„Kapel van Isselt", historisch gebou w in t Soesterkwartier V.V.V.V. wil meer acties voeren voor veilig verkeer ;r' George Brennan weet al precies wat kan en wat niet kan met 'n stadsbus Graaf Willem III was in 1328 eigenaar „Marva's Ahoy", showfilm in het Grand Theater Bud en Lou in Rembrandt Amerikaan speelde kat en muis met Amersfoortse fietsers Zaterdag 27 September 1952 Vanuit de hogere verdiepingen van de nieuwe flats in het Soesterkwartier zien de bewoners in het vlakke land een boer derij met een vreemdsoortig klokkentorentje liggen. „De Kapel van Isselt", noemen de Amersfoorters deze vreemde combinatie. En hoe raar het misschien ook moge klinken, toch is de bena ming „kapel" voor deze boerderij volkomen juist, want in feite is het een kapelletje, dat tot boerenhofstede verbouwd is. Zeer goed is dat nog te zien, want het achterste gedeelte verraadt nog steeds de oorspronkelijke bestemming van het bouwwerk. 1339 door Dire Costjn van Isselt een Kapel gesticht, die hij bogiftigde met een halve morgen grond, met het huis en erf van IJsselt, benevens met „het recht om 3 koelen te weiden, zoals mijn boeren tot nog toe had den". Dit land kreeg later de naam van „Capellenland". terwijl de be woners gingen spreken van de Blau we Kapel", vanwege de bedekking met loicn. Deze benaming is tot rond de laatste eeuwwisseling gebleven, ja, zelfs zijn er thans nog heel oude Amersfoorters, die de Kapel nog al tijd als zodanig aanduiden. De oude Hofstede werd tussen 1747 en 1761 gesloopt, terwijl tussen 1635 en 1640 tegen de Kapel nog een herenhuis gebouwd werd. welk bouwwerk eveneens niet meer be staat. omdat het omstreeks 1784 we gens bouwvalligheid gesloopt werd. Toen het herenhuis gebouwd werd. trok men de Kapel als „Kapelkamer bij het huis, omdat de, inmiddels Protestant geworden eigenaren, geen behoefte aan een afzonderlijke Kapel met eigen Kapelaan hadden Toen het herenhuis weer afgebroken was, bleef de Kapel gelukkig behouden (waarschijnlijk door de aanwezig heid van de nog steeds In gebruik zijnde grafkelder) en werd tot boe renwoning ingericht. Door de woonkamer naar het kerkje Wanneer wij de deur van deze boerenhofstede binnentreden komen wij in een woonvertrek met links daarnaast nog een kamer, maar als de heer Van Dijk, die jiet bedrijf voor de bejaarde bewoonster, de Wed. v. d. Coterlit, uitoefent, de deur naar het rechtse vertrek opent, dan kijkt men plotseling een kerk bin nen. Het koor van de Kapel heeft in de loop der eeuwen volkomen het kerk-interieur behouden. De ge brandschilderde vensters met hun teergeschilderde voorstellingen date ren van 1649. Slechts de teksten mid den in ieder raam zijn uit de jaren 1922/'23 toen het geheel grondig ge restaureerd werd. Op initiatief van de toenmalige eigenaar, wijlen Luite nant-Generaal W. E. van Dam van Isselt. werd die restauratie uitge voerd. Zes handgeaneden houten rouw- borden vormen een stemmige ver siering. Alleen een schijnbaar van de restauratie-werkzaamheden achter gebleven plank op schragen doet op het eerste gezicht wat rommelig en vreemd aan. maar desalniettemin be hoort dit attribuut in de Kapel thuis. Het is een noodaltaar, dat opgericht werd nadat bij de Hervorming het oorspronkelijke altaar vernield was. Een vierkant uitgezaagd gat laat nog de plek zien, waar eenmaal de altaar steen in dit noodaltaar gezeten heeft. Onder het middenraam staat een urn met do as van wijlen de heer J. van Dam van Isselt, die op 18 Juni 1916 gestorven is. Niet alleen is een Zo ziet het kavelgedeelte van de boerderij er thans uit. Een idyl lisch plekje in een idyllische om geving. Het valt evenwel te ho pen, dat de stadsbebouwlng, die steeds meer naar de Kapel toe komt, deze plek niet al te zeer zal ontluisteren. Indien dit mooie plekje ook later tot z()n recht wxl komen zal men bij uitbrei ding van het Soesterkivartier een zeer groot stuk grond rond de Kapel onbebouwd moeten laten Dit bouwwerkje behoort niet thuis tussen moderne flat- gebouwen. (Foto: D.v.A.-Archifoto) dergelijke bijzetting in een voorma lige Kapel een unicum in den lande maar meer nog is het een zeldzaam heid, dat op deze huizinge nog steeds het recht rust de stoffelijke resten van nabestaanden in de ter plaatse aanwezige grafkelder bij te zetten. Huis van Isselt sinds 1260 De „Kapel van Isselt" (of IJsselt) is het laatste overblijfsel van een grote adellijke hofstede, die naast de Kapel gelegen heeft en reeds uit de 13e eeuw stamde. Dit kan geconclu deerd worden uit een verklaring, die op 2 en 3 Mei 1393 werd afgelegd door drie leden van het geslacht Van Isselt, één van het geslacht Van He- mert en één van het geslacht Uter Koeken In deze verklaring staat te lezen, dat een stel overgrootouders „waelgeboren waren wt (uit) twee edelen Hofsteden", de overgroot vader was „eens ridders zoen (zoon) uter Hofstede van der Helle", de overgrootmoeder „uter Hofstede Van IJsselt". Wanneer wij de algemene regel volgen, dat er drie generaties op een eeuw gaan. komen wij tot de slotsom, dat het Huls te Isselt dus reeds omstreeks 1260 bestond. Staatkundig werd deze nederzet ting op 19 Mei 1328 eveneens oen grote bijzonderheid. Dat kwam. om dat Cuzlin van IJsel zijn. hem in vrije eigendom toebehorend Huis met Hofstede plus 4 morgen land te Is selt, opdroeg aan de Graaf Willem III, die toen in Holland regeerde. Op de bovengenoemde dag ontving hij zijn voormalig eigendom in leen terug van deze Hollandse Graaf, waardoor dus op listige wijze be reikt werd. dat Holland een „basis", zoals wij nu zouden zeggen, in het Sticht kreeg, Dit op zichzelf al bij zondere feit werd nog typischer als wij bedenken, dat het overige ge deelte van het Gerecht van Isselt, 193 morgen groot, een Stichts leen bleef en het Hollandse leen omring de. Cuzlin van IJsel sch'ep dus eigen lijk een Staat ln de Staat. Onnodig te zegpen. dat de Heien vQn Isselt sterk Hollands gezind waren! „Blauwe Kapel" Opzettelijk snraken wij van een adelliike" Hofstede, want een Rid- ric-hofsted ls Isselt nimmer geweest en zelfs is het volgens onderzoe kingen van d« voorlaatste eigenaar waarschijnlijk nimmer een Heer lijkheid geweest Naast de Hofstede werd op 3 Nov. Hoewel er volgens de kronieken in 1535 „bloedig werd gevochten", is het in Isselt altijd een gemoedelijke bedoening geweest. Dat blijkt o.a. uit het feit, dat in 1713 de boeren- 1 woning voor de helft bij hot heren- i huis getrokken was, terwijl de andere helft tot woonhuis diende i voor Jan Thymensz, pachter van de Isseltse leengoederen, die daar te- vens troonde als „buurtmeester. wo- 1 nende in het Rechthuis", zodat dus de Ambachtsheer zijn rechterhand bij het rechtspreken vlak naast de deur had. j Familie-historie De familie Van Dam is eertijds zeer vermogend geweest. Dat blijkt o.a uit de nalatenschap van Jamb van Dam. die op 4 September 1783 „op zijn plaisirhof met zijne huysinge aan de Maliebaan (te Utrecht)" stierf Hij bezat niet alleen deze „plaisirhof", maar bovendien een groot huis aan de Mariaplaats te Utrecht, een koehouderij met schui tenhuis ep theetuin, Damlust gehe ten. eveneens te Utrecht (op dit ter rein werd later een hele kazerne met oefenterreinen gebouwd!), het Dam- bos met huis te Neerlangbroek en voorts landerijen te Overlangbroek, Hnrdenbroek on Maartensdijk, terwijl hij Hcor vnn Pijlsweerd (eveneons te Utrecht) was. Helaas zijn aardse goederen zeer betrekkelijk, want allengs kwam deze oude familie in steeds groter financiële nood, zodat tenslotte do Kapel met een klem stuk grond als symbool over bleef. Diverse mnlen is het geslacht in rechte HJn uitgestorven en daarna in de vrouwelijke linie voortgezet Zelfs de adeldom in het koninkrijk werd aan de rechtmatige bezitters onthouden, want in 1816 kreeg een zekere heer Van Sasse, die de naam Van IJsselt pas na verkoop van hot Stichtse leen aan zijn naam toevoeg de. een adellijke titel, terwijl de werkelijke Van Dam van Isselt's ge passeerd werden! Thans behoort de Kapel van Isselt aan de heer Ir J van Dam van Isselt, directeur van het Utrechtse Gemeen telijke Gas-, Electriciteits- en Bus bedrijf, en zijn beide zusters, waar- I De onverbeterlijke komieken Bud 1 Abbott en Lou Costcllo zijn komen de week in het Rembrandt Theater te zien in de klucht „Van Je fami lie moet je het maar hebben". Als zij gedwongen worden New York I ie verlaten komen zij op het plat teland terecht van de regen in dc drup echter Want zij worden on gewild de hoofdpersonen in een fa milie-vete tussen dc McCoy's en do Winfields. Er komen schietwed strijden aan te pas, verborgen schat ten, oen gedwongen huwelijk en de verwikkelingen stapelen zich maar op, vooral als er nog een liefdes- elixer aan te pas komt, waar ieder een van drinkt. Bud en Lou, ln de film Al en Wiloert, komen de ver borgen schat op het spoor. Een dol le achtervolging vindt tenslotte plaats met als resultaat nee, dat moet U zelf maar gaan zien. IJsselt in Eemlavt. Een zeer oude afbeelding van 'iet oude huis te Isselt (Afb. Museum Flehitè) van er één lerares aan het Stedelijk Gymnasium te Utrecht is. terwijl de andere te Rome woont. Steeds meer bezoekers Verheugend ls het, dat het aantal bezoekers aan deze Amersfoortse bezienswaardigheid, mede door de uitbreiding van het Soesterkwartier. steeds toeneemt, maar toch is een aantal van 95 bezdekers tussen 1 Jan. en 1 September van dit jaar nog niet overdadig veel. terwijl een totaal van 1336 kijkers sedert begin 1939 óók niet overweldigend ls. Toch kunnen Wii een tocht naar deze interessante „Kapel" zeer aanbevelen Als het een mooie herfstmiddag ls, moet U be slist deze kant eens uitgaan De heer Van Dijk toont U de Kapel graag, alleen .de weg is niet al te ge makkelijk te vinden, Enige eenvou dige wegwijzers zouden geen ovor- daad zijn Misschien ligt hier een taak voor onze volijverige V V V? Zolanc die bordjes er nog niet zijn kunt U het beste bij de Dreef de Iep- straat inslaan en dan niet het rijwiel pad naar Soest volgen, maar hele maal rechtsaf een schijnbaar dood lopend landweggetje Inslaan. Even voorbij een zijweg naar rechts be vindt zich aan de rechterzijde een vriendelijke boerenwoning. Dat ls de „Kapel van Isselt". J. H. E. REESKAMP Voorzitter Germans doet beroep AtÉevfete.Vv op weggebruikers „WIJ betreuren het dat ln een gemeente als Amersfoort nog zo weinig weggebruikers het nut van Veilig Verkeer inzien, althans, er zo weinig voor willen doen. In \crgelijking met vele andere plaatsen in ons land telt onze Vereniging voor Veilig Verkeer nog maar weinig leden, en het aantal van 350, dat wij nu hebben, moet zeker in korte tijd kunnen groeien tot duizend." Ledental moet met sprongen vooruit Aldus ls de mening van de heer M Germans, voorzitter van dc V.V V V„ die wij in een onderhoud hebben gevraagd, ons eens iets te vertellen van het werk van de ver eniging. De heer Germans vertelt ons hoe V.V.V.V. na een vrij doods bestaan, in begin 1950 nieuw leven is inge blazen. Tijdens een, op 11 Januari 1950 gehouden vergadering kwam „Kunt U ons ook Ztggen waar wij George Brennan kunnen vin den?" Met die vraag stapten wij het kantoor van Nejkens binnen. Wij kregen te horen, dat wij bus no. io o<p lijn S in de richting van het Soesterkwartier juist konden treffen, wanneer wij met grote spoed naar de Snouckaertslaan gingen. Wij naar de Snouckaertlaan, waar wij dc befaamde bus juist in de richting van het Station langs zagen komen met George aan het stuur. Vanwege de overweg enfin U kent dat liedje. Dat George Brennan ook goed met kinderen kan omgaan bewijst bovenstaande foto, die gemaakt is in het Soesterkwartier toen hij een aantal jongens en meisjes in zijn bus loodste. (Foto DvA-Archifoto) Na een ogenblik kwam bus S weer terug, nu op weg naar het Soesterkwartier, maargéén Goorge aan het stuur! Blijkbaar was er vanwege de vertraging een extra bus Ingezet en zou de „goede bus" dadelijk wel komen, dus maar wachten. Edoch, vijf minuten ver streken, tien minuten dito en ook een kwartier, maar géén bus met George vortoonde zich. Wij stuurden één onzer op verkenning uit, terwijl een ander de bushalte bleef bowa- ken, totdat de „vooruitgeschoven verkenner" met een bedremmeld gezicht terug kwam en het ontstel lende bericht bracht, dat Goorge (volgens een paar chauffeurs) naar Waddinxveen was om een bus op te halen. Dies belden wij Nefkcns op, want zoiets moest toch bij do hoogste leiding bekend zijn, maar de „état major" van hei bedrijf wist van niets en verzekerde ons, dat de Amerikaan op bus S moest zitten. Wij wisten positief, dat zulks niet het geval geweest was en kre gen daarom assistentie van één der chefs, die ons wel eens eventjes zou bewijzen, dat George lekker toch op de aangeduide bus zat. In grote spanning wachtten toen om half elf drie man op de komst van dc bus vanuit het Soesterkwartier. Ha, daar kwam hij! Het „ziet U wel, dat U zich vergist hebt" bestierf even wel op des chefs lippen, want op de bus géén George! Ook dc chef stond nu voor een raadsel, want het ging erop lijken, dat dc Yankee ln het niet was opgelost. „Dan maar naar het Station", commandeerde de chef en ziet, op het Stationsplein stond George ach teloos een sigaret te roken bij de bushalte. Hij was er een halfuurtje tussenuit gegaan om een kopje kof fie te drinken. Dat deed-ie in New York óók Na dit onverwachte begin zijn wfj gaan bussen met George aan het stuur, want wij wilden bekijken in hoeverre er uit dit experiment, dat onze stad plots in de wereldbelang- stelling geplaatst heeft, lering valt te trekken. Laten wij U, als onze eerste indruk zeggen, dat onze vriend voortreffelijk rijdt, al is de „stijl" wel tamelijk afwijkend van hetgeen wij van Nederlandse chauf feurs gewond zijn. Terwijl deze laatsten in het algemeen bij net pas seren een grote ruimte laten, rijdt George „op de millimeter". De breedte van de hem onbekende bus weet hij uitstekend te schatten, ter wijl de beschikbare ruimte zo nauw keurig overzien wordt, dat het dik wijls volgens onze begrippen wel „krap aan" is, maar nimmer on verantwoordelijk. Noch de inzitten den, noch de weggebruikers behoe ven zich ongerust te maken, want George weet nauwkeurig wat kan en wat niet kan. alleen bult hij de mogelijkheden meer uit, dan wij dat zouden doen. Wij wisten bij voorbeeld niet, dat in de Wijerstraat de bus nog precies tussen een groentekar en een jeep door kan rijden' Door 's mans rijcapaciteiten begrilpen wij nu ook. dat er in on ze smalle straten nog heel wat meer verkeer kan gaan, zonder dat men elkaar raakt. Ruime bochten Claxonneren doet hij alleen als het strikt noodzakelijk is en dan nos met een bescheiden stootje. De bochten neemt hij in het algemeen ru'mer. dan wii gewend zijn. ma»r ook dat heeft zijn oorzaak, want hi) is bang voor, dat de wielen over het trottoir zullen rijden. Toen dat op één der 'ritten in ,de smalle straten van het Soesterkwartier noodzake lijk was voor het passeren van een groentekar, stopte hij in de ver wachting, dat die groenteman zijn wagen dan wel even verzetten zou, hetgeen niet geschiedde. Toen de. hem steeds begeleidende chauffeur beduidde, dat hij dan wel even over de stoep kon «aan, werd dit perti nent geweigerd en wist hij met een zeer handige manoeuvre nog juist de trottoirband te mijden. „Over de stoep rijden" is ln Amerika ln alle gevallen strikt verboden. Zeer frappeerde het ons, dat George reeds na één dag de route dusdanig in zijn hoofd had zitten, dat hij op de meest uiteenlopende punten wist te constateren in hoe- vorre hij op tijd was. Overigens laat hu zich door een vertraging niet ln het minst van de wijs bren gen. Natuurlijk tracht hij de verlo ren tijd in te halen, maar niet het tijdschema, doch de veiligheid staat op het eersto plan. Zijn devies is: „Safety first". Van één categorie weggebruikers heeft hij nu reeds enige grijze ha ren gekregen en dat zijn natuur lijk de wielrijders. Niet alleen, dat hij constateerde, dat er in Amers foort méér fietsers zijn. dan in de gezamenlijke „States", maar boven dien doen die lieden, volgens hem (en óók volgens ons» zo gevaarlijk, dat hij haast niet weet. wat hij daarmee aan moet vangen. Op de laatste ochtendrit naar de stad kwa men wij op de Gaslaan (die vrij wel steeds bereden werd om de vertraging zo gering mogelijk te maken» een zwerm wielrijders te gen, die helemaal links van de weg de bocht nam George schudde zijn hoofd, want zoiets raars had hij ln zijn hele leven nog nooit meege maakt. Overigens voelt hij al heel goed de mentaliteit van de Neder landse wielrijder aan, want hij rijdt zelfs bij de meest grove verkeers overtredingen van de zijde der wiel rijders rustig door en vertelde ons, dat hij allangs bemerkt had. dat die lieden een soort „kat en muisspel" met de bus spelen, waar bij zij drommels goed weten, dat de „kat", in dit geval de bus, sterker is dan zij, zodat deze op het laatste nippertje ontweken moet worden. Neen, de wielrijders, staan er bij hem nu al „gekleurd" op. Op onze vraag, waar het rijden vermoeiender ls, kregen wij zonder dralen tot antwoord, dat Amersfoort oneindig veel lastiger en vermoeien der rijdt, dan heel New York' Niet alleen zijn volgons hem hier de straten (óok in het moderne Soes terkwartier) belachelijk smal en de hoeken veel te krap, maar boven dien vormen de her en derwaarts neergezette voertuigen steeds onno dige verkeers obstakels. „Waarom plaatsen die mensen hun voertuig toch niet pal tegen de trottoir band?", was zijn opmerking. Helaas moesten wij het antwoord schuldig bluven. want wij waren tegenover onze landgenoten zo beleefd om niet te antwoorden met: „omdat het Nederlanders zijn!" De dag nadat het baseballteam van de Brooklyn Dodgirs het Amerikaanse kampioenschap ver overde ging de Amersfoortse chauffeur Jan van Gent, die nu in New York rijdt daar een be zoek brengen. Hij liet zich door vanger Roy Campanella, de ster van het team. uitleggen hoe het spel in z\in werk gaat. Om wat meer in de sfeer te komen heeft Jan zo'n leuk basebaüpetje op gezet. Over de jeugd is hij opgetogen, alleen kan hij zich niet indenken, dat er ouders zijn, die hun kinde ren zelfs in stille straten op de rijweg laten spelen. „Die rijweg is voor het wegverkeer", was zijn opmerking en wij moesten hem al weer gelijk geven. „Tanden poetsen" En tenslotte viel het ons op, dat George zeer veel moeite had met het schakelen van versnelling op versnelling Het „tandenpoetsen", dat hij bij iedere overschakeling doet, ligt niet aan mindere rijcapa citeiten, maar vindt alleen zijn oor zaak in het feit, dat hij in New York slechts in de „grijze oudheid"; dat is vóór 1935, gereden heeft met wagens, die een vcrsnellingshandle bezitten. Alle bussen in de Ver enigde Staten hebben sinds zeven tien jaar de z.g „fluid drive" waarbij de overschakeling ge heel automatisch geschiedt. Op dU punt zijn onze meest moderne bus sen volgens hem „hopeloos ouder wets". Maar laten wij daar direct bijzeggen, dat vrijwel alle in Europa rijdende bussen net zo „ouderwets" zijn. Toch vindt George het rijden met die „ouderwetse" bus een wa^j- genoegen. want hij doet met dit schakelen een ervaring op. die hu aan de andere kant van „de grote plas" niet meer rijk kan worden. Zondige Grenzen in City Het kwaad van de welig tierende koffie-smokkelarij aan de Duitse Westgrens, waaraan ontelbare jeug dige Oosterbuurtjes zich na de laatste wereldoorlog met zeldzame brutaliteit en onweerstaanbaar en thousiasme wijdden, is door Robert Stemmle. een bekende naam (hij maakte o.a. Berliner Ballade» aan de kaak gesteld in de interessante film „Zondige Grenzen". Stemmle heeft dit actuele gege ven uitstekend weergegeven er is kennelijk een hele studie aan vooraf gegaan al ontkomt hij met het opvoeren van een Idealis tische professor, die met een tas vol Straatsburger-federalistische pamfletten de grensstreek afrijdt, niet aan een zekere prekerigheid, die aan de ongedwongen, haast ge- improviseerde opzet van de film afbreuk doet. Voor zijn spelers kon hij van de echte, smokkelende jon gens en meisjes, de Rabbatzer. ge bruik maken en het moet hem en hun zeer gespeten hebben dat de samenwerking na dc voltooiing van de opnamen beëindigd moest wor den. Zelfs de douaniers, die in de film deze ontstellende jeugdcrimi naliteit met allerlei verkeerde mid delen (er komen zelfs woest blaf fende honden aan te pas) trachten te beteugelen, hebben voor korte tijd een wapenstilstand met dc Rab batzer moeten sluiten, teneinde de vervaardiging van de film moge lijk te maken. „Zondige Grenzen" draait in „City". men tot de conclusie, dat het toene mende verkeer het noodzakelijk maakte, dal ook de weggebruiker een aandeel m de verkeersveilig heid moest gaan leveren. Daartoe was echter in de eerste plaats no dig. dat de vereniging een grotere activiteit ging ontplooien. Er werd een nieuw bestuur gekozen met de heer Germans als voorzitter, en la ter de heren J. E van der Schoei en P. E. Rintel, respectievelijk als secretaris en penningmeester. Er werd onmiddellijk een aan vang gemaakt met het geven van verkeerslcssen op de scholen. Hier voor heeft de heer P. van de Broek, de toenmalige Chef vnn de Ver keerspolitie, zich zeer verdienstelijk gemaakt en op vele scholen leerde hij de kinderen de verkeersregels. Na afloop van de cursus werd een examen gehouden, waarna zeer vele jongeren een verkeersdiploma kre gen De laatste twee jaren is dit onderwijs met kracht voortgezet en het was dc heer J. E vnn der Scheer, lid van de motorbrigade der Amersfoortse politie, die in een dertigtal scholen aan kinderen dc lessen voor veilig verkeer gaf Het resultaat bleek steeds zeer goed te zijn. Zo slaagden in 1951 van de 955 aan de cursus deelnemende kin deren er niet minder dan 793, wa ren het er dit jaar 735 van de 889 die met een diploma gelukkig wer den gemaakt. De heer Germans noemt dit, en terecht, een uitstekend werk. om dat het kind als weggebruiker niet alleen veel gevaar loopt, doch zon der de kennis van verkeersveilig gebruik van de weg ook gevaar veroorzaakt. Toen de vereniging klachten be reikten over gevaarlijk militair ver keer. werd contact opgenomen met bevoegde militaire autoriteiten, dio enthousiast het aanbod van V.V.V V. aanvaardden om de heer Van dei Scheer aan militaire chauffeurs les sen in verkeersveiligheid te geven. De cursus werd een volledig suc ces en van de 29 militairen, die hieraan deelnamen, kregen er 28 hun diploma, na een examen, dat door commissaris Goorhuis, hoofd inspecteur Dill en inspecteur Smal- legange werd afgenomen. Reeds heeft V.V.V.V. een verzoek gehad van de militaire instanties om elk jaar zo'n cursus te houden. En hoe goed de heer Van der Scheer dit heeft gedaan, bleek wel Uit de vraag, die hierbij werd ge daan, om deze verkeersexpert op nieuw aan te wijzen „Over de samenwerking met do politie, en speciaal over de uitste kende samenwerking met commis saris Goorhuis, onze crc-voorzittcr, heb ik niets dan lof", aldus de heer Germans." Deze samenwerking maakte de Veilig-Verkeersweek bij- Dc t'oorzltler van dc 4 V's, de heer M. Germans Jzn. zonder waardevol. Hierdoor wordt het publiek bij voortduring gewezen op de regels van het verkeer en een optreden als van de „Verkeors- puodagoog", alsmede het regelmatig uitvoeren van contróle op de ver voermiddelen, beschouw ik wel als de voornaamste factoren voor een effectief resultaat van deze ver- keersacties." De voorzitter vertelt dat de V.V.V.V. Amersfoort weliswaar is aangesloten bij het Verbond voor Veilig Verkeer, doch dat de acties geheel zelfstandig werden gevoerd. Grote plannen Voor de toekomst heeft V.V.V.V. nog grote plannen op stapel, doch de verwezenlijking hiervan hangt heel veel af van de daadwerkelijke belangstelling van het publiek. „Kunnen wU". aldus de heer Ger mans, „ons ledental op peil bren gen, en dat kan slechts als honder den weggebruikers als lid toetreden, dan zullen wij onze acties gaan uit breiden Dit is noodzakelijk, want de verkeersveiligheid laat nog veel te wensen over. Nog maar weinig mensen weten hoe zij. door een lut tele bijdrage aan onze vereniging, reeds een zeer belangrijke stap in de goede richting zetten. Zodra wij ons ledental belangrijk hebben uit gebreid, gaan wij met nieuwe acties beginnen En zij. die denken, dat de V.V.V V -mensen een persoon lijke liefhebberij najagen, hebben het volkomen bij het verkeerde eind. Dc Vereniging voor Veilig Verkeer is een belangrijke schakel in onze samenleving en moet in staat kunnen zijn, nog veel meer te gaan doen. Wi zullen voortgaan te streven naar een steeds veiliger wordend verkeer, maar dan is het ook noodzakelijk dat de weggebrui- kers doordrongen zijn van de nood zaak een steentje bij te dragen." WIJ hopen nu maar, dat het harts tochtelijk betoog van de heer Ger mans, wie zolf geen moeite te veel is om de veiligheid van het ver keer te bevorderen en altijd maar weer veel van zijn vrije tijd opof fert, weerklank zal vinden bij de weggebruikers. Dan zal het misschien mogelijk worden, het gehele jaar door. het publiok aan het verstand te brengen dat verkeersveiligheid een dringen de cis ls. De slagzin „Meet the navy and see the world" passen Esther Wil liams en twee film-vriendinnetjes in het vrouwelijke toe: „Word Mar va en krijg een man". Om hun amoureuze teleurstellingen te ver geten. nemen ze dienst bü het Amerikaanse marine-vrijwilligsters- corps Dat is tenminste een éérlijk motief! Die Marva's worden opge leid in een bijzonder luxueus soort show-kazerne, die toegerust is met een schitterend zwembad, rijke boudoirs en een aantrekkelijke arts Doorgaans weet men niet waar het militaire eindigt en de show zwemmen, dansen, zingen begint Liefhebbers van een onvervalste Esther Williams en haar vrien dinnen in „Marva's Ahoy" showfilm kunnen aan deze tech nicolor „Marva's Ahoy" (Skirts- ahoy) hun hart ophalen. Verhaal zit er eigenlijk niet veel in, maar er valt genoeg te zien en te horen, aan dans, zang en bandmuziek. De opnamen in het zwembad zijn bij zonder fraai en ook de parade der in 't wit geklede marva's is spec taculair. Wat er aan verhaal door de show-opnamen «eweven is krijgt een gelukkig slot „Ze krijgen elkaar" kan ook hier het motto zijn. De schone Esther Williams gaat met de knappe dokter strijken. En ieder kan tevreden huiswaarts gaan.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 5