BRYLCREEM Chefarine 4 Te velen doen slecht voorbereid examen voor het rijbewijs Van nagellak tot de „Bismarck'' m Eerste Kamer bekrachtigt wijziging noodwet-Drees Zaak van Rijswijkse arts thans voor Hoge Raad BELEZEN - Oude Britse wet oorzaak van kroontjes-probleem FOKKERS F FRIENDSHIP BUREAU RIJVAARDIGHEIDSBEWIJZEN KLAAGT: leder jaar weer melden zich rond 170.000 candidaten Patiënt stierf tijdens kiezen-trekken en gewogen r~ 4 middelen in1 tablet doen wonderen! BEURS VOOR UITVINDERS TE PARIJS PUROL GENEEST It oensdag 24 September 1952 8 (Van onze verkeersredacteur) DEN HAAG. Een bureau, dat 25 jaar bestaat, heeft er recht op eens *rug te kyken. zeker als tienduizenden Nederlanders met dat bureau te ma- ifn hebben. Nu het Centraal Bureau voor de Afgifte van Rijvaardiglieids- «wljzen de kwart eeuw passeerde was het dus logisch dat de commissie ,11 toezicht en de directeur, de heer II. M. \V Weslerlaken behoefte had- itn lets van hun werk te laten zien, dat zich afspeelt in het gebouw waar voor kort de voetbalbond, de K.N.V.B. zetelde. Wie door het gebouw wandelt komt tot de ontdekking, dat het hier gaat om een enorme examen- beoordeling. waar per jaar zo'n 170.000 candidaten worden afge werkt. Dat cijfer alleen al bewijst, dat het hier gaat om zeer \eel examinandi Vergelijk daar eens mee het middenstandsexamen. Daaraan beginnen per jaar 30 000 personen, daarvan doen dan 20 000 examen, en slagen 10.000 In lolaal aus een derde van de beginners. Aan het rij-examen beginnen per jaar 170 000 mensen, men kan wel aannemen, dat wie begint ook het examen doet Van het aantal can didaten slaagt, de eerste keer, ge middeld de helft. Daarmee Is n.et- ecn het sprookje uit de wereld, dat men dit examen minstens twee keer moet doen. Het heeft in ons land vrij lang geduurd voordat er een rijvaardig heidsbewijs werd ingesteld Dat kwam reeds ter sprake in 1921 in de Tweede Kamer: het duurde tot 1927 voordat het er kwam. Besloten werd toen dat de afgifte niet zou geschieden door een ambtelijke in stelling. maar door de vier samen werkende verkeersbonden. In die kwart eeuw is er heel wat veranderd. Toen was het examen een veel gemoedelijker onderne ming. Er waren zo'n 500 examina toren over het hele land verspreid. Nu is hpt land in 70 kringen ver deeld. Men kan alleen in 70 sleden examen doen. want het bureau staat terecht op het standpunt, dat er een zodanig verkeer in de examen plaats moet zijn. dat de examina tor een indruk kan krijgen van de nieuwe rijder óók in enigszins druk verkeer. Distributie blijft van chemische producten en metalen DEN HAAG. Bu de Tweede Ka- ier is Ingediend een wetsontwerp 5t hernieuwde inwerking-treding in enige artikelen der Distributie- rft. Zij zal o.m. gelden voor ver- rhridene metalen en chemische pro- nctcn. Dit wetsontwerp dat het Ko- inklyk Besluit van 26 Juli 1952 :oet bekrachtigen is nodig, om it, o.m. in verband met de door de «wapening sterk gestegen vraag jar diverse grondstoffen, die distri- utie-voorschnften voorlopig niet binnen worden gemist. Voorts zijn op grond van de Distri- utiewet voorschriften uitgevaardigd iet het doel bewapenings-opdrach- m aan de industrie voorrang te ver- chaffen boven burgerlijke opdrach- m, èn voorschriften over aanmel- mg van buitenlandse militaire or- ers. luizendmaal Amsterdam- Curagao v.v. DEN HAAG De KLM zal op October de duizendste retour- lucht AmsterdamCurasao uit keren. De AmsterdamCuracao-lijn werd p 6 Juni 1946 geopend en sinds- ïen heeft de KLM gemiddeld elke aand 13 retourvluchten tussen ragao en Nederland uitgevoerd. )e frequentie van deze dienst was invankelijk éénmaal per week, jaar in de loop der jaren is deze eleidelijk opgevoerd tot 5 diensten er week. In deze 1000 retourvluchten wer- 89.603 passagiers, 433.912 kg ost en 4.160.000 kg vracht ver- tierd. Hongkong geteisterd door overstroming HONGKONG Een groot gedeel te van Kowloon, het Chinese gedeel te van Hongkong, is door overstro mingen, die het gevolg waren van een zeer hevige storm, ondergelopen. Drie Chinezen zijn om het leven ge komen en drie gewond. Het dorp Sal Bgoea Kok in de buurt van Hong kong is onder neerstortende aarde en stenen bedolven. Veertig Chinezen worden vermist. Er zijn 500 daklo zen. Tenslotte zijn enkele klachten openlijk besproken Daarbij dient men niet te vergeten, dat de nieu we Wegenverkeerswetgeving voor schriften geeft, en dat het bureau zich daaraan te houden heeft Er zijn twee dingen, waar wél op ge wezen kan worden: in de eerste plaats hebben de examinatoren er geen direct belang bij of iemand zakt of niet. Want dit examineren is nooit een volledige betrekking, en bovendien krijgen zij nooit meer dan 1400 examens per jaar. met in het begin een veel lager aantal Er is een tweede aspect en dat is wel dat honderden en honderden personen naar dit examen gaan zonder een goede voorbercioing. De heer Westerlaken formuleerde het zo, dat er géén examen in Ne derland is waaraan door zulk een groot aantal personen totaal of zeer onvoldoende onvoorbereid wordt deelgenomen als juist dit examen. Tenslotte: het blijft een examen en daaraan denken velen nog te wei nig. (Advertentie l.M.) Plak niet Uw haar... Uw haar! \M1 In Uw werkkring, bij zakenbezoek, in restaurant of schouwburg overal wordt U naar Uw uiterlijk beoor deeld. Een onberispelijk voorkomen begint met het haar. Daarom: Brylcreera Uw haar! Brylcreem brengt het haar „in de plooi" zonder té plakken. Het bevat niets dat het haar geweld aandoet, maar het maakt op natuurlek* wijze Uw haar soepel en gezond, glanzend doch niet vet. Bnlcrum Produetj Ltd. Stanmore. England Imp. jaeq. Mol Jr, AmUerdam Communisten pogen minister Suurhoff uit tent te lokken (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. De Eerste Ka mer heeft zich Dinsdagmiddag z.h.s. verenigd met een voorstel tot wij ziging van de Noodwet-Ouderdoms voorziening. Hierdoor zullen ook personen, die In het tijdvak van 1 October 1952 tot en met 30 Septem ber 1955 de leeftijd van 65 jaar be reiken voor een quderdomsuitke- DEN HAAG De Hoge Raad behandelde Dinsdag het cassatie beroep van de Rijswjjksc arts A. L, die in Zevenhoven op 1 Nov. 1950, in samenwerking met de plaat selijke arts aldaar een inwoner van die gemeente, de tanden en kiezen trok onder narcose. Om het bloed tc stelpen stopte hjj zijn patient een prop in de mond. die in diens keel schoot zonder dat de arts er iets van merkte. K. is toen gestikt. (Advertentie LM.) Schijn bedriegt. Als U denkt, dar de rwee middelste cirkels verschillend van grootte zijn, komt Ueven bedrogen uit,als wanneer U denkt, dat ieder hoofdpi|ntabletje Aspirin is. Controleert U het maat Een Aspirin tablet herkent U aan het Baycrkruis. VU OOK Braille-horloges voor tl inden. Zwitserse fabrieken ma- c en thans per jaar al 40.000 erentien-steens Braille-horloges. Blinden kunnen daarop voelen hoe laat het is doordat bij de 12 ir.e verhevenheden zijn gemaakt, bu 3. 6 en 9 twee en bij de ande re uren één. De klokjes worden uitgevoerd als pols- en zakhorlo ges, ze hebben geen glas en wor den gesloten met een metalen deksel. N een tijd. waarin het gesprek tussen Rome en de Reformatie telkens op- ttuw aan de orde is. waarin een ire- ich contact kan worden gehandhaafd :titegenstaande het feit. dat de tegen- ellingen op ander terrein vaak een herper vorm aannemen. Is het van not belang dat er wederzijds een gron- je terreinverkenning plaats heeft belangrijke bijdrage daartoe is de del opstellen, welke onder de titel IMoofsinhoud en geloofsbeleving" bij Uitgeverij Het Spectrum te Utrecht scheen (Prijs 7.50) Deze .peiling hnen Reformatie en Katholieke Kerk Nederland" kwam onder redactie indr. H. v. d. Linde cn dr. F. Thljs- a tot stand. Het boek is geen samenvatting van it gesprek, zoals dat tot nu toe door 1en van de beide kerken is gevoerd, wil op korte en zakelijke wijze een itiebepaling geven van katholiek en trvormd geloofsdenken en gcloofsbelc- 'n. zonder polemiek en apologetiek, 'at het niettemin bij voorkeur werd ge dreven door personen utt een kring, reeds jarenlang aan het gesprek neemt, is zeker een winst. Telkens trd een onderwerp, door een hcr- "rnd en een katholiek auteur belicht Behalve een Inzicht in de historie van ontstaan van de Reformatie geeft de ©del een beeld van wat er leeft aan Umatiek en spiritualiteit, kerkorde, •aknnia-gedachte cn sociaal- charitatief irakter, om tenslotte Iets te laten zien het oecumenisch vraagstuk en de luchten dienaangaande. Een boek met rijke Inhoud. Daar Jan trouwens de namen van de mede- trkers al borg voor. om er enkelen tc «rr.en: J N. Bakhuizen v d Brink, W Gerritsen, C. A. Bonman. J. J. M. d. Ven en de beide redacteuren. Ronald Fangen, een Noors roman- prIJver, heeft in zijn boekje ..Paulus onze tijd" geschetst wat hem het :est in de apostel heeft gepakt Hij «ent de uitgave te kunnen verdcdi- omdat hij zelf een nieuwe kijk op •vilus heeft gekregen, nadat hij hem n gehele leven verkeerd heeft begre- 1 en omdat hij ontdekt heeft, dat vele iieren hem eveneens verkeerd begrij- -i Hij richt zich daarbij tot de thco- Ji5ch-niet-geschooldo mensen Bij H. 'uiman Zonen te Wagenlngen ver been van de hand van mevr W Quan- Steltman een vertaling van dit fciend en helder geschreven werkje. M. dr. M. van Rhijn schreef een in- ïtiing. Souvenirmakers zitten opgescheept met onverkoopbare lepels en asbakken (Van onze correspondent) LONDEN. Engeland is. zoals men weet. een rustig en eerbied waardig land. Oude vormen van bestuur en recht plegen er ongestoord voort tc leven en verkalken zoetjes tot symbolen. Wanneer men het maar enigszins kan vermijden ze op te ruimen worden ze met rust ge laten en de befaamde practische zin der Engelsen is er waarborg voor, dat de moderne staatsmachine toch soepel functionneert. Nu en dan hokt dat in essentiële dingen zo qeruisloos lopende appa raat op de vreemdste plaatsen en schijnt de daagse weg der practijk door dat woud van eerbiedwaardige formaliteiten waar immers nooit een Franse revolutie opruiming heeft gehouden voor een ogenblik door een vergeten obstakel grondig versperd. Neem het vreemde geval dat van daag in de kranter staat. Voor de komende kroningsplechtigheid zijn natuurlijk tal van bedrijven naarstig bezig om mooie (of lelijke) souve nirs te maken. Nu is men in En geland erg precies met het bijzon der karakter der koninklijke em blemen: met andere woorden, een gewoon sterveling mag niet zomaar op asbakken of lepeltjes een kroon gaan zetten Om de fabrikanten te nelpen is daarom geruime tijd ge leden het Home Office (oftewel het ministerie van Binnenlandse Za ken) zich met de zaak gaan bemoei en en veryolgens heeft de Council of Industrial Design, die al zoveel goed werk verricht heelt, een kroon ontworpen, die na grondige bestude ring aan de aesthetische eisen der autoriteiten kon voldoen en tevens ook door het Hof zelf acceptabel werd geacht Het wijdvertakt leger der souve nirmakers toog dus met goede moed aan hel werk, maar wat gebeurde Dinsdag, toen al duizenden lepels waren geslagen en ontelbare asbak ken uit de oven waren gekomen? Het ïjkkantoor in Sheffield (dat blijkbaar voor beel het koninkrijk, ja voor het gehele gemenebest over zulke zaken teggenschap heeft), komt leukweg verklaren dat het toch niet mag omdat uit hoofde van een wet 1773, nog altijd geldt, dat een kroon alleen maar als officieel ïjkmerk op edele metalen mag wor den geslagen en dus niet voor ver- sieringsdoeleinden op inferieure me talen mag worden gebruikt. Het ijk- kantoor ging niet tot deze uitspraak over zonder eerst zijn eigen advo caten geraadpleegd te hebben. Goede raad is dus nu duur. Na tuurlijk zal men wel een oplossing vinden, maar de eerbied van de Engelsman voor alles wat onder dat majestueuse woord „The Law" kan worden samengevat, is zo groot, dat men voor een dergelijk obstakel serieus pauseert en begint met tc zeggen* het kan niet:. Er is dus een nieuwe wet voor nodig en het par lement moet er aan te pas komen. Het zotte van het geval is, dat de bevoegdheid van het almachtige ïjkkantoor zich echter niet uitstrekt over geïmporteerde souvenirs. De Japanse en Duitse industrie hoeft zich er dus niet aan te storen. Wegens dood door schuld werd L door de rechtbank te 's-Gravenhage veroordeeld tot één maand gevange nisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en een geld boete van 1000. Het Haagse Ge rechtshof heeft dit vonnis beves tigd. Dr mr W Schuurmans Stekho ven uit Scheveningen lichtte twee cassatiemiddelen toe Pleiter be toogde, dat het oordeel van het Hof, dat de dood van het slachtoffer te wijten was aan ernstige tekort komingen van requirant, geen steun vindt in de deskundigen-verklarin gen. Voorts had het Hof volgens pleiter moeten komen tot de conclusie, dat de plaatselijke arts geheel en uitsluitend, althans „me de" voor de dood van 't slachtoffer aansprakelijk was. De plaatselijke arts heeft zich niet tot een helpende rol bepaald, doch zelfstandig penthotal ongevraagd bij. gespoten en draagt daardoor dê verantwoordelijkheid voor alle ver wikkelingen, die daarvan het ge volg konden zijn, resp. geweest zijn. De advocaat-generaal zal op 7 October conclusie nemen. Grieks motorschip is gekapseisd: negen man verdronken ATHENE. Voor de Noordwest kust van het Griekse eiland Lem- nos in de Aegeische Zee is Zondag avond het vijfhonderd ton metende Griekse motorschip „Andromache" gekapseisd. Negen opvarenden kwamen in de golven om. Onder de slachtoffers bevinden zich de kapitein en vier leden van de be manning. (Advertentie LM.) Corrie uit Leerdam toch naar Canada WORMERVEER Het achttien- jarige Lcerdamsc meisje Corrie Don- ga, dat 11 Augustus enige tijd onder dook, omdat zij niet met haar ouders naar Canada wilde emigreren, is gisteren toch vertrokken Haar ver loofde, de heer Krijger uit Wormer- veer, waar zij tenslotte weer boven water kwam, deed haar uitgeleide toen de ..Grote Beer" Rotterdam verliet. Corrie. die anders verplicht zou zijn geweest te gaan, heeft zich ten slotte laten overreden maar uit vrije wil te vertrekken. West-Duitsland en Egypte knopen diplomatieke betrekkingen aan BONN. West-Duitsland en Egyp te hebben Dinsdag besloten diploma tieke betrekkingen aan te knopen. De Duitsers zullen hun gevolmachtigde accrediteren bij de koning van Egypte en de Soedan. De West Duitse regering poogt ook diplo matieke betrekkingen aan te kno pen met Irak, Jordanië, Perzië, Libanon, Syrië. Lybië en Soedi- Arabiè. Duitse autoriteiten hebben o r de nadruk op gelegd, dat door de benoeming in Cairo niet de souvereiniteit van Egypte over de Anglo-Egyptische Soedan wordt er kend. Sittard vol geruchten: Tandtechnicus zou f 125.000 hebben gewonnen in „pool" Meneer fopte mevrouw", zegt de dienstbode ROERMOND Won de Slttaide- naar Eugene Laudy de hoofdprijs in de Belgische prior-pool? Met deze vraag houden de inwoners van Sittard zich thans bezig De heer Laudy. die in het dagelijks leven tandtechnicus is. zou met één slag een rijk man zijn geworden. Hij vulde als enige alle uitslagen van de Zondag in Belgic gespeelde voetbalwedstrijden in de eredivisie juist in. Hij deed dit op goed ge luk voor het eerst van zijn leven. Zo zou hij de fabelachtige som van 1.700000 francs (f 125 000) hebben gewonnen. In Sittard is de heer Laudy het onderwerp van de dag. Op het adres Putstraat 59, waar de gcluk- llge winnaar woont, kregen wij eerst geen gehoor. Niemand w's* vertellen waar hij zich bevond. De overbuurman van de heer Laudy is heilig overtuigd van het succes. Iemand van de politie gaf als zijn mening, dat de heer Laudy wel van een grapje houdt. Wij deden nogmaals oen greep naar de bel Op de derde verdie ping verscheen het hoofd der dienstbode van meneer uit het raam. Of meneer de pool heeft gewon nen? „Welnee! Meneer had me vrouw willen foppen Mevrouw is naar de slager en meneer naar Ophoven, voor zaken Gift van koningin voor Welfare-werk van het Rode Kruis DEN HAAG Koningin Juliana heeft aan het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis 'n gift gezonden voor het Welfare-werk. ring In aanmerking kunnen komen, zodra zij die Iceftyd hebben be reikt. Voorts wordt een bedrag van 108 van de inkomens aftrek vrij gesteld. Een en ander in afwach ting van een definitieve ouder- domsverzekcring Bij de behandeling van dit wets ontwerp drong de heer Branden burg tComm er op aan, dat minis ter Suurhoff. die voor het eerst in ons parlement achter de regerings tafel was gezeten, zou toezeggen, dat hij het streven om de vrijstel ling van eigen inkomstenaftrek tot 280 te verhogen dat hU als Kamerlid had gesteund als mi nister zou voortzetten In afwach ting van het beraad in de minis terraad over deze kwestie, achtte minister Suurhoff zich echter niet gerechtigd, mededelingen te dien aanzien te doen. Voor het overige hield de Eerste Kamer zich bezig met het kiezen van leden voor verschillende vaste commissies. „Vriendelijkheidstaart" uit Groningen voor koningin Juliana SOESTDIJK Eon deputatie Groningers heeft Dinsdagmorgen op het paleis Soestdijk aan H M de Koningin een vriendelijkheidstaart van ruim 24 pond aangeboden. De koningin informeerde belangstel lend naar de vriendeliikhcidsactie en dankte voor het geschenk Prins Bernhard en zijn leraar Spaans, prof. Van Dam. keken vol bewon dering naar de kostelijke taart, die door enige koks van de Groninger bakkersvakschool was vervaardigd. (Advertentie IM.) Wanneer U zich onbehaaglijk voelt, hevige pijnen hebt, doet 'n enkel tabletje Chelarine „4" wonderen. Door de samenwer king van 4 beroemde genees middelen, in één labiel ver* enigd, voell U zich een ander mens, weer in staal mei plezier Uw werk te doen. edoet wonderen DIT IS het twee-motorlge passa- i ongeveer twintig meter lang. heeft giersvliegtuig F.27 „FRIENDSHIP", een vlucht van 29 meter en een dat de Fokkerfabrieken willen bou- hoogte van bijna acht meter De wen Het biedt plaats aan 28 passa giers en is in het bijzonder bestemd de Douglas DC-3 op het ogenblik nog bi,j de KLM in gebruik te vervangen. De „Friendship" wordt (Bijzondere correspondentie) IV/I EN zou het op 't eerste ge- iVI zicht niet zeggen, maar „Fcrte de Versailles" klinkt voor de Pa- rijzenaar als „Croeselaan" voor de bewoner van Utrecht. Daar ligt het uitgebreide tentoonstelhngster :ein van de Parijse jaarbeurs, waai tot 29 September, zes-honderd-vijftig lieden hun eigen uitvinding ten toonstellen. de meesten uit Parijs en omgeving, maar er zijn ook deelnemers uit andere Europese landen, van Finland tot en met Spanje, maar met uitzondering van Nederland. Geen kleinigheid dus, en de president van de republiek heeft dan ook een vaas van Sèvres- porcelein uitgeloofd voor de beste inzending. Onder de inzenders vindt men mannen van allerlei professie, maar dan ook alleen maar mannen: de DEN HAAG Volgens voorlo pige schattingen van Amerikaanse zijde zullen aan het einde van dit jaar ongeveer 60000 Amerikaanse toeristen Nederland hebben bezocht. /S dit een hawaiian-gitaar, een mandoline, een banjo of een viool? De ontwerper en bouwer van dit zonderlinge muziekinstrument, Ranvial, helpt u uit de verwarring; hij beweert namelijk dat zijn in strument de kwaliteiten van alle vier bezit. vrouwen laten het blijkbaar aan hén over, te piekeren hoe het le ven gemakkelijk gemaakt kan wor den, en vaak geldt dit dan het le ven van de vrouw, die de beschik king krijgt over steeds practischer strijkplanken, klerenhangers, fles- stoppen, weefgetouwen, enz. enz. Ook is het een man die, na lang durige studies en proefnemingen Eureka zei toen hu. zoals de ca talogus mededeelt, „een rubber kamvormig instrument, dienende tot het uiteenspreiden der tenen, op dat het nagelvernis gemakkelijker aangebracht kan worden", had uit gevonden. In 't Frans klinkt dat veel aardiger, maar ik heb het in strument gezien, met m'n eigen ogen. juffrouw. Ook heb ik gezien een muziek instrument dat tegelijkertijd banjo, guitaar, mandoline en viool is. Ik heb het helaas niet gehoord, maar de uitvinder verzekerde me dat er échte muziek uit komt. Ik heb door een bril gekeken die de mens in staat stelt een gewone film stereoscopisch te bekijken. Ik zag een huisbewakingsapparaat dat werkt met traangas; verder een klein niemendalletje waarmee, men, zonder ook maar één knoop te leg gen behalve figuurlijke, iets kan inpakken; een installatie die alle ongelukken ten gevolge van het klappen van een band voorkomt Ten slotte stond ik plotseling en onvoorbereid voor een zeshoekig schaakbord en een mijnheer, die leek op mijn vroegere wiskunde leraar, begon mij uit te leggen dat daarmede het aantal combinatie mogelijkheden met 50% vergroot wordt Daar het me toen toch be gon te duizelen begaf ik mij naar een stand van voortreffelijke Bour gogne en had van daar het uitzicht op de afdeling schilderijen Zelfs na een langdurig verblijf bij de wijnstand kon ik in de schilderijen geen nieuw „-isme" ontdekken. Wat dat betreft kan men dus gerust zijn. Mocht de lezer nu ook maar één ogenblik menen dat de uitvinders \/l IJNHEER Pierre de Vitry is 1 in het dagelijks leven taxi chauffeur, maar in zijn vrije tijd is hij uitvinder. Ditmaal is hij present, met het ingewikkelde apparaat waarmee u hem hier ziet afgebeeld. Men zou het een amphibie-hef- schroefvliegtuig kunnen noemen, een helicoptère dus, die zowel te land als op het water kan opstijgen en dalen. die hier hun geestesproducten to nen, geen serieuze mensen zijn, dan kan het volgend citaat, uit het laatste nummer van het biad „Création", een soort vakblad voor uitvinders, deze veronderstelling de bodem inslaan: „Terwijl een schip als de Bismarck, dank zij z'n snelheid en vuurkracht, de oceaan kon schoonvegen, hoeveel zou het dan waard geweest zijn voor de Duitsers, iets uitgevonden te heb ben waardoor het onmogelijk ge maakt ware dit schip tot zinken te brengen! Want dit was zijn enige zwakke kant." Kan ik het helpen dat dit In de vertaling minder serieus klinkt dan in 't Frans? maximum snelheid zal 440 km per uur bedragen, de kruissnelheid 380 kilometer. Naast deze „Friendship" zal Fokker een „Freightship" op stapel zetten. Deze zal eigenlijk hetzelfde vlieg tuig zijn, doch speciaal ingericht voor vrachtvoer. Duidelijk ziet men op de tekening, dat de ..Friendship" een z.g. hoog dekker is, d.w.z. een vliegtuig met de vleugels boven dr romp. Daar door zullen de passagiers een beter uitzicht hebben. Zeer bijzonder is ook. dat Fokker het standaardtype zal uitrusten met stoelen tegen de vliegrichting in. Over de kwestie van de stoelen in verband met vermindering ran het gevaar bij ongevallen, is nogal wat te doen. Bij de Engelse luchtmacht zijn reeds proeven genomen met het plaatsen van stoelen in nief ortho doxe richting. Fokkers machine is nu, voor zover wij weten, de eerste burgermachine, die in de standaard uitvoering stoelen krijgt, die in de „andere" richting staan. Advies-commissie voor militaire hulpverlening Commissariaat-H irsch feld is opgeheven (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG De nieuwe re gering heeft in overeenstemming met de conclusies waartoe haar voorgangster was gekomen, beslo ten tot opheffing van het rege ringscommissariaat voor de mili taire en economische hulpprogram ma's, waarvan de leiding heeft be rust bij dr H M Hirschfeld, aan wie thans met ingang van 15 Oc tober het vele maanden geleden door hem verzochte eervol ontslag uit deze functie zal worden ver leend In de plaats van het regerlngecommi». sariaat zal er nu In de eerste plaats een advies-college worden opgericht, met coördinerende en adviserende functies t.a.v. de militaire en economische hulp. verlening Dit advies-college zal worden geplaatst onder voorzlterschap van de secretaris-generaal van het ministerie van Economische Zaken, prof. G. Brou. wers. De overige werkzaamheden van het regeringscommissariaat zullen worden overgenomen door een nieuw directo raat-generaal, dat in het kader van het ministerie van Buitenlandse Zaken zal worden ingesteld. Als directeur-gene raal van dit directoraat zal optreden drs Ernst H van den Beugel, de nog slechts 34-Jarlge econoom, die ln Hlrsch. felds regeringscommissariaat diens rech. terhand is geweest. Bradley in Washington: Geef Montgomery en Juin gegevens over atoomwapens WASHINGTON. Geallieerde leiders als maarschalk Juin en veldmaarschalk Montgomery we ten niet meer af van de atoom wapens dan wat er over in de Amerikaanse pers is gepubliceerd. Geef hun ln ieder geval tacti sche gegevens over deze wapens, zo sprak generaal Bradley, de voorzitter van de gezamenlijke Amerikaanse stafchefs te Wash ington. De Ver. Staten zullen toch vroeger of later de atoomgehei men moeten prijs geven aan de geallieerde militaire commandan ten in Europa, zo vervolgt Brad ley, waarom dan nu niet aan lei ders als Juin en Monty". Dat zal de geallieerde landen er van weerhouden te menen, dat het Amerikaanse bezit van atoomwa pens de opbouw van een eigen defensie overbodig maakt. (Advertentie LM.) ruwe huid. ruwe handen, ruwe lippen niinixi Kind bedolven onder instortende bunker (Van onze correspondent) HAARLEM. De vijfjarige Gerrit Jan Klootwijk, het zoontje van een Rotterdamse schipper, die met zijn schuit in IJmuiden ligt, is bedolven onder een instortende bunker nabij de binnenhaven van de hoogovens. Het kind was onmiddellijk dood. Juist op het moment dat de jongen langs de bunker liep, brak de beton nen-vloer van het gevaarte in twee ën, als gevolg van de omstandigheid, dat het daaronder liggende zand in de loop van de tijd is weggewaaid. Onvoorzichtige wielrijder door luxe auto gedood BORNE Dinsdagavond is te Borne de wielrijder J. B. Bussink uit Almelo door een luxe-auto ge grepen en op slag gedood. De chauffeur treft geen schuld. De wielrijder schijnt niet voldoende op het verkeer te hebben gelet

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 3