DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Troonrede kondigt groot aantal belangrijke wetsontwerpen aan w Ongedekt begrotingstekort van f 492 millioen Gemengde gevoelens Huurverhoging met compensatie waar dit mogelijk en nodig is f| „Noest grond voor bezorgdheid, ook reden tot voldoening en dankbaarheid File van 400 vrachtauto's wacht op weg naar Berlijn Cijfers opgesteld door het vorige kabinet Omvangrijke taak wacht Staten-Generaal Chauffeurs worden door Russen meer dan 60 uur opgehouden Twee „Meteors" neergestort Troonrede legt nadruk op de werkgelegenheidspolit iek 12e Jaargang, no. 218 Dinsdag 16 September 1952 Opgericht door dc Stichting ,,Het Parool" - Giro 510330 Bank: Rotterdamsche Bank - Postbus 9 Abonnements prijs 47 cent p. w. of 6.05 p. kw. Losse nummers 1.0 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7, Amersfoort Telefoon redactie 4291 Telefoon administratie 6235 HOOFDREDACTEUR TJ. DE BOORDER EEN nieuw parlementair jaar is aangebroken. Bij de opening daarvan heeft koningin Juliana die men hier in haar werkver trek ziet, de leden van beide Kamers der Staten-Generaal in dc Ridderzaal te 's Gravenhage de Troonrede voorgelezen. DEN HAAG. Een werkgelegenheidspoli- tiek, waarbij de ontwikkeling van het norma le bedrijfsleven primair wordt gesteld, krach tige voortzetting van het industrialisatiebe leid, eventuele deelneming van de overheid in de investeringen, een versnelde uitvoering van de plannen voor de ontwikkelingsgebie den, een actieve emigratiepolitiek, verstevi ging van de economische positie der midden- standsbedrijven, een passende verhoging van de huren met compensatie van kosten voor die groepen huurders, ten aanzien van welke dit mogelijk en nodig is, ziedaar enige belangrijke sociaal-economische punten van het toekom stig regeringsbeleid, zoals dat vervat is in dc Troonrede, die H.M. Koningin Juliana heden middag bij de plechtige opening van de nieu we zitting der Staten-Generaal heeft voorge lezen. BERLIJN. Meer dan 400 vrachtauto's stonden Maandagmorgen bij de Russische controlepost bü Mariënborn aan het Oostelijk einde van de autoweg tussen West-Duitsland en Berlin. De chauffeurs van sommige wagens stonden reeds meer dan 60 of 70 uur te wachten voor hun lading voor verdere transport naar Berlijn werd vrijgegeven. Intussen is de West- Berlijnse regering bezig voorbereidingen te treffen om de dreigende staking van vrachtvervoerders als een rechtstreeks gevolg van de Russische „lang- zaam-aan-actie", het hoofd te bieden. Een dergelijke staking zou prac- tisch een voedselblokkade voor Berlijn betekenen, aangezien bijna alle levensmiddelen per auto over LEEUWARDEN Twee ..Gloster Meteors" van de vliegbasis Leeu warden zijn vanmorgen bij het lan den met elkaar in botsing gekomen. De toestellen zijn versplinterd op een weiland neergestort Zij liggen op een afstand van ongeveer 125 m van elkaar. De brandweren van Leeuwarden en van de vliegbasis Leeuwarden hebben de brandende wrakstukken geblust. DrDreestot proj.Romme: Nederlands defensie in geallieerd verband DEN HAAG Het bericht is onjuist, dat dc verdediging van Nederland in geallieerd ver band niet vast zou staan in van een Russische aanval, zegt regering. Het was gelanceerd een artikel in dc „New Times"; prof. Rommc had er vra gen over gesteld aan de regering. Minister-president dr. Drces keert er zich tegen, mede namens de mi nisters van Buitenlandse Zaken en Defensie. De regering acht het ech ter niet in het algemeen belang opening van zaken te geven van militair-strategische plannen. De regering staat inderdaad op het standpunt, zegt hij, dat aan de zware Nederlandse defensie-inspan ning in geallieerd verband de ze kerheid van geallieerde verdediging van Nederland, in geval van een aanval, onverbrekelijk verbonden moet zijn. de 110 mijl lange autoweg naar de stad gebracht moeten worden. West-Berlijn heeft op het ogenblik echter een voedselreserve voor on geveer een half jaar. De West-Berlijnse wethouder voor vervoer, dr Hausmann, heeft de Westelijke geallieerden meege deeld. dat slechts in overleg met de Sowjet-autoriteiten genomen maat regelen de risico's voor de ver voersondernemingen, die hij „on draaglijk" noemde, kunnen ver minderen. Hij verklaarde, dat Maandagochtend aan het Westelijk uiteinde van de verkeersweg naar Berlijn ongeveer 10 wagens per 'uur werden onderzocht. De ver voersondernemingen namen Maan dag geen goederen meer aan voor verzending van of naar Berlijn. West-Berlijnse autoriteiten deel den mede, dat de verleden jaar door Oost-Duitsland ingevoerde belasting op het wegvervoer tus sen Berlijn en West-Duitsland tus sen Januari en Juli van dit jaar ongeveer 2.500.000 gulden op bracht. Opheffing van deze belas ting is een van de eisen der ver voersondernemingen. Uit deze Troonrede, die er de nadruk op legt, dat bij de uitgaven grote soberheid moet worden be tracht, blijkt, dat regering en par lement in het komende zittingsjaar een omvangrijke taak wacht. Tal rijk zijn de wetsontwerpen, wier indiening bij de Staten-Generaal wordt aangekondigd. De Troonrede gewaagt van grond voor bezorgdheid, maar acht ook, in meer dan één opzicht, reden tot voldoening en dankbaarheid aan wezig. Het voornaamste van hetgeen in dit staatsstuk in het uitzicht wordt gesteld, kan in de volgende punten worden samengevat: 1. Hervatting van de besprekin gen met Indonesië over de Neder lands-Indonesische Unie en daar mee samenhangende kwesties. 2. Een ontwikkelingsplan voor Nieuw-Guinea. 3. Krachtige steun aan pogingen, internationaal tot verlaging van in voerrechten te komen. 4. Bouw van tenminste 55.000 woningen. 5. Onderzoek of voor alle leer plichtige leerlingen der lagere school het schoolgeld zou kunnen worden afgeschaft. 6. Geen heffing van omzetbelas ting meer bij de detaillist. 7. Onderzoek naar in ons kies stelsel aan te brengen wijzigingen 8. Een definitieve regeling der ouderdomsvoorziening, ook voor zelfstandigen, op grondslag der so ciale verzekeringsgedachte. 9. Definitieve regeling van de kinderbijslag voor zelfstandigen. 10. Regeling van het zieken fonds wezen. 11. Krachtige doorvoering der bedrijfsorganisatie en bevordering der bezitsvorming. 12. Onderzoek naar de meest ge wenste bestuursvorm voor grote gemeenten. 13. Verruiming van studietoe lagen 14. Zo groot mogelijke agrarische productie: bestaanszekerheid voor agrarische werkers. 15. Onderwijsvernieuwing. Twee militairen door schot van Meteor gedood LEEUWARDEN. Op dc vlieg basis Leeuwarden is Maandag een ernstig ongeluk gebeurd, dat aan twee dienstplichtigen het leven heeft gekost. Toen men bezig was met het la den van de kanonnen van een ..Gloster Meteor" is door tot nu toe onbekende oorzaak een schot afge gaan. De 26-jarige sergeant D. Pe kel uit Jclsum en de 22-jarige sol daat A. Polman uit Ees igemeente Borger) werden dodelijk getroffen. Er is een commissie van onderzoek ingesteld. De Luchtmachtvoorlichtingsdienst deelt mede. dat het thans reeds vaststaat, dat niet de nodige veilig heidsmaatregelen waren getroffen. Hoger premie voor woningverbetering DEN HAAG. Voor de verbete ring van woningen, die wegens technische gebreken of slechte inde ling onbewoonbaar zijn geworden of dreigen te worden, kunnen thans, op ruimere schaal dan voorheen, premies worden verstrekt. De premie bedraagt maximaal 1400 per verbeterde woning en wordt toegekend uit het z.g. Terlin- genfonds. dat mede door belangrij ke schenkingen van particulieren tot het verstrekken van de premies in staat is gesteld. Voorwaarde voor toekenning van premie is dat de gemeente een deel daarvan voor haar rekening neemt. KOEALA LOEMPOER. Drie personen werden gedood en 12 ge wond toen in een afgelegen deel van de staat Kelantan (Noord Ma- lakka) een treinramp plaats vond, die de ergste op Malakka sedert enige jaren genoemd wordt. „D |E ondergetekende stelt er prijs op de beschou wingen in deze nota betreffen de de toestand van 's Rijksfi nanciën aan te vangen met een woord van dank aan zijn ambtsvoorganger prof. Lief- tinck, voor het feit, dat deze voor een zeer belangrijk ge deelte de voorbereiding van de hierbij aangeboden ontwerpbe groting voor het jaar 1953 nog voor zijn rekening heeft willen nemen. Dat ondergetekende zijn ambt heeft mogen aanvaarden op een tijdstip waarop de financiële toestand van Nederland hoe onzeker deze ook moge zijn in vergelijking met die van vroeger jaren als betrekkelijk gunstig kan worden geschetst, schrijft hij niet in de laatste plaats toe aan zijn ambtsvoorgangers nim- mèr aflatende werkkracht en onver flauwde toewijding aan de financiële belangen van het land gedurende zeer moeilijke jaren." Aldus de nieuwe minister van Financiën de heer J. van de Kieft, in de ontwerpbegroting voor 1953. die vanmiddag aan de Staten-Generaal is aangeboden. De gehele dienst van de begroting vertoont een ongedekt tekort van 492 millioen: hierbij is rekening ge houden met de uitgaven en middelen van de Gewone Diensten, en dc Bui tengewone Diensten I en II cn het van HEEL vroeg vanmorgen schaar den de belangstellenden zich al langs de route, die de Gouden Koets op zijn tocht naar de Rid derzaal zou volgen. Men verzeker de zich van een goed plaatsje en wachtte, wachtte. Zoiets valt zelfs voor volwassenen niet mee. Is het wonder, dat de jongste toeschou wer op deze Prinsjesdag op een gegeven moment even de ogen sloot? T EDEN DER STATEN-GENERAAL! 'Bij het overzien van de ontwikkeling in de achter ons liggende periode is er, naast grond voor bezorgdheid, ook in meer dan één opzicht reden tot voldoe ning en dankbaarheid. In de internationale toestand is helaas geen ontspanning ingetreden, maar aan de samenwerking tussen de vrije volken kon tastbaarder gestalte worden gegeven. De grondslagen voor de veiligheid van Het ligt in de bedoeling met spoed de instelling te bevorderen van de Commis sie voor het voortgezet overleg, waartoe de Conferentie Nederland-Suriname-Ne- derlandse Antillen besloot. het Westen werden door voortgezette op- opgeschort, te hervatten met het doel een bouw der Atlantische strijdkrachten be- nieuwe basis voor de betrekkingen tussen vestigd en uitgebreid. De voortschrijden- Nederland en Indonesië te leggen. de integratie van West-Europa zal die grondslagen verder ver sterken en houdt indien zij ook op economisch gebied wórdt voortgezet, tevens de belofte in van een blijvende bijdrage tot verhoogde welvaart der daar aan deelnemende volken. men, zal het aan de behartiging van het buitenlands beleid ten goede komen, in dien de wijziging van de bepalingen in de Grondwet betreffende de buitenlandse betrekkingen, welke reeds in eerste le zing door de Staten-Generaal is aanvaard, Tengevolge van in 1951 getroffen maat_ zo spoedig mogelijk van kracht wordt. regeleIli deSgunstige ontwikkeling van de De Regering is bereid de besprekingen ruilvoet met het buitenland en een aantal met Indonesië over de Nederlands-Indo- slechts tijdelijk werkende factoren, zal nesische Unie en daarmede samenhangen- waarschijnlijk in 1952 voor het eerst na de kwesties, welke in Februari j.l. werden de bevrijding de betalingsbalans een over- schot vertonen. De goud- en deviezen voorraad is echter in verhouding tot de totale handelsbeweging nog aanzienlijk N kleiner dan voor de oorlog. Daarenboven is de internatio nale economische toestand vol onzekerheden, terwijl de dicht heid en de snelle groei van on ze bevolking voortdurende toe neming der economische be drijvigheid voor ons land drin- In het betalingsverkeer met het buiten- De Regering zal zowel de geestelijke en gend noodzakelijk maken land is een wending ten goede opgetreden, sociale ontwikkeling der bevolking van Ook in de voor ons liggende periode zal Nieuw-Guinea als de economische voor- Het feit, dat de productie reeds geruime de ontwikkeling der internationale be- uitgang van het land bevorderen. Het tijd gelijk is gebleven en dat de werkloos trekkingen in belangrijke mate haar ligt in het bijzonder in de bedoeling zo heid zich gemiddeld in 1952 op een hoger stempel drukken op het beleid. spoedig mogelijk een ontwikkelingsplan niveau bevindt dan vorige jaren, noopt er Teneinde in het kader van de Noord- voor gebiedsdeel vast te stellen. toe de werkgelegenheidspolitiek steeds Atlantische verdragsorganisatie een ver- Door een en andgr dient de grondslag meer aIs het centrale t in het SQClaal. sterking der Westeuropese defensie te be- te worden gelegd voor de mogelijkheid, reiken, werd de Europese Defensie Ge- dat op den duur de bevolking in staat zal economlscbe beleid te zien. Primair is de worden gesteld zelve over haar toekomst ontwikkeling van het normale bedrijfs- te beslissen. Hiermede wordt tevens gehandeld in overeenstemming met artikel 73 van het Handvest der Verenigde Naties. In overleg met de Regeringen der Ne derlandse Antillen en van Suriname zal meenschap voorbereid. Een ontwerp van wet tot ratificatie der in dit verband aan gegane overeenkomsten zal binnenkort de Staten-Generaal bereiken. Aan een nauwe samenwerking met Bel gië en Luxemburg in Benelux-verband blijft de Regering grote waarde hechten. Nu belangrijke structurele wijzigingen er naar gestreefd worden de voorberei- in de internationale verhoudingen met ding van de nieuwe rechtsorde in het toenemende snelheid tot ontwikkeling ko- Koninkrijk voortgang te doen vinden. leven. Met het oog hierop zal dan ook met name de industrialisatiepolitiek met kracht worden voortgezet, waarbij de mogelijkheid van voldoende investerin gen zal zijn te bevorderen, mede door par ticipatie van de overheid in de investe ringen waar de omstandigheden daartoe nopen. (Vervolg zie pag. 3). nadelige saldo van het Landbouw Egalisatie Fonds. Het saldo van uit gaven en middelen van de Gewone Dienst plus de Buitengewone Dienst I vertoont een aanzienlijk overschot 211 millioen en ook indien men daar het tekort van het Land bouw Egalisatie Fonds aftrekt ad 80 millioen, blijft een overschot van 131 millioen. De uitgaven van de Kapitaalsdienst worden geraamd op 896 millioen: de middelen op 273 millioen. Hier ontstaat een nadelig saldo van 623 millioen (vorig jaar na de laatste herziening 808 millioen). Het totaal bedrag van alle uitgaven van alle dienst- en plus het Land bouw Egalisatie Fonds is 5616 mil lioen groot (vorig jaar laatste herzie ning j 6038 millioen). Alle middelen tezamen omvatten nu 5124 millioen (laatste raming 1952 5427 millioen) Men komt aldus tot een ongedekt te kort van 492 millioen (vorig jaar 611 millioen). Hier is dus een ver betering zichtbaar van 119 millioen. Andere belangrijke punten uit de begroting zijn: Belangrijke punten Het vorige Kabinet heeft deze begroting nog opgesteld: dit doet niets af aan de verantwoordelijkheid van het Kabinet als geheel en van de afzonderlijke ministers. Deze begroting is slechts grond slag voor het in overleg met de Staten-Generaal op te stellen finan cieel beleid. De regering zal niet aar zelen bij Nota's van Wijzigingen ver anderingen aan te brengen in onder delen van de begroting. Deze begroting staat evenals de vorige in het teken van de Noord Atlantische defensie-inspanning Voor militaire zaken is weer uitgegaan van 1500 millioen per jaar. De problemen van de werkgele genheid staan in het middelpunt van de aandacht. De moeilijkheden met de beta lingsbalans zijn aanzienlijk min der geworden; een definitieve oplos sing ervan is echter nog niet gevon den. Ook in 1953 moet het begrotings beleid gericht blijven op hand having van het monetaire evenwicht. In het jaar 1953 zullen de Rijks uitgaven 26% bedragen van het Sationaal inkomen. In 1938 bedroeg it 19% van het nationaal inkomen. In de begroting wordt rekening gehouden met de bouw van 55.000 woningen. In 1953 zal het Rijk aan belastin gen ontvangen een som van bijna 4.5 milliard Het zou misplaatst zijn op grond van de recente verbete ring van betalingsbalans te optimis tische verwachtingen te koesteren over de ontwikkeling in de naaste toekomst. Zie voor een uitvoerig uittreksel uit de Millioenennota pagina 5. MEN mag aannemen, dat do Troonrede in hoofdzaken over eenkomt met het befaamde pro- gram-Drees, waarover tijdens de moei lijke weken van de kabinetsformatie wel veel is gepraat cn geschreven, maar welks concrete inhoud nimmer is gepubliceerd. Er is alleen over mee gedeeld, dat het slechts een aantal hoofdlijnen van het te voeren beleid bevatte en dat over do uitwerking later zou worden gepraat. Welnu, wanneer uit deze Troonrede één dihg blijkt, dan is het wel dit, dat deze uitwerking nog in haar beginstadium verkeert. Nu zou strenge critiek hier over niet op haar plaats zou zijn. Men moet dit moeizaam gevormde kabinet voor het meer in bijzonderheden be palen van zijn politiek enige tijd laten. Dc Troonrede is hier en daar rijkelijk vaag; echter inhoudloos is zij in genen dele. Er staan zonder twijfel belangwekkende dingen in. Doch haar geluid is niet fors, haar toon niet geestdriftig. Zij wekt gemengde ge voelens. ANNEER wordt gezegd, dat de samenwerking tussen de vrije volken tastbaarder gestalte krijgt en de voortschrijdende integra tie van West-Europa de belofte in houdt van een verhoogde welvaart van de volken, welke er deel aan hebben, dan vraagt men zich wel af of niet iets had kunnen worden meegedeeld over dc bijdrage, die Nederland aan deze ontwikkeling denkt te verlenen. Ondergaat Nederland de loop der din gen alleen maar of zal het trachten, er energiek mede zijn stempel op te zetten? Wij weten het niet; maar wij zijn op dit punt niet erg gerust. Tweede zwakke punt lijkt ons de kwestie-Nieuw Guinea. Gezegd wordt, dat de economische vooruitgang van dit gebiedsdeel zal worden bevorderd en aan dc ontwikkeling van de bevol king zal worden gewerkt, opdat deze laatste eerlang haar eigen lot zal kun nen bepalen. En dan moet wel de vraag rijzen, wat Nederland met deze prestigc-politick kan winnen. WIJ behoren stellig niet tot dege nen die menen, dat Nieuw-Gui nea van nature bij Indonesië be hoort; maar wij vinden dat Nederland moet ophouden, jaarlijks millioenen uit te geven voor ccn gebied waarvan het dc mogelijkheid van vrijwording nu al zo uitdrukkelijk in uitzicht stelt. Natuurlijk zou Australië de Neder landers gaarne op Nieuw-Guinea zien blijven, maar van ons land kan na de souvereiniteitsoverdracht aan Indone sië, die de Australiërs zozeer hebben bevorderd, moeilijk meer ccn bijdrage tot verzekering van de veiligheid in het Stille Zuidzce-gebied worden ge vraagd. Dc politiek jegens Nicuw-Gui- nea is duur en tamelijk uitzichtloos; en ieder vrage zich af of dc kansen (voor Nederland) in dit gebied een be dorven verhouding met Indonesië rechtvaardigen. ZEER oprecht is de Troonrede, wanneer zij aan de vaststelling, dat onze betalingsbalans in 1952 voor het eerst na de bevrijding een overschot zal opleveren, dadelijk een beschouwing verbindt omtrent de stij gende werkloosheid. Dit is inderdaad de keerzijde van de medaille. Het feit, dat de regering blijkens haar mede delingen de werkgelegenheidspolitiek, tot het centrale punt van haar sociaal- economisch beleid wil maken, zou tot voldoening kunnen stemmen, ware het niet dat enige twijfel gewettigd schijnt of dc middelen, welke zij noemt, voldoende zijn om dit euvel in belangrijke mate te bestrijden. Indu strialisatie is inderdaad dc oplossing; de regering echter heeft industrialisa tie niet in de hand. Ook met partici patie in het kapitaal door de overheid is de totstandkoming van industrieën daar, waar zc nodig zijn, niet verze kerd. Wat zal de regering doen, in dien industrievestiging in dc z.g. ont wikkelingsgebieden, waarvoor nu mil lioenen worden uitgegeven, uitblijft? Eerlijk gezegd, wij zien de ontwikke ling met enige zorg tegemoet; ook al zou emigratie op de huidige schaal mogelijk blijven. (Zie ver dei pag. 'i) Toenemende bewolking Van Dinsdagavond tot Woensdagavond: Geleidelijk toene mende bewolking, maar waarschijnlijk tot het einde van dc dag nog droog weer. Aanvankelijk weinig wind. later matige tot vrij krachtige Weste lijke wind. Vannacht in het Noorden van het land minder koud. morgen overdag on geveer dezelfde tem peraturen als vandaag. 17 Sept. Zon op 6 u 18 m onder 13 u 51 m. Maan op 4 u lo m on der 18 u 6 m. HET WEER VAN VANMORGEN 7 UUR Max temp Necr.sl Station Weer Wina m/s Gisteren in 24 u Stocknolm Gch. bcw Z.W. 4 13 C Helsinki Gch. bew. Z.W 1 11 0 Edinburgh Mist W 4 13 0 Londen Onbcw. N.N O 4 17 0 KopenhagenLlcht bcw, W.ZAV. 4 Mist Windstil 17 II Zürich Zw. bew N.N.W. 3 17 0 Locarno Regen N.W.3 20 4 Genévc Gch. bcw. N O. 3 20 0 Parijs On bew. N O. 5 20 0 Bordeaux Mist N O. 2 21 0 Nice Licht bcw, N.W 4 23 0 Berlijn Zw. bew. O.Z.O 3 16 0 Frankfurt Onbcw. N.N.O. 4 18 0 MUnchcn Wenen Onbew. N.N.O 2 13 0 Luxemburg Onbcw NO 8 16 0 Grenoble Zw bew. Windstil 22 0 Innsbruck Half bew. Windstil 17 2

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 1