ZWALUW, waarheen is uw vlucht Vlalan dreigt Y.N. de rug toe te keren Urkers in Argentinië hebben hulp nodig Von Brentano voorzitter van ontwerpcommissie Wafd-partij in Egypte tegen Westelij k defensieplan A. Viruly Bewijs Andere indeling van het NCRV-avondprogramma CELEZEN- Sowjet-klacht over Triest verworpen WEK DE GAL N UW LEVER OP Vliegtuigbemanning wacht op Groenland nog steeds op hulp Het begon aan beek en aan rivier. Finse ex-president Stahlberg overleden door- Ir M. H. Damrae is ernstig ziek en gewogen 12 )insdag 23 September 1952 3 „Het is niet waar. dat Zuid-Afrika aan de rand van een bloedbad staat'' PRETORIA. „Zuid-Afrika bezit het onbetwistbare recht zich uit de tr. Naties terug te trekken. Het zou van dit recht gebruik maken, als de S. voort zouden gaan met zich te mengen in binnenlandse aangelegen- (dcn van de Zuid-Afrikaanse Unie", zo sprak de Zuid-Afrikaanse premier Malan Maandagavond. „Het is niet waar, dat Z.-Afrika aan de rand van n bloedbad staat. De regering is volledig In staat om de campagne „tegen onrechtvaardige wetten" het hoofd te bieden." Malan noemde de constitutionele •isis een worsteling om de souve- timteit van het parlement. Hij :rzekerdc, dat deze souvereiniteit teindelijk door algemene verkie- neen boven alle twijfel zou wor- en verheven De regering van de Unie van MOSKOU De Russische bewe- jg, dat Engeland en Amerika de «palingen van het Italiaanse vre everdrag inzake Triest hebben schonden, wordt in gelijkluidende iota's door Engeland en Amerika er worpen. In deze nota's, die aterdag te Moskou zijn overhan- :;d. wordt de Russische klacht at Engeland en Amerika Triest erbouwen tot een permanente irlocsbasis" van de hand gewe- i. Als er enige bepaling van het liaanse vredesverdrag niet uit- oerd is, is dat de schuld van de wjet-Uriie, zo verluidt het in de iOta's. 'amilie van meer dan dertigduizend leden GENUA Meer dan vijfhonderd gevaardigden van de ruim dertig- iizend leden tellende Soldi-familie. :e over Amerika, Argentinië, Bel- Duitsland, Italië. Turkije en an- ere landen is verspreid, begonnen xindag hun jaarlijks familiefeestje ?t een parade, die het gehele vcr- ?r in Genua blokkeerde. Het be- iprijkste besluit dat de familie sden op de familievergadering na- en was de oprichting van een in- ■nationale Soldi-bank om de Soldi's in moeilijkheden verkeren finan- eel te steunen. Deel van Djambi in de as gelegd SINGAPORE. Volgens berichten Singapore is een groot deel van )jambi, een van de voornaamste ha- ens voor de uitvoer van rubber naar 'ingapore. door brand verwoest. On- eveer 200 woningen, schuren e.d. uden in de as zijn gelegd. Men chijnt de brand thans meester te Inwoner van Sittard wint 125.000 in Belgische voetbalpool SITTARD. De heer G. Laudy ulde deze week een zgn. priorpool tegen betaling van 20 francs. Hij .adde alle uitslagen van twaalf wedstrijden van clubs uit de Belgi- idie „eredivisie" le cn 2e klasse d. waardoor hij de winnaar *ordt van vermoedelijk 1 700.000 ilgische francs (ongev. 125 000). ei was de eerste keer in zijn le en. dat de heer Laudy in een voet- alpool meespeelde. iritten laten negen Duitse oorlogsmisdadigers vrij BONN. De Britse autoriteiten ebben uit de gevangenis van Werl iegen Duitse oorlogsmisdadigers vrij ielaten. Onder hen bevinden zich ier mannen die in 1946 terecht ston- ien wegens het deelnemen aan het loden van een geallieerde vlieger, lie krijgsgevangene was. Zij werden dood veroordeeld Later werden straffen veranderd in 15 jaar. Zij 'erden Maandag vrijgelaten onder clemenliebepalingen. (Advertentie l.M.) U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moot uw lever een liter gal juw ingewanden doen stromen, andera «rteert uw voedsel niet. het bederft. C raakt verstopt, wordt humeurig en kom. Neem de plantaardige CARTER S LEVERPILLETJES om die liter gal op te weltken en uw spijsvertering en Hoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. Zuid-Afrika is niet bereid tot het doen van concessies ten aanzien van Zuid-West-Afrika, aldus pre mier Malan, naar aanleiding van berichten in de buitenlandse pers over toenaderingspogingen van de Unie bij de Verenigde Naties. Wel is de regering nog altijd bereid om evenals de vroegere Unie-rege ringen te garanderen, dat Zuid- West-Afrika door de Unie bestuurd zal worden in de geest van het vroegere volkenbondsmandaat. Dit sluit in. dat de regering nog altijd bereid is om een zekere mate van verantwoordelijkheid te erkennen jegens de drie overgeble ven leden van de „geallieerde en geassocieerde mogendheden, welke de Unie na de eerste wereldoorlog belastten met het mandaat over Zuid-West-Afrika, namelijk, Enge land Frankrijk en de V.S Wij zijn bereid, zo verklaarde dr Malan, om deze verantwoordelijkheid te laten vastleggen in een nieuw internatio naal instrument of verdrag, zonder echter de verplichting op ons te willen nemen om elk jaar rappor ten uit te brengen aan de drie mo gendheden. Toneelschrijver van ,.Het Witte Schaap" overleden LONDEN Generaal-majoor John Hay Beith, een toneel- en ro manschrijver. die van het pseudo niem „Ian Hay" gebruik maakte, is Maandag in de ouderdom van 76 jaar te Petersfield in een ziekenhuis over leden. Beith's belangstelling ging hoofdzakelijk uit naar het leger en de literatuur. Hij heeft vele toneel stukken en romans op zijn naam staan Zijn laatste toneelstuk, dat verleden jaar gereed kwam. is „Het witte schaap van de familie", het laatste stuk, waarin de gisteren over- leden Cor Ruys triomphen vierde Vele stukken schreef hij samen met P. C. Wodehouse. Romans van zyn hand waren o.m.: „The unconquered Isle", „A story of Malta" en „Ameri ca comes across". Deze laatste ro man was gebaseerd op Amerika's deelneming aan de eerste wereld oorlog. Dit is de kroon van St. Eduard. waarmee alle Britse koningen zijn gekroond en die ook konin gin Elizabeth bij haar kroning zal dragen. Temidden van ande re kostbare juwelen is de be roemde Cunningham-diamant gezet. Vierjarig meisje dicht bij ouderlijk huis verdronken EMMEN In Wezeperburg, ge meente Zweelo, is het ruim vier jarig dochtertje van de familie A. Krikke. dicht bij de ouderlijke woning verdronken. (Advertentie l.M.) VOOR EUROPESE GRONDWET: STRAATSBURG. De Europese grondwetvervaardigers hebben Maan dag de Duitser Von Brentano tot hun voorzitter gekozen en ztfn begonnen met het opstellen van een werkschema. Tfjdcns de eerste zitting van de ontwerpcommissie voor dc grondwet van de uit zes landen bestaande „Ad Hoe Assemblée" werden de Italiaan Bcnvenuti en de Nederlander dr J. A. H. Bruins Slot tot vlce-voorzitters gekozen. De 26 commissieleden, die nog aangevuld zullen worden met 13 waarnemers uit andere landen, hebben opdracht gekregen vóór 10 Maart 1953 een plan op te stellen voor een politiek gezagsorgaan, federatie of confederatie. Voordat dit ontwerp naar de re geringen gezonden kan worden, moet het eerst goedgekeurd worden door de uit 87 leden bestaande „Ad Hoe Assemblee". Daarna zullen de ministers van de zes landen het plan bestuderen en vervolgens moet" het ontwerp door de parlementen van de zes landen geratificeerd worden. De commissieleden besloten het ontwerp voor het grootste deel over te laten aan een uit elf leden bestaande werkgroep, waarvan on der meer Brentano, Bcnvenuti, Bruins Slot en de Nederlander P. A Blaisse deel uitmaken. De werk groep zal op 6 October in Brussel bijeenkomen, dc ontwerp-commis- sie op 23 October in Parijs. Overigens hebben de commissie leden Maandag tijdens de eerste zitting de „secretariaten-oorlog" weer geopend. Zij brachten een slag toe aan het Edenplan om een con tinentaal politiek gezagsorgaan op te zetten binnen het kader van de Raad van Europa, door een motie van MoUet, waarin voorgesteld werd het hoofdkwartier van de Raad van Europa als toekomstige zetel voor de ontwerpcommissie te kiezen, van de hand te wijzen. Burgemeester Keijser wil f 30.000 aan het Nederlandse volk URK De twaalf Urker vissers, die nog In Argentinië zyn en van plan waren als werkend passagier op een schip naar Nederland terug te keren, hebben op verzoek van de burgemeester van Urk, de heer G. Keijser, van dit plan afgezien. Zij waren in Buenos Aires reeds op zoek naar een schip, maar zijn thans weer naar San Pedro terug gekeerd. Burgemeester Keijser heeft hen toegezegd, dat hü zal trachten f 30 000 byeen te brengen voor de aanschaffing van vistuig en sche pen. Burgemeester Keijser heeft mede gedeeld. dat de Urkers in Argenti nië op de rand van de armoede le ven. Hij noemde het een gelukkige omstandigheid, dat de vordering van 20.000. die de Belgische reder Isehem nog op de Urkers had door tussenkomst van wijlen mevrouw Peron is kwijtgescholden, maar de inkomsten van de Urkers zijn van dien aard, dat de Gereformeerde Kerk in Buenos Aires heeft moeten bijspringen om hen in leven te kunnen houden. De heer A. Sonneveld. de ver trouwensman van de Urker burge meester in Argentinië, heeft gerap porteerd. dat er op de rivier bij San Pedro vissers zijn die per maand 10 000 pesos (ongeveer 2000» ver dienen De heer Keijser is van me ning, dat. wanneer een Argentijnse visser een dergelijke besomming kan maken de Urker vissers daar bij zeker niet behoeven achter te blijven. Het wordt echter tijd, dat er een gezonde basis gevonden LONDEN. De twaalf leden der bemanning van de „Hastings", die verleden week Dinsdag een nood landing moest maken in Noord- Groenland, bevinden zich nog steeds op het ijsplateau. De plannen om een met ski's uit geruste Dakota te hulp te zenden heeft men laten varen, aldus maakt het Britse ministerie van Lucht vaart bekend. De reddingspogingen werden door het slechte weer be moeilijkt. De „Hastings" heeft vijf maal per parachute levensmiddelen uitgeworpen. Volgens de berichten maken de twaalf man op het ijs- plateau het best. (Advertentie l.M.) NIEUWSTE MANIER VAN WASSEN VERWIJDERT TERSTOND ALLE VLEKKEN De geschiedenis van 't wassen loopt bijna ge lijk op met de geschie denis van de bescha ving. In primitieve tij den geschiedde het CAIRO In haar aan de minis- l'r van Binnenlandse Zaken voor- Wiegde nieuwe program verklaart Ie Egyptische Ward-party zich *?en elk gemeenschappelijk ver dedigingsplan van de Westelijke mogendheden voor het Midden oosten. Een paar uur voordat de Wafd- T^rtij de minister van Binnenland- Zaken in kennis zou stellen van üar reorganisatie, werd de partij Medegedeeld, dat er „bepaalde be daren" waren tegen Naha's positie jjls hoofd van de partij. Na een on derhoud tussen generaal Naguib een uit drie partijleiders be gaande delegatie werd echter me degedeeld. dat het „misverstand dver de persoon van Nahas defini tief is weggenomen." Dit betekent, dat Nahas zelfs voorzitter van de Wafd kan worden. Verdere punten van het nieuwe ""afd-program zijn: verwezenlij king van de Egyptische nationale *sPiraties, ontruiming door 'suiten- «ndse troepen van Egypte en Soe dan en eenheid van het Nijldal De Wafdpartij hangt wel de beginselen van het V N Handvest aan Zij zal veel als in haar vermo- ligt de Ai'abische Liga steu nen en vasthouden aan het Arabi sche karakter van Palestina Hulp aan Noord-Afrikaanse volken in hun strijd ter verwerving van sou vereiniteit en onafhankelijkheid vormt mede een der punten van het program. Op het gebied van de binnen landse politiek is de Wafd voor standster van een socialistische po litiek. grondwetswijziging, steun aan landbouwhervormingen. Grondwetswijziging dient vol gens de Wafd te omvatten, de be paling dat de koning op 25-jarige leeftijd, i p.v. 18-jarige. zijn door grondwet en burgerlijke wetten nauwkeurig bepaalde bevoegdhe den en rechten aanvaardt. Uit Cairo wordt gemeld, dat de Duitse fihanciële deskundige dr Schacht, Maandag in Cairo is aan gekomen en reeds een onderhoud heeft gehad met de Egyptische mi nister van Financien. Laatstge noemde deelde slechts mede, dat Schacht's hulp voornamelijk inge roepen was in verband, met de kwestie van staatsobligaties als schadeloosstelling voor landeigena ren. die onder de wet tot inkrim ping van het landbezit vallen. Later gebruikte men zachte zeepsoorten, toen harde zeep. En ónze generatie leerde het gemak kennen van de „zelfwerkende" wasmiddelen. Maar bij dit alles veranderde er niets aan het doel van het wassen: het ver wijderen van vlekken. En op geen enkele manier kunnen vuil en vlekken zo snel en grondig uit de gezins- was worden verjaagd als door een behande ling met Castella! Zienderogen verdwij nen de hardnekkigste vlekken in het dikke en vette (en zo abso luut VEILIGE) sop van Castella! (Het blauwe pak: 47 ct; dubbel pak 90 ct) Daarbij maakt het „Actief Wit", dat in Castella is verwerkt alléén in Castella!) de ontvlekte was on beschrijflijk helder en zacht Voor de fijne was. die alleen een volkomen alkalivrij middel ver draagt. maakt Castella zijn speciale alkalivrije Wolwas (Het rose pak: 41 ct). Talloze vrouwen wassen haar nylons en fijne linge rie alleen in Castella Wolwas en geven dat tere goed daarmee een viermaal langere le vensduur. wordt voor hun bestaan, zodat zij hun gezinnen uit Urk kunnen laten overkomen. Op 16 October eindigt de termijn, gedurende welke de achtergebleven gezinnen op Urk volgens de sociale bijstandregeling worden gesteund Er moet dus. al dus de heer Keijser. met spoed worden geholpen. Nieuwe regeling voor het verkrijgen van woning in eigendom DEN HAAG. Het ontwerp van een nieuwe regeling voor het verkrijgen van een woning m eigendom door arbeiders en met hen gelijk te stellen zelfstandigen, dat door een daarvoor ingestelde commissie werd opgesteld, is over genomen door de staatscommissie voor de herziening van de Wo ningwet en aan haar verslag toe gevoegd. Het ligt in de bedoeling een voorstel inzake de herziening van de Woningwet, dat gebaseerd is op dit verslag, eerlang in te die nen. Aldus de Memorie van Toe lichting op de begroting van We deropbouw en Volkshuisvesting. Perzië zendt nieuw olievoorstel Engeland en VS krijgen 3 weken bedenktijd TEHERAN De Perzische pre mier Mossadeq zal Engeland en de Verenigde Staten drie weken de tUd geven om te antwoorden op z(|n tegenvoorstellen ter regeling van het ollegesehil, die heden Dins dag, zullen worden overgemaakt naar Engeland en waarschijnlijk ook naar de Verenigde Staten. In eerdere berichten was ge sproken over een tijdslimiet van vijf dagen. Naar het invloedrijke avondblad „Keihan" meldde hebben Zondag de ambassadeurs van India en Tur kije getracht premier Mossadeq over te halen een afbreken van de betrekkingen met Engeland te voor komen. Volgens het blad „Ittelat" wordt artillerie naar Zuid-Perziè gezon den ter versterking van de garni zoenen aldaar als gevolg van be richten over Britse troepenverplaat singen nabij de grens tussen Perzië en Irak. Geen hut stond meer overeind, nadat een typhoon met verwoes tende kracht op het eiland Wakc had geraasd. Van de bomen ble ven alleen de kale takken over. (Van onze correspondent) KOPENHAGE. De eerste Finse president na de bevrijding van dit land, Kaarlo Stahlberg, Is gisteren in de ouderdom van 87 Jaar over leden. H(j was van 1908 tot 1918 professor aan de universiteit van Helsinki en stond bekend als een zeer vrjjhcdslievend man. Toen Finland na de eerste we reldoorlog bevrijd werd van de Russische heerschappij, lag het eerst in dc bedoeling een Duitse prins koning van Finland te ma ken. Toen kwam echter de Duitse ineenstorting en moest naar een Westelijk georiënteerde president worden omgezien. Tegen de alge mene verwachting in werd niet de bevrijder, Mannerheim, doch Stahl berg in 1919 tot president gekozen. Toen zijn ambtsperiode in 1925 af liep was een grote meerderheid van het volk voor zijn herkiezing, doch Stahlberg stelde zich niet herkiesbaar. Een storm van veront waardiging werd in Finland ge wekt toen bij een revolutiepoging van de nationaal-socialistisch ge oriënteerde Lappobeweging, Stahl berg en zijn vrouw in 1930 ont voerd werden en naar de Russische grens werden gebracht. Jongens verwonden dame ernstig aan een oog HAARLEM Toen een groep- je jongens tussen negen en elf jaar in een der Haarlemse stra ten aan het eikelschieten was, werd de 28-jarige mevr. C. V.-B. die toevallig voorbij liep, ernstig aan haar rechteroog getroffen. Zij werd naar de Mariastichting ver voerd, waar het oog onmiddellijk chirurgisch moest worden ver wijderd. Dodelijk ongeval in een melkfabriek DOESBURG De circa 24-jarlge G. J. Tuender raakte Maandagmid dag op dc melkfabriek Andi te Angerlo beklemd tussen een aan hangwagen en een bordes Hij werd zwaar gekwetst en overleed korte tijd na het ongeval. ZE zeggen dat de mensen er niet op vooruitgaan, met al hun technische prestaties. Ze zeggen, dat je er wel mee op kunt houden, hen op te voeden of hér op te voeden tot iets beters. Kijk nu bij voorbeeld de luchtvaart, zeggen ze; waar leidt het toe? 't Is alle maal mots dan aanloop op moord en ooodslag. Nu. daar is dan niets van aan. Want moet u horen; We vlogen dan Zaterdag weer eens onze tournee door Duitsland, welke door onze buitenlandse vlie gers de „Milk Run" genoemd wordt en door de Hollanders de Achtbaan of de Elfstedentocht Dit modern vermakelijk vlooienspel doet de bemanning van een Con- vair namelijk 's ochtends opsprin gen van Schiphol, dan vliegen naar DUsseldorf, dan naar Stuttgart, dan naar München, dan naar Stuttgart, dan naar Frankfurt, dan naar DUsseldorf, dan naar Schiphol, waar ze na een uur of tien in de avond komen aanzetten met de overal opgehaalde passagiers voor de dan vertrekkende grote lijnen naar New York of Tokio en zo. OP. neer, op. neerwe kwa men op de terugreis voorrij den in Stuttgart, er werd ingela den en vlak achter in de cockpit kwam een grote doos met gaatjes te staan. „Wat zit daarin?" „Schwalben". zei de vertegen woordiger Ik had in al die jaren nog nooit zwaluwen vervoerd en vroeg wat d&t nu weer voor nieuws was. Hij zei met een stalen gezicht, dal er achter die gaatjes vijf zwaluwen zaten te ademen, die in Zuid Duitsland de trek ge- mist hadden zodat het nu te laat in 't seizoen voor hen geworden was om nog over de Alpen te ko men. En nu moesten wij hen naar Rome brengen; dan zouden ze vandaar wel weer verder op eigen stoom kunnen, I") E luchtvaart leert ons, humor Ls aller landen en gezindtes te verwerken. Ik apprecieerde het vlotte bedenksel. Een half uur later draalden we in Frankfurt Juist binnen achter onze DC6 van Amsterdam voor Jo hannesburg. „Glanzend! Glanzend'" vond de stationsdienst daar die samenloop. Want nu zouden die zwaluwen van ons direct kunnen worden overgeladen naar Rome! Dan konden ze daar nog heden avond op het dak van de Sint Pie- ter of zo op de aankomst van hun familie gaan zitten wachten tot dat die eindelijk ook eens uit het Noorden zou komen aanzetten. dan wel. naar verkiezing, alvast met zijn vijven doorgaan naar 't Zuiden. „Wét?!" zei ik, „is het dan waar?" „Selbstverstandlich", zei de Sta tionsdienst ..Onze Duitse Bond van Vogelbeschermers heeft de vijf beestjes gevangen: ze zouden hier straks sterven van de kou. Zelfs boven de laagste Alpenpassen is het al onder nul Dat gaat zo niet. Ze doen de achterblijvers nu in dozen en sturen ze warm naar Rome; daar is het nu nog boven de twintig graden". Tamelijk sprakeloos over de hu manitaire opzet keek ik naar de doos. die al naar de DC6 gedragen werd. „Mit KLM NACH ROM; DANN FL1EGEN LASSEN", stond er in liefdevolle letters op. WE hebben het er tussen Frank fort en Amsterdam nog zo druk over gehad, dat we haast vergaten om in DUsseldorf naar benéden te gaan om de passagiers voor Canada te gaan óphalen De stewardessen waren beide vlak voor deze hulpactie en vonden, dat Duitsland zich hiermede aan de spits der beschaafde volkeren ge steld had. De tweede vlieger, een harde Engelsman, meende, dat men niet mocht ingrijpen in de selectie van de Natuur, die alleen de sterken voor de voortplanting wil behouden Mijn gevoelens wa ren verdeeld. Enerzijds was het zorgbarend te bedenken, dat wij volgend najaar beslist geen extra machines genoeg zullen kunnen inzetten om de millioenen zwalu wen over de Alpen te gaan dra gen, die dan zeker bij het korten der dagen te Stuttgart op het vliegveld zullen gaan zitten wach ten wanneer het gerucht van onze snelle en comfortabele verbinding met Italië zich eenmaal onder hen verspreid zal hebben Anderzijds was ik. als idealist, warm getrof fen door deze naoorlogse opbloei van Betere Gevoelens. De mécano zweeg hierop met de beleefdheid, die men nu eenmaal aan de ge zagvoerder verschuldigd is. Hij is een jongen uit Rotterdam. Om acht uur twintig zijn we op Schip hol geland. Bomaanslag in Tunis eist 4 slachtoffers TUNIS Voor een huis in de Arabische wijk van Tunis is Maan dagavond een bom ontploft Vier Europeanen kwamen om het leven. Twee gewonden moesten in een ziekenhuis worden opgenpmen. (Advertentie I. M.) Mijnhardtjes: sterke H pijr kou- en grlepbeitrijders Doos 41 cent - Koker 80 cent &ENNES is geen stad om over naar huis te schrijven Waar dc oorlog met puin morste, zijn nieuwe, witte huizen clean shaven uit het gras opgestaan, vast besloten pas eigen tc worden met mensen die nu nog in de wieg lippen. Des avonds l lopen alle sfrate» in het duister dood. En dc grijze, historische toren, die rich van geen prentbriefkaart laat I afjagen, roept om het kwartier „ping- i pang", niet b(j wijze van tijdmelding, maar meer om de schreden van de naderende dood te turven. i „Wat hiér nu eens gedaandenk ik, als ik door de avond slenter, want i ik ben nu eenmaal uit die trein ge stapt, daar valt niet aan te wrikken. 1 Net als Klein Duimpje kies ik een lichtje in dc verte tot doel. Het blijkt ren goed toegesloten brillenwinkel te zijn. Hoewel ik altijd een grote aeh- i finp voor het nauwluisterend opti ciensvak heb gevoeld, weet ik toch niet langer dan vijf minuten voor de etalage zoek te brengen, want geloof me in dc kern zijn alle brillen eender. „Ginds is nop een licht", meldt mijn waarnemingsvermogen Het riet er uit als een eind teen, maar trie weet misschien zit daar nu juist het rosse Rennes vrolijk slempend ver legen om een Hollander met een kof fertje Ik stap flink door. negeer het .ping-pang" waarmee de torenklok mij weer als een franc tirour tracht te raken en sta na een poosje voor een kapsalon, helverlicht cn om stik donkere redenen wijd open „Natuurlijk," zeg ik tot mijzelf, Rennes is de aangewezen plaats om 's avonds tegen half tien je haar eens te laten knippen." En ik treed opge lucht binnen. Dc baas achter zijn lessenaartje denkt al jaren „Er moet geld bij Hij zwijgt, doch is onheilspellend aanwezig, als hef tikken van een tijd bom. De oude bediende staat verti caal te slapen bij het kastje met de uitbundige frictionflessen. Mijn ver schijning dwingt hem te bewijzen dat hij wel degelijk bewegen kan. Hij sloft naar mij toe. passeert de lesse naar en sleept met dc panden van zijn witte jas een paar papieren op de vloer. „Hé!" blaft de baas hem na. De oude kijkt om. bukt zich moei zaam en raapt dc stukken op Als h(j ze weer heeft neergelegd en door wil lopen klinkt het. op dc nijdige toon van die torenklok „Nee, nee éérst pardon vragen." Terwijl ik met mijn handkoffertje b\j de dei*- sla, bezocht door een vage géne, die de spiegels elkaar ein deloos doorgeven, zegt de knecht ge dwee- Pardon monsieur." Daarmee is het incident gesloten, want op zijn knieën hoeft hij niet De herinnering aan de vernederende scène blijft echter tussen ons hangen. Als de baas even later, stuurs zwij gend in het achterhuis verdwijnt, krijgt het mannetje de behoefte zich een beetje overeind tc praten en h\j zegt. terwijl de schaar rhythmisch knipt „Vraag pardon vraag pardon... ik deed 't toch zeker per ongeluk mensen die niet beter wisten, zouden denken dat ik onbehouwen was en ik ben juist een reuze rustig mens „Natuurlijk," zeg ik. „Ik sta al veertig jaar in dit vak, monsieur, maar nóóit last gehad met iemand." vervolgt hij. Ik zwijg en zou wel willen knikken, maar hij heeft dl mijn haar in zijn hand Dan, om een doorslaggevend bewijs te le veren, zegt hij: „In de oorlog hè vier jaar lang, kwamen de Duitse officieren hier elke dag over de vloer nou mon sieur, ik heb ze keurig geknipt en geschoren, zoals ze het graag had den enne nóóit een aanmerking gehad, hè Hij kijkt mij ernstig in de spiegel aan en knikt enige malen met triom fantelijke trots. Ik ben maar héél vroeg naar bed gegaan in Rennes. KRONKEL Geheugen-estafette op ster-avonden AMSTERDAM. In algemene zin zal het programma-beleld van de NCRV het komende winterseizoen weinig verandering ondergaan. Maar er is een ingrijpende wijziging ge bracht in dc tijdsindeling van het avondprogramma. Het vooravond-nieuwsbulletin is om 7 uur geplaatst. De radiokrant „Van daag". die op 1 October haar vierde jaargang ingaat, zal in het vervolg om 8 uur beginnen. Het buitenlands overzicht „De vaart der volken" van prof. Scholten, het binnenlands overzicht .Volk en Staat" van prof. mr Diepenhorst en het muzikale verzoekprogramma „Met band en plaat voor u paraat", zullen naar de vooravond worden verschoven. In het avondprogramma op de werkdagen is naar wat meer variatie gestreefd. De studio-steravonden op Donder dag zullen in het komende seizoen worden gebracht onder de titel „Mo zaïek van Nederland" Elke week zal een specifiek Nederlands onderwerp aan de orde worden gesteld, waarbij het de bedoeling is meer aandacht te besteden aan het Nederlandse lied De familiecompetitie zal vervangen worden door „Geheugen-estafette" waarbij het spel-element behouden zal blijven. De steravond wordt ge volgd door een nieuwe reeks „Vra gen aan voorbijgangers" en de Don derdagavond wordt besloten met een „Meester-serie" van avondrecitals. In haar televisie-programma's zal de NCRV tien minuten journaal .J DEN HAAG Ir M. H. Damme, oud-directeur-generaal van de P.T T is met een ernstige longontsteking in een ziekenhuis opgenomen. Ir Dam me is 75 jaar oud. AVRO koopt deze week Hammond-orgel HILVERSUM. Het Avro-bc- stuur heeft een Hammond orgel gekocht. Binnen enkele dagen zal het nieuwe instrument in de studio arriveren. Waarschijnlijk Zondag avond zullen de orgeltonen voor het eerst door de luidspreker klin ken. waarbij het orgel zal worden bespeeld door Pierre Palla. van eigen ntakelg voorop zetten. Men organiseert een modeshow van voor de Nederlandse vrouw betaalbare modellen. Het Neder lands Volkstoncel zal 4 November spelen „Het is tijd. dr Schweitzer", van de Franse auteur Gilbert Ces bron. Ft NIGE tud geleden hebben wtj met instemming melding gemaakt van de verschijning van het standaardwerk over de wereldliteratuur dat F. W. van Hcerlkhul7.cn onder de titel „Gestalte der Tijden" schreef. Het vormde een deel van de prachtige Jubileumuitgave van A. W. SIJthoff's Uitgeversmaat schappij N.V. Alet eenzelfde instemming kunnen wij thans de verschijning van het eerste deel van de daarbij behoren de bloemlezing „Ziel en Gedachte" aan kondigen. Evenals het eerste deel van dc geschiedenis handelt z(J over de pe riode. die van dc vroegste tijden tot ongeveer 1825 loopt. Het moet voor do samensteller een enorm werk zijn ge weest om tot een definitieve keuze te komen. HIJ heeft daarbij getracht een zo rijk mogelijk geschakeerd becjd van de hele literatuur ln haar ontwikkeling te geven en dat totale beeld een kleine voorrang verleend boven de ..vertegen woordiging'" van alle min of meer be langrijke auteurs, al ls ook daaraan zó veel mogelijk aandacht besteed, evenals aan de karakterisering van verschillen de kanten ln het werk van één belang rijk acteur. De bloemlezing ls samengesteld uit werk ln het Nederlands, Engels, Duits en Frans. Dit heeft het grote voordcel dat menig werk uit de wereldliteratuur voor de lezer toegankelijk wordt, wat niet het geval zou zijn als de samenstel ler zich tot het Nederlands zou hebben beperkt. Zo ontstond een ongekend rijk bock. waarin men kennis kan maken met de literaire voortbrengselen van Apachen en Indianen. Eskimo's en Somali's, van Oosterse volken, China. Japan. Arablë. Perzlc en vele andere Een uitvoerig deel is uiteraard gewijd aan de litera tuur van het Westen. Vele fraaie reproducties verhogen de waarde van het werk, dat men telkens weer ter hand zal nemen om er nieuwe schatten uit tc delven of om zich op nieuw te verlustigen aan wat men reeds kent. Een Imponerend en monumentaal werk! (Prijs I 18.75). Van Ds. J. H. Grolle verscheen bU H. Vccnman Zonen te Wageningen een klein geschrift, dat tot titel draagt „Gods peilschaal". Die norm van God ls volgens de schrijver Israël cn hij be toogt. dat de waarde of onwaarde van het geestelijk peil der mensheid, der christenheld en der kerk kan worden afgelezen aan de houding die men te genover Israël aanneemt. (Prijs geb. 0.90)

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 3