DAGBLAD VOOR AMERSFOOR Communistisch over Korea op voorstel komst? Duitsers in uniform rw\ Oost- West-conferentie in October verwacht vinding radar Nederlandse draadloze Duitse neo-nazipartij ontbindt zichzelf „KIJK UIT', leuze van V eilig-Y erkeer s week Strijd om de vrede Zware aanval op Noord-Korea TECHNISCHE WERELD VERSTELD: Voor zover bekend niet eerder gelukt op Europese continent Droge Zondag ver tracht Ineenstorting of voorbereiding op nieuwe illegaliteit? Urker vissers komen terug Ov (van 15 lot 20 September) 12e Jaargang, no. 216 Zaterdag 13 September 1952 Opgericht door de Stichting ..Het Parool" - Giro 510330 5ank Rotterdarasche Bank - Postbus 9 Abonnements- rijs 47 cent p. w. of 6.05 p. kw. Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie; Snouckaertlaan 7. Amersfoort Telefoon redactie 4291 Telefoon administratie 6235 HOOFDREDACTEUR TJ DE BOORDER Met verbeten gezich ten, niet bereid om maar een strobreed toe te geven, zetten de Woordelijke onderhan delaars zich van tijd tot tijd aan deze tafel in Panmoendjon om met de afgevaardigden van de Verenigde Naties tot overeenstemming" te komen over de voor waarden voor een wa penstilstand in Korea. Deze zeldzame foto werd gemaakt door een fotograaf, die buiten het onderhandelingsgebouw fje stond. Want de ge delegeerden schuwen publiciteit. Op de tafel staan de vlaggetjes van de Ver. Naties en de re publiek Noord-Korea. Aan de linkerkant zit ten (van voor naar ach ter gezien): generaal Hsieh Fang, afgevaardigde van de Chinese communisten en generaal Nam 11, die de Noordkoreanen vertegen woordigt. Aan de rechterkant: de generaals Lee Han Lim (namens Zuid-Korea) en William Harri son, de gedelegeerde van de Ver. Naties. Na eindeloos onderhande len, terwijl de strijd aan de fron ten verbitterd doorging, is er nog slechts één punt waarover geen overeenstemming bestaat: de kwestie van de uitwisseling van krijgsgevangenen. Zal de Algeme ne Vergadering van de Verenigde jYaties hier uitkomst moeten brengen? ji TOKIO. Meer dan 35 Super iorten van de verbondenen hebben psteravond en vannacht ruim 300 on bommen op de Soeiho electri- sche centrale aan de Jaloe gewor pen Het bombardement duurde ine uur. Sommige vliegtuigen had- ien bommen van 2.000 pond bij lich, die tot de fundamenten van iet station zouden doordringen al- rorens te ontploffen. Op 23 Juni 2 deze centrale voor het eerst door ie geallieerden gebombardeerd en nsaar peschadigd. NEW YORK. Rusland en haar communistische bondge noten in het Verre Oosten zullen voor het einde van deze maand de Westelijke landen een algehele regeling voor Korea en andere delen van het Verre Oosten voorstellen, aldus verwach ten kringen, die in nauwe relatie staan met Russische diploma tieke autoriteiten te New York. Nog niet opgeloste kwesties van de besprekingen tc Panmoendjon, zoals het vraagstuk van de repatriëring der krijgsgevangenen, zouden worden bespro ken op een speciaal te heieggen Oost-West-conferentie, welke dan in October zou plaats vinden. Het voorstel zou, volgens ge noemde kringen waarschijnlijk naar voren worden gebracht op de „vredesconferentie" voor het Verre Oosten, welke eind Sep tember te Peking zal worden gehouden. De voornaamste punten van het DEN HAAG. Het Nederlandse vernuft heeft de technische wereld op- aieuw voor een verrassing gesteld. Tydens een demonstratie in het Palace- fcotel te Scheveningen, waaraan ook het radarproefstation te Noordwijk medewerkte, werd bewezen, dat radarbeelden haarscherp langs radio- {raflsche weg kunnen worden overgebracht. Hierbij wordt gebruik lemaakt van de Nederlandse vinding „Raplol", die naar proefnemingen bij alle mogelijke weersomstandigheden hebben bewezen een uitstekend )eeld geeft. In de technische wereld trok deze rinding grote aandacht Het draad loos overbrengen van het radar- :eeld is. voor zover bekend, nooit :erder gelukt op het Europese con tinent. De nieuwe vinding opent wijde 'erspectieven. Voor het scheepvaart- lerkeer betekent zij. dat men in ha- fens, langs kusten en rivieren radar- itations kan opstellen, die hun beel- ien naar eon centraal punt kunnen tonden. Men kan thans de gunstig- plaats voor een centrale ont vangst uitzoekon en van daar int bij nacht en ontij aanwijzingen aan de scheepvaart geven. Het nut van deze vinding voor bet luchtvaartverkeer is eveneens iindelijk. Men kan de ontvangen idarbeelden thans centraliseren, vaardoor enorme mogelijkheden - r overzichten over grote ruim ten zijn ontstaan. „Leer af te dingen Premier Pinay doet beroep op Franse huisvrouwen PARIJS. Premier Pinay heeft Vrijdag over de radio een beroep op le huisvrouwen gedaan om zijn cani- >i?ne tot handhaving van het prijs niveau te steunen door op de vocd- «lprijzen by de winkeliers af te din- ten." ..De regering kan niet voor de visvrouwen uit winkelen gaan", zo :eide hij. „Zij moeten zelf haar koop kracht verdedigen en leren af te din- =-| De Franse regering heeft zoals be- IuWj:cnd. hogere prijzen dan die van 31 Augustus verboden. Nederlanders mogen kolen delven onder Duitse bodem BONN De Westduitse Bonds rad heeft de Nederlands-Duitse '•'•ereenkomst geratificeerd, waarbij >an twee Nederlandse mijnmaat- «happijen wordt toegestaan kolen winnen onder Duitse bodem. De overeenkomst bepaalt, dat Ne derlandse mijnmaatschappijen West- iuitse kolenlagen zullen mogen ex ploiteren, die om geologische rede- ;en niet van Duitse zijde te be kken zijn. Zij moet thans nog lorden goedgekeurd door de Duit- Bondsdag. Binnenkort zal een mobiele radar- installatie met radarrelais volgens het „Raplof-systeem langs de Wes- terschelde worden opgesteld. Deze wereldprimeur komt dus als proef neming aan de boorden van een dei moeilijkste vaarwaters ter wereld. Talrijke hooggeplaatste deskundi gen uit kringen van marine, land macht en industrie, woonden de de monstraties bij. Ook de directeur- generaal van de PTT. de heer L. Neher, en enige van zijn naaste tech nische medewerkers toonden grote belangstelling. communistische voorstel zijn: het beleggen van genoemde Oost-West- conferenlie, instemming met een bestand in Korea en het openen van algemene besprekingen over hangende politieke vraagstukken in het Verre Oosten. Het bereiken van een bestand in Korea wil men bevorderen door nog onopgeloste kwesties, zoals het krijgsgevangenen-vraagstuk op de Oost-West-conferentie te bespreken. Wat betreft de verdere nog han gende kwesties in het Verre Oos ten delen genoemde kringen in New York mede. dat de commu nisten willen voorstellen om de toe komst van (nationalistisch^ Formosa en het opnemen van communistisch- China in de Ver. Naties op de agen da van de in October te houden bespreking te zetten. Dit voorstel van Rusland en zijn bondgenoten kan bedoeld zijn als tegenzet op het voornemen van de Westelijken om de kwestie-Korea ter volledige bespreking op de A'u sprong door raam Huiselijke twist eindigt op straat (Van een onzer verslaggevers) WAT VOOR WEER? DE BILT - Het KNMI deelt mede: Het weer in ons land wordt nog steeds beheerst door een krachtig gebied van hoge luchtdruk, dat zich reeds meer dan een week ten Wes ten van Schotland bevindt. Langs de Oostflank van dit hogedrukgebied stroomt voortdurend koude lucht over Scandinavië naar het Zuiden, waardoor in een groot gedeelte van Europa de temperaturen beneden normaal blijven Naar het Zuiden dringen de koude luchtmassa's door tot Midden-tlahè, naar het Oosten tot in Joegoslavië en Oost-Rusland Hier kwamen zij in conflict met zeer warme luchtmassa's, waarin nog middagtemperaturen van meer AMSTERDAM. Bij een huise- dan 30 graden voorkomen. De strijd lijke twist, die via een sprong uit het huiskamerraam, op straat werd vervolgd, is een 48 jarige bewoner van de Haarlemmerstraat aan een hielbeentje gewond. Omstreeks half zeven was hij aan geschoten thuisgekomen, waar h,j het zijn vrouw lastig maakte, het geen leidde tot een vechtpartij met zijn 17-jarige zoon. In de loop van het handgemeen vluchtte de jongen, door het huis kamerraam langs een regenpijp de straat op. „Wat hij kan, kan ik ook," sprak de vader, die wel zijn zoon op straal zag. maar niet de weg had gezien waarlangs deze beneden was geko men. Hij spronng pardoes van de eerste etage vier meter omlaag tussen de koude en de warme lucht had tot gevolg, dat verscheidene storingen tot ontwikkeling kwamen, die via de Povlakte en het Alpen gebied naar Polen en vervolgens naar Noord-Rusland trokken. Deze storingen veroorzaakten langs hun baan zware regenval, terwijl in de Alpen de neerslag boven een hoog te van 1500 a 2000 m in de vorm van sneeuw omlaag kwam. Aangezien er nog geen tekenen zijn, die op een spoedige weersver andering wijzen, moet men er op rekenen, dat het vrij koude weer de eerstkomende dagen blijft aan houdenDaarbij blijven de neerslag kansen aanvankelijk nog klein, zo dat voor morgen op de meeste plaatsen droog weer verwacht mag worden. agenda der eerstkomende Alge mene Vergadering van de Ver. Na ties te plaatsen. Door eerder een „vredesconferentie" voor te stellen slaan de communisten het politieke initiatief uit de handen der Ge allieerden en omzeilen daarbij zeer waarschijnlijk de klip der Ver. Na ties. Verwerping van het Russische voorstel zal de Westelijken niet makkelijk vallen, daar dit ongetwij feld in Azio onaangename vragen zal doen rijzen. Kringen te New York verklaren, dat bovengenoemde Russische voor stellen door Stalin met de Chinese minister van Buitenlandse Zaken Tsjoe en Lai tijdens diens recente bezoek aan Moskou zouden zijn be sproken. Regering bestelt 20 Fokkers S 14 AMSTERDAM Nadat de rege ring ruim twee maanden geleden haar voornemen te kennen heeft gegeven "n opdracht tot het bouwen van twintig straaltramers van het type S 14 bij de Fokkerfabrieken te plaatsen, heeft zij thans in afwachting van de ondertekening van het contract een voorlopige bestelling gedaan. Belangstelling voor de S 14 is ook aan de dag gelegd door Amerika, Italië en Japan. (Van onze correspondent) BONN. De Westduitse neo-nazlstischc groepering, de „Sozlalistische Reichspartel" (SRP) heeft zichzelf ontbonden. Aldus werd gisteren mede gedeeld door Fritz Heller, de secretaris van de party. Omtrent de precieze motieven is men het in Duitsland nog niet eens. Heller verklaarde, dat het partijbestuur zfjn besluit had genomen om de leden te beschermen tegen de Oostduitse geheime politie. Een lyst met de namen van de partyleden, die in handen wgs geraakt van de regering van Neder-Saksen (in West- Duitsland) zou op onverklaarbare wijze zUn weg hebben gevonden naar de Oostzone. Een verhaal dat de indruk maakt voor een niet onbelangryk I dee lontsproten te zyn aan de duim van de heer Heller. Er wordt op gewezen dat reeds geruime tijd het. onbewezen, ver haal circuleerde, dat de S.R.P. fi nancieel en organisatorisch werd gesteund door de Oostduitse com munisten. In ieder geval staat wel vast dat de communisten belang hebben by iedere groepering in West Duitsland die vertroebelend werken kan op de jonge democratie en dat er in zoverre een zekere pa rallelliteit bestond tussen de belan gen van SRP en de communisten Vrij algemeen zoekt men een ver klaring in de volgende richting men wijst er in de eerste plaats op da teen door de Bondsregering in dertijd tegen de SRP bij het consti tutionele Hof aanhangig gemaakt proces nog steeds niet is afgesloten. De regering had het Hof gevraagd de partij en trouwens ook de communistische partij KPD on grondwettig te verklaren. Totnutoe heeft het Hof op dit verzoek geen uitspraak gedaan, maar alleen bij een tussentijdse beslissing uitge maakt, dat de partij geen propagan da in woord, beeld of geschrift meei zou mogen voeren. Deze beslissing heeft tot groot krakeel in de SRP aanleiding gegeven. Sommigen meenden dat men in allerijl zich moest gaan voorbereiden op onder grondse actie, anderen trokken een gezicht of hun eerbied voor de wet de gedachte aan illegaal werk in de verste verte niet toeliet. Verder was de partij verdeeld over de vraag van de toekomstige relaties tot de communisten. Het zou zeer wel kunnen dat men in precies het zelfde schuitje.zou komen indien beide partijen door een verbod ge- Gesneuveld in Korea DEN HAAG. De regering maakt bekend, dat tot haar leed wezen tijdens gevechten op Korea op 4 September j.l. is gesneuveld de sergeant C. Th. Lemson uit Am sterdam. troffen zouden worden Moest men in die situatie een gemeenschappe lijke ondergrondse politiek gaan voeren? Nu zijn er twee mogelijkheden. Of de SRP is eenvoudig bezweken on der de spanningen, hetgeen, gezien het gebrek aan kaliber van haar leiders, helemaal niet onmogelijk is. Of deze zelfontbinding is te be schouwen als een eerste voorberei ding voor een nieuwe „illegaliteit". Maar hoe het ook zij men bescffc dat het gevaar van herleving van rechts-nationalisme in Duitsland nimmer geconcentreerd is geweest in de SRP en dat dus haar verdwij nen geen conclusies toelaat ten aan zien van het al of niet bestaan van gevaar uit de nationalistische hoek. Argentinië kan geen bestaan bieden (Van onze correspondent) URK. Van de nog in Argentinië aanwezige Urker vissers is bericht ontvangen, dat allen terug komen naar Nederland Zij zien geen kans voor hun gezinnen een redelijk be staan tc vinden. De vangsten waren de laatste tijd redelijk. De ansjovis, tijd is echter afgelopen en thans moet men de beschikking hebben over vaartuigen. Het is echter niet mogelijk gebleken ondanks de vele bemocingen van de burgemeester van Urk op korte termijn deze sche pen ter plaatse te krijgen. Wat nu? De Urkers moeten toch weer aan de slag en Urk zelf biedt hun weinig kansen. ,.Ik denk, dat ik de volgende week eens ga praten met de Zuid-Afrikaanse gezant", zei ons burgemeester Keyzer. „Als ze daarheen zouden kunnen emigreren, komen te tenminste in een omge ving, die voor de Urkers beier ge schikt is. Het Argentijnse volk „lag" hun niet erg.'' Van Zaterdagavond tot Zondagavond: Vannacht en mor genochtend plaatselijk mist, overigens wisse lende bewolking en overwegend droog weer. Zwakke tot ma tige Oostelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. 14 Sept Zon op 6 u 13 m onder 18 u 57 m. Maan op 0 u 33 m on der 17 u 23 m. 15 Sept. Zon op 6 u 14 m onder 18 u 55 m. Maan op 1 u 46 m on der 1" u 41 m. er wegend droog HET WEER VAN VANMORGEN 7 UUR Max.temp. Neersl Station Weer Wind m/s Gisteren In 24 u Oslo Onbew N. 2 16 C 0 mm Stockholm Onbew Windstil 15 0 Helsinki Licht bcw Windstil Edinburgh Zw. bew. Windstil 14 0 Londen Mist Windstil 18 2 Kopenhagen Onbew N. 6 15 0 Amsterdam Zw bcw. N. 1 16 0 Zürich Zw bew. Windstil 16 4 Locarno Onbew. N. 1 17 Genève Onbew. Windstil 16 0.1 Parijs Onbew' N.N.W. 1 17 0.1 Bordeaux Zw bew. O.N.O. 2 18 0 Nice Half bew. NW 5 25 0 Berlijn Regen W.N.W. 5 16 9 Frankfurt Regen Z.W. 2 12 17 München Regenbui W. 5 10 15 Wenen Licht bew W 2 21 6 Luxemburg Zw. bcw N. 2 10 12 Grenoble Zw bew. Windstil 16 0.3 Innsbruck Geh. bew. Windstil 10 12 (Van onze verkeersredacteur) UTRECHT. „Kijk uit", zyn de twee woorden, die in de week van 15 tot 20 September overal en op allerlei manieren te zien, en zelfs te horen, i zullen zjjn. In die week vindt weer de jaarlykse terugkerende Veilig-Ver- keersweek plaats. Dat uitkyken is nodig in het verkeer en zal dan in aller lei slagzinnen tot uiting komen. Bfj het oversteken; „Kijk uit! Eerst naar links dan naar rechts" en op kruispunten: „Kyk uit! Van alle kanten kan verkeer aankomen" De ene gemeente zal aan deze ac tie méér doen dan een andere; bij elkaar zijn het toch zo'n 450 ge meenten. die er aan deelnemen, terwijl voorts een indrukwekkende reeks bedrijven hebben ingeschre ven. Er is hèel wat georganiseerd voor deze week. Daar zijn bijvoorbeeld platen getekend waarop mensen of kinderen goed of slecht lopen of rijden; de kunst is nu om precies te zeggen wie het ,fout" doen en wie goed. Dan is er een „Kijk uit"- mars geschreven. die overal zal worden gespeeld. Op scholen zal een Veilig-Verkeer-kijkdoos worden rondgedeeld, dat is een knipplaat. die uitgeknipt en in een schoenen doos kan worden opgezet; er komt ook een speciaal nummer van de Jeugdverkeerskrant, natuurlijk ook over die „Kyk-uit"-actie. Taft belooft steun aan Eisenhower NEW YORK Senator Taft heeft Vrijdag, na enkele uren met generaal Eisenhower te hebben ge sproken, verklaard, dat hij en Ike het over alle kwesties in grote mate eens zijn en dat hij „overal zal spreken voor zover het in zijn vermogen ligt" om de campagne van de republikeinse candidaat te bevorderen". Reuter concludeert uit de mededelingen van Taft. dat Eisenhower beloofd heeft zich strikt aan het republikeinse partij program te houden. Het nieuwe gebouw van 't KNMI in De Bilt is bijna klaar. Ook is er een nieuwe observatietoren ge bouwd, die hoger is dan de oude. Links de oude toren, rechts de nieuwe. Vragen van Kamerlid Onderofficieren niet tevreden over hun salaris-regeling DEN HAAG. „Is het de mi nister bekend, dat er grote onte vredenheid bestaat onder de dienstplichtige onderofficieren over hun „salarisrpgeling"? Zo luidt de eerste van vier vragen, die het katholieke Tweede Kamerlid Van Vliet schriftelijk tot de ministei van Oorlog heeft gericht. De vragensteller informeert ver- I der of het juist is. dat op het de- partement aan een betere regeling j wordt gewerkt, hoe het daarmee staat en wanneer deze van kracht i zal worden en of zy ook terug werkende kracht zal krijgen. Mocht de minister geen concreet antwoord kunnen geven, wil de minister dan, aldus d derde vraag, toezeggen, dat met de grootsto spoed gewerkt zal worden aan het tot stand brengen van verbete ringen? BEIROET. Het Libanese par lementslid Valem heeft opdracht gekregen een nieuwe regering te vormen. Hij is onmiddellijk be gonnen met zijn besprekingen. I EEN Rotterdams actie-comité heeft tegen vandaag een de monstratie georganiseerd als protest tegen het nieuwe Duitse leger dat in het verband van de Europese Defensiegemeenschap zijn plaats zal vinden. ..Een nieuwe Wehrmacht, een half millióen soldaten tellende en on der commando van de vroegere nazi- generaals, dreigt te herrijzen", aldus het manifest van het comité, en het vervolgt: „Een dergelijke, modern uit geruste legermacht vormt, zoals wij dit uit ervaring weten, een ernstige bedreiging voor het leven en het wel zijn van het Nederlandse volk." Het is niet toevallig, dat juist van Rotterdam uit dit protest begint. Dit was de stad, die het eerst en het felst de verschrikking van de totale oorlog onderging; en het verraderlijk en ge welddadig Pinksterbombardement is daar niet vergeten. Overigens hoeft men waarlijk geen Rotterdammer je zijn, om de bezwaren die op de aan gekondigde protcstvergadering onder woorden zullen worden gebracht, bij voorbaat mee te voelen. Heel Neder land, heel het toen bezette Europa heeft zo zijn mening over de Wehr macht. Wanneer dan ook de verschil lende regeringen, die tot overeenstem ming kwamen in de zaak van de Euro pese Defensiegemeenschap, daarbij ook West-Duitsland inschakelden, dan is dat zeker bij niemand van harte, laat staan niet geestdrift geschied. Men staat echter voor twee moge lijkheden of Duitsland voor eeuwig buiten dc Volkerengemeenschap slui ten zoals men in oude tijden de lijken van misdadigers als afschrik wekkend voorbeeld aan dc galg liet vergaan of trachten het weer in het normale internationale leven op te ne men. De neiging tot het laatste zou het in ieder geval op de duur hebben gewonnen; het tempo echter, waarin het thans geschiedt stuit op een com plex van onverteerbare emoties en laat zich zo maar niet verwerken. DE aandacht mag er op worden gevestigd, dat het systeem van de Defcnsicgcmeenschap be oogt een Duitse b'ijdrage aan de ge meenschappelijke verdediging tc be werkstelligen, zonder herleving van de oude Wehrmacht met haar gevaar lijke tradities en gewelddadige op vattingen. Soldaten voor een democra tisch Europa, niet voor de machts droom van een eerzuchtige heerser. Ziedaar dc opzet. Nu horen wij al roepen: Jawel, mooie theorie, straks trekken dc Duitsers tocli maar weer op onder dc generaals van Hitler! In zijn algemeenheid is dit laatste over dreven; maar het pijnlijke van het geval ontgaat toch niemand. Ieder mo ge echter bedenken, dat de gegeven situatie in Europa door de verander de feiten wordt opgedrongen. De Europese defensiegemeenschap in een of andere vorm is een bittere nood zaak geworden. Er zullen weinigen in Europa zijn, die het verantwoord ach ten bij de spanning tussen Oost en West de dingen op hun beloop te laten. De leuze „Dat nooit meer!", waar onder het Rotterdams comité optreedt had eenmaal een veel wijder beteke nis. Zij richtte zich tegen het milita risme als zodanig, internationaal. Haar achtergrond was de ^ïoop op een wereld, die niet alleen het Duitse le ger, maar alle legers zou ontwapenen. Kan men die leuze uit dit algemene kader losmaken cn haar alleen toe passen op Duitslands bewapening? De vraag is, hoe het dan verder moet. Een West-Duitsland, afgewezen door de Atlantische mogendheden, ook in zijn politieke en economische aspiraties, want het een hangt met het ander samen, zou zich automa tisch op Rusland gaan richten; dat ware de meest voor de hand liggende ontwikkeling. Verondersteld echter, dat het kon gelukken Duitsland eco nomisch, politiek en militair „klein" te houden, dan zou het hier op neer komen, dat de andere landen hun militaire inspanning nog hoger dien den op te voeren om in geval van een conflict dit luchtledig in Midden- Europa te verdedigen. Een zowel mili tair als psychologisch onmogelijke figuur. Eigenlijk is een verontrusting, als spreekt uit de oproep van het Rotterdams comité niet te localiseren. Zij richt zich op Duits land, dat weer bewapent. Maar zij kan dit bewapenende Duitsland niet losmaken uit de samenhang der inter nationale verhoudingen. In haar diep ste zin wordt deze verontrusting ver oorzaakt door het feit, dat'wij allen weer bewapenen, en in deze fatale wedloop Duitsland noodzakelijk mee moeten slepen. Dit noodlot zou slechts af te wen den zijn, wanneer internationaal over leg de basis kon scheppen voor een toekomst, waarin elke bewapening overbodig en onzinnig mag heten. Men late de hoop daarop niet varen, men boude de vlam brandende! Het ware niet alleen de beste, het is uit eindelijk ook de ennige oplossing. Maar d i e oplossing lijkt momenteel nog verre.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 1