondent) LEEUWARDEN. De „Leeuw arder Courant", een der grootste provinciale dagbladen in ons land. bestaat tweehonderd jaar en is daarmee het oudste nog zelfstandig verschijnende dagblad. Ter gelegenheid van dit jubileum wordt van 19 September tot 2 Oc tober in het Fries Museum een ten toonstelling gehouden onder de ti tel „Twee eeuwen Friese pers", die wordt georganiseerd door het In stituut voor Perswetenschappen en het Nederlands Persmuseum. De Leeuwarder Courant" zelf zal de zer dagen niet alleen met een jubi- 'eumnummer van 96 pagina's ver schijnen. maar heeft bovendien een register op de tweehonderd jaar gangen van het blad en een jubi leumboek „Twee eeuwen Leeuw arder Courant" het licht doen zien. valuatie van de munteenheid wordt toegestaan. België zette niet uiteen hoe het door het stelsel werd benadeeld De mening bestaat echter in financiële kringen, dat de Nederlanders, dank zij dit stelsel in sommige gevallen op vreemde markten onder België's dui ven hebben kunnen schieten. Uit de collectie-van Beuningen werd voor de stillevenexpositie in Parijs o.a. bijgaand werk af gestaan, een compositie van Pie- ter Aarts, eind 16e begin 17e eeuw, waarop een massa groen te en fruit. Een bewijs, hoe Aarts oog had voor de werkelijkheid en geen détail verwaasloosde; bewijs ook, dat men eeuwen ge leden al wist te genieten van dezelfde gerechten, waarbij de mensheid nu ook nog leeft. (Van een medewerker) De Orangerie in Parijs heeft zich de laatste jaren bijzondere bekend heid verworven door haar uitne mende tentoonstellingen. De afge- lopea zomermaanden is er een ex positie gehouden gewijd aan de „na ture morte". zoals de Fransman het noemt en dat wij in een beter gc- eigende naam met Stilleven plegen aan te duiden. Wie het geluk heeft gehad deze tentoonstelling te zien, heeft opnieuw kunnen leren, hoe zeer de Fransen maat weten te hou den. Het onderwerp werd bij lange na niet uitgeput, maar in een over zichtelijk ingedeelde, beperkte ruim te, werd toch een treffend overzicht gegeven van de ontwikkeling van het stilleven in de loop der eeuwen. Men beperkt zich geenszins tot de Franse kunst, hoewel deze, voor al wat de modernen betreft, uiter aard wel het leeuwendeel kreeg. Wij denken daarbij aan de sublieme Fantin Latour, de mooie Picasso's, de fraaie stukken van Cézanne, Ma tisse, Renoir en menig anderde jongere groepen kwamen daarbij wel wat in het gedrang Veel meer dan te onzent pleegt te geschieden, werd hier aandacht geschonken aan de oude Spanjaar den en Italianen, terwijl de oude Nederlanders allerminst ontbraken. Daarbij ook minder algemeen be kende namen, die in dit selecte mi lieu intussen volkomen op hun plaats waren, zoals Adr.. v. d Spelt, S. A. Coorte en een geraffineerd geschilderd werk van Jan Olis. waarop Raoul Hynckes jaloers zou mogen zijn. Wat de Hollanders be treft: 't meest genoten wij van een subtiel en transparant geschilderd stilleven met bokking van Gabriel Metsu. werkelijk een superieur pa neeltje. Gelijkwaardig daaraan een klein dood konijntje, toegeschreven aan Carel Fabritius. uiterst gevoelig en mild. uit de verzameling van Van Beuningen. Trouwens er waren meer Hollandse verzamelin gen aangesprok%n. zoals die van Nieuwe actie tegen Am. oliemaatschappijen WASHINGTON. Het bureau voor wederzijdse beveiliging (MSA) heeft bekendgemaakt, dat het aan het Amerikaanse ministerie van Justitie stukken heeft doen toeko men, die voor de regering aanlei ding zullen kunnen zijn om een ge rechtelijke actie te beginnen tegen twee oliemaatschappijen, wegens verkoop tegen te hoge prijzen van ruwe olie die met gelden van de hulpverlening aan het buitenland betaald werd Dc betrokken maat schappijen zijn de ..Gulf Oil Co" en de „Atlantic Refining Co". De leve ranties vonden plaats tussen 3 Mei en 31 Augustus 1952. (Van een onzer redacteuren) IN onze beschouwing over het „opera-conflict te Arnhem schre- j ven wij. dat de Utrechtse Opera daarbij slechts zijdelings betrokken en in ieder geval geen partij was. Dit neemt echter niet weg. dat door alles wat over deze zaak ge schreven is. ook de Utrechtse in stelling in het felle licht der pu blieke belangstelling is komen te staan. En dan vraagt men zich af: Welke taak heeft de Utrechtse Opera en waar kan haar toekomst liggen. Twee dingen zijn de laatste tijd wel duidelijk gebleken Ten eerste, vrijwel overal in het land bestaat behoefte aan opera-voorstellingen, I hetgeen zich in het Oosten en Zui- i den des lands weer meer en meer gaat demonstreren door het bezoek aan voorstellingen in het nabij ge legen buitenland. Ten tweede' de Nederlandse Opera kan het gehele land niet „bedienen"; daarvoor zijn zowel de technische als de finan ciële moeilijkheden te groot. Nu het er naar uitziet, dat de Utrechtse Opera zich gaat consoli deren er komt een voorstel tot het verlenen van een gemeentelijke subsidie in de raad en zij wordt ondergebracht in een stichting lijkt het ons niet ongewenst, dat tussen dc Nederlandse en de lijkt ons niet ongewenst, dat Een eclatant bloemstuk van v. Gogh, dat de stillevententoonstel ling in de Orangerie te Parijs verrijkte en dat afkomstig is uit de particuliere verzameling-Las- ker in New York. Nationalistische Chinezen houden Britse boot aan HONGKONG. De Britse stoomboot ..Admiral Hardy" is door een nationalistische Chinese kanon neerboot aangehouden bij dc mon ding van dc Foetsjou rivier. De „Admiral Hardy", die afkomstig is uit Hongkong, onderhoudt reeds et telijke maanden een geregelde dienst op communistisch China. Volgens de berichten uit Sjanghai is het Britse schip door de nationa listen opgebracht naar het eiland Matsoe, ten Noorden van de Foets jou monding. Van het schip zelf is geen enkel bericht ontvangen. Utrechtse Opera een taakverdeling wordt voorbereid. Deze zou er dan op neer kunnen komen, dat de Nederlandse Opera in de eerste plaats in de grote steden optreedt en de Utrechtse voornamelijk de kleinere plaatsen tot haar werkter rein kiest. Dit behoeft niet uit tc sluiten, dat de Nederlandse Opera ook wel eens in een kleinere plaats zal kunnen speleh en het Utrechtse gezelschap ook wel eens een voor stelling in de grote steden kan ge ven, met name in Utrecht, waar het zijn zetel heeft. Door nauwe samenwerking tussen beide instel lingen kunnen moeilijkheden in dit Vraagstuk van politieke en sociale eenheid der katholieken in studie DEN HAAG. Dagelijks bestuur en Partijbestuur van de K V.P. hebben zich beraden over dc situatie dezer par tij na de verkiezingen. Zij hebben zich gewend tot het Katholiek Bureau voor Maatschappelijk cn Cultureel Overleg met de suggestie, dat dit bureau het vraagstuk der sociale en politieke een heid onder de katholieken in Nederland zou bestuderen Men is van oordcel. dat dc onderlinge verhoudingen der ka tholieken op sociaal cn politiek terrein dc instelling verlangen van een breed samengestelde commissie, die zich dien» te beraden over dc noodzakelijkheid van de eenheid der katholieken onder de huidige omstandigheden. Aan dit beraad wil men verbinden de bestudering van het vraagstuk der voorlichting op deze gebieden cn ook het vraagstuk der staatsburgerlijke op voeding in het bijzonder bij het katho lieke volksdeel. Op 13 September zal een „bcsturenconfercntic" der K V P worden gehouden, waaraan het partij bestuur en dc dagelijkse besturen der kringen deelnemen Schilder Jan Grépoire 11 September 65 jaar AMSTERDAM Op 11 Septem- ber viert de kunstschilder J Gré- goire zijn 65e verjaardag. Hij heeft zich gespecialiseerd als religieus schilder voornamelijk gebruik ma kend van fresco- en temperatech niek. Kerknieuws Ned. Herv. Kerk Beroepen te Krimpen aan de Lek. G. C. Severljn t« Hoogeveen Beroepbaarstellingds H. J. Smal- brugge, legcrpredikant than* woon achtig te IJsselsteln Ev. l.uth Kerk Aangenomen naar Amsterdam (vac. G. J. Duyvendak) dr G. J. Llnd(jer te Dordrecht. opzicht bij voorbaat worden uitge sloten. Integendeel, beide gezel schappen kunnen elkaar ook wat het programma betreft aanvul len en wii stellen ons voor. dat zij zelfs van tijd tot tijd voor bepaalde bezettingen eens van eikaars artis- ten gebruik zullen kunnen maken. Mits uitmuntend geleid is er voor een opera-ensemble, dat voorname lijk dc provincie bereist, zeer zeker in ons land een plaats naast de grote Nederlandse Opera De Utrechtse Opera. die. grotendeels op eigen kracht, tot nog toe toch reeds voortreffelijke dingen heeft gedaan, is het enige gezelschap, dat voor het vullen van de bestaande leemte in aanmerking komt. pan zal men haar echter niet alleen moeten laten voort ploeteren. Indien het initiatief van een aantal jonge mensen in Utrecht op den duur kans van slagen wil hebben, dan zal de overheid het krachtig moeten steunen. Dc in uitzicht ge stelde subsidie van tienduizend gul den door dc gemeente Utrecht is een mooi begin, maar meer ook niet Opera is ccn kunstvorm, die wil zij goed gebracht worden, veel geld kost. dat niet in duizenden, maar in tien- en honderdduizenden guldens wordt geteld. Niet alleen zijn de voorbereidin gen van iedere nieuwe voorstelling kostbaar, ook andere investeringen vragen aanvankelijk veel geld. Men denke aan de inrichting van een kantoor cn dc aanschaffing van transportmiddelen. Indien men de Utrechtse Opera een taak wil toedenken zoals wij hierboven hebben aangestipt, dan zal men haar moeten subsidiëren. En wij vragen ons af waarom wel subsidie gegeven zou moeten wor den voor voorstellingen in cie grote steden en niet voor opvoerin gen in dc provincie De Neder landse Opera ontvangt haar subsi die van het rijk. de provincie Noord-Holland en van een aan"1 steden waar zij regelmatig optreedt. Zo zal de Utrechtse Opera, behal ve door stad en provincie Utrecht, gesubsidieerd moeten worden door het rijk en een aantal provincie plaatsen, respectievelijk provinciale besturen Het komt ons voor dat nu de stad Utrecht het voorbeeld gaat geven, thans in de eerste plaats het woord is aan de provin cie Utrecht en het Rijk. Weer poëzie-congres in Knokke BRUSSEL. Evenals voric jaar zal ook nu m Knokke een interna tionaal consres voor poczie worden gehouden en wel van 11 tot io September. Was het eerste congres min of meer bij wijze van proef ge ïmproviseerd. thans is het 't eerste van een reeks „biënnales", tweejaar lijkse bijeenkomsten der dichters van alle landen, waarvan de orga nisatie ook nu weer door de re dactie van het Belgisch Franstalige tijdschrift ..Le journal des Poctcs wordt verzorgd. Aan dichters uis 65 landen zün uitnodigingen ver zonden.. Franse en Duitse films bekroond PARIJS. De Franse film „Nous sommes tous des assassins" cn de Duitse film „Herz der Welt" van André Cayatte, hebben de prijs van de „Zilveren Lauwerkrans" ver- worven. Deze prijs, die is ingesteld door de Amerikaan David O' Sclz- nick, wordt ieder jaar toegekend aan die in Europa gemaakte films, die het meeste hebben bijgedragen tot het „verstevigen van verbon denheid en het vergroten van we derzijds begrip tussen de volkeren van de vrije democratische we reld". Zeven Nederlandse kunstwerken sieren Buitenlandse Club Het Is. naar ik meen, voor de eerste maal In ons land, dat de gobelins In 't openbaar worden getoond, welke in opdracht van de Regering niet lang geleden door een zestal Nederlandse kunstenaars zün voltooid. Utrecht, beter gezegd: de Jaarbeurs heeft de primeur. Wie de Beurs be zoekt en zich voor deze vorm van toegepaste kunst interesseert, verzuime niet een „Abstccker" te maken naar de zaal van de Buitenlandse Club. HannemÉf ojTWe7darn*en*i'di<r*van i\L HU wanneer t hem gaal als ons, niet alleen een hizondere sensatie C. Th. F. Thurkow in Den Haag van schoonheid ondergaan, maar ook de verwachting in zich voelen rüzcn, (een waarlijk pompeus bloemstuk dat wjj hier mogelük staan voor een herleving op Nederlandse bodem van van Jan Brueghel). een eeuwenoude kunstvorm, die de vorige eeuw in decadentie was verval len en vervolgens practisch in onbruik geraakt. De beide Van Gogh's waren even eens een verrassing. Het blocmstil- leven, hierbij gereproduceerd, is in derdaad een meesterlijk staal van zijn kunst. Het kwam uit een par ticuliere verzameling in de Ver. Staten. In dit verband mag ver meldt, dat Amerika ook nog op andere wijze was vertegenwoordigd, namelijk door een bijzonder knap en edel geschilderd werkje van John Frederick Pete (geb. in '54 en ge storven in 1907), een stilleven met minitieus geschilderde brieven en foto's: een vrij nuchter thema, door zijn minitieuze schildering en verfijnde compositie vooruitlopend op het werk van onze Dick Ket! stuk voor stuk deze artisten zich hebben ingedacht in wat een go belin behoort tc zijn, welke grenzen deze bijzondere kunst vorm stelt en wat voor mogelijk heden hij ook voor deze tijd nog heeft. Ik zou niet graag een apodic tische uitspraak willen doen over het beste en het mooiste. De een excelleert in dit, de ander in dat onderdeel. Wat mij 't voor naamste lijkt is, dat door deze expositie duidelijk wordt, dat ook op vaderlandse bodem evenals dit in Parjjs mogelijk is gebleken een gobelinkunst kan groeien, die zich aanpast aan de tijd van nu en toch de traditie van deze schit terende oude techniek eerbiedigt. C. A. S. Hima Kesarcodi komt terug De beroemde Hlndoe-danserei Hima Kesarcodi. die zojuist van een tournee door Engeland in Nederland Is terug gekomen. zal onder auspiciën van im presario Ernst Krauss voor haar ver trek naar Indonesië ln September en October a s. een tournée maken door Duitsland en Zwitserland cn in dc tweede helft van October ook nog ren serie afscheldsvoorstelllngen ln Neder- Harald Kreutzberg naar Nederland Harald Kreutzberg. de vermaarde danser zal onder auspiciën van Impre sario Ernst Krauss tussen twee grote tournée's door Zuid- en Noord-Amerika In November a s. een reeks voorstel lingen in Nederland geven. AMSTERDAM. Op Maandag 15 September des avonds te 8 uur zal in Krasnapolsky te Amsterdam een bijeenkomst worden gehouden ter gelegenheid van de vijfentwin tigste sterfdag van Herman Gorter. Wie de Regering bij het aan wijzen van de kunstenaars heeft geraden, kunnen wij slechts gis sen, maar 't komt ons voor. dat men een uitnemende keuze heeft gedaan. De vraag of de gobelins in de zaal van de Buitenlandse Club op hun best uitkomen, is een tweede. Weliswaar is deze ruimte een oase van rust in het rumoer van 't beursleven en ook is de belichting vrij gunstig, maar de beschouwer moet zich wel kunnen abstraheren van het ove rige interieur, speciaal van de groenbeklede stoelen, waarmee de toon van deze gobelins, vooral van de blauwe achtergronden niet bepaald harmonieëert. Dit be zwaar valt echter weg tegen het feit, dat ook van de zijde van de Jaarbeurs belangstelling voor de ontwikkeling van dit product wordt getoond. Wil alle beursbe- drijvigheid werkelijk zin hebben, dan mag de geestelijke zijde van het leven, de kunstscheppende functie, niet worden verwaar loosd. Nu de gobelins zelf. De inhoud van alle zes is geïnspireerd op het verhaal van de Verloren Zoon. Niet zó, dat ieder van de zes kunstenaars een bepaald aan gewezen onderdeel van het ver- haal voor zijn rekening heeft ge nomen, waaruit dan een logisch aaneengeschakeld geheel was ont staan (zoals in het R.K. kerkge bouw bij de Kruiswegstaties), maar ieder deelnemer schijnt vrij gelaten te zijn in de keuze van thema, mits het betrekking had op de bekende gelijkenis. Mis schien is dit de juiste opvatting, omdat men bij een andere werk wijze toch door de afwijkende be handeling van fragmenten en figu ren geen echte eenheid had bereikt Bovendien is het mogelijk, dat deze gobelins niet bij elkaar blij ven. De enige eenheid, thans ver kregen, is. dat alle werkstukken eenzelfde formaat hebben en een zelfde blauwe toon in de fond. Die zes kunstenaars, die elk een tapijt voor hun rekening namen, zijn Kees Andrea, Hans Bayern, J. Bouhuys, A. Kurpershoek, Chr. de Moor, Charles Roelofs en Cuno v. d. Stecne. Bayern en Bou huys hebben beiden het afscheid van de zoon uit het ouderlijk thuis tot motief genomen. Roelofs was de enige die de verworpe ling bij de zwijnenstal laat zien. De Moor en Kurpershoek tonen de jongeling bij zijn braspartij en de andere twee. Andrea en Cuno v. d. Steene stellen hem voor, zo als hij weerkeert in het ouderlijk huis en door zijn vader wordt verwelkomd. 't Is niet goed doenlijk op de visie van elke kunstenaar en op de verschillende composities af zonderlijk in te gaan. Men doet beter na en naast het lezen van dit artikel en het bekijken van de reproducties zelf het oor spronkelijke werk te gaan zien. Bij alle frappante verschil van opvatting en uitgangspunt zal men gewaarworden, dat er in het al gemeen een zekere gelijkheid van artistiek niveau is bereikt, en dat Cuno v. d. Steene, een van de ze ven kunstenaars, aan wie een Re geringsopdracht werd verstrekt voor het maken van een gobelin, vertolkte de terugkeer van de Ver loren Zoon op dc wijze, zoals men op deze afbeelding zien kan. Zijn opvatting gaat meer dan die van de anderen, die zich verder van de realiteit verwijderd hielden en naar een meer decoratief-fantasti sche oplossing zochten, uit naar 't picturale, het schilderij. Toch heeft ook hij in een interessante schik king. passend voor 't gobelin en geschakeerd van kleur een boeiend geheel gevonden met een treffende actie van de vader en een mense lijke typering van de deemoedige zoon. (Fotodienst Jaarbeurs)

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 5