Veel waardering en dankbaarheid voor Handelsschool en „Baas" Peper Oud-scholieren uit binnen- en buitenland in „Amicitia" Voskuilen, Soest, kampioen vijfde klasse libre Jo Bezaan in ten grave alle eenvoud gedragen Bloemen, fruit en sigaren naar „De Lichtenberg Egvptenaren moeten wapenen inleveren ft ft ft Maandag 22 September 1952 .7 IN 1912 EEN START IN RUE DES VA CUES EN IN 1952: Toen in de jaren na 1912 Amersfoortse scholieren op een zol der in de „Rue des vaches" (Koesteeg) handelsonderwijs ont vingen, ('s winters in „Nova Zembla" inclusief een training voor een Pooltocht en 's zomers met een tropenvoorbereiding, zal er wel geen enkele leerling geweest zijn, die met een profe tische blik in de toekomst heeft gekeken en voorspeld, dat op Zaterdagmiddag, 14 September 1952 door honderden oud-leer lingen en onderwijs-autoriteiten getuigenis zou worden afge legd van de groei en de bloei van de dierbare school, die in de loop der jaren een instelling van onschatbaar nut voor de Kei- stad is geworden en die voor velen de grondslag heeft gelegd voor hun uiteindelijke positie op de maatschappelijke ladder. De Handelsschool, de „Baas", de zolder in de Koesteeg. het gebouw van thans aan de Hellestraat, de directeur en de leraren, over al die onderwerpen werd veel. heel veel gespro ken tijdens de Zaterdagmiddag in „Amicitia" gehouden recep tie ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan. Uit alle delen van het land, ja zelfs van ver over de grens waren oud-leerlin gen naar Amersfoort gekomen om er te getuigen van hun dank baarheid jegens de school en om door hernieuwde kennisma king met hun vroegere mede-scholieren weer eens even in de oude sfeer te komen, die aparte „Handelsschool-sfeer", die de oud-directeur, de heer J. Peper tijdens zijn bijna dertig-jarig „bewind" heeft weten te scheppen. Aller gedachten zijn ongetwijfeld geweest bij de „Baas", die helaas deze viering niet persoonlijk heeft kunnen meemaken, maar die in zijn ziekenkamer volledig heeft meegeleefd met alles, wat zich op deze herdenkingsdag heeft afgespeeld. En dat ook daadwerkelijk bewezen is, dat zij hem niet zijn en nooit zullen vergeten zal hem ontzaglijk goed gedaan hebben. Zeer druk bezochte receptie De voorzitter van het jubileum comité, de heer A. Hollander Jr., heette alle oud-leerlingen en autoriteiten hartelijk welkom. In zijn openingsrede wees hij erop. dat de oud-leerlingen er behoefte aan gevoeld hadden de banden met de school niet helemaal te breken en dat daarom na 1937 de vereniging „Werkt met maght" was opgericht met ideeële doel stellingen om nog iets te# kunnen doen voor de school. Jammer ge noeg bestaat de vereniging niet meer. maai een van haar instel lingen, het „J. Peper-boeken fonds" verricht nog steeds prach tig werk door ieder jaar tal van leerlingen te helpen. Daarom is er steeds contact met de school blijven bestaan en het is ook het Groet van Laurens Bogtman De voorzitter las hierna enige bin nengekomen telegrammen en brie ven voor. o.a van burgemeester H. Molendijk, die mededeelde dat hij zeer tot zijn spijt verhinderd was aanwezig te zijn. van oud-burgemees ter Mr J. C Graaf van Randwijck, van Mr. A. Bruch, voorzitter van de Nationale Vereniging van Handels onderwijs en van de momenteel in Durban vertoevende oud-leerling Laurens Bogtman. de beroemde zan ger. Mr. L. Stadig, het enige nog in leven zijnde bestuurslid van de Ver eniging ..Handelsschool voor Amers foort en Omstreken", die in 1912 werkzaam is geweest ten behoeve van de oprichting van de school, liet bij monde van de heer Hollander zijn gelukwensen overbrengen. De voorzitter van het Dep. Amers foort van de Mij. voor Nijverheid en Handel, de heer J. H. van Lonkhui zen. voerde hierna het woord, ge volgd door de heer J. Visser, voor zitter van de Federatie Amersfoortse Middenstand. Laatstgenoemde spre ker belichtte de betekenis van de school voor de middenstand Zowel de ..Hanze", ..Handel cn Nijverheid" als de Chr. Middenstandsvereniging zien het belang van de Handels school voor de middenstand. de prachtige en nuttige cadeaux. Deze werden door v. ethouder Een horst met een enkel woord aan de directeur overgedragen. Na afloop van de receptie verenig den de reünisten zich in „Mctropole", waar zij aanzaten aan het diner, tij dens hetwelk dc heer Van Gulik na mens zijn schoonvader diverse aan wezigen persoonlek toesprak. Feestavond Des avonds was het gehele gezel schap weer aanwezig in „Amicitia", waar de heer Hollander allen ver welkomde en wel speciaal de In specteur van het Gymnasiaal en Middelbaar onderwijs. Mr. A. J. S. van Dam. Daarna leidde hij met een enkel woord de „Ghesellen van den Spele" in. die hun nieuwste revue „Je moet ei maar opkomen" voor hel voetlicht brachten. Het kleine gezelschap heeft zijn best gedaan om een gezellige, vro lijke stemming te brengen en is daar ook wel in geslaagd. Wij konden niet onverdeeld al het gebodene bewon- i deren, maar er waren toch wel grap- pige en originele sketches. Hartelijk i is er gelachen om Nanette van de Operette en Sascha met zyn guitaar. Ook het meer serieuze, door Jan Koopman gebrachte „3 klokken" viel I zeer in de smaak Toen het doek voor de laatste maal viel, was voor velen de dag nog niet ten einde, want tal van reünisten verzamelden zich nog eenmaal in „Monopole" en ciaar werden dan de laatste uurtjes van gezelligheid be leefd. Het plan is geopperd om jaar lijkse samenkomsten te organiseren van hen, die bijdragen storten in het „J. Peper-Boekenfonds". Dit idee vond een enthousiast onthaal. Zo is dan de viering van het veer tigjarig bestaan van de Handels school een zeer glorieuze geweest en zal ongetwijfeld bij allen, die er aan m Rue des Vaches Het was wel met een bijzonder ge noegen. dat de voorzitter daarna het woord gaf aan een van dc oud-lera ren. die in 1912 reeds les heeft ge geven. nl. monsieur Dubosq. Deze sprak de aanwezigen in het Frans toe, omdat hij. naar hij zeide, de Neder landse taal helaas niet voldoende machtig was om zonder fouten te V Ook de „Baas zal alles horen De „Baas" tot udens adres zo vele woorden ran warme hulde en sympathie zijn gericht en die, gekluisterd aan zijn ziekbed, he laas, niet persoonlijk aanwezig kon zijn, zal toch kunnen ken nis nemen van alles, wat er Za terdagmiddag over hem en de Handelsschool gezegd is. Nee, er wordt hem geen stenoyrajisch verslag uitgebracht, maar hij zal alles, woord voor woord kunnen horen Hoe dit mogelijk is? Een van de oud-leerlingen, de heer L v. Dommelen, heeft olie spee ches opgenomen op de wire- recordêr In de ziekenkamer uan de heer Peper in de „Lichtenberg" komt vandaag een afsneel-apparaat te staan en dit zal het mogelijk ma ken dat de „Baas" de gehele re ceptie „in woord" zal kunnen volaen (En wij geloven wel „in beeld" ook. want staat niet al- les uat zijn school betreft on uitwisbaar in zijn brein gegriff Het zal de „Baas" waarschijnlijk niet zoveel verbeeldingskracht kosten om bij de woorden, die zijn vroegere pupillen tot hem richtten, hun beeltenis voor de geest te halen). VJ spreken. Vermakelijke voorvallen wist hij te vertellen uit de tijd, dat de school nog was gevestigd in de „Rue des Vaches" en het. deed hem enorm veel genoegen te zien. dat zo- velen van zijn oud-leerlingen car- vière hebben gemaakt. De Hollanders in het algemeen stak hij een gewel dige pluim op de hoed voor hun ge weldige talenkennis. Als er op inter nationaal gebied iets te organiseren viel, dan waren altijd Nederlanders no een. omdat zij zich in iedere taal perfect konden uitdrukken Zelfs vertelde hij nog. hoe in zijn tijd dor- pelingetjes uit Spakenburg en Bun schoten hem na enige maanden Franse les verzochten om eens hele maal een gesprek in het Frans te voeren Een van de oudste oud-leerlingen, de heer Huiskamp haalde herinne ringen op uit de jaren van 1914 tot 1917, de beroemde „Nova Zembla"- tijd. I „Mijn tyd is voorbij" „Het is op uitdrukkelijk verzoek van mijn schoonvader, dat ik thans, j als laatste, het woord veer", zo zei- de de schoonzoon van dc heer Peper, de heer v. Gulik. Mijn tijd is voor- bij", waren de woorden van miin schoonvader, „maar met mijn hart ben ik nog steeds bij de school. Ik wens het gemeentebestuur van harte geluk met dit jubileum, tevens de huidiee directeur en leraren, jegens wie ik mijn waardering wil uitspre ken voor de wijze waarop de school geleid wordt en ik hoop. dat het de school in alle opzichten nog jaren lang goed mag gaan." Deze woorden van de oud-directeur, uitgesproken door zijn schoonzoon, maakten dieoe indruk op de aanwezigen en een spontaan applaus barstte los. Wethouder en directeur danken Namens het gemeentebestuur, dat vertegenwoordigd was door de wet houders C. van Zwol en Mr. F. C A. Eenhorst. sprak laatstgenoemde woorden van dank tot allen, die de jubilerende school gecomplimenteerd hadden. De wethouder zeide enthou siast te zijn over de Handelsschool, speciaal door de bijzondere sfeer, die er altijd heerst. De visie, die Mr Eenhorst heeft ten aanzien van de I uitbreiding komt hierop neer. dat hij j graag een vijfde leerjaar ziet toege- voegd in verband met de steeds meer eisen stellende bedrijfsadministratie I en -economie en in verband met het I feit. dat uitgebreide kennis van de moderne talen uitermate gewenst fs door de steeds groeiende export. De dank van de school werd ver tolkt door de directeur, de heer Bou- ma. Deze wees erop. dat zijn voor- I ganger, de heer Peper, zijn stempel op de school heeft gedrukt en dat het voor hem geen gemakkelijke taak is 1 geweest deze eminente figuur te ver- vangen. Hij sprak een woord van welgemeende dank uit jegens de le- I raren. die hem in zijn taak uitste kend terzijde staan Ook de heer Bouma was van oordeel, dat een uitbreiding op de duur noodzakelijk j zal blijken te zijn Tenslotte dankte hij alle sprekers en de schenkers van Aan het ziekbed van de „Baas". Zijn oud-leerlingen, de heer P. de Jong uit Leopoldsville (Bel gische Congo) en mevr. C Koch v. d Bovenkamp uit Rhenen hebben bloemen, fruit en siga ren aangeboden, waarna de heer Joh. de Jager, lid van het jubileumcomité, de oorkonde voorlas. (DvA-Archifoto) hebben deelgenomen, nog lang in de herinnering blijven, bestuur van het „J. Peper-boe kenfonds" geweest, dat het initia tief genomen heeft tot deze vie ring. De dankwoorden, die de heer Hollander uitsprak waren spe ciaal gericht tot het gemeentebe stuur en de directeur van de school, de heer K. Bouma, die hun toestemming hebben gegeven en daadwerkelijke steun verleend om de herdenking in deze vorm mogelijk te maken Dat de heer Peper niet aanwezig kon zyn be treurde spr ten zeerste, „maar ddt wij „Baas" Peper in onze feestviering betrekken spreekt wel vanzelf," aldus de voorzitter. Wel waren aanwezig mevr. Peper en haar dochter. Deputatie naar de „Baas" De heer Hollander vroeg hier na de aanwezigen formeel toe stemming om een deputatie, be staande uit de heer P. de Jong een oud-leerling, die speciaal uit Leopoldsville in de Belgische Congo was overgekomen me vrouw C. Koch v. d. Bovenkamp uit Rhenen en één van de leden van het comité, naar het zieken huis „De Lichtenberg" af te vaardigen om namens alle oud leerlingen een enorme bloemen en fruitmand, een geweldige kist sigaren en een oorkonde de ,Baas' aan te bieden. De tekst van de oorkonde luid de: „Autoriteiten, directeur, lera ren, oud-leraren en oud-leerlin gen op Zaterdagmiddag de veer tiende September in „Amicitia" bijeen, gedenken in dankbare er kentelijkheid al datgene wat Baas Peper in de loop der jaren heeft gedaan in het belang van de Handelsschool". Getekend: Mr A. J. S. van Dam (namens het Ministerie van O.K. en W.), wethouder mr F C. A. Eenhorst (namens de gemeente), K. Bouma (de huidige directeur) en het comité. Een aardige bijzonderheid is. dat de kist sigaren, werkelijk van respectabele afmetingen, een ge schenk was van twee oud-Han delsscholieren, de heren Frans en Henk van Schuppen, nu directeu ren van een grote sigarenfabriek in Veenendaal. Na de opening voerde als eer ste het woord de heer mr A. J. S. van Dam, de Inspecteur van het Gymnasiaal en Middelbaar Onderwijs in Den Haag. Deze memoreerde hoe Amersfoort een van de eerste plaatsen in Neder land is geweest die een Handels school binnen zijn murer. heeft gekregen. Immers na Alkmaar (1910) kwam al spoedig de Kei- stad. waar in 1912 met handels onderwijs werd begonnen Veer tig jaar. eigenlijk nog een betrek kelijk korte periode noemde mr Van Dam het, maar van ontzag lijk grote betekenis, welke nu aan het licht treedt. Want nu blijkt wat er geworden is van die ve len. die destijds gedurende viejt jaren in enge ruimte zijn tezamen geweest en daar de kennis en wijsheid hebben opgedaan, waar door zij later iets konden berei ken. Daarvoor is in de eerste plaats dank verschuldigd aan de heer Peper en de leraren, van wie mr v. Dam o.a. noemde de heren Lammens, v. Dam, Borst, Broekhuizen. Sietstra, mevr. Nie- boer en mej. v. Emmen. Doch ook nu spr. wilde het met na druk in het openbaar verklaren geschiedt het onderwijs door de huidige directeur en leraren met evenveel toewijding en dege lijkheid. In het bijzonder de heer Bouma verricht in stilte veel werk in het belang van de school. Sprekende over de toekomst zeide mr v. Dam geen voorstan der te zijn van een uitbreiding Een vierjarige opleiding achtte hij voldoende, maar hij zag wel een moeilijkheid in de omstan digheid, dat vele ouders hun kin deren wellicht liever zien opge leid aan een school van een ho ger „type". Met de wens, dat de belangstelling voor de school steeds groter zal mogen worden en zal groeien en bloeien, besloot mr Van Dam zijn toespraak. Werk en discipline De heer J. van Eijs sprak Hjalmar Schacht gaat JS'aguib met begroting helpen Generaal Naguib, heeft, in zijn functie van militair gouverneur van het land, Zondag opdracht gegeven dat een ieder, die in het bezit van vuurwapens is, deze binnen een week moet inleveren. De voormalige Wafdistische re gering, onder Moestafa Nahas, heeft verleden jaar, na het een- I zijdig opzeggen van het in 1936 I gesloten Brits-Egyptische verdrag, alle „gezonde Egyptenaren" het j recht gegeven vuurwapens te dragen, dit in het kader van „de bevrijdingsworstcling" tegen de i Britse strijdkrachten in de Suez- kanaalzone. Wethouder Mr F. C. A. Eenhorst overhandigt aan directeur K. Bouma de plaquette, die namens de Kamer van Koophandel de gemeente aangeboden is. (DvA-Archifoto) daarna namens de oud-leerlingen en constateerde, dat twee hoofd indrukken het sterkst in zijn herinnering zijn gebleven, n.l. werk en discipline. Volgens deze spreker moesten de leerlingen van vroeger meer presteren dan de jeugd van tegenwoordig. „Wij hebben in die tijd leren werken en ervaren wat discipline is," zei hij woordelijk En degene, die dat bewerkstelligd heeft, was de „Baas" en daarom voelde spr zich ook persoonlijk zeer tot hem verplicht. Hij sprak daarna woor den van dank tot het gemeente bestuur, de directeur en de staf van leraren. De heer v. Eijs her dacht hen, die de school zijn ont vallen en speciaal de heer dr Ronhaar, die voor het vuurpelo ton als oorlogsslachtoffer geval len is. Als stoffelijk blijk van mede leven bood deze spreker een ge schenk aan namens de oud-leer lingen. n.l. een E.N.S.I E. Ency clopaedic. Mevr. Bouma en mevr. Peper werden met een bloemetje gehuldigd. De scholieren van tegenwoordig hadden de heer v. d. Hengel als afgevaardigde gezonden om blijk te geven van hun belangstelling voor dit jubileum. Deze leerling roemde de prettige sfeer, die al tijd in de school heerst en ver tolkte de gevoelens van dank baarheid van de Handelsscholie ren van nu voor al hetgeen de school hun meegeeft. Met een practisch geschenk liet hij zijn worden vergezeld gaan: een se rie films die de Handelsschool bij het nieuwe projectie-apparaat zeer goed zal kunnen gebruiken De volgende spreker was de heer H. van Galen Last. voorzit ter van de Kamer van Koophan del, die erop wees. dat het altijd het streven van de Kv K. is ge weest de Handelsschool zoveel mogelijk in te burgeren en te steunen. Het is dan ook voor de Kamer een grote voldoening, dat het handelsonderwijs zulke goede vruchten heeft afgeworpen, ge tuige het grote aantal aanwezige oudscholleren. die „geslaagd" zijn. De heer Van Galen Last sprak de hoop uit, dat de school zich in de toekomst weer in oude luister (dus uitgebreid) zol herstellen en overhandigde namens de K.V.K. een plaquette. Wolkbreuk in Afrika eist 25 doden CONST ANTINE. Het gebied van Tebessa in het Zuiden van Algiers bij de Tunesische grens is vanmiddag door een geweldige wolkbreuk geteisterd. Binnen een paar minuten waren riviertjes veranderd in woeste stromen, die alles op hun weg meesleurden. Tot nu toe zijn 25 lijken geborgen. Gevreesd wordt, dat nog meer mensen om het leven gekruncn zijn, maar tengevolge van de duis ternis moesten de reddingswerk zaamheden worden onderbroken. Beslissing viel in laatste partij In hotel „De Schouw" te Soest is in het afgelopen weekeinde de strijd tussen de acht finalisten voor de kampioenstitel van dc vijfde klasse van het biljartdistrict „Eemland", in volle hevigheid voortgezet. Na de partijen van Vrijdag hadden Blok land. Overeem en Voskuilen de beste papieren. Doordat Blokland twee partijen achter elkaar verloor, resp. tegen Geytenbeek en Groenesteyn, bleven Overeem en Voskuilen als de laatste kanshebbers over. Zondagavond waren veel biljart- liefhebbers naar .De Schouw" geko men om de eindstrijd mee tc maken. Na een paar partijen, die voor dc titel niet meer van belang waren, moesten de laatste twee wedstrijden de beslissing brengen. Overeem kwam aan de tafel, om zijn kans tc verdedigen tegen Buitendijk. Het werd een zenuwslopende wedstrijd en vooral Overeem had het kennelijk moeilijk. Desondanks boekte hij de volle winst, doch zijn kans op de titel was belangrijk gedaald, door dat hij 52 beurten nodig had. Toen dan ook Voskuilen voor de laatste ontmoeting tegen Geytenbeek begon, wist hij. dat zijn papieren gunstig stonden Hij mocht verliezen, doch moest niet al tc veel beurten maken Geytenbeek deed zijn spor tieve plicht, speelde een goede partij cn won. Hij voltrok echter het von nis over Overeem. doordat deze vrij korte party Voskuilen ook weinig beurten gaf. waardoor laatstgenoem de weliswaar met hetzelfde aantal matchpunten als Overeem eindigde, maar de titel won door een beter moyenne. De heer A. Spijker huldigde de kampioen L Voskuilen, lid van de Viersprong" te Soest, en rpikte aan de acht finalisten mooie prijzen uit. In zyn toespraak vertelde de heer Spyker dat de voorzitter van het district, dc heer R Stalenhoef, nog niet het ziekenhuis kon verlaten. Het ziet er naar uit dat dit nog wel even zal duren. De heer C Mórslng. voorzitter van de organiserende „De Schouw", bracht hulde aan de spelers, maar vooral aan het echtpaar La Grouw. dat dc spelers een prettige gastvrij heid heeft geboden. De voorzitter reikte hierna een keur van persoon lijke prijzen uit. De grote belangstelling voor deze eerste kampioenswedstrijd van het district, houdt een belofte in voor de toekomst. De uitslagen van de Zaterdag gespeel de partijen zijn. Groot kunstenaar en nobel mens (Van een onzer verslaggevers) Op de algemene begraafplaats tc Putten is Zaterdagmiddag het stof felijk overschot van de kunstschil der en graficus Jo Bezaan ter aarde besteld. Vele collega's van dc overledene, schilders, beeldhouwers en grafici volgden de met fraaie bloemen ge tooide haar. Zo waren o.m. ook het bestuur en een aantal leden van het Amersfoorts Kunstenaars genoot schap aanwezig. De eerste spreker, die aan de ge opende groeve het woord voerde, was de heer Jelle Troelstra, die sprak namens de Federatie van beeldende kunstenaars, waarvan de heer Bezaan bestuurslid was. De heer Troelstra schetste het karakter van de ontslapene als on gecompliceerd. sterk en oprecht Zo zal het voortleven in het werk van hem. die een der besten onder de besten was. Zichtbaar bewogen memoreerde spreker tenslotte hetgeen de heer Bezaan als bestuurslid voor de fede ratie had gedaan. Namens het Nederlands Kunste- naaragenootschap, sprak de heer Machiel Brandenburg. Hij verklaar de. dat figuren als Bezaan onmis baar zijn in deze wereld van scepsis en wantrouwen En omdat deze kunstenaar voortleeft in zijn werk. zal het genootschap cr naar streven het werk van Jo Bezaan de plaats te doen innemen welke het ver dient. Namens de Werkgemeenschap van Arnhemse kunstenaars sprak ver volgens de heer Lex van de Zoo de Jong. Reeds bij z'n leven was Jo Bezaan een mens tot wie men gaar ne zijn gedachten bepaalde want hy was een goed vriend, aldus spr. Daarom heeft hij niet alleen een blijvende plaats in de Arnhemse ge meenschap maar ook in ons aller harten verworven, zo besloot de heer Van de Zoo de Jong. Sprekend namens de Vereniging voor Giafische Kunst, zeide de heer G Reuter moeilijk te kunnen zeg gen wat zwaarder woog: het verlies van een groot graficus, of het heen gaan van een nobel collega. Als vriend getuigde de heer F. J Herman van de warme vriendschap die hij gedurende vijftien jaren van de heer Bezaan had mogen ontvan gen. en waarin hij de kunstenaar had leren kennen als een mens die aan het begrip plichtsbetrachting een uitzonderlijk hoge waarde toe kende Spr zag liet nu als de plicht voor allen die Jo Bezaans vrienden zijn geweest, hun diepe sympathie voor de ontslapene over tc dragen op diens vrouw, die nu een wel zeer eenzaam bestaan tegemoet gaat. Als laatste spreker voerde het woord, de heer G. Adriaans, namens het Amersfoorts Kunstenaars Ge nootschap. Ook hii legde speciaal de nadruk op dc voorbeeldige mense lijke eigenschappen die de overle dene bezat Tenslotte richtte de heer Adriaans enige woorden van troost tot mevrouw Bezaan. Een familielid van de overledene dankte voor de betoonde belang stelling. In alle eenvoud werd het stof felijk overschot van de schilder en graficus Jo Bezaan Zaterdag middag op de Algemene begraaf plaats te Putten ten grave ge dragen (Vel./D.v.AArchifoto) Blokland 0 49 38 12 1 28 Overeem 2 50 38 6 1.31 v Groenesteyn 2 50 32 0 1.56 Overeem 0 45 32 9 1.40 v. Groenesteyn 2 50 24 2 08 Stolk 0 .10 24 5 1.25 Buitendijk 0 25 34 3 0.73 Blokland 2 50 34 1,47 v. d. Vat 0 22 32 4 0.88 Voskuilen 2 50 32 6 1.56 v d Kat 0 26 25 6 1 04 Overeem 2 50 25 10 2 Geytenbeek 2 50 26 9 1.92 Blokland 0 35 26 5 1.34 Geytenbeek 0 42 38 10 1.10 Stolk 2 50 38 5 1.31 Buitendijk 0 47 33 9 1.42 Voskuilen 2 50 33 6 1 51 De Zondag gespeelde partijen eindig den «ils volgt; Voskuilen 2 50 42 12 1.19 Stolk 0 30 42 5 0 71 v. d Vat 0 18 19 4 0.94 Geytenbeek 2 50 19 10 263 Groenesteyn 0 39 35 6 1 11 Buitendijk 2 50 35 7 1 42 v d Vat 2 50 36 5 138 Stolk 0 37 36 5 1.02 Overeem 2 50 52 6 0.06 Buitendijk 0 39 52 6 0.75 Groenesteyn 2 50 36 5 1.38 Blokland 0 36 36 6 1 Voskuilen 0 33 25 6 1.32 Geytenbeek 2 50 25 11 2 De eindstand is L. Voskuilen 9 324 228 12 1.42 Overeem 9 941 255 10 1.33 Geytenbeek 329 202 13 1 62 Groenesteyn 8 318 220 9 1 44 Blokland 8 320 226 12 1 41 Buitendijk 6 307 265 9 1 15 v d Vat 4 236 210 6 1 12 Stolk 4 258 250 6 1.03 WOUDENBERG F 1400.- ontvreemd uit geldkistje Pensiongast maakte goede sier: enkele centen over! In een pension te Woudenberg werd een dezer dagen uit een geld kistje een bedrag van ruim 1400 vermist. Door de politic werd direct een onderzoek ingesteld, doch aan vankelijk zonder resultaat. Doordat de pensiongast J M. v d L. zich grote uitgaven veroorloofde, werd de aandacht op hem gevestigd Ofschoon v d. L. eerst ontkende, gaf hij toch eindelijk toe de diefstal gepleegd te hebben. Van het gestolen bedrag had hij goede sier gemaakt, zodat er nog maar enkele centen over waren. HOOGLAND Burgerlijke Stand Geboren: Gorardua Johannes, zoon v. H. R. van Valkenhoef en H. G. Hllhorst; Margarctha Evcrarda, dochter van A C. van den Eshof en M. G. Renker6- Wil helmus Antonius zoon van A A W. Hllhorst en W. G. Burgsteden. Rcné Antonius Maria, zoon van H. C. van de Hoef en A. J van den HengelCor nells Petrus Domlnlcus. zoon van Joh. G. van Kleinwee en E. Th Lontjes Ondertrouwd Lconardus Vosman en Barbara Wtlhelmlna Huljskes: Antonius Gijsbortus van den Bedem en Marga- rciha Alelda de Ridder. Gehuwd Evert van Moorselaar en Hendrlka Berg. Wijnand van den Heu- I vel en Everdlna van Essen. 1 Overleden. Geen. Wordt Tito president van Joego-Slavië? Partijcongres uitgesteld voor bezoek aan Churchill BELGRADO Dc Joegoslavische communistische partij heeft Zondag besloten, het partijcongres dat aanvankelijk was vastgesteld op 19 October in Zagreb, te verdagen tot 2 November. Waarnemers achten het niet uit gesloten. dat dit besluit genomen is in verband met de uitnodiging, die premier Churchill aan Tito heeft gezonden om een bezoek aan Londen te brengen. Verwacht wordt, dat tijdens het partijcongres een wet goedgekeurd zal worden, volgens welke Tlto president van Joegoslavië wordt Volgens het pro tocol kan echter koningin Elisabeth geen presidenten van buitenlandse mogendheden uitnodigen, zolang zij niet officieel is gekroond Zolang Tito echter premier is. kan hij door Churchill uitgenodigd worden, zonder dat aan een dergelijk be zoek protocolaire moeilijkheden in de weg staan. Amerikaanse Dakota bij Parijs neergestort PARIJS Bij het vliegveld Orly is een Dakota van de Amerikaanse luchtmacht neergestort. Van de vier bemanningsleden kwamen drie om het leven. De vierde man heeft men zwaargewond uit het brandende wrak kunnen trekken. Felle protesten tegen concentratiekampen Kapelaan Stoel in ga's rede verwekte onenigheid tVan onze correspondent) ARNHEM Zaterdagmiddag heeft in ..Musis Sacrum" een uitlating van kapelaan Stoclinga tijdens dc ver gadering van het Regionaal Comité tegen Concentratiekampen enig rumoer verwekt. Dc kapelaan noem de nl. het systeem der concentratie kampen ccn uitvloeisel van dictatuur en ongeloof „Wie niet gelooft is eigenlijk niet te vertrouwen." zei hij. Een aantal mensen verliet, uit pro test tegen deze woorden, de zaal. In de wandelgangen bleven groepjes opgewonden mensen staan discus sieren. De gemoederen liepen zelf9 zo hoog. dat in de hal handgemeen ontstond Comité-leden gaven later toe. dat kapelaan Stoelinga te ver was gegaan. Burgemeester Matscr, kapelaan Stoelinga en de heren K. F. van Staal en W. Bakker hebben in de druk bezochte bijeenkomst hun stem verhev. n tegen dc schending der elementairste mensenrechten, die in de concentratiekampen geschiedt. De heer Bakker deelde mee. dat in Rus land alleen al veertien millioen men sen in strafkampen leven. Uit Polen zijn 900.000 mensen gedeporteerd, uit Tsjecho-Slowakije 80 000, uit Roeme nië 450.000. Pelgrimschepen naar Djeddah vertrokken ROTTERDAM. Met een tussent poos van slechts enkele uren zijn Zaterdagmiddag twee schepen van de Rotterdamsche Lloyd, de „Kota Baroe" en dc „Kota Agoeng". naar Djeddah vertrokken om daar onge veer 2000 pelgrims uit Indonesië, die een bedevaart naar Mekka hebben ondernomen, aan boord te nemen en naar huis terug te brengen. Elk dezer schepen heeft een speciale pelgrimarts aan boord en ccn z.g. hadji- kok. Aar dek hebben de schepen elk vier ossen staan, die gedurende de reis door dc Hadji's op rituele wijze moeten worden geslacht, alvorens ze geconsu meerd mogen worden. Haagse speelelub wordt overgeplaatst naar Baarle-Hertog (Van onze correspondent) TILBURG. Nog deze week zat in B&arle-Hertog het Belgische deel van Baarlc. dat als een enclave ln Nederland ligt in café „De Sport'' een speelelub worden ge opend De eigenaar van dit café heeft zijn lokalen verhuurd aan de Haagse speelelub „Aristo", die meent op deze manier noch met de Ne derlandse, noch met de Belgische politie ongenoegen te kunnen krij gen. Loodsdiensten Zondag j.l. tijdelijk gestaakt HOEK VAN HOLLAND. In verband met het slechte weer zijn de loodsdiensten te Hoek van Hol land en IJmuidcn Zondag een tijd lang gestaakt geweest.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 7