Opgravingen leidden tot tal van verrassingen STADSVENSTER Wielrenners uit Rotherham winnen stedenontmoeting Kolenbergplaats ontpopt zich als kapittelzaal Onderscheidingen voor donores van bloedtransfusiedienst Donderdag 11 September 195; ST AAGTEN VRAAGT AANDACHT „1408. Is men begonnen een nieuwe Capel te bouwen „1410 Is de Capel ingewyd, daags nae S. Thomas." „1952. Binnen en buyten de Capel die in groot verval ver keert worden opgraafingen verrlgt. In den selven jaare wort begonnen de Capel nieuwe luyster by te setten De eerste twee feiten staan in de ..Cronyk van Sint Aagten Convent" opgetekend, de laatste voegden wij er in dezelfde stijl aan toe na een uitgebreid onderhoud, dat wij met Dr Ir L. J. N. v d. Hulst, de leider van de opgravingen, waarvan wij reeds gewag maakten, mochten heb ben Bij dit werk wordt Dr Ir v. d. Hulst trouw terzijde gestaan door de architect F. J. Chr. Hopstaken, die eveneens niet moede werd ons alle belangrijke vondsten te tonen. Kruisgang nog geheel intact Er zijn niet alleen waardevolle voorwerpen gevonden, doch reeds thans staat vast. dat deze opgra vingen geleid hebben tot verrassen de resultaten wat betreft de kennis v-an de bouw van kapel en convent, alsmede van hun bewoners. Zo staat nu onomstotelijk vast, dat de kapel niet op een zandfundering staat, doch gewoon op een veenplaat werd gebouwd. Door de uitzonderlijke dikte van de muren, die 80 cm be draagt. bleven verzakkingen in de afgelopen vijfhonderd jaar geheel uit! De acht geraamten, die in de twee geopende grafkelders gevon den zijn, zijn vrij zeker de stoffe lijke resten van de acht paters, die het convent gediend hebben. Voorts staat voor 99 pet vast, dat de* be zoekers van het verkooplokaal het gebouw binnentreden over de halve grafzerk van de rechtse grafkelder. Het is n 1. gebleken, dat de steen, die vóór de ingang in het trottoir ligt, precies de halve afmeting heeft van de bovenzijde van die graf kelder, welke beslist nimmer door een gewelf afgedekt geweest is. Men hoopt straks door het uit lichten van de steen, teneinde de onderzijde te bekijken, volledige ze kerheid te krijgen De andere helft dient vermoedelijk tot afdekking van de hoge stoep van het naastlig gende perceel aan de zijde van het Spui. Vast staat óók, dat de steen pas na 1760 van de grafkelder ver wijderd is. De skeletten Eén van de skeletten is van een bijzonder groot manspersoon, die on geveer 2.10 m lang geweest moet zijn en aan de onderzijde van zijn rug een dusdanige wervelvergroeiing gehad heeft, dat hij ongetwijfeld zijn leven lang een stijve rug heeft gehad. Vooralsnog ls het niet mo gelijk de stoffelijke resten, die na het onderzoek weer in dezelfde graf kelders bijgezet zullen worden, te identificeren, doch men zal het wel trachten, omdat in de kapel o.a. Deken Duncanis begraven werd. Systematisch zal de gehele vloer van de kapel opengebroken en on derzocht worden. Met het oog op de aanstaande restauratie is het zeer belangrijk, dat men onder de grond tevens puinresten gevonden heeft. Hier tussen bevond zich o.a. een stuk van een gewelfaanzet. Dergelijke vondsten, hoe nietig zij voor de leek ook schijnen, zijn onontbeerlijk voor een natuurgetrouwe recon structie van de oude kapel. Op ver scheidene plaatsen heeft men gaten in de pleisterlaag gehakt, teneinde bij het oorspronkelijke metselwerk te komen. Niet alleen heeft men daarbij kunnen vaststellen waar de oorspronkelijke afscheiding tussen het onderste deel van het gebouw dat uitsluitend begraafplaats was en het bovenste gedeelte de feitelijke kapel geweest is, doch bovendien ontdekte men de oor spronkelijke constructie van de ven sters. De thans bestaande afschei ding zal verwijderd worden en ver vangen door de oorspronkelijke, die ongeveer één derde lager gelegen heeft. De ingang komt weer op de goede plaats, d.i. oostelijker dan nu; de ramen worden belangrijk inge kort. waardoor zij hun oorspronke lijke afmetingen herkrijgen. Voorts worden de dicht gemetselde ramen weer opengebroken. Kloostergang Rechthoekig op de kapel, niet zichtbaar vanaf de straat, staan he den ten dage nog enige zeer ver vallen gebouwen, die lot het onaf gebroken deel vah het klooster be hoord hebben Oók in die gebou wen. thans voornamelijk als kolen bergplaats in gebruik, is men aan het snuffelen gegaan. Hierbij bleek, dat men hier te doen heeft met een gedeelte van de kloostergang, waar van de oorspronkelijke breedte en hoogte thans onomstotelijk vast staan Eén van de kolenhokken blijkt de kruisgang te zijn. die van de straat af toegang gaf tot kloos tergang en pandhof. Men ontdekte, dat deze kruisgang nog zelfs vrij Ernstige aanrijding op Noorderwierweg Gistermiddag omstreeks kwart over een had op het kruispunt Noorderwierweg Kastanjestraat een aanrijding met ernstige ge volgen plaats. H. v. d. G. uit Hilversum reed met een vierwielig motorvoertuig in de Kastanjestraat. Met een snelheid van ongeveer vijftien ki lometer draaide hij linksaf de Noorderwierweg op. De 22-jarige C. v. E., telegrambesteller bij de P.T.T., reed daar in de richting Birkhoven. Hij verleende geen voorrang en vloog daardoor met een vijftig kilometer vaart tegen de vrachtauto op. Door de G.G. G.D. werd Van E. naar de Lich tenberg overgebracht. Men con stateerde aldaar een hersenschud ding, hoofdwonde en een gecom pliceerde beenfractuur. Er is geen direct levensgevaar. De politie verzoekt een ieder, die het onge val heeft zien gebeuren, zich op het politiebureau te melden. te gelegenertijd nog nadere onder zoekingen te doen. Men verheelt zich niet, dat dit alles zeer belangrijke sommen zal vergen, doch dank zij de medewer king. die men van alle zijden krijgt en ook dank zij de hulp. die men van gemeentewege ondervindt, als mede door het feit, dat de notaris sen reeds thans een deel van de kapel afgestaan hebben, hoopt men de plannen in de komende jaren te verwezenlijken. Zeker is, dat de droevige aanblik, die de bijna 550 jaar oude kapel thans heeft, tot het verleden zal- gaan behoren. Ook het nog bestaande kloostergedeelte zal bij de restauratie betrokken wor den. Niet alleen zal Amersfoort hier door in de toekomst een nieuw cultureel centrum rijker zijn, maar tevens krijgt de stad door deze res tauratie wederom een deel van zyn oude luister terug. J. H. E. REESKAMP. 1994. Gedurende de hele nacht heeft Rob heen en weer gekruist. Zijn hoop is gevestigd op de navi- gatiekunst van Jack en Frank, die met de „Pan. dora" toch niet zo ver meer uit de buurt kun nen zijn. Christian Borg is in een diepe slaap ge vallen en de koorts is belangrijk afgenomen. Maar tegen de morgen richt de patiënt zich plotseling op en zegt: „Hoor!Een motor-' boot!" Rob verwondert er zich over, dat Chris- tian de „Pandora" want welke boot zou het anders kunnen zijn? al heeft horen aankomen, terwijl hij zelf nog niets heeft waargenomen Maar ook Skip spitst DE A VONTVREN VAN KAPITEIN ROB de oren. Opeens gilt Christian: „Daar Ralfo weer aan! Pas op! Het is Ralfo!" „Maak een dokter aan boord." Maar Christian blijf je nu niet weer overstuur, Christian." zegt Rob; roepen, dat Ralfo er aan komt. Rob gaat aai komt „dat is Ralfo niet; het is een motorboot met dek en ja, in de verte nadert de „Pandora' In deze toestand bevindt zich thans het nog aanwezige gedeelte van het klooster. Een gezicht in een deel van de kruisgang, die thans als kolenhok in gebruik is. Deze foto werd speciaal aan ons blad ter beschikking gesteld door Dr. Ir. L. J. N. v. d. Hulst. behoorlijk intact is; zelfs de schar- nierijzers van de deuren heeft men gevonden! Van de aanwezige ruim ten is er een ongetwijfeld de ka pittelzaal geweest. Deze conclusie werd o.a. getrokken na onderzoek van een stoffige zolder, waarnaast zich een andere zolder met een pla vuizen vloer bevond. Aan beide zij den bevinden zich kleine cirkelvor mige gaten, die rechtstreeks contact met de open lucht geven, zodat het er nogal tochtig is. Zonder twijfel heeft men hier te doen met een zogenaamd „vogelkoor", die bij klei ne middeleeuwse kapittelzalen hoort. De bedoeling hiervan was, dat spreeuwen en kraaien (voor duiven zijn de openingen te klein) vrij naar binnen konden komen en tij dens de bijeenkomsten in de kapit telzaal met hun natuurlijk gezang de wijding gaven, die anders door een koor gegeven werd. Niet on mogelijk is het. dat op dit vogelkoor ook wel eens een klein koortje Gregoriaanse gezangen ten gehore gebracht heeft. Uit kronieken van andere kloosters blijkt, dat een mens zelfs in een klooster altijd „mens" blijft, want soms klommen de zusterkens niet naar de vogelzolder om de diertjes te voe deren. doch om een paar spreeuw tjes te vangen, ze de nek om te draaien en ze in de pan te bakken! En het eetfestijn was helemaal ge slaagd, wanneer men een nachte gaaltje wist te verschalken. Hoewel de kroniek van St. Aagten erover zwijgt, mogen wij veilig aannemen, dat de zusterkens van St. Aagten in deze zaken niet braver geweest zijn dan de kloosterlingen elders. Gerekte vorm Het St. Aagten Convent heeft een lang gerekte vorm gehad, de cellen waren langs de kloosteigang ge bouwd. Het thans bestaande gebouw heeft dan ook doorgelopen tot in het verlengde van Achter 't Wees- i huis, welke straat oorspronkelijk V.. tot het Spui gelegen heeft. Recht hoekig op het eerste gebouw werd een nieuw geplaatst het „Lange Hu dat bijna tot het Spui liep Door het graven van enige gaten in de tuin achter de kapel heeft men de afmetingen van deze ge bouwen nauwkeurig kunnen bepa len. Deze opgravingen zijn slechts zeer voorlopig en men hoopt ze straks meer intensief te verrichten. Ook heeft men reeds nauwkeurig kun nen vaststellen hoe het stratennet vóór 1501 in deze hoek van de stad geweest is. Er liep toen een straat van 't Zand naar de wal, vlak ach ter de kapel, welke straat het ver lengde van Achter 't Oude Wees huis kruiste. Aan de zijde van 't Zand blijkt het straatje nog aan wezig te zijn en zich te bevinden achter het bekende poortje tussen de kapel en de huizen. Deze huizen hebben alle tot het klooster behoord en zijn in feite nog de oorspronke lijke panden. Ook hier hoopt men Miner wint AMAC-rit en kampioenstitel Voor de laatste rit van de kam pioenscompetitie van de A.M.A.C., die gisteravond werd gehouden, be stond grote belangstelling. De deel nemers hebben in het 54 K.M. lange traject genoten en ook flinke strijd gevoerd tegen de tijd en de onbekende route. Toen tenslotte alle deelnemers binnen waren en de stand werd op gemaakt, bleek Piet Miner met slechts vier strafpunten niet alleen winnaar te zijn van deze laatste ril, doch tevens Kampioen 1952 van de AM.A.C. Van zeven ritten bezette hij niet minder dan drie maal de eerste plaats, eenmaal de tweede en driemaal de derde plaats P. A de Ridder werd in deze competitie met 325 punten tweede, G. van de Rid der uit Nijkerk met 324 punten der de en J. C. Heilig met 311 punten vierde. De uitslag van de Woensdagavond gehouden rit was als volgt: 1 F. Miner 4 strfpt 2 A. Th. van Poor ten 7 punten. 3 H. van Harten 7 pt na loting. 4 A. Salomons 8 pt 5 J van Dijk 11 pt. 6 H. ten Hoeve 15 pt. 7. P. A de Ridder 16 pt. 8 F. Landman 16 pt. 9 K. Visser 17 pt. 10. G. v. Schuppen 19 pt. (Van een onzer verslaggevers) „Ik behoef U niets meer over de bloedtransfusie te vertellen." zei gister avond de medische leider van Het Rode Kruis afdeling Amersfoort, dr J. Drukker, in Monopole tot een vijftigtal donores, die reeds meer dan vfjf maal bloed aan Het Rode Kruis hadden afgestaan en daarvoor de Land- steinerpenning ontvingen. „Voor U allen is de bloedtransfusie en alles wat daarmee samenhangt, een vanzelfsprekend feit," zo vervolgde hij. „Door uw hulp alleen is het mogeiyk geweest, chirurgische prestaties te leveren, waar men vroeger niet aan durfde denken." „Uw „halve liters" hebben honderden mensen er weer bovenop gebracht." „Door Taak van algemeen belang „Ik beschouw u als de „parade paarden" van Het Rode Kruis", zei dr. Drukker. „Hartoperaties, die vroeger eenvoudig niet mogelijk wa ren, konden dank zij u worden ver richt. Door de bloedtransfusie kon den zieken aanmerkelijkvlugger naar hun milieu terugkeren. Nog steeds zijn er echter niet genoeg donoren. Grote behoct'te is er bijvoorbeeld aan mensen met de zogenaamde Rhesus negatieve B proef. Tracht uw vrienden en kennissen te over tuigen van het algemeen belang van de bloedtransfusiedienst", zo beëin digde dr. Drukker zijn toespraak. Vervolgens kregen 52 donores een Landsteinerpenning voor het vijf maal afstaan van een halve liter bloed. Aan twee dames en een heer werd de Landsteiner-plaquette over handigd voor de meer dan vijftien maal bewezen diensten De in brons uitgevoerde pennin gen toonden toonden aan de ene zijde de bekende pelikanen, die met haar bloed de jonge vogels voedt; aan de andere zijde het in relief geponste profiel van dr. Landstei- ner, met de spreuk „Sanquine, San. quinnem, Sananti", welke men mis- Raadsleden gaan naar Den Bosch toe Vandaag zal Amersfoort het zon der vroede vaderen moeten stellen. Vanmorgen vroeg al zijn de ge meenteraadsleden en wethouders naar Den Bosch vertrokken. Zij zul len daar ontvangen worden door hei gemeentebestuur van Brabants hoofdstad. Het volledige dagpro gramma is nog niet bekend. De be doeling van het bezoek is een in zicht te krijgen in de wijze, waarop een soortgelijke stad als Amersfoort (wat het aantal inwoners betreft) wordt bestuurd. Men zal o.a. een rondgang door de stad maken, tij dens welke de nieuwbouw in ogen schouw zal worden genomen. Aan een gemeenschappelijke lunch zal men van gedachten kunnen wisse, len. Vanavond tegen 7 uur verwacht men de raadsleden weer in do stad terug. schien aldus kan vertalen: bloed,, bloed genezen". De volgende personen ontvingen de penning: L. van Achterbergh. R. Bathoorn, M. de Boer, mej. M. J. Both, mevr. M. C. Boumavan der Ros, R. van den Bree, H. van de Bunt, W. J. Derksen. H K. Dronkers, mej. R. van Dijk, R. van Dijk Sr.. Th. Dijk man. J. Eppinga, mevr. M. van Eysvan Eek, mej. M H C. Franc ken. mej. A. de Goey. mevr. A. A GijtenbeekSparenberg, mevr, J. P. HalewijnBouman, J. H Helms, mej. J. C. M. Hoevers, J. Hulst, H. J. Jansen, J. van Kerkhof, mevr. C. H. KeyserHardick, mevr. C. R. Kleyde Winter, H. van der Kolk, mevr. H. Kreykampvan Dam. mej. A. E. M. Kroes, P. W. Lagas, mevr. I. van LoonLange, mej. G. M. Meyer, J. Meyer, mej. A. C van Nes, H. van Oostendorp. B. Ploeg, J Pothof, mevr. C. H. Pothoven Zwarteveen, C. J. v. d. Pijpekamp, Broeder Regis. G H A. Rouwhorst, J A. Schinkel, H. C. Sloksoede, H. W. G- Stofsel, G. J. G. Stuyfzand. mevr. J. VeisVane, mej. C. Ven- rooy, J. Venroov, P. Vos, G. A. L. M. Vos de Weel, mej. C. de Waard, mevr. A. van der WeyZwaan, W. J. C. H. ter Wolbeek. Landsteiner-plaquettes: mevr. E. A. Kemmevan Dompseler, J. H. A. van Luyk, mevr. M. F. Onvlee Hollander. Benoeming Aan de Toonkunstmuziekschool te Amersfoort ls benoemd de fagottist Ru- dolf Hilster uit Hilversum, tot leraar fcgot en guitaar. De heer Hilster is in het bezit van het einddiploma van het Kon. Conservatorium Zaterdagavond a-s. geeft de leerlingen- vereniging van het Gooisch Avondly ceum een culturele filmavond over „Land en Volk van India", in de grote zaal van het Hof van Holland, te Hil versum. Er zal eenbeeld worden ge geven van de architectuur en het volks karakter van India, terwijl een en ander toegelicht zal worden door de heer P C J. v. Hoboken van de Wereld Omroep Gratis toegangskaarten zijn verkrijg baar aan de zaal. AUTOMARKT Op de automarkt werden giste ren 101 motorvoertuigen aange voerd. (Advertentie LM.) 0e meeste waarde voor Uw geldt ZUINIG-DUURZAAM COMFORTABEL MOLENAAR'S NE0ERLAN0SE AUTOMOBIELFABRIEKEN Fabrleogo-ald. van I. Molenair'» Automobielbedrijf N,VW Amariioorl Aflonlcn door bttl bole lioi De talrijke liefhebbers van de wielersport, die ondanks het ongewone uur voor het houden van wielerwedstrijden, naar het circuit van de „Fedaalrldders" aan de Nüverheidsweg waren gekomen om dc ontmoeting tussen Amersfoort en Rotherham bü te wonen, zijn ongetwijfeld \va teleurgesteld geworden. Immers, van werkelijke strijd is maar weinlj sprake geweest. De Amersfoortse renners bleken, over het algemeen, ster kor te zijn dan hun Engelse collega's. Dat de vijf renners van de Rother ham Wheelers Club de stedenontmoeting. bestaande uit een ploegachter volging, wonnen, is aan andere factoren, dan aan grote kracht te danken geweest. Kracht der Engelsen viel tegen De wedstrijden begonnen met een afvalrace, waaraan zeven Engelsen en zeven sterke Amersfoorters deel namen. Vijf buitenlanders waren de eersten, die werden uitgeschakeld en toen ook Lem en Veenendaal waren „geslachtofferd", ontwikkelde zich een aardige strijd om de laatste plaats te ontgaan. De twee overge bleven renners uit Rotherham moes ten de eer laten aan de Amersfoor ters, waarvan tenslotte een drietal in een spannende eindsprint om de eerste drie plaatsen vochten. Vooral het duel tussen Schans en Van de Brug was interessant. Schans won met miniem verschil. Van de Brug werd tweede^n Vermeulen bezette de derde plaats In een wedstrijd over veertien ronden, waarvoor oorspronkelijk twintig ronden waren vastgesteld, gaven zich vele Amersfoorters en een viertal Engelsen op. Toen de heer C. Valkenburg, voorzitter van „De Pedaalridders", het startsein gaf, had Dieters al direct pech, want hij verloor één van zijn pedalen. Adriaan Pol bedacht zich niet, doch gaf zijn fiets spontaan en sportief aan de pechvogel. Na de eerste drie ronden, waarin het hard was gegaan, lag het veld renners volkomen uit elkaar, Ook in dez.e race moesten de gasten uit Ro therham hun meerdere in de Amers foorters erkennen. Zij hadden spoe dig een flinke achterstand opgelopen De renners staan klaar om de strijd tussen Amersfoort en Ro therham te beginnen. (DvA-Archifoto) Eva OP een druk kruispunt hier in de stad, reed gistermorgen een bijzonder oud man in een bijzonder zwart pak. Op zijn hoofd droeg hij een zwart zijden pet. Achter op zijn (zwar te) fiets vervoerde hij een grote juten zak. Een zak vol appelen naaf- later bleek, toen een meisje van een jaar of achttien hem omver reed. Als knikkers rolden dc appels over de straat. Het meisje reed kalm door. Een meter of tien verder stopte zij ech ter. Langzaam reed zij te rug. Even keek zij hoe de boer zenuwachtig de vruch ten van het wegdek haal de. Toen pakte zij een tas van haar stuur en stopte daar de appels in, die nog her en der verspreid la gen. Zij haalde zo een kleine drie kilo binnen. Vgldaan keek zij in de tas, sta))te op haar fiets en reed weer verder. Boertje en Stadsvcnsterkijker ston den met stomheid geslagen. Hoofdschuddend zijn wij door gereden. Wij vermoe den. dat het kind Eva heet Zilvervloot Met vrachten, karrevrach- ten mogen wij wel zeggen, is het zilverpapier weer binnen gebracht. Twee gro te kisten capsules werden gespaard door de leerlingen van de Joost van den Von delschool. Jaap Bergen, uit de Edisonstraat 22 bracht evenals Jelle de Jongh uit de Röntgenstraat 11 een zak zilverpapier. Jan Willem Overeem van de Utrechtse- weg 123 voerde ook al een partij van dat glinsterende papier naar ons gebouw. Trouwe spaarders zijn ook Adri Colpaart en Arie de Heus. beiden negen jaar oud =n beiden woonachtig in de Kastanjestraat. Hennv van Ooien en Henny Derksen. respectievelijk uit de Rem- brandtstraat en de Miere- veldstraat brachten zilver papier en capsules. Zilverpapier 2 Appi Dammers uit de Jan Steenstraat 20 behoort tot de vaste klanten, die zil ver brengen. Jos Feiten uit de Jan Steenstraat 26 bracht bij de aanschaf van de blindengeleidehond. Jan en stoplichten bediend kunnen worden. De automatische Tony van de Pluyen. Soes- schakeling kan zodoende tér weg 398 (de stroom houdt niet op) brachten (wilt U c«ns raden0 zilver papier Bij Van 't Wel op de Sóesterweg spaart het hele gezin A.nnie. Frits en Greetje kwamen met het nodige zilver naar onze bu relen zeulen. Sigarenbandjes Er zijn velerlei liefheb berijen De een verzamelt postzegels, de ander luci fersmerken Wij kennen iemand, die asbakken spaart. Hij haalt die dingen in de hotels waar hij be roepsmatig veel komt. Kin deren verzamelen dan dit. dan dat. Om dit sparen nu te stimuleren heeft de NV. G Kolf C'o.. het eerste „Nederlandse Sigarenband jes Album" uitgegeven. Het album, waar honderden bandjes in zijn afgebeeld vertelt in een paar hoofd stukken iets over de ring, de halsband van de sigaar in het algemeen Verder wordt er nog iets verteld over de verschillende soorten tabak, de verwerking ervan en de fabricage van de sigaar Voor een „elkerlic die gaer- ne cicaeren suyght" een kostelijk boek. Varkensmarkt Sinds enige tijd staat er op de vluchtheuvel van de Varkens.narkt een 'vérnuf ti- ons ook weer iets dichter ge installatie, waarmee de voor bepaalde tijd buiten werking worden gesteld. Het verkeer kan nu vlug ger door rijden, wordt niet zo lang gestremd. In verschillende dagbla den heeft nu het bericht ge staan. dat sluiting van de Varkensmarkt wordt over wogen. De heer K. Roos hoofdbestuurslid van de Ned. bond van Varkënshan- delaren. heeft dat (onder voorbehoud van ministeriële besluiten) te Purmerend meegedeeld. Terecht heeft deze uitlating bij vele Amersfoorters ontstemming gewekt. „Amper is die .in stallatie van zoveel duizend gulden er. of zij gaan de hele Varkensmarkt afslui ten". hoorden wij gister middag iemand opmerken Wij tekenen daarbij aan, dat ons inziens het ziekte verloop van de varkensoest geen enkel verband houdt met de stoplichtenkwestie. Wij zijn benieuwd wat het gemeentebestuur in deze zal besluiten Het Ministe rie van Landbouw heeft ons medegedeeld, dat het ver loop van de ziekte de slui tingsdatum zal bepalen. Voor de goede gang van zaken in en rond de Kei- stad hopen wij. dat voorlo pig de Varkensmarkt nog zal worden vrij gelaten en dat het bij sluiting van de markt van varkens in Pur merend zal blijven. Klop I even aan 't Stadsven- ster. Tel. 4291: iedere morgen van tien tot twaalf uur. V- lUUMmilllllilUlliilUllDUIiUUll! i <1 ..Winti .iiiUtiMtöliiiMüUil De Beyaard De Beyaard is er weer. Het maandblad van de Amersfoortse Gemeenschap. U zult het de vorige week ook wel in de bus gehad hebben, want het wordt zo als van ouds gratis huis aan huis bespreid in onze stad. Anderhalf jaar wa9 het niet verschenen omdat het financieel onmogelijk was Het is een gelukwens voor de A G waard, dat zij thans de mogelijk heeft ge vonden het opnieuw uit te geven Dit eerste nieuwe nummer van de Beyaard ziet er aantrekkelijk uit en het bevat behalve nieuwe uit de verenigingen, enige interessante artikelen, o.a. over het carillon van de „Lange Jan" (met aardige bijzonderheden en een goe de foto» en over „Amers foort als spoorstad" Ook de beschouwing over de 75-ja- rige dr. J Nleweg, dxe te beginnen met a s. Zater dag een expositie van zijn schilderijen gaat h.ouden in het A G.-huis, verdient bij zondere aandacht. Wij ho pen dat de redactie er in zal slagen van „De Beyaard" inderdaad een blad te ma ken. waar jong en oud iede re maand opnieuw met graagte naar grijpt. en toen daarna nog enkele speelse, maar zeker geen serieuze uitloop pogingen het tempo van een grote kopgroep nog verhoogden, bleven al leen de Amersfoorters over om in een eindsprint de beslissing te laten vallen. Een vinnig duel tussen Hein huis en Brug leverde eerstgenoemde de overwinning op. De eindstand van deze wedstrijd was: 1. Heinhuis, 2. Van de Brug, 3. Lem. 4. Van der Linden, 5. Bak ker, 6. De Jager. Hierna gaf het Trompetter Corps van het Regiment Huzaren van Bo- reel, dat vooraf een rondgang door de stad had gemkakt en voor de aan vang van de wedstrijden het Engel se en Nederlandse volkslied had ge speeld, een shownummer van het be kende „Cheerio", Dit muzikale in termezzo, dat werd aangevuld met enkele pittige marsen, viel bijzon der in de smaak. Het publiek gaf dit militaire muziekcorps dan ook een hartelijk applaus. Tot slot kwam de stedenontmoe ting. bestaande uit een ploegachter volging. over tien ronden. De Amersfoortse ploeg bestond uit Pol, Van der Lindert, Veenendaal, Vermeulen, Van de Brug, Lem en Schans, terwijl de navolgende ren ners uit Rotherham in de strijd kwa men: M. Cook, G. J. Dabbs, R. Fas ter, G. Torr en D. Barley. Door een te late start van de Amersfoorters kregen de Engelsen een ruime voorsprong. Naarmate de strijd vorderde werd deze echter steeds minder. Toen nog enkele ron den waren te rijden hadden dc Amersfoorters hun achterstand inge haald. Tenslotte werd dit nummer nog gewonnen door de ploeg uit Ro therham. die met 25 meter voor sprong eindigde. De heer Valkenburg huldigde het team en de twee Amersfoortse win naars uit de vorige wedstrijd met bloemen. Tijdens het ererondje, wat daarna werd gemaakt, speelde het Trompetter Corps weer opgewekte muziek. Ook de drie dames, die met de En gelse renners uit Rotherham zijn meegekomen kregen bloemen vóoï hun sportieve prestatie om van Ro therham naar Hull en van Rotter dam naar Amersfoort te fietsen. Fraude berecht Een geldboete van f 15, subs, vijf dagen hechtenis legde de Utrechtse Politierechter Woensdag op aan een 32-jarige werkman te Amersfoort, wegens valsheid in geschrifte. De man had eind Februari van dit jaar enige dagen gewerkt, doch zijn verdiensten niet vermeld op het steunformulier van Sociale Zaken. Derhalve had hij ruim f 7 meer ont vangen, welke hij thans dubbel zal moeten terugbetalen. Geëist was f 25, subs, tien dagen hechtenis. Noteert U even AGENDA VAN AMERSFOORT EN SOESTDIJK GRAND THEATRE. Snoeuckaertlaan Var» 5 t.m. 10 Sept. „I'll see you ir my dreams' en 9 uur C 9 uur. Donderdag Toneel met „Het de familie". Aanvang 8 uur. CITY THEATER, van 9 t.m. 11 Sept. Pygmalion. REMBRANDT THEATER. Langestraat 129. Van 5 tot en met 8 Sept .De Frisco Lady". Van 9 tot en met U Sept.; „Charge van de Lichte Bri gade" Aanvang: Zo 2.-. 4 15. 6-45 en 9 uur Overige dagen: 2 30. 6 45 9 uur. CITY THEATER. Burg Grothestraaj 38 Soestdijk Van 5 tot cn met Sept. „I'll see you in my dream? Van 8 tot en met 10 Sept. „Rinke lende sporen". Donderdag 11 Sept. „Rouw past Electra". Aanvang Vrij dag 8 uur. Za. en Do. 2 30. 6 45 en 9 Uur. Zo. 2 -, 4 15. 6 45 en 9 uur. Overige dagen 2.30 en 8 uur. DONDERDAG 11 SEPT. RAO feest avond geneeskundige tfoepen Ami- citia, 20 uur. ZATERDAG 13 SEPT. Huldigin? Gerrit v. d. Burs. Amicitla. 20 uur. VVV -concert Muziektent Amicitia, 20 uur. 1USEUM FLEHITE Westsingel Dage lijks geopend, oehaive Zondags: werkdagen van 1012 en 1—4 uur. Zaterdag III12 en t 30—3 uur Burgerlijke Stand van 10 September '52 GEBOREN- Johannes Everardus. z. J. L Hartmans en G Kroon: Geroa Gljsbertha. d. van G. G. Baardman en TJ Wielinga, Everardus Theodorus. z- van P J. T. Slootvvcg en E C ter Beek. GETROUWD M H. M Visser cn G M. B. v Empelen; A W G van R^aij en T. E J. M. Lichthart. B. Verschoor en H P de Vries J OVERLEDEN Johannes Beekman, jaar, wed. van S. S. van Rhoon

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 2