Boter- en vleesprijs inzet van komende Zweedse verkiezing BOSCH Libanon heeft nog steeds constitutionele regering GELÉZEN—, j en gewogen Bij de Canadezen herleeft de bevrijdingssfeer Kreymborg Yan crisis naar crisis bij Franse commnnisten Studiebeurzen voor acht jonge geleerden Schaf gemeente-classificatie toch eindelijk af! Sterk dalende kostprijs oorzaak van economische moeilijkheden Ex-president door burgerij ten val gebracht, niet door leger Onder ons y16. Zaterdag 20 September 1952 3 (Van onze reisredacteur) STOCKHOLM. Van het ogenblik af dat wij in Halsingborg de veerboot verlieten, werd alles anders Denemarken, helder en vrolijk, coquet en bijna popperig, maakt plaats voor de grote vlakken, lijnen en kleurstrepen van Zweden. Zelfs in het Zui den, dat nog het dichtst bevolkt is, was geen sprake van over bevolking; de langgerekte bossen, die de weg omzomen, de lange gebogen heuvels, die elkaar nalopen als de ruggen van gigantische hazewinden, worden slechts met grote tussenpozen bespikkeld door ene enkel keurig en altijd roodbruin houten huisje. Zweden kent niet veel uitersten. De gestage stijging van het natio nale inkomen, dat tegelijk steeds meer over alle bevolkingslagen uit gesmeerd werd. even vet als de bo ter op het Zweedse smöirebrod. werd in de wereldcriris van 1929 onderbroken. Massale werkloosheid in de industrie vond op het platte land zijn natuurlijke voortzetting in een geweldige landbouwcrisis die vele boeren tot een bankroet dreef Toen is het verbond gesmeed tus sen sociaal-democraten en boeren dat ook nu weer regeert. Gedurende twintig jaar was de sociaal-demo cratische partij regeringspartij. Zij heeft het eerst alleen gedaan, daar na een paar jaar in samenwerking met de boeren. Gezamenlijk is toen de politiek van sociale zeker heid en planmatige leiding der economie ontwonnen, die sindsdien in Zweden zoveel gunstige resulta ten geboekt heeft. Hoogconjunctuur Zweden is het land van de wel vaartsstaat. De Zweedse regering profiteerde natuurlijk ook van de hoogconjunctuur die weer na 1935 inzette en na 1939 van de oorlog. Gedurende de oorlogsjaren werd Zweden geregeerd door een natio nale coalitie van alle democratische partijen. Na de oorlog brak die coalitie. Twee blokken kwamen heftig tegenover elkaar te staan. De boeren gingen over tot de oppositie. Wanneer men bedenkt dat zelfs het geteisterde Nederland zes jaar no dig had in te zien, dat het niet meer tot de vooroorlogse verhou dingen kon terugkeren zoals de laatste verkiezingen in vergelijking met die van 1948 hebben bewezen dan verbaast men er zich niet meer over dat zoveel Zweden in (Advertentie LMJ 1948 meenden het juk der geleide economnie en der zware belastin gen te kunnen afschudden. Na een felle verkiezingscampagne verloren de sociaal-democraten drie zetels en de felle anti-socialistische liberalen wonnen maar vooral ten koste der conservatieven De sociaal-democraten beschikten niet over de absolute meerderheid: 1.8 millioen stemmen leverden 112 ze tels op van de 230 Zij slaagden er echter in de boeren opnieuw uit het blok der ..anti-socialistische" oppositie te breken De agrariërs met 244 000 stemmen beschikten over 30 zetels. Het is dit tweede coalitie-experiment, dat nu aan het kiezersoordeel onderworpen wordt. Niet zonder zorgen De economische situatie van Zwe den is niet zonder zorgen. Kiezers vergelijken nu eenmaal nooit hun positie met die van hun soortgeno ten in het buitenland; zij wegen haar af tegen hun eigen positie van een jaar geleden. Maar sinds ver leden jaar is de prijs van houtpulp. Zwedens voornaamste exportartikel, sterk gedaald. De wapenexport wordt gecontroleerd want Zweden absorbeert het grootste deel dier productie voor de eigen bewape ning De grote winsten van verle den jaar zijn voor een deel in de lonen van dit jaar verdisconteerd; j de vakstrijd komt altijd met enige I vertraging achter de evolutie van het nationale inkomen aan. De werkgevers voelen het daardoor dit jaar duidelijk. Daar komt bij. dat de boeren voor hun deelneming aan de regering een prijs hebben bedongen die er zijn mag. De rege ring garandeert de boeren een mi nimum inkomen op grond van hun produtiekosten. Hun deficit wordt aangevuld, hetzij door prijsstijgin gen. hetzij door subsidies De woord voerders van de vakbeweging, die ik sprak, maakten er geen geheim van dat naar hun mening de boeren in hun onderhandelingen met de socialistische minister van Finan ciën een opgeschroefde taxatie van hun bedrijfskosten gepresenteerd hebben. Zij is aanvaard, maar de prijzen van vlees en boter zijn niet onaanzienlijk gestegen in vormen zonder twijfel het voornaamste onderwerp van de verkiezingsstrijd; zij zijn veel belangrijker dan de buitenlandse politiek. BEIROET. Aan het einde van de driedaagse staking, welke de val van president El Khoury bewerkstelligd heeft, functlonneert de Libanese republiek nog steeds op een zuiver constitutionele basis. Generaal Shebab is plaatsvervangend president en minister-president, maar alle politieke partijen zün druk aan het manoeuvreren om Dinsdag, wanneer het parle ment in zitting bijeenkomt, op constitutionele wijze een president te kiezen. Toen de feiten bekend werden, Mevrouw Haroy" is de naam van deze walvis die op initiatie/ ven een Deense millionnair een reis door Europa maakt. Giste ren was ze in Amsterdam. Des gevraagd verklaarde mevrouw, dat de temperatuur in ons land behaaglijk is, omdat deze haar deed denken aan de Poolzee, waarin ze in vroeger en geluk kiger tijden rondzwom. AVROruilt" zangers met Deense omroep (Van onze correspondent) HILVERSUM. Nederland roept Maandagavond Denemarken. Twee stemmen, die men niet iede re dag hoort, zullen Maandag avond tussen negen uur en kwart voor tien via de AVRO-microfoon te horen zijn. Dan zullen in de AVRO-studio aanwezig zijn de Deense zangers Raquel Rastenni en Gustav Winckler. Op hetzelfde tijdstip zijn in Ko penhagen de Nederlandse solisten Annie de Reuver en Karei van der Velde. De Deense gasten zullen optreden met „De Skymasters". onze landgenoten met het Deense orkest van Bruno Henriken. Made from "sun-kissed" tobaccos Gearresteerd bij het verlaten van Huis van Bewaring Gedetineerden in Almelo namen speelgoed mee (Van onze correspondent) ALMELO. De Almelose recher che is een aantal diefstallen op het 6poor gekomen, gepleegd door gedeti neerden uit het Huis van Bewaring te Almelo. Het ging om speelgoed dat door de gedetineerden in het Huis van Bewaring wordt gemaakt en dat via de industrie wordt geëxporteerd. Gedetineerden, die in de buiten- ploeg waren ingedeeld en dagelijks naar het terrein het Notterveld in Wierden werden vervoerd, namen speelgoed in hun gevangeniskleren mee en verstopten het op het terrein. Later werd het daar vandaan ge haald door een ontslagen gedetineer de. De 29-jarige L, B. uit Wierden. die zo juist ontslagen was uit het Huis van Bewaring, waar hij drie maanden gezeten had voor een ander feit, werd bij het verlaten van het gebouw in verband met deze dief stallen opnieuw in hechtenis geno men. Vanmorgen is ook de man, die het speelgod weghaalde, J. v. J. uit Rijssen, gearresteerd. Een deel van het speelgoed is teruggevonden. bleek, dat er geen staatsgreep had plaats gehad Khoury boog net hoofd voor druk van de burgerij en niet voor die van het leger, zo meldt Ass. Press. De president trad af toen duidelijk werd dat de alge mene staking in ongeregeldheden zou ontaarden, tenzij drastische maatregelen genomen werden. Ge neraal Shebab verscheen niet op het toneel, voordat hij Woensdagavond door Khoury op het paleis ontbo den werd. De president vroeg hem toen of het leger hem zou steunen bij het bieden van verzet tegen de relletjes, die de volgende dag ver wacht konden worden. Generaal Shebab deelde mede. dat het leger liever niet de strijd aan bond met de bevolking. Het besluit van de president werd ook beïn vloed door de vrees voor botsingen tussen mohammedanen en christe nen. die beide ongeveer even groot in aantal zijn. Daarom verzocht hij generaal Shebab het bewind over te nemen totdat een nieuwe president gekozen zou zijn. Het tijdelijke landsbestuur van generaal Shebab is hoewel zij door de commandant van het leger gele_1 wordt, een burgerlijke en geen militaire regering. Nederlands motorschip „Henk" gestrand bij Stockholm is vlot STOCKHOLM. Het Nederland se motorschip „Henk", dat bij Stockholm aan de grond was ge lopen. is Vrijdagmiddag vlot ge sleept. De bodem van het schip is licht beschadigd. Een belangwekkend boekje is onge twijfeld „De droom" van de Franse Jung'se psycho-analitica Ania Teil- lard. Het is, volgens de inleiding, „de waarheidsgetrouwe weergave van een doorleefde ervaring, die zich voltrekt tussen twee vrouwen, waarvan de ene een ingewijde is in de kennis van het onbewuste, cn de andere een leek". Ieder, die ook maar iets weet van de moeilijkheden bij een psycho-analyse, zal wel verrast zijn door de vanzelfspre kendheid. waarmee bijna elke droom, die uit het behandelingsstadium zou moeten voortspruiten, zich in dit ver haal inderdaad meldt. Een, zo te lezen, haast „rechtlijnige" genezing, die toch wel zéér hoge uitzondering zal zijn. Hoewel de schrijfster daartegen in het voorwoord waarschuwt. dringt dit „rechtlijnige" zich toch op. De oor zaken: de rangschikking der dromen tot een (schijnbaar) doorlopende geschiede nis en de zeer vage aanduiding der wer kelijke chronologische volgorde, waarin de dromen de patiënte vcrschénen Niets lijkt ons verder zo schadelijk voor de toelichting van de werkelijke waarde ook van de Jung'se psycho analyse als pathetiek. Hoe soberder, hoe nuchterder de taal is. waarmee „het ge val" wordt beschreven, des te overtui gender zal het verhaal klinken Van pa thetiek is het boekje echter niet vrij Het had zeker aan waarde gewonnen, als de schrijfster zich niet zo vaak persoon lijk tussen „patiënte" en lezer had ge drongen De vertaling van „De droom" is van mevr. C L. de Ligt van Rossum. Van Loghum Slaterus. Arnhem, gaf het \oortreffelijk uit. Prijs: 5 25. Cor de Groot geopereerd DEN HAAG. De pianist Cor de Groot heeft een gecompliceerde blinde darmoperatie ondergaan. Zijn toestand is op het ogenblik bevredi gend. MAPLE LEAF" BIJ HOLD FAST Onze bevrijders spreken liever over ons land dan over tactiek van manoeuvres (Van een onzer verslaggevers) SOEST, (West-Duitsland). Al vüf of zes kilometer voor w|j vanochtend dit plaatsje met de Nederlands klinkende naam bereikt hadden, voelden wjj iets van de sfeer van 1945 over ons komen. Overal langs de weg stonden militaire bordjes en pijlen. die men op het ogenblik in verband met de oefening Hold Fast overal in Westphalen kan vinden. Maar deze bordjes hadden een typisch kenmerk: de Maple Leaf, het Ahornblad dat wy direct na de bevrijding van ons land met zoveel vreugde hebben begroet. De zesduizend Canadese soldaten land heeft gezeten, maakte het op- die vorig jaar door ons land naar halen van herinneringen al heel ge- Duitsland zijn getrokken, nemen ook deel aan Hold Fast en hebben de verdediging van het stadje Soest toe gewezen gekregen Aan de Noorde lijke zijde wordt de Canadese bri gade gesteund door de Nederlandse troepen, in het Zuiden door de En gelsen Morgen wordt de grote aan val op Soest verwacht en dan zullen de Canadezen moeten tonen, dat zij de gegeven order („onder geen om standigheid wijken Hold Fast") kunnen opvolgen. Het feit dat ruim veertig procent van deze mannen in '44 en '45 in ons (Advertentie l. M.) Kleding naar maat in abonnement I Maandelijkse termijnen van «.25.. f.30.- ot f.35.- Vraag tarieven- boekje ..C bij Fietser onder kantelende tankauto gedood TWELLO. Vrijdagavond is de 62-jarige heer Van Essen onder een kantelende tankauto gekomen en op slag gedood. Hij fietste achter een groentenwagen, die moest uitwijken voor een tegenliggende tankauto. De heer Van Essen had de auto niet zien naderen en liet zich. toen hij zag, dat hij niet meer kon uitwijken, in een droge sloot vallen. De chauffeur van de tankauto wilde nog uitwij ken, doch zijn voertuig kantelde bo ven op de heer Van Essen. (Advertentie I.M.) Meer Nederlanders werkloos in Indonesië DEN HAAG. Het aantal werk loze Nederlanders in Indonesië is aanmerkelijk toegenomen, meldt de minister yoor Unie-aangelegenhe den. Zij zijn veelal aangewezen op ondersteuning door het rijk. Daar naast komt, dat Indonesië de steun verlening aan Nederlandse arm lastigen heeft stopgezet, zodat ook deze mensen tot de zorg uit het moederland hun toevlucht moeslen nemen Daarom is op de begroting 5850000 uitgetrokken, waarin is begrepen een half millioen voor overtochtkosten naar Nederland. Mag Chaplin niet meer in VS terug komen? Filmacteur is op teeg naar zijn vaderland: Engeland WASHINGTON. De Amerikaan- se procureur-generaal McGranery heeft een onderzoek gelast om te be palen of Charles Chaplin weer tot de Ver. Staten toegelaten kan wor den. Chaplin is op het ogenblik per schip naar Groot-Brittannië onder weg. Chaplin is nog steeds een Brits onderdaan. Zijn vrouw en drie kin deren maken de reis met hem per „Queen Elizabeth". McGranery zei de immigratie- en naturalisatiedienst opdracht gegeven te hebben Chaplin bij zijn terugkeer vast te houden, totdat een onderzoek uitgewezen heeft, dat hij op grond van de Ame rikaanse wetten tot het land toege laten kan worden. Juridische gron den om een vreemdeling de toela ting tot de Ver. Staten te weigeren zijn morele verdorvenheid en het lid maatschap van bepaalde politieke partijen. Eens was Chaplin beklaag de in een vaderschapsproces. Hij heeft bij tijden ideeën aangehangen, die door het Congres als links en radicaal aan de kaak gesteld zijn. De 63-jarige Chaplin heeft ruim 30 jaar in de Ver Staten gewoond. Dodelijk ongeval in de staatsmijn „Hendrik" HEERLEN. In de staatsmijn .Hendrik* is Vrijdag de 28-jarige hou wer J. Kamphuis uit Brunssum ge troffen door een vallende steen. Hij overleed vrijwel onmiddellijk. K. was gehuwd, doch had geen kinde ren. NIEUW CONFLICT OUDE HISTORIE Marty en Til Ion: niet eersten en niet de laatsten, die ontroond zijn (Van een onzer redacteuren) DE Fransen hebben een spreek woord, dat luidt: „Plus que ga chan ge, plus que ga reste le mème chose". Hoe meer verandert, hoe meer het bij het oude blijft". Op niets zijn deze woorden zozeer van toepassing als op de Franse Communistische Partij (PCF). De jongste leiderscrisis, waar bij André Marty en Charles Tillon in de beklaagdenbank geroepen wer den, niet verschenen en vervolgens, bij verstek tot een politieke dood werden veroordeeld, staat niet op zichzelf, vormt géén verrassing, doen is slechts een fase in een ontwikke ling, die uit een reeks van min of meer opzienbarende paleisrevoluties bestaat: de enige soort van revolu tie. die het Stalinisme blijkbaar te ontketenen weet. Wat er ook door veranderen moge. één ding blijft: de Franse bolsjewistische partij schrijdt voort van crisis tot crisis. Die rond Marty en Tillon was de eerste niet en zij zal evenmin de laatste zijn Het is duidelijk, dat deze crisis een al gemene oorzaak moeten hebben. Daar zij zich niet tot de Franse bolsjewistische partij beperken, doch evenzeer zowel nu als in het verleden de Duitse de Hollandse, de Tsjechoslowaakse ot de Ita liaanse en de Noorse partij kenmerken of gekenmerkt hebben moet deze oorzaak niet in Frankrijk worden gezocht. Inder- makkelijk. Zij praatten graag over die tijd en sinds November vorig jaar heeft al een grote groep van hen Nederland her-bezocht om weer eens contact op te nemen met de oude vrienden en kennissen. Deze mannen worden enthousiast, zodra het gesprek op Nederland komt. En de bekende oorlogscorres pondent Chester Wilmot, die teza men met ons de Canadese troepen bezocht, was wat teleurgesteld, dat zijn gastheren welhaast liever praat ten over Nederland dan over de hui dige defensie van Soest. Wij hadden geen van deze mannen ooit eerder gezien. Maar het gehele bezoek deed aan als een weerzien met oude bekenden. De sfeer, het ac cent. de typisch-Canadese onder deelsonderscheidingen op de unifor men, de „Sweet Caporal", kortom, j talloze zaken riepen herinneringen op aan 1945. De laatste jaren was het gaan lij ken of deze bevrijdingstijd steeds on natuurlijker ver van ons af kwam te liggen, maar met een slag is het alle maal terug gekomen. Z? IJ de Notre Dame zat ifc 's morgens in een klein café. Het was er nog niet druk. Een grijze heer met een Baskisch mutsje op spelde de Figaro van gisteren, een Spaans-donkere jongeman droom de bij het venster van de Taag en een vrachtautochauffeur nam zijn eerste dosis alcohol met een beetje water in. Terwijl ik geriefelijk suffend naar de toren van de gebochelde klokkenluider staarde, kwamen twee dames binnen en zeiden: „Hier dan maar." Ook als ze ge zwegen hadden, zou de nationali teit met één oogopslag vast te stel len zijn geweest, want ze vertoon den allebei de volstrekte onintimi- deerbaarheid die Hollanders van het kloeke soort onder de meest bewogen omstandigheden weten te behouden. Toen zij zjch middels expressie ve gebaren koffie hadden verschaft, begonnen ze de levende have van het café te slopen. De chauffeur by de tapkast werd zonder com passie verworpen als een onwaar- dige zuiplap, die in een behoor lijk geregeerd land geen dag op vrije voeten zou blijven Vervolgens gaven zij een synopsis ran de eigenaardigheden die mijn ivat achteloos geschapen neus vertoont. Het was geen leeuwerikengezang, maar net als by dc tandarts moet je in het leven soms even dóór zetten. dan is het voorbij eer je 't weet. „Vies café," zei dc ene dame toen mijn deerlijk verminkt narcisme zieltogend ter aarde lag. „Je schrikt om je koppie aan te pak ken." Maar baar vriendin was aan dat succesnummer nog niet toe „Hoe vin-je die oude, met zijn getikte eitje?", sprak ze vrolijk toe spelend op het alpinopetje van de heer met zijn Figaro. „Nou zeg!", gniffelde de ander. „Hij denkt zeker dat-ie netjes is" De heer stond op. „Ik bén netjes." zei hij en ver liet het café De vrouwen waren maar licht geschokt. Op geamuseerde toon zei de een: „Je vindt die rothollanders ook overal." „Dat fin ifc nou óók." riep de Spaanse dromer bij het venster, die, naar zijn tongval te oordelen, regelrecht uit Groningen kwam. „O jeetje, nóg al een'", zei de vrouw die mijn neus het eerste had aangesneden. „Dag meneer! Ook in Parijs?" „Ja," sprak de man, „Maar het is of ik thuis ben." Zijn ironie drong door. Wat schichfip geworden door de loop der dingen, rekenden de vrouiven snel af en stonden op Toen ze mijn tafeltje passeerden zei ik nog: ,Jk kan er niets aan doen Mijn moeder heeft nèt zo'n neus." Waarschijnlijk zyn ze in de Seine gesprongen. KRONKEL (Advertentie I.M.) DEN HAAG. Acht jonge, zorgvuldig uitgezochte. Nederlandse geleer den zullen van de Nederlandse Organisatie voor het zuiver Wetenschappe lijk Onderzoek voor een jaar een stipendium studiebeurs ontvangen om hen in staat te stellen zich te ontwikkelen tot personen, die op hun vakgebied mede leiding kunnen geven aan de beoefening der wetenschap in ons land. Bij het toekennen van de stipendia is er rekening mee gehou den, dat de jonge geleerden bij hun werk geen zorgen behoeven te hebben voor hun levens-onderhoud en studie-benodigdheden, zodat zij zich geheel aan hun werk kunnen wijden. Alle stipendiaten is een mentor toegewezen. De acht uitverkorenen zijn: de na tuurkundige J. van Kranendonk uit Amsterdam, die in 1950 met lof zijn doctoraal examen deed; de Leeuwar der leraar W. Noomen, die vorig jaar in Groningen cum laude zijn doctoraal Frans behaalde; de kunst historicus J. Bruyn. die dit jaar met lof zijn doctoraal examen deed aan de Utrechtse universiteit; de Haar lemse leraar-wijsgeer dr B M. I. Delfgauw, die in 1947 in Amsterdam promoveerde; de natuurkundige N M. Hugenholtz. die in 1951 in Leiden zijn doctoraal examen deed; mej. P. H, N. G. Stehouwer, die in 1952 met lof doctoraal klassieke letteren be haalde aan de Utrechtse universiteit; de Utrechtse leraar Frans dr J. A G Tans, die zijn opleiding kreeg aan de R.K -universiteit in Nijmegen en daar ook promoveerde en de Leidse natuurkundige J. Ubbink, die m 1948 in Leiden afstudeerde. Drs J. H Bannier, directeur van de Ned. Organisatie voor het zuiver we tenschappelijke Onderzoek, heeft verklaard, dat het bij hoogleraars- vacatures dikwijls moeilijk is geble ken geschikte opvolgers te vinden. Dit komt, omdat goede jonge geleer den, die „professorabel" zouden kun nen worden, in de oorlog geen gele genheid kregen zich verder te ont wikkelen. daad spruiten zij dan ook voort uit een conflict, dat zich aan alle bolsjewistische partijen opdringt. Het vindt zijn ontstaan hierin, dat zij enerzijds een werktuig vor men van de Russische buitenlandse poli tiek. onderzijds, om ,de heersers in het Kremlin een revolutionair aureool te verlenen, de schijn op zich moeten laden de belangen van arbeiders In diverse lan den te behartigen, belangen, die met de interessen, van Moskou geenszins parallel lopen. In iedere bolsjewistische partij verbergt zich achter radicale frases het Russische staatsbelang In alle bolsjewis tische partijen botsen deze onophoudelijk op elkander. En bij élke botsing zijn er de nodige gesneuvelden Zo was het sedert in 1920 in Halle de Duitse commu nistische partij gevormd werd. zo was het in Frankrijk sinds hetzelfde jaar. toen ln Tours het stichtingscongres van de P C F I werd gehouden. Om ons hier tot Frank rijk te beperken: achtereenvolgens zijn er conflicten geweest rond de figuren van Rosmer en Treint, rond Souvarine en Serge en rond een man als Jaques Doriot. de bolsjewistische -burgemeester van de Parijse voorstad Saint Denis, die ln de dertiger jaren zoveel stof deed opwaaien. Waarmee slechts enkele van dc bekend ste crises zijn genoemd Dat thans Marty en Tillon tot de slacht offers behoren, is niet verwonderlijk. Toen zij op 23 Juni 1951 hun handtekening plaatsten onder een officieel partij-docu ment. waarin de Franse communistische partij verklaarde met éllc andere sociale cn politieke groepen in het land te willen samenwerken, werden zij candidaten voor hun huidige rol. ZIJ werden het op het zelfde ogenblik namelijk, dat onafhanke lijke bolsjewisten onder leiding van Legrand c-n Darius le Corre die nóch met het Russische staatsbelang, nóch met frases genoegen wilden nemen, juist op hén hun scherpste aanvallen richtten. Op dat moment werd het nuttig voor het Kremlin, cn dus nuttig voor Duclos, Tho- rez en Jcanette Vermeersch. Marty en Tillon te laten vallen, om de schijn te redden cn de frase. In Mei van dit jaar schreef Jcanette Vermeersch (dc vrouw van Thorezi een zeer critisch artikel in het bolsjewistische weekblad „France Nouvelle". Voor in siders was het van dat ogenblik af geen geheim meer. dat er een nieuwe zuivering in dc lucht hing Omdat er in dit artikel werd gesproken van fouten bij de (bolsje wistische) organisatie van dc strijd voor de vrede, kon men verwachten, dat Juist tegen Marty en Tillon. die zich daar spe ciaal mee bezig hielden, een politieke slag werd voorbereid Ruim twee maanden later is zij inderdaad gevallen. „Wij werken." schreef enkele jaren terug Charles Tillon in een van zijn artikelen, die aan „de strijd voor de vrede" was gewijd, „wij werken voor de overwinning Naar thans ge bleken is heeft hij hoofdzakelijk aan de overwinning van Jeanette Ver meersch, Thorez en Duclos gewerkt Luchtpost naar de West wordt goedkoper DEN HAAG. Met ingang van 1 October zullen de tarieven worden verlaagd voor het vervoer per vlieg tuig van correspondentie en pakket- post voor de Nederlandse Antillen en Suriname. Suikercampagne begint Conflict opgelost bij bieten-vervoer DEN HAAG. De moeilijkhe den bü het vervoer van suiker bieten zyn uit de weg geruimd. Vertegenwoordigers van alle Ne derlandse suikerfabrieken en de schippers-organisaties hebben tijdens een Vrijdag gehouden con ferentie volledige overeenstem ming bereikt. Voor de suikerbieten-campagne zullen alle schippers zowel zij die bij de fabrieken als zij die bij de organisaties vast hebben inge schreven worden geplaatst In de toekomst aanvaarden zowel de sui kerindustrie als de schippersorga- nisaties het principe van een even redige vrachtverdeling. FIETSLAMP met zwarte kap met verchroomde kap 19.« Verkrijgbaar bij de Erkende Rijwielhandel n.v. Willem van Rijn - Amsterdam (W) Voor directeur, die proces bedwong vier maanden (Van onze correspondent) DORDRECHT. Vier maanden gevangenisstraf met aftrek luidde het vonnis conform de eis tegen Th. T., directeur van de ma chinefabriek en scheepssloperen Holland te Hendrik Ido Ambacht, die een bedrag van ongeveer I 250.000.aan inkomsten ovei de jaren 1941 tot 1945 voor de fiscus had verzwegen. Prof. de Vries-Reilingh keert zich tegen het rapport-Kruyt (Van onze correspondent) ARNHEM. Op het congres van de Nederlandse Bond van Gemeen teambtenaren dat in Arnhem werd gehouden, heeft de bondsvoorzitter, de heer K. de Boer onder andere het vraagstuk van de opleiding van het overheidspersoneel aangesneden. Jarenlang heeft de bond zich of fers getroost voor de opleiding van ambtenaren, hetgeen volgens de voorzitter noodzakelijk was, omdat de gemeentelijke overheid met uitzondering van die te Amsterdam deze opleiding niet ter hand neemt. De vorig jaar vanwege de 'oond ingestelde cursussen gemeente administratie en gemeente-financiën genieten belangstelling en functio neren uitstekend. De pogingen van de bond. inge schakeld te worden in het rijks- overleg, zyn met succes bekroond Het ambtenaren centrum is toe gelaten tot het rijksoverleg en deze instelling is daardoor in dezelfde positie gekomen als de z.g. drie „zuilen" (NVV, KAB en CNV). De ze toeladng heeft echter niet de volle instemming verkregen. De mo derne bond, gesteund door de Prot Christelijke en de KABO (Kath. Bond van Overheidspersoneel) gaat voort met zijn pogingen, het Amb tenaren Centrum uit het overleg te stoten. De bezoldiging van ambtenaren in kleine gemeenten heeft de volle aandacht van het bondsbestuur. In ambtelijke kringen hecht men voorts grote waarde aan de publiek rechtelijke status van het overheids personeel Men verwacht in dit op zicht goede resultaten van de staatscommissie-Van Poelje. De voorzitter vestigde ook met nadruk de aandacht op de noodpositie der gepensioneerden. Prof dr H. D. de Vries—Reilingh hield een inleiding over het vraag stuk fier gemeente-classificatie. Daarin 'opperde hij ernstige bedek kingen tegen het rapport van de commissie-Kruyt en concludeerde tot afschaffing der classificatie met een afzonderlijke regeling voor de overgangstijd. Malik brengt aantal Russische veto's op zes en vijftig Sowjet-gedelegeerde stelt reis naar Moskou uit NEW YORK De Russische afgevaardigde in de Veiligheids raad, Jacob Malik, heeft ook dc drie laatste van de 21 landen, die zich voor lidmaatschap van de Ver. Naties aanmeldden, verhinderd tot deze wereldorganisatie toe te treden. Hij sprak gisteren driemaal achter elkaar zijn veto uit over de toetreding van de Indo-Chinese staten. Laos, Cambodja en Viet nam Daarmee bracht hij het aan tal Russische veto's op 56. Na een lange discussie werd de door de Sowjet-Unie gesteunde aanvraag van de Vietminh met tien tegen een stem (van Rusland) verworpen. Malik zou Dinsdag naar de Sow jet-Unie terugkeren Hij heeft zijn reis echter uitgesteld. Hij wilde geen reden noemen. Zijn opvolger Zorin is reeds Maandag in New- York aangekomen.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 3