POLLENs DIAMANTEN Drie „fracties" gaan zich aftekenen Pleiter bestreden met eigen pleidooi Zijn jongenskleren een wanhoop Frankrijk houdt vast aan voorstellen voor Tunesië Eindhovens jeugd liet de ouderen 10 km wandelen ME TAAL kleur beheerst nieuwe schoenenmode Bij „Mainbrace" is geen winnaar of verliezer GELEZEN- Hoopvol begin van Europese samenwerking Moordenaar Brits geheim agente ter dood veroordeeld Sportschoeisel wordt soberder Mexicaans plan om impasse in Korea te doorbreken Velser affaire komt voor de rechtbank en gewogen .Vrijdag 12 September 1952 3 SPAAK VOORZITTER KSG-ASSEMBLEE (Van een onzer redacteuren) STRAATSBURG. De Duitse Bondskanselier, dr. Adenauer, heeft gis teren officieel namens de zes ministers van Buitenlandse Zaken het verzoek overgebracht aan de Assemblee van de KSG om de vorming van een poli tiek gezagsorgaan voor Europa in studie te nemen. Dit verzoek zal vandaag nader worden besproken, maar men kan nu reeds zeggen, dat het met grote voldoening is ontvangen. In het bijzonder de Nederlandse vertegenwoor digers spraken hun voldoening uit over de rol, die de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, Beyen, by de tot standkoming van het besluit der ministers heeft gespeeld. Gistermorgen werd Spaak tot voorzitter van de Assemblee gekozen. De Duitser Van Brentano kon niet voldoende Franse of Belgische stemmen veroveren, iets wat door velen werd betreurd. In het bijzonder zeven van de tien Nederlandse afgevaardigden hadden gaarne een Duitser op de voorzittersstoel gezien, mede om tegenover Monnet als voorzitter van de Hoge Autoriteit de verhou dingen tussen Duitsers en Fransen in evenwicht te brengen. De socia listen van alle zes de landen wa ren eensgezind in de keuze van Spaak. Bij de verkiezing der vice-voor- zitters tekende zich eveneens heel duidelijk een beginnende fractie vorming op niet-nationale basis af. Er was door de commissie voor het opstellen van het reglement van orde voorgesteld, om vijf vice- voorzitters te kiezen, die samen met de voorzitter het bureau zou den vormen. Ten slotte werden gekozen de Italiaanse liberaal Casati, de Lu xemburgse socialist en oud-vak verenigingsleider Fohrmann, de Duitse christen-democraat Pünder, de Franse MRP-er Teitgen en het Nederlandse Eerste Kamerlid voor de CHU, mr Vixseboxse. Te sa men met de voorzitter vormen zij het bureau van zes landen, waar van twee socialisten, drie behoren de tot de christelijke partijen en een liberaal. Deze verhouding was in onderling overleg gekozen, waar bij de leden der confessioneel- christelijke partijen samenwerkten. Men verwacht hieruit het ontstaan van een fractie, die voortkomt uit de aanhangers der „Nouvelles Equipes Internationales", (in Ne derland bekend als de Unie der Christen Democraten), waarin de confessionele christelijke partijen gaan samenwerken. De Nederland se Anti-Revolutionnair Bruins Slot en de Christelijke Historische Vix seboxse waren hierbij betrokken. De oude coalitie der christelijke partijen, uit de Nederlandse ge schiedenis wel bekend, begint dus in de Schuman-assemblee op in- LONDEN. Een 41-jarige kruier is Donderdag ter dood veroordeeld, omdat hfj een vroegere Poolse gravin die als geheim agente tijdens de tweede wereldoorlog dienst deed, heeft vermoord. Muldowney heelt bekend schuldig te zijn aan het doodsteken van mevr. Granville op 16 Juni nadat de 37-ja- rige schone zijn liefde versmaad had. Muldowney weigerde rechtskundi ge bijstand en toonde geen ontroe ring tijdens het proces van drie mi nuten. dat plaats vond in Old Bailey. Mevr. Granville ontmoette Mul downey in 1951 toen zij stewardess was aan boord van een passagiers schip dat op Australië voer. Hij werkte aan boord van het schip als kruier. Na een reis keerde zij naar Londen terug. Muldowney volgde haar en stak haar neer in de ingang van het hotel waar zij woonde. Kerstpakketjes voor militairen in Korea DEN HAAG. Op de intendance van het Nederlandse Rode Kruis in Den Haag wordt thans energiek gewerkt aan het klaarmaken van Kerstpakketjes voor 't Nederlandse Detachement bij de troepen van de Verenigde Naties op Korea. Het Rode Kruis heeft inlichtingen inge wonnen, opdat de inhoud zoveel mogelijk beantwoordt aan de ver langens der militairen. De 1420 pakjes, die deze maand verscheept zullen worden, bevatten elk een mapje luchtpostpapier, een blik kaas, een blik roggebrood, een blik chocolade, een zak zuurtjes, een sigaretten-aansteker met extra vuurstenen, een ballpoint met re serve-stift, twee zakdoeken en twee lang brandende Kerstkaar sen. Deze inhoud gaat vergezeld van een Kerstboodschap. Britse officieren door Russen vrijgelaten BERLIJN. Twee Britse officie ren, die twee dagen geleden in de Russische sector van Berlijn gearres teerd werden, zijn Donderdagmorgen vrijgelaten. Volgens een woordvoer der van het Britse leger zijn zij op het Sowjet-hoofdkwartier te Karls- horst aan de hoede van Britse ver bindingsofficieren toevertrouwd. Een drietal Britse soldaten wordt intussen nog vermist en men ver moedt dat zij door de Sow jets gear resteerd zijn. Zij hadden zich met een legerauto van Berlijn naar West- Duitsland begeven via de grote ver keersweg die gedeeltelijk door de Russische zone loopt. Gaat Faroek zich in Rome vestigen? ROME. Het Italiaanse blad „II Momento" weet te melden dat ex- koning Faroek van Egypte een gro te villa in de buitenwijken van Ro me heeft gekocht, welke hij spoe dig met vrouw en kinderen hoopte te betrekken. Het blad beweert dat Faroek definitief besloten heeft zich als banneling in Rome te ves tigen. ternationale basis te herleven. Mogelijk gaat dit dan via de Euro pese organen ook weer op de Ne derlandse binnenlandse politiek in vloed uitoefenen. Onder de socia listen hier bestaat tot nu toe een goede samenwerking. Van liberale is ook reeds een en ander te be merken. Paul Reynaud is een van de promotors. Wij zien hier dus in grote lijnen drie Europese fracties groeien in veel sterker mate dan dit in de Assemblee van de Raad van Europa het geval is. Er gaan ook reeds stemmen op om tot for mele fractie vorming over te gaan. Op 10 Januari zal de Hoge (Advertentie I M Oost-Duitse fabriek door brand verwoest BERLIJN. By een reusachtige brand, die onlangs in een Oost-Duitse bandenfabriek bij Berlijn gewoed heeft, zijn negentien Russische offi cieren en soldaten verbrand of „ern stig gewond", aldus heeft de commu nistische regering der Oostelijke zone Donderdag officieel bekend gemaakt. Vice-premier Rau bracht tijdens een zitting van het Oost-Duitse kabi net verslag uit over het gebeurde. Die „Neue Zeitung", het officiële Duitse dagblad van de Amerikaanse hoge commissie, heeft verleden week het nieuws van de brand gegeven, terwijl de Oost-Duitse pers er niet van repte. Volgens de „Neue Zeitung" ging de bandenproductie, welke als her- I stelbetaling aan de Sowjet-Unie ge- I leverd zou worden, door de brand I verloren. STRIJD OVER INCASSO-VOORWAARDEN ALMELO Voor de kanton rechter zyn Donderdag de plei dooien gehouden in de zaak, die een Amsterdamse firma aan hangig heeft gemaakt tegen een incasso-bureau in Almelo, dat naar de mening van deze firma er incasso-voorwaarden op na hield Autoriteit haar eerste begroting bij die in strijd zouden zyn met de de Assemblee indienen. Alles bij- goede zeden, de billijkheid en de een een bemoedigend begin. goede trouw. Advertentie LM.) VLEKKEN KUNNEN UIT HET GOED VLIEGEN Hildebrand schreef een eeuw geleden al, dat een gezonde Hollandse jongen zijn kleren moet vuil maken en anders is het geen echte jongen. Maar Hildebrand was geen huisvrouw, die met wasdag in wanhoop de vlekken beziet waarmee de broeken en de blouses van haar jongens weer opnieuw zijn versierd. Vlekken verwijderen! Dat is toch eigenlijk het hoofdprobleem van iedere wasdag. En zon der de geringste moei te kunnen alle vlek ken uit het wasgoed vliegen want Cas- tella (het blauwe pak voor de gezinswas) is daar speciaal voor ge maakt. Typerend is het enthousiasme, waarmee de huisvrou wen verklaren: Vlekken vluchten voor Castella! Trouwens: het zette, dikke, r ij- 5e sop spreekt voor zichzelf. Zulk sop moet wel wonderen verrich ten! Het is even werk zaam als veilig. Het bevat buitendien nog Actief Wit, de opzien barende vinding, die de was zo extra-hel der en zacht maakt. En dat alles voor slechts 47 cent per pak! (of 90 cent per dubbel pak). Castella heeft de Ne derlandse huisvrouw ook aan zich verplicht, door een speciaal mid del te maken voor de fijne was: alkalivrije Castella Wolwas, in 't rose pak. Vier van de vijf Nederlandse huis vrouwen gebruiken alkalivrije Castella Wolwas <41 cent per pak) voor 't veilig wassen van haar ny lons en lingerie, haar jumpertjes, etc., die op deze manier vier maal langer meegaan! Zo is wasdag dan ook voor millioenen vrou wen in alle opzichten: Castella-dag! Schuman duldt onder geen voorwaarde inmenging van buitenaf De heer T J. van der Heyden. secretaris van de Nederlandse Ver eniging van Rechtskundige Advi seurs. die de belangen van de Am sterdamse firma behartigde, bracht naar voren, dat het niet mogelijk moet zijn, dat men met een hand vol recht, in dit geval de incasso- voorwaarden. verder komt dan met een zak vol recht. De pleiter van het incasso-bureau, mr Sanders uit Maast- ~ht, haalde een artikel aan uit de periodiek „De rechtskundige adviseur". Het artikel handelde over de incasso- voorwaarden en was geschreven door niemand anders dande heer T. J. van der Heyden, de plei ter van de tegenpartij. In dit artikel wordt onder meer gezegd, dat het alleszins billijk is, dat door incasso-bureau's provisie wordt berekend over alle posten, die door een cliënt in behandeling worden gegeven, doch hangende de afwikkeling door de cliënten wor den teruggenomen Mr Sanders zei bovendien, dat van de hand van de heer Van der Heyden nog een artikel was ver schenen, dat voor het incasso-bu reau, waarvoor hij optrad aanlei ding was geweest een rechtskundi ge vervolging in te stellen. Duurder couponboekjes bij gelijke ziekenfonds premie AMSTERDAM Met ingang van 1 October 1952 zullen voor ae pre mie der verplichte ziekenfondsver zekering couponboekjes worden verkrijgbaar gesteld, waarvan de prijs hoger is dan die van de tegen woordige couponboekjes. Met nadruk vestigt de Zieken fondsraad er de aandacht op, dat dit geen premieverhoging betekent. Het bedrag, dat de werkgevers voor een couponboekje betalen, is een voorschot op de door hen te be talen premie. Dit bedrag wordt in mindering gebracht op hetgeen de werkgevers op een later tijdstip aan de Raad van Arbeid of de Be drijfsvereniging, waarbij zij zijn aangesloten, aan premie voor de verplichte ziekenfondsverzekering hebben te voldoen. Een eventueel overschot wordt aan de werkgevers gerestitueerd. PARIJS. „Frankryk houdt vast aan zijn voorstellen voor hervor mingen in Tunesië. Spoedig zal een duidelyk en ondubbelzinnig ant woord worden gegeven op de be zwaren. die onpartijdige waarnemers duidelijk zullen herkennen als vol komen ongemotiveerd." Dit ver klaarde de Franse minister van Buitenlandse Zaken Schuman voor de commisie voor buitenlandse za ken van de Raad van de Franse republiek. Hij wilde geen bijzonderheden be kendmaken van de brief van de bey van Tunis, doch hij zei, dat de brief werd gekenmerkt door een geest van „haarkloverij en onrecht vaardigheid". Onder geen voorwaarde zou Schu man toestemmen in inmenging van buitenaf in dit Frans-Tunesische ge schil. Op vragen van senatoren naar het mogelijke gevolg van pogingen om de kwestie voor de Verenigde Naties te brengen antwoordde de minister, dat „overal bekend moet zijn, dat geen vrees daarvoor de gedragslijn van de Franse regering Advertentie (I M-) Een boer, ln een dorpje geboren. Wees op 't Damrak de vierkante toren En zei: „Ik hlct Flip. Maoken ze daar nou die Tip Uit die fles met die toren van voren?" TFT; E Inz Hr. J. B., A'dam, ontvangt 1 fl. Tip 1 Lfl. Bootz' Oude Genevcr. Dokter ontvoerd om guerillaleider te behandelen BOGOTA. Een aantal leden van een guerillabende die opereer de in het gebied van Urrao. heeft onlangs uit Bogota een dokter ont voerd, zo meldt een Columbiaans blad. De dokter werd in een kast gestopt en overgebracht naar het hoofdkwartier van de bende om de guerillaleider. die ernstig ziek was. te verplegen. Toen de dokter op het hoofdkwartier aankwam, bleek daar ook reeds een geestelijke aanwezig te zijn, die door andere bendeleden was ontvoerd om in geval van nood hun leider de laatste sacrementen toe te dienen. Zover is het niet ge komen. De bendeleider is hersteld en de dokter en de geestelijke zijn door de guerillastrijders naar Bo gota gebracht en in vrijheid gesteld. kan wijzigen". „In geen geval zullen wij toelaten, dat onze houding wordt gedicteerd door angstaanjagihg,'' al dus minister Schuman. Smokkelaars stopten bewaker in cel (Van onze correspondent) ROERMOND. De Roermondse politierechter heeft de 30-jarige fa brieksarbeider M. B. uit Swalmen wegens wederrechtelijke vrijheid beroving voorwaardelijk veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf met een proeftijd van 3 jaar. Verdachte was bij een smokkeltocht in Duits land gearresteerd en opgesloten in het cellengebouw te Kaldenkirchen. Met zijn medegevangenen heeft hij een bewaker, toen deze hun eten bracht, overweldigd, in de cel ge stopt. waarop zij de vlucht namen. Een kwartier verbleef de Duitser in onvrijwillige gevangenschap. Toen werd hij door een collega bevrijd. Waarschijnlijk zou er nooit een haan naar hebben gekraaid, indien niet een kennis van verdachte in een stampvolle autobus een snoe vend verhaal over de ontvluchting had verteld. VARA wijdt concerten aan 't oude volkslied (Eigen bericht) HILVERSUM. Zondagavond, 21 September vindt de eerste uitzen ding plaats van een reeks door de VARA te verzorgen concerten, ge wijd aan het oude volkslied. Daar toe is opgericht het „Volkszangkoor van de VARA." Kees Kef is tot di rigent benoemd. De uitzendingen vinden eens in de twee weken plaats. Vierjarig jongetje onder auto gekomen en gedood ROERMOND Donderdagavond is het vierjarig zoontje van de fa milie Barten op de Astense weg onder een auto geraakt en onmidde- lijk gedood. (Advertentie I. M.) Doel van oriëntatietocht: intiemer verband te scheppen in de buurt (Van onze correspondent) EINDHOVEN. Dezer dagen stuurde de jeugd uit de Wattstraat de ouders op pad voor een oriëntatie-wandeltocht van tien km. door de stad. Het initiatief hiertoe was genomen door de zestien-jarige Ad van Deurzen. die met enige vriendjes het plan uitwerkte uit dankbaarheid voor wat de ouderen uit de buurt ter ontspanning van het kroost organiseerden. In het voorjaar hadden enige buurtbewoners de koppen bij elkaar gestoken en een orièntatierit per fiets uitgestippeld voor de jeugd uit hun wijk. Het hoofddoel was een intiemer verband in de buurt te scheppen Voor deze wedstrijd waren pryzen uitgeloofd. De win naar van een wisselbeker de zes tien-jarige Ad van Deurzen en zijn vriendjes waren zo enthousiast over de ontspanningsdag, dat zy weder kerig hun ouders en verdere buurt bewoners een orientatie-wandel- tocht aanboden. Zij kregen vele pryzen van bedrijven. De eerste prijs kochten zij echter van hun eigen zakcenten. De „Tour de Wattrenners" stelde de buurtbewoners voor geen ge makkelijke taak De tocht eiste kaartlezen, oriëntatie op gebouwen, verkeerspunten, opschriften en het oplossen van vraagstukken, die niets met de oriëntatietocht zelf te ma ken hadden, doch alleen bestemd waren tijd te winnen bij de con troleposten. De deelnemers moesten Apeldoornse kok is er met f26.000 vandoor (Van onze correspondent) APELDOORN. Een Haarlemse firma heeft bij de politie in Apel doorn aangifte gedaan van de ver duistering van 26 000, waarvan H. H., die een jaar geleden kok was in een van de grote Apeldoornse ho tels, wordt verdacht. De man stond reeds geruime tijd in contact met de firma en had be gin dezer week een overeenkomst gesloten voor het huren en inrich ten van een tentoonstellingsruimte in Ahoy te Rotterdam. Hij wist de firma te bewegen een cheque van 30.000 uit te schrijven, waarvan hij slechts 4000 aan Ahoy over maakte. Toen Ahoy zich daarop in verbinding stelde met de Haarlemse firma bleek H. met de 26.000 spoorloos verdwenen te zijn. ROSA SPIER, de bekende harpis te. heeft Donderdagmiddag, in de koninklijke kwekerij „Moerheim" te Dedemsvaart, een prachtige, zachtlila phlox haar naam mogen geven. De phlox heet nu, met zijn volle wetenschappelijke naam, Phlox paniculata Rosa Spier". „Krachtige" Indonesische verklaring over Nieuw- Guinea op komst NEW YORK Soeleiman Hoesin Tajibnapis, vertegenwoordiger van Indonesië, heeft de V.N-commissie voor het inwinnen van inlichtingen over gebieden zonder zelfbestuur meegedeeld, dat hij over circa tien dagen, wanneer de commissie een Nederlands rapport over het be stuur van Westelijk Nieuw Guinea behandelt, een „krachtige verkla ring" zal afleggen. Schilderspatroons zijn ontevreden over werk loosheidsverzekering GRONINGEN. Op het congres van de Bond van Nederlandse Schilderspatroons, dat deze week in Groningen werd gehouden, is een motie aangenomen waarin werd geprotesteerd tegen de verhoging van lasten, voortvloeiend uit de op gelegde wachtgeld- en werkloos heidsverzekering, zonder dat daar tegenover staat een voldoende com pensatie. zoals die door de Sociaal Economische Raad werd geadvi seerd. (Van een onzer verslaggeefsters) metalliseerde leersoor ten. die af en toe de De flats, de platte pan toffelachtige dames- De verzamelde Neder- schoen voor alle dag liefelijke naam van landse schoenenindustrie handhaaft zich ook dit „gun metal hebben,of- heeft dezer dagen in )aar weer. Soms met tewel kanonnenmetaal- 't Victorïahotel te Am- strikje, een a-symme- kleurig.. Ook lak. maar sterdam op een door trisch versierseltje, diep minder dachten wij dan het Modecentrum ge- uitgesneden of hoger, vorig jaar. maar altijd plat en Wij zouden een speciaal uiterst buigzaam. Wat de kleuren be treft. natuurlijk zwart dit jaar, maar ook lood- en dan vooral de organiseerde show la ten zien wat zij dit na jaar en van de winter aan de voeten der da mes en heren zou wil len zien. Wel, onder en door de coquette jalouzietjes, zagen wy dames- en herenbenen paraderen met allerhand soort schooisel. dat in model en materiaal geen re volutie betekende. Over het algemeen een rustig soort schoenen en wat de dames- en heren- sport -'ellen betreft min'! rove modellen met e crêpe zolen. Men bruikte meer dunner crêpe of leer. Vaak een „Canasta", met envelopperand langs de zool. Voor de heren veel stiksels en o ja. een „old finish" effect, be reikt door naturel lede ren schoenen met zwar te crème te poetsen. Wij dachten voor als meneer met zijn voe ten op het dressoir zou moderne a-symmetri- complimentje willen maken voor de zgn. „steun"-schoenen, waar van er enkele zeer ge en anthracletgrijs, rood slaagde langs wandel den. Vroeger was het begrip steunschoen iets, dat ons aan oude da mes en knoopjes deed denken, maar deze vlot te suède wandelschoe nen verrieden door niets dat zij ingebouwde steunzolen verborgen. Dan de laarsjes. Som mige hadden coquette driekwart hakjes, die hun iets zwierigs ga ven. vooral als er hele maal niets aan gegar neerd was (de zwarte waren mooi), want de neiging bestaat bij het begrip degelijk ook in steeds de tegenovergestelde rich ting nemen als werd aangegeven. Pa en ma Suister triompheerden tenslotte met „maar- 67 strafpunten. De 72-jarige heer Vorst liep de hele route uit, waarvoor hij een extra prys kreeg De avond tevoren had den de jeugdige initiatiefnemers in de hele buurt ligstoelen weggehaald. Deze werden op een weiland ge plaatst. waar de rust werd gehou den Vrien smetjes schonken hier koffie en tnee. Deze rust was wel nodig, want vooral de dames heb ben minstens vijf kilometer meer gelopen dan nodig was. LONDEN. De Mexicaanse am bassadeur te Londen heeft gisteren aan het Foreign Office een plan doen toekomen dat doorbreking van de impasse bij de bestandbesprekingen te Panmoendjon, beoogt. Dit plan stelt voor de onmiddellijke terugkeer van de krijgsgevangenen, die wensen te repatriëren cn wel aan beide zij den van de frontlijn. Bovendien en dat is het punt waarop de bestands- besprekingen vast zitten voor krijgsgevangenen, die niet naar hun vaderland wensen terug te keren, voorlopig asyl te verlenen door alle leden van de Ver. Naties, die het voorstel ondersteunen. De krijgsge vangenen dienen in die landen de status van immigrant te krijgen. De secretaris-generaal van de Ver Na ties Trygve Lie, die gisteren een be zoek aan de Britse minister van Bui tenlandse Zaken. Eden. bracht heeft zyn sympathie voor de plannen te kennen gegeven. Britse levensmiddelen worden duurder LONDEN. De Engelse rege ring heeft bekendgemaakt, dat met ingang van 5 October de pryzen van zes soorten in Engeland ge rantsoeneerde levensmiddelen ver hoogd zullen worden met bedragen van 1 penny tot 6 pences per En gels pond. Deze prijsverhogingen zullen, te zamen met reeds van kracht zijn de verhogingen, de regering in staat stellen de officiële subsidies voor de voornaamste levensmidde len met 160 millioen pond sterling per jaar te verminderen. De prijs verhogingen vallen samen met ho gere sociale voorzieningen. Eénacter-prijsvraag Boekenweek-1953 AMSTERDAM. Om de Nederlandse schrijvers actiever te betrekken bil de grote openingsavond van de Boeken week heeft de commissie voor de pro paganda van het Nederlandse boek een prijsvraag uitgeschreven voor een één- actcr. Alleen de aanleiding voor de hande ling Ls gegeven, het ontwerpen cn uit werken van een intrigue wordt geheel aan de fantasie van de auteurs overge laten. Inzending staat open tot 31 Octo ber. Uit de ingezonden éón-aeters die ongeveer twintig minuten speeltijd mo gen hebben, zullen er zo mogelijk vier worden bekroond, elk met een prijs van 250,—. De bekroonde stukken zullen tijdons de openingsavond van de Boekenwcck- 1053 worden opgevoerd in de Amster damse Stadsschouwburg. De jurlj voor de prijsvraag wordtg evormd door Hella Haasse, Han G. Hoekstra, J J. Mcchclen, Schouten. Chr. Leeflang en W. Advertentie LM.) __pn gezuiverde en geconcentreerde soda BnCU pjtaa/U xeeft, dus...geéoCf Schepen voortdurend ,,in gevecht GOUROCK (Schotland). Ad miraal Sir George Creasy van de Britse Royal Navy, commander in chief van de „Home Fleet", te vens commander in chief in de oostelijke Atlantische Oceaan cn bovendien opperbevelhebber van de zeegaand Britse marinevaartui gen heeft aan boord van het mach tige slagschip „Vanguard" aan journalisten uit alle delen van dc wereld de bedoeling uiteengezet van de vlootoefening „Mainbrace". Het oefenen van de zeemacht en de luchtmacht in groot verband, zo zei hijkan slechts dan vruchten afwerpen als elk onderdeel zoveel mogelyk gelegenheid krijgt om te oefenen. Er is daarom bij deze oefening geen sprake van een win naar of een verliezer. Elk schip en elk vliegtuig wordt met opzet zo veel mogelyk kans geboden één of meer «andere schepen en/of vlieg tuigen van de tegenpartij te ont moeten. In oorlogstijd is het wel eens het geval dat een onderzeeboot b.v. veertig dagen patrouilleert zonder iets bijzonders op te merken. Ook een patrouillevliegboot kan uren lang op patrouille zijn zonder ook maar een teken van vijandelijk le ven te bespeuren. Deze situaties zullen zich bij „Mainbrace" niet voordoen. De circa honderdzestig schepen, die er aan deelnemen, zullen met voorbedachten rade bijna voortdurend aan „ontmoetin gen" het hoofd moeten bieden. Er zullen „voltreffers" worden geboekt en „zware beschadigingen" vliegtuigen zullen worden „neer geschoten", maar alle „getroffen" schepen en vliegtuigen zullen aan de oefening blijven deelnemen, want anders zou de kans bestaan, dat er veel meer schepen en vlieg- (Van onze correspondent) HAARLEM. De rechtbank zal Maandag 6 October beginnen met de openbare behandeling van een aantal strafzaken uit de „Velser af faire". De zittingen zullen Woens dag 8, Vrijdag 10, Maandag 12 en mischien nog op volgende dagen worden voortgezet Als president van de rechtbank zal fungeren mr E. J. Top. Officier van Justitie is mr R. H. F. H. M. Grasso uit Rotterdam. ly'EiV zwarl-lak twee- hak favoriet, allemaal -L-s band sandaal met sandaaltjes en zeer veel willen zitten.... sche teenopening. Rioolzuiverings-installatie levert gas en daardoor electrisehe stroom (Van onze correspondent) NIJMEGEN. Nijmegen bouwt thans een groot electrisch gemaal aan dc Waal tot lozing van het riool. Dit millioenenwerk zal over laarzen meteen het be- I enige maanden klaar zijn. In de grio grof in te bouwen rioolzuiveringsmstallatie. waarbij de door een teveel aan nieuwste technische middelen wor den toegepast, zal zoveel methaan gas worden gewonnen, dat daarmee de motoren kunnen worden aange dreven tot opwekking van de elec trisehe stroom, waarmee de electri sehe pompen op gang worden ge houden. Men zal zelfs zoveel stroom kunnen opwekken, dat ook omlig gende bedrijven van deze electnci- teit zullen kunnep profiteren. gespen en bandjes. Spe ciaal de Texas-boot" kon onze bewondering r-j wegdragen. Wat de avondschoen betreft, daarbij was de hoge goudleer met kantmotieven. nylon machines aan de oefening zouden moeten deelnemen dan thans. Vice admiraal Felix B. Stump van de Amerikaanse marine, com mandant van de vloot ter zee,deel de mee, dat deze oefening de reeds bestaande overeenstemming in het gebruik v: n communicatiemidde len zal vervolmaken. West-Duitse politie maakt jacht op twee spionnen KEULEN De West-Duitse poU- tie maakt jacht op twee spion nen, die een spoorwegarbeider heb ben geslagen, toen hij weigerde ge heimen van militaire troepen transporten bekend te maken. De arbeider vertelde, dat twee mannen, die Rijnlands dialect spra ken, hem bij het station Dahlheim aan de Belgisch-Nederlandse grens om inlichtingen vroegen over de troepentreinen. Toen hij zulks wei gerde, sloegen zy hem met een zak lantaarn en zeiden: „Als je naar de politie gaat, krijg je nog meer!" (Advertentie L M.) H :T ls een goede gedachte geweest xvan mevrouw C. J. OomsVlnckers om zich tc verdiepen in dc problemen, waarvoor een emigrantenfamilie komt te staan, wanneer zij eer. nieuw leven tracht tc beginnen in een vreemd land. Zij heeft er waarlijk niet maar zo even op los gefantaseerd, doch een ernstige studie gemaakt van de vel» moeilijkheden, die aan het besluit voor afgaan cn van de niet minder talrijke vraagstukken, waarvoor een landbou wersgezin komt tc staan, wanneer het zich vestigt in een land,, welks taal het niet kent. waar de bewoners merendeels een ander geloof belijden en totaal an dere gewoonten en gebruiken kennen. Duidelijk laat zij uitkomen hoe deze vreemde omgeving de onvrede ln het gezin opwekt cn hoe het alleen maar do sterken zijn, de geestelijk sterken, die zich hier dank zij taai volhouden aan het eenmaal genomen besluit weten te handhaven, 't Komt vóór elkaar natuur lijk: ,,'t Is allemaal een kwestie van overleg," zei Tjcerd wijsgerig, „als Je 't over de hoofdzaak maar eens bent." „Nleuwland" heeft zij het boek ge noemd. dat door La Rlvière Voor hoeve in Zwolle uitgegeven is. Nieuw Land ls Normandië. waarheen een Fries gezin emigreert. Het is een boelend, ernstig boek, dat waard ls gelezen te worden en waarschijnlijk niet alleen door hen, die het overbevolkte Neder land wensen tc verlaten om elders op nieuw tc beginnen met een leven, dat kans op slagen heeft. (Prijs J 4.90) AANKONDIGING Eerder nog dan mocht worden ver wacht ls een herdruk noodzakelijk ge bleken van „Volk in Beweging onbe grepen Amerika" door dc Groningse hoogleraar dr. P. J. Bouman. Uitgave Van Gorcum Comp. te Assen 3 90). Het ls een voortreffelijk, bondig en goed geschreven relaas naar aanleiding van een reis die dr. Bouman in 1950 maakte naar dc V.S. Wie dit boekje gelezen heeft zal meer gaan begrijpen van dit land. dat voor velen nog ver en vreemd

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 3