Op vliegbasis Soesterberg zenuwen gespannen zijn Een kaleidoscoop van herinneringen Met donderend geweld gaan straaljagers de lucht in Soesterbergs waakhonden zijn stevige knapen Uitbreiding Handelsschool is geen overbodige luxe Luitenant-kolonel in witte overall door Europa Bij beltentoonstelling in Sint Joriskerk 5 HANDELSSCHOOL 1931-'36 Van boottochten, brand, ijs en een grijnzende pinda-Chinees Donderdag 18 September 1952 LUCHTOEFENING „BLUE ALLIANCE" (Van een onzer verslaggevers) SOESTERBERG. Op de vliegbasis Soesterberg zijn de zenuwen in deze dagen extra gespannen, want de basis heeft een belangrijke taak in de grote Europese tuchtoefening, die onder de naam „Blue Alliance" wordt gehouden en die in verband staat met de manoeuvres ..Holdfast" in Duits land. Keer op keer gaat een lichtkogel de lucht in, het teken, dat „scrambl" wordt genoemd en dat een sectie van vier Gloster Meteors met hun don derend straaljagergeluid over de startbaan laat daveren en het avontuur in de lucht tegemoet gaan op dertig duizend voet hoogte. Zeven toestellen „neergeschoten" Gisteren waren wij in staat ge steld de bedrijvigheid op Soester- oerg gade te slaan. „Het is jam mer, dat er op het ogenblik eigen lijk weinig spannends voor u te zien is", zei generaal I. A. Aler, de chef-luchtmacht staf. die ook juist :n zijn Dakota was neer gestreken. ,,Maar er kan nauurlijk van alles gaan gebeuren en wat u niet ziet zal de commandant u wel vertel len." Nu, dat spannende, dat enerve rende, is uitgebleven, maar overste A P. M. van Rooy, de commandant van de vliegbasis, heeft ons toch alles laten zien wat maar voor le- kenogen bestemd was en wat wij niet zagen er bij verteld. In ieder geval, al kwamen geen parachutis ten de basis bezetten, wij zagen toch herhaaldelijk de secties straal jagers opstijgen en dalen en kon den op de toren mee maken hoe de bevelen aan de vliegtuigen ge geven worden en van alle kanten, uit de lucht en van andere posten <e land. de radio-mededel m «en bin nen kwamen. Op de toren Twee man zitten op die toren, temidden van telefoons en kleine luidsprekers. Uit al die luidsprekers kan eensklaps een stem beginnen te spreken. Soms praten er twee door elkaar. De centrale post in Neder land geeft bèvel dat een sectie moet opstijgen. De vliegtuigen staan al klaar onder het commando „stand by", dat wil zeggen, dat zij na een signaal binnen twee minuien in de lucht moeten zijn. Soms zitten de piloten een uur startklaar voor dat sein komt, maar de keren dat wij het sein zagen geven waren alle toe stellen binnen de twee minuten in de lucht, „airborn", zoals men dat noemt. De toren houdt contact met de sectie toestellen en deelt tijdens het opstijgen mee op welke hoogte ze moeten gaan vliegen en welk kanaal voor het radio-contact ze moeten kiezen. Ieder kanaal geeft op zijn eigen golflengte contact met een andere post. Zijn de vliegtuigen dus in de lucht, dan onderhouden zu het contact met een bepaalde post, die ze dan later weer aan een andere post kan overdragen. Op deze posten worden de toestellen op een radarscherm gevolgd. Men geeft ze opdracht op welke hoogte en in welke richting ze moeten vliegen en leidt ze zo naar het doel: vijan delijke vliegtuigen, die ook op het radarscherm worden gevolgd. Als de jagers het doel in zicht hebben moeten ze aanvallen en na het ge vecht weer de verbinding met de post opnemen. „Gisteren," vertelde ons de com mandant van een sectie straaljagers, zijn zwemvest al aan voor een nieu we start, „hebben wij boven het Roergebied een B 29 neer gcscho- Als het commando „Stand By" wordt gegeven, snellen de straal- agerpiloten naar hun kist. (Eigen foto) bij het IJzeren Gordijn „Maar daar zit je zó met een straaljager, als je zo'n acht of negenhonderd kilo meter per uur snelheid hebt", ver duidelijkt overste Van Rooy. De jagers van Soesterberg hebben bij deze oefening alleen een taak in de luchtverdediging, d.w.z. in de aanval op de het territoir bedrei gende bommenwerpers en hun be geleidende jagers. Daartoe zijn er Dinsdag veertien scrambls geweest, d.w.z. dat veertien maal een sectie van vier jagers is opgestegen. Gis teren zullen het er wel niet veel minder geweest zijn want in ieder geval hebben wij er heel wat ge zien. De piloten, jonge, sterke, opge wekte kerels, die bij het comman do „stand by" ook het bewijs leve ren hard te kunnen lopen, zijn stuk voor stuk vol enthousiasme over hun werk. Ze gaan er geheel in op. ze leven er voor. Als ze twee mi nuten na een plotseling door een „scrambl" afgebroken gesprek met donderend geweld over de start baan voorbij razen, wuiven ze even vriendelijk en goedmoedig als de man; die even op zijn fiets een straatje om wil gaan. Maar ze moe ten toch over stalen zenuwen be schikken HOEVELAKEN Propaganda-avond Blindenbond Uitgaande van de Ned. Blinden bond werd gisteravond te Hoeve laken een propaganda-contact-avond gehouden in het Verenigingsge bouw. De heer W. de Vries sprax naar aanleiding van psalm 33 het openingswoord. De propagandist van de bond, de heer R. van Wijk uit Amersfoort, had hierna een overzicht van hetgeen voor de blin den in .Nederland (5000 in getal wordt gedaan en hoe deze door in stituten als Sonneheerdt te Ermelo en Barthlomeus te Zeist tot vol waardige mensen, die in staat zijn in hun eigen onderhoud te voor zien. worden opgeleid Spreker deed een beroep op de aanwezigen om dit prachtige werk daadwerke lijk te steunen door begunstiger te worden, welk beroep niet te ver geefs bleek. Hierna werden enige films vertoond, die een duidelijk beeld gaven van het werk en hel leven op Sonneheerdt en Barthlo meus. Ter vergadering werd voorts onze plaatsgenote, mejuffrouw Jan- ny Roemburg. tot plaatselijk pro pagandiste benoemd. De heer Van Wijk sloot deze geslaagde avond met een dankgebed. PLUIMVEE-VERENIGING ANPV Dezer dagen gingen de leden van de Pluimvee-Vereniging A:N.P.V.. afdeling Gelderse Vallei, met hun dames een dagje toeren Hoofddoel van de tocht was een bezoek aan de proef-pluimvee-fokkerij te Beek bergen. Na dit practische gedeelte van het programma afgewerkt te hebben, werd op de Julianatoren iets gebruikt en vermaakten allen zich in de speeltuin Op de terug weg werd nog enige tijd verpoosd te Loenen. Via Arnhem. Ooster beek. Renkum werd Hoevelaken weer bereikt. COLLECTE KLEUTERSCHOOL Voor de Chr. Kleuterschool werd in de Ned. Herv. Kerk een collecte gehouden waarvan de opbrengst was f 109. AMSTERDAM Woensdagmor gen is in de Bilderdijkstraat de 50- jarige motorrijder J H Janmaat uit Alphen aan de Rijn tegen een vrachtauto gereden De man was vrijwel onmiddellijk dood. Een tijd om nooit Heri n n eri ngen De heer J. Pot niet Bot. zoals wij gisteren abusievelijk meld den), oud-leerling van de Han delsschool in de jaren 1931'36, haalt nop enkele herinneringen op uit zijn tijd. Er is ook zoveel gebeurd in dat tijdvak, dat hij het niet b\j één artikel kon la ten Handelsscholteren van nu zullen het zeker interessant vin den en de leerlingen van „toen", die gnuiven Uit die „pocie, ouwe tijd", toen de scholieren van de Handels school de beroemde Brulboei- revue's" opvoerden. te vergeten De alom bekende, onlangs over leden. Ko Jagtenberg zon op een goede dag op een reclame-middel voor zijn ijs en vroeg terloops ad vies aan het Bestuur van de Han- delsschool-Vrijgezellenclub. Nu wil de het toeval, dat dezelfde avond een gondelvaart gehouden zou worden t.g.v. de verjaardag van Prins Bernhard. Ko werd het plan voorgelegd, per bootje die reclame te gaan voeren. Kosten: een (vol» emmertje ijsBest." zei Ko en wij aan de slag Boot gehuurd, kippenhok van mijn vader gesloopt izeer tot genoegen van de kippen», boot gehuurd, opgebouwd met het aldus verkregen gaas en planken, het totaal versierd met lampion nen en hei en wij 's avonds (alweer in een andere klederdracht) mee Ko rende langs de wal en vertelde iedereen die 't maar horen wou „Da's een reclame van mien". Als of men dat niet gemerkt had aan de enorme borden met slagzinnen, die het ijs van Ko prezen Bij het eindpunt aan de Wijcrsstraat sloeg een lampionnetje door een onverwachte manipulatie tegen de hei en in een minimum van tijd was alles één vlammenzee. Kapi tein Sloksnede gooide alles, behalve Van Schalk en mij overboord en toen reeds alle bootjes in veilige haven waren, zat onze boot muur vast geankerd aan het kippengaas Toen we de boot weer vlot kre gen. sloepen we alle drie als snoe ken overboord en kwamen tenslotte in het pikkedonker maar in de al lerbeste stemming op onze basis terug Menig Amersfoorter zal zich ook nog de „Brulboei"-boottocht per vrachtboot naar Amsterdam her inneren In het ruim speelde een goed orkest, er kon worden ge danst. er waren artisten enz Het zou een boekdeel kunnen vullen, deze tocht te beschrijven, die eerst omstreeks het nachtelijk uur ge ëindigd is EEN KALEIDOSCOOP Terwijl ik dit schrijf welt de ene herinnering na de andere op. Een kaleidoscoop van belevenissen, die Biljartfinale vijfde klas start vanavond Hedenavond zullen in café-res taurant „De Schouw" te Soest de finalisten van de vijfde klasse be ginnen met de eindstrijd om de kampioenstitel. Deze strijd zal tot Zondagavond duren waarna onmid dellijk de prijsuitreiking plaats zal vinden. WOUDENBERG Appelboom tweemaal in bloei In de tuin bij de heer E. Moes bergen aan de Koningslaan staat een appelboom, een Yello, die deze zomer voor de tweede maal goede vruchten levert. Toen de eerste vruchten begonnen te rijpen, begon de boom opnieuw te bloeien. Uit deze laatste bloesem hebben zich tal van goede vruchten ontwikkeld, die uitstekend smaken. De Valleiruiters Onze landelijke rijvereniging De Valleiruiters" kan nog steeds niet op dreef komen Waren „De Valleiruiters" voor de oorlog door het gehele land bekend als een ruiterclub. dio veel presteerde, thans worden „De Valleiruiters" niet meer genoemd. Naar we ver nemen heeft de instructeur M. Ver beek zijn ontslag genomen en in diens plaats is met algemene stem men benoemd W. C. Minnen. Het aarital leden is nog zeer behoorlijk. Moge de nieuwe instructeur er in slagen de vereniging weer oude glorie terug te brengen. GEVONDEN VOORWERPEN Gevonden: een lichtgroene dames regenjas, een bruine plastic regen jas. enig rijwielgereedschap. een bruine alpinomuts. een halsketting met hangertje. Inlichtingen bij de Rijkspolitie. GESLAAGD De heer A. W. Kelderman is aan de academie voor bouwkunst te Amsterdam geslaagd voor diploma HBO (hoger bouwkunst onder richt). Een sectie straaljagers is geland en de piloten brengen de Com mandant van de Vliegbases Soes terberg Overste A. P. M. v. Rooy verslag uit. (Eigen foto) ten, een viermotorige superfort- bommenwerper en ook nog een T 34, een Thunder jet". Kanon en camera Nu zult u van dit neerschieten in de kranten niets vernomen hebben en het is dan ook maar een fictief neerschieten geweest. Want in plaats van met de aan weerszijden van de neus bevestigde 20 mm ka nonnen „schieten" de piloten met hun in de neus van het toestel ge plaatste camera. De ontwikkelde en afgedraaide film moet dan het be wijs leveren, dat de tegenstander in derdaad zou zijn geraakt als het ka non was gebruikt. Zo moeten er, naar wij ergens opvingen, Dinsdag door jagers van Soesterberg zeven „vijandelijke" toestellen „neerge schoten" zijn. Op haar tocht kwam een der secties straaljagers tot vlak Mr F. C. A. EENHORST: Onderricht in talen en bedrijfseconomie is in huidige tijd zeer belangrijk (Van een onzer verslaggevers) „Wat de toekomst van de Handelsschool betreft, momenteel bestaat daar over een onzekere toestand, welke ten nauwste samenhangt met het onder wijsplan Rutten. waarin sprake is van een Algemene Middelbare School met 4-jarige opleiding. De vraag is: „Wat komt er nu terecht van de ontwerpnota, nu er voor Onderwas weer een nieuwe bewindsman is. wat houdt de nota In en in welke richting zal de A.M.S. zich bewegen." Een vaststaand feit Is. dat nu het lesprogramma van de Handelsdagschool met 4-jarige cursus niet tenvolle voldoet aan alle eisen, die het huidige bedrijfs leven stelt. Uitbreiding met een vijfde leerjaar, waarin vooral voor het talenonderwijs en het onderricht ln de moderne bedrijfseconomie een ruime plaats wordt Ingeruimd, is zeker geen overbodige luxe", aldus de wethou der van onderwijs, Mr F. C. A. Eenhorst met wie wij een onderhoud hadden naar aanleiding van het veertigjarig Jubileum van de Handelsschool. Nauw contact met bedrijfsleven Geschikt om ontzag in te boezemen (Van een onzer verslaggevers) SOESTERBERG Een maand of vier maakt men nu op de vlieg basis Soesterberg voor ae bewaking gebruik van honden. Dit systeem werkt voortreffelijk, vertelde ons de commandant van de vliegbasis, overste A. P. M. van Rooy. Het is een proef, die alleen op Soesterberg wordt genomen en die er misschien toe leiden kan. dat men zich ook op de andere vliegbases van hon den gaat bedienen. Niet alleen is de preventieve werking van deze Meneer Garrett demonstreert vrachtauto die de vreemdste capriolen maakt (Van een onzer verslaggevers) SOESTERBERG. Meneer P. C. Garrett, met wie wij Woensdag middag in café ,,'t Zwaantje" aan één tafeltje zaten, heeft de kaars rechte houding en de welonderhouden snor van een Engels officier Zijn naamkaartje vermeldt dan ook dat hij luitenant-kolonel in India is geweest; zijn postadres is trouwens nog steeds dat van een der grote officierenclubs aan de Condense Pall Mall. Maar een uniform met sterren en kleurige onderscheidingen draagt de heer Garrett nog slechts zelden. Zijn nieuwe beroepskleding bestaat uil niets anders dan een sneeuwwitte overall en een oude, verkleurde simpele, overigens legerbaret! De luitenant-kolonel uit het voor malige keizerrijk India is namelijk op het ogenblik verbonden aan de export-afdeling van het autocon cern, dat in de oorlog meer dan de helft van het aantal wagens voor het Britse leger leverde. Deze fa briek heeft nu een drietons-vracht- wagen ontworpen van twee weinig verschillende types. De een is voor burgergebruik, de andere voor mi litaire doeleinden, die immers het allerkrachtigste materieel vragen. De overeenkomst tussen beide wagens is echter zo groot, dat men in tijden van nood gemakkelijk van de vredesproductie geheel kan over schakelen naar de vervaardiging van wagens van het militaire type. „Bovendien", zo verzekerde de heer Garrett ons, „zal de burgerchauf feur, die dan in het leger achter het stuur van zo'n zelfde wagen komt, direct weten hoe hij het ding rijden moet". Met deze en vele andere argu menten in het hoofd en wat nette kleren in een koffertje maakt hij op het ogenblik in zo'n bakbeest van een drietonner een rondreis door de West-Europese landen om er de burgerlijke en militaire over heden en de leiders van grote be drijven voor de enorme, vierwie lige krachtpatser te winnen. Woensdagmiddag was er een ge zelschap Nederlandse deskun digen uitgenodigd voor een demon stratie. De heren hebben hoofd schuddend naar de capriolen van de MXX-666 en zijn overmoedig glimlachende bestuurder staan kij ken, daar in het onbegaanbare ge bied aan de grens van het vlieg veld Soesterberg. Dat ze meteen maar zaken heb ben gedaan met de al even verge noegde importeur geloven we niet. Enfin, daar zal de heer Garrett te gelegenertijd uit Londen wel van horen, wanneer hij ergens in 't Zuiden voor weer andere ogen zijn wagen over rulle, steile zandwe gen naar een heuveltop heeft ge voerd. bewaking groot, omdat een hond bij voorbaat altijd meer angst inboe zemt dan een man, maar bovendien is een hond door zijn fijne zintui gen een geboren waker en speur der, hetgeen bij de patrouilles al herhaaldelijk van groot nut is ge bleken. Daar komt bij, dat men door de inschakeling van honden aanmerkelijk minder manschappen voor de bewaking nodig heeft. Er zijn op Soesterberg momen teel zeven honden. Elke nond heeft zijn eigen baas, die met het dier kan doen en laten wat hij wil. Dat laatste vereist geduld, tact en nog veel eigenschappen meer. die ma ken dat het nog moeilijker is de goede mannen voor de honden te vinden dan de goede honden zelf. De dieren worden betrokken van de school voor politiehonden te Den Haag, waar ze volledig afge richt worden. Ze gaan regelmatig met hun baas op patrouille, vooral naar de wat afgelegen stille ter reinen en worden in de nacht ook voor de bewaking der vliegtuigen gebruikt. We hebben de dieren in hun hokken en ook bij hun werk gade geslagen. Het zijn zonder uitzonde ring prachtige, forse, vurige die ren, bouviers of herders, die woest blaffend tegen het gaas van hun hok opsprongen toen wij naderden maar even later, toen hun baas was gearriveerd, stil als een lam naar buiten kwamen en aan zijn voeten gingen liggen. Het zijn „knapen" van honden, die bewa kers van Soesterberg, wel geschikt om ontzag in te boezemen. Dat is trouwens ook de bedoeling. De honden van de Vliegbases Soesterberg worden ook by de be waking der straaljagers ingescha keld. (Eigen foto) „Hoe ziet u de taak van de Han delsschool?" „De Handelsschool", aldus de wet houder. „moeten we in de eerste plaats zien als een onderwijsinstel ling, wier streven er op gericht is de jonge mensen zoveel mogelijk „klaar te stomen" voor het bedrijfsleven in alle sectoren. Daarom is ook het les programma volledig ingesteld op de behoefte van het bedrijfsleven, waar mee de school dan ook voortdurend contact heeft." „Heeft dit contact altijd bestaan?" „Zeker, in dit opzicht is de oud directeur. de heer J Peper altijd zeer actief geweest en ook zijn opvolger, de huidige directeur, de heer K Bou- ma gaat op dezelfde weg voort. In de colleges van gecommitteerden heb ben steeds bekende persoonlijkheden uit het bedrijfsleven zitting. Dit con tact. waaraan ook de leraren actief deel hebben, heeft in de loop der tij den zijn nut zeker bewezen." „Acht u een vierjarige opleiding, zoals nu gegeven wordt, voldoende in de huidige tijd." „Dat na 1934 de „kop" van de Han delsschool werd afgehaald, een ge volg van bezuinigingsmaatregelen, betreur ik ten zeerste. De gevolgen van het laten vervallen van het vijf de leerjaar zijn niet uitgebleven en doen zich vooral nu gelden. Immers de moderne bedrijfsadministratie neemt een steeds groter vlucht en het talenonderwijs komt hoe langer hoe meer in de belangstelling te staan door de uitbreiding van de export. Speciaal voor deze onderdelen zou een vijfde leerjaar zeer gewenst zijn. Dan worden de leerlingen beter voorbereid en zijn meer waard voor het bedrijfsleven. Ditzelfde geldt voor de 3-jarige Handelsavondschool. Ook hier zou het invoeren van een vijfjarige cur sus een flinke verbetering betekenen. Je kunt dan de jonge mensen veel meer mee geven .Ziet u het zo. dat deze doelstellin gen op korte termijn verwezenlijkt kunnen worden „Op korte termijn zeker niet. We zitten in de eerste plaats nog met het onderwijsplan Rutten. dat een Alge mene Middelbare School beoogt en wat de uitwerking daarvan zal zijn is nog niet te voorzien." „Ligt hier een taak voor de ge meente om de Handelsdagschool en event de avondschool uit te breiden en wel zodanig, dat het lesprogram ma volledig aansluit bij de eisen, die tegenwoordig gesteld worden?" „Omdat de Handelsschool een ge meentelijke instelling is. zou ik zeg gen dat in dit oDzicht de plaatselijke overheid een taak te vervullen heeft, maar ook., het bedrijfsleven zelf, omdat dit toch uiteindelijk het mees te belang erbij heeft, dat er een on derwijsinrichting bestaat, die de jon ge mensen bij wijze van spreken „kant en klaar" aflevert. Natuurlijk spelen bij al deze overwegingen de financiën de hoofdrol en dan kan ook het bedrijfsleven de gemeente hierbij aanzienlijk helpen." „Hoe is uw mening over de Han delsschool. zoals die nu reilt en zeilt". „Buiten de genoemde bezwaren, Mr F. C. A. EENHORST waar uiteraard directeur, leraren en de gemeente weinig of niets aan kun nen doen. ben ik over de Amers- foortse Handelsschool als zodanig zeer tevreden, enthousiast zelfs. Amersfoort trekt steeds meer han delsbedrijven aan en daarom wordt de belangstelling voor en de beteke nis van de Handelsschool steeds gro ter. Zoals gezegd, bepaalde aspecten komen nog niet ten volle tot hun recht, maar m.l. zal daaraan in de nabije toekomst wel de nodige aan dacht besteed worden." „En tenslotte, hoe staat het met de eventuele verhuizing?" „Zoals u weet, is dat voorlopig af- gekitst, waardoor dus wel gebleken is. dat de Raad een open oog heeft gehad voor de belangen van de Han delsschool Nu is er weinig te zeggen, omdat niet zeker is, in welke banen in de toekomst de school zal worden geleid. In ieder geval is het zo, dat men bij een event, uitbreiding op kleine schaal nog niet direct „vast" zit Voor mij staat wel vast. dat de Handelsschool ook in de toekomst een onmisbare onderwijsinstelling voor Amersfoort zal blijven." je nóóit vergeet. Je beleefde re in een (op studeren na) zorgeloze tijd, (Lieftinck was voor ons nog onbekend!). Ik zie nog die Pinda-Chinees, u weet wel: er liepen tientallen met pinda-pinda in broodtrommels te venten in die tyd. door de poort van de fietsenstalling sluipen en op de binnenplaats voor het raam van onze klas met een brede grijns zijn waren aanprijzend Een heer lijke afwisseling voor ons (zaten midden in een moeilijke repetitie). De leraar trachtte hem met een zoet lijntje weg te krijgen en ein delijk lukte dat. Wij maakten toen de première mee van de aller nieuwe Chinese vloeken Of die keer, dat wij tegen het verbod van een leraar in in de pauze ijs kochten van een ijscoboer, die zich verdekt in de struiken had opgesteld ..Toevallig" bleef een leraar na de inkoop achter ons lo pen. Wij ons ijsje in onze hand en die hand in de broekzak. En zo ging het door tot in de klas en daar durfden we het lekkers niet meer tevoorschijn te halen. U be grijpt, waar al die plasjes onder de bank vandaan kwamen Ik zie nóg de klasgenoot, die sa men met mij moest nablijven en heel toepasselijk ging zingen „Lass mich nicht lönger weilen" uit de serenade van „Don Juan". De le raar vond dat zingen mooi. bleek dit lied zelf ook wel eens te ple gen Laten ze nu samen een duet gevormd hebben Sportief of niet? De aandachtige lezer zal zich af vragen „Hebben jullie ook wel eens gestudeerd?" Nou en of. Maar we moesten al die spanning afreageren. Dat ligt voor de hand. Toen we het einddiploma in de zak hadden, werd er collectief gefuifd, uit sluitend met haring, ijs en tot slot een door ons zelf uitgevonden spel: rugby-tennis. Als ik daór nog aan denk! Maar ook zij die gezakt wa ren, werden niet vergeten. Wij huurden een Jan Plezier af en maakten een vrolijke rytocht niet hen, om ze over de narigheid heen te helpen. De Handelsschoolhij gaf ons de mooiste herinneringen Maar ook de kennis, om iets in deze in gewikkelde maatschappij te berei ken. De salarissen waren voor ons in die tijd zo omstreeks 25.— m de maand. Maar toen sprak men an crisis De oud-leerlingen heb ben allen hun weg gevonden en werden daarbij niet zelden gesteund door de medewerking van „Do Baas" Over enkele jaren gaan mijn jongens ook naar de Handelsschool. Hoe zullen zij bij een volgend ju bileum schrijven over hun beleve nissen? Wij zullen ze voorhouden, nette jongens te worden, en zo min mogelijk kattekwaad uit te halen. Of vindt u dat. na lezing van dit epistel, onbillij^ J POT (oud-leerlJng) „HET ATTIJD NIEUWE BOEK DrKeulen zal opening verrichten In de St. Joriskerk zal van Dins dag 23 Sept. tot en met Vrijdag 26 Sept. het Nederlands Bijbelgenoot schap onder de titel „Het altijd nieuwe boek" een bybeltentoonstel- ling organiseren. Dikwijls was een bijbeltentoon stelling niet meer dan een aantal biibels uit vele tijden en in vele talen, in volgorde uitgestald. Maar voor deze tentoonstelling zijn de meest moderne expositiemiddelen toegepast Prachtige stands zijn samenge steld, waarbij men door een druk op de electrische knop antwoord krijgt op vele vragen. Een wereld kaart, geschilderd met lichtgevende verf, geeft een indrukwekkend beeld van de bijbelvoorziemng over de wereld. Men kan er horen, hoe de pro fessoren in de grote zaal van het Bijbelhuis m Amsterdam bezig zijn met het vertaalwerk. Dit overleg is op grammofoonplaten vastgelegd en wordt op de tentoonstelling ten gehore gebracht. Men kan er de Nieuwe Vertaling van één der bij belboeken zien in 10 verschillende stadia. Voorts zal iedere avond geduren de een kwartier één der plaatselijke predikanten een causerie houden over een onderwerp, dat betrekking heeft op de Bijbel, terwijl elke avond om 8 30 uur een filmstrook zal worden vertoond en toegelicht over de Nieuwe Bijbelvertaling De stands zijn om. gewijd aan de bybel in grondtaal en handschrift, oude Nederlandse bijbels, de Frie se Bijbel en de bijbelvoorziening van Indonesië. Natuurlijk is er ook een uitgebreide verkoopstand aanwezig. waar de bijbel in vele talen, prijzen en formaten verkrijgbaar is. Ook is er in een stille hoek van de ten toonstelling een bijbel-leestafel op gesteld, waar men bijbels en uit gaven over de bijbel vindt om t« raadplegen. Tenslotte nog de vermelding, dat er een aparte stand wordt verzorgd door het Informatiebureau voor Bij bels Beeldmateriaal (platen, land kaarten, tekstjes, filmstroken, films, flanelbord, enz.), waar zij. die op dit gebied voor school, Zondags school, catechisatie en gezin inlich tingen wensen, terecht kunnen. Dinsdagavond om 20 uur zal de voorzitter aan de plaatselijke afde ling van het Nederlands Bijbelge nootschap. dr B Keulen de tentoon stelling officieel openen. LEUSDEN BURGERLIJKE STAND Geboren: Gijsberta Johanna, d v. A. v. d. Berg en G. Berg Getrouwd: Barend van Egdom, oud 28 jaar en Geertje van Beek, oud 23 jaar. Cornells W. M. van der Weijden. oud 28 jaar en Johan na van Eijden. oud 26 jaar. Overleden' Evert Kamerbeek, oud 89 jaar. weduwnaar van J. Blom. STOUTENBURG Geboren Petrus Henrlcus, z v. W. J Lammers en M J van Nimwe- gen. Elberius Wilhelmus, z. v. J. v. d Akker en B. van Doornik. Johannes Adrianus, z. v. W A. van Dijk en M H. v. d. Berg Marlus Antonius, z. v. W. A. van Dijk en M H. v. d. Berg. Maria. d. v. W. G. Tolboom en E. Kaas. Gijsbertus Elbertus. z. v. J. van Houten en J. Huurdeman. Overleden: Wouter Verhoef, oud 76 jaar; Martha van Burgsteden, oud 83 jaar, weduwe van W. Kuljer.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 5