oor regering-Pinay breekt beslissende tijd aan Meeste exposanten op Jaarbeurs tevreden Westen beschikt over grootste parate strijdmacht sinds 1945 Aardappelen antrouwen van vakbeweging in prijspolitiek neemt toe DAHP0 Geen Amerikaan staat zo sterk als ORAN Oude Kunst en Antiekbeurs Bezoekers kwamen voor zaken niet voor een uitje Inter geallieerde oefeningen të land, ter zee en in de lucht Japanse politie rolt verzetsgroepen van communisten op Rijkswegenplan moet snel worden voltooid Conflict over voorwaarden van incasso-bureau Als twee druppels water Good 1,uck GELEZEN- en gewogen indeidag 11 September 1952 3 (Van onze relsredacteur) AR IJS. De regering-PInay maakt beslissende dagen door. Plnay had, a hü de regering aanvaardde, een politiek van prijsverlaging aange vlijd, die weliswaar niet geheel geslaagd was maar in elk geval voor i ickere tyd de tot dat ogenblik heersende gestage prijsstijging had tngehouden. Dit resultaat bescheiden, maar ongewoon dreigt nu er verloren te gaan. De producenten van een aantal artikelen, waar- j?r eerste levensbehoeften, zoals melk, eisen het recht op hun prijzen rtrhogen. Een aantal prijzen is al omhoog gegaan. Het totaalbedrag van 231 artikelen, die tot basis dienen voor de bepaling van het minimum- 3, ondervindt van die stijgingen de terugslag. De wet op de glijdende ischaal nu dwingt de regering, dit minimumloon te verhogen, indien totale stijging van die basisartikelen een zeker percentage bereikt. naderen dat ogenblik. leeft eenvoudig onder de dictatuur van het distributie-apparaat. Wie moet de regering nu aan pakken? Pinay steunt op de poli tieke vertegenwoordigers van de fa brikanten, de boeren en de winke liers. Men begrijpt nu waarom hij zijn maatregelen tot dwangmatige prijsverlaging telkens heeft uitge steld. Velen zien de regering-Pinay al duikelen. Maar het is niet zeker, dat Pinay voor controlemaatregelen, die aan de socialistische propaganda ■et grote aantal der artikelen de regering in staat te ma- ivreren. Een prijsverhoging van zal bijvoorbeeld goed gemaakt :en worden door een prijsverla- van de bioscoopkaartjes. Het albedrag der 231 artikelen zou hetzelfde blijven, maar de zor- van het arbeidersgezin zouden niet minder door worden. arbeidersbeweging heeft al geeist, dat als basis voor de ikening van het minimumloon budget van een typisch arbei- igezin zou worden genomen, op inngsbasis vastgesteld, lie dagen geleden heeft ze op- ;w de vaststelling van zo'n bud- geë:st. Hieruit blijkt het groei- wantrouwen van de arbeiaers- eging in de politiek der rege- Als er niét snel een merkbare jg van de prijzen der 231 ar- !en tot stand gebracht is, gaat rerhoging van het minimumloon met als gevolg nieuwe loon- •s, een stijging van alle ionen een nieuwe stijging der prijzen. moeilijkheid voor de regering in de achterlijke organisatie het Franse bedrijfsleven, voor- an het distributie-apparaat Fa- inten en boeren hebben nau- ks op de oproep van de rege- om prijzen te verlagen door uctieverhoging, gereageerd. in elk geval heeft het distri- -apparaat alle prijsverlagingen het gevolg waren van binnen- mitenlandse factoren (prijsver- r. van de fabrikanten of da- op de wereldmarkt) eenvou- verslonden. De consument heeft niets daarvan bemerkt. Uit de jfstijd en de bezetting is een ributie-apparaat overgebleven, sterk geco'#.roleerd wordt door [rossiers en ocheerst wordt door afspraken, die de grossiers en andere tussenpersonen een vas- rerkoopsprijs garanderen, cnaf- ielijk van iedere conjunctuur, feite worden daardoor winstmar- gegarandeerd, die nog uit de van de zwarte handel dateren, alles heeft tot gevolg gehad dat aantal winkels met 600 000 is enomen, dat wil zeggen bijna is iubbeld. En het grootste deel deze winkeliers leidt een zo «kerd bestaan, dat zij niet eens ir nodig hebben hun klanten be- te behandelen. De consument ijf weken hechtenis ;eëist voor maken van luchtfoto's Itocaat: „Luchtreizigers 'rtreden verbod steeds (Van onze correspondent) iISTERDAM. „Ik acht het zen, dat verdachte zonder inning van vijf objecten in erland luchtfoto's heeft ge- ikt en ik eis daarvoor bevesti- van de straf van de kanton er. namelijk een week hcchte- oor elk van die vijf overtre- in." Aldus de Officier van ■tie bij de Amsterdamse Recht- in zijn requisitoir tegen de 3rige F H. uit Naarden. ns vergunning voor het n van luchtfoto's was in Juli ingetrokken. Niettemin had nog enkele malen in opdracht Nederlandse bedrijven luchtfo- semaakt. De officier toonde er volledig van overtuigd, dat verdachte geen andere dan sierciële bedoelingen had ge- maar achtte het toch van belang, dat streng de hand 3t gehouden aan het Kon. Be- van 26 April 1940. dat het i van luchtfoto's zeer nauw gereguleerd. De verdediger op een voorwaardelijke straf en wees er op, dat het bewuste dagelijks door passagiers van luchtvaartmaatschappijen straf- wordt overtreden. Advertentie (l M Beproefde hulp bu verkoudheid voor Vj der. Moeder en kind herinneren, terug zal schrikken, hoe zeer dit ook tegen zijn politieke principes indruist Hij heeft reeds enige maatregelen genomen, die in die richting gaan, en getoond dat hij niet gaarne de belofte, bij het aanvaarden van de regering gedaan, wil verloochenen. Intussen hebben de verschillende groepen van het bedrijfsleven een dergelijke agitatie ontketend, dat hun parlementaire vertegenwoordigers de druk op Pi nay versterkt hebben. Aan de an dere kant staat wel vast, dat de politiek die door Pinay op open bare vergaderingen is uiteen gezet, de sympathie heeft van een groot deel der Franse bevolking. Blijken moet dus nog of de rechtse groepen in het parlement tegen die publieke opinie durven ingaan. (Advertentie LM.) tr is geen Amerikaanse sigaret, die in zó korte tijd zoveel enthousiaste en trouwe rokers won als Oran. Want Oran is de kwaliteits-sigarct. die iedere dag béter smaakt. De ten days Oran test" sluit onk voor U alle twijfel uit BBJS Iron» Xjn. "sun'hssetl "tobaccos De „volbloed" Amerikaan! Den Bosch stelt kopen na sluitingstijd strafbaar DEN BOSCH. De gemeente raad heeft met grote meerderheid van stemmen bepaald dat ook de koper wanneer deze na sluitingstijd goederen van een winkelier be trekt, strafbaar zal zijn. 's-Herto- genbosch is de enige gemeente in Nederland, die een dergelijke ver ordening heeft ingesteld. Deze zal niet vóór 1 October in werking treden. (Advertentie LM.) MUSEUM „HET PRINSENHOF" DELFT 27 Augustus t.m. 17 September De beur* Is geopend dagelijks van 10 uur 's morgen» tot balt 6 V middags. Zondags van 1 tot half 6. Bovendien Dinsilugs en Donderdagsavonds van 7 tot lOu. (Van een onzer redacteuren) UTRECHT. De Najaarsbeurs, die vandaag haar poorten heeft gesloten, heeft een weliswaar rustig, maar zeer zakelijk verloop gehad. Rustig, om dat aan de stroom bezoekers, die meende in de Domstad een groot opge zette bazar te zullen aantreffen, thans wel definitief een einde schijnt te zijn gekomen. Men ging naar Utrecht voor zaken, niet om een „uitje" te hebben. De nieuwe afdeling voor interne transportmiddelen en de ruimte, gereserveerd voor demonstraties zijn bijzonder succesvol geweest, werd ons verzekerd De medische afdeling zal in de toekomst wel nog meer in omvang en betekenis toenemen. Over de nieuwe indeling op de parterre van het Vredenburgge- bouw, die groterideels ter beschik king kwam van woninginrichters en groothandelaren in woningtex tiel. bleken de exposanten zeer in genomen. Vooral de tcxtielmensen toonden zich tevreden over de resultaten. Exposanten met televisie-toestel len klagen. De artikelen zijn welis waar goedkoper gewoiden, maar het geringe aantal zenduren ani meert niet tot aanschaffing. De Belgen, aanwezig met een collec tieve inzending, zeiden: „Deze beurs is even goed of iets beter dan die in het voorjaar, die niet goed was." Het is opmerkelijk, dat verschei dene exposanten tegenover ons van hun vrees voor afbrokkeling (via vakbeurzen) van de Jaarbeurs ge waagden. Ook op deze beurs is weer geble ken, dat nieuwe artikelen veel kopers lokken Zo bijvoorbeeld Goedewaagens „clean bore"-pijp, die de eigenschappen van de stenen pijp verenigt met die van de hou ten. Verder Nohma's nieuwe gepa tenteerde pennenbank, een machine van belang voor stoelen- en meu belfabrikanten. En tenslotte het automatische aftrapapparaat „Fri- nct" waarmee het mogelijk is che- misch-gevaarhjke vloeistoffen zon der morsen over te hevelen. In speelgoed zijn zeer goede zaken gedaan. Ook de lederwaren- groep is tevreden. U moet er ech ter aan denken, dat de plastics (en hoe) een belangrijk deel uitmaken van het assortiment van de leder- warenman. De Nederlander wil bromfietsen. Deze conclusie hebben wij getrok ken na een bez.oek aan de ver schillende stands met gemotoriseer de rijwielen: het vergde tijd om vooraan te komen. In het buiten land is men eveneens enthousiast. Efficiency en intern transport do mineerden aan de Croeselaan. Boekhouden en administratie-voe ren wordt straks een kwestie van een knop indrukken De efficiency- groep is tevreden Men heeft veel contacten gelegd, na de beurs zul len er wel orders uitkomen. DEN HAAG. Dank z(j de grote intergeallleerde oefeningen, welke deze maand worden gehouden, beschikt West-Europa op het ogenblik over de grootste parate strijdmacht sinds 1945. In de oefening „Hold Fast" (15 tot 22 Sept.) grendelt de Northern Army van de N.A.T.O. de West-Duitse laagvlakte af, van oudsher de uitvalspoort van het oosten naar het westen. Dit leger en het achterland worden beschermd door aanzienlijke lucht strijdkrachten, die op dezelfde datum de oefening „Blue Alliance" uitvoe ren. Tenslotte wordt van 13 tot 26 September voor de kust van Noorwegen en de toegangswegen tot de Oostzee de vlootoefenlng „Main Brace" ge houden. Aan de onder Brits bevel staande legeroefening „Hold Fast" wordt deelgenomen door een Engels en een Belgisch legerkorps, waaronder enkele pantserdivisies. Nederland is vertegenwoordigd door een on volledig legerkorps bestaande uit de derde divisie, legcrkorpstroepen en de staven van de tweede divisie, in totaal ruim 30.000 man. Deze drie legerkorpsen vormen tezamen de Northern Army van de NATO. In „Hold Fast" vormt dit leger de strijdmacht van het „Vredelievende" Blauwland. De aanvaller „Groen land" bestaat uit andere eenheden van het Britse Rtjnleger. In militaire knngen wordt grote betekenis gehecht aan het feit, dat de vlootoefemng „Main Brace" zich afspeelt voor de toegangswegen tot de Oostzee en de kust van Noor wegen. Een interessant onderdeel van de oefening bestaat uit de lan ding van een Amerikaans mariniers bataljon op Jutland. Nederland is met de torpedobootjagers „Van Ga len" en „Banckert", de fregatten De Zeeuw" en „Van Zijll" en acht mijnenvegers ingedeeld bij de „blauwe" partij. Ook een squadron Fireflies. .furies en Harpoons be hoort daartoe. Tot de „Oranje"- partij behoren de onderzeeboten „Zwaardvis" en „Zeehond". De luchtmachtoefening „Blue Al liance" valt in twee delen uiteen: een deel van de NATO-luchtstrijd- krachten in West-Europa, namelijk Belgische (Meteors en Thunderjets). Engelse (Vampires en Meteors) en Nederlandse (Meteors en Thunder jets) squadrons ondersteunen de TOKIO. Leden der Tokiose politiemacht hebben Woensdagoch tend vroeg een inval gedaan in schuilplaatsen van leiders van ge wapende communistische verzets groepen. Zeven communisten zijn gearresteerd. Een woordvoerder der politie heeft medegedeeld dat de arrestanten, in opdracht van de Japanse communistische partij, „zelfverdediglngseenheden" hebben georganiseerd, Het waren deze ge wapende communistische betogers, die verantwoordelijk waren voor de wanordelijkheden op één Mei, waarbij ruim twintig buitenlandse auto's omver geworpen en in brand gestoken werden. •eratles van de Northern Army in g' waaronder Amerikaanse. Canadese ope ,,H' old Fast'. Een ander gedeelte. Franse luchtstrijdkrachten, oefent zich in de verdediging van het achterland tegen „vijandelijke" luchtaanvallen. Behalve een aantal Thunderjets en Meteors doen van Nederlandse zijde ook nog enkele Dakota's en Austers aan deze oefe ning mee. Alle Nederlandse straal jagers hebben Nederlandse vlieg velden als bases. Geheimzinnige ontploffing op station te Frankfort FRANKFORT. Woensdagavond om middernacht heeft zich in het Centraal station van Frankfort een geheimzinnige ontploffing voorge daan Een pak, dat uit de sneltrein Bazel—Hamburg geladen werd. ont plofte. waarbij vier spoorwegem- ployé's gewond werden, van wie twee ernstig. Vooruitgang, maar onzekere toekomst DEN HAAG. Wanneer men de N.A.T.O.-strijdkrachten, die het voT rige jaar voor manoeuvres beschikt baar waren, vergelijkt met de strijdt krachten van dit ogenblik, dan blijkt, zo concludeert men in mili taire kringen, dat er in het afgelo pen jaar belangrijke vooruitgang is geboekt bij het opvoeren van het aantal parate eenheden en de ge oefendheid van staven en man schappen. Ook ten aanzien van de uitrustingen is enige verbetering te constateren. De voldoening over de toenemen de kracht van de Westerse verdedi ging wordt echter enigszins getem perd door de geruchten over onenig heid in het NATO-kamp inzake de verdedigingslijn in het Westen en over de duur van de militaire diensttijd. Bovendien schijnt het nog steeds geen uitgemaakte zaak te zijn al is de wil er wel dat de in Lissabon ontworpen doelstellin gen voor 152 (50 gevechtsklare di visies en 3.000 vliegtuigen) verwe zenlijkt kunnen worden. Indien dit mogelijk zou blijken, dan blijft toch nog de zorg over de vraag, of de doelstellingen voor 1953 (75 divisies) en 1954 (97 divisies) bereikt zullen worden, nu o.m. door de recente staking in de Amerikaanse staalin dustrie rekening moet worden ge houden met een aanzienlijke vertra ging in de Amerikaanse militaire leveranties. „DESNOODS VOORLOPIG EEN BAAN!" Dringend pleidooi voor instelling van adders beheerd wegenfonds (Van onze vérkeersredacteur) ROTTERDAM. .Eerste zorg zal zijn de grote verbindingen van ons rijkswegenplan te voltooien, voorlopig nog met éen baan. Deze verbindingen worden afgestemd op de grote transcontinentale routes van West-Europa, overleg is hier over gaande. Integratie van West- Europa is meer dan een vaag be grip. Wordt zij verwezenlijkt, dan zal ze haar stempel drukken op het stelsel van landwegen, wellicht ook op dat der waterwegen." Deze woorden sprak de directeur- generaal van de Rijkswaterstaat ir A. G. Maris Woensdag op de „We genbouwdag" in het Bouwcentrum. De ere-voorzitter van de Nederland se Vereniging van Wegenbouwers, de heer B. J. Kerkhof, zei. dat in de voortdurende wedloop tussen weg en verkeer de weg het niet heeft kunnen bijhouden. Onze wegen zijn hier en daar ontoereikend tot ge- de (Advertentie LM.) hij vaar. ongerief en schade van gebruikers. Als wegenbouwer wenste instelling van een wegenfonds, welks inkomsten alleen zullen die nen voor wegverbetering, en waarin de opbrengsten van het wegverkeer worden gestort. Het moet. volgens de heer Kerkhof, niet meer onder uitsluitend beheer van de staat staan, die met het gestrande, al thans opgeschorte, verkeersfonds z.i. nogal eigenaardig is omgesprongen. De heer Kerkhof zei verder, dat wegenbouw niet alleen moet worden gezien als werkverschaffing, al zal hij zonder twijfel in hoge mate tot werkverruiming bijdragen. „Wegen bouw moet worden beschouwd nis een noodzakelijk element voor on ze nationale welvaart," besloot de heer Kerkhof. Menselijk skelet gevonden bij kasteel Neercanne MAASTRICHT. Tijdens grond- werkzaamheden bij de gerestaureer de hoektoren van het kasteel Neer canne by Maastricht zijn resten van een menselenk skelet gevon den. Drs J Sprenger. archaeoloog te Maastricht, heeft een onderzoek ingesteld. Vastgesteld kon worden dat het een vondst betreft van vóór 1800. In strijd met goede trouw en zeden AMSTERDAM Een Amster- i en adviesbureau geabonneerd voor sse firma heeft tegen een incas- j gratis rechtskundig advies, tegen ■en adviesbui eau in Almelo een I proceskosten-risico en voor kwade •edure aanhangig gemaakt, posten tegen een jaarlijkse premie "voor, vooral in kringen van van 25 Haar vorderingen zou- l^tsbeoefenaren bijzondere be- den door het bureau zo nodig ge- telling bestaat. Het geschil rechtelijk worden geïncasseerd te- °yer de W,JZC> waarop het j gen jo pet incasso-provisie. In Mei ■^o-bureau gemeend heeft met Zegde de firma dat abonnement op Het bureau staakte onmiddellijk zijn incasso-pogingen. Het maakte van de geïnde 268.03 slechts 22.69 aan de firma over De rest behield het als incasso-provisie over de an dere in zijn handen gestelde posten, waarmede het evenwel nog geen succes had bereikt. De firma was be reid aan het bureau, behalve 26,80 nog toe te kennen, 10 69 voor een door de firma zelf geïnde post en verder aan het bureau onkosten te vergoeden. Het incasso-bureau weigerde ech ter meer dan 22,69 uit te betalen en beriep zich op de incasso-voor waarden. iirma te moeten afrekenen. Die f*enmethode is volledig in "eenstemming met de incasso- baarden. die het bureau ter ie van het kantongerecht en de rechtbank te Almelo heeft poneerd. de Amsterdamse firma stelt op het standpunt, dat die gaarden haar niet kunnen ver- ;--n, omdat zij naar haar me- in strijd zijn met de goede de goede zeden en de open- fc orde De Almelose kanten eer zal moeten uitmaken wie 2eze affaire het juridisch gelijk zijn zijde heeft. firma had zich bij het incasso- door Samuel W Taylor 46 hij kon ze niet verzilveren, want in firmant van Cox en Graham, iedere krant van het land hadden de Cogram Systeem, serienummers gestaan. Rand zou na tuurlijk wel een plan hebben hoe nior. hij ze kwijt moest raken. Dat sprak „R vanzelf. Maar hij zou er een hele Hoe gaat het met je? tijd mee moeten wachten. En het zou een mooie mop zijn, wanneer over jou gelezen!" hij mij ïn.ussen financierde. Cora zou hem wel gauw aan zijn verstand hebben gebracht dat ze krap zal. Met het innemen van mijn plaats had hij ook mijn bankreke ning overgenomen. Op mijn reke ning stond, volgens de souche van „Je moet niet allemaal geloven wat er in de krant staat." „Dit is toch zeker wel het sterk ste wat je ooit is overkomen, niet?" „Hebben ze die vent nog steeds niet?" „Was het maar waar. Ik vind het mijn chequeboekje, nog maar 58.16. allesbehalve plezierig dat hij nog Woensdag moest daar S 54 10 af voor de maandelijkse betaling van de het oplettend aankeek. Ik haalde een boekje papieren „Lock's Drugstore. Met Lock Ju- lucifers te voorschijn. Bill Meadows or." maakte geen aanstalten om het aan „Hallo Ned Met Chick Graham, te pakken De sigaret wipte bij het spreken tussen zijn lippen op en „Ha Chick! Wat heb ik allemaal neer. „Jij bent toch Chick Graham, hè? Ik zou niet voor een tweede keer voor de gek gehouden willen wor den." „Wat denk je?", zei ik. „Hct valt me van jou tegen. Chick, dat je een chèque probeert te innen. Dat is niets voor jou. Tot dusver heb je het handig aangekleed. Ver- steeds vrij loopt. Ik bel je op' Ned, duiveld knap vond ik het JioeJe Je omdat ik op het ogenblik hier ie- hij Curly en Dolly voor Rand uit- huur. Er bleet dus in totaal 2.06 mand op kantoor bij me heb die ik gaf Zelfs ik liep er in Maar een een cheque wilde geven. Mijn bank chèque innen: ik had niet gedacht voor hem over, totdat aan het eind van de maand de klanten hun beta- Het grote nieuws over de „Dub- beigangei-affaire" was terugge bracht tot een klein stukje onder aan de voorpagina; het bevatte een 2.06 over bleef, resumé van wat al eerder in de Rand zou in een afschuwelijke krant had gestaan. Op pagina drie situatie komen, wanneer bleek dat is in Redwood en nu zou ik je lingen deden. Cora was altijd bijzon- w illen vragen of jii die chèque zou willen accepteren. Het is iemand uit steek vallen", zei ik. der op de penning en je kon er van op aan, dat ze wist dat er nog maar dat jij zo iets zou doen.' „We laten allemaal wel eens een vond ik een verhaal over een ruzie er voor honderden dollars aan on- is die chèque?" San Carlos en hij moet hier nog een paar boodschappen doen. „Dat is goed, Chick, als ik jou daar een plezier mee doe. Hoe groot in een kantoorgebouw in Mission gedekle chóques waren afgegeven. Street. De politie had James Pease, Hii kon zich moeilijk beroepen op Robert Rivers en diens vrouw ge- valsheid in geschrifte, want dan zou arresteerd wegens huisvredebreuk, blijken dat er twee personen waren Als oorzaak werd een liefdesver- die de handtekening van Charles houding genoemd. Pease was in Graham op precies dezelfde manter een ziekenhuis opgenomen. Zijn konden plaatsen en wanneer het verschijnen." En toen zachtjes, alsof vrouw had gezegd, dat zij bij hem er op aan zou komen, kon worden Greene in de kamer was: „Hij kan wilde blijven. Pease had toegege- bewezen dat de handtekeningen op zich legitimeren, maar ik zal je ven. dat hij de vorige avond in het de cheques die ik had afgegeven, even zeggen hoe hij er uit ziet: hij park door Rivers was aangevallen, echt waren, terwijl dat voor zijn na- heeft het ergste rooiekoolgezicht dat Mevrouw Rivers had verklaard dat bootsing nog te bezien stond. Bo- je ooit van je leven gezien hebt zij veel van haar man hjeld en dat vendien waren er drie boeken weg ze niet wist waarom hij 't had ge- en ik kon me nauwelijks voorstel- daan. len dat Rivers en Pease die terug Rivers had zich van iedere ver- zouden brengen. klaring onthouden en mijn naam Het was niet uitgesloten, dacht Lock's Drugstore en inde de chèque. en je zou er onmiddeiijk geweest .1.. jj.j:_ :i. .»i Hm/lfit ÏU Hol i.rclf. wnnrH 73.45. Ik breng je er. hoop ik, toch niet in moeilijkheden door?" „Nee hoor. Helemaal niet!" „Mag ik je bedanken. Ned. De naam van die man is Greene, C. Bramwell Greene Je ziet hem wel Lock grinnikte. „Goed, ik zal er op letten." Hij keek naar de Doberman. ,.Ik wou je kennis laten maken met Ti- ge. Chick Tige, dat is pas een hond. En je weet dat ik dat kan zeggen. Die chows waren ook door mij af gericht en chows africhten valt niet mee Maar Tige, dat is een pracht- hond. Bijna zo verstandig als een mens Ik hoef maar twee woorden tegen hem te zeggen. Eén daarvan heb ik al tegen hem gezegd en daarom let hij nu scherp op. Als ik nu het andere woord tegen hem zeg. scheurt hij je in stukken. Er hot is maar een heel gewoon woord Daar wacht hij nu op. En al duurt het een maand, hij wacht op dat andere woord. Terwijl ik zo met jou sta te praten, zou ik het tussen Ik voerde nog zeven van zulke te- alles wat ik tegen je zeg. uit kunnen lefoongesprekken. ging toen naar spreken. Het zou he pi niet ontgaan was niet ter sprake •gekomen ik, dat deze twee dingen de mensen Maar nu geld. Ik had Mary en aan het denken zouden brengen. Walt beloofd dat ik hun geld zou Op z'n minst zouden ze het toch sturen Wacht eens. Ik had immers wel raar vinden dat die Charles mijn chèque-boekje nog en ik kon Graham dergelijke dingen deed. En, immers van mijn handtekening ge- gezien het feit dat hij zich zo ge bruik maken. Ik haalde mijn chè- heel anders gedroeg, zou er wel queboekje te voorschijn en schreef eens iemand op het idee kunnen acht chèques uit, elk groot 73 45 komen dat hij wel eens iemand an- en tekende met Charles Graham, ders zou kunnen zijn. Was dat even leuk! Ik belde Lock's Drugstore, een Albert Rand zat boven op twee van onze Dinsdagklanten op. Ik millioen dollar aan effecten. Maar beschouwde mezelf nog altijd als die ik met een vrijwel onleesbare handtekening endosseerde. Lock zijn Omdat ik dal eerste woord al tegen hem gezegd heb. zou hij schonk niet de minste aandacht aan je doodbijten wanneer je zou pro- me. Het was een koud kunstje „Heb je misschien een voor me. Chick?" Vlak voor de deur stond een lange man met een leren jak aan. Hij beren de benen te nemen. Als je lucifer maar een onverwachte snelle bewe ging zou maken, zou hij je al aan vliegen. En als hij dat eenmaal doet is er niets ter wereld waar hij voor had een onaangestoken sigaret tus- ophoudt tot je dood bent, behalve sen zijn lippen Het was Bill Mea dows. Met zijn ene hand aaide hij achteloos over de kop van een grote Doberman pincher, die me weer een ander woordje dat alleen Tige en ik kennen," (Wordt vervolgd.) GISTEREN hadden wc een En gelse dame te eren. Ze teas een relatie van mijn nicht uit Londen, die ons schriftelijk had duidelijk gemaakt dat de teaarde teelke op het Britse eiland aan dit vrouwtje werd gehecht, ons dwong de fijnste kanten van de Nederlandse gast vrijheid te harer ere open te Waaieren. Omdat kinderen altijd een onberekenbare factor vormen, hadden we ze op de buren afge schoven, zodat we tamelijk zeker van onze zaak om vijf uur „how do you do" konden roepen. Het was geen vrouw om mee uit hengelen te gaan, dat stond al spocdip vast. In een stemmig wan deltoilet op weg tiaar de uij/tig. zond z\j onafgebroken een sociabele glimlach uit, doch door de venster tjes van haar oogkassen kon je de droeve, doodvermoeide blik ont moeten. ran haar échte ik, die ze al lang geleden met huid en haar had ingeslikt. „Maar u woont hier allerliefst'", riep ze. „Ja hè!", zeiden we, In 't Engels, dat spreekt. De conversatie strompelde voort als een veroordeelde met ijzeren ballen aan de enkels, want de sherry die ik in haar goot ontstak geen vuur, maar doofde de laatste sintcis. „De soep!", klonk het eindelijk, bijna verlossend. Terwijl onze gast haar handen schrobde of ze in de modder was gevallen, werd mijn vrouw opeens zo rood als een biet en riep: „Ik heb de aardappelen vergeten op te zetten!" „Nou doe 't dan!", zei ik, want weet ik véél. „Ja maar hef duurt een half uur eer ze gaar zijn", jammerde ze. Nu kwam onze gast weer binnen met haar glimlach en nam aan tafel plaats. Ik begreep dat er een af grond voor onze voeten gaapte, want dit was geen persoontje dat zou lachen als we riepen: Neen maar, nu hebben we waaratje de aardappelen vergeten." Toen de soep was opgelepeld en mijn vrouw zich met de borden uit de voeten had gemaakt, stond ik voor de ab stracte taak een half uurtje te doen omvliegen. Danny Kaye zou het wel hebben klaargespeeld, maar i k voelde me voornamelijk als iemand die voor vier jaar naar een Rijks werkinrichting wordt opgezonden. Ook als je een sigaret omslachtig presenteert, krijg je er niet veel meer dan een minuut mee om. Ik stond nog voor een zee van tyd en dook er moedig in. „Twee jonge paarden staan in een renstal, vlak voordat de derby be gint", verklaarde ik. „Toen zegt dat ene paard tegen het andere: Die ouwe knol daar moet óók mee. Die zullen we onderweg eens laten struikelen, voor de lol." Een hond, die er bij stond, werd plotseling rood van drift en riep: „Dat vind ik misselijk. Tegen zo'n oude dur ven Jullie, hè lafaards." En hij liep woedend de stal uit. Zegt dat ene paard tegen het andere: „Heb je dat gemerkt? Die hond praat." Ik zweeg. Toen Ellas 'm mij indertijd vertelde moest, ik erg lachen. Maar de vrouw zat correct op de rest te wachten every inch a lady. „We hebben een nieuw kabinet!", riep ik maar. „Is that so?", vroeg ze verbaasd, want ze dacht dat het nog bij die paarden hoorde. Ik zaagde wat over Drees, om haar stof tot knikken to geven, maar eindelijk toisf ik wer- kel\jk mets meer. „Nog een mi nuutje of tien", suste de klok. Ik verhief me en draaide de gramo- foon op. Benny Goodman in „Moon Glow". „Danst tl?" vroeg ik. Nouaarzelde ze. „Kom, komnoodde ik. Even later hopten we rond. Ze keek nu als iemand, die in de macht van menseneters is geraakt en stem de angstig toe In de tweede dans een wilde foxtrot die ik met moeite bijhield. Toen de muziek zweeg ging ze spierwit op de divan zitten en greep zich aan het hoofd, „Niet wel?", vroeg ik bezorgd. „O, 't is niets", zei ze, maar met een strekte ze zich horizontaal uit en sloot de ogen. „De aardappelen!", riep mijn vrouw, binnentredend met de dam pende schaal. Maar ze waren allang weer koud toen we de dame hadden bijgebracht. Nee, eten lustte ze niet meer. Ze wou maar 't liefst naar bed. Toen ze bibberig in de taxi stapte zei ze nog: ,,'t Was zó gezellig." KRONKEL (Advertentie LM.) VIRGINIA DE^MUXE HIST U wel eens gehoord van de creaties van Godfried Bomans Pa Pinkelman. Tante Pollenop, Karel- tje en Flop? Zo ja. dank unnen we er op derc plaats mee volstaan te melden, dat bij de uitgeverij „Elsevier" te Amsterdam en Brussel verschenen zijn „De onsterfelijke Pa pinkelman" en „Pa Pinkelman In de Politiek", dc prijs \an elk van de?c boeken Is 2 90. Godfried Bomans heeft overigens zo langzamerhand in ons land een ruime kring van lezen gevonden die zijn bi zarre humor naar waarde weten te schatten. En dlc lezers hoeven wij waar lijk niet aan te moedigen om de avon turen v$n Pa Pinkelman te volgen. Wie Pinkelman nog nimmer heeft ontmoet, wete dat zijn thans gebundelde avon turen wekenlang een trekpleister zijn geweest van een Nederlands ochtend blad. Het 's er staan tal van plaatjes van hem in deze boeken naar het uiterlijk een heel onopvallend baasje, dat echter tot dc meest wonderbaar lijke dingen In staat ls Zijn avonturen plegen echter bovendien andere echt bestaande staatslieden, dichters, vor stendommen en republieken in hun tomeloze vaart nice te nemen. En dat is misschien nog wel het leukste van Bo mans verhalen, dat zij ergens en dan nog op zijn onverwachts plotseling weer aansluiten bij dc realiteit AANKONDIGING BIJ de uitgeverij Thieme te Zutphen is onlangs verschenen de tweede druk van „Het Nederlands Zoetvvateraquari- um" door J. G. Th. van Nes. (Prijs 2.75' Binnen het bestek van 69 pagina's vertelt de schrijver wat de beginnende liefhebber, niet alleen moet weten over* dc bevolking van een aquarium, maar ook hoe hij zelf een aquarium kan ma ken. hoe dit te beplanten en tc onder houden Een zeer Informatief boekle. maar ook weer niet zó overladen met gegevens, dat het de beginneling zou afschrikken.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 3