POLLEN'DIAMAN1QS m mat Proces met als inzet 200.000 dollar I Ollenhauer adopteert Schumacher's „neen" Uniek gedenkteken groeit in Israël „Ambacht heeft nog zeer behoorlijke toekomst" Defensie West-Europa nog niet op minimum sterkte GELEZEN- Loopjongen stal f 4000 uit geldkistje van zijn baas Internationale strijd om grote som op achtergrond Een groot probleem radicaal opgelost. en gewogen Vrijdag 26 September 1952 3 VOOR AMSTERDAMSE RECHTBANK: AMSTERDAM. Een bedrag van bijna 200.000 dollar, dat bü de inval der Duitsers in ons land in Mei 1940 met gezwinde spoed van Londen naar New York werd overgemaakt, is Donderdag in een civiel geding voor de Amsterdamse rechtbank vier uur lang het onderwerp van gesprek geweest. Naar een der gedaagden meedeelde, is de zaak waarom het hier gaat, uit gegroeid tot een internationale strijd om deze grote som. waarin zo wel de Nederlandse Bank, de Bank of England als Amerikaanse autori teiten positie zouden hebben gekozen. Al naar gelang van de rechterlijke uitspraak toch, zullen de 200.000 dollar in Amerika blijven, naar Nederland worden overgemaakt of in handen van Britse bankiers komen. Eisers in deze zaak zijn twee Londen. De curatoren betogen, dat het geld op de bank te Londen ten name van de Comfin stond ge boekt en haar dus toekomt. Als in die zin zou worden beslist, zou de Overseas, als crediteur van de Comfin 7% krijgen evenals de an dere crediteuren. Komt het echter de Overseas ten goede, dan kun nen de 14 firma's volledig schade loos worden gesteld Wat de affaire ln financleel-technisch opzicht nog ingewikkelder maakt, is de omstandigheid, dat Alfred Kallir in No vember 1946 in New York opnieuw een firma stichtte, de November Realisation Corporation, cn aan zijn broer Otto op dracht gaf het geld aan deze firma over te maken ten behoeve van de Overseas. Na het proces in Amsterdam zal ook in Londen een civiel geding in deze affaire worden gevoerd. Zo nodig zijn de curatoren van plan in New York hetzelfde te gaan doen. De Amsterdamse rechter zal 11 November uitspraak doen. zijn curatoren in het faillissement van de handels- en financierings-maat- schappij, de N.V. Comfin te Am sterdam. die m 1948 wegens schul den van ruim tien millioen over de kop ging. Gedaagden zijn: de Overseas Deposit and Trust Com pany te Londen, de November Realisation Corporation te New York en de heer Alfred Kallir, een Oostenrijker van geboorte, die aan het hoofd van deze beide maat schappijen staat en die ook direc teur van de N.V. Comfin is ge weest. In 1932 beschikte de Comfin o.a. over 203 000 pond sterling, die toebehoorden .ian 34 crediteuren in het buitenland. Deze firma's stelden er prijs op dit voor hun eigen regeringen geheim te houden De Comfin respecteerde dit verlangen. Daarom stichtte Kallir in Engeland een filiaal, de Overseas, en vervolgens boek te hij de schulden der Comfin aan deze 34 crediteuren over op een rekening van deze nieuwe firma, die dus in naam de schulden overnam. In feite werd de nieuwe firma in Londen de crediteur der N.V. Comfin. lnplaats van de 34 firma's. In de loop der Jaren werden aan on geveer 20 van die 34 schuldeisers de vor deringen uitbetaald. Bij het uitbreken van de oorlog waren er nog 14 over. die eamen nog ongeveer 200 000 dollar te goed hadden. Op dat tijdstip echter kwam de Comfin. door de deviezen-be perkingen in financiële moeilijkheden. Kallir. die zich tot Brit had laten na turaliseren en in Londen woonde zag de toekomst donker in. vooral toen de Duitsers Nederland binnenrukten. De schuld aan de 34 firma's kon de Over seas wel eens duur te staan komen, om dat de Comfin, van wie de Overseas op haar beurt het bedrag te vorderen had. door de oorlog mogelijk niet meer zou kunnen betalen. Daar kwam bij. dat de heer Kallir een Duitse inval in Engeland helemaal niet denkbeeldig achtte. Hij aarzelde niet lang. De Comfin had een deposito by Rothschild and Sons in Londen, waarover hij als directeur van de Comfin kon beschikken. Hij liet 200 000 dollar van het Comfin-saldo door deze bank overmaken naar zyn broer Otto Kallir in New York om het te be waren, hetgeen Otto Kallir inderdaad gedurende de gehele oorlog heeft ge daan. De vraag waar het thans om draait is. of deze dollars toebeho ren aan de in 1948 gefailleerde Comfin, of aan de Overseas in Actie-comité verklaart: ..Rapport van Avro's voorzitter weerlegt bedenkingen niet" LAREN. In een rondschrijven aan de Gewestelijke besturen van de AVRO heeft het Landelijk Comité van Actie uit de AVRO-leden stel ling genomen tegen het „Rapport in zake de mededelingen van de AVRO- voorzitter op het klein appèl d d. 26 Juli 1952 te Hilversum", hetwelk de voorzitter had samengesteld „ter rechtvaardiging van het door hem gevoerde beleid." Het comité van actie zegt. dat de Inhoud van dit 51 pagina's tellende rapport „allerminst een weerlegging vormt van de talrijke ernstige beden kingen tegen de gestes van de voor zitter en het dagelijks bestuur van de AVRO." Men zal er uitvoerig op terugkomen. Het rapport was niet openbaar, doch het werd toegezonden aan de leden van het dagelijks bestuur en de gewestelijke besturen van de AVRO. Het actiecomité zegt. dat de heren W. Vogt en de „medebeschul digden" géén exemplaar hebben ont vangen. NVVACCOORD MET HUURVERHOGING (mits „afgeroomd") (Van onze correspondent) ALMELO, Donderdag „Het NW kan accoord gaan met een verhoging van de huren in het be lang van de volkshuisvesting, mits aan enkele belangrijke voorwaar den zal worden voldaan." Dit deel de de voorzitter van het NW, de heer H. Oosterhuis mede op een vergadering van de Almelose Be- stuurdersbond. Als voorwaarde voor de huur verhoging stelt het NW. dat een deel er van zal worden besteed voor het onderhoud van de wonin gen en het andere zal worden ge stort in een huur-egalisatiefonds. dat zal dienen om de oude en nieuwe huren op een zelfde peil te brengen. Bevan-groep doet aanval op extra hulp uit VS LONDEN. „Ons land is in groter gevaar dan op bijna ieder tijdstip sinds 1940. Dat gevaar be staat uit een morele overgave van de Britse onafhankelijkheid. Het is de taak van de Labour-partij een halt toe te roepen aan de ramp spoed en verwerpelijke afhanke lijkheid Engeland dient geen dol lars van Amerika meer te aanvaar den als speciale hulp." Zo schrijft het blad van de Brit se linkse Labour-groep „Tribune" aan de vooravond van de jaarconfe rentie van de Labour-partij. „Dit is geen anti-Amerikanisme," zo gaat het artikel verder, „de Marshall-hulp bijvoorbeeld was een grote ruim opgezette onderneming. Doch speciale hulp voor Engeland is iets anders. Gedeeltelijk wordt zij gebruikt om Engeland te dwin gen deel te nemen aan een bewa peningsprogram, dat boven zijn krachten gaat." (Advertentie l.M.) Belastingaftrek voor giften aan kerkelijke instellingen DEN HAAG. In een brief aan de desbetreffende onderdelen van de be lastingadministratie heeft de minister van Financiën medegedeeld, dat giften, welke rechtstreeks aan geesteiyken ter beschikking worden gesteld voor doel einden. die kerkgenootschappen plegen na te streven (bijdragen voor kerkelijk wijkwerk), of voor het verrichten van religieuze handelingen (stipendia voor het leezen van missen, ed worden be schouwd als giften aan kerkelijke instel lingen. welke krachtens een onlangs ge troffen wettelijke regeling aftrekbaar kunnen zijn voor de loonbelasting cn dc inkomstenbelasting. Hetzelfde geldt voor de bedragen, die terzake van huwelijksinzegening doop en dergelijke bijzondere kerkelijke plechtigheden worden voldaan cn ten bate van een kerkelijke instelling of van de geestelijke als zodanig komen. Met het oog op de toepassing van de belastingfacilitelt zullen schriftelijke bei wijsstukken moeten worden overgelegd. Advertentie l.M.) Prof. Heere op Middenstandscongres Prof. Oud dringt aan op veel hechtere organisatie SCHEVENINGEN. „Er Is nog behoorlijke toekomst voor het am bacht, als het maar zelf meewerkt", zei prof. dr W. R. Heere op het jubileum-congres van de Kon. Ned. (Advertentie l.M.) WASDAG IS PLEZIERIGER GEWORDEN De meeste vrouwen beschouwen wasdag volstrekt niet als een uitspanning, ook al zijn zij nog zo sportief. Maar toch wordt er op het ogenblik met veel meer plezier aan de was begonnen dan vroeger. Het grote probleem van de vlekken is ten minste radicaal opge lost. De vuilste gezins- was verliest terstond en zienderogen alle vlekken in het vette, welige en zo veilige sop van het blauwe pak Castella. Vlekken vluchten voor Castella! Het Actief Wit. dat in Castella (alleen in Cas tella!) is verwerkt, zorgt ervoor, dat de ontvlekte was vele malen helderder en zachter wordt dan met andere wasmiddelen te bereiken valt. En on danks zijn fabelachtige waskracht kost Cas tella niet meer dan 47 ct (dubbel pak 90 ct). Voor de fijne was is natuurlijk een speciaal alkalivrij wasmiddel nodig. Steeds meer vrouwen vertrouwen haar jumpertjes, ny lons, lingerie etc. dan ook alleen toe aan de volkomen alkaUvrije Castella Wolwas (in het rose pak: 41 ct). Alles, ook baby's kleer tjes. gaat dan vier maal zo lang mee. Zo klinkt dus alom de naam Castella op was dag! GEN. RIDGWAY OP SCHIPHOL NATO-chef acht medewerking van West-Duitsland onmisbaar (Van onze correspondent) SCHIPHOL. „We zijn met de opbouw van de verdediging van West- Europa nog niet aan de minimum vereiste sterkte toe. maar we maken grote vorderingen en het zal zeker niet lang meer duren vóór we dat mi nimum bereiken. De goede geest is er al", zei gistermiddag tijdens een pers conferentie op Schiphol de nieuwe bevelhebber van de NATO-strljd- krachten in ons deel van de wereld, generaal Rldgway. De Amerikaanse generaal, die na een bezoek van nauwelijks 24 uur aan ons land op het punt stond met zijn eigen Constellation terug te keren naar zijn hoofdkwartier in Parijs, legde nog in het bijzonder de nadruk op de grote hulp, die hij op militair gebied van West-Duitsland hoopt te krijgen. „Deze kwestie bevindt zich nu op het politieke vlak. maar ik wil toch zeggen, dat ik van harte hoop, dat zij gauw haar beslag zal krijgen. Het is voor onze kracht m Europa, die de gehele wereld kan redden voor het verlies van vrijheid en vre de. van het grootste belang", aldus generaal Ridgway. (Advertentie l.M.) Weekblad „De Vlam" verdwijnt (Van onze correspondent) AMSTERDAM Het weekblad „De Vlam" komt vandaag voor het laatst uit. „Door gebrek aan mid delen" deelde ons de redactie van „Dc Vlam'' mede „moet ons blad ophouden te verschijnen". Amerikaans protest tegen moord op Duitse beambte BERLIJN. De Amerikaanse Ho ge Commissaris in Duitsland, Donelly heeft bij de Sowjet-autoriteiten ge protesteerd tegen wat hij noemt „een flagrante schending van de interzo nale grens door Oost-Duitse politie en het vermoorden van een Duits be ambte." Het betreft een incident in Juli toen 80 a 90 meter binnen de grens van de Amerikaanse zone de Duitser Palzer werd gegrepen door drie of vier Oost-Duitse politieman nen. die hem over de zonegrens trachtten te slepen, aldus de protest brief. Palzer wist zich los te rukken, maar de Oost-Duitsers losten op kor te afstand verscheidene schoten op hem, waardoor hij werd gedood. De hoogste militair in Europa, die zo bedachtzaam spreekt, dat het lijkt alsof hij elk woord driemaal over weegt, voor hij het uitspreekt, wees nog op de grote moeilijkheden, die de materiele bevoorrading van het N A.T.O.-leger met zich brengt. „De vliegtuigen, de machines en de bewapening kunnen niet snel genoeg komen", zei deze Amerikaan, die zich niet verder over de kwestie van strategische verdediging van West- Europa wilde uitlaten, dan met de volgende woorden: „Ik geloof niet, dat het op dit ogenblik al zin heeft te beslissen waar de belangrijkste lijn van defensie tegen een agressor uit het Oosten moet worden gelegd, midden in West-Duitsland of voor Frankrijk. In de eerste plaats weten wij volstrekt niet. waar en hoe een aanval zou kunnen komen en daar naast zijn wij, wat kracht betreft, op het ogenblik nog geenszins in een positie om een vijand onze keus op te dringen. Wij moeten maar afwach ten." Tenslotte zwaaide generaal Ridg way nog lof toe aan het Nederlandse bataljon in Korea, dat hij onder zijn commando heeft gehad. Nieuwe instructie gevraagd tegen brandmeester, die brand zou hebben gesticht ROTTERDAM. De Rotterdam se rechtbank heeft de behandeling voortgezet van de zaak tegen de 49-jarige brandmeester B. K.t die brand zou hebben gesticht in een schuur aan de Laan van Wouden- stein en tegen wie de officier van justitie vorige week een jaar ge vangenisstraf met aftrek, waarvan vier maanden voorwaardelijk had geëist. Een psychiatrisch rapport ver klaarde, dat verdachte in een toe stand van bewustzijnsvernauwing had gehandeld. De officier betwij felde dit. De getuige-verklaring van de eigenaar van de schuur en verdachtes eigen bekentenis lieten echter bepaalde punten onopgehel derd en daarom vroeg de officier tenslotte terugverwijzing van de zaak naar de instructie. Verdachtes raadsman achtte het psychiatrisch rapport juist en vroeg ontslag van rechtsvervolging en on middellijke invrijheidstelling. De rechtbank wees dit laatste verzoek af en zal over 14 dagen uitspraak doen. Middenstandsbond, dat Woensdag en Donderdag in Casino is ge houden. Nadat hij er op had gewezen, dat massa-productie het ambacht gedu rende anderhalve eeuw in gedrang had gebracht, stelde hij vast, dat het zich de laatste tijd ietwat heeft her steld. „De grote industrie kan maar ten dele voldoen aan de vraag naar werkelijk gave werkstukken. De ambachtsman wèl". zei hij. Prof. Heere achtte een gedegen onder zoek noodzakelijk naar de moge lijkheden. die het ambacht nog zijn gebleven. Hij meende, dat de vol gende halve eeuw zal uitmaken of het ambacht zich kan handhaven Het kan een zegen zijn voor de Nederlandse bevolking, mits het zich ook hecht organiseert." zei hij nadrukkelijk. Prof. mr P J Oud hield een in leiding over „De positie van de zelfstandige ondernemer in het midden- en kleinbedrijf in onze samenleving" Hij stelde daarin duidelijk vast, dat het vrije or ganisatieleven van de middenstand in grote mate zal moeten bijdragen tot ontwikkeling van deze zelf standige krachten. „Op dit punt is de middenstand nog zéér achter bij de arbeidersstand", zei hij. Prof. Oud meende dit laatste te kunnen verklaren uit de geheel verschillende positie van de ar beider en de middenstander. Hij zei dat de middenstand er met kracht naar moest streven die ach terstand in te halen. Twee processen-verbaal Monteur deed examen voor zijn compagnon DEN HAAG Te Scheveningen zijn onlangs examens afgenomen ter j verkrijging yan een ministeriele ver- i klaring van vakbekwaamheid in de motorbranche S. uit Haarlem, die zich voor dat examen had laten in schreven. voldeed aan de toelatings eisen. Van motoren wist hij echter niets af. Hij besloot zich uit deze moeilijkheid te redden door zijn com pagnon. de monteur H uit Haarlem, die van motoren alles af wist» maar niet aan de toelatingseisen voldeed, in zijn plaats naar het examen te sturen. Toen de naam van S. werd afge roepen. riep H. „present" Hij legi timeerde zich met het rijbewijs van S waarop hij zijn eigen foto had be vestigd. Alles zou misschien goed zyn gegaan als een der examinato ren niet uit Haarlem afkomstig was geweest. Hij kende zowel S als H De politie werd er bij gehaald en zowel H. als S. kregen een proces verbaal. Schacht becritiseert „Amerikanisatie" van handelsmarkten CAIRO. Dr Schacht heeft Donderdag critiek geleverd op de „Amerikanisatie" van de handels markten. „De Verenigde Staten zijn er in geslaagd voor de han delsmarkten een zeker regime vast te stellen een regime, dat de kleine landen, die zich niet kun nen veroorloven het te volgen, veel schade berokkent." Schacht ging hierop niet verder in. Goede sier gemaakt van geld van compagnon DEN HAAG. Twee Hagenaars besloten onlangs voor gezamenlijke rekening een handel in aardewerk te beginnen. Zij togen naar Gouda om daar enige materielen aan te kopen. De koop mislukte, waarna een der compagnons, de 37-jarige chauffeur W. P., er met de gezamenlijke kas vandoor ging Hijzelf had daarin 600— gestort, zijn compagnon 1200—. Toen P. werd aangehouden was het geld verdwenen Hij had er goe de sier mee gemaakt in Amsterdam. (Advertentie l.M.) Een verstrpoide tandarts in Utrecht. Dronk dagelijks TIP met zijn huisknecht. En zei dan teder: ..Spoelt U maar weder". Dèt was dan aan geen dove gezegd. Troelstra-oord viert zilveren jubileum BEEKBERGEN Op 13 Augus tus j 1. w.as het 25 jaar geleden, dat het Troelstra-oord te Beekbergen (Gld) werd geopend. Het oord werd door het N.V.V. gesticht om hulde te brengen aan het levens werk van mr Picter Jelles Troel stra. Het jubileum van het Troel stra-oord zal Zaterdag in intieme kring in Beekbergen worden ge vierd. Westduitse socialisten tegen bewapening, plan-Schuman en vredescontract DORTMUND. De machtige Westduitse sociaal-democratische partij heeft gisteravond het „neen, neen" van haar gestorven leider dr Kurt Schumacher geadopteerd. Zyn opvolger. Erich Ollenhauer. die Zaterdag formeel tot voorzitter benoemd zal worden, volgde de l{jn van Schumacher in de binnenlandse en buitenlandse aangelegenheden volkomen in zyn rede, die hy tot het party-congres in Dortmund hield. (Advertentie l.M.) verdrijven m»t succes - a«wallen vm KOORTS. KlfSWN.H00WJN.elc, L\ cnnUiPOMts Hij zei „neen" op de Duitse her bewapening. „neen" op de onafhan kelijkheid. zoals deze wordt aange boden door de Westerlijke gealli eerden in het vredescontract en „neen" op de politieke en economi sche integratie van West-Europa, zoals voorgesteld in Straatsburg en reeds gaande in het Schuman-plan In het debat dat op zijn rede volg de heeft geen enkele van de 338 gedelegeerden tegen gestemd. Ollenhauer werd toegejuicht toen hy zei, dat de Duitse socialisten de hereniging van hun land voor alles plaatsen". Te dien einde stelde hy voor. dat onmiddellijk bespre kingen gehouden zullen worden tus sen Rusland. Engeland, Frankrijk en Amerika in plaats van de „eindeloze en vruchteloze nota-oorlog" die de afgelopen zes maanden gevoerd is. De vier-mogendheden-conferentie moet tot doel hebben hereniging van het land. vrije verkiezingen in geheel Duitsland, individuele vrij heid in geheel Duitsland. Hij verwierp vierkant de idee. dat wanneer West-Duitsland zich zou aansluiten bij de Westelijke defensie dit een regeling met Rus land ten gevolge zou hebben. Ollenhauer zei. dat het binden van slechts de helft van Duitsland aan het Westen, dg verdeling van het land blijvend zou maken. Vooris verklaarde hij. dat het lidmaatschap van het plan-Schuman en de Raad van Europa reeds een schending be tekende van de voorlopige status van de federale republiek. Het congres, dat tot Zondag duurt. is bezig, de basis te leggen voor de socialistische politiek in twee op handen zynde belangrijke ge beurtenissen. Deze herfst zal het West-Duitse parlement beslissen, of het de overeenkomst zal ratificeren tot aansluiting bij de Europese De fensie Gemeenschap en in de zomer van 1953 zullen de tweede algemene verkiezingen gehouden worden. Israel vraagt Westelijken: Stop wapenleverantie aan Arabische landen TEL AVIV. Israel heeft Ame rika. Engeland en Frankryk ver zocht verdere wapenleveranties aan de Arabische landen stop te zetten zo lang deze niet bereid zyn een vredesverdrag met Israel te sluiten, aldus werd door een woordvoerder van het ministerie van Buitenland se Zaken bekend gemaakt. Aan de Israëlische ambassadeurs in Wash ington. Londen en Parijs ts op dracht gegeven by die regeringen te protesteren. Amerika arbiter in Soedan kwestie? LONDEN Groot-Brittannië heeft formeel aan Egypte voorstel len gedaan betreffende vorming van een internationaal lichaam om het Soedanese volk te helpen bij het beslissen over hun toekomst, zo meldt A.P Het Britse plan stelt vorming van een uit vier landen bestaande commissie voor, die de supervisie zal hebben over de verkiezingen in de Anglo-Egyptische Soedan. De commissie zal gevormd worden door Engeland, Egypte en verte genwoordigers van de Soedan ter wijl waarschijnlijk Amerika ge vraagd zal worden als arbiter in de commissie zitting te nemen. 'n TIP VAN BOOTZ Inz Hr J. M. D, Hilversum, ontv.: 1 fl. Tip -f 1 Lfl. Bootz' Oude Genever IN Israel wordt een gedenkteken gesticht ter nagedachtenis aan de zes millioen Joodse slachtoffers van het na zi-bewind. Het wordt een monument van een geheel ander karakter dan de in steen gehou wen herinneringen, die men elders m de we reld tot dit doel heeft opgericht. Het wordt een woud der martela ren, een van de groot ste bebossingsprojec Woud der Martelaren' in Judea ten, ooit ter hand geno men Vorig jaar reeds ts men begonnen met de verdeeld in landsdelen en elke boom afzonder lijk zal een persoonlijk gedenkteken zijn. De foto toont een nieuwe aanplant, waartoe on langs velen in de ber gen van Judea bijeen kwamen. Waar ter we reld ook bureaux zijn van het Joods Handelsraad van Franse ambassade in brief beledigd j AMSTERDAM De 55-jarige I Amsterdamse vertegenwoordiger H. G. M. heeft aan de Handelsraad der Franse ambassade te Den Haag. de heer F. Malgrat, een brief ge stuurd met een aantal beledigende passages. De Amsterdamse politie rechter heeft hem hiervoor tot een maand gevangenisstraf veroordeeld. In hoger beroep vroeg de procu reur-generaal by het Amsterdamse Gerechtshof bevestiging van dit I vonnis. De raadsman van verdachte merkte op. dat zijn cliënt niet heeft geweten, dat de Handelsraad een ambtenaar is. Hij vroeg verminde ring van straf. Het Hof zal 9 Oct. arrest wijzen. Ongeval aan boord van Nederlands fregat GOTHENBURG. Aan boord van het fregat „De Zeeuw" van het Ne derlandse smaldeel, dat aan de oefe ning „Mainbrace" heeft deelgenomen, heeft zich een ongeval voorgedaan. Het schip arriveerde een dag eerder dan het smaldeel in Gothenburg, om een gewonde aan land te zetten, die inmiddels in het ziekenhuis „Sahl- gren" in Gothenburg is opgenomen. gevestigd Nationaal Fonds kan eerste aanplant. Het zal men bomen in dit woud verrijzen in de bergen doen planten ten name van Judea, vlak onder van uit de betrokken de poorten van Jeruza- landen gedeporteerde lem. Het woud wordt Joden. Bloemist had tè veel vertrouwen in zijn knecht DEN HAAG. De wijsheid van het spreekwoord ,A1 te goed is buur man's gek" is dezer dagen weer eens gebleken aan een bloemenwinkelier in Den Haag. Deze placht zijn geld te bewaren in een geldkistje, dat hij verstopte tussen wat oude rommel onder een etalage. Zijn loopjongen, de 19-jarige J. W. H. Bkende deze bergplaats Hij had bovendien een sleutel van het geldkistje. Het vertrouwen van zijn patroon bleek hij echter niet naar waarde te schatten. Toen deze in April j.l weer eens de inhoud van het geldkistje inspecteerde de laatste keer had hij dat in December 1951 gedaan ontbraken er 4.000 gulden. De loopjongen bekende het geld te hebben weggenomen. Hij had alles opgemaakt, o m. door de bestel lingen per taxi te bezorgen. De bloe mist deed geen aangifte by de poli tie. Hij geloofde in de belofte van beterschap van de loopjongen en stelde deze in staat de vierduizend gulden terug te betalen door per week vijf gulden van zijn loon in te houden. Niet lang daarna betrapte hij B. opnieuw, toen deze het geld van een bestelling niet had afgedragen. Ook ditmaal accepteerde hy B's belofte, dat het nooit meer voor zou komen. De vorige week echter ontdekte hij. dat de loopjongen tien gulden uit een busje in de zaak had wegge nomen. Dat was de druppel, die de beker deed overlopen. Ditmaal volg de aangifte bij de politie. Grote belangstelling voor crematie mej. Knappert (Van onze correspondent) HAARLEM Talrijke vrienden en bewonderaars hebben te Wes- terveld de crematie bijgewoond van mej. E. C. Knappert, oud-directrice van het Leidse Volkshuis en van de School voor Maatschappelijk Werk te Amsterdam, die Maandag op 92-jarige leeftijd te Heemstede is overleden. In de aula werd overeenkomstig de wens van de overledene slechts het woord gevoerd door mr M. J. A. Moltzer, oud-directeur van de School voor Maatschappelijk Werk en opvolger in deze functie van mej. Knappert en door prof. dr W Banning, bestuurslid van de Arbeidersgemeenschap de Wood- brokers te Bentveld. Prof. Renier zestig jaar geworden LONDEN Prol. G. J. RÓnier, hoogleraar in de Nederlandse ge schiedenis aan de universiteit van Londen, heeft gisteren zijn zestig ste verjaardag gevierd Zowel ae Nederlandse kolonie als velen van zijn Britse vrienden hebben deze dag te baat genomen, om van hun bewondering en eerbied voor deze levendige en veelzijdige Zeeuw, die al in 1913 naar Engeland kwam, te getuigen. In de sindsdien verlopen jaren heeft prof. Renier niet slechts op het terrein van zyn eigenlijk werk zaamheid. maar ook daarbuiten, op litterair en journalistiek gebied, enorm veel gedaan om dc banden tussen Engeland en Nederland te verinnigen. Grote bekendheid ver wierf zijn boek ..The English: Are they human?", dat in 1951 zijn der tiende druk beleefde. Het is nog altijd de bijbel van de overmoedi- gen. die het bestaan het raadsel Engeland te willen verstaan. Bedouinen vermoordden Israëlisch herderinnet je TEL AVIV. Tijdens een scher mutseling in de buurt van de Israe- lisch-Egyptische grens is een Israë lische soldaat gesneuveld en ettelij ke andere soldaten en Bedouinen werden gewond. De schermutseling vond plaats toen de Bedouinen het vuur openden op een Israëlische pa trouille. die hen nazette na de moord op een Joods herderinnetje, de 22-ja- nge Barbara Propper. AN praam tot motorschip" ls do v titel van eon ln boekvorm bU de Uitgever!) N.V. Born te Assen versche nen feuilleton, handelend over drie schippcrsgcneratles ln een tijd, dat de Nederlandse binnenvaart nog romantiek bezat. Maar ook als boek ls het ma nuscript van L. Kombrink een feuille ton gebleven, een feuilleton, waarvan men sterk de Indruk heeft, dat het per aflevering ls afgeroffeld, ook al moge dc historische voorstudie van de auteur (het verhaal begint ln de 18e eeuw) degelijk zhn geweest. Hoe verder men ln het boek vordert, des te meer komt men tot de overtuiging, dat het weer geven der feiten vluchtiger ls geschied en dat er meer hiaten zijn ontstaan. Daardoor krijgt de eerste generatie van het schippersgeslacht Post de meeste en de laatste de minste gestalte Ge- beurtenisscn, die ln de eerste hoofd stukken uitvoerig zijn beschreven, wor den verderop ln enkele korte zinnen afgemaakt of zelfs tegengesproken Zo verhaalt de auteur midden in zijn boek van een schipperszoon, die zijn oudera verwijt, dat zij hem schrijven noch lezen hebben geleerd. De vader ver ontschuldigt zich dan met zijn eigen analphabetlsme. ofschoon de schrijver dezelfde man in de eerste bladzijden uit de Bijbel laat voorlezen Bepaald onsympathiek doet de epi sode aan, waarin op Goebbelsc wijze een Joodse turfschipper wordt ge schetst; een dissonant ln de reeks lich telijk wrange, maar vaak ook zoete accoorden gewrocht door een vlot ver teller. wie echter elk begrip voor ver houdingen en logica vreemd ls. De Franse schrijver Robert Crottet heeft al enkele merkwaardige boeken op zijn naam staan, waaronder één over de Skolt-Lappcn. ZUn levensgevoel ken merkt zich door een tamelijk filosofi sche. aan de mystiek grenzende Inslag, waarmede hij rondom de figuren, die hij tekent, bepaalde spanningen legt In zijn nieuwe boek Dc Koopman van het Geluk" (Van I.ogbum Slateras. van symboliek getracht het conflict van de moderne Europese mens met het rationalisme met zijn tijd vorm te ge ven. Aan een medisch student, die door een griezelige ervaring in het lijkenhuis geschikt is in zijn verstandelijke zeker heid. openbaart zich „de andere we reld" positief, nadat hij in Lapland een vrouw heeft ontmoet, met wie hij een schokkend, nogal occult avontuur be leeft op een eiland ln het Ladogameer. Het verhaal, een bekentenis ln brief vorm van een vriend aan een vriend, ls gaaf en strak gebouwd en zuiver van taal 4.90).

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 3