STABSVENSTER PREDIKBEURTEN Amersfoorts Lyceum maakt kennis met glasharmonica Verkeerslessen soms slecht in praktijk toegepast Kleine Kunstkring opent het winterseizoen r DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Het zand 2 Zaterdag 27 Septemlier 1952 Op het Amersfoorts Lyceum bestaat sinds jaren her de traditie, dat na de laatste les van de week nog een weeksluitmg volgt. Soms zijn het de leerlingen van een bepaalde klasse, die de verzorging van het programma op zich nemen, maar vaak ook zijn er sprekers, instructieve filmvoorstel lingen, concerten of excursies. Gistermiddag was de beurt weer aan de muziek en deze keer was het wel een zeer bijzonder concert, dat de leer lingen konden beluisteren. De Duitse musicus, Brune Hoffmann bespeelde n.l. zijn merkwaardig instrument, de glasharmonica. Geslaagd Recital van Brune Hoffmann Dit instrument* baseert zich op het alom bekende verschijnsel, dat men door wrijven met een natte vinger langs de rand van een glas hieraan een heldere, doordringende toon kan ontlokken. Minder bekend is echter, dat gedurende de periode van het Rococo (tweede helft 18de eeuw), een instrument veel opgang heeft gemaakt, dat op bovenge noemd verschijnsel berust Benjamin Franklin is een van degenen ge weest, die zich met de constructie ervan hebben bezig gehouden. Ter ere van de Italiaanse muziek noem de Franklin zijn instrument glashar monica. Alle andere namen, zoals harmonium en trekharmonica zijn hiervan afkomstig. De glasharmonica is zeker niet al leen maar een curiosum geweest, maar heeft de aandacht van vele componisten getrokken. Ook Mozart en Beethoven hebben voor dit in strument gecomponeerd en na Bru ne Hoffmann gehoord te hebben, kan men a/lcen maar betreuren, dat het tegenwoordig meestal door de celesta wordt vervangen. Brune Hoffmann, zoon van een musicus, is op 16-jarige leeftijd zich voor dit instrument gaan interesse ren. Na vele proefnemingen is het hem gelukt een instrument te scheppen, dat weliswaar gedeelte lijk op eigen vinding berust, maar alle klankeigenschappen van de vroegere glasharmonica bezit. Een recital van zijn „Glasharfe", zoals hij zelf zijn instrument noemt, is een zeer speciale belevenis. Wie een Menuet van Mozart of een Ga votte van von Gluck op dit instrument gehoord heeft, behoeft verder geen uiteenzetting over het begrip Ro coco. Beter dan alle woorden gep&t hier de muziek van het fijn gesle pen glas de geest van deze tijd v/eer. Naast composities van Rameau, Nieuwe brug van Openbare Leeszaal moet er komen! Men schrijft ons: Enige maanden geleden werd een mededeling gedaan inzake het 40- jarig jubileum van de Openbare Bibliotheek en Leeszaal aan de Muurhuizen. Hoewel dit jubileum in stilte voorbijging, meende men dat dit feit toch blijvend moest worden herdacht en werd een comité ge vormd om gelden in te zamelen voor een nieuwe brug aan de Zuid singel, toegang gevende tot de ach terzijde van het gebouw. In de hal van de Bibliotheek is op 4 Augustus 1952 een lijstje op gehangen met de eerste verant woording der gelden, totaal f 61. Nadien zijn er nog enkele gul dens ontvangen, maar lang niet voldoende voor een nieuwe brug, die zeker f 600,zal kosten. Inwoners van Amersfoort, wij doen nogmaals een beroep op U en vei zoeken U mede te werken, dit plan te verwezenlijken. Stort Uw bijdrage op giro 3215.37 van mr. W. J. van Eek, te Amers foort of deponeer Uw bijdrage in de bussen, die in dc Leeszaal en Bibliotheek zijn geplaatst. De brug moet er komen! De Commissie, C. RUITENBERG Ir T. VAN HOOGFVEST. Mr W. J. VAN ECX. Tentoonstelling in Leger des Heils Het gebouw van het Leger des Heils. Havik 25, biedt op Woensdag 1 en Donderdag 2 October gelegen heid tot het bezichtigen van een groot aanlal kunst- en gebruiks voorwerpen uit het bezit van het Bijbelsmuseum te Amsterdam. Tal van dingen, die een helder licht werpen op zeden en gewoon ten van de volken, in de Bijbel be schreven, zijn er te zien en bevesti gen de waarheid er van. De conservator van het museum, de heer De Roos, zal een explicatie van een cn ander geven. Als bijzonderheid noemde men ons de aanwezigheid op de tentoonstel ling van een gemumminiseerde hand van een Egyptische prinses. Subsidie voor drie USO-concerten Verleden jaar heeft de raad beslo ten een bijdrage van 2.900 te verle nen aan het bestuur van het Utrechts Stedelijk Orkest voor het geven van 3 concerten in het Grand Théatre. onder de bepaling, dat voor ieder concert 200 kaarten tegen de geredu ceerde prijs van 1,50 beschikbaar gesteld zouden worden voor de min der draagkrachtigen. Voor het komende seizoen willen B. en W. de inwoners van onze stad wederom in de gelegenheid stellen in eigen stad van orkestconcerten te genieten. Zij hebben hieromtrent be sprekingen gevoerd. Wederom zal het USO hier 3 concerten komen geven. Op het eerste concert zal als solist optreden de violist Schwalbé, aan het tweede concert zal waarschijn lijk een buitenlandse pianist zijn me dewerking verlenen en aan het laat ste concert een Nederlands kunste naar. Voor ieder concert zal een ge meentelijke bijdrage van 1.000 no dig zijn. De directie van het Grand Théatre neemt bij toekenning van deze bijdrage de verplichting op zich voor ieder concert 200 kaarten tagen de gereduceerde prijs van 1,50 per stuk ter beschikking van de gemeen te te stellen, zodat evenals verleden jaar wederom kaaricn tegen geredu ceerde prijs voor minder draagkrach tigen beschikbaar zullen zijn. De ver deling van deze kaarten zal van ge meentewege geschieden op een nader vast te stellen wijze. B. en W. stellen voor ƒ3.000 be schikbaar te stellen als bijdrage voor het doen van 3 concerten ir et solis ten door het USO in het Grand Théatre alhier. Bach, Von Gluck en Mozart, speelde Hoffmann een romance van Beet hoven, die hij na 15-jarige speur- dersarbcid had kunnen achterhalen. Het recital besloot met een eigen compositie, waarmede de speler de tover van zijn instrument nog eens duidelijk demonstreerde en tevens bewees, dat zelfs staccato op dit in strument uitstekend te spelen is. Na afloop vertrok de heer Hoff mann, waarvan onlangs enkele gra- mofoonplaten zijn uitgekomen in de Archio-serie van D.G.G. naar Hil versum voor het maken van enige radio-opnamen M. C. KUYPER Brune Hoffmann bespeelde de glasharmonica op het Amersfoorts Lyceum. (DvA-Ar'chifoto) Bijzonder concert in 9t. Joriskerk op 30 September A.s. Dinsdag 30 September, des avonds te 8 uur geeft Willem Hül- semann de laatste orgelbespeling van dit seizoen in de St Joris kerk. Deze bespeling, geheel gewijd aan werken van Dietrich Buxtehude (1637—1707) draagt een bijzonder kaï *r door de medewerking van het ..ederlands Hervormd Kerk koor, de orkestvereniging „Amers foort" en de vocale solisten Gretha Krom, sopraan en Herman Hüls- mann, bas. Behalve een drietal orgelwerken worden uitgevoerd de cantates: „Ich habe Lust abzuscheiden" en „Jesu, meine Freude" voor soli, koor, or kest en orgel. Deze cantates, die door hun on bekommerde musiceervreugde ook de minder muzikaal ontwikkelde toehoorder volkomen bevredigen zullen, laten zien, hoe Buxtehude met een minimum aan middelen een maximum aan expressie vermag te bereiken. De toegangsprijs tot deze orgel bespeling is wederom 0 60. Mogen velen van hun belangstelling voor de kunst van deze grote voorloper van Joh. Seb. Bach blijk geven. Zowel leerlingen van de Ambachtsschool als van de R.H.B.S. hebben Vrijdagmiddag enkele verkcerRlessen gehad, die hen nog wel even in het geheugen zullen bleven. Immers, de thans overal in de stad bekende „verkeerspaedagoog" Is een paar uren op stap geweest op zoek naar ver- Heersovertreders en heeft kunnen constateren, dat, ondanks het prachtige werk van V.V.V.V. op de scholen, vele leerlingen het met dc verkeers regels niet al te nauw nemen. 2008. Ralfo zet met de motorsloep koers naar Rafati, de dichtst bijzijn- de haven. Hij is weer in een goede stemming, want hij heeft zijn ach tervolgers netjes van zich afgeschud. De „Pandora" staat in brand en Rob kan hem met zijn zeil bootje zeker niet inha len. Het is twintig uur varen naar Rafati, maar hij heeft 120 liter benzi- ne aan boord en dat is meer dan genoeg. Welis waar zal hij telkens ae benzinetank moeten bij vullen uit de jerrycans, maar dat is niet erg. Nee, Ralfo zal wel zor gen, dat hij voor goed verdwijntTerwijl de man, die zoveel misdaden op zijn naam heeft staan, steeds verder uit het gezicht verdwijnt, nadert de „Vrijheid" de nog altijd brandende I „Pandora". Willy en Marga zien in de verte hun oude vriend al aan dek staan. Het einde van de narigheid is gelukkig in 't zicht, al staat het nog te bezien, of zij de „Pandora" kunnen be houden. Vrijz. Hervormden in Soesterkwartier De Zondagmorgenbeurten van de Vereniging van Vrijz. Hervormden in het Soesterkwartier werden tot nu toe gehouden in het speeltuin gebouwtje van de Rivierenwijk. Door allerlei Oorzaken heeft het be stuur gemeend hiermede te moeten stoppen. Voor de Vrijz. Hervormden in het Soesterkwartier is dit een grote teleurstelling en zij zoeken naar een oplossing om de onderlin ge band in die wijk te bestendigen en te verstevigen. Daartoe is een groep oude getrouwen bijeengeko men, die de volgende voorstellen tot de leden gericht hebben: 1. Doorgaan met de praatavonden; 2. het organiseren van voorlich tingsavonden; 3. in overleg met de kinderkerk eens per maand toch nog een godsdienst-oefening te houden. (In overleg ook met het be- bestuur). Morgen wil men reeds in het spceltuingebouw een dienst houden om 10.30 uur. Voorganger is ds. M. C. van Wij he. Nat. Reclasserings Collecte In het Plaatselijk Comité van Aanbeveling der nationale reclasse- rlngscollecte ten bate van alle ge zindten, welke zal worden gehouden op Zaterdag, 4 October a.s., hebben zitting: H. Molendijk, burgemeester, ds C. T. van der Born, ds J. Drenth, kapt K. Bllder, mr S. van 't Eind, ds M. G. Gerritsen, mr F. C. A. Eenhorst, wethouder, G. Goorhuis, commissaris van politie; P. J. Jans, prof Oud Kath. Seminarie; mr dr A. E. Th. Kooien, rechter in de Arr. Rechtbank; J. Koopman, wet houder; mej. ds M. E. Monsees. A. Levie, dr L. J. van der Lof. mr R. P. van der Mark, dr J. Miedema, mr J. G. Graaf van Randwyck, C. Ruitenberg, dr F. von Meyenfeldt, ds A. G. van Gilse, G. C. Smit, R.K. deken en pastoor; mr L. Stadig, mr W. J. B. Versfeit, mr P. J. E. Von- kenberg, kantonrechter; mej, H. J. P. v. Voorst Vader, H. L A. Weus- ten, C. van Zwol, wethouder. Hardleerse jongelui tot orde geroepen Nadat eerst in de omgeving van de R.H.B.S. was ..geopereerd waar bij fietsende leerlingen, via de ge luidsinstallatie, op nonchalante ver keersovertredingen was gewezen, nam de „paedagoog" stelling in op het Julianaplein. Het duurde niet lang of een stroom van fietsende jongelui, waarvan er nog heel wat de weg als racebaan gebruikten, zoch ten, via het Julianaplein, hun weg naar huis. Onophoudelijk klonk de stem van adjudant Ottcns, over het plein „Die jongeman daar, met die blonde kuif, moet zijn hand uitste ken. Maar jongen, hoe kan je nu die vluchtheuvel links passeren. Ja, jij daar. Ga maar eens terug en laat zien hoe' het moet." Er waren jongens bij, die deze openbare terechtwijzing niet prettig vonden en snel hun fou ten. veelal in onbedachtzaamheid be gaan, verbeterden. Anderen vonden het nodig een lolletje te maken over hun verkeersovertredingen. Doch dan klonk spoedig de stem door de luidspreker „Kom jij maar eens even bij de wagen", met als gevolg een stevige schrobbering. Adjudant Ottens vertelde ons. dat ook leerlingen van deze scholen aan verkeersexamens hadden meegedaan en velen met een verkeersdiploma in de zak moeten lopen. Desondanks werden fouten aan de lopende band gemaakt. Een bewijs dus, dat bij de ze jongelui de theorie slecht in de praktijk werd toegepast. Een paar jongens kregen bij de H B S. een aanmaning, maar vonden dit schijnbaar erg leuk. Even later zagen wij hen op de hoek van de Snouckaertlaan terug, waar een agent hen te pakken had en druk doende was hun namen op te schrij- ven. Kennelijk waren deze jongelui hardleers en zullen waarschijnlijk slechts door scha en schande wijzer worden. AVONDRIT Bij onze avondrit met de „paeda goog" ontdekten wy ook nog al wat overtredingen. De verkeersagenten Van de Beukei en Van der Scheer i laatstgenoemde is secretaris van de V.V.V.V.), gaven de verkeersover- treders welgemeende raadgevingen: „Vraag met Sint Nicolaas een nieuw achterlichtje. Meneer, koop voor uw jongen, die naast u rijdt, een ach terlicht" Er waren ook op rijm ge stelde aanmerkingen als: „Meneer, voor Veilig Verkeer moet u rechts houden." „Dame, om niet in het zie kenhuis te belanden, moet u uw ach terlicht laten branden." Soms echter werden verkeersover- treders wat steviger tot de orde ge roepen. Een tweetal jongens kregen een hevige terechtwijzing toen zij. ondanks een herhaalde aanmaning, het niet nodig vonden hun hand uit te steken bij het veranderen van richting. Het was maar goed, dat zij wat timide deden, want anders had den zij een dure avond gehad. Hoe het zij, de „verkeerspaeda goog" heeft deze week zeer verdien stelijk werk gedaan. Niet alleen de verkeersovertreders kregen te horen, dat zij het anders moeten doen. Ook de omstanders, die veelal schik in het geval hadden, staken van de wij ze lessen der verkeersmensen heel wat op. Men mag dit werk echter geens zins als een spelletje beschouwen, maar men moet er voordeel mee doen. Al werden dan ook wat „spelender wijs" in het openbaar verkeerslessen gegeven, zullen deze hun uitwerking heus met missen. De Verkeersweek is bijna ten einde, maar Veilig Ver keer moet langer duren. dan een week Bankschroef gestolen Tot 40,boete. suds, twintig dagen hechtenis veroordeelde dc Utrechtse Politierechter een 58-Jarige stucadoor uit Amersfoort, die zich Vrijdag voor hem moest verantwoord wegens diefstal van een bankschroef toegeborend aan de N.V. Bronswerken. Op 8 Juni j.l. had hij het bewuste voorwerp ontvreemd uit een woning, welke nabij het bedrijf stond. Na de schroef aanvankelijk verborgen te heb ben in een bosje in de buurt, nam hij dere later mee naar huis. Rekening houdend met 's mans blanco strafregister en diens groot berouw over het gebeurde wilde de Politierechter dit keer nog geen gevangenisstraf opleggen. Dc Officier van Justitie had 60. boete, subs, dertig dagen hechtenis ge- eist. Benoeming geneeslieer- adj. directeur GGGD B. cn W. stellen de raad voor tot ge- neesheer-adjunct-dlrecteur van dc ge meentelijke geneeskundige en gezond heidsdienst te benoemen de geneesheer A. P A. Boerma. die sinds 17 Juli 1950 ui dienst dezer gemeente is en die is aangewezen om de geneesheer-directeur te vervangen. Viool-, zang- en pianosoli Het is prettig, waarderend over een concert te kunnen schrijven. De avond waarmede de Kleine Kunst kring het seizoen gisteravond in het gebouw van Vrijzinnig Hervormden opende kan rondweg een artistiek succes genoemd worden In een pro gramma van viool-, zang-, en piano soli traden op Jeanne Lotte Hertz berger (viool),. Joost Tromp (piano», beiden uit Amsterdam, en onze stad- door mevrouw SchadeLuyckx. genote Tilly Schade (zang), begeleid Een interessant programma (voof óe pauze Handel, Mozart en Gluck, erna werken van Chausson, Taure, Pijper en Bartok) samen met de kwaliteiten, die deze drie jonge musici bleken te bezitten, hebben de toehoorders een avond gebracht, die lang in de herinnering zal blijven. De nog zeer jeugdige violiste gat blijk reeds een grote hoogte bereikt te hebben. Van de eerste tot de laatste noot stond haar voordracht op hetzelfde hoge niveau, en mede door het zeer goed sluitende sa menspel met haar begeleider Joost Tromp kwamen prestaties tot stand, die dé koorder zijn omgeving deden vergeten. Vooral de eigentijdse mu ziek bleek een grote plaats bij deze musici in te nemen. Pijpers le viool- sonate deed ons weer eens beseffen welk een genie er tot voor kort in ons midden leefde hetgeen trouwens met helzelfde recht van Bartok ge zegd kan worden. Joost Tromp, die er aanvankelijk even in moest ko men de begeleiding van Handel's Sonate in D was iets te gejaagd bleek even later als begeleider een uitstekende kracht te zijn. Het was dan ook met gespannen verwach- W. de Gans benoemd tol koster Bergkerk Het College van Kerkvoogden van de Ned. Herv. Kerk heeft uit de 31 sollicitanten voor de functie van koster der Bergkerk na overleg met Wijkkerkeraad I benoemd de heer W. de Gans, Leliestraat 67. Stationsnamen worden gewijzigd UTRECHT Ingaande 5 October 1052 worden de namen van een aantal spoor wegstations gewijzigd. Het station Er- melo-Veldwijk wordt gewijzigd in Er- melo. Amsterdam Amstelstation zal na 5 October met Amsterdam Amstel wor den aangeduid. Landgoed „Ginkel" niet onder natuurschoonwet DEN HAAG BIJ gemeenschappelijke beschikking van de ministers van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen en van Financiën ls het landgoed „Ginkel" ln de gemeenten Leersum en Ameron- gen, dat sedert 1 Juli 1948 onder de na tuurschoonwet 1928 was gerangschikt, als gevolg van verkoop aan do werking der wet onttrokken. ting, dat we zijn soli (enkele stuk ken uit Mikrekosmos van Bartok) tegemoet zagen. Deze verwachting werd niet teleurgesteld: een zeer geladen vertolking kwam tot stand, getuigend dat niet ten onrechte Bai- tok zijn voorkeur geniet. Tilly Schade bleek sinds de laat ste keer dat wij haar hoorden flink vooruit te .zijn gegaan. Als zij het iets te zware vibrato kan overwin nen m.a.w. zo „gewoon" mogelijk zingt, zal zij stellig veel moois tot stand kunnen brengen. Dat de gaven aanwezig zijn bleek gisteren het beste uit „Après un rève" van Fau- ré, waarin een soepele natuurlijk heid het meest aanwezig was. De begeleiding van haar zang zou stel lig nog beter kunnen zijn, indien mevrouw SchadeLuykx het pedaal iets nauwkeuriger zou gebruiken. Dat het binnen haar vermogen ligt. bleek uit de begeleiding van Faure's compositie. Waar het euvel, dat vooral bij de aria's van Handel nog al eens optrad, vrijwel geheel af wezig was Het bestuur van de Kleine Kunst kring kan terugzien op een avomj, die als een goede start van de win- tercyclus beschouwd kan worden. M C. KUYPER Dame op bromfiets maakt flinke smak Opnieuw heeft de rails, die over de Nijverheidswcg loopt, nabij de fabriek van Polak's Frutal Works, een slachtoffer geëist. Ditmaal was het mevrouw L. H. uit Soest (49 jaar), die op deze rails met haar bromfiets slipte en onzacht op het wegdek terecht kwam. Zij had een bloeduitstorting boven het linker oog, alsmede schaafwonden aanhaar knie. EIERVEELING AMERSFOORT Aanvoer: 80.000 stuks. Prijzen van 19,5019 80. Middenprijs 19.60. Hennencieren 13 tot 16.50. Een pittoresk stadje aan het water. Alles spreekt van vroe gere welvaart. Hier lagen de vreemde scheven op de rede, klonken vele stemmen in vreemde talen, stroomde het vreemde geld, klopte het leven van ons land. Nu nog, na eeu wen. is het boeiende van die gouden tijd het stadje af te zien van wat er als bouw- en beeld houwkunst en in het museum bewaard bleef. Maar het stadje zelf is nu dood. Eén groot zorgenkind van sociale zaken, wat de levende, en van monumentenzorg, wat de dode have betreft En de oor zaak? De zeeslromingen hebben de haven doen verzanden. Lan ge tijd heeft men er tegen ge vochten met alle middelen die ten dienste stonden. Maar de vaargeul was niet open le hou den. en het stadje ging dood. Het zijn die hele kleine zand korreltjes. die het deden. Een kind speelt er mee aan 't strand. Een stad sterft er aan. Menig huwelijk is vastgelopen. Er z\jn nog sporen van de oude vreugde, maar het leven is er uit. De verhouding tussen com pagnons wordt met de dag stroe ver, totdat het niet meer houd baar is. Ouders cn kinderen vervreemden van elkaar en het gesprek valt stil. En telkens, als ge speuren gaat naar de oor zaak. dan zijn het de talloos vele zéér kleine dingen, die zich heb ben opgehoopt. Het zijn die klei ne onrechtvaardigheden, die on verschillige harde woorden, dat koppig staan op ons stuk, de kleine onoprechtheden, waarme de we elkander voor de gek hielden, die tenslotte allen met elkaar zich tegen ons keren en ons vasthouden in hun wurgen de greep. De bewustwording van het gevaar is het begin van de be vrijding. Wie de schuld gaat zien, ontving daartoe reeds de genade. En God helpt niet half! v. E. J AMERSFOORT. Ned. Herv. Kerk. St. Joriskerk (Hof 1) v.m. 9 uur ds. G. H. de Jong Apeldoorn. Jeugddienst, v.m. 10.30 uur. ds van Galen (Papendrecht) n m_ 5 uur, ds Gerritsen. Nlcuwe-kerk (Leusderwcg 110) v.m. 10 uur. ds. Smits: n.m. 7 uur ds. A. Steenbeek. Emma-kerk (Noordewierweg 131) v.m. 9 uur, ds. Koolhaas v.m. 10.30 uur, ds. Koolhans n.m. 5 uur, ds. van Galen (Pa pendrecht). Berk-kerk (voorlopig Gymnasium, Groen van Pilnstcrerlaan 33) v.m. 10.30 uur. ds. Braakman. Lichtenberg (Hall Rusthuis) (Utrecht- seweg 299) v.m. 10.30 uur. ds. Gerritsen. Kapel Zon en Schild (Utrcchisewcg 266) v m. 10 uur, ds. Brouwer (Utrecht). Jongerendlenst Kerk (Appelweg), v.m. 10 30 uur, de heer H. Bijvank. Wijkge- bouw Laurens Costerpleln 14), v.m. 10 uur de heer K. Klelder. Gebouw Imma- nuel, (Tulpstr.) v.m. 10.30 uur de heer B. M Karman. Jeugdhuis (Zuid Singel), v.m, 10 uur, dienst. Burenruzie met staartje Tot 30,— boete, subs vijftien dagen hechtenis veroordeelde de Utrechtse Po- llticrechter een 70-jarige Inwoner van Amersfoort wegens belediging en mis handeling van zijn buurvrouw. Aan zijn 69-jarige echtgenote, die wel aan de scheldpartij, maar niet aan gewelddadig heden tijds hetzelfde incident had deel genomen. werd 10.— boete. subs, vijf dagen hechtenis opgelegd. De oorzaak van het incident was ge legen in een kibbelarij tussen bewoners enn evenbewoners over een geschil tus sen wederzijdse kinderen en (of) klein kinderen. Het bejaarde echtpaar had zich danig opgewonden en de oude heer had zich daarbij zelfs niet ontzien om zijn buur vrouw een schop te geven. Dit laatste ontkende hij weliswaar, maar het slacht offer in kwestie en nog twee andere buren-getulgen bevestigden 's mans on beheerste beenwending. Klop Plantsoenen A MERSFOORTSE plant- socnen, wat kunnen ze mooi zijn in de herfst, jam mer alleen, dat de mens er meestal geen oog voor heeft. Veelal geen lijd ook. Stadsvensterkijker weet er van mee te praten. Ook hij is sommige dagen bezeten van het jachtige tempo, dat het leven van de wereld van nu beheerst. Waarom gaan er ,.maar" vier en twintig imr in een daq, vraagt S.V.K. zich af. Er kan eigenlijk nog best een uurtje meer bij, maar dat moest dan verplicht ioor den gesteld voor bepaalde doeleinden, bijv. voor een wandeling door de plant soenen. Nee, u behoeft er geen estafette van te ma ken zoals vanmiddag het geval was. Natuurlijk is dat uit sportief oogpunt bezien ook heel prachtig en het kan misschien zelfs zijn nut hebben, om even een indruk op te doen van de brokjes natuurschoon, die te vinden zijn onder de bomen langs de grachten. Maakt u morgen eens een wandelingetje, allicht is het wel een ogenblikje droog. Trek een regenjas aan, want de bomen drup pelen nog zo gezellig. Kijk goed uit waar u stapt, want de grond is bedekt niet een nattig bladeren- tapijt, maar wees overi gens niet te kinderachtig en zeg niet „Hé, jasses, wat vies." Nee, let eens op als de zon per ongeluk even „door" komt. Dan ziet u het mooiste herfstschilderij, wat 11 zich maar denken kan. Moeder natuur is een artiste, die werkt met de meest verfijnde kleurscha keringen. Donkergroen is het water. hier en daar spoedden, zich 'n paar witte eendjes voort en een sym phonic van roodbruine tin ten van het bladerendak der bomen vormt ecu stem- mige omlijsting. Haal eens diep adem, vergeet even die kleine en grote zorgies. die des mensen deel zijn en tracht je even één te voe len met de omgeving. Laat de zon dan even verdwij nen en de regendruppels weer op je bol spetteren, trek je er niets van aan, fluit met opgeheven hoofd een vrolijk lied en dan voel je je de koning te rijk. Kijk. als de natuur je in zo'n stemming kan bren gen, zelfs een herfstnaiuur kan dat. dan kan je niets gebeuren en dan zie je als 't ware dwars door het re gen nordijn de zon weer schijnen, ook van binnen.. Emigreren Emigratie is uitwijking, of landverhuizing, zegt het woordenboek. Met deze twee woorden schijnt offi cieel alles gezegd te zijn. En de mensen die men te genwoordig over emigratie hoort spreken gebruiken er niet eens zo heel veel meer woorden voorEen op merking als „ik ga naar Australië" verwekt nau welijks meer opschudding dan de mededeling, dat men van plan is naar Duitsland of België te gaan. Is de emigratie een feit gewor den dan vertellen zij die achter bleven elkaar laco niek dat die en die nu toch ook weg is. Natuurlijk, het betekent weer een bekend gezicht minder, maar na een paar maanden zijn ve len ook dat nagenoeg ver geten. Voor hen echter die, zoals men dat pleegt te noemen ver overzee een nieuw leven beginnen, be tekent emigratie dikwijls een absolute omwenteling in hun leven. Zij moeten geestelijk en lichamelijk al hun krachten inspannen om daarginds in den vreemde niet alleen letter lijk. maar ook figuurlijk vaste voet te krijgen. Wie daar eens ev,en bij stilstaat, zal emigratie toch mis schien wel niet zo erg ge woon vinden Hierom en omdat hun vertrek ook werkelijk een beetje onge woon was. willen we het een ogenblik over twee dochters van de familie Krijne hebben. Omdat zij met dezelfde boot naar Nieuw Zeeland g'ngcn als een familie uit Hoogland besloten ze gezamenlijk eon autobus te huren voor de rit naar Rotterdam. Dan konden ze naast familie ook nog een paar vrienden en kennissen meenemen om hen. uit te geleiden, 't Was toch één muis! Bij de familie Krijne zit de emigratie in het bloed, want de beide dames die gisteren zijn vertrokken, zullen zich in Nieuw Zee land bij hun broer en zus ter voegen. En gezamenlijk zullen de vier jongelui er voor zorgen, dat vader en moeder, hopelijk binnen niet -al te lange tijd, ook kunnen komen. Dieren Men heeft geld nodig om van te leven. De noodzaak van geld geldt echter niet alleen voor ons mensen, ook dieren de huisdie ren tenminste kunnen het niet zonder klinkende munt stellen. Daar we nog niet zover zijn dat honden en katten aan het einde van de maand loonzakjes ledigen, is het de taak der mensen het nodige voor hun viervoetige vriendjes en vriendinnetjes bijeen te brengen. Met name de Ne derlandse vereniging tot Bescherming van Dieren is op dit gebied steeds actief. En het is een moedge vend teken, dat zij bij haar streven steeds meer sym pathie en medewerking ontvangt. De plaatselijke afdeling en de gezamenlij ke Amersfoortse boekhan delaren hebben nu een op 7 October a.s. in het A.G. huis een avond georgani seerd. waarop mevrouw Clare Lennart. de schrijf ster die destijds met haar boekenweek geschenk „De twee negerpopjes" een gro te bekendheid heeft worven, uit eigen werk zal even aan 't Stadsven- ster. TeL 4291: Iedere morgen van tien tot twaalf uur. LU voorlezen. De avond, die* om 20 uur begint, zal wor den opgeluisterd met mu ziek van het Amersfoorts Strijkkwartet. Kleinveefokkers In café „Kolfschoten" konden liefhebbers van pluimvee hedenmiddag hun hart ophalen. Voor de le den van de Amersfoortse Kleinveefokkers vereniging werd een keuring gehou den, waarvoor grote be langstelling bestond. In de zeer ruime garage wordt het pluimvee (grote kippen en krielkippen) gekeurd en de konijnenkeuring vindt plaats in de serre. De kleinveefokkers hebben in geschreven met 108 kippen en 180 konijnen, die allen zijn geboren in 1952. Dat dit jaar zoveel die ren ter keuring zijn ge bracht, vindt zijn oorzaak in het feit, dat op 28, 29 en 30 November a.s. in de Markthal een grote jubi leumtentoonstelling wordt gehouden. En dan zullen de Amersfoortse leden van te kipje en konijntje wil len voorzetten om een zo goed mogelijk figuur te slaan tegenover de „grote" fokkers, die uit alle delen van ons land met hun die ren naar de Keistad zullen komen. Voor deze nationale ex positie hebben H.M. de Koningin en Z K.H. Prins Bernhard bronzen medail les beschikbaar gesteld, 't Amersfoortse gemeentebe stuur een zilveren medaille en voorts hebben vele gro te zaken prijzen in de vorm van medailles gegeven. Er is ook een ere-comité gevormd, waarin vele voor aanstaande figuren en uit stad en land zitting hebben vcr~ en waarvan burgemeester H. Molendijk de functie van ere-voorzitter op zich genomen heeft. Reeds nu is de A.K.V. druk bezig met de voorbereidende maatregelen voor de na tionale expositie, die een van de mooiste van Neder land belooft te worden. Dat de kwaliteit van het Amersfoortse pluimvee lang niet slecht is, was eensluidend het oordeel van de keurmeesters, de heren E. Damstra uit Necde (hoenders), J. v. Swaeancn uit Eindhoven en J. west hoek uit Wassenaar (beide laatste keuren de konij nen). Dit drietal heeft een drukke dag gehad. Het valt, lijkt ons, werkelijk niet mee om zoveel konijnen en kippen nauwkeurig te on derzoeken. Maar de heren zun voor hun taak bere kend en de Amersfoortse kleinveefokkers hebben het volste vertrouwen in hun oordeel. Manneke ,,'t Is bij de konijnen af," 't Manneke vanmiddag café Kolfschoten, „ik A-K.V. natuurlijk hun bes-word er kippig van." Ver. van Vrijzinnig Hervormden: Gasthuiskcrk 10.30 ds. J. van Rossum van Winterswijk; Clubhuis Dollardstraat 10.30 ds. M. C. van Wij he van Amers foort. Amersfoortse Jeugdkapel (Rcgcntesse. laan 23) 10.30 u. dhr. H. P. J. van Mou- rik. Geref. Kerk: Grachtkcrk 10 u. dr. F. H. v. Meyenfeldt; 17.30 u. ds. D. A. Zijl stra. Lcusderkerk 9.30 u. ds. A. Mollema van N. Buinen, 17.30 u. dr. F. H. v. Meyenfeldt. Wljkgebouw Tulpstraat; u. ds. D. A. Zijlstra. 17.30 u. ds. Mol lema. Chr.-Geref. Kerk (W. van Mechelen- str.) 10 cn 17 u. dhr. J. Drenth. Geref. Gem. (Stoovestr.) 10 en 17 u. leesdlenst. Woensdag 1 Oct. 19 u. ds Blok van Rotterdam. Oud-Gerof. Gem. (Muurhulzen 53) 9.30 en 17 u. leesdlenst. Woensd. 1 Oct. 19 u. ds. H. Wiltmk van Doetinchcm. Remonstrantse Gem. (Herenstr.) 10.30 u. dr. L. J. v. d Lof van Putten. 'Vrije Evangelische Gem. (Varkens- markt 11b) 10 en 17 u. ds. T. H. Pennln- ga van Rotterdam. Doopsgcz. Gem. (Pr. v. Blankenheim- str. 4U) 10.30 u. ds. A. G. van GiLse. Evangelische Lutherse Kerk (Langestr. 61) 10.30 u. ds. G. Fafié. Hcrst. Apost. Kerk (Gasthulskerk) 16.30 u. dienst. Oud Kath. Kerk ('t Zand) 10 u. Hoog mis. Vrije Kath. Kerk (St. v. d. Hagenlaan 3) 10.30 u. H. Mis. Vergadering van gelovigen. 10 u. dienst, 7 u. prediking der Woorden. Leger des Heils (Havik 25) 10 u. Hei- ligingsdjenst, 19 u. Openlucnlsamcn- komst, 20 u. Verlossingssamenkomst. Kerk van Jezus Christus van dc Hei ligen der Laalstc dagc-A (Kortegracht 201 10 30 en 17 u. dienst. Soefibeweging (Utrechtsestr. 53) 11 u. Universele eredienst, ondcrw. Het leven is doel van de Soefi. Medische Dienst Doktoren: J. Hartog, Utrcchtscweg 35, tel. 5469 en W H de Beaufort Berg straat 41. tel. 6332. Tandartsen: mevr. S. Wiindemann Ja cob Catslaan 44, tel. 5517. Apothekers: Kcijzer, Langestraat 74 tel. 3677, en Java Apotheek. Leusderweg 212 lel. 4887. Verloskundigen: mej H A. v. d. Grient, Brecstraat 8b, tel. 6830; mej M. A. J. de Lcuw. Socsterweg 15. tel 4973: mej. T. de Lc-cuw. Soesterwc-g 450. tel. 3144. Noteert U even GRAND THEATRE- Van 26 Sept. t.m. 1 Oct. Marva ,Ahoy. Toegang elke leeftijd. Aanv. Zo 2.4 15. 6.45 en 9 uur. Ov. dagen: 2 30, 6.45 cn 9 uur. DONDERDAG 2 Oct Aanv 8.— uur: „Utrcchtseh Stedelijk Orchest". CITY THEATER- Zondige grenzen. Toe gang 13 jaar. Aanv. Zo. 2.4.15. 6.45 en 9.— uur. Ov. dagen- 2,30. 6.45 en 9.uur. REMBRANDT THEATER: Van 26 t.m. 29 Sopt. „Van je familie moet je het maar hebben". Toegang 14 jaar, Van 30 Sept. t.m. 2 Oct. Strijd om de Apache pas. Toegang 14 jaar. Aanv. Zo. 2—, 4.15, 645 en 9— uur. Ov. dagen: 2.30, 6.45 en 9 uur. CITY THEATER Soestdijk Van 26 Sept. t.m. 1 Oct. „*s Nachts langs de weg" Toegang: 18 Jaar. In de Donderdag-cyclus 2 Oct. Cyrano de Bergerac. Toegang elke leeftijd. Aanv. Vr. 8 uur. Za. en Do. 2.30. 6 45 en 9.uur. Zo. 2. 4.15, 6.45 en 9.uur. Ov. dagen. 2.30 en 8.— uur. Burgerlijke Stand van 26 September 1952 GEBOREN: Theodorus Jacobus, z. van M H. Gerth c-n T. W. J. Bouw. Albertus Jan. z. van G. Wiggcrman on G. Graaff. GETROUWD G M. J. H. v. d Boom en G W R Kollen. OVERLEDEN: A Haverlach. 30 jaar. geh. met W. v. Norden; E. te Kulve, 79 jaar, gch. met G. Vlug.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 2