CHICAGO: Hoe ver gaat voor een Christen gehoorzaamheid aan de staat? m Sierlijk huishoud- schort niet gegroeid, niet maar met schokken ontstaan VOOR ONZE DAMMERS TimaIf stellingen van Noorse Lutheranen „Tweeërlei regiment géén tweeërlei gehoorzaamheid (IN KERK EN W1 ERE Alda-stift MOEILIJKHEDEN? fWHIlUfW'HIlf Wij seven raad Toeslagen op uitkeringen krachtens Ongevallenwet Hl a «s a W m m st m B i li e e' HAMEA Zaterdag 20 September 1952 1LJOE VER gaat voor een Christen de gehoorzaam heid aan de staat? Dat is voor al voor het Duitse Lutherdom altoos en vooral de laatste ja ren een actueel probleem ge weest. Eerst toen de nationaal- socialistische en thans nu de communistische totalitaire staat (in Oost-Duitsland) ver regaande eisen aan de kerk stelde en stelt. Met een beroep op Luthers leer van de „zwei Regimente", de twee regeringen, die van de staat en die van God en de kerk, was er in Duitsland vaak een bepaalde neiging om in z'n concessies aan de staat zeer ver te gaan. Het verzet van de Belijdenisbeweging tegen Hitier vond dan ook zijn uit gangspunt eer in gereformeer de dan in Lutherse kring. Op het Lutherse wereldcongres deze zomer in Hannover gehouden, heeft vooral de Noorse Lutherse bisschop Ei vind Berggrav doen blijken dat er door de Scan dinavische Lutheranen een vrijmoe diger en vrijere houding tegenover de staat wordt aangenomen en ge propageerd dan door dc Duitse ge loofsgenoten veelal geschiedde! Van belang zijn in dit verband de twaalf stellingen, door de Noorse afdeling van de Lutherse Wereldbond over „Kerk en staat naar Lutherse op vatting'1 opgesteld. De stellingen blijven uitgaan van de leer van het „tweeërlei regi ment". Stelling II zegt daarvan: „Bei derlei regiment wordt fundamenteel verkeerd als hun dienaren in el- kaars bevoegdheden ingrijpen Een staats-god is even demonisch als een gods-staat. In beiderlei regi ment is het handelende subject God en Hij alleen. Daarom is het een ernstige vergissing als men beweert dat het tweeërlei regiment betekent dat wij twee heren zouden hebben en daarom tot tweeerlei gehoor zaamheid verplicht zouden zijn." Stelling vier herinnert er aan, dat Luther het niet voor uitgeslo ten hield, dat de vertegenwoordi gers van de staat persoonlijk god deloos konden zijn. Tóch diende de Christen de overheid volledig ge hoorzaam te zijn. Tenminste: zo lang deze „de jure" bestond en harerzijds de orde en de gerech tigheid diende. Zodra echter de overheid willekeurig handelde en over de gewetens wilde heersen, stond het uiterlijke regiment niet meer onder God, maar onder» de duivel. Dit betekent voor ons. aldus stel lino vijf, „dat een totalitaire staat, ciie° in tegenstelling tot de rechts staat politiestaat wordt, en wille keurige tyrannie uitoefent, een vij and Gods is, waartegen Christenen zich hebben te verzetten.'' Arivprtentte l.M.) Waar de grens? Stelling acht noemt het voor de Christen „de grote vraag waar de grens loopt tussen de christelijke gehoorzaamheid aan dc wereldlijke overheid en die serviliteit, die zon de is. Die grens zal in elke situa tie opnieuw moeten worden getrok ken. Wordt zij overschreden, dan zal het verzet der Christenen hier uit moeten bestaan, dat zij onbe vreesd tegenover de tyrannie. Gods waarheid verkondigen en alle per soonlijke gevolgen op zich nemen. Toch (aldus stelling tien) kan de kerk niet tot geweld overgaan, zonder zelf aan het demonische ten offer te vallen. „Anderzijds maakt Luther verschil tussen datgene wat de kerk als zodanig kan doen en datgene wat de individuele Christen als burger van de staat kan doen en behoort te doen. De Augustana (d.i. de Augsbur- ger geloofsbelijdenis van 1530. Red.) zegt uitdrukkelijk, dat christelijke burgers in dienst van de staat met goed geweten ook recht spreken en voor de staat een gerechtvaardigde oorlog kunnen voeren. Met andere woorden, zij konden ook van uiter lijke machtsmiddelen gebruik ma ken. Maar zelfs wanneer de staat zijn eigen rechtmatigheid opheft en demonisch wordt en zo tot een „re giment" wordt dat niet meej- onder God maar onder de duivel staat, kan men niet beweren, dat de Christen de plicht heeft daartegen in opstand te komen. Doch wan neer het tot het uiterste komt. heeft hi j daartoe het r e c ht De christe lijke burger kan noch voor een duivelse regering wapens dragen, noch met haar samenwerken." Stelling tien herinnert in dit ver band aan een uitlating van Luther in een van zijn brieven: „Als de keizer kennelijk geweld oefent, dan Drs Anne \ladman krijgt Gijsbert Japiksprijs LEEUWARDEN. Ged. Staten van Friesland hebben de „Gijsbert Japikpnjs" voor Friese literatuur ditmaal bestemd voor het beste pro- za-werk in de jaren 1950 en 1951 toegekend aan de essayist drs Anne Wadman uit Sneek voor het in het tijdschrift „De Tsjerne" gepubliceer de critisch werk. Exploitanten van geheime zender naar het gevang ASSEN. De rechtbank veroor deelde Vrijdag twee landarbeiders uit Valthermond, de 31-jarige G. L en K. O.. die in de omgeving van Buinen de geheime zender „Regen boog" exploiteerden ieder tot een maand hechtenis en verbeurdverkla ring van de apparatuur. Tiental me deplichtigen werden veroordeeld tot geldboetes. fin de malen 40 en 44) DITMAAL brengen wij U een jasschort die niet alleen flat teus is met haar effen revers op een aardige gebloemde stof. doch tevens erg practlsch. Zij omsluit Uw gehele japon en laat toch voldoen de bewegingsvrijheid over om de huishoudelijke bezigheden te ver richten. Het model is simpel en liet pa troon eenvoudig te verwerken. Om- te beginnen naait U dc extra stuk- jes aan het voorpand omdat de stof te smal is om dtt in zijn geheel te knippen Het voor- en rugpand naait U aan elkaar met een Engel se naad of met een platte overuaai- naad. Aan de onderkant komt een zoom pje van plm. 1 cm. De mouw kunt U eveneens met een Engelse nqad inzetten met het op het patroon aangegeven tekentje op de zijnaad van de schort. De ef fen garneringsstof wordt eerst aan de binnenkant gezet en later aan de goede kant overgenaaid Dan zet U de zak op de schort en vervaardigt U de ceintuur uau de gebloemde of de effen stof. De omgeslagen kraag is aan de schort geknipt en de puntkraag van effen stof wordt aan de goede kant hiervan gezet, dan omgeslagen en aan de binnenzijde tegengezoomd In de rug worden de figuurnaad jes gestikt en tenslotte kunt U eni ge aardige knopen bevestigen op de omgeslagen kraag en het puntje van de zak. Benodigde stof 2.88 m. a SO cm. breed en 45 cm. effenstof d 80 cm. breed Afgehaald aan ons kantoor be draagt de prijs van dit patroon slechts 35 cent Toezending per post is eveneens mogelijk de prfjs be draagt dan 50 centBij toezending per post gelieve U ons een post wissel te sturen van 50 cent met vermelding welke maat er gewenst wordt. zijn de vorsten (en daarmee, voegt de stelling eraan toe. ook de bur gers, ook de christelijke burgers) van hun plicht tot gehoorzaamheid ontheven, precies zoals tegenover een moordenaar op straat." Waarna stelling elf proclameert: „Het is zaak der kerk zo nodig de banden met de staat te verbreken, namelijk dan als duidelijk blijkt dat de staat over de gewetens wil heersen en de vrije loop van het evangelie wil inperken." Bestudering door kerken De Lutherse Wereldbond heeft te Hannover in plenaire zitting deze stellingen aangenomen en de be studering ervan aan de aangesloten kerken aan bevolen. De Zwitserse Evangelische Persdienst, die de stellingen volledig publiceerde, voegde er aan toe te hopen, dat aan „Schubladisierung" ten offer zullen vallen. Dat is dus: aan schrijftafclladisering, oftewel- vergetelheid eigens in een veilige la of kast. (Advertentie l.M.) 'N WELDAAD legen* Uw pijnlijke voeten is de Verwijdert litcaoorm> eelt en wratten gemakkelijk zonder pijn en afdoend Prijs 90 ets. Bij Uw apoth. en drog verkrijgb. „Nette mensen" IV Misnoegen, bijna walging bekroop mij, toen ik vorige week het inge zonden stukje van A. M. H. las over Zuid Afrika. Gelooft hij wer kelijk. dat onze Nederlandse pers ons Wild West-verhalen vertelt? Twijfelt hij er aan of de terreur tegen de kleurlingen werkelijk be staat? Triomfantelijk roept A. M. H. uil: Steek uw licht eens op bij de Zuid Afrikaanse gezant of bij de Zuid Afrikaanse vereniging. Maar zij zullen Zuid Afrika met afvallen. Laat A. M H. zich echter eens de woorden herinneren, die wijlen de grote Jan Smuts in het Zuid Afri kaanse parlement uitte: Wees een broeder voor blank en zwart. D&t is andere taal! H. D. „Es ist nicht icahrF' „Greuehnarchen". noemde Goeb- bels de berichten over het optreden der S.A. tegen Joden en andersden kenden. „Wild West-verhalen", noemde A. M. H. de berichten over Malans apartheidspolitiek in Zuid Afrika. „Steek uw licht eens op bij de Duitse gezant of bij de Verein für Auslandsdeutschen in den Nie- derlanden". zeiden sommigen in da jaren vóór 1940. „Dan zult u wei merken, hoever die journalisten wel van de waarheid zijn afgeweken." „Steek uw licht eens op bij de Zuid Afuikaanse gezant of bij de Zuid Afrikaanse Vereniging", roept thans A. M. H. Wij twijfelen er niet aan. dat zij ons een „És ist nicht wahr!" zullen toevoegen. Maar welke waar de moet men daaraan hechten? Voor mij liggen enkele exemplaren van dc Johannesburger „Star" en enige andere Z Afrikaanse kranten. Berichten daarin laten over de ras- senvervolging in Zuid Afrika ni£t de minste twijfel bestaan. Maar mis schien weten deze journalisten in Zuid Afrika zélf volstrekt niet wat zich onder hun ogen afspeelt. Mis schien zouden zij ook goed doen hun licht eens op te steken bij de Zuid Afrikaanse gezant in Den Haag. de Zuid Afrikaanse Vereniging, of... bij A. M. H.? C. B. ..Hebt uw vijanden lief Nadat in deze rubriek een stukje was verschenen in verband met de diefstallen, waarvan enkele per autobus reizende toeristen in Duitsland het slachtoffer waren ge worden, kwam de heer Van der Wel met een ingezonden stukje, waarin hij mij voorhield, dat haat weinig Christelijk was, waarin hij verklaarde van mening te zijn, dat het onjuist was de diefstallen ten nadele van de toeristen te ver gelijken met de roof tijdens de be zetting, en waarin hij mg herinner de aan het woord: „Hebt uw vijan den lief". Hierop kan ik alleen maar antwoorden, dat ik het volkomen eens ben, met het beroemde (of be ruchte) woord van Clemenceau uit 1913, aat er twintig millioen Duit sers teveel waren. En nogmaals zou ik willen zeggen, dal men niet voor zijn plezier naar Duitsland moet gaan, doch omgang met Duitsers tol het strikt noodzakelijke moet beperken. Vraagt de heer Van der Wel, welk veiband er bestaat tus sen de diefstallen bij Keulen en de achter ons liggende jaren, dan ver wijs ik naar het spreekwoord: Jong geleerd, oud gedaan. J. KOOLAART Sr. Gezond geluid Bravo Viruly! Eindelijk eens een gezond geluid. De 'bewuste of onbewuste oorlogspropaganda m de pers en voor de radio zal arti kelen als uw „Tragi-comcdie van de snelheid" als een zeer noodzakelijk tegenwicht ondervinden. Ik hoop, dat ze zwaai genoeg zullen zijn in die zin. dat de mensen zich indei- daad gaan afvragen Ja. waarheen brengt ons dit gekkenhuis eigen lijk?! C. VAN TRICHT ..I luchtelingen?" Af en toe lees', men. dat het aan enkelen gelukt is van achter het ijzeren gordijn te ontvluchten. Ook leest men, dat hei aantal vluchte lingen zo groot is. dat zij een pro bleem voor de Westduitse regering zijn gaan vormen Ik vraag mij af: zouden die vluchtelingen werkelijk allemaal vluchtelingen zgn? Voor Hitier Polen binnenviel gingen heel wat Toeristen r.aar Danzig, die later geen toeristen bleken te zijn. Holland werd overstroomd door Duitse dienstmeisjes, die lang niet allemaal alleen maar dienstmeisje waren Hoe staat het met die men sen van achter het gordijn? B. (Van onze correspondent te New York) y OU ik mijn oordeel over Chicaqo hebben moeten gronden op mijn eerste indruk ken. het zou een waarschijnlijk onmachtige poging zijn geworden om een beeld op te hangen van de intense smerigheid van deze stad, smerig in elk opzicht. Want wat het eerst en sterkst opvalt is de hopeloze grauw heid der eindeloze rijen verwaarloosde hui zen aan weerskanten van de mijlenlange stijl- en sfeerloze straten zonder enige boom beschutting, onbarmhartig geteisterd door een brandend hete zon. bezwangerd door een mengeling van kwalijke luchtjes, afkomstig van de talloze over bijna alle wijken ver spreide fabrieken en fabriekjes, van zweet cn vochtige damp die van het plaveisel en uit de huizen schijnt op te stijgen. Van een stad in Europese zin, gegroeid van uit een centrum, met straten die naar een markt of plein als middelpunt voeren, met kerken en openbare gebouwen als natuur lijke accenten, met wijken gekarakteriseerd door hun specifieke bedrijvigheid en be woning. is hier geen sprake. Chicago is niet gegroeid en niet ontworpen. De stad, nauwe lijks vier generaties oud, is met schokken ontstaan en vele generaties, onder een be stuur met vooruitziende blik en de moed en de kracht om in te gaan zowel tegen sleur en onverschilligheid van de zijde ener door de strijd om het bestaan murw geworden bevolking als tegen de in weinige handen opgehoopte machten invloed, zullen nodig zijn om goed te maken wat bedorven is door bouwspeculanten en huisjesmelkers die ge bruik hebben kunnen maken van de noden en behoeften van het ogenblik Zeker, er wordt gebouwd en vernieuwd. Er zijn parken geko men en imposante autowegen langs het Michiganmeer, van waar de „skylines" in de benedenstad (Chicago bouwde zijn eerste sky scraper nog vóór New York) voor al bij avond een machtige aanblik geven Men kan met trots wijzen op de brede South Michigan Bou levard met zijn grote hotels, sjieke winkels, zijn musea en andere in drukwekkende gebouwen waaron der enkele van voortreffelijke mo derne achitectuur. Maar onmiddel lijk daarachter gruwt men van de lelijkheid, vindt men de aan de Zeedijk uit Quendo's tijd herinnerende, maar natuurlijk veel uitgebreider smakeloze pretbuurten, schaamteloze 's Avonds biedt de South Michigan Boulevard, de trots van Chicago, een sprookjesachtige aanblik, vooral van het Michiganmeer af. Overdag maakt de brede boulevard een rommelige indruk, voor namelijk door de vele lage gebouwen, die tussen de wolkenkrabbers in de verdrukking schijnen te komen. Maar de aanleg is fraai. Naast de boulevard is over de gehele lengte een park aangelegd, waar men op het gras mag lopen en zitten. Het tioeede hoge ge bouw van links (op de onderste foto) is het Hilton-hotel. ivaar de hoofdkwartieren van de re publikeinse en democratische partij waren gevestigd tijdens dc congressen. Indrukken uit het Midden- esten markten voor mensenwaar; strek ken zich de ongemerkt in elkaar overvloeiende ghetti uit waar ne gers, Puerto-Ricans, Grieken, Let ten, Hongaren, Slowaken, Polen (meer dan in heel Warschau), Ita lianen (in groter aantal dan Mi laan huisvest), e.a. in groepen sa menhokken in vaak mensonterende krotten en steenklompen; davert dag en nacht het lawaai der trei nen die over een viaduct het ver keer onderhouden in de „loop". Dc „loop" r\ E „loop" letterlijk de lus) is een stadswijk die zijn naam kreeg naar het viaduct dat zich in de meest onverwachte bochten om de huizen heen slingert, soms ra kelings langs een gevel scherend zodat de passagiers, als in een griezelkamer op de kermis, de in druk krijgt dat de trein ergens midden door een gebouw zal heen- schieten. Onder het viaduct is het een ge wriemel van mensen en verkeer. Daar bevinden zich de grote wa renhuizen. kantoren, bankgebou wen, theaters en hotels, die de tussenliggende woonblokken zo eng omvat houden dat er voor hun bewoners nauwelijks genoeg lucht overblijft om vrg te ademen. Chicago heeft alle grond rondom opgeslokt. De stad gaat er prat op een centrum te zijn waar dagelijks meer treinen aankomen en ver trekken dan ergens anders ter wereld. Het heeft zeven stations met emplacementen en toegangs wegen die de straten overal kris kras doorsnijden. Het gevolg is dat, van welke kant men de stad per spoor nadert, elke eigenlijke overgang van landelijke naar steed se sfeer ontbreekt. De gehele stadsrand is ingenomen door in dustrie. Wat vóór de laatste uit breiding stadsrand is geweest, bleef onveranderd, met dien ver stande dat de huizen die daar eens betere dagen hebben ge kend nu sloppen zijn geworden. Het is alsof Chicago zijn ogen ▼oor dat alles sluit. Zoals de „Chi cago Tribune", huizend in een torengebouw in gothische stijl(!), adverteert ,,'s-werelds grootste dagblad" te zijn, zonder schaamte voor het feit dat de inhoud een zo goed als fascistisch karakter draagt, zo beroept de stad zelf (ik citeer een officiële gids) zich op zijn, in vergelijking met andere steden onovertroffen nachtleven, cosmopolitische bevolking, straten- lengte in mijlen gemeten, opper vlakte aan parken en boulevards, markten op 't gebied van vlees waren, granen en zuivelproducten, industrie en zakelijke bedrijvigheid zaal- en hotelaccommodaties voor grote congressen, restaurant waar men biefstuk kan eten voor een prijs variërend van 40 cents tot negen dollar, enz. enz., zonder daarbij de inhoud, geest en sfeer van het aangeprezene te tellen, blind voor het feit dat nul maal nul, nul blijft of dat lelijkheid door de hoeveelheid uitgroeit tot wanstaltigheid. Gangsterdom MEN verbaast er zich niet over dat de Al Capones in deze stad hun veilige veste vonden en het gangsterdom er nog welig tiert. New York's „Bowery" is maar een bescheiden achterbuurt bij wat Chicago in dit opzicht te zien geeft. In beide monsterlijke grote ste den wordt zwaar gezwoegd en geploeterd, maar in Chicago beslist meer gezweet en geleden. Van New York stroomt een sfeer uit; daar kan in de massa iedereen zichzelf zijn. Hier wordt het indi- I krijgt er het onbehaaglijke gevoel vidu opgeslokt. Chicago is een I overal en elk ogenblik voor een Moloch, een wanstaltig monster of ander ondefinieerbaar gevaar met afgrijselijke grijparmen. Men op zijn hoede te moeten zijn. KT U de vacanties achter de rug zgn. zal ik in deze rubriek eerst eens rngn aandacht aan de problematiek gaan wijden. Mocht het eens minder mooi weer zijn, dan kunt u uw aandacht geven aan de geestesproducten van onze premi- nente probleemcomponisten Elke rubriek afzonderlijk zal gewijd zijn aan het werk van één problemist De oplossingen worden steeds in de daarop volgende rubriek gepubli ceerd Laat ik beginnen met een een voudig, maar altijd charmant werk van vriend J. H. H. SCHEYEN te KERKRADE. Deze legt zich meest al toe op vraagstukken met een nog uit te werken eindspel De ontkno ping van het probleem is doorgaans niet al te lastig, maar het gaat om de motieven. WANNEER men een ongeval heeft gehad en uitkering krUfft krachtens de ongevallenwet, wordt die uitkering berekend op basis van het loon, dat verdiend werd in een bepaalde periode, welke aan het ongeval vooraf ging. Ook wanneer na jaren een reeds stopgezette uitkering heropend wordt, omdat het letsel opnieuw arbeidsongeschiktheid veroorzaakt, wordt tocli de uitkering weer berekend naar dat oude loon. Dat behoeft lang niet altijd on voordelig te zijn. Het kan zijn dat iemand ten tijde van de herope ning van de rente veel minder ver dient dan vroeger, of zelfs wel helemaal niets. Maar over het alge meen zijn de uitkeringen voor lang geleden gebeurde ongevallen, in verhouding tot de tegenwoordige lonen, te laag. Dat heeft de rege ring ook ingezien en daarom wor den tegenwoordig op sommige on gevallenrenten toeslagen verleend. Wanneer men een weduwen- of we zenrente heeft of een rente, berekend naar een verlies van de geschiktheid tot werken van méér dan 25%. terzake van een ongeval dat voor 1 Januari 1947 heeft plaats gehad (voor de Zceongeval- lcnwet is deze datum 1 Januari 1946), krijgt men een toeslag van 25%. Boven dien wordt op diezelfde renten nog een toeslag van 5% gegeven. Indien het on geval heeft "plaats gehad voor 19 Maart 1952. Het komt er dus op "neer. dat op dc uitkeringen voor ernstige ongevallen een toeslag wordt verleend, terwijl voor dc kleinere letsels niets extra's wordt gegeven Dat Is ook redelijk omdat iemand die zijn geschiktheid tot wer ken voor b v. IOC heeft verloren, nog voor het merendeel normaal door wer ken in zijn onderhoud kan voorzien en dus deel kan hebben aan het hogere loon van tegenwoordig. De heer M N. O schrijft: Ik heb een ongevallenrente sinds 1938 naar een arbeidsongeschiktheid van 50% Ik ben nu 65 jaar en nu zijn de toeslagen, die ik op de rente ontving plotseling ver vallen. Is dat juist. I Antwoord: Dit is juist. De toe- slagen vloeien niet voort uit de vcr- zekering, doch zijn uitsluitend verleend in veiband met dc gestegen kosten van levensonderhoud. Op het 65ste jaar krijgt men recht op uitkering krachtens de Noodwet Drees Vanaf het 65ste Jaar ontvangt de niet geheel valide arbeider in theorie dus niet minder dan zijn va lide collega. Ei bestaat dus geen aan leiding de eerste een duurtctoeslag te geven, welke de tweede niet krijgt. De wet bepaalt dan ook uitdrukkelijk dat de toeslagen op het 65ste jaar komen te ver"t,,'®r» allen. De heer J schrijft: Ik leef al enige jaren met mijn vrouw samen, zonder I wettig gehuwd te zijn Nu Is mijn vrouw bevallen Dc kosten van opvoeding van ons kind komen natuurlijk geheel voor mijn rekening. Wij hebben echter niet dc i 55 - kraamgeld ontvangen. Is dit juist Antwoord Dit is juist. Het kraamgeld wordt uitgekeerd bij beval ling van de echtgenote van de verze kerde arbeider Voor de wet Is deze vrouw niet Uw echtgenote cn daarom kan zij op het kraamgeld geen aan spraak maken De heer A. K schrijft- Ik woon In I een huurhuis Nu is er een ruit gebro- ken Moet 'k deze ruit nu betalen of de eigenaar? Antwoord De wet bepaalt, dat geringe cn dagelijkse reparatiën voor rekening van de huurder z(|n. Voor het geval bij de huurovereenkomst, niet nauwkeurig is omschreven wat daar onder moet worden verstaan, geeft de wet als voorbeeld o a reparaties aan vensterglazen. Het is dus duidelijk dat deze reparatie voor Uw rekening komt Zwart 8 st. op 9-17-19-20-24-26-31- 40. Wit 8 st. op 28-29-32-34-38-45-48. Zwart 8 st. op 6-9-19-20-32-33-38- 0 Wit 8 st. op 11-17-22-31-35-44-48- Al o Zwait 10 st. op 4-7-13-14-16-17- 19-22-27-37 Wit 10 st. op 23-28-33-39-40-43 45- 48'50. Voor alle drie vraagstukken geldt: Wit speelt en wint. PHILIP DE SCHAAP l Advertentie l.M.) Hamea Crème-Gezondehuid Hamea Gelei-Gave handen l

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 4