DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Oostduitsers zeggen op in Bonn hun lesj' De moeilijke weg Na 18 minuten stond 'atie buiten delegt Kleine landen moeten worden verdedigd „Millioenen-zwendeF voor Haagse Hof Kort geding tegen de Staat gestremd door telegram Emigratie naar Australië nog zeer goed mogelijk 12e Jaargang, no. 222 Zaterdag 20 September 1952 Opgericht door de Stichting ..Het Parool" - Giro 510330 Bank: Rotterdamsche Bank - Postbus 9 Abonnements prijs 47 cent p. w. of 6 05 p. kw. Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort Telefoon redactie 4291 Telefoon administratie 6235 HOOFDREDACTEUR; TJ. DE BOORDER (Van onze correspondent) BONN. Gistermiddag, precies om vijf uur ontving de pre sident van de Bondsdag, dr Ehlers, de vyf man tellende dele gatie van de Oostduitse Volkskamer in het Bondsdaggebouw in Bonn. Het gesprek duurde precies achttien minuten en verliep, naar Ehlers na afloop mededeelde, volgens plan. Als woord voerder van de Oostduitse delegatie trad op de heer Matera, vice-president van de Volkskamer en lid van het Politburo van de Sed. Matera hield een korte toespraak, die hy voorlas van een zorgvuldig geprepareerd stuk. Het essentiële daarvan was een weergave van de hoofdpunten uit de brief, die de delegatie tegelijkertijd aan dr Ehlers overhandigde en waarin opnieuw voorstellen worden gedaan over de weg die bewTandeld moet worden teneinde de Duitse eenheid te realiseren. Wezenlijk nieuwe voorstellen bevat deze brief niet. Men herhaalt dat er zo snel mo gelijk onderhandelingen moeten plaats vinden en dat. voor die wor den aangeknoopt, de Bondsrepu bliek en de Sowjet-zone geen enke le verplichting op zich moeten nemen, die een hereniging zouden kunnen bemoeilijken. Verder zou er een gemeenschap pelijke commissie van Oost- en West-Duitsers moeten worden ge schapen, die zou kunnen worden De nieuwe straten in het tuin dorp Slotermeer krijgen namen van verzetshelden. De bordjes zijn juist uit de fabriek aange komen. ingeschakeld bij het onderzoek naar de vraag of de voorwaarden voor verkiezingen in geheel Duitsland bestaan. Bondsdagpresident dr Ehlers is op de details van de brief en op de rede van de heer Matern na tuurlijk niet ingegaan, maar hij heeft medegedeeld, dat hij er voor zou zorgen, dat de fracties van de Bondsdag en de Bonsregering op korte termijn in het bezit komen van de Oost-Duitse voorstellen. Daaraan voegde Ehler nog toe dat hij, sinds zijn besluit werd gepubli ceerd om de Oost-Duitse heren te ontvangen, uit alle hoeken van Duitsland brieven en telegrammen heeft ontvangen, waarin sprake was van dr Linse (de man die eni ge maanden geleden uit West-Ber- lijn gekidnapt werd), van Oost- Duitse tuchthuizen en van de nood zaak van werkelijke vrije verkie zingen. Ehlers merkte naar aanleiding daarvan op, dat ook bij hem deze dingen van bijzonder zwaar ge wicht waren. Matern vroeg namens de delega tie of men in Bonn kon blijven om West-Duitsland keurt Westelijk antwoord aan Moskou goed BONN De West-Duitse Bonds kanselier dr Adenauer heeft er de Westelijke mogendheden Vrijdag van op de hoogte gesteld, dat de Bondsregering haar instemming betuigt met de Westelijke ant- woord-nota aan de Sowjet-Unie. Men gelooft in Londen, dat de nieuwe Westelijke nota waarschijn lijk gedurende het weekeinde in Moskou zal worden overhandigd. Een woordvoerder heeft geweigerd nadere bijzonderheden over de nota mede te delen. Gewoonlijk goed ingelichte regeringskringen zijn van oordeel, dat de Westelijke mogendheden opnieuw de kwestie der verkiezingen in geheel Duits land als eerste punt op de agenda van een eventuele viermogend- hedenconferentie willen zien. Juichend van Korea op weg naar Tokio seinde procederende jonge arts (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Voor de vice-president van de rechtbank diende Vrijdag middag een uitzonderlijk kort geding. De jeugdige Bilthovense arts H. J. F. Zijlker. die thans als reserve-officier van gezondheid in Korea dienst doet, stelde als eiser de staat in gebreke, omdat deze hem niet tijdig had laten repatriëren. Als gevolg hiervan dreigt hem eert burger-praktijk te ontgaan. Zowel zijn pleiter, mr Koert Sr, als die van de regering, mr Droog lever Fortuyn, lichtten uitvoerig hun nota's over deze zaak toe. Maar de zaak nam een onver wachte keer, toen mr Koert met een telegram op tafel kwam, waar in de heer Zijlker meldde, dat hij „juichend op weg was naar To kio". Dit scheen in te houden, dat het kort geding overbodig was gewor den. Mr Drooglever Fortuyn pleegde snel telefonisch overleg met het ministerie van Oorlog. Hij kwam in de rechtszaal terug met de mededeling, dat de heer Zijlker waarschijnlijk al op weg was naar Nederland, maar het ministerie kon hem geen absolute zekerheid geven. Zo werd deze vreemde zit ting besloten met het verzoek van de vice-president hem spoedig over deze zaak in te lichten. Mocht de heer Zijlker inderdaad al on derweg zijn, dan vervalt het kort geding. In het andere geval zal Maandagmorgen de uitspraak vol gen Mr. Koerts had van de staat een dwang som van 1 10 000 geelst voor elke dag. die de heer Zijlker na 30 September in Aantal slachtoffers in Lynmouth thans 31 LYNMOUTH Officieel is Vrijdag bekend gemaakt, dat het totale aantal slachtoffers bij de overstromingen in het vacantieoord Lynmouth 31 is Onder de 26 ge vonden slachtoffers bevindt zich een meisje tussen de 18 en 25 jaar. wier lijk niet geïdentificeerd kan worden. De stoffelijke resten van vijf personen, die waarschijnlijk onder puin zijn bedolven, zijn nog niet gevonden. Nederland met groot verlof zou worden gezonden. De jonge arts had vrijwillig voor Korea getekend onder de vaste toe zegging, dat hij daar niet langer dan één jaar behoefde te blijven. In de verband- acte was duidelijk gesteld, dat hij vóór 30 September van dit Jaar weer in Ne derland terug zou zijn. Zijn vader heeft voor hem een praktijk gevonden, die be slist op 1 November moet worden aan vaard Mr. Drooglever Fortuyn meende, dat de burgerlijke rechter in deze zaak niet be voegd is. wel de president van het Amb tenarengerecht. Maar ook los hiervan achtte mr. Drooglever Fortuyn de eis niet gegrond De verbandacte. die de heer Zijlker tekende, had slechts betrekking op het uitbetalen van een premie, die dc reserve-officier van gezondheid wordt gegeven als hij niet in staat is naast zijn militaire werk een gedeeltelijke burger- het antwoord van de Duitse Bonds dag af te wachten Bovendien, zo meende Matern, zou men van zijn aanwezigheid in West-Duitsland kunnen profiteren door nu inder daad, op basis van de overhandig de brief, onderhandelingen te ope nen. Hierop gaf Bondsdagpresident Ehlers een heel kort college in het staatsrecht. „Ik mag er op wijzen, dat er bij ons scheiding van mach ten bestaat," zei hij. „Daarin komt de bevoegdheid tot onderhandelen over zaken van staatspolitiekge- wicht alleen toe aan de Bondsrege ring De Bondsdag kan daarop par lementaire controle uitoefenen." Klaarblijkelijk begrepen de Oost- Duitse heren, want zij drongen in ieder geval niet verder aan. Zowel bij hun aankomst als bij hun vertrek uit het gebouw van de Bondsdag werden de leden van de Volkskarherdelegatie uitgejouwd en uitgefloten. Er werd -geroepen: „Met moordenaars wordt niet on derhandeld" en: „Geef dr Linse terug De politie had voor uitgebreide veiligheidsmaatregelen gezorgd, zodat van werkelijke relletjes geen sprake was. WILLEMSTAD. De heer Flantz, minister van Financiën der Nederlandse Antillen, zal zich van daag naar Nederland begeven om besprekingen te voeren over de defensiebij drage van de Antillen Met de kin vooruit houdt Senator Taft een vurige verkiezingsrede om de Republikeinse candidaat voor het presidentschap te steu nen. Het reusachtige portret van generaal Eisenhower kijkt glim lachend op hem neer. Vnnr flink" P mPnQPn lijker hebben dan hun voorgangers, doch V UUI miifvC liieilÖClI isnog alle kans dat zij zullen slagen vele goede kansen", zegt mr Haveman HILVERSUM. Nederlanders, die ernstige plannen hebben naar Aus tralië te emigreren, behoeven zich niet ongerust te maken over de mo gelijkheden daartoe. Dit heeft Vrij dagavond mr Ir B. W. Haveman. commissaris voor de emigratie, voor de radio sprekend duidelijk laten uitkomen. Hij deelde mede. dat in de naaste toekomst onder de verantwoordelijk heid van de Australische regering zelf dus op een z.g. emigratie overeenkomst slechts landbou wers, geschoolde metaalbewerkers en vrouwen kunnen vertrekken. Maar voor hen, die op eigen verant woordelijkheid naar Australië willen emigreren, staan z.i. nog steeds vele wegen open. Mr. Haveman verduidelijkte dit met enkele cijfers. Van elke honderd emigran ten. die tussen 1 Juli '52 en 1 Juli '53 naar Australië vertrokken hebben er zestig voor zichzelf gezorgd, veertig werden door de Australische regering geplaatst en gehuisvest. zy. die nu of in de naaste toekomst ln Australië aankomen cn van doorzetten weten, zullen het misschien iets moei- Felle brand woedt in houtfabriek (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. In een stro mende regen bluste de brandweer vanmorgen tussen zes en zeven uur een felle brand, die woedde in een houtfabriek aan de Valkenburger straat. De schade is aanzienlijk Toen de brandweer arriveerde stond de tweede étage in brand en spoedig had het vuur ook de daar boven gelegen verdieping aange tast. Het was moeilijk tot de vuur haard door te dringen, want slechts via een smalle trap konden de slangen naar boven worden geleid Van het meubelmateriaal, dat in de fabriek was opgeslagen, werd veel vernield en de machines wer den ernstig beschadigd. Een garage van het G.E.B. onder de fabriek liep veel waterschade op. nog Mr. Haveman doelde echter alleen op hen. die geschikt zijn voor emigratie. „wie flink is en hard kan en wil werken, voor iemand die iets in zijn mars heeft, wat Engels kent en niet te oud is. heeft het aan emigratie mogelijkheid tot vandaag de dag niet ontbroken." zei mr Haveman met grote nadruk. Hij deelde tenslotte nog mee. dat de ongeveer honderd emigranten, die met hun gezinnen voor vertrek gereed waren toen de nieuwe rege ling in werking trad en hem schre ven. dat zij niet konden wachten omdat zij reeds „opgebroken" waren, nog onder oude voorwaarden kun nen vertrekken. Zij ontvangen hier over binnen twee weken nader be richt. NEDERLANDERS IN STRAATSBURG: Belgen. Duitsers en Scandinaviërs achter Nederlands standpunt (Van een onzer redacteuren) STRAATSBURG. Zoals te verwachten was. heeft de Nederlandse gedelegeerde Fens (KVP) ln Straatsburg de netelige kwestie van de ter ritoriale defensie aangesneden. De politieke commissie van de raadgevende vergadering had hem verzocht rapport uit te brengen over de vorderingen die gemaakt zijn bU de defensie der Europese landen. Hy had zich bereid verklaard dit tc doen op voorwaarde, dat hij dc problemen der verdediging van het Nederlandse grondgebied en de moeilijkheden die hierover in de kring van het Atlantische hoofdkwartier zouden zijn ontstaan, ter sprake mocht brengen. Hij heeft hierover gisteren dus ge sproken in een besloten vergadering van de politieke commissie Tevoren had hij zich door lange gesprekken in de wandelgangen de steun van Duitse en Scandinavische leden ver zekerd terwijl de Belgische leden on middellijk al voor zijn standpunt gewonnen waren Er is nu een reso lutie opgesteld, die aan de algemene vergadering in de komende week zal worden voorgelegd In deze resolutie, die mede onder tekend is door Denen en Duitsers wordt erop aangedrongen dat de strategische plannen van de NATO rekening dienen te houden met de verdediging van het grondgebied van alle landen die lid zijn van het At lantisch Pact. Alle landen, die de noodzakelijke opofferingen aanvaar den. aldus de ontwerp-resolutie. heb ben evenveel recht op verdediging van hun grondgebied. De resolutie is door de politieke commissie goed gekeurd. Verder kreeg de heer Fens ook op een ander punt zijn zin Hij heeft voorgesteld de NATO te ver zoeken. gegevens voor een jaarrap port over Europese defensievraag stukken ter bespreking aan de As semblee voor te leggen. China beschuldigt Amerika LONDEN. Het Chinese persbu reau heeft Vrijdag medegedeeld, dat Amerikaanse vliegtuigen Donderdag boven de neutrale zone van Pan- moendjon gevlogen hebben. De com munisten hebben een protest bij de Amerikaanse delegatie in Panmoend- jon ingediend. Ernstige val van een opgaande spoorboom (Van onze correspondent) ALMELO Bij de dubbele spoor wegovergang op de Bornebroek- sestraat is Donderdagmorgen de vierjarige Koos Kokhuis aan de ge sloten spoorbomen gaan hangen Toen die omhoog gingen, ging hij mee naar boven. Hoewel omstanders de spoorwegbeambte waarschuwden gelukte het niet de bomen tijdig naar beneden te krijgen. Het kind kon zich niet meer vasthouden en viel. In zorgwekkende toestand werd het jongetje naar het R.K-ziekenhuis overgebracht. Nederlands toerist te Lugano gearresteerd Ook oplichting gepleegd in Nederland? LUGANO. Volgens het Franse persbureau AFP heeft dc politie een Nederlandse toerist gearresteerd, die in het hotel, waar hü logeerde, een schuld van 1.200 gulden had achter gelaten. Tijdens het onderzoek bleek, dat deze toerist in Nederland werd ge zocht wegens oplichterij, waarmee volgens de politie aldus AFP een half millioen gulden is gemoeid. De politie heeft de naam van de ar restant nog niet bekend gemaakt WAT VOOR WEER? Depressie op komst DE BILT Het KNMI deelt mede: De depressie, die in het midden van de week van IJsland naar Scan dinavië trok en waarachter zeer koude lucht uit het hoge Noorden naar West-Europa stroomde, is nu bij Spitsbergen aangekomen en verliest geleidelijk zijn invloed op het weer in onze omgeving. De lucht boven ons land heeft evenwel nog 'n onstabiele opbouw en als ge volg daarvan kwamen vannacht aan de kust weer flinke buien voor, die plaatselijk met onweer gepaard gin gen. In het binnenland daarentegen klaarde het af en toe op. ivaardoor de temperatuur tot zeer lage waar de daalde. Het station Deelen bij Arnhem meldde vannacht zelfs een praktijk uit te oefenen. Hij betoogde, dat minimum temperatuur van 3 gra- alles is gedaan om de heer Zijlker te doen den onder het vriespunt Bij IJs- repatrieren. maar men heeft pech gehad jand ligt een nieuwe depressie, die langzaam in zuidoostelijke richting met het vinden van een geschikte plaats, vervanger „De heer Zijlker is op 19 Octo ber '52 naar Korea vertrokken, had hij dus pas op diezelfde datum van dit jaar terug hoeven zijn," zei hij. beweegt. De regenzone van deze storing zal waarschijnlijk Zondag ons land bereiken. Van Zaterdagavond tot Zondagavond Aanvankelijk zwak ke, later matige tot krachtige wind tussen West en Zuid. Van nacht plaatselijk nachtvorst. Morgen overdag half tot zwaar bewolkt met enige re gen en ongeveer de zelfde temperatuur als vandaag. 21 Sept. Zon op 6 u 24 m onder 18 u 41 m. Maan op 8 u 59 m on der 18 u 50 m. 22 Scpt Zon op 8 u 26 m onder 18 u 39 m. Maan op 10 u 16 m on der 19 u 7 m. Enige regen HET WEER VAN VANMORGEN 7 UUR Max.temp. Neersl Weer Wind m/s Gisteren ln 24 u. Oslo Onbew. N. 2 10C 0 mm Stockholm Mist N. 1 13 0 Helsinki Licht bew W'indstil 14 13 Edinburgh Zw bew. W. 2 12 0 Londen Onbew. W. 2 14 KopcnhagenZw. bew. W. 4 13 3 Zürich Onbew. Windstil 11 6 Locarno Onbew. Windstil 19 Genève Zw bew. N.N W 1 13 1 Parys Mist Windstil 12 0.1 Bordeaux Zw bew. W 2 16 0 Nice Onbew. N.N.W 4 24 0 Berlijn Half bew. W.Z.W 4 13 0.5 Frankfurt Zw. bew. Z W. 3 14 4 Mtlnchen Zw. bew. W. 4 7 6 Wenen Zw bew. W.4 13 6 Luxemburg Onbew, W 1 8 0 Grenoble Licht bew. Windstil 13 0.1 InnsbrUck Zw bew. Windstil 12 3 Brussel Licht bew W Z W 2 Warschau Geh bew. N W 2 Amsterdam Regenbui Z W 3 11 15 Verdediger kwam met toverlantaarn aan; „Wij geven nietszei aanklager (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. „Het was gebruik, dat al het geld. dat wfj van de jonk vrouw los kregen werd verdeeld. Myn compagnon in de oplichting hield zich hieraan en gaf mij zodoende geen kans om volgens mijn serieuze plan een bedrijf t€ beginnen". Zo verklaarde dc 35-jarige taxichauffeur W. v. W., lid van het complot „millioenenzwendel". die wegens oplichting van freule R. van D. door de rechtbank tot een jaar cn zes maanden gevangenisstraf met aftrek was veroordeeld aan het Haagse Hof. Van W. had de freule dertienhonderd gulden afgezet, waarmee hij 'n garagebedrijf zou beginnen. De' procureur-generaal, mr Zaaijer hechtte weinig geloof aan de „goede trouw" van verdachte en vroeg be vestiging van het vonnis Dc ver dediger vroeg onmiddellijke invrij- heidsstelling Het Hof wees dit verzoek af. .Direct hierop stond de 34-jarige koopman W. J H. terecht Hij had met enige anderen de Rotterdamse zakenman B. C en dezelfde jonk- vrouwe R. van D. geld afgezet, de eerste voor de uitgifte van een nieuwe autokaart. de tweede voor de uitvoering van een speciaal pro jectie-apparaat. De schone verhalen waren uiteraard verzonnen. Bijna zesduizend gulden stortte de Rotterdammer voor zijn illusie, de goedgeefse freule raakte meer dan vijfentwintigduizend gulden kwijt. De procureur-generaal vond juist de manier, waarop in deze zaak de freule was opgelicht, alle perken te buiten gaan Mr Zaayer hechtte dan ook niet de minste waarde aan het verhaal, dat H een kleine man was geweest tussen grote oplichters. De verdediger, mr dr K. W. P. Klaassen. kwam tijdens zijn plei dooi met de toverlantaarn op de proppen, waarvoor de freule haar duizenden had afgeschoven. ,Wij geven er toch niets voor", waarschuwde de procureur-gene raal. die bevestiging had gevraagd van het vonnis van de rechtbank, die H. tot drie jaar met aftrek ver oordeelde. Ook tegen de overige verdachten vorderde mr Zaayer bevestiging van de vonnissen, die in eerste in stantie waren gewezen. Het Hof zal in alle zaken op 3 October arrest wijzen. Egypte wil Engelse wapens kopen LONDEN Egypte heeft aan Engeland verzocht om wapens te mogen kopen, waaronder straal vliegtuigen en centuriantanks De regering van generaal Naguib heeft het verzoek Woensdag aan de Britse ambassadeur overhan digd. Zoals bekend is de verkoop van wapens aan Egypte door En geland in November 1951 stopgezet, toen de Egyptische regering het defensieverdrag verbrak. Dit Egyptische verzoek wordt hier be schouwd als een voorspel van de hervatting van algemene bespre kingen tussen de beide landen over de vraagstukken, die hen ver deeld houden. Bij zijn bezoek aan maarschalk Tito maakte de Britse minister Eden voor het eerst kennis met Tito's derde vrouw, de 28-jarige Jovanka. Tito huwde haar acht maanden geleden in het geheim. Dit was haar eerste optreden in het openbaar. Jovanka, die on geveer even groot is als Tito zelf, droeg een prachtige don kerrode avondjapon. Churchill nodigt Tito uit BELGRADO Churchill heeft maarschalk Tito uitgenodigd in dc naaste toekomst een officieel be zoek aan Engeland te brengen. Gemeld wordt dat „een persoon lijke uitnodiging" door minister Eden, die voor besprekingen in Belgrado vertoeft, Vrijdag aan Tito overhandigd is. Het was niet be kend, of Tito dc uitnodiging zou aanvaarden. Over Triest zei Eden: „Ik heb thans kennis gemaakt met de hou ding die de Joego-Slavische rege ring in deze zaak inneemt, zoals ik die eveneens gehoord heb van de Italiaanse premier. Ik geloof wer kelijk dat met enige goodwill van beide partijen het mogelijk is, dit obstakel uit de weg te ruimen op een vriendschappelijke wijze. In verband met de Westerse eenheid is een dergelijke vriendschappelij ke oplossing van het grootste be lang. Apen aapten steward van KLM na AMSTERDAM In een KLM- Skymaster. die enkele honderden apen van Bangkok naar Amsterdam vervoerde, was de dierensteward zo onfortuinlijk ov een tussen de hok ken van zijn luidruchtige pupillen liggende bezem te trappen De bezem reageerde onmiddellijk en sloeg met de steel tegen de neus van de ste ward Deze liet zijn misnoegen over deze „tegen-slag" blijken door naar zijn gezicht te grijpen. Toen hij zijn hand liet zakken zag hij alle apen met de pootjes voor hun snuiten zit ten, jammerlijke kreten uitstotend. HULPVERLENING aan achter gebleven gebieden is een voor naam punt van de Westelijke politiek in haar streven, het vrije deel van de wereld zo groot mogelijk te houden. Men staat er overigens in Amerika en Europa niet gelijk tegen over. In de V.S. is het punt geladen met geestdrift en optimisme, in Euro pa zijn de hoop en verwachting om trent de mogelijkheden aanmerkelijk minder hoog gespannen. De Ameri kanen gaan cr van uit, dat royaliteit ten behoeve van zekere omschreven nuttige doelen en onzelfzuchtigheid de ontwakende volken op de weg van de democratie zuilen brengen; de Europeanen zeggen, dat het nationa lisme royaliteit en goede bedoelingen niet steeds weet te waarderen en de braafheid in de geschiedenis geens zins altijd zegeviert. Dat democratie in ieder geval niet tot de mensen komt, zoals het rivier water tot de zee, bewijst dc gang van zaken in het Midden Oosten, waar na Syrië en Egypte thans ook de Libanon zijn militaire dictatuur heeft gekre gen. Het betreft hier staten, die in ruimo mate hebben geprofiteerd en nog profiteren van Westelijke hulp; toch ontbreekt het blijkbaar aan de neiging en in ieder geval aan de ge schiktheid, op staatkundig gebied het Westen na te volgen. Hierin heeft Europa wel gelijk: de mocratie is geen artikel, dat zich voor geld en goede woorden laat verkopen. Democratie moet met vallen en op staan worden geleerd. In Europa heb ben de verschillende democratische staatsvormen zich ontwikkeld uit aris tocratische systemen: adelsregerin- gen, burgerlijke oligarchieën. De vrij heid «heeft zich slechts moeizaam baan kunnen breken, de gelijkheid voor de wet van alle inwoners is van nog maar betrekkelijk jonge datum. De aandacht dient er op te worden ge vestigd. dat democratie een zaak is van politieke rijpheid, meer dan van intelligentie en van goede wil. En po litieke rijpheid verkrijgt men niet in enkele jaren. Er zijn geschiedkundi gen, die zeggen, dat het een kwestie is van enkele eeuwen. EN wanneer wij thans weer onze ogen richten op de Janden van het Midden Oosten, waar mili tairen de vertegenwoordigers van de tot nu toe heersende kringen hebban afgezet, omdat deze laatste huns in ziens niet voortvarend en niet onzelf zuchtig genoeg handelden, dan kan deze gang van zaken moeilijk veel verwondering wekken. Hier is sprake van een poging, beweging tc brengen in een eeuwenoud systeem, waarbij weinigen leven en welzijn van onge telde duizenden in de hand hadden. Nergens ter wereld hebben absolute heersersmacht aan de ene kant en vol ledige rechteloosheid aan de andere kant zich zo lang gehandhaafd als in het Midden-Oosten. De generaals, die thans het bewind aan zich hebben ge trokken, gelijken op Griekse tyran- nen uit de oudheid, die ook veelal op het volk steunden en wier heerschap pij, gewelddadig niet zelden, toch veelal een periode van loutering be tekende voor de tijdelijk aan kant ge zette machthebbers. Met democratie heeft dit alles wei nig te maken en zonder gevaren is do ontwikkeling vooral daarom niet, om dat militairen er normaliter zijn om tc vechten, niet om te hervormen. Het geval doet zich echter voor, dat de programs van de generaals toch de sociale punten bevatten, die de vroe gere regeringen onmachtig of on willig waren te verwezenlijken. De achtergrond van de militaire machts- overneming is in genen dele vechtlust of heerszucht, zij is ongeduld over het uitblijven van maatregelen als land- verdeling, landverbetering en werk verruiming. NEEN, een heerschappij van ge neraals daarginds en een demo cratisch systeem, gelijk wij dat kennen, hebben weinig gemeen; maar het zou kunnen zijn. dat hetgeen zich thans in Egypte, Syrië cn dc Libanon afspeelt, een fase is in de moeizame groei naar de democratie. De stroom heeft een bedding, hij kan zich bewe gen, beter dan in een land als Perzië, waar de burgerlijke regering alles op de kaart van de strijd tegen het „An gelsaksische imperialisme" blijft zet ten en in het eigen land voortgaat, Gods water over Gods akker te laten lopen. Tenslotte: natuurlijk hebben aan de ene kant de Europeanen, vergrijsd en wijs als ze zijn. wel gelijk, wanneer zij zeggen, dat de hulp aan onontwikkel de gebieden niet automatisch leidt tot democratie. Aan de andere kant ware het echter geheel verkeerd, zich vro lijk te maken over het Amerikaanse optimisme. Men kan geen democratie verkopen; maar men kan er wel aan medewerken, dat de beweging goede banen kiest. Die kans heeft men met de steunverlening aan onontwikkelde gebieden. Het is waar, dat veel opti- misme niet is uitgekomen en dat veel vertrouwen is beschaamd; maar de mensheid was wel zeer oud en zeer moe, wanneer zij daardoor alle hoop liet varen.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 1