Bernhard Kazerne krijgt eigen tankregiment CORNED BEAF VAN NELLE'SgebrokenTHEE Adverteer regelmatig H Bataljon tanks trekt naar Duitsland Met afzwemfeest in Pesie's Bad werd seizoen 1952 besloten tfsüig&rt" UTRECHTSE WEG 91 Speciale Aanbieding Elastieken Corsetten H OTTINGA Buitengewone Kindervoorstelling DE TOVERMANNETJES HAAL DE TAARTEN 7tisuw&z mem U/OL EN HALFU/Ol 27 4 Donderdag 11 September 1 Gewerkt ivordt aan uitbreiding op grote schaal (Van een onzer verslaggevers) De Bernhard-kazerne ondergaat grote veranderingen. Gedurende ruim een jaar heerst er op het enorme terrein langs de spoorweg Amersfoort Utrecht een ongekende bedrijvigheid. Door wijzigingen in de organisatie van de Koninklijke Landmacht na de oorlog, werd de inrichting van een kazerne met een eigen tank-regiment noodzakelijk. „De Bernhard-kazerne. die hiervoor werd aangewezen, bleek echter niet aan alle gestelde eisen te voldoen, zodat tot uitbreiding van het gebouwencomplex diende te worden overgegaan. Oefenbaan is reeds in gebruik Bij de huidige militaire uitrus ting heeft ieder onderdeel eigen rupsvoertuigen. De genie zit op tanks, de artillerie gebruikt even eens zware trekkers. Door het bouwen van een groot lesgebouw, waarin de meest moderne instruc- tiemiddelen zullen worden onder gebracht. zal de Bernhard-kazerne straks voor een opleiding van het rupsvoertuigenpersoneel in de meest ruime zin van het woord kunnen zorgdragen", aldus verklaarde ons gisteren de commandant van het Regt Huzaren van Prins Alexan der. overste J. Hoytema van Konij nenburg tijdens een persconferen tie. ..Waarom men in Den Haag juist Amersfoort heeft gekozen voor het onderbrengen van een tankregi ment. is ingewijden zonder meer duidelijk", zei overste Hoytema van Konijnenburg. „Dit complex is uitermate ge schikt voor rupsvoertuigen. Men kan namelijk maar niet zeggen: nu gaan wjj bijvoorbeeld in Haider- wijk eens een honderd tanks on derbrengen. De kazerne dient aan het oefenterrein gelegen te zijn. Dat is bij „de Bernard" het geval. Om echter een volwaardige accom modatie te verkrijgen is al veel veranderd. Nog veel meer zal ech ter in de toekomst dienen te wor den bij gebouwd. Wij barstten uit de muren Betonnen afrastering Men is reeds begonnen met om het gehele terrein een betonnen afrastering te plaatsen. He't meest in het oog vallend is ongetwijfeld het verrijzende lesgebouw. dat van werkelijk imposante afmetingen is. Geheel uitgevoerd in gewapend be ton zal het „duizend jaar mee kun nen"! Door het gebruik van isola tieplaten zijn kou- en geluidwerende rnuren ontstaan. Men zal er radio-, schiet-, motor- en chauffeursoplei dingen kunnen geven. Op de bo venverdieping is een „puffer-range" ontworpen. Behalve deze moderne richtingskamer zal de Bernhard een zogenaamde „Pallet-Range" krijgen. De huzaren kunnen hier in besloten ruimte schieten. Een tankkoepel is daartoe in een on geveer twaalf meter lange zaal geplaatst Op het kanon is een buks bevestigd. Het kanon (en daardoor de buks) wordt op de in de zand bak opgestelde doelen (getrouwe nabootsingen van huizen, kazer nes etc.) gericht. De schoten wor den met de afwijkingen „natuur getrouw" geregistreerd. Enorme tankgarage In het verlengde van het lesge bouw is men begonnen met de bouw van een geniewerkplaats en een groot benzinestation. Bij de in middels gereed gekomen oefen- baan. die ruim een kilometer lang is, komt een gebouw voor oliën en (Van een onzer verslaggevers) Op speciaal geconstrueerde wagons vertrokken gisteren van het spoor wegemplacement 22 tanks nieuw M.D.A P.-materiaal van het Regi ment Huzaren van Prins Alexander, voor de ,Jiold-Fast"-manoeuvre naar Duitsland. Al het rijdend materiaal (lichtere voertuigen) vertrok over de weg. Uit Amersfoort nemen o.a. drie eskadrons tanks van Sytzana aan de oefening deel. Dit is de eerste maal, dat een bataljon tanks ge formeerd is uit dienstplichtig perso neel. Twintig procent van de man schappen bestaat uit beroepskader. Aan de gehele manoeuvre neemt ongeveer 30 000 man deel. Een com plete rijdende werkplaats trekt met de voertuigen mee. De oorspronke- tj Vasl9estelde tijdsduur van de „Hold Fast"-oefenmg is iets bekort, om oververmoeidheid bij de man schappen te voorkomen in verband met de in Duitsland voorkomende kinderverlamming <gmn?birmnr''fi.tr;::rii;jii:!n[i?«iaijiBam»iiTOWliiiwuiimajnrn?i»rT3,nnig» vetten Een enorme tankgarage zal te zijner tijd de tien Romncy- hutten vervangen. Behalve een magazijngebouw is een pompge- bouw voor de tankwasplaats het hogedruk pompinstallatie aanbe steed Deze betonnen wasplaats is een unicum in Nederland. De „vuile" tanks kunnen na een oefe ning hier worden schoongemaakt, alvorens zij de garage ingaan. Door middel van een hogedrukspuit-in stallatie kunnen acht tanks tege lijkertijd worden schoon gespoten. Door verplaatsing van de hoofdin gang is een ruim voorplein met parkeerterrein, dat toegang tot het oude zowel als het nieuwe com plex geeft, ontstaan. Van dit voor plein voert een hoofdweg naar de verderop gelegen oefenrijbaan, aan het einde waarvan een toegang is gemaakt tot het oefenterrein de Vlasakkers. Door het aanbrengen van passende beplantingen wordt er naar gestreefd een logische en harmonische aanpassing met dc be staande begroeiing tc verkrijgen. De nieuwe legeringsgebouwen zul len evenwijdig aan L.V. ter Eem komen te liggen. Het gehele com plex beslaat ongeveer vijftig hec tare. Door het toepassen van af wijkende instructiemethoden, denkt men in staat te zijn. de uiterst moeilijke tankopleiding zo volledig mogelijk te kunnen geven. Men schrijft ons: In het feestelijk versierde Pesie's Bad hebben vele henderden kinde ren en volwassenen ondanks de vrij ongunstige weersgesteldheid genoten van het afzwemfeest als besluit van het seizoen 1952. Begonnen werd met het zwem men van het voorbereidend zwem diploma no. 1. Hiervoor slaagden 32 candidaten. Het diploma „geoefend zwemmer" behaalden 18 jongelui. Voor het Pesie's Bad-diploma, hetwelk al 45 jaar in zwang is en waarvoor de eisen veel zwaarder zijn dan voor de K.N.Z.B. diploma's slaagden er 10. In totaal zijn er (deze opgave inbegrepen), dit sei zoen verstrekt 157 K.N.Z.B.- en 19 Pesie's Bad-diploma's voor de bad meester H. Mol en de badjuffrouw W Hogenhout een succes. Na het diploma-zwemmen kwamen de jongens en meisjes aan de start om deel te nemen aan het snel- en hindernis- zwemmen: de uitslagen hiervan luiden: 50 m. schoolslag meisjes 13—14 jaar Hclma Verbeek. 50 m. vrije slag meisjes 13—14 jaar Willy Wassink 25 m. vrije slag meisjes 1011 jaar Gerne Janssen. 50 m vrije slag jongens 13—14 jaar Frits Horstmcyer. 50 m. vrije slag jongens 15 jaar Karei Verbeek. 25 m. hindernis jongens 910 jaar Artie Veenschotcn. 25 m. hindernis Jongens 1112 jaar Evert Luigjes. 25 m. hindernis jongens 13 jaar Dolf Hortmeyer. 25 m hindernis jongens 14—15 jaar Karei Verbeek. Na deze spannende wedstrijden ston den de heren Schatcns en Denneboom klaar om enige mooie sprongen te de monstreren. Het meest viel wel in dc smaak, vooral bij de jeugd, het komisch springen. Met hun dolle vertolkingen en rare buitelingen hadden zij daverend succes. Tot slot was het gecostumeerd zwem men aan de beurt, waarvoor 60 deel nemers waren. In de meest vreemd soortige kledij verschenen zij voor de jury om daarna tot groot vermaak van het publiek in het water te springen. lste groepsprijs „Naar de speeltuin", door J v. Schijndel. R. van Keulen H en R. Muileman. 2de groepsprijs „Hawaiianmeisjcs". door dc gezusters van de Linden lste prijs indiv. Elfne v. d Heuvel (18c-eeuws meisje). 2de prijs indiv. Willy Hollander (Chinese). De prijzen voor het schoonzwemmcn werden gewonnen door Vonneke de Jager. Piet van der Valk en Lientje Drexhage. Geslaagden Diploma 1: Jan Kees v. d. Het imposant? lesgebouw wordt geheel opgetrokken uit gewapend beton. Bergh, Nelleke van Ommeren. Vonneke de Jager. Fokkclien van Ommeren. Coosjc van 't Hull. Jan Lips, Piet en Wim van der Valk. Thca Deen. Willy Luigjes. Joke de Zoete. Jan Eilers. Oene Moedt. Rudolf Geher. Fietcke en Eugeen Kruysse, Minca ae Boer. Wilhelmien Fabius. Margreet Janssen. Joep Iserief, Wim Anema. Jopie Hollander. Marjo Hilbrlnk. Just van de Klundert. Bas v. d Widt. Ingrid Kanis. Marijke Letschert. Hans v. d. Heuvel, Johan Berger. René Muileman, Plet Barcndrecht. Titia Sporry. Diploma 2: Rudi Mol, Sander van Bal- luseck. Wytske Veldkamp. Lientje en Dini Drexhage, Hetty Muileman. Elfrie v. d. Heuvel. Rudolf Geher. Annemleke Hagens. Erna Brugman. Theodoor Lips, Corric Smink. Liesjc Callenbach. Peter van Asperen, Titia Sporry. Ton Ver beek, Carla en Rene v. d. Berg. Diploma Pesie's Bad: Godfried van de Berg. Marijke Braakman, Anton Ver hoef. Jac. Verhoef. Helma Verbeek, Sjaanje Rijnders. Truus Rnnders. Gerrie Schuring. Bep Rijnders en Beppie de Bresser. Mooie prestaties politie-tienkamp De Politie Sport Vereniging Amersfoort houdt vandaag in het kader van het 30-jarig jublileum een tienkamp voor haar leden waar aan een twintig politiemensen deel nemen. Vanmorgen in de vroegte om streeks half zeven werd begonnen met zwemwedstrijden in het sport- fondsenbad. De beste zwemmer was Keuken die de 50 meter m 33.9 sec. won. Nadat alle deelnemers deze af stand hadden gezwommen, trok men naar een schietkuil achter pen sionaat St. Louis op de Utrechtse- weg, waar wedstrijden op het pi stool werden gehouden. De deelnemers mochten zes maal schieten, waaruit maximaal 60 pun ten konden worden behaald. Loch toonde zich de beste schutter en vergaarde 54 punten. Nadat ook dit onderdeel was afgewerkt werd aan de Rubensstraat een aanvang ge maakt met de athletiek-onderdelen, die bestaan uit hardlopen 100. 400 25 meter, verspringen en kogel stoten. Als hoogste prijs voor deze tienkamp is een. wisselbeker uitge loofd, dje vorig jaar in handen kwam van Mikkers. Vanmiddag omstreeks half vijf vindt op het terrein aan de Rubens straat ae prijsuitreiking plaats. De uitslagen tot dusver zijn: zwemmen 50 meter: 1. Keuken, 33.9 sec.; 2. Snorrewind. 47.8; 3. Ruiten beek, 5111; 4. 's-Gravenmade. 51.1; 5 Groeneveld 51.12; 6. Martens, 53.3; 7. De Vries, 58.8. Molenaar, 59.1 i 9. Mikkers, 62.10. Manten, 67.—; 11. Loch. 67.2; 12. Breyre, 74.—; 13. Staal. 78.—; 14. Cornelis- sen. 87.Schieten: 1 Loch. 54 pnt; 2. Breyer 53 p.; 3. Groeneveld 52 p.; 4. Molenaar 52 p.5. Ruitenbeek 51 p.; 6. Manten 50 p.; 6. Keuken 50 p 7. Snorrewind 49 p.; 8. 's-Graven made 46 p.; 9. De Vries 46 p.; 11. Cornelissen 45 p.; 12. Staal 40 p.J. 13. Mikkers 34 p.; 14. Martens 28 p. Geslaagd Voor het practisch gedeelte van het vestigings-examen voor het kappersbedrijf te Utrecht zijn ge slaagd: mej. T. J. H. Neuborg; de heren W. A. Dekkers en H. Moi ling; allen te Amersfoort. 'Onvergetelijke dag voor prof. C. Wijker Velen kwamen 80-jarige de hand drukken Em.-Pastoor C. Wijker heeft Woensdag bij de viering van zijn tachtigste verjaardag niet over be langstelling te klagen gehad. Vro lijk wapperde de vlag uit de toren van de Oud-Katholieke kerk op 't Zand en de gehele dag door werden tal van bloemstukken de pastorie binnengebracht. In de morgenuren heeft de Jarige zelf een stille H. Mis gecelebreerd, waaraan gebeden van dankzegging waren toegevoegd. Aan de zijde van het altaar had plaats genomen de Aartsbisschop van Utrecht, Mgr. Prof. A. Rinkel. In het kerkgebouw waren o.a. aanwezig de bisschop van Deventer. Mgr. Lagerwey en verder vele geestelijken, zowel oud leerlingen als collegae van Prof. Wijker. Ook uit de gemeente zelf waren zeer vele belangstellenden gekomen om de oud-pastoor te complimen teren. De oud-burgemeester van Amers foort, Mr. J. C. Graaf van Rand- wijek. die in dezelfde tijd. dat prof. Wijker curator was, president-cura tor is geweest van het stedelijk gymnasium, de oud-rector van het gymnasium, dr B. Keulen en de secretaris van het curatorium, de heer J. G. v. Dreumel en voorts vele geloofsgenoten kwamen dc ju bilaris. die de dag doorbracht in de pastorie, de hand drukken. Talrijke geschenken werden aangeboden en het aantal bloemstukken was legio. Nachtelijke bromfietser veroorzaakt aanrijding Te nul uur vijfenveertig reed de bromfietser J. S., die zich van het Grote Spui in de richting van de Koppel bewoog, tegen de lin kerarm van de wandelende schip per O.B. De brommer werd door de schok op de grond gegooid. Met een lichte hersenschudding en enige hoofdschaafwonden werd hij door de G.G. G.D. naar het St. Elisabethziekenhuis over gebracht. Na een bloedonderzoek bleek, dat S. onder de invloed van sterke drank was. Zijn bromfiets, die niet van deugdelijke remmen voorzien was, werd in beslag genomen. SOEST Dronken fietser ri meisje aan Twee meisjes, die per fje* het rijwielpad van de Stee; straat reden, werden door eï schonken wielrijder. T. L. te aangereden met het gevolg. meisjes kwamen te vallen en bij schaafwonden opliepen, de rijwielen werden besc'r_ De gewaarschuwde politie w; die na de aanrijding was c reden, spoedig te achterhalen. Steen door ruit gewor Een bewoonster van de Sc» bergsestraat te Soest werd ee- zer nachten opgeschrikt door glasgerinkel. Bij een nader zoek bleek een flinke zwerfke een der vensters naar binn zijn gesmeten. De geschrokke woonster alarmeerde de pobti direct ter plaatse arriveerde dader nog in de omgeving v woning kon arresteren. Het de 36-jarige H. T. uit Amer te zijn, die per auto naar Soe.- gekomen om zijn wraakgev tegen de bewoonster te koele het gooien van de 8 kilo we kei. Timmerfabriek verko Woensdagmiddag werd notaris B. E. Koendcrink te S in hotel „De Gouden Ploe: Soest publiek verkocht het met werkplaats en erf at Kerkstraat 53 te Soest, groot are. waarin gevestigd een n naai houtbewerkingsbedrijf m< tot het bedrijf behorende mac rieën. Nadat eerst huis en plaats, daarna de machinerieën ren geveild, werd tenslotte I van 't geheel, de heer J. j Wagenaar te Utrecht voor de van 17.872. Gymnasten stelen app De eigenaar van een boom in de buurt van het gymna lokaal van de school aan de kebuurt te Soest deed bij de tie aangifte, dat een aantal van een gymnastiekverenigini dens een pauze tussen de deze tijd gebruikten om zijn gaard te plunderen. De politie daaraan een einde gemaakt f 10.80. 18.—, 20.75, 36.— en 38.— Deze prijzen zijn 20% lager dan normaal Corsetten- en Modehuis IANGESTRAAT 49 DEZE WEEK: het smakelijke Amerikaanse product 100 gram voor 0.29 LEUSDER WEG 16 111 GEURIG KRACHTIG VOORDELIG .CITY THEATER TEL. 6572 I ZATERDAG EN WOENSDAG a.s. ELKE MIDDAG 2 UUR en 4 UUR Het prachtige Filmsprookje van de kabouters, die 's nachts het werk deden Geheel Nederlands gesproken Vooraf: JAN KLAASSEN BIJ DE WILDEN Om te gieren van het lachen! De bekende SHIRLEY TEMPLE in: En dan nog 2 ALLERAARDIGSTE TEKENFILMS Prijzen: 30 45 60 en 75 cent. De plaatsbespreking begint morgenochtend 10 u. Ook telefonisch 6572 lA^VWWWWW\^A^A^VWWVVWWV)A^/WWW\, 2033. Bolle Boos mocht don een traag soort man zijn; als zijn denkmachine eenmaal op gang was kon hij kordate dingen doen. Toen zijn poes Mimi niet van haar verkenningstocht uit het kopje van de Vlie gende Schotel terugkeerde en het roepen van haar baas slechts met een genoeglijk gespin beantwoord de, strekte de forse houthakker de armen uit, nam een licht sprongetje en werkte nu zichzelf langs de tak naar boven. Erg nieuwsgierig was hij niet eens, hij wilde alleen maar zien waf Mimi uitvoerde. Hef kostte de sterke man niet de minste moeite om zich met zijn armen vooruit te bewegen en het zou hem dan ook langs deze weg gelukt zijn in de kop te komen als er niet een technische storing opgetreden was! Bolle Boos had teveel pannekoeken gegeten: hij was te zwaar. De tak zei „Krak" Bolle Boos riep: „Hela" en de grond zei: „Dreun!" want alles trilde toen de houthakker een neuslanding maakte! Gelukkig kón Bolle Boos tegen een stootje, maar hij bleef toch wel even een tikkeltje duizelig liggen. De bestuurder of bewoner von de Vliegende Schotel liet nu iets van zich merken Boven de rand van de kop schoof een periscoop (een soort kijkglas) omhoog en toen de Bolle opkeek zag hij bovenin de weerspiegeling van een oog, dat hem strak betuurde.... oniiiDmmiiiirafiuipiiiMiiiiiiiiniimniininiuiiiHiniimDininiiiiiiininiiiHiiniiiiniiiiiioiuiiiiiiinnHiRiwt^" Kousen - CORSETTEN - Tricotage, Opgericht 1886 32 filialen CORSELET van sterke gemerc. satijnstof, versterkte bustevorm, elast. zij panden en inzetsels 4 jarret. 16.50 CORSELET extra solied mod metrugvetersluiting gemerc. satijnstof, versterkte buste vorm en voorpand, flink gebaleineerdj keurige pasvorm, 4 jarret. 19. dameshemden en pantalons, voor de ovef gangstijd; grote sortering, zalm en hemdjes5.50, 4.75, AMFRSP^ORT Langestroai 55 Telef. 3093 IMIliUlKliiP

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 4