Felle debatten in Europese KSG-assemblee BOSCH Tragi-comedie van de snelheid W esten heeft meer dollars nodig Moord op boswachter nu voor Amsterdams Hof Aannemers verweren zich in Leeuwarder conflict Benen GELEZEN- A Ida-stift Gratiebeleid in fië op de helling Belgi Belg Struye critiseert besluit van Raad van Ministers Denen bouwen ook tweede tanker voor Rusland envelopPen Plakken zónder likken '16.5' 'met zwarte kapy met verchroomde kap 1t«- VEERTIG JAAR TECHNIEK PER POST! Veiligheidsraad zal Japanse aanmelding behandelen doorA. VIRULY en gewogen ft Zaterdag 13 September 1952 (Advertentie l. M.) EKSTEROGEN KWELLEN U. WRATTEN ONTSIEREN U, J afdoende, gemaktceiijh. en zondei pijn Prijs 90 ets Bij Uw apotft. en drog verkrijgb. (Van onze correspondent) BRUSSEL. De Belgische re gering heeft Vrijdag besloten het parlement een wet voor te leggen waarbij bet onmogelijk zal wor den gemaakt dat oorlogsmisdadi gers, die ter dood zijn veroordeeld en wier straf is omgezet in levens lange gevangenisstraf in voorlo pige vrijheid worden gesteld. Tot nu toe zijn in verscheidene gevallen ter dood veroordeelden, wier straf na gratieverlening in levenslange gevangenisstraf was omgezet en vervolgens in een ge vangenisstraf van twintig jaar, in vrijheid gesteld als zij een derde van hun straftijd hadden uitge zeten. Met deze wet is de rege ring tegemoet gekomen aan de eisen van het „Comité van Be roep op het Land", dat na de ge ruchtmakende gratieverlening aan De Bodt en de invrijheidstelling van Van Coppenolle, de protest actie der verzetsgroeperingen en oud-politieke gevangenen leidt. Het comité blijft niettemin van mening, dat de regering met haar clementiepolitiek te ver is gegaan en de grote protestbetoging te Brussel, die al was aangekondigd gaat Zondag dan ook door. De socialisten hebben gisteren in een buitengewone partijraad de clementiepolitiek der regering scherp veroordeeld. (Van een onzer redacteuren) STRAATSBURG. Het besluit van de zes ministers van Buitenlandse Zaken om door de Assemblee van de KSG een ontwerp voor een Europese Grondwet te doen opstellen kwam gisteren in de vergadering der Assem- blée in discussie. Voor zover thans gebleken is werden de Luxemburgse besluiten met enthousiasme begroet door alle Nederlandse leden, door alle Belgen met uitzondering van de katholieke senaatsvoorzitter Struye. door de Duitse christen-democraten en de vertegenwoordiger van de Deutsche Partei, door de Luxemburgers en door de Italiaanse christen-democraten. Voorzitter Spaak stelde de vol- hele Assemblee als „commissie ad gende procedure voor. De delega ties van Frankrijk, Duitsland en Italië vergaderen ieder afzonder lijk om drie leden te coöpteren, liefst uit de vertegenwoordigers van de Assemblee van de Raad van Europa. Aldus aangevuld tot een totaal van 87 leden (het aan tal dat de Assemblee van de Euro pese Defensie Gemeenschap zal krijgen) o. taat een „Assemblee ad hoe", dat wil zeggen speciaal voor de uitvoering van het verzoek der zes ministers. Deze Assemblee ad hoe zal reeds Maandag bijeen komen, een commissie benoemen en onmiddellijk aan het werk gaan. De Belg Struye stelde scherp de juridisch feilen van het besluit der ministers aan de kaak. Hij had bezwaren tegen een uitbreiding van de taak, die de Assemblee krachtens het verdrag van de KSG heeft. De Belgische senator sprak zich echter niet uitdrukke lijk voor en tegen de uitnodiging uit. De Franse katholieke MRP-er Teitgen kwam heftig in verzet te gen het juridische betoog van Struye. „Geen juristerij, actie, een tekst, een constitutie", zo besloot. Teitgen. Van de Nederlanders spraken de socialist Van der Goes van Naters en de KVP-er Sassen zich voor het voorstel uit. De heer Van der Goes wenste echter zo spoedig mogelijk klaarheid gebracht te zien in de positie van de Assem blee der KSG en de Assemblee ad hoe. Hij wees erop dat men naar het Britse voorbeeld de ge- Drama bij Hilversums tentenkamp ,,Ik loste dodelijk schotbekende koopman celgenoot; maar herroept 't voor Hof (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Een dramatische ontwikkeling in de zaak van de ver moorde Hilversumse boswachter Albert van der Schagt culmineerde Vrij dagmorgen voor het Amsterdams gerechtshof in een eis van de procureur- generaal mr Bakhoven van twintig jaar tegen de 43-jarige koopman H. P. en vijftien jaar tegen de 32-jarige losse werkman M. C. P. Een celgenoot van de koopman H. P. kwam getuigen dat deze op 29 Juni. de verjaardag van z(jn vrouw, in huilen was uitgebarsten, omdat hij geen brief en geen bezoek van haar had gehad en bij die gelegenheid uitvoerig had verteld, hoe hü op 17 Juni 1947 het dodelijke schot op de boswachter had gelost. hoe" zou kunnen doen optreden. Een commissie heeft steeds het recht personen van buiten te co- opteren. Op deze wijze zou er juridisch niets tegen de construc tie zijn m te brengen en de As semblee ad hoe niets anders zijn dan een commissie ad hoc van de Schuman-Assemblee. Inderdaad een ingenieuze vondst, die klaar heid zou kunnen brengen. De Duitse socialist Wehner was de enige, die het voorstel mede namens zijn geestverwanten uit drukkelijk afwees. In Zwitserland ligt al dik pak sneeuw BERN. In de Zwitserse Alpen is dit jaar buitengewoon vroeg veel sneeuw gevallen. Op de berg keten van de Weissfluh ligt al der tig centimeter sneeuw, op de St. Bernhard twintig centimeter, te Arosa veertien, op de St. Gotthard tien en te Davos zes Sinds 1914 is in September niet zoveel sneeuw gevallen. Koelbloedig optreden van Britse vlieger WOLVERHAMPTON. Een Brit- se straaljager, gebruikt voor proef nemingen bij snelheden welke die van het geluid benaderen, werd op 3500 meter onbestuurbaar. De be stuurder, een bekende 29-jarige in- vlieger, wist nog gedurende dertien minuten in het toestel te blijven, waarmee hij in die tijd daalde tot op zeshonderd meter hoogte. Gedu rende deze dertien minuten gaf hij met zijn radiozender verschillende gegevens aan de gronddienst door, die van waarde zijn voor het opspo ren van de oorzaak van het in het ongerede geraken van het toestel. Op minder dan zeshonderd meter hoogte verliet de invlieger de straal jager met gebruikmaking van zijn valscherm. Hij wist behouden de grond te bereiken. Het toestel is te pletter gevallen en verbrand. KOPENHAGEN. De volgende maand zal op een Deense werf de kiel gelegd worden voor een tweede tankschip, dat voor Rusland bestemd is. In politieke kring te Kopenhagen meent men dat de Deense regering de bouw van dit schip ook niet zal verhinderen. De aflevering van het eerste tank schip deed heel wat stof opwaaien in verband met het door Amerika uitgevaardigde verbod tot het leve ren van oorlogs-materiaal aan com munistische landen. Dit schip is evenwel gelijk met het eerste gele verde tankschip besteld, dat wil zeg gen voor Denemarken zich aansloot bij het Atlantisch Pact. Men gelooft, dat Amerikaanse kringen dit argu ment zullen aanvaarden. Leiden nog niet van overweg-misère verlost Nieuwe spoordijk voor derde keer verzakt (Van onze correspondent) LEIDEN Op een persconferen tie heeft de president der Spoor wegen. ir. F. Q. den Hollander, mee gedeeld. dat het berijden van het hooggelegen spoor in Leiden niet vóór 3 October zal plaats hebben Ongeveer 100 meter benoorden de stad. is de spoordijk voor de derde keer verzakt Men heeft nu het in stituut voor Grondmechanica in j Delft in de arm genomen. Pas wan- I neer dit advies heeft uitgebracht zullen proefnemingen over de houd baarheid van de spoordijk begin nen. De Leidenaars zullen dus op hun 3 October-feest nog niet van de overweg-misère zijn verlost. (Advertentie l. M.) Deense straaljager spatte uit elkaar: piloot gedood KOPENHAGEN. Eeil Thunder- jet-straaljager van de Deense lucht macht is Vrijdag boven Djursland in Jutland ontploft. Daarbij werd de piloot gedood. Het toestel was van de luchtbasis Kastrup opgestegen voor een oefenvlucht en spatte op ongeveer 180 meter hoogte uit elkaar. Twee jaar lang had hij ontkend. De rechtbank had de verdachten in eerste instantie beiden tot vijf tien jaar veroordeeld, omdat niet was komen vast te staan, wie van hen het schot had gelost. Volgens zijn celgenoot had H. P. hem in de loop van de vooraf gaande maanden tientallen keren de lezing van de zaak verteld, die hij ook de rechtbank had gegeven. Hij was met zijn maat M. C. P. een tentenkamp binnen geslopen, en ze hadden elk een zak kleren gesto len. Op de terugweg waren ze de boswachter tegen gekomen. Die had zijn pistool getrokken en ge zegd: „Halt. politie". H. P. was toen op zijn knieën gevallen, en had gesmeekt hem te laten gaan terwille van zijn vrouw en kinderen. Maar de boswachter had zijn pistool weggestoken en zijn opschrijfboekje tevoorschijn gehaald om hun namen op te schrijven. Daarop had H. P. zelf een pistool uit zijn zak getrokken en gezegd: „Wat moet je nou eigenlijk?" De boswachter schrok en daar van maakte M. C. P. gebruik om hem met een baksteen neer te slaan. Ze hadden hem toen samen mishandeld met de steen en de vuisten, tot hij bewusteloos was. Daarop was H. P., volgens zijn aan vankelijke verhaal, weggelopen. Maar toen hij vijf meter weg was, zou hij zich hebben omgedraaid en gezien hebben dat M. C. P. de boswachter op zijn buik draaide en in de nek schoot met het pistool dat hij had laten liggen. Die middag in de gevangenis vertelde hij echter, dat het anders was gegaan. Ze waren allebei weg gelopen toen de boswachter bewus teloos was. Maar toen ze een eind weg waren had M. C. P. ineens ge zegd: „Je pet. Je bent je pet kwijt!" Daarop was hij terugge gaan. Hij kon zijn pet eerst niet vinden, maar tenslotte bleek die onder het lichaam van de boswach ter te liggen, toen hij deze om draaide om zijn pet te pakken opende de boswachter de ogen en zei: „Laat me gaan. dan laat ik jou ook gaan." Toen had hij gezegd: ..Dat zal je niet meer baten." Hij had zijn pistool getrokken en hem in de nek geschoten. Zijn celgenoot, die in de gevan genis tot de katholieke kerk was teruggekeerd, en ook H. P. tot deze stap had gebracht, zei hem, dat hij die bekentenis voor de justitie moest herhalen. Maar H. P. zei: „Dat kan ik niet doen voor mijn kinderen. Want die geloven, dat ik het niet heb gedaan, en die kame raad van me heeft me toch altijd bestolen." Voor het Hof ontkende hij weer alles. Hij noemde zijn celgenoot en een andere gevangene aan wie hij precies de zelfde bekentenis zou hebben gedaan, leugenaars en fan tasten. De procureur-generaal beschreef in zijn requisitoir de verdachten als een buitengewoon gevaarlijk inbrekerskoppel. Hij noemde de zware straffen een dwingende eis van de veiligheid der samenleving. Uitspraak over veertien dagen. (Advertentie LM.) (fgtd&dfe FIETSLAMP /Q\ Verkrijgbaar bi) de Erkende Rijwielhandel n.v. Willem van Rijn Amsterdam (W) PBN.4 staat met beide benen in de praktijk! Techniek eD praktik zijn onverbrekelijk verbonden. Daarom beeft PBNA in al de veertig jaar van zijn bestaan nooit het contact met de werkelijkheid verloren Niet alleen de leerlingen staan midden in de praktyk. maar ookde leraren! Stuk voorstuk specialisten van naam Stuk voor stuk zorgend voor een zuiver practische sèholing. die de leerlingen dagelyks in hun werk vaD pas komt! Daarkomtnogbij.dat PBNA ondanks zijn geweldige om vang 1350 leraren!) uitslui tend te werk gaat volgens een individueel onderwijs systeem PBNA-lessen zi.in schrittelijke privé lessea, waarbij iedereen kan mee komen. omdat elke leerling studeert in zyn eigen tempo Het is dit systeem, dat ge leld beeft tot algemene er kenning en waardering, zo wel bu de overheid als in de bedrijven. Duizenden hebben ervaren, dat PBNA hun de weg wees naar een beter maatschappelijk beslaan. Die weg staat voor iedereen open Ook voor U' Vraagt inlichtingen bjj Koninklijk Nederlands Technici PBNA Arnhem, Velperbuitenslngel (86 Opzetpotmocht niet ter sprake worden gebracht (Van onze correspondent) LEEUWARDEN. Even vreemd en onbegrijpelijk als het gemeente bestuur van Leeuwarden de hou ding van de 21 aannemers bij de aanbesteding van de bouw van zes en zestig woningen, die op 29 Augustus plaats vond, hebben ge noemd. vinden dc aannemers de houding van het gemeentebestuur van Leeuwarden. Dat is Vrijdagmiddag gebleken op een persconferentie belegd door de N.C A.B. en de N A P B Het heeft in de eerste plaats bij de aannemersorganisaties bevreem ding gewekt, dat de aannemers pas ontdekten, dat er een conflict Muiderkring herleeft op televisiescherm „W erkplaats"-leerlingen beelden rechtspraak uit MUIDEN Vrijdagavond 19 Sep tember zal de N.CR.V. een tele visie-uitzending uit de ridderzaal en de prinsenzaal van het Muiderslot geven. De oude Muiderkring zal herleven in een spel, waarvoor de Hooft-kenner dr. van Tricht de tekst heeft geschreven. Leerlingen van ,,De Werkplaats" in Bilthoven zul len een rechtspraak uit Hoofts tijd uitbeelden. Cruys Voorberg werkt mee als regisseur, Harry van Oss als minstreel, voorts een cembalo gezelschap en slotvoogd Ton Koot. Ondanks Malik's verweer: NEW YORK. -- De Veiligheidsraad heeft de Russische oppositie tegen de behandeling van Japan's aanvrage voor het lidmaatschap der Ver. Na ties Vrijdagavond naast zich neerge legd. Met acht stemmen tegen één bü de onthoudingen van Pakistan en Chili werd besloten de aanvrage in behandeling te nemen. De Russische gedelegeerde Malik heeft er op gezinspeeld, dat hij voor de Japanse aanvrage een veto in pet to heeft. Gestemd werd over de kwestie of de raad de Japanse aan vrage in behandeling nemen dan wel eerst naar de commissie van advies verwijzen zou. Rusland was voor het laatste. Buitengewone zitting der Staten-Generaal gesloten DEN HAAG. De minister van Binnenlandse Zaken, prof dr L. J. M. Beel, heeft hedenmiddag om drie uur de op 15 Juli aangevan gen buitengewone zitting der Sta ten-Generaal in de vergaderzaal der Eerste Kamer gesloten. PEGASUS, het paard met de Vleugels uit de Griekse mythologie, uit Doodslag en Bloed geboren, maar later toch ook het Ros van de Muzen en door Zeus zelf gespannen voor de nieuwe en betere Dageraad, galop peert steeds triomfantelijker door onze luchten. Waar heen rent dat paard eigenlijk, waarop w(j, gokkers, nogal baldadig het lot van onze steden en mensen hebben gezet. Sommigen onzer denken idealistisch aan de bijeenbren- ging van de volkeren door snelle verbindingen; anderen militair aan hun uitroeiing door het snel werpen van zoveel mogelijk grote bommen. En onderwijl steigert Pegasus elk jaar wilder; wat gaat er gebeuren met de mensen, die het zo luid aanmoedigen zonder te weten waarheen het voortstormt? Het is allemaal diep ernstig, maar dan toch ook wat komisch voor wie er aan denkt, hoe de mensen in de zeven duizend jaren van hun historie tevreden geweest zijn met de snelheid van een aards paard, maar hoe zij in de anderhalve eeuw, die op Napoleon volgde, plotse ling de meerdere snelheid zijn gaan verafgoden. Vlieg tuigen van over de duizend kilometer per uur hebben ze gemaakt en ieder jaar brengt nieuwe berichten over nóg sneller vervoer. Het technisch hoe daarvan boeit van hoofdingenieurs tot schooljongens al le hoofden, die voor het waarom en waartoe altijd weinig belangstelling tonen. En dit is een griezelig ver schijnsel, omdat de waarde van de dingen direct afhangt van dat waar toe hunner aanwending. Het tech nisch phenomeen van een 3000 pk motor is zinvol wanneer het welzijn van de mensen daardoor wordt ge diend maar wanneer die motor wordt gebruikt om het welzijn te vermin deren of om te zetten in ellende, is hij een kwaad als de cholera of de machtswellust. Nu is weer het we reldrecord gebroken, want nog nooit is er binnen één uur zoveel arbeid en rijkdom in wind. rook en lawaai omgezet als met deze prestatie WIE haar zien wil, kan van een half ontstellende, half komische overeenkomst schrikken tussen de zware, aardgebonden pyramides van het oudste Egypte en de bliksem snelle fragiele jachtvliegtuigen van vandaag Want bij het bouwen van beiden werden het vernuft, de arbeid en het bezit van duizenden werkers aangewend om één man te dienen. De vergelijking gaat echter niet op \fciar het de tijdsduur van het nut tig effect betreft. Want de Pha- rao kon dank zij de arbeid van zijn slaven dertig eeuwen ongestoord sla pen. maar het moderne jachtvlieg tuig zal hoogstwaarschijnlijk een levensduur van honderd oorlogs vlieguren niet overschrijden. Deze overdenkingen geven bijzonder wei nig aanleiding om trots te wezen op onze vooruitgang in efficiency onder Hitler, Eisenhower of Stalin sinds de dagen van Cheops, Ramses of Tut-Anch-Amon. Niet veel jaren geleden nog waren de mensen er mee tevreden door de lucht te worden vervoerd met een vaart van 160 km per uur. Dat kon gemakkelijk bereikt worden door vijftig paardekrachtcn per persoon in te zetten. Een beetje meer snel heid kost bij onze Lockheed Constel lation al tweehonderd paarden per passagier om vijf kwartier op de reistijd AmsterdamParijs te win nen. Het is de mensen blijkbaar veel geld en energie waard om vijf kwar tier eerder in Parijs aan te komen, want de luchtverkeersmaatschappij- en maken winst ten minste soms. Maar wat te zeggen van de militaire vliegtuigen, die jaar in jaar uit steeds grotere sommen gelds verslin den om gedurende een zeer korte tijd één persoon of een zeer kleine groep mannen aan uitzonderlijke snelheid te helpen met als enig doel de ver nietiging van andere op even kost bare wijze door de lucht schietende mannen? M2N zal dan kunnen zeggen, dat de mensheid het met zulk een snelheid vér geschopt heeft. Zij ech ter, die thans reeds üever voor het- DE DELTA-bommenwerper, een der modernste snelheidsmonsters, die thans het luchtruim doordave- ren. zelfde geld een school of woonhui zen gebouwd zouden zien op de plaatsen waar onze nationale straal jagers neerstorten, zullen eerder ge neigd zijn om haar voor hardstikke gek te verklaren, met haar vreugde om zulk een resultaat. Hoe het ook zij: de luchtvloten zijn reeds thans grote bedreigingen geworden: voor de welvaart van hen, die ze bouwen zowel als voor die van hen, tegen wie ze gebouwd worden. Wie van de kosten der jachtvliegtuigen naar die der bommenwerpers kijkt, begrijpt in het geheel niet meer wat het einde van dit spel moet worden: In 1944 heeft een Boeing B 29 „Vliegend Fort" nog drie millioen gekost, maar in 1952 komt een bommenwerper als de Convair B 56 „Conqueror" er al op achttien Een North American F 86 „Sabre" straaljager kost nu 1.800.000 (tegen over de 250.000 waarvoor men in de laatste wereldoorlog nog een Mustang F 51 kon krijgen. Maar na tuurlijk zal die Sabre over weinige jaren verouderd zijn en dan vervan gen moeten worden door een snel lere jager. Waartoe? Opdat die ene man nóg sneller worde. Als onze moderne pharao straks 1600 km per uur af zal leggen (de omwentelingssnelheid aan de equator van de aarde om de as) zal hij daarmee bereikt hebben stil te staan (ten opzichte van de lijn aardezon), een tamelijk ko miek resultaat voor een snelheids maniak. Mooier nog zal het worden, als hij 36 km per seconde zal afleg gen (de snelheid van de aarde op haar jaarlijkse baan om de zon), want dan zal hij opnieuw stil staan (ten opzichte van de zon en zelfs enige andere sterren). Het bereiken van laatstgenoemde vaart zal nog wel enige tijd duren; wij zullen dat niet meer beleven en dat is jammer, want het zou aange naam lachen zijn om het schouwspel van een ten koste van zulk een enor me inspanning bereikte rust. Maar als wij doorgaan zoals wij het thans doen, beleven we nog de dag, waar op een enorme nationale inzet van volksvermogen en energie één man in staat zal stellen om in weinige uren om de aarde te vliegen. Dat zal een dag zijn! Een luitenant zal dan op één dag van Amsterdam om de hele aarde naar Amsterdam kun nen vliegen, hij zal daar kunnen ont bijten én avondeten alsof er onder tussen niets is gebeurd. De Mythe leert, dat het Paard met de Vleugels uit Bloed geboren werd, maar dat het geëindigd is met het dienen van de Muzen. De cou ranten van heden doen ons veron derstellen, dat het met zijn snel- heidsdronken berijders ook in bloed zal ondergaan en aan het dienen van de cultuur niet meer toe zal komen. Waaraan moeten wij geloven? Het zal misschien het beste zijn te bedenken, dat niet Pegasus voor het einde verantwoordelijk zal zijn, maar wel de Mens. die het Ros met de Vleugels getemd en toen bestuurd heeft. Het zal misschien het beste zijn te bedenken dat het Snelle Rij den niets is: het Rijden Waarheen0 bepalend. En om dan spoedig op grond van dit inzicht te handelen; zéér spoedig, en zéér krachtig. „Humber" bij tanker „Esso Amsterdam" SCHEVENINGEN RADIO - Vrij dagmorgen om 6 uur twee dagen later dan was verwacht arri veerde de sleepboot „Humber" bij de al sinds 2 September met motor- pech kampende tanker „Esso Am sterdam". In die tien dagen had dit 16 460 ton metende schip, hulpeloos ronddrijvend, een afstand van 400 km afgelegd. De 44 opvarenden van de tanker verkeren in de beste welstand. moest zyn tussen het gemeentebe stuur en de aannemers, toen zij de publicaties naar aanleiding van een door het gemeentebestuur gehou den persconferentie hadden gelezen. Het gemeentebestuur heeft name lijk over deze kwestie geen enkel contact gehad met de aannemers, er zijn geen inschrijvingsbiljetten ongeldig verklaard, en geen enkele aannemer heeft bericht ontvangen, dat de bouw van die zes en zestig woningen niet zou worden gegund. Het was ook daarom dat de orga nisaties bezwaar maakten tegen de verklaring van het gemeentebe stuur. als zou door onverantwoor delijke handelingen van de aanne mers deze woningbouw niet kun nen doorgaan, waarvan de woning zoekenden de dupe zouden worden. De aannemers verklaarden, dat slechts practische overwegingen hebben geleid tot het feit, dat zij alleen een prijs hadden opgegeven voor de bouw van alle woningen. Op ae vraag of de oorzaak mis schien ook kon zitten in een zoge naamde „opzetpot", waarover even wei door het gemeentebestuur niet is gesproken, hoewel wel werd ge zegd, dat de prijzen dichter bij de tien procent, die men doorgaans bij aanbestedingen beneden die norm bleef, een vraag, waarop om een kort „ja" of „nee" werd verzocht, antwoordde men: „Mijne heren, maar dat is hier niet terzake J-ÏET kleine station wachtte weer- loos op het geweld der treinen. Twee oude kruiers waren in veertig jaren trouwe dienst op elkaar gaan lijken. Ze zagen er uit als broers, die het allyd een beetje handkoud vinden. Zwijgend zaten ze naast el kaar op het bankje, met de doffe gezichten van mensen die denken: ,,'t Zal mijn tijd wel uitduren". Het jochie van de koffie-om-méc-te-ne- men vertoonde een ongebroken, le nige motoriek, of hij lekker op zijn gympies liep. en de chef, vierkant en met borstelige wenkbrauwen in zijn kantoortje, had iets van een voormalige held, wiens vermaling het leven meer dan normale moeite had gekost In de wachtkamer zou 't 's nachts wel spoken. Er liep een man met een schipperspet heen en weer gekweld, want h\j had geen zit. In de hoek had zich een stads gezin neergelaten man, vrouw en twee kinderen, die stilletjes zaten te be tvijzen hoe lelijk al die mooie pas teltinten van de hedendaagse mode kunnen zijn als je ze zonder enig gevoel voor harmonie op elkaar sta pelt. „Ik heb laatst toch zó me benen verbrand", zei de vader plotseling op zorglijke toon Het was een ver klaring te algemenen nutte. De vrouw en de kinderen zaten er met gepaste ernst bij: het huisorakel sprakMaar niemand reageerde ,,'t Deed lelijk pijn", vervolgde de man. Nu stond de rusteloze zeeman stil. „Met vuur?" vroeg hij. „Nee, in de zon", sprak de vader. „Ik heb 't wel vaker. Als ik met me blote benen in de zon kom, dan moet ik reuze uitkijken anders is het tnis. Nou was ik aan 't strand met de vacamie en ik dacht dus: opgelet! Maar ja, ik voelde niks, hè. IVat doe je dan? Je blijft nog effe zitten Zei U, dat had ik niet moeten doen Want toen ik thuiskwam voel de ik het al 't was mts hé „Verbrand...", concludeerde de zeeman ernstig deelnemend. Hij bleef er zelfs voor stilstaan. „Helemaal rood hè", zeurde de man verder. „Ik heb er nog gauw van die zalf opgesmeerd maar ja... 't was te laat. Het prikte de hele nacht." „Ja, dat kan lelijk prikken", zei de ander en begon een diepzwart sigaretje te rollen. ,,'t Is een chagrijnige pijn", ver volgde de nader, terwijl de vrouw en de bleke kindertjes de woorden van zijn lippen dronken, of hij de kern der dingen eindelijk samen vatte. „En het is me al zo vaak ge beurd hè. Zon en buitenlucht da's funest voor me benen." Hij zuchtte en besloot: „Je zit er maar mee." Nu zweeg hij gereed voor rouw beklag, zoals een poes gaat liggen om geaaid te worden. „Nou", zei de zeeman, „ik heb eens een ongeluk gehad aan boord. Me Unkerpoot er af. Ik heb nu een kunstbeen. Dus eh ik weet wat 't is, om iets aan je benen te heb ben. Ter illustratie begon hij zijn broekspijp op te rollen. Maar dean- der kéék er niet eens naar. H\j zei alleen op droeve toon: „En 't gloeit zo, 's nachts." KRONKEL. Studiegroep onderzoekt of Amerikaanse handelspolitiek kan ivorden herzien WASHINGTON. De Amerikaanse hnlppolltlek wordt op het ogenblik aan een diepgaande studie onderworpen om tot een nieuw Internationaal plan tc geraken ter oplossing van de voortdurende financiële moeilijkheden van de westelijke wereld. Aanleiding hiertoe schijnt de mening te zjjn, dat de Europese bondgenoten der Verenigde Staten mogelijk gedwongen zullen zijn hun bewapeningscampagne te staken, wanneer hun economisch leven geen nieuwe steun vindt. Bij de studie wordt ervan uitgegaan, dat nieuwe en stoutmoedige maatregelen op internationale schaal nodig zijn om het voortdurende dollartekort van de wereld te helpen verlichten. President Truman heeft een stu diegroep van twaalf vooraanstaan de burgers benoemd onder leiding van de New Yorkse bankier Daniel Bell. Hij heeft de groep de instruc tie gegeven de Amerikaanse han delspolitiek te bestuderen. Truman heeft voorgesteld in die politiek verbeteringen aan te brengen, waar door „de vrije landen economisch sterker en solvabel" worden. Ver wacht wordt dat in een rapport er op zal worden aangedrongen, vreemde landen meer gelegenheid te bieden hun producten in de V.S. te verkopen Men verwacht ook, dat als gevolg van deze studie ko mend voorjaar Anglo-Amerikaanse besprekingen zullen worden ge houden. waaraan welelicht door de nieuwe Amerikaanse president en minister-president Winston Chur chill zal worden deelgenomen. Amerikaanse en buitenlandse fi nanciële deskundigen hebben ter verbetering van de financiën der westelijke landen herhaaldelijk de volgende stappen aanbevolen: 1. Vorming van een internatio naal stabilisatiefonds van 2000 a 3000 millioen dollar ter waarbor ging van de verwisselbaarheid van vreemde valuta in dollars, zulks om uitbreiding van de wereldhandel te bevorderen; Het moet niet alleen harder gaan tegenwoordig, maar ook gemak kelijker. Deze fiets-fauteuil, ge maakt door een Engelsman, is te zien op de Parijse herfsttentoon- stelling. 2. Een Amerikaans accoord be treffende aankoop van strategisch belangrijke grondstoffen op de ba sis van contracten met looptijden van 5 tot 10 jaar; 3. Uitbreiding van de particulie re Amerikaanse investeringen in het buitenland; 4. Vergemakkelijking van de im port van buitenlandse producten in de V.S.; 5. Bevestiging door de V.S. van hun trouw aan het beginsel van verlaging der tariefmuren; 6. Eventuele wijzigingen in de statuten van het internationale fonds, dat geacht wordt de uitbrei ding van de handel te helpen be vorderen. —I >E gaat dat- u hebt zich nooit Avoor 'n plantje of 'n struikje geïn teresseerd en daar opeens komt uw dochter aandragen met een speciman van Neerlands flora en wil daar dan wel eens de naam van weten. Als goed pae- dagoog wilt u niet zeggen „weetikveel" dus u stapt een boekhandel binnen en koopt ccn boekje. Laat het dan gerust „Wat bloeit daar? zijn van A. Kosch en Drs. J. R. Müller, bij N.V. W. J. Thicme Cle te Zutpben uitgegeven en nu reeds zijn zesde druk belevend. Het moet al een bijzonder plantje zijn wil dit boekje u in dc steek laten. U be paalt dc kleur van de bloem, en zoekt totdat u de vondst een naam kunt ge ven. Vla de inhoud en een ulteenzet- tinkje komt u er zeker uit. Een handig boekje dus, dat genaaid 2.50 kost en geb. 3.50. Waar bij een volgende herdruk wel op gelet moet worden is o.i. een correc tie van het abracadabra ln de laatste alinea van het woord. Het hier gestelde vriendelijk verzoek, dat op zichzelf al leszins op zijn plaats Is, verliest zich m een proestbui van de lezer, omdat er enige drukken lang reeds letters zijn weggevallen. Bij de Fa. Gottmcr (Haarlem) ver scheen als het 19e deel van de compo nistenserie een uitmuntende biografie van Bcla Bartok van de hand van Henrl Geraedts. De schrijver is diep doorge drongen in het wezen van Bartok's kunst, welke hij voor ons doet leven in het duidelijk omschreven Hongaarse milieu. De auteur hoopt volgens het voorwoord dat zijn boek op vele vra gen omtrent de Hongaarse meester een antwoord geeft. Inderdaad is dit het ge val. Zonder zich te buiten tc gaan aan voor de leek onbegrijpelijke technische uiteenzettingen, geeft schrijver de lezer inzicht ln ae structuur en de evolutie van Bartok's werk. Talloze notenvoor beelden en ongewone foto's verluchten het boek. waarin naast de levens beschouwingen Inleiding tot het oeuvre bibliografie, een lijst van alle compo sities en een register Ls opgenomen. Een aanwinst in de litteratuur over de moderne toonkunst. Prijs I 7.90, bö in schrijving op sene 6.50.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 3