belang Meer vrouwen moeten van organisatie beseffen IN MEMORIAM: JO BEZAAN Chauffeur J. v. Gent naar de V.S. STADSVENSTER Voorzitster Ver. van Huisvrouwen Ook buiten de keuken een vinger in de pap DE A VONT UREN VAN KAPITEIN ROB Pers en publiek hadden geen oog voor de minister! 2 Donderdag 18 "September 1932 Veel tot stand gebracht Dat de vereniging in Amers foort al veel heeft tot stand ge bracht is een vaststaand feit. Het kleine postkantoor op de Bosch van Kemperlaan en het badhuis in 't Leusderkwartier met de onlangs daarbij gevestigde was inrichting kwamen door haar medewerking tot stand. Dan is daar nog de „Zonnebloemschool", waar 's middags en 's avonds fa brieksmeisjes in huishoudelijke arbeid worden onderwezen. Ver der is nog het instituut, dat huis houdelijke voorwerpen en levens middelen op kwaliteit en bruik baarheid toetst van eminent be lang. Wordt een en ander deug delijk bevonden, dan wordt een speciaal merkteken met de ini- (Van een onzer verslaggevers) „In de oorlog en ook in 1947 waren wij door velerlei omstandigheden niet in staat ons 25- en 30-jarig bestaan te herdenken. Daarom willen wy nu het zevende lustrum een beetje fecstclyk vieren", zegt ons mevr. M. SchuitemakerKuipers, voorzitster van de Amersfoortse afdeling van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, als wfj haar vragen ons iets te willen vertellen van deze vereniging, die 25 September a.s. 35 jaar zal bestaan. In die periode zyn er door de huisvrouwen voor de huisvrouwen bergen van werk verzet. Doordat de vereniging in verscheidene commissies zitting had, kon het belang van de vrouw In de meest algemene zin van het woord zo goed mogelijk worden gediend. „Neen, de landelijke vereni- ging bestaat al veel langer", zegt mevr. Schuitemaker op een des betreffende vraag. Deze werd op 17 December 1912 in Den Haag opgericht. De plaatselijke afde ling aanschouwde vijf jaar later het levenslicht. Door het uitge ven van een eigen orgaan, nei „Maandbericht", dat volkomen los staat van het landelijk „Den ken en Doen"; door het houden van vergaderingen ook; het ge ven van voorlichting op elk ge bied. dat de vrouw raakt en door het organiseren van cursussen willen wij de belangen van de huisvrouw behartigen". De ver eniging heeft biivoorbeeld zitting in allerlei commissies, als die van de melksanering en prijzen, waarbij zij voorkomende geschil len tot een bevredigende oplos sing tracht te brengen. Van emi nent belang is ook de voorlich tingsraad voor volkshuisvesting. „Wij geven de bouwcommissie advies bij de inrichting van te bouwen woonhuizen." „Doorlopend staan wij in con tact met de verschillende mid denstandsverenigingen. Wij over legden bijvoorbeeld de urgente winkelsluitingskwesties." Afd.- Amersfoort viert 7e lustrum De Amersfoortse afdeling van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, welke zich ten doel stelt de belangen van de Nederlandse vrouw zo goed mo gelijk te behartigen, viert Don derdag 25 September a.s. haar vijfendertig jarig bestaan. Het bestuur meende- er goed aan te doen deze dag niet onopgemerkt voorbij te laten gaan. Dit zeven de lustrum zal dan ook waardig worden gevierd met o.a. een re ceptie in de lounge van het Berghotel en een cabaretvoorstel ling. Uiteraard zullen verscheidene autoriteiten men nodigde o.a. B. en W. uit op de feestdag vertegenwoordigd zijn. Zie hier nevens het interview, dat een onzer verslaggevers met de voorzitster van de vereniging had. VJ de vereniging ver leren. Wij organiseren demonstra ties. lezingen, handwerkmiddagen en cursussen op allerlei gebied." De opsomming van de door de vereniging uitgevoerde werk zaamheden is werkelijk impone rend. Ook buiten de keuken, bij veel gebeurtenissen van plaatse lijk belang had de N.V.V H. een „vinger in de pap". Denken wij om maar een willekeurig voor beeld te noemen aan de mode show van groot stedelijke allure in het paviljoen van het Berg hotel. Eigen belang Verheugend is het steeds stij gende aantal leden. Ook de Ne derlandse Vereniging van Huis vrouwen kon in de oorlog "niet blijven bestaan. Kasmiddelen en archief verdwenen in de jaren '40'45. Na de bevrijding werd er echter onmiddellijk weer ge start. Nog geen 200 leden kon de penningmeesteresse inschrij ven. Nu, na zeven jaren is du aantal bijna verdubbeld. „Toc.v mevr. Schuitemaker zegt het met spijt, „is dit aantal nog altijd te gering. Veel meer huisvrouwen moesten het belang van bij een organisatie aangesloten te zijn, beseffen. Ze dienen er zich zelf mee!" 2000 De catastrophe in de machinekamer wordi echter nog heel wat er ger, wanneer een drijf riem van de dynamo een slip van een deken grijpt. Carlos zit nu he lemaal verward in al dat beddegoed en die kleden en weet niet meer -vat hij moet doen. Bovendien loopt nu de dynamo vast en de motoren stoppen. Ralfo, in het stuurhuis, begrijpt helemaal niet wat er is gebeurd. Car los kan toch wel met die machine omgaan. Hij roept een der kanaken bij zich en geeft hem opdracht eens te gaan kijken wat er aan de machine mankeert. Op die ven door de arme Christian weer opgevist. De taal. „Het was Ralfo!" roept hij maar; „ik heb manier lukt het hem nooit de „Vrijheid" te j man is helemaal uitgeput en spreekt weer war-j hem gezien.... het was Ralfo overvarenRob heeft onder deze bedrij- „Nederlandse Lied" gaat weer naar Duitsland (Eigen bericht) „Het Nederlandse Lied" zal o.l.v. Renske Nieweg van 27 tot en met 28 September a.s. in Duitsland ver blijven. Het koor zal dit week-end op uitnodiging van dc bekende zangpaedagoog Egon Kraus in Keu len doorbrengen. Gezamenlijk zal men daar musiceren. Dit is dc tweede maal, dat „Het Nederlandse Lied" dit jaar naar Duitsland gaat. Of men wederom voor de radio zal zingen is nog niet met zekerheid te zeggen. Aangehouden en overgebracht Alhier werd aangehouden W. G. H., die nog vier maanden ge vangenisstraf moest ondergaan. H. is overgebracht naar Zutpher» Noteer! U even GRAND THEATRE, van 12 t/m. 17/9 "52 „De Mijnen van Koning Salomo". Aanv. Zo. 2-. 4.15. 6.45 en 9 00 uur Ov dg. 2.30. 6.45 en 9 00 uur Toegang elke leeftijd Donderdag-cyclus: Donderdag 18 Sept „De blauwe Engel" Aan'- 2 30. 6 45 en 9.00 uur. Toegang 18 jaar. CITY THEATER van 12 t./m 18 Sep tember „De Halfbloed" Aanv Zo 2 -. 4 15. 6 45 en 9.00 uur Ov. dg. 2.30. 6 45 en 9 00 uur. Toegang 14 jaar Zaterdag- en Woensdagmiddag Aanv 2 00 en 4 00 uur ..De Tover mannetjes" kinderprogramma REMBRANDT THEATER, van 12 t./m 15 Sept. „De Rode Havik" en van 16 t./m 18 Sept. Massa-Justitle' Aanv Zo 2 00. 4.15. 6 45 en 9.00 uur. Ov. dagen: 2 30. 6 45 en 9 00 uur Toegang „Rode Havik" 14 jaar „Massa-Justitie" 18 jaar. CITY THEATER SOESTDIJK. van 12 t/m. 14 Sept „De Bron", toegang 14 Jaar. Van 15 t /m 17 Sept „Lach en Vergeet" Toeg. alle leeft. Donderdag-cyclus Donderdag 18 September a.s „De Slangenkuil" (SnaKcpit). toegang 14 jaar Aanv Vrijdag 8 00 uur. Zaterdag en Don derdag 2 30. 6 45 en 9.00 uur Zo 2 00 4 15. 6.45 en 9.00 uur Overige dagen 2 30 cn 8.00 uur. TENTOONSTELLING werken van dr Nieweg. A. G. Huls t/m 29 Sept. ffUEEUM KI.fc.Hllt tsislnKvi dage lijks geopend oehalve Zondags, werkdagen van 10la en 1—4 uur Zaterdag 10—12 en I 30- 3 uur 1519 SEPT.: Congres Int Ver van op- voeders van onaangetaste jeugd, Aula Stedelijk Gymnasium. VRIJDAG 19 Sept Amicitia ,,'t Is maar betrekkelijk" Haagsche Comedie. Zondag 21 September 10.30 uur: Hum. Verbond Muziekochtend. Strijkkwartet. Toelichting: dr W K. Kraak. Amersfoortse Academie voor Beeldende Kunsten. Utrechtsestraat tialen van leend. ..In Amersfoort heeft de N.V. V.H. ook de beschikking over een rechtskundig adviseuse, die raad geeft in personeelsgeschillen." „Natuurlijk vergeet ik nog wel iets", zegt mevr. Schuitemakers verontschuldigend. „Ons werk is zeer uitgebreid. Wij hebben bij voorbeeld een literaire club met romancirkels, waarin nieuwe uit gaven zowel van Nederlandse als buitenlandse acteurs rou- Jo Bezaan overleden Gistermorgen Is de schilder en graficus Jo Bezaan in het zieken huis „Salem" te Ermelo op 58- jarige leeftijd overleden. De heer Bezaan, die te Putten woonde, had als kunstenaar in Amersfoort, op de Veluwe, maar ook in het gehele land. een grote naam. De overledene die o m. voor zitter was van het Amersfoorts Kunstenaars Genootschap heeft zijn werk herhaaldelijk in Amersfoort, alleen of met. andere kunstenaars, geëxposeerd. Hij was een man die zich niet alleen op zuiver artistiek gebied bewoog, maar ook een grote sociale belangstelling had. Zo heeft hij in de federatie van Beeldende Kunst veel gedaan voor de verbe tering der sociale positie van .jeug dige kunstenaars. In Putten stond de heer Bezaan bekend als een rustig man. die veel interesse had voor de Veluwse oudheden. Zijn uitbeeldingen waren veelal aan Ve luwse motieven ontleend De begrafenis zal Zaterdag om kwart over twaalf te Putten plaats hebben. Jongen ontvreemdt horloges In Zeist werd gisteren aange houden de 19-jarige A. J. de J. uit Den Bosch, die in Amersfoort bij een juwelier een herenpols horloge met een winkelwaarde van f 95 had ontvreemd. Te Zeist pleegde hij bij een juwelier een zelfde diefstal. Toen J. echter naar buiten liep, miste de juwe lier een horloge. Hij ging onmid dellijk achter J. aan die juist in een bus stapte, en sleurde hem eruit. Bij verhoor door de politie bekende J. ook in Amersfoort een klokje te hebben ontvreemd. Gisteravond vertrok de Amers foortse bas-chauffeur Jan van Gent (32) naar New York. Hij zal daar gedurende een maand de plaats gaan innemen van een New Yorkse collega die Zaterdag in ons land arriveert om op zijn beurt enige tijd 'n Amersfoortse stads bus te gaat besturen. De reiskos ten worden gedragen door de Avenue Transit Company, 'n New Yorkse busonderneming, die dage lijks ongeveer een millioen passa giers vervoert. Foto: De Amersfoortse collega's waren op het vliegveld om hun bevoorrechte collega uitgeleide te doen en gaven hem 'n mascotte mee in de vorm van 'n Markense pop. Naast Jan van Gent z'n doch tertje Marian (5) en z'n echtgenote. (Eigen foto) Burgerlijke Stand Getrouwd: R. v. d. Ploeg en A. Schukkink; J. L. S. F. S. G. Wens- veen en B. E. Schoonderbeek. Overleden: Jacob Meijer. 48 j., geh. m. J. Landman. Het leek mij. dat Bezaan's werk de laatste tijd meer nog dan vroe ger de aandacht had van het pu bliek (hoewel niet van de massa). Dat succes was wei-verdiend. In zijn kunst n.l. vond men niets, dat naar modieuze effecten zweemde of dat onecht aandeed. Het was verantwoord, innerlijk verant woord, en het bleef vreemd aan alle sensatie. Zijn schilderkunst behield zelfs tot 't laatst, naar mijn gevoel, iets stroefs, hoewel hij zich daarna ontworstelde en 't lijkt mij niet onwaarschijnlijk, dat het nageslacht hem méér zal eren als graficus, hoewel hij zijn loop baan als schilder is begonnen. Het feit, dat zijn vader een drukkerij had in Bergen zal aan zijn grafische voorliefde misschien niet vreemd gebleven zijn. Een tijdje heeft hij nog in deze druk kerij gewerkt, maar voor het com merciële had hij weinig aanleg en de techniek alleen bevredigde hem niet, ofschoon hij plezier had in [ie technische kant, het min of meer ruige métier van de grafi sche kunst Toen ik hem een goed jaar geleden in zijn huis en atelier in Putten bezocht, liet hij enkele ..etsen" zien die op nlastie-platen waren gemaakt. Experimenten nog. maar toch wezen zij reeds evident naar nieuwe mogelijkhe den. Zijn kunst droeg 'n eigen signa tuur. Hoewel hij in zijn jonge jaren dnor Wiegman de „Bergense School" had leren kennen en daarvan ook de invloed onderging, is die beïnvloeding toch maar van tiideliike of ziideüngse aard ge weest. Zijn schilderijen bouwde hij op in forse, grote plans in don- kertonige kleuren: zowel zijn land schappen (korenvelden, boeren erven) als zijn stillevens, die vaak een min of meer monumentaal ka rakter kregen. Het tectonische, bouwende, dat in zijn aard lag veel meer dan h*»t pittoreske, meer ook dan het picturale kon hij duidelijker misschien nog dan in zijn schilde rijen. soepeler tegelijk, toepassen Ln zijn grafische kunst, waarin hij '*óak zeer bizondere resultaten heeft bereikt. Gevoel voor de grote verhoudingen, evenals voor de fijne zilveren schakeringen in zwart en wit, e<?n gescherpte in tuïtie voor sfeer bepaalde ziin et sen. droge naaldgravures en hout sneden van landschap en figuur (Krim, Marokko. Zuid-Frankriik. Spakenburg etc.). De formaten die hij gebruikte, waren gewoonlijk niet groot, des te intenser en in dringender was de voordracht Van figuur maakte hij geen bizon dere studie, het portret beoefende hij weinig, maar Spakenburese vrouwen en mannen in de beken de kledij heeft hij meermalen, vooral in „zwart en y/it", maar ook in schilderijen .if geheeld. De laatste jaren was hij zich ook. en niet zonder resultaat, gaan toeleg gen op de aquarel, waarin hij een lichtere toets en blondere kleuren bezigde. Na de bevrijding heeft Bezaan geen gering deel van zyn tijd' be steed aan de opbouw van een de gelijke kunstenaarsorganisatfë. In de Federatie van Beeldende Kun stenaars was hij, ondanks, of juist dank zij z'n eenvoud, een geziene persoonlijkheid evenals in de Ver. voor Grafische Kunst. Een krach tig sociaal gevoel bracht hem er toe met hart en ziel mee te wer- j ken aan goede sociale voorzienin- j gen voor noodlijdende kunste- 1 naars. Zijn collega's in Amersfoort en omgeving benoemden hem tot voorzitter van het A.K.G. en ieder, die met hem samenwerkte, kreeg vertrouwen in deze stille, bedaar de figuur, die zich nooit op de voorgrond plaatste, maar goed wist wat hij wilde. Er is nog een derde facet: zijn belangstelling voor de praehisto- rische kunst, op welk gebied hij gaandeweg een expert is gewor den. In de omgeving van Putten heeft hij belangrijke vondsten ge daan en zijn reizen naar Zuid- Frankrijk maakte hij ten nutte voor diepere studie van grot- cn holen- tekeningen. Enige litho's uit de laatste jaren, zeker niet de slecht ste, waren op deze oude kunst ge ïnspireerd. Zijn heengaan op betrekkelijk jeugdige leeftijd nog geen zes tig snijdt een vruchtbaar, werkzaam kunstenaarsleven af, en dat zijn dood voor allen, die met (Van een onzer verslaggevers) De Amersfoortse- autobuschauffeur Jan van Gent (35 jaar) die een maand zyn werk ruilt met een New Yorkse collega is gisteravond per KLM vertrokken naar zyn tydelijke bestem ming. Zyn afscheid heeft een vreedzame, ofschoon ietwat roe rige invasie van Amersfoorters teweeggebracht in de intercon tinentale vertrekhal en het restaurant van de luchthaven, wartt niet minder dan 23 stadgenoten hebben hem uitgeleide gedaan. Een deputatie van zes geüniformeerde chauffeurs van de Amersfoortse stadsbus was van de partij en natuurlijk ontbra ken de naaste familie en een aantal vrienden niet. Luisterrijk afscheid op Schiphol Jan van Gent was er wat be duusd van. maar hij sloeg er zich rustig doorheen. Bij zijn aankomst op Idlewild zal hij voor nog wei hetere vuren komen te staan, wat belangstelling van fotografen en journalisten betreft., want ze hebben er daar zoveel meer dan wij en zo'n Hollandse buschauffeur levert een welgeschapen stukje „human side". Na zijn aankomst zal de Amers- foorter al zijn bekwaamheid en ook al die kalmle in dienst moeten stel len van de New Yorkers uit het stadsdeel Bronx, waar hij op een bus van de Third Avenue Transmit Company zijn krachten zal mogen beproeven. Maar er zal genoeg tijd overblijven om iets van die geheel vreemde, nieuwe wereld te zien. (Dit laatste geldt overigens en zeer voor zijn New Yorkse collega, die hier Zaterdag wordt verwacht, voor het werk in Amersfoort). Amersfoort heeft ervoor gezorgd, dal Van Gents reis een echte „good- will-trip" kan worden, want velerlei in export geïnteresseerde kennissen hebben hem Nederlandse producten bij wijze van relatie-geschenken meegegeven. In zijn bagage ont breekt ook de pop in Markercos- hem in aanraking kwamen, een tuum met En als de New Yorkers persoonlnk verlies betekent, staathem dan de onvermijdelijke vraag voor mij vast. C. A. SCHILP stellen, of alle meisjes In Neder- land zo zijn gekleed, zal hij, naar wij aannemen, een van de foto's te voorschijn halen, die gisteravond op Schiphol zijn gemaakt en die mevrouw Van Gent natuurlijk na stuurt om te laten zien, dat zijn vrouw, zijn moeder en zijn 5-jarig dochtertje net zo gekleed gaan als de vrouwen in Bronx. Waarbij wij het dan wagen te betwijfelen of er daar veel zulke, snoezige blonde kindertjes rondlopen als de kleine Marian van Gent. die het flitslicht van al die fotografen onbevreesd over haar blonde kopje liet gaan. We mogen zeggen, dat het luister rijke afscheid een gunstig voorteken was voor dit New Yorkse avon tuur en daarbij overpeinzen, hoe re latief soms het begrip „nieuws" kan zijn. Want met hetzelfde toestel ver trok onze splinternieuwe minister van buitenlandse zaken om mis verstand te voorkomen: we bedoe len mr Beyen naar de Verenigde Staten om er zijn zaken af te wik kelen. Hij keert 30 September per „Queen Mary" terug en is dan 4 October in Parijs. Maar dacht u, dat zich iemand op Schiphol daar gis teravond voor interesseerde? Mis schien heeft Zijne Excellentie in het vliegtuig Van Gent wel bedankt voor zijn vriendelijkheid om als „bliksemafleider" te fungeren AUTOMARKT Op automarkt werden gisteren aangevoerd 95 motorrijtuigen. peds en de fietsers, die zo veelvuldig zondigen dan betekent dit niet. dat hij of gij, lezer, of wie ook, vrij uitgaat. Het zijn niet al leen onhebbelijkheden, die voortvloeien uit ons ka rakter of ons temperament. De bromfiets Ze krijgen allemaal een I. jongste, maar niet altijd de be- scheidenste in de rij: de De auto bromfiets, kortweg „plof". S.V K heeft al eens meer Soms denkt S.V.K. wel geschreven, dat de brorn- schien wat mak af. Geen nood. Een andere keer krijgen ook zij uwer wat beurt, ook extra's op hun boterham! waardoor wij de tegenlig- eens, dat de automobilist fiets niet (of nóg niet) po Nogmaals kijk-uit WOGMAALS kijk-uit. (zie de krant van gis teren). Het verkeer is een onuitputtelijk probleem, ook voor Stadsvensterkij- ker.-Une mer a boire, zoals de Fransen: een zee leeg de Fransen zeggen: 'n zee om leeg te drinken. Begin daar eens aan. Iets derge lijks is 't met 't verkeer Een .hydra" met duizend kop pen en méér. „H e t" ver keer bestaat niet. Het is een voortdurend wisselende ka ger hinderen, het zijn nok vaak fouten, die wij vol komen onbewust maken. „Een uur van onbedacht zaamheid" zo luidt het. spreekwoord. Het gaat bij 't verkeer niet om een uur. het gaat vaak om één mi I nuuG ■ÜÉptfp fractie van een seconde. Eén moment van achte loosheid, éen ogenblik van niet bij de pinken zijn, van soezen, dromen, of van praten met anderen, kort om van geringe waak- geen raadgevingen meer pulair is langs de weg. nodig heeft. Kijk uit. Hij, Misschien zal zij 't wel de automobilist, doet niets nooit worden, tenzij alle dan uitkijken, de hele dag. wielrijders tot bromfietsen Hij is .aan kleefd als 't stuur ver- zijn omgetoverd, wijlen ridder hier immers 'n Er steekt addertje Halewijn aan zijn paard, van nijd en ialouzie in 't Hij heeft examen gedaan, gras. De wielrijders trap- nuut, één "seconde, ja. een hij berijdt een duur in- pen zich de tong uit de strument, hij weet, dat hij keel 'excuseer déze beeld- verantwoordelijkheid spraak) en toch schuift de draagt. Hij drinkt ge*n al- nietsdoener bromfietser cohol meer, hij.. Enfin: hen triomfantelijk voorbij, leve de automobilist. Hij is Zoiets is altijd een beetie de secuurste, de beschaafd- zuur. Dat moet men ste, de zaamheid en onoplettend- bruiker van de weg. h- „rol inl- in H070 palc eia en t ongeluk is ge beurd. Daarom: denk niet, gij die dit leest, dot S.V.K. wil preken, de les lezen bekwaamste pe- men, maar men néémt in Ja- 't grote verkeer niet zo ge wei. Ook in deze categorie makkelijk Bovendien hapert nog wel eens iets. vertrouwt de bromfietser Hun verantwoordelijk- al te vaak on z'n goed qe- heidsgcvoel wordt wel eens sternte" alsof er een spe- te zwaar op de proef ge- ciale bewaarengel is voor '.elf buiten schot te steld door dat andere bromfietsers. Men ziet om blijven. Geen sprake van Wij zondigen allemaal, en rle zachtaardigste, best heerszuchtige gevoel" „Wie mensen met grijze haren doet me wat? Opzij, opzij, op de brommer vaak door daar ben ik. Ik-zelf, de 't verkeer stuiven, alsof zij gezinde, opgewektste mens man van de 100 kilometers od een stadion-wielerbaan kan. als hij fouten maakt, per uur, de dure Buick en rijden. Zij houden er geen de domme oorzaak zijn van de schitterende Cadillac" moment rekening mee. dat leidoscoop. Het beeld ver- een kwaadaardig onneval. en zelfs de.volkswagentjes de wielrijders, die vóór andert steeds, met de weg. Gisteren heeft S.V.K. ruden wel eens, alsof zij hen uitgaan, domme din- met het uur. met de men- drie categorieën de revue niets en niemand hebben gen kunnen doen. dat er sen, die altijd weer anders laten passeren: voetgnn- te ontzien. reageren en soms ook han- gers. autopeds en wielrii- Kijk uit. Kijk uit. delen tegen hun wil. Als S.V.K. gisteren zijn waarschuwingen richtte tot de voetgangersde auto- ecn hond over de weg kan schieten, dat de auto links ders! Vandaag komen de Als wii deze week maar van hen, eensklaps zal bromfietsers en mobilisten aan laatsten komen de auto- leden, dat bod. De mis- a 11 e m a a hebben wij allemaal, iets te leren moeten uitwijken naar rchts Zij negeren te allen tijde alle rijwielstroken en Klop I even aan 't Stadsven- ster. Tel 4291: Iedere morgen van tien tot twaalf uur. VJ fietspaden en zijn op de rijweg een extra obstakel. Maar zij zien of merken dat niet De brommer bromt. Laten ook zij zich voortaan „iets" van de overige weggebruikers aan trekken. Laten ook zij „Uitkijken"! Zilvervloot Menig maal hebben wij reeds een school een plaats op de eretribune in het Stadsvenster gegeven Mees tal was dat een lagere school of een kleuteronderwijsin- stelling. Gisteren echter kwam een leerling van het Amersfoorts Lyceum een enorme zak vol. boordevol mogen wij wel zeggen, met zilverpapier op ons bureau brengen Dat was nog lang niet alles. Er liggen nog een paar van die zakken te wachten. Het gehele Ly ceum spaart mee Een in de hal opgehangen grafiek geeft precies weer hoeveel papier er. is bijeengebracht. Wij geloven, dat de Amers foortse L.vceïsten de andere plaatselijke middelbare scholen een uitstekend voorbeeld geven. Heus, scholieren, men is niet gauw te oud om zilverpa pier te sparen. Jullie doen er een goede daad mee. En het behoeft toch heus niet z.oveel tiid te kosten. Hel pen jullie allemaal een handje mee. des te eerder zijn wij by ons doel: Een blinde-geleidehond voor een blinde. Kantongerecht Remmen moeten goed werken Een motorrijder, die „zo maar' verdween Er hing in de zaal van het kan tongerecht zo'n echt prettige werk sfeer. De publieke tribune zat boor devol. Dat werkt op de heren in to ga altyd stimulerend. Daar stonden dan als eersten een tweetal lieden terecht, die wagens hadden, waar van de remmen niet deugdelijk wa ren. Vrijspraak voor de een, vijftig gulden boete voor de ander. Dat zat zo: de eerste verdachte had een combinatie, waarvan de truck goed remde en de aanhang eveneens. De remmen werkten echter los van elkaar, d.w.z. beide werden afzonderlijk in werking gesteld. De wet acht zo iets niet toelaatbaar. Verdachte voerde ter zijne verdediging aan, dat hij wer kelijk niet wist, dat de remmen gecombineerd moesten werken. De getuige a charge verklaarde op de desbetreffende vraag van de offi cier van het O.M., dat de remmen inderdaad ieder afzonderlijk per fect in orde waren. „Heeft u een en ander in orde laten brengen?" vroeg de kanton rechter, mr Vonkenberg. Men wil daar achter de groene tafel altijd graag, maar zag zich desalniette- teren wil. „Inderdaad," zei ver dachte. „Inderdaad," zo bevestigde de getuige, een wachtmeester van de rijkspolitie, zijn woorden. De feiten zijn bewezen. „De omstan digheden in aanmerking genomen, concludeer ik vrijspraak. Volgende zaak," zei mr Vonkenberg. Dat was dan de heer A. F. Be rend,- eveneens eigenaar van een truck met oplegger. Zijn chauffeur had met een grote melkwagen over de Rijksweg no. 1 bij Hoog land gereden. De rijkspolitie had daar zegge en schrijve vier rem proeven genomen. Het remspoor was 22 in plaats van 9 meter. Ver dachte had een ingenieuze verde diging gevonden, die overigens niet baten mocht. „Wij remmen nooit met volle kracht," zei hij, „anders kunnen de melktanks gaan schuiven." De officier geloofde dat allemaal graag, maar zag zich desalnette- min genoodzaakt voor de algeme ne veiligheid van het verkeer een geldboete van 75.te eisen. De rechter deed er 25.af, ver dachte kan ook tien dagen gaan zitten. NA ZES WEKEN EEN GETUIGE De heer S. stond terecht wegens zeer onvoorzichtig rijden met een vierwielig motorvoertuig. Althans zo stond het in het verbaal. In Soestdijk was hij met zijn wagen tegen een boom gevlogen, die aan de linkerzijde van de weg stond. Verdachte verklaarde, dat hij met zijn Franse wagen (Renault) in de berm van de weg was geraakt, daar hij uit moest wijken voor een uiterst onvoorzichtig rijdende mo torrijder. Omdat de auto een zeer direct stuur had. kon verdachte de wagen niet meteen uit de berm krijgen. H'.j gaf een ruk aan het stuur, met. als gevolg, dat hij de gehele rijweg overreed en aan de overzijde tegen een boom reed. De officier van het O.M. merkte op, dat in het verbaal "van een motor rijder helemaal geen melding werd gemaakt. Geen mens had ook maar een motor gezien! De ver dediger van S., mr Peppelenbosch, zejde, dat hij z.i. over grote na latigheid van de Dolitie meende te kunnen spreken. Er is geen enkele getuige gehoord, verdachte riidt dageliiks, hij is in het bezit van alle rijbewijzen, die er in Neder land geldig zijn De weg was hem goed bekend. Had men in Soest- diik, Soesterbcrg opgebeld, dan had men daar de motorrijder kun nen aanhouden. Toen verdachte dit tijdens het onderzoek van de politie voorstelde, heeft men daar niet on in willen gaan. De ver schillende remsnoren waren ook niet gecontroleerd. De kantonrechter vond het. maar een zonderlinge gpschiedenis. On dertussen las do officier nog even een getuiee-verklarine voor. Een ion"en. die achter S had gereden, had geen spoor van de langzamer hand mvsferieuc geworden motor rijder ontwaard De verdediger vroeg toen lanes ziin neus wee. wanneer die getuige zich gemeld had. Een week of zes na het on geluk. werd er voor de balie uit gerekend. Waarom was men niet in staat meteen na het ongeluk ge tuigen tp vinden7 was de vraag van v»rdachte. De politie ver klaarde dat er niemand was ge weest. die on dat mompnt on de weg was (F,en en ander had plaats om half zeven in de avond). Zes weken later meldde zich toen het z.oontie van de agent, die hot ver baal had opgemaakt. ..Enfin er was er toch een," vond de rechter en pistp 50.subsidiair 25 da gen Zi>n rijbewijs mocht verdach te houden. Kerknieuws Baptisten Gemeenten Beroepen te Groningen-Zuid Brongers te 's-Gravenhage

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 2