DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Finse schuld aan Rusland gedelgd Enorm Amerikaans vliegveld verrijst aan Noordpool Tilburgs gezin woont onder blote hemel Inbreker vóór inbraak door maat verklikt Werk buitenslands belast Tweede Kamerleden zwaar Duit se hulde voor onze luchtmachtmannen Finnen betaalden in tien jaar 570 millioen dollar MacCarthy probeert Stevenson verdacht te maken Tien weken op straat; voor drie personen geen huis beschikbaar Strijd tegen vorst en tijd kost 263 millioen dollar Byrnes kiest zijde van Eisenhower Nederlandse zeelui in Mexico zijn vrijgelaten Politie besloot dat het zaakje tóch maar moest doorgaan Nederlandse Gloster neergestort bij Leuven Gevangenisoproer in Helsinki: één dode 12e Jaargang, no. 221 Vrijdag 19 September 1952 Opgericht door de Stichting ..Het Parool" - Giro 510330 Bank Rotterdamschc Bank - Postbus 9 - Abonnements prijs 47 cent p. w. of 6.05 p. kw. Losse pummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckacrtlaan 7. Amersfoort Telefoon redactie 4291 Telefoon administratie 6235" HOOFDREDACTEUR: TJ. DE BOORDER (Van onze correspondent) KOPENHAGEN. Het was Donderdag voor Finland een gedenkwaardige dag. De oorlogsschadevergoeding, die Sowjet- Rusland van het land geëist had, is volledig afbetaald. Acht jaar lang heeft deze tien procent van de staatsuitgaven uitge maakt. Bij de wapenstilstand werd van Finland oorspronkelijk een schadevergoeding geëist van driehonderd millioen dollar, te leveren in goederen, doch aangezien het prijsniveau slechts met 10 tot 15 procent boven dat van 1938 verhoogd werd en sedertdien geen wijziging meer onderging, is het bedrag in wer kelijkheid veel hoger, hoewel de Russen in 1948 de helft van wat toen nog resteerde afschreven en 73,5 millioen dollar re ductie gaven. Volgens de huidige dollarkoers moet het totaal bedrag, dat Finland betaald heeft, op circa 570 millioen dollar worden geschat. De Russen verlangden vanaf het eerste moment levering van metaal waren. in totaal 72 procent van alle goederen, ofschoon Finland voor de oorlog voornamelijk een hout-expor terend land was. De Finnen waren dan ook genoodzaakt een eigen me- PHOENIX. De republikeinse Amerikaanse senator MacCarthy heeft verklaard, dat op het ogen blik een onderzoek wordt ingesteld naar de aard der betrekkingen, die bestonden tussen de democratische prcsidentscandidaat Stevenson en Alger Hiss, die indertüd werd ver oordeeld tot vijf jaar gevangenis straf. (Hiss, een voormalige hoge func tionaris van het ministerie van Buitenlandse Zaken, was beschul digd van meineed, nadat hij had ontkend dienstgeheimen aan de Russen te hebben uitgeleverd. Tij dens het proces getuigde Steven son ten gunste van Hiss). MacCarthy verklaarde er op te rekenen voor de maand November j (4 November worden de presidents verkiezingen gehouden) het resul taat van het onderzoek bekend te kunnen maken. Velen, in het bijzonder president Truman en gouverneur Stevenson, hebben in het verleden senator Mac Carthy aangevallen, omdat zij diens methoden een gevaar voor de grondwettelijke vorm van de Ame rikaanse regering achten. taaiindustrie op te bouwen en ook de scheepsbouw-industrie werd zoda nig uitgebreid, dat zij zesmaal zo groot werd als voor de oorlog. Een omvangrijke invoer van grondstof fen was noodzakelijk. Deze werd echter door dollarcredieten uit de Verenigde Staten en Zweden verge makkelijkt. Ter gelegenheid van de laatste af lossing van de oorlogsschade heeft de regering een groot feest op touw gezet, dat op 23 September in Helsin ki zal plaats vinden en waaraan ook de Russische minister van Buiten landse Handel op uitnodiging van de Finse regering zal deelnemen. I - -*»- ..Èk. (Van onze correspondent) TILBU RG. Midden in Tilburg leeft een gezin vandaag precies tien weken op straat. Tegen een huis aan de UYichmanstraat heeft de man, P. Versluis, een paar planken gezet en daarboven een zeildoek gespannen. Onder deze zelfgemaak te tent woont en slaapt het gezin Versluis, dat bestaat uit man, vrouw cn een kind. Zeventig dagen geleden werd dit I kleine gezin op straat gezet, omdat I de moeder van de man. bij wie h vijf jaa/ lang inwoonde, ouder en Een Amerikaans schip met voer tuigen nadert de kust van Groen land. waar een enorm vlliegveld verrijst. Dag en nacht- rollen bulldozers en auto's langs de wegen, terwijl enige duizenden arbeiders in koortsachtig tempo startbanen en hangars bouwen. Besprekingen over het bietenvervoer (Van onze correspondent) GRONINGEN. De Stichting Ne derlandse Particuliere Binnenvaart heeft van het ministerie van Ver keer en Waterstaat bericht ontvan gen. dat er zeer waarschijnlijk heden een bespreking zou worden gehou den tussen de suikerfabrikanten en de Stichting om te trachten de be staande moeilijkheden bij het bie tenvervoer uit de weg te ruimen. THULE. De Ver. Staten hebben de geheimhouding omtrent de fantas tische Poolluchtbasls op Groenland gedeeltelijk prijsgegeven cn onthuld, dat straaljagers het nog niet voltooide vliegveld reeds gebruiken. Het vlieg veld met inbegrip van het terrein waar de installaties zijn gebouwd, beslaat ongeveer 36.000 h.a. Het is amphithcatergcwijze gebouwd, in dc rug afge sloten door dc rand van het Groenlandse üsplateau en aan de voorkant door een fjord. Het vliegveld zelf. waarvan dc afmetingen geheim zpn. is groot genoeg voor de grootste strategische bommenwerpers of voor de snelste straaljagers, die thans bestaan of nog gebouwd zullen worden. Do aanleg heeft 263 millioen dollar gekost. Een 400 meter hoge radiotoren priemt de Poollucht in om de basis in contact te houden met het opper bevel te Washington en met andere schakels in de Amerikaanse defen sieketen. Ofschoon de bulldozers, in wolken stof gehuld, nog aan het werk zijn en zwermen arbeiders nog aan de hangars bouwen, is het vliegveld toch reeds klaar om het hoofd te bie- COLUMBIA. Gouverneur Byr nes. die minister van Buitenlandse Zaken in het kabinet van president Truman is geweest, hoeft Donder dagavond bekend gemaakt, dat hij zün stem zal uitbrengen op Eisen hower, de republikeinse candidaat voor het presidentschap der Ver. Staten. De gouverneur, die zijn gehele leven democraat geweest is. legde de verklaring af op een persconfe rentie. Byrnes verklaarde op 6 Augustus tijdens een zitting van de democratische conventie van South Carolina, dat hij zijn stem zou uit brengen op de democratische can didaat. gouverneur Stevenson. Hij zei zich toen echter het recht voor behouden te hebben zijn mening te wijzigen in het licht van de ont wikkeling der campagne. Russisch veto over Japans toelating NEW YORK. De Sowjet-Unie heeft haar veto uitgesproken over toelating van Japan tot de V.N. Dc andere tien leden van de Veilig heidsraad spraken zich voor toela ting van Japan uit. Malik heeft thans voor de 53ste keer van haar recht van veto ge bruik gemaakt. Vervolgens ging de Veiligheidsraad over tot behandeling van dc aanvragen van Vietnam. Cambodja en Laos. Nadat de afge vaardigden van Frankrijk, Grieken land, Nederla n,.d en Engeland zich voor toelating hadden uitge sproken weid de vergadering ver daagd. den aan een luchtaanval op de Ver. Staten, welke eventueel via het Poolgebied zou worden ondernomen. Er wordt in een razend tempo ge werkt om klaar te komen voor de winter inzet. Een week geleden be stond alleen nog maar de naakte fundering van een der hangars. Het bouwen hier in het hoge Noor den is een nachtmerrie voor de inge nieurs. Daar is allereerst de perma- Prinses Wilhelmina bracht Woens dag een kort onofficieel bezoek aan Leeuwarden, waar zij het koor van de Grote Kerk bezichtigde. Ter begroeting waren oa. aanwe zig, de Commissaris der Koningin in de provincie Friesland, mr H. P. Linthorst Homan, oud-Commis saris der Koningin mr P. A. V. Baron van Harinxsma thoe Sloo- tcn, de kabinetschef van de Com missaris der Koningin mr G. F. W. Hartung, de burgemeester van Leeuwarden, mr A. A AI. van der Meuten, ir J J. M. Vigter, ir D. S. Visser en enige kerkvoogden der Ned Herv. Gemeente. MEXICO CITY. De drie Neder landse matrozen, die twee maanden in Mexico gevangen gehouden zijn in verband met de dood van een Cubaanse verstekeling zijn Donder dag vrijgelaten. De drie opvarenden van de „Alblasserdijk". Johannes dc Haas en Willem Pijperschoot uit Rotter dam en Hendrikus Wagemakers uit Voorburg zullen met het volgende schip van de HollandAmerika Lijn naar Nederland terugkeren. HAARLEM. De Haarlemse officier van justitie, mr B. van den Burg. heeft een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van tien jaar en acht maanden (de hoogste straf in dergelijke gevallen) geëist tegen de 62-jarige Haarlem se transportarbeider T. C., die in de nacht van 4 op 5 April, samen met ccn zeker S.. gepoogd heeft een overval te plegen op een oude boer in de Haarlemmermeer. De zaak had een ietwat merkwaar- Voorts bestreed zij de tenlasteleg- dig karakter, omdat S. met wie I ging van diefstal in vereniging door Jhr Ruys de Beerenbrouck weer lid Tweede Kamer DEN HAAG. De heer H M. J. Bassen (KVJ) uit Heerlen heeft zijn benoeming tot lid van de Tweede Kamer niet aangenomen. Het Centraal Stembureau heeft thans jhr mr G. A. M J. Ruys dc Beerenbrouck uit Born benoemd tot lid der Tweede Kamer. De heer Ruys de Beerenbrouck. die vroeger reeds deel heeft uit gemaakt van de Tweede Kamer, is thans lid van de Eerste Kamer. Mr Kortenhorst uit zijn bezorgdheid (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Mr. L. G. Korten horst (KVP) heeft het voorzitter schap der Tweede Kamer Donder dagmiddag weer aanvaar:! met een rede. waarin hij zijn bezorgdheid uitsprak over de situatie, zoals die is ontstaan na de verwerping, door de Eerste Kamer van het voorstel tot uitbreiding van het ledental der Tweede Kamer Hij wees er op hoe moeilij'.- het allang is voor Kamer loden om conferenties in het buiten land bij te wonen, in verband met hun werkzaamheden hier. Tot dusver stokte het contact tus sen de Kamer en de minister van Buitenlandse Zaken over diens be leid wel eens wegens zijn verblijf buitenslands In deze leemte is nu voorzien, doordat de wens naar een tweehoofdige leiding op het depar tement van Buitenlandse Zaken is ingewilligd. Doch zullen voortaan de Kamerleden de commissiesverga deringen wel geregeld kunnen bij wonen. nu de internationale ontwik keling steeds hogere eisen stelt? Mr. Kortenhorst achtte de tijd geko men om het sinds lang aanhangige voor stel v d Goes (P.v.d-A.) nopens de werkmethode der Kamer af te doen Hij drong er op aan, dat gepoogd zou wor den de omvang van de voorlopige ver slagen over de begroting 1953 tol de helft, vergeleken bij vorig jaar. terug te brengen, zodat het zwaartepunt zou worden verlegd van de schriftelijke naar de openbare behandeling. Deze wens uitte hij. opdat dc kracht proef van vorig jaar. toen de begroting vóór Kerstmis werd afgehandeld, zou kunnen worden herhaald. Geheel zeker was hij daaromtrent echter niet, omdat het de vraag is of de nieuwe ministers al zó gauw ingewerkt zullen zijn C. de diefstal beraamde en ook ging plegen het hele geval van te vo- ten bij de politie kwam verraden, omdat hij aldus de officier van justitie er niets voor voelde be trokken te worden in een zaak. waarin zeker moord en doodslag zouden moeten plaatsvinden. Men besloot de inbraak te laten doorgaan om C. te kunnen grijpen Zo kwam het. dat S. bij de voorbereidingen comedie speelde en C. zich. toen hij de deur van de boerderij forceerde, een weg baande naar drie rijkspoli tiemannen. die binnen al enige uren op hem zaten te wachten. Bij de worsteling die volgde, sloeg C een der agenten met een koevoet zodanig op het hoofd, dat hij gewond werd. De raadsvrouwe van C. vond dat de „verklikker" niet bepaald een nobele rol had gespeeld. Dat hij zich uit echte burgerzin tot de politie had gewend, kon zij niet aannemen. Franco's eisen door Amerika verworpen NEW YORK. Amerikaanse di plomatieke functionarissen hebben verklaard een rcdelyk vertrouwen te hebben, dat „de Verenigde Staten uiteindelijk in Spanje vloot- en luchtbases zullen verwerven, doch niet op de door generaal Franco ge stelde voorwaarden." Zij verklaar den. dat Franco's jongste voorwaar den waren verworpen. Deze verwerping beschouwden de ministeries van Buitenlandse Zaken en Defensie als een phase van de onderhandelingen, die sedert Maart worden gevoerd. Volgens sommige functionarissen zou uit Spaanse reacties zijn gebleken, dat de oorspronkelijke voorwaarden niet als definitief waren bedoeld en ge wijzigd zouden kunnen worden. middel van geweldpleging sprak Ju ridisch kan men niet zoggen, dat C. en S. in vereniging handelden met geheel andere oogmerken. In een der zakken van C. werd een geopend knipmes gevonden De raadsvrouwe merkte op. dat dit er volgens zijn zeggen door S. moet zijn ingestopt. Zij drong op vrijspraak aan. De rechtbank zal 2 October uit spraak doen. nent bevroren grond, zo hard als een rots. tot 500 meter diep onder de op pervlakte. Een startbaan, die aangelegd zou worden bovenop de nu eens bevro ren, dan weer ontdooide opperlaag zou in de toendra wegzinken. Daar om wordt er tot 2 meter diep gegra ven, dan wordt dit opgevuld met la gen rotssteen en kiezel, die niet kun nen bevriezen, en daarop komt ten slotte de toplaag Dit kost veel geld en tijd. De gebouwen moeten zo gebouwd worden van aluminium en speciaal beschot dat de Poolkou er niet kan binnendringen. Het zijn ..binnenste buiten ijskasten". In totaal is tot nu toe 260.000 ton materiaal aangekomen in een spe ciaal aangelegde haven, welke sche pen van 11 000 ton kan ontvangen. Toen de zeeweg door het ijs was af gesloten, werd het materiaal via een luchtbrug uit de Ver. Staten aange voerd. Een woordvoerder van dc Scandi navian Airlines System heeft beves tigd, dat de maatschappij van plan is regelmatige vluchten via de Noord pool te gaan uitvoeren. Hij vertelde, dat met de Amerikaanse militaire autoriteiten onderhandeld wordt over het gebruik van Thule voor het com merciële luchtverkeer Piloot verongelukt LEUVEN. Een Nederlandse Glos- ster-Metcor is Donderdagmorgen in de lucht ontploft en in drie stukken bij het dorpje Ottcnburg (België) omlaaggcstort. De 32-jarige reserve sergeant-vlieger I. dc Kat uit Rot terdam is by dit ongeval om het leven gekomen. De verongelukte Gloster maakte deel uit van een formatie v^n drie straaljagers, die was opgestegen van het vliegveld Soestcrberg. Sergeant De Kat was ongehuwd. V anavond radiorede over emigratie naar Australië DEN HAAG. De commissaris voor de emigratie, mr ir B. W. Haveman. zal vanavond van 19.10 tot 19 30 over Hilversum II spre ken over de stand van zaken bij de Nederlandse emigratie naar Australië. >CPN-ers in Noordbroek niet gebrand op het raadlidmaatschap NOORDBROEK. In de raad der Groningse gemeente Noordbroek doet zich de merkwaardige situatie voor. dat een fractie de haar toeko mende plaats niet kan vervullen doordat alle candidaten. die in een ontstane vacature zijn benoemd, deze benoeming niet wensen te ac cepteren Het betreft hier de lijst van de communisten Het gevolg hiervan is. dat dc C P.N., die in de periode van 19461949 zelfs een wethouders zetel bezat, en bij de laatste verkie zing geen stemmenverlies leed in deze gemeente, niet meer in de raad is vertegenwoordigd. De opengeval len plaats zal worden toegekend aan Gemeentebelangen. ziekelijker werd. Ze moest een eigen kamer hebben en zedoende was er voor haar zoon. haar schoondochter en een kleinkind geen plaats meer in huis. dat hele maal niet op inwoning is berekend. Vijf jaar lang heeft het echtpaar Versluis ccn kamer in die woning moeten delen met de zusters van de man en vijf jaar lang is dat goed gegaan, zelfs toen het kind gebo ren werd. Dc vrouw, die toen een zware operatic moest ondergaan, kreeg de raad van de vrouwenarts om op haar zelf te passen. Het 'olecf dus by één kind. Daarom ko men zij niet in aanmerking voor c>i eigen woning. Precies zeventig dagen geleden heeft deze familie het huis verla ten om in dezelfde straat onder de blote hemel te gaan wonen. Toen men by de gemeente om raad ging vragen kon men het gezin niet hel pen. Dc man vroeg toen ten einde raad of hij dan voorlopig op ccn grasveldje langs die weg een houten keetje zou mogen opslaan Maar ook dat werd geweigerd, omdat hier- bu de bouwverordening en zo komt kijken. Toen hij de gemeente-ambtenaren verleide, dat hij al weken op str?#t leefde en onder een zeildoek moest slapen, kreeg hij ten antwoord, dat hij blij mocht zijn en dat dit oog luikend werd toegelaten De man vroeg een onderhoud aan bij dc bur gemeester. maar hij werd ni'et te woord gestaan. Gelukkig kunnen zij bij dc „buren" van hun armzalig tentje hun eten koken. Maar voor de rest is ook in dat huis geen plaats Onder een paar golfplaten heeft Versluis zijn meu bels opgeslagen. Als hij aan het werk is. is zijn vrouw wel genood zaakt, dc hele dag buiten te blijven zitten met haar kind om op dc spul len te passen! Geen CPN-er meer in Kamercommissie voor de industrie (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft Donderdagmiddag met 56 tegen één stem besloten dat. in tegenstel ling tot vorig jaar. géén vertegen woordiger van de C P N. zal worden benoemd in de vaste Kamercommis sie voor de industrie. Volgens de voorzitter van deze commissie, de heer v d. Born, zou zijn gebleken, dat in het overleg met het bedrijfsleven vertrouwelijke mededelingen niet werden gedaan, omdat een communist in die com missie zitting had. De meerderheid van de commissie meende, dat het goede overleg hierdoor werd ge schaad. HELSINKI. In dc centrale ge vangenis van Helsinki is Donderdag 'n oproer onder de gevangenen uit gebroken, die in de werkplaats van de gevangenis bezig waren. Zy stormden op de bewakers af en vie len hen aan met verschillende soor ten wapens. Een bewaker werd ge dood en verscheidene anderen lie pen verwondingen op. Twee van hen werden door bijlslagen aan het hoofd verwond. Sterke politic-afde lingen spoedden 2.ich naar dc ge vangenis om de bewakers in hun strijd bij te staan. Twee gevangenen slaagden er in uit de gevangenis te ontkomen, maar zij werden door de achtervolgende politic aangeschoten, gegrepen en naar 't Rodekruishos- pitaal van de Finse hoofdstad ge bracht. Ook hcfschroefvlicgtuigen ope- ren in 't Noordpoolgebied, waar met man en macht wordt ge werkt aan de enorme Ameri kaanse vliegbasis. Het toestel te kent zich scherp af tegen de ko lossale ijsberg op de achtergrond. Duitser gaat zoeken naar Schat van Mussolini KEULEN. De 34-jarige Duitser Nagel is van plan te trachten de schat van Mussolini te bergen, die Duitse soldaten volgens hem in het Comomeer in Noord-ltalië hebben laten zinken. Nagel, een voormalig onderofficier bij de Duitse lucht macht, verklaarde aanwezig te zijn geweest, toen soldaten op bevel van Mussolini kisten met goud en juwe len van de wal af m het water wierpen. Hij meent, dat hij zich dc plaats, waar de schat zonk, wel zal kunnen herinneren, als hij eenmaal ter plaatse zal zijn RUSTIG FRONT BIJ ..HOLD FAST Dorpelingen jagen koeien even weg als kleine Austertjes starten (Van een onzer verslaggevers) BERGELER. WÜ waren gistermiddag nog geen vyf minuten op het weitje, dat de vliegbasis is geworden voor vyf Nederlandse Austers van het verkenningssquadron, toen tot ieders verbazing een grote Duitse auto statig het veld op kwam rijden. Het bleek dc brandweercommandant van Bergcler te zijn. die de Nederlandse militairen twee flessen brandewyn kwam aan bieden. Want Woensdagavond is een grote boerderij in Bergeler in brand geraakt en slechts aan de medewerking van de Nederlanders was het te danken dat het grote gebouw niet helemaal is uitgebrand. De plaatsciyko I kranten wudden grote stukken aan de behulpzaamheid van de lucht machtmannen. Uitvoer slachtvarkens naar Duitsland weer mogelijk BONN. De West-Duitse invoer- commissie heeft Donderdag de in voer uit Nederland toegestaan van levende slachtvarkens tot een be drag van vier millioen d.m en van rugspek tot een bedrag van twee millioen d.m. Aanhoudend koud Van Vrijdagavond tot Zaterdagavond: Vannacht tn het binnenland hier en daar mistbanken en plaatselijk nachtvorst, overigens wisselend bewolkt met enkele buien en morgen overdag ongeveer de zelfde temperatuur als vandaag. .Matige tot zwakke wind uit uit eenlopende richtingen. 20 Sept. Zon op 6 u 22 m onder 18 u 43 m. Maan op 7 u 44 m on der 18 u 37 m. HET WEER VAN VANMORGEN 7 UUR Max temp Neersl Station Weer Wind m/s Gisteren in 24 ii. Oslo Zw. hew. N 3 13 C 0 mm Stockholm Zw bcw. N. 2 15 0 Helsinki Zw. bew O ZO 5 13 19 Edinburgh Zw. bew. Windstil 10 0.5 Londen Zw. bew. Windstil 13 0 Kopenhagen Onbew. W Z.W. 3 14 0 Amsterdam Regenbui Regen v Z.W 1 12 18 Zurich N N W. 5 16 8 Locarno Zw bew. Windstil 19 Gcnève Regenbui Windstil 18 2 Parijs Zw. bew. W. 1 15 0.2 Bordeaux Regenbui Windstil 19 0.1 Nice Zw. bew. W. 2 24 0 Berlijn Regen W. 2 14 0.1 Frankfurt Licht bcw N.W 2 14 5 MUnchen Regen N.N.W. 2 16 5 Wenen Regen Windstil 22 0.4 Luxemburg Regen Z.W. 1 11 3 Grenoble Regenbui W.N W. 5 20 0.5 Innsbruck Regen Windstil 18 15 Toen de bezoeker weer weg was, fluisterde een van de soldaten ons in het oor: „Ik ben blij dat het zo afge lopen is Ik was bang dat de brand weer de helm kwam opeisen die ik gisteravond uit het vuur heb gered." De mannen van het Nederlandse 298ste verkenningssquadron hebben het in die rustige landelijke streek voortreffelük naar hun zin. In de bosrand hebben zij een stuk of wat tenten neergezet om in te wonen en de Austertjes waar zij hun verken ningsopdrachten mee uitvoeren zijn zo licht en klein dat twee man ze na elke landing achter een soort ca- mouflagenet in die zelfde bosrand trekken. Er is maar een kleine moei lijkheid bij dat alles: dit is tenslotte nog niet de tijd om koeien tien da gen achter elkaar op stal te zetten en er was geen andere wei voor de dieren. Dus werd cr in gezamenlijk over leg besloten de koeien maar op de weide te laten. Dat geeft wel eens wat moeilijkheden met landen en starten, maar er zijn altijd wel be hulpzame dorpelingen te vinden die de beesten even een duwtje de goede kant op geven. Dan kan het werk op deze „vliegbasis" weer vrolijk doorgaan Dat werk is vrij druk Er komen vele opdrachten binnen voor verkenningen en voor contróle van de camouflage van de aan Hold Fast deelnemende troepen. De gehele dag door kan het dorp zich verheugen in dc aanblik van startende en landende Austertjes, snelle kleine vliegtuigjes voor twee personen, die niet zdveel harder kunnen gaan dan een nor male auto. Een legerkolonel. kwam ons ver tellen hoe het met de oefening Hold Fast loopt. Alles gaat volgens plan. Vandaag of morgen zullen de Neder landers waarschijnlyk in het „ge vecht" betrokken worden Verder was er van het „oefenfront" niets bijzonders te vermelden.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 1