In 1804 „ontdekte" Frans generaal de Leusderhei 20.000 man bouwden in 29 dagen Pyramide Wettelijke verplichting tot winstdeling afgewezen Vijf militaire-invaliden krijgen eigen auto n Gen. Ridgway had drukke dag in Nederland Monument in 1893 hersteld 4 Donderdag 25 September 1952 ,JIARK LEUSDENEN AUSTERLITZ Volgens het bericht, dat wjj dezer dagen brachten, bestaat er een kans, dat de Leusderheide, één van de allergrootste recreatiegebieden van onze provincie en dringend noodzakelijk voor de ontspanning van de bevolking der steden Amersfoort en Utrecht, weer voor het publiek zal worden open gesteld. Dan zal dc „Leusdermeent", eenmaal gemeenschappelük gebied van de bewoners van Leusden, wederom ten dienste van de gemeenschap komen. Deze Leusdermeent, die nog tot 26 December 1889 een afzonderlijk rechtsgebied was onder de naam „Mark Leusden", heeft als zodanig een geheel eigen geschiedenis, die voor ons beschreven ligt in de eigen archieven van dit gebied, die thans berusten m het Rijksarchief te Utrecht. In de oudste stukken heeft het gebied de naam van ..XXVI hoeven onder Leusden", waaraan later de woorden ,.op de Leusderberg" zijn toegevoegd. De meent was gemeenschappelijk eigendom van de bewoners van die 2ó boerderijen, maar wegens het ge bruik ervan moesten zij wel „tijns" (d. i. belasting) betalen. Per hoeve en per jaar was dit lange tijd vier ,.pairtgensguldens", maar in de oud ste stukken wordt ook nog verteld, dat men aanvankelijk niet alleen ..paardgensgeld", maar ook giften in natura, o.a. hondekoorn of paar- dekoorn moest inbrengen. Wat die „pairtgensgulden" precies voor een munt is geweest, blijkt nergens, want er wordt slechts bijverleld, dat één pairtgensgulden gelijk ge steld werd met 24 stuivers. Vol gens Fruin, een uitstekend kenner van het oud-Nederlandse Recht en al wat daarmee samenhangt, werd met deze munt waarschijnlijk de Gelderse ..Gouden Rijer" bedoeld, waarop een ruiter te paard stond afgebeeld. Markgraaf en Heemraden Aardig is het te zieti hoe deze kleine gemeenschap haar eigen problemen had. Zo verscheen er in i561 een verordening tot het tegen gaan van het verstuiven van het zand, terwijl in 1605 een afzonder lijk bestuur gekozen werd. waar door Markgraaf en Heemraden hun intrede deden. Door hen werd te vens nauwkeurig vastgelegd welke rechten de geërfden hadden, zodat zwart op wit bepaald werd, dat zij er schapen mochten weiden, plag gen halen, hout hakken, turfste ken en zij hun bijenkorven naar de meent mochten brengen. Ook het steengraven was toegestaan, maar vóór alles werd bepaald, dat men dit slechts mocht doen ten eigen bate, zodat verkopen van de ge haalde zaken streng verboden was. Erg houtrijk is de Leusdermeent nimmer geweest en daaraan is het dan ook toe te schrijven dat reeds in 1561 het houthakken beperkt moest worden, terwijl het na 1631 geheel verboden werd en er van wege de Marktgraaf en de Heem raden slechts bij tijd en wijle ge kapt werd, waarna het gekapte hout aan de geërfden verkocht werd. In 1613 kwamen er teveel bijenkorven, zodat bepaald moest worden, dat een boer slechts bijen korven plaatsen mocht, indien hij minstens twee morgen land met bloem verbouwde, terwijl hij de korven minstens 100 roeden 376.7 m.) uit elkaar moest zetten en op dezelfde afstand verwijderd moest blijven van de korven van één der andere geërfden. Niet on aardig is het te vermelden, dat deze bepaling klakkeloos overgenomen werd van het Amersfoortse „Bij- lieden- of St Anthonisgilde." Vanaf 1706 moest er voor het weiden van dc schapen afzonderlijk betaald worden, zodat het feitelij ke karakter van „meent" begon tc verdwijnen, hetgeen destemcer het geval werd, toen enige jaren later ook voor het plaggen steken een afzonderlijk recht verschuldigd was. Troepen van Napoleon In 1595 werd eigenlijk reeds de grondslag gelegd voor de huidige moeilijkheden met de militaire overheid, want in dat jaar werden voor het eerst gedeelten van de meent aan derden in huur gegeven, welk systeem zich geleidelijk uit- Er stonden wat mensen stil, nieuwsgierig naar wat die kat daar bij die stenen leeuw deed. Maar de rooie zette een hoge rug en zijn brutale, lichte ogen zei den: „Had je wat? Mag ik even bij mijn oom op bezoek gaan!" 'En hij draaide zich hooghartig om en begon aan de stenen poot van de leeuw te likken. Een oog getuige beweert, dat de leeuw zacht ging spinnen, maar daar durven we niet voor in te staan. Voor wie graag alles weet: het gebeurde op de Vierleeuwenbrug, bij het Witte Huis. bij de groene Maas, in Rotterdam. breidde en na de vestiging van het Koninkrijk der Nederlanden werd een aanvang gemaakt met de ver huur van grote gedeelten van de Mark aan de militaire overheid. Hetgeen intussen niet wil zeggen, dat het toen pas de eerste maal was, dat op de uitgestrekte heide legeroefeningen gehouden werden, want de Napoleontische troepen on der Luitenant-Generaal A. F. L. V. de Marmont werden door hem in 1804 ook al in deze omgeving gele gerd. Aan deze 30-jarige officier van het Franse leger komt de eer toe deze heide ..ontdekt" te hebben voor het houden van oefeningen, terwijl hij de troepen bij voorkeur in deze gezonde omgeving gelegerd wilde hebben. De legerplaats werd gebouwd op de heide, die zich toen óók nog ten Zuiden van de weg Zeist-Woudenberg uitstrekte. Met man en macht werd er ge werkt en 14 Juli 1804 werd het nieuwe kamp ingewijd met een wa penschouw over 20.000 man! Op 2 Augustus 1804 betrokken alle troe pen, ter sterkte van 20.758 man het „Kamp b\j Zeist", dat in April 1805 dc naam „Napoleon" kreeg. Toen evenwel De Marmont op 2 Decem ber 1805 de slag bij Austerlitz in Tsjecbo-Slowaküe won, doopte hü zijn geliefd legerkamp om tot „Austerlitz". Het dorp, dat zich gaandeweg bij het Kamp ontwikkeld had, kreeg dezelfde naam, hoewel de omwo nenden het gewoonlijk „Marmonts- bergen" noemden. Op 11 December 1806 werd het plaatsje door Koning Lodewijk Napoleon tot stad verhe ven! Bij de inlijving in 1810 werd Austerlitz evenwel tot een gehucht onder Zeist gedegradeerd en zo bleef het. Pyramide van Austerlitz Een tweede punt. waardoor de naam van De Marmont tot in lengte van dagen in deze omgeving genoemd zal blijven ligt op de Leusderheide zelve. De Pyramide van Austerlitz, die thans temidden van de bossen ligt. werd door zijn troepen op het hoogste punt van de heide opgericht. Dit grootste monument, dat ons land kent werd in negen-en-twintig dagen door de 20 000 man gebouwd! Het doel van De Marmont was tevens een monument op te richten ter ere van zijn Keizer en zijn onoverwin nelijke troepen. Wij kunnen niet anders getuigen, dan dat deze op zet ten volle geslaagd is. want thans, bijna honderdvijftig jaar la ter verheft het geweldige monu ment zich nog altijd in deze omge ving. zij het dan, dat het niet meer zo indrukwekkend is. omdat de omgeving ervan thans bebost is en de Pyramide zich niet meer ten voeten uit midden op de heide ver heft. Op Zondag 9 September 1804 werd de bouw met een enorm feest ingeluid, decoraties werden ter plaatse uitgereikt en de generaals legden de eerste plaggen op de plaats, waar de Pyramide gebouwd zou worden. De kegelvormige zand heuvel was reeds binnen zes dagen vrijwel voltooid en zowel de gewo ne soldaat, als de hoogste officie ren hadden meegewerkt, ja zelfs de omwonenden en ook vreemde bezoekers hielpen mee. Op Zondag 21 October 1804 werd de voltooiing gevierd met een groots feest, zoals de Leusderheide wel nimmer meer zal beleven. Enorme manoeuvres werden gevolgd door een feestmaal, bal champêtre, illuminatie en vuur werk. Zoals we reeds memoreerden, ligt de Pyramide thans temidden van bossen en niet meer op de heide. Dit is helaas een noodzakelijk kwaad, want slechts op deze wijze is het mogelijk de enorme zand heuvel tegen verstuiving te vrij waren. Dit bleek reeds in de vo rige eeuw. want toen Jhr J. B. de Beaufort, in 1893 Burgemeester van Woudenberg, besloot het monument te herstellen, was er van de hele Pyramide niet meer over dan een onooglijke zandhoop van 20 meter hoogte. Branden De Leusderheide werd meerma len door brand geteisterd, wij den ken daarbij o.a. aan de enorme brand, die in de twintiger jaren vrijwel het gehele gebied in een prairie herschiep, maar wij denken óók aan de moedwillige brand, die in 1946 gesticht moest worden om de heide van munitie te zuiveren. Nog zien wij de vele brandweerwa gens reeds vóór de brand staan, teneinde er zorg voor tc dragen, dat het vuur geen al te grote afme tingen aan zou gaan nemen. Uit het feit, dat thans niet alleen regel matig oefeningen op dit terrein ge houden worden, alsmede door het afdraven van paarden, waaraan óók onze Prinsessen deelnemen, mo gen wij opmaken, dat inderdaad ieder gevaar geweken is. Wij ho pen dan ook. dat het zal mogen ge lukken de heide weer ongeveer geheel tot „vrij" gebied te krijgen, zodat er het volgende jaar weer duizenden en duizenden mensen een welverdiende ontspanning zul len kunnen gaan zoeken en natuur lijk zonder de verplichting, dat zij eerst ergens in Amersfoort een dagkaart" zullen moeten gaan ha- l«n! J. H. E. REESKAMP ,.A L'AUGUSTE EMPEREUR des Frangais Napoléon I er, Pere du Peuple et de l'Artnée. Ses Enfants du Ct d'Utrecht". Dat was het opschrift, hetwelk stond op de hardstenen plaat, die tegen de voet van de Pyramide ran Austerlitz zat. Aan iedere zijde zat zulk een plaat. De tweede ver meldde de gewonnen veldslagen, negentien in getal, de derde de aangebrachte verbeteringen op so ciaal gebied en de vierde plaat noemde de namen van de gene raals en hun afdelingen, benevens de lijd, welke voor de bouw no dig geweest was. Uitermate jam mer is het. dat deze vier platen verloren gegaan zijn. De afbeel ding laat goed uitkomen hoe im posant het monument geweest is, toen het ten voeten uit midden op de heide lag. Hierdoor was het tevens mogelijk meer steden te zien, dan nu het geval is, want men kon met een kijker o.a. zelfs Dordrecht, Breda, Bois le Due ('s-Hcrtogenbosch) Cleves (Kleef) en Swol (Zwolle) zien. Kopergravure uit het Rijks-Archief. RAPPORT INZAKE BEZITSSPREIDING DEN HAAG. Het rapport van dc commissie bezitsspreiding, dat in No vember 1951 aan de minister van Sociale Zaken is uitgebracht, is gepubli ceerd. Dc commissie wüst in haar conclusies een wettelijke verplichting tot winstdeling af, aangezien zij daarvoor geen rechtsgrond aanwezig acht. winstdeling geen algemeen aanvaarde gedachte in het bedrijfsleven is, de noodzakelijke psychologische sfeer voor winstdeling niet in alle onderne mingen aanw ezig is en de mogelijkheden voor winstdeling in verschillende sectoren van het bedrijfsleven te sterk uiteen lopen. Minister ir C. Staf verricht overdracht op ..Huize Aardenburgte Doorn (Van een onzer verslaggevers) De minister van Oorlog, ir C. Staf, heeft gistermiddag in het militair herstellings- cn oefeningsoord „Huize Aardenburg" te Doorn een vijftal auto's met volledige bandbediening overgedragen aan luit.-kol. K. Siersema als commandant van Aardenburg van waaruit de wagens in bruikleen zul len worden afgestaan aan vijf militaire invaliden. Binnenkort zullen weer vier auto's voor dit doel gereed komen. Minister Staf zag in deze overdracht het begin van het einde der open invalidewagens. „In de toekomst zal voor de invaliden de auto moeten worden ingevoerd, daar waar het nodig is." De aanschaffing van de vijf auto's bewijst, aldus minister Staf. dat men in Nederland in deze richting werken wil, zodat ons land ook wat dit onderdeel van de zorg voor invalide militairen aangaat, met Engeland vooraan komt te staan. Alvorens minister Staf het woord nam, had de inspecteur genees kundige dienst der Kon. Land macht. generaal majoor dr J. Th. Wilkens in het kort de doelstel lingen van „Aardenburg" uiteen gezet. Men beschouwt in dit revali- datie-centrum dat geen zieken huis is. doch veeleer een voor portaal van de burgermaatschap pij de patiënt dan ook niet als genezen wanneer zijn ziekte is verdreven, of zijn wonden zijn geheeld. Er is pas reden tot te vredenheid over het resultaat van de therapie als de patiënt zijn plaats in de maatschappij, gege ven de omstandigheden, weer ge heel kan innemen. Om dit doel te verwezenlijken, zo vervolgde generaal-majoor Wilkens. is eerste klas teamwork noodzakelijk. In nauwe en inten sieve samenwerking tussen artsen, geestelijke verzorgers, .arbeidsbu- reau's, technici en niet in het minst de patiënt zelf. wordt aan de nieuwe persoonlijkheid van de betrokkene gebouwd, op dat hij langs nieuwe wegen tot zijn levensgeluk kan naderen. De verschaffing van auto's zag spr. als een symbool voor de toe nemende steun welke de invalide ontvangt bij het overwinnen van zijn vele moeilijkheden. Deze auto's, die van Rijkswege worden toegewezen aan hen die i in en door de militaire dienst.ont- j stane verwondingen, of door een i i uggemergaandoening hun benen absoluut niet meer kunnen ge bruiken, dienen om de invaliden het gemis va:i hun benen zo min mogelijk te doen gevoelen. Voor brandstof en reparatie wordt de bezitters jaarlijks een bepaald bedrag uitgekeerd. Dc wagens blijven onder rijkscontrole. De eerste vier auto's werden ter beschikking gesteld van: T. Hogewonlng te Amersfoort. G. van Rooyen te Utrecht, G. Koot uit Driebergen en P. W. van de Heu vel uit Arnhem. De vijfde man was doo** óttis*apdi«rheden ver hinderd zijn auto in ontvangst te nemen. Naast vele hooggeplaatste func tionarissen van het ministerie van Oorlog en tal van hoge militaire I autoriteiten, wier diensten direct of indirect met „Aardenburg" in verband staan, was dc burge meester van Doorn J. H. E. baron van Nagell. bij de overdracht te genwoordig. Canadezen vliegen naar Europese basis PARIJS. Drie gevechtseskaders van de koninklijke Canadese lucht macht zullen tegen het einde van deze maand de Atlantische Oceaan overvliegen en de eerste Canadese luchtbasis in Frankrijk vormen. De vliegtuigen zestig Canadese „Sa- bres" vormen een eerste bijdrage van Canada aan de NATO-lucht- strijdkrachten die hun basis op het Europese continent hebben. De Canadezen zullen gestationneerd worden in de buurt van Metz in Oost-Frankrijk. De heer T Hogewoning die tot de eerste militaire invaliden behoor de aan wie gistermiddag op „Huize Aardenburg" te Doorn van Rijks wege een auto in bruikleen werd verstrekt, in geanimeerd gesprek met minister Staf. Samen met zijn vrouw (geheel rechts) zal de heer Hogewoning in de toekomst een bloemenzaak, gaan beginnen en daarbij kan z'n auto hem goede diensten bewij zenNeem alleen maar eens een ni naar de Aalsmeerse bloemen veiling, zei hij. Maar voor een pleziertochtje met m'n vrouw zal ik 'm ook gebruiken". Reken maar! (DvA-Archifoto) PORT ARTHUR Drie mannen werden gedood en tussen de 15 en 20 zitten opgesloten door een ont ploffing en een brand die Woens dag in een graanelevator uitbrak. Opgemerkt wordt dat noch de protestante, noch de katholieke, noch de humanistische ethiek winst deling als een volstrekte eis van gerechtigheid stellen. Een aanspraak op een deel van de winst kan slechts worden erkend voor die functionarissen wier activiteit ccn directe invloed op het economische resultaat van de onderneming uit oefent. Een aantal leden van de com missie was van mening, dat de werknemers op billijkheidsgrondcn aanspraak kunnen maken op een winstdeel. daar bij het huidige stel sel van collectieve loonvorming de band tussen loon en ondernemings resultaten is verbroken. Een prikkel tot productiever hoging van enige betekenis is van winstcleling niet te ver wachten, zo wordt opgemerkt. Invoering van winstdeling op grote schaal zou leiden tot ver mindering van het voor inves teringen beschikbare risicodra gende kapitaal en tot consump tieverhoging. Met het oog hierop verdient een stelsel van winstdeling aanbeveling, waarbij het winstdeel althans ge deeltelijk wordt bespaard en in de risicodragende sfeer gebracht. Het wordt wenselijk geacht door mid del van een reservefonds de winst deling in de hausse te beperken en in de baisse te vergroten. Winstdeling per bedrijfstak of Olienhauer: „Vrijheid is ondeelbaar" DORTMUND. Olienhauer, de vermoedelijke opvolger van j Schumacher als voorz. van de W.- I Duitse Soc. Democr. Partij, heeft Woensdagavond zijn partijgenoten voorgehouden om vóór alles te streven naar de bevrijding van de 18 milliocn Duitscts die onder Rus sisch bestuur leven. Olienhauer zei dit, toen hij dc jaarlijkse conventie van de partij opende. Olienhauer werd toege juicht toen hij zei; „Vrijheid is on deelbaar en verklaarde dat de po litiek van de partij niet gegrondvest kon worden op enig ander doel dan een hereniging van het ver deelde Duitsland. Olienhauer gaf hiermee te kennen dat de politiek van zijn kort geleden gestorven voorganger dr Schumacher voort gezet zal worden. voor het hele bedrijfsleven wordt niet wenselijk geacht. De beantwoording van de vraag, j of het winstdeel in de consumptie ve sfeer dient te worden gebracht (door uitkering in contanten) dan wel of het dient te worden bespaard en in de kapitaalsfeer gebracht, hangt samen met de structurele si tuatie en met de conjunctuurphase. De confessionele organisaties van werknemers en werkgevers staan in het algemeen sympathiek t.o. winstdeling, ontraden echter een wettelijke verplichting hiertoe. Het Centraal Sociaal Werkgeversver bond wenst invoering over te laten aan het personeelsbeleid van dc individuele ondernemingen. Het NVV wijst winstdeling af, omdat deze een ongelijkheid schept in de beloning van werknemers door om standigheden buiten hun wil. Als priester verklede psychopaath wist pas los te krijgen Nu waarschijnlijk colleo. lant voor liefdadige instelling (Van onze correspondent) BREDA. Een uit een gesticht in Heiloo gevluchte psychopaath heeft kans gezien om zich te voor zien van een pas en andere papie ren. De man was gekleed in priester kleren Hij stelde zich in Breda in verbinding met de gebroeders De R.. die hij vertelde dat hij met eni ge kloosterlingen een reis naar Frankrijk moest maken en dat hij misschien twee chauffeurs nodig had. Eerst zou hij daarover met de overste moeten spreken, deze zou dan aan de hand van dc papieren van deze chauffeurs een keus moe ten maken. De broers koesterden tegen de ..geestelijke" geen verdenking en ga ven hem hun papieren mee. De man ging daarmee naar het bu reau van dc Burgerlijke Stand, waar hij een pas aanvroeg. Hij wil de deze zo snel mogelijk hebben. Omdat hij begreep dal men hem de pas per post zou toezenden, ging hij naar een reisbureau en bestelde vijf tickets voor een reis naar Rome met de KLM Hij vroeg bevestiging van deze order en ging daarmee naar de Burgerlijke Stand om aan te tonen dat de passenkwestie ur gent was. Men raadde hem aan, zelf naar 's-Hertogenboseh tc gaan. Later kwam uit dat men niet met een geestelijke maar met een psy chopaath te doen had De Bredase politie speurt ijverig naar hem. Men vermoedt dat hij in priesterkleren collecteert voor een liefdadige in stelling en dat de pas nodig is om naar het buitenland uit te wijken, als het hem in ons land tè gevaar lijk wordt. Politiek forum van Europese jongeren in Den Haag DEN HAAG. Prins Bernhard zal op 26 October het Europees i forum der politieke jongeren in j Den Haag openen. Dit forum i duurt tot 31 October, het wordt georganiseerd door vertegenwoor- digers van verschillend-gerichte democratische politieke jongeren- i organisaties in West-Europa. Vier discussie-onderwerpen wor den voorbereid: „Jeugd en cul tuur"; „Jeugd en politiek": „Eco nomische problemen van Europa" j en „De Europese politieke een- I heid". Inleiders zijn Salvador de i Madariaga, prof. dr H. Brugmans, André Philip, Van Brentano en Boothby. Een der belangrijkste doelen van dit forum is het vormen van een permanent vertegenwoordigd I orgaan van de politiek georgani- 1 seerde Jongeren van Europa, dat mee wil streven naar de zo spoe dig mogelijke eenwording van I ons werelddeel. WOUDENBERG Weinig succes voor communistische oproep tot protestmeeting Raad Woudenberg De burgemeester der gemeente Woudenberg roept dc leden van de gemeenteraad op tot het houden an een openbare vergadering op Maandag. 29 September 1952, om half drie 's namiddags. 'Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Voor het Haagse publiek Is het bezoek van generaal Ridgway vrij ongemerkt voorbij gegaan. Precies twee minuten voor zes arriveerde dc opperbevelhebber van de N.A.T.O.-strydkracliten Woensdagavond per auto bij Hotel de Wittebrug in gezelschap van zjjn echtgenote. Vrij spoedig na zijn aankomst reed minister Stal voor om dc generaal en zün echt genote te begroeten. Kort daarna arriveerden ook de Amerikaanse ambassadeur en zijn vrouw bij hel hotel. Donderdagmorgen omstreeks negen uur werd generaal Ridgway afgehaald door minister Staf voor een bezoek bij minister Drees op zijn kabinet. In gezelschap van de ministers Drees en Staf begaf men zich toen naar de Trèveszaal op het Binnenhof in Den Haag. waai de generaal officieel door de bijna voltallige ministerraad werd ont vangen. Daarna werd de generaal op het ministerie van Oorlog door het comité van de verenigde chefs van staven ontvangen. Na afloop hiervan begaven generaal Ridgway en zijn echtgenote zich naar het paleis Soestdijk, waar men de lunch gebruikte. Mevrouw Ridgway had de och tend gebruikt om te winkelen. Reeds kwart voor negen was de echtgenote van minister Staf bij het Hotel dc Wittebrug aangeko men om mevrouw Ridgway af te halen. Beide dames vertrokken spoedig daarna per auto stadwaarts. De CPN had Woensdagavond haar leden opgeroepen voor een protestmeeting op het sJaeob van Campenplein in Den Haag In de morgen hadden een paar mannen getracht biljetten in de stad te ver spreiden, waarop stor.d ..Ridgway go home" Deze pamfletten werden direct door de politic in beslag ge nomen. Vergunning tot het houden van de meeting werd door de bur gemeester geweigerd. Ongeveer 140 a 150 mannen en vrouwen kwamen toen bijeen in de /aal van het ge bouw Amicitia in het Westeinde in Den Haag. Daar werd het besluit genomen een brief aan mevrouw Ridgway te overhandigen. Alle be zoekers van de vergadering werden opgewekt in optocht naar het hotel dc Wittebrug te trekken. Slechts ongeveer 20 mannen en vrouwen gaven hieraan gevolg. Bij het hotel aangekomen, werd door dc politie bewaking tenslotte toestemming gegeven aan twee mannen om deze brief aan een aldaar aanwezige Amerikaanse militair te overhan digen. Daarna ging iedereen, naar huis. Tandverzorging belicht Voor de vereniging van jonge boerinnen „Tot nut en genoegen" hield dc heer Cramer, tandarts te Scherpenzeel in de landbouwschool een zeer interessante lezing over tandverzorging. Spreker ging na door welke oorzaken een gebit ver schillende gebreken kan krijgen en welke ziekten in een gebit ontslaan en waardoor ze ontstaan. Ook de wijze waarop een gebit voor „on dergang" kan worden behoed werd belicht. Het was een zeer nuttige lezing, die met grote belangstelling gevolgd werd. De causerie werd met lantaarnplaatjes verduidelijkt. Wedvlucht .De Blauwkras" „De Blauwkras" organiseerde een wedvlucht van Maastricht af Af stand 139 km. Duiven gelost om 8.30 uur v.m. Wind N O. Aankomst le duif 10.40.4 uur. Aankomst laatste duif 11.9.5 uur. Uitslag; A. v. Beek 1. 7. 12; P. Osnaoruggc 2. 17. 18: W Woudenberg 3. 4 8: G Koudijs 5. 15; A. v. Lunteren 6. 9. 11. 16, J. Jetten 10, 13; G. Boshuizen 14. Predikbeurten Predikbeurten Zondag 28 Septem ber 1952. Ned. Herv. Kerk v.m. 9.30 uur: Candidaat Balke van Baarn, n.m. 6J30 uur ds Vroeginderweij van Huizen. Vereniging van Vrijz. Hervormden v.m. 10 uur ds Blokken van Zeist in „Bethel". Gerei". Kerk n.m. 3 uur dr B A. Knoppers van Amsterdam in „Eben Haëzer". Oud Geref. gemeente v.m. 9.30 uur en n.m. 6.30 uur leesdienst. MARKTBERICHT Aangevoerd 22.000 eieren. Prijs 19—1925 per 100 stuks. Hennen- eieren 12 5014.50 per 100 stuks. Handel goed. Tot besluit van de oefening „Mam Brace" landde een deta chement van de beroemde Ameri kaanse marme-infanterie op de kust van Noord Jutland. Tijdens het stormachtige weer, dat de operatie 12 uur vertraagde, voe ren de „leernekken" hun landing uit. Gevonden voorwerpen Een zilverbon en een mondhar monica. Vrijdag 26 September des n.m. 7 uur hoopt voor de Oud- Geref. Gemeente op te treden ds Smits van Sliedrecht. Dinsdag 30 September a.s. zal ds Dorsman van Staphorst een spreekbeurt vervullen in „Rume- laar". Medische Zondagsdienst Deze dienst wordt Zondag 28 September voor Woudenberg. Maarsbergen en Maarp waargeno men door dr A. J. van Keken van Maarn. BURGERLIJKE STAND Geboren; Gerritje. dochter van J. van Bruggen cn F H de Brce: Gccrtrilij Gerdina. dochter van H Schots en G. Post: Johan. zoon van J de Góede en A. Alblas. Wijnand zoon van P. Zech cn A van Donselaar Ondertrouwd Aric Altman en Corne lia Gerda dc Beer. Explosie in vliegtuig, geen slachtoffers MEXICO. Zeventien passagiers zijn Woensdag aan de dood ont snapt, toen door een onverklaar bare ontploffing een stuk gereten werd uit een van de zijden van de romp van een vliegtuig, dat naar Oaxaca onderweg was. De bestuur der wist het toestel op een militair vliegveld veilig aan de grond te zetten De ontploffing ontstond in de bagage afdeling van een DC-3, die op 3000 meter hoogte naar Oaxaca en Tapachula aan de grens van Mexico met Guatamala onder weg was. Een der passagiers, ver klaarde opgemerkt te hebben, dat een man op het vliegveld van de stad Mexico zijn passage annuleer de. nadat hij twee koffers in de bagageafdcling geplaatst had.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 4