STABSVENSTER In Amersfoort geen behoefte aan een koopavond Hartelijk afscheid van „Hein 5 van Veen Vele gelukwensen voor de huisvrouwenvereniging B. EN W. GEVEN HUN OORDEEL: Adviezen van betrokkenen onder de loupe genomen DE A VONTUREN VAN KAPITEIN ROB „In beeld van Amersfoort markt node gemist" Prinses Irene in St Joriskerk Kerknieuws Vrijdag 26 September 1952 Nu op 1 October de nieuwe Winkelsluitingswet in werking treedt dienen ook de desbetreffende plaatselijke verordeningen gewijzigd te worden. In dat verband hebben B. en W. de raad thans een ontwerp ter goedkeuring voorgelegd voor de twee in de wet genoemde gemeentelijke verordeningen. B. en W. stel len voor deze verordeningen goed te keuren en tevens te be sluiten niet over te gaan tot instelling van een koopavond, noch voor de winkels, noch voor de markt- en straathandel. Nieuwe verordening winkelsluiting B en W. laten hun voorstel ver- gezeld gaan van een toelichting, die twaalf dicht betikte vellen be slaat. Wij ontlenen daaraan het vol gende: De totstandkoming van de nieu we wet is voor het bestuur van de Federatie van Amersfoortse mid denstandsverenigingen aanleiding geweest een commissie in te stel len met de opdracht te onderzoe ken welke wensen er bij de winke liers leven met betrekking tot de regelingen, welke van gemeente wege in het leven kunnen worden geroepen. Deze commissie heeft ook contact opgenomen met het winkelpersoneel en de huisvrou wenorganisaties. Behalve het rapport van de enquête-commissie der F.A.M. zijn de navolgende adressen binnenge komen: a. circulaire van het bestuur van het Nederlands verbond van mid denstandsverenigingen; b. adres van het comité „Amers foort koopstad" tot instelling van een zgn. koopavond; c. adres van het bestuur der Federatie van Amersfoortse mid denstandsverenigingen om in de vast te stellen verordening betref fende de zgn. halvedagsluiting de mogelijkheid van ontheffing op te nemen; d. adres van de afdelingsunie van de samenwerkende organisaties van handels- en kantoorbedienden inzake de zgn. halvedagsluiting en de zgn. koopavond; e. adressen van de Christelijke besturenbond en de N.V.V. bestuur- dersbond Amersfoort, waarin ad- haesie wordt betuigd aan het on der d. vermelde adres. Voorts zijn een aantal adressen binnen gekomen inzake de uitvoe ring van de nieuwe wet, waaron der een verzoek van de afdeling Amersfoort der Centrale vereniging voor de markt-, straat- en rivier- handel tot instelling van een koop avond voor de markt- en straat handel. De enquête-commissie van de F.AM. heeft waardevolle gegevens opgeleverd, nu 869 van de 1042 on dervraagde winkeliers of 33,4 pet aan de ingestelde enquête heeft deelgenomen. Halvedag-sluiting Uit de ingestelde enquête blijkt, dat slechts één branche te weten de handel in electrotechnische ar tikelen. radiotoestellen en sanitaire artikelen tegen halvedagsluiting gekant is. De overige branches hebben zich voor aanwijzing van een sluitingstijdvak uitgesproken. Bij de warenhuizen en de winkels in huisraad, kleding, schoeisel e.d., met andere woorden die zaken, waar duurzame gebruiksartikelen worden verkocht, gaat de voorkeur uit naar de Maandagmorgen. Dit is eveneens het geval bij de viswin keliers. De kappers wensen reeds sedert jaren gebruikelijke sluiting op de Maandagmiddag gehandhaafd te zien. De boekhandelaren blijken de Dinsdagmiddag boven de Woens dagmiddag op welke middag hun winkels tot dusver krachtens on derlinge afspraak waren gesloten te prefereren, hetgeen zonder twij fel verband zal houden met de vrije Woensdagmiddag van de schooljeugd. De overige branches waartoe in hoofdzaak behoren de zaken, welke voorzien in de dage lijkse behoeften aan voedings- en verbruiksartikelen, achten de Woensdagmiddag het meest aange wezen. De bedoeling van de wetgever is geweest, dat de halvedagsluiting slechts op verzoek van het bedrijfs leven wordt ingevoerd. Nu de meerderheid der winkeliers in de branche loodgieters, radiohandela ren. enz. zich heeft uitgesproken tegen sluiting, kan deze branche dus verder buiten beschouwing blijven. Wat het aanwijzen van de slui tingstijdvakken betreft dient men zoveel mogelijk te handelen in overeenstemming met de wensen van het bedrijfsleven. Een nadere beslissing is vereist ten aanzien van die branches, waarin over het sluitingstijdvak geen duidelijke uitspraak kon wor den verkregen te weten de winkels in sportartikelen en de lederwaren- branche. In eerstgenoemde branche is één winkelier vóór sluiting op Maandagmorgen, de andere winke lier heeft zich tegen sluiting ver klaard. Hierbij dient in het oog te worden gehouden, dat er behalve deze twee speciaalzaken in sport artikelen. nog twee schoenwinke liers zijn met een (belangrijke) afdeling sportartikelen. Nu de schoenwinkeliers zich hebben uit gesproken vóór sluiting op Maan dagmorgen, dienen naar onze me ning ook de winkels in sportarti kelen. in aanmerking genomen de nauwe samenhang tussen beide branches, die morgen te zijn geslo ten. In de lederwarenbranche heb ben zich 7 van de 14 winkeliers voor sluiting op Woensdagmiddag uitgesproken, drie voor de Maan dagmorgen en één voor de Maan dagmiddag. Hoewel hier dus juist geen meerderheid voor een bepaald sluitingstijdvak kon worden ver kregen, handelt men wegens B. en W. het meest in overeenstemming met de wensen van de branche door de Woensdagmiddag als slui tingstijdvak aan te wijzen. De Maandagmorgen Uit het adres van de afdelings unie der samenwerkende organisa ties van handels- en kantoorbe dienden o.m. blijkt dat bij de werknemers geen voorkeur voor een bepaalde middag blijkt te be staan. Wel heeft men bezwaar tegen de aanwijzing van de Maan dagmorgen. W. verzocht u voor te stellen tot instelling van een koopavond voor deze takken van kleinhandel op Zaterdagavond over te gaan. Het sluitingstijdstip zou men in het zomerhalfjaar op 21 uur en in het winterhalfjaar op 20 uur gesteld willen zien. Men acht de instelling van een koopavond met name van belang voor het verhandelen van die producten, welke aan bederf onderhevig zijn, aangezien de han del dan nog in staat is Zaterdag avond deze producten zoveel moge lijk af te zetten, zodat de „sprong" naar de Maandag wordt verkleind. Wat een eventuele koopavond voor de markthandel betreft, stel- len B. en W.. dat vóór de oorlog j in deze gemeente een vrij belang- rijke Zaterdagavondmarkt bestond. Hiertegenover moet worden opge- Toen in 1941 door de inwerking- merkt, dat bij de behandeling van treding van het winkelsluitingsbe de winkelsluitingswet in de Twee de Kamer minister Albregts de opneming van de Maandagmorgen onder de keuzemogelijkheden heeft verdedigd door er op te wijzen, dat deze morgen voor vele be drijfstakken. b.v. winkels in duur zame gebruiksartikelen, warenhui zen e.d., het aangewezen sluitings tijdvak is. Op deze morgen wordt weinig gewinkeld. Daar hij aansluit op de Zondag, vergt hij als vrije halve dag geen extra-aanloop van apparatuur (verwarming b.v.). In aanmerking genomen, dat de wetgever de aanwijzing van de Maandagmorgen als sluitingstijdvak dus juist heeft willen mogelijk ma ken voor die branches, welke daaraan thans ook in deze gemeen te de voorkeur blijken te geven (de viswinkels even buiten beschouwing gelaten) en dat het zeker niet de sluit 1941 het sluitingstijdstip voor winkels op die avond werd ver vroegd van 22 tot 20 uur (in het zomerhalfjaar) respectievelijk 19 uur (in het winterhalfjaar) voor de markt- en straathandel werd eenzelfde sluitingsregiem vastgesteld is op verzoek van de F.A.M. en in overleg met de ver eniging van markt- en straatkoop lieden besloten het tijdstip van j beëindiging der Zaterdagavond- markt in overeenstemming te bren- gen met de nieuwe winkelsluitings regeling en in verband daarmede j het aanvangstijdstip der markt ver- vroegd tot 14 uur. Tengevolge hiervan is de markt geheel van karakter veranderd en overgegaan in een middagmarkt, waarvoor zowel van de zijde van de kooplieden als van het publiek een behoorlijke belangstelling be bedoeling van de wetgever is ge- I staat. Hoezeer de markt thans het weest. dat in dit opzicht de wen- karakter van een middagmarkt sen van het winkelpersoneel zou- heeft, blijkt wel uit het feit. dat den praevaleren boven die van de hoewel in het zomerhalfjaar de winkeliers, zijn B. en W. van oor- verkoop tot 20 uur geoorloofd is, in deel. dat er geen aanleding bestaat feite de markt reeds uiterlijk 19 ten aanzien van de aanwijzing van de Maandagmorgen als sluitings tijdvak anders te handelen dan door de betrokken winkeliers is verzocht. Tenslotte behoort in dit verband nog aandacht te worden geschon ken aan het verzoek van de rij wielhandelaren om de halvedagslui ting ook voor de reparatiewerk- plaatsen voor te schrijven. Volgens B en W. is de gemeen telijke wetgever echter niet be voegd in dit geval regelingen uit een oogpunt van winkelsluiting te treffen, daar het niet vast staat, dat een repartie-inrichting als winkel kan worden beschouwd. Koopavond Van de 869 winkeliers, die aan de enquête van de F.A.M. hebben deelgenomen, heeft aanvankelijk 83 pet zich tegen de instelling van een koopavond uitgesproken, welk percentage, na de door het comité ..Amersfoort koopstad" gevoerde actie, is teruggelopen tot 76. Slechts in drie branches (vis, postzegels, naaimachines), tezamen omvatten de tien winkels, heeft een meer derheid van de winkeliers belang stelling voor een dergelijke avond. In de andere branches is een grote meerderheid tegen de instelling hiervan. Tot de voorstanders van een dergelijke regeling behoren, zoals blijkt uit de aan het adres van het comité „Amersfoort koop stad" toegevoegde lijst, vooral de winkeliers in de binnenstad. Het winkelpersoneel staat afwij zend tegenover een koopavond. Bij de bespreking van de en quête-commissie met de afgevaar digden der huisvrouwenorganisaties hebben de afgevaardigdeu van de vrouwenbond N.V.V. en de vrou wenbond van de Partij van de Ar beid verklaard bezwaren te hebben tegen een dergelijke avond, de af gevaardigde van de Nederlandse vrouwen electriciteitsvercniging gaf er de voorkeur aan zo'n avond bij wijze van proef in te stellen, ter wijl de afgevaardigden van de Ne derlandse huisvrouwenvereniging, van de unie van vrouwelijke vrij willigers en van de vrouwenbond der Volkspartij voor Vrijheid en Democratie zich voor de instelling van een koopavond uitspraken. Men kan dus vaststellen, dat van de drie bij de instelling van een koopavond betrokken groepen, te weten de winkeliers, de werkne mers en de consumenten, de eerste groep in grote meerderheid en de tweede groep in haar geheel tegen een koopavond is. terwijl de me ningen van de consumenten, voor zover die geacht kunnen worden in de bespreking met de huisvrou wenorganisaties geheel tot uitdruk king te zijn gekomen, verdeeld zijn. Vormt een en ander volgens B. en W. al voldoende grond om niet tot instelling van een koopavond over te gaan. hoe weinig verant woord een tegenovergestelde be slissing zou zijn. wordt volgens hen duidelijk geïllustreerd door de vol gende passages uit het advies van de Kamer van Koophandel. „De door het comité „Amersfoort koopstad" gevoerde actie vond plaats in het voor een koopavond meest gunstige stadsgedeelte. Het comité verzond 300 enquête-formu lieren, waarvan 126 werden terug ontvangen met de mededeling, dat de ondertekenaar zich vóór een koopavond uitsprak. Het merendeel der formulieren werd derhalve niet terugontvangen." Deze naar ons oordeel beschei den reactie uit het stadsgedeelte, dat zich het best voor een koop avond zou kunnen lenen, vindt zeer vermoedelijk mede zijn oorzaak in de omstandigheid, dat de daad werkelijke belangstelling, die het uur is geëindigd. B. en W. zien dan ook geen enkele reden, in aan merking genomen dat de nieuwe wet voor de markthandel verkoop van waren nog een uur langer mo gelijk maakt dan voor winkels, het tijdstip van beëindiging van de markt later dan 19 uur te stellen. Gelet op de nauwe samenhang -tussen marktL en straathandel, vooral waar het de aan bederf on derhevige producten betreft en hierom gaat het blijkbaar speciaal blijkens het adres van de markt en straathandel komt het B. en W. voor. dat het bezwaarlijk zal zijn niet voor de markthandel doch wel voor de straathandel een later sluitmgstijdstip vast te stellen. Byzondere kwesties In verscheidene branches is men voorstander van een vacantierege- ling. De enquête-commissie zal hierover nog nader contact opne men met de betrokken winkeliers en tijdig de nodige voorstellen voorleggen. De wet opent de mogelijkheid voor 21 werkdagen m verband met bijzondere plaatselijke omstandig heden als kermis- of carnavalsvie ring. het houden van jaarbeurzen of stroekbeurzen, bijzondere ge beurtenissen op sportgebied en der gelijke, de in de artikelen 2 en 8 vervatte verbodsbepalingen ter zijde te stellen. Tot dusver is van deze bevoegdheid in deze gemeen te geen gebruik gemaakt. Mocht de behoefte hieraan zich in de praktijk doen gevoelen, dan kan de hier omschreven bevoegd heid ook in do incidentele geval len worden uitgeoefend. Wat de kappersbedrijven betreft, heeft het bestuur der afdeling Amersfoort van de Nederlandse kappersbond verzocht te bevorde ren, dat het sluitingtijdstip op 13.30 uur wordt gesteld (afgezien van de kapperswerkzaamheden on militair terrein, waarvoor een andere rege ling geldt). B. en W. kunnen zich met dit advies, gesteund door de K. v. K., verenigen. Mogelijk is het verbieden van het door de wet toegestane venten met geringe eetwaren op Zondag (van 5 tot 24 uur). Een dergelijk verbod is echter in deze gemeente tot heden niet uitgevaardigd. Het wil B. en W. voorkomen, dat men hiertoe in een gemeente als Amers foort ook bezwaarlijk kan over gaan. 2007. Juist op het mo. ment, waarop Ralfo met éen forse haal van zijn mes de sleep los snijdt, suist er een touw door de lucht. Eén der kana ken heeft een lasso ge maakt en heeft die met grote behendigheid naai Ralfo geworpen Die ziet het gevaar te laat en even later voelt hij hei touw om zijn nek schu ren. Ralfo doet wanho pige pogingen zich los te maken, maar de kanaken houden het touw stevig vast. De mannen zijn niet van plan zich zo bij de neus te laten nemen. Ralfo tast in doodsangst naar zijn revolver en met inspanning van al over. Het touw vliegt door de lucht en Ralfo, Ralfo hft zich ook van deze last kunnen be- zijn krachten draait hij zich om. Een knal, en de kan zich bevrijden. En meteen wordt de afstand vrijden, kanaak, die de lasso heeft gegooid, stort achter- I tussen de motorsloep en de roeiboot groter. (Van een onzer verslaggevers) In het ..Berghotel" hield het bestuur van de plaatselijke afdeling van de Nederlandse vereniging van Huisvrouwen gistermiddag een receptie ter gelegenheid van haar 35-jarig bestaan. Talrijke dames w.o. mevrouw Molendijk en zelfs enige heren, trotseerden de regen om hun gelukwensen te kunnen aanbieden. Tevens waren aanwezig de presidente van het gewest Utrecht, mevrouw Van Dam. alsmede vertegenwoordigsters van de afde lingen Utrecht, Bilthovcn, Zeist en Baarn. Ook mevr. Molendijk kwam feliciteren Na de receptie begaf het gezel schap zich naar het paviljoen van het Berghotel, waar gelegenheid werd gegeven tot het houden van korte toespraken. De eerste spreekster was de pre sidente van de jubilerende afde ling mevr. M. SchuitemakerKui pers. In het kort schetste zij de geschiedenis van de afdeling, die haar 25-jarig bestaan in verband met de oorlogstoestand onopge merkt voorbij had moeten latqn gaan. Na de bevrijding bleek ech ter, dat de vereniging nog niets aan betekenis had ingeboet. Er ontplooide zich een grote activiteit, die zich niet alleen uitte in het geven van cursussen op allerlei voor de huisvrouw belangrijk ge bied, filmmiddagen en het houden van excursies, maar ook in 't snel stijgend ledental van 150 tot 370. Mevrouw Schuitemaker besloot met haar dankbaarheid uit te spreken voor de prettige samen werking van de leden onderling, want alleen als de leden besef fen, dat men vriendschap moet kunnen geven en nemen, kan een vereniging tot bloei komen. De presidente van het gewest Utrecht prees vervolgens het pret tige contact dat de zeer actieve af-, deling Amersfoort met de andere bij het gewest aangesloten afde lingen onderhield. Mevrouw Hoevers, die sprak na mens tien oud-bestuursleden, richt te woorden van persoonlijke waar dering tot de presidente. Zij bood alle bestuursleden een handbou- quet aan. (Van een onzer verslaggevers) In de gezellige sfeer van ..De Grote Slok" werd hedenmorgen onder grote belangstelling officieel afscheid genomen van de markt- knccht H. van Veen, die van de 53 jaar. welke htf in Gemeente dienst is geweest, gedurende 36 jaar aan het Marktwezen was ver bonden. Ir J. S. van Xouhuys, di recteur van Gemeentewerken, en dus tevens zijn hoogste chef, was bU het afscheid tegenwoordig. Wethouder J Koopman bracht de dank over van het Gemeente bestuur voor de wijze, waarop de heer Van Veen zich gedurende zo vele jaren van zyn taak heeft ge kweten. Gezien de aangeboren eigenschappen v^n „oude Hein", aangevuld met veel ervaring en mensenkennis, zal het zeer moeilijk zijn een vervanger te yinden, die het werk even „geruisloos" en tact vol zal verrichten als Van Veen dat heeft gedaan, zo zei de heer KooDman. Tenslotte deelde wet houder Koopman mede. dat voor de scheidende marktknecht een ïe- geling was getroffen, waardoor hij van een onbezorgde levensavond zal kunnen genieten. De heer J Stam. markt- en havenmeester, dankte de heer Koopman namens Van Veen De heer T. H. van de Brink, voor zitter van de plaatselijke afdeling van de vereniging voor markt-, stiaat- en rivierhandel. verklaarde Van Veen te hebben leren kennen als een gaaf mens. wiens markante ver schijning men in het marktbeeld slechts node zal missen. Bij de markt kooplieden was Van Veen zeer ge acht. Namens het bestuur van de Centrale Vereniging bood spreker een zeer fraai uitgevoerd album aan met foto's, die op de markt betrek king hebben. De heer J. Stam wees vervolgens op twee karaktereigenschappen van de marktknecht. die namelijk een goed humeur heeft en altijd tot hel pen bereid was. Hij hield zich on voorwaardelijk aan de spelregels van het marktwezen, waardoor hij door ieder lid gerespecteerd en ge- v;aardeerd werd. De heer Stam ver klaarde de gebruikelijke kist sigaren ditmaal achterwege te willen laten om in de plaats daarvan een aanslui ting op de radiodistributie te stellen. Marktkraam-exploitanten, colle ga's en de marktmeester zelf hebben ieder reeds een half jaar contributie betaald, zodat Van Veen anderhalf jaar „vrij luisteren" heeft. De heer Ramselaar had voor deze gelegenheid „De Grote Slok" welwillend ter be schikking gesteld. Bezoek gebracht aan Bijbel-expositie Hedenmorgen omstreeks half tien reden twee grote auto's voor by de St. Joriskerk. In een van de wagens was Prinses Irene gezeten, die met haar klasgenootjes van het lyceum te Socstdyk een onofficieel bezoek kwam brengen aan de Bijbel-ten toonstelling, die Dinsdagavond ge opend is. De prinses werd rondge leid door ds Visser, die de tentoon stelling mede heeft ingericht en door de heer Ebeling. Deze heren vertelden haar een en ander over de expositie, waarover zowel prin ses Irene als haar klasgenootjes zich zeer enthousiast toonden. Overweg gesloten In de nacht van Zondag op Maandag zal de overweg aan de Nyverheidsweg wegens werkzaam heden voor het verkeer gesloten zijn van 24 tot 6 uur. Mevrouw van BienernaProp, sprekend namens de Nederlandse Vrouwen Electriciteits Vereniging, memoreerde de goede verstand houding tussen de plaatselijke af delingen van de N.V.E.V. en de Nederlandse vereniging van Huis vrouwen. Zij sprak de hoop uit, dat dit ook in de toekomst zo zou mogen blijven. Tenslotte bood een Eindhovense textielfabriek, waarheen de Amers foortse afdeling reeds vele excur sie^ heeft gemaakt, het bestuur badhanddoeken aan. Het hoofdbestuur, dat niet in de gelegenheid was zich te doen ver tegenwoordigen. bood telegrafisth gelukwensen aan. Ook een bloe menmand van het hoofdbestuur bevond zich onder de vele bloem stukken Met een alleraardigst programma van liedjes en sketches door Katja Bernsen. chansonnière. Piet Ekel. cabaretier en Bennie Vreden aan de piano, werd de ju bileumviering besloten. Het was een middag, waarover de dames voorlopig nog wel niet uitgepraat zullen zijn. Jongen aangehouden De politie heeft gistermorgen de 17-jarige iongen H. A. K. uit Oude Niedorp (N.H.) in Birkhoven aan gehouden. Hij was op 19 Septem ber uit zijn ouderlijke woning weggelopen. De politie heeft hem naar zijn ouders teruggebracht. De voorzitster van de afdeling Amersfoort van de Ned. Vereni ging van Huisvrouwen, mevr. M. Schultemakcr-Kuipcrs. Waarschuwing De commissaris van politie waarschuwt nogmaals dringend te gen het collecteren door kinderen. Het is deze week bij waarschuwin gen gebleven, doch in de toekomst zal hiertegen streng worden opge treden en proces-verbaal worden opgemaakt. Afd. Amersfoort van ANIB houdt feestavond Morgen houdt de afdeling Amers foort van de Algemene Nederlandse Invalidenbond in het clubgebouw van de speeltuinvereniging „Het Soesterkwartier" aan de Noorde- wierweg des avonds 8 uur een grote propaganda-feestavond ter gelegen- heid van het tienjarig bestaan van de Bond. Medewerking wordt ver leend door de Amersfoortse boeren- kapel „De Knollenplukkers", de to neelvereniging „Ons Toneel", Harrie Manee (tenor) en een jodelzanger. Als' gast zal optreden de goochelaar Dubieu. Het belooft een zeer gezel lige en plezierige avond te worden, na afloop waarvan „The Garden- players", er voor zorgen, dat de lief hebbers van een dansje aan hun trek komen. Vooraf zal een lid van het hoofdbestuur een toespraak hou den, waarin hij iets over de werk zaamheden van de bond zal vertel len. zon nog te voorschijn zijn blijspel „Over 12 dagen te- Bobby ook. Langzaam gin gekomen. Een herfstzonne- gen middernacht" opvoe- gen de kaken van ^elkaar tjemaar het deed een ren, en een stevig gebit met Klop I even aan 't Stadsven- ster. TeL 4291: iedere morgen van tien tot twaalf oor. mens toch goed. Periodieken Bij de aanvang van het ijzersterke hoektanden nieuwe biljartseizoen werd zichtbaar. Dat wil hij schrijft de voorzitter van juist laten zien. Hij wil de district Eemland, de heer wereld tonen, dat hij wat Het bestuur van de korf balvereniging „Het Soes- mans is en dat er met hem Dat zal me een gespartel R. J. Stalenhoef in „Bil jart Revue" een inleidend niet te spotten valt. Dat is geven, sterkwartier" bièdt "hear woord, waarin hij erop een apenstreek die we leden middels het clubor- aandringt, dat de eenheid nooit achter een aap ge gaan het jaarverslag 1951 in het district zal worden zocht hadden. Thank your 5^ aan waarin o m. hooggehouden door sportte- mr Bobby, we zullen ,e enige hoogtepunten uit het ve strijd en gezonde riva- niet onnodig lastig vallen... verenigingsleven staan ver- Hteit. Berenrots meld, zoals het kampioen schap van het derde, de geslaagde „Soesterkwartier- series" en de sportuitwis- Bobby Bobby is een aap en hij Het Dierenpark gaat zich steeds meer uitbreiden en ook de belangstelling er voor wordt groter. Hoewel er sprake is geweest van een echte Hollandse (dus Over apen zijn wij nog natte) zomer, is het aantal Apen seling Rotherham—Amers- woont in het dterenparK een. aardige bijzonderheid bezoekers bes^t ntel te- foortHet financiële jaar- in ..Birkhoven". Hij is een aan de weet gekomen Wist «enEevaMen. °P™rkc''Jk verslag biedt een gunstig Bril-aap om precies te zijn u byv., dat apen dol op J"?*' da' er zovclen van beeld want het voordelig en afkomstig uit Frans water zijn, dat zij zwem- buiten de stad zijn geko- EGEN. REGEN en nog saldo bedraagt ruim f 100. Wcst-Afrika Een stevige men heerlijk vinden? Wij men, wel een bewys, dat V eens regen! De dui- Ook t ledental gaat voor- knaap, in de kracht van hadden er in ieder geval be Amei sloorlse nieren- zenden Amersfoorlers. die uit. Er zijn thans 51 wer- zijn jaren. Toen wij hem geen weet van maar ,n 1 Pa k steedsmeer oeKena- Regen publiek omstreeks Sinterklaas cn i gistermiddag tegen half een kende leden. 22 adspiran- bezochten zat hij een beet- Kerstmis 1951. toen enige dagen I van hun werk kwamen, ten, 10 steunende leden en je troosteloos voor zich uit l - uii t .1:1. H V-v n li Vl-l 1 oi l, iunai li, v Amersfoortse dierenpark, heid krijgt. En de actieve vertelde de heer Knoester ondernemers verdienen het te staren en had kennelijk het ons. „De apen," zei ook, want zij zijn steeds m ten. Het ene ogenblik was ting voor het seizoen Ï952 de „pé" in Het was ook hij, „genieten altijd de cte weer om het park uit te het droog en nog geen tel —'53 geeft oen eindcijfer geen weer. zelfs niet voor meeste belangstelling en breiden, ^o wera miv on later leek het of er een aan van 1340.—. een aap. Nat, nat. alles was daarom gaan wij volgend weten er over mee te pra- 202 donateurs. De begro- wolk dwars door midden In was gebroken. De gehele clubblad van de A.Z.C. regende het voor de twee- een nieuwe attractie zor- overgenomen, een later sluitingsuur heeft gegol den, in het algemeen heeft getoond, van zo weinig betekenis was dat zij voor de middenstandsbedrijven practisch niet tot enige omzetver- meerdering heeft geleid. De extra aankopen ten behoeve van voor melde feestdagen zijn hoofdzakelijk op andere tijden tot stand gekomen. B. en W. zijn dan ook met de Kamer van Koophandel van oor deel, dat er onder deze omstan digheden geen aanleiding is de mogelijkheid van een koopavond te openen. Ook onderschrijven zij het standpunt van de kamer, dat er voor het instellen van een zgn. koopavond op proef, gelet op de hierboven omschreven ervaring in gen e ruiten van duizen- houdt steeds contact met Ij i 10" U j. u 11 ei ci jj - iiQi, 11 ruaiicu co v. i o De Drietand", het troosteloos nat. In het bos jaar in de apenkooi voor van het Soester vogelpark M ,.Vfc It_ „iID)nu,1Ui „wwk reeds de keer. want de bomen gen. Een attractie, zowel Nu is men weer mot iets genen. Op sommige plaat- gesproken over de plannen begonnen te druppelen en voor de bezoekers als voor groots bezig. Op een in het sen in de binnenstad leken betreffende de viering van er ontstonden grote plassen de apen, want er komt een oog vallende plaats vlak de asphaltstraten rivieren, het veertigjarig jubileum, op de bospaden. Hij keek groot apenbad in de kooi. bij de ingang verrijst een Het water kolkte woest bij De Neptunianen willen het ons aan en zijn ogen zei- De dieren zijn namelijk rotspartij, waar volgend de putten. Wielrijders fiet- jubileumjaar 1953 tot het den. wat zijn mond niet gek op water en zien er jaar vijf beren zullen hui- sten door plassen, zo groot, actiefste jaar van de (Nep- zeggen kon: „Vinden jullie hy v. niets tegen op zo van zen. Aan het enorme ge- - het QOjc zuj£ r t weer?" dat ze meertjes leken. tunus-)geschiedenis maken. Voor wie niet naar bui- Wij zijn benieuwd! ten moest was het een ge Ja, dat vonden wij ook, duiken.' de bomen in het water te vaarte wordt hard gewerkt. Er zal een waterval bii ko- December 1951 opgedaan, evenmin aanleiding is. Straathandel Naast een koopavond voor de winkels, opent de wet ook de mo gelijkheid een koopavond voor de markt- en straathandel in te stel len Dc plaatselijke afdeling van de centrale vereniging voor de markt-, straat- en rivierhandel heeft B. en vu.. ...cuov .vu .,Cv cc. ye- De Amersfoortse Zwem- maar wij vonden, liever Wy, die geen helden zijn men, een vijver, een „klim- zellig gehoor, dat getik te- en Poloclub A.Z. en P.C. gezegd, wy ontdekten nog als het op water aankomt, boom" en een soort grote iets en dat was zo aardig, hebben ons voorgenomen nis, waar de beren kunnen dat we het even moeten om beslist te gaan kijken vertoeven. Deze nis is zo vertellen, want wij gelo- als het open-openluchtbad aangebracht, dat men van ven niet, dat veel mensen gereed is. Niet dat wy af dc weg de dieren zal op de hoogte zijn met de watervrees hebben, maar kunnen zien. Rondom het den regendroppels. Maar de leden via „De Salaman- - wat was 't bar slecht weer der". In het September- vertellen, want wy gelo- als het open-openluchtbad Mngebracht^dat men van voor degenen, die er op uit nummer wordt het pro- moesten. De spoormensen, gramma bekend gemaakt de politie-agenten. de van de op Zaterdag a.s. te volgende krantenbezorgers en nog zo geven feestavond. In „Ami- Als een aap is opgegroeid schirikt^je soms een aapeen grote gracht gegraven, heel veel anderen. apen-gewoonte, het spul is zo nat, je geval wordt als afscheiding 6Bvcu ,c„VavUllu. aw „«.i.v- -«O ««.p is opgegroeid schrikt je soms een aap... ecn grote gracht gegraven, xi i/gc» uhuciK.n. citia" zal dan blijken, dat tot een krachtige knaap. Volgend jaar is het zover, die de bezoekers op veilige Mtiar zelfs aan de regen de zwemmers en zwemsters dan toont hij zijn zelfbe- Dan zal „Birkhoven' de afstand houdt en die ae Un^nUil-Mner UnUI.An a..av. 1 aac „ifefnnlf) TP kwam een eind. want laat ook acteren kunnen, want wustzijn door te geeu- zowaar in de namiddag de de leden zullen zelf het wen. Wij zagen het bij beschikking hebben over beren belet een uitstapje te bosbad en een apenbad. maken naar' Amersfoort De heer H. J Koffrie. die, zoals w|J dezer dagen meldden, veertig jaar als stoffeerder werkzaam is geweest, bij de woninginrichting van de Fa. J. W v. Achterbergh is door H M dc Koningin onderscheiden met de toekenning van de zilveren ere-medallle. verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Noteert U even GRAND THEATRE: Van 26 Sept. t.m. 1 Oct. Marva .Ahoy. Toegang elke leeftijd. Aanv. Zo. 2—, 4.15. 6.45 en 9 uur. Ov. dagen2.30, 6.45 en 9 uur. DONDERDAG 2 Oct Aanv. 8.— uur: „Utrechtsch Stedelijk Orchest". CITY THEATER. Zondige grenzen. Toe gang 18 Jaar. Aanv. Zo. 2.4.15, 6.45 en 9.— uur. Ov. dagen: 230. 6.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER: Van 26 t.m. 29 Sept. Van je familie moet je het maar hebben". Toegang 14 jaar. Van 30 Sept. t.m. 2 Oct. Strijd om de Apache pas. Toegang 14 Jaar. Aanv. Zo 2.—. 4 15, 6.45 cn 9— uur. Ov. dagen - 2 30. 6 45 en 9.— uur. CITY THEATER Soestdijk: Van 26 Sept. t m. 1 Oct ,.'s Nachts langs de weg" Toegang- 18 Jaar In de Donderdag-cyclus 2 Oct. Cyrano de Bergerac. Toegang elke leeftijd. Aanv. Vr. 8 uur. Za. en' Do 2.30. 6.45 en 9.uur.. Zo 2 4.15, 6.45 cn 9.— uur. Ov. dagen: 2.30 en 8.— uur. Burgerlijke Stand GEBOREN. Theodorus Jacobus, z. v. M. H. Gerth en T. W. J Bouw; Jo hannes Antonius, z. v. M. H. Gerth en T. W. J Bouw GETROUWD J. C Das en B Schreu- de:G. P, v. Wessum en C. Huijzend- veld. OVERLEDEN. Theodorus Johannes van Effrink. 70 Jr. geh. m ~H. v. Elten. ONDERTROUWD: J. J v. d Meijden en J. Vrielink: A. Jansen en P. Knop- per; J. F. W. PJjlo en E de Jong. W. W. Hazelaar en A. J. v. Maurik, E. J. v Zullen en A. M. KerskensH. H. W, Dijksma en G Spijker: R. A. ten Ho- \en en M. J. v. Kesscl; R. O Gunthcr en H. M de Jong; M. v. d. Brink en K. E. v. d. Bunt; C. P. M. v. Maurik en A, Hartman. NED. HERV. KERK Aangenomen naar Sassenheim, W. H. Walvaart te Doorn; naar Heerewaarden. D. H. Scholtcn, ennd. te Santpoort Bedankt voor Vinkevcen, H. Stolk te Schevenlngen: voor Ede (tocz.) (Vac. J. H. Cirkel). W L Tukker te Delft; voor Melissant, B G. A v. d Wiel tc Tholen. BAPTISTEN GEMEENTEN Bedankt voor Winschoten, R. Reiling te Haulerwijk.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 2