DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Vrees voor Duitsland speelt plan-Eden in de kaart Twijfelachtig leiderschap kerktijd van 48 uur moet maximum zijn Vliegtuigen speuren naar 68 schipbreukelingen Britse vakbonden wijzen politieke actie af Dalende kansen voor een souverein Klein-Europa Afzet sigaren steeg 30 pet Dieren maken ruimtevaart Bevan vergroot zijn invloed 12e Jaarvan». no. 230 Dinsdag 30 September 1952 Opgericht door de Stichting ..Het Parool" - Giro 510330 Bank: Rotterdamsche Bank - Postbus 9 Abonnements prijs 47 cent p. w. of 6 05 p. kw. Losse nummers iO cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort Telefoon redactie 4291 Telefoon administratie 6235 HOOFDREDACTEUR: TJ. DE BOORDER (Van een onzer redacteuren) STRAATSBURG. „Ik durf te voorspellen, dat, als een soort van geassocieerd lidmaatschap gelegenheid krijgt zich te ont wikkelen, de verhouding tussen Engeland en de Kolen- en Staal gemeenschap nauwelijks te onderscheiden zal zijn van een volledig lidmaatschap". Met deze woorden introduceerde de 34-jarige Britse conservatief Amery in de Assemblée te Straats burg de concrete uitwerking van de zogenaamde Eden-voor- stelling. Hij trad op als rapporteur van de politieke commissie in plaats van mej. Marga Klompé, die om gezondheidsredenen haar taak onlangs moest neerleggen. De heer Amery wist op duidelijke en bijzonder intelligente wijze de voorstellen zo toe te lichten, dat de hoorder wel de indruk moest krijgen, dat Engeland eigenlijk de grootste voorvechter der Europese een heid is. ..Er is in sommige kringen een nei ging om over de voorstellen van Eden te spreken-, alsof zij eèn plotse linge verandering van de Britse po litiek tegenover Europa inhouden. In feite vormen zij slechts een nadere uitwerking van de voorstellen be treffende een Kolen- en Staalge meenschap hier in de raad gedaan door de heren MacMillan en Ecoles en het voorstel voor een Europees leger van Duncan Sandys. Wij aan vaarden de vorming van een fede ratie der zes landen", aldus Amery. „maar wil deze eenheid leiden tot een grotere eenheid in Europa, dan moet zij voeren tot de vestiging van een soort gemenebest-verhouding tussen de groep van zes (Frankrijk. Duitsland, Italië, Benelux) en de an dere Europese landen. Dit nu is juist de bedoeling van het Eden-plan. Het zou zeer gevaarlijk zijn, indien iemand serieus zou menen, dat de Britse politiek tegenover Europa be- invloed zou kunnen worden door een reeks van voldongen feiten. Even gevaarlijk zou het zijn. indien men de banden, die Engeland met de rest van Europa verbindt, zou onderschatten. Om redenen, die ik hier niet behoef te herhalen, zijn wij niet bereid in een gemeenschap te treden, die een dermate grote overdracht van souvereimteit zou inhouden, dat zij onze verhouding tot de vrije landen van het gemene best zou verzwakken. Er is echter geen enkele reden om aan te nemen. Accijns ging omlaag AMSTERDAM. De accijnsver laging en de daaruit voortvloeiende prijsverlaging van sigaren en seno- ritas hebben de afgelopen maan den. aldus de Vakgroep Sigaren- industrie, ten volle aan haar doel beantwoord. De omzet is met ruim 30 pet toegenomen, de werkgele genheid steeg ten opzichte van 1951 met ongeveer 20 pet. In 1951 werden per maand op de binnenlandse markt gemiddeld 49.4 millioen sigaren en 107 millioen senoritas verkocht. Over de maan den Juni tot en met Augustus van dit jaar bedroeg dit maandelijks ge middelde 66.2 millioen sigaren en 22 millioen senoritas. In totaal dus over 1951 rond 60 millioen sigaren en senoritas per maand tegenover 782 millioen stuks in de afgelopen maanden. Een toeneming van ruim 30 pet. Ook al stelt men een deel van deze vermeerdering op reke ning van de zgn herbevoorrading, dan blijft er toch een reële con sumptievergroting over van op zijn minst 20 pet. Ten minste 1500 arbeiders, van wie het grootste deel werkloos was. zijn in de afgelopen maanden weer in de sigarenindustrie opgenomen. Een aantal jongeren in de fabrieken kon in de vakopleiding worden op genomen. vWysjinsky zal Sowjet- delegatie bij V.N. leiden MOSKOU De Russische minis ter van Buitenlandse Zaken, Wysjinsky, zal de Sowjet-delegatie voor de Algemene Vergadering der V.N. leiden. De Algemene Verga dering begint 14 October te New York. Ook Eisenhower zal zijn financiën openbaren NEW YORK. Generaal Eisen hower, de Republikeinse candidaat voor het presidentschap van de Verenigde Staten, heeft Maandag meegedeeld, dat hij zijn gehele fi nanciële toestand openbaar zal ma ken. Hij gaat dus in op de bedekte uitdaging van de Democratische candidaat Stevenson. dat deze associatie met de zes lan den niet zo nauw zou kunnen zijn, dat zij in de practijk nauwelijks van volledig lidmaatschap zou zijn te onderscheiden." Ziehier de Britse houding tegen over de federatie der zes landen nog eens klaar en duidelijk gefor muleerd. In beginsel zijn de voor stellen van Eden reeds in Mei door de Assemblée aanvaard. Er zijn bij de nadere uitwerking twee stromin gen- van de ene kant de Italianen, sommige Duitsers cn enige verwoe de Franse federalisten, die slechts een minimum-interpretatie willen aanvaarden, omdat zij hun wantrou wen niet kunnen overwinnen. Van de andere kant de Franse, Belgi sche en tot op zekere hoogte ook de Duitse socialisten onder aanvoe ring vooral van de Fransman Guy Mollet, die de politiek van Eden zo strikt mogelijk wensen uit te voe ren. Een van de belangrijkste motieven hierbij is de vrees voor een Duitse hegemonie in de federatie der zes. Dit werd wel het best tot uitdruk king gebracht door de Belgische socialist, de oud-hoogleraar der Gentse universiteit. Larock Enge land, zo ongeveer kunnen we zijn betoog samenvatten, heeft bewezen een krachtige vredespolitiek te voe ren. Een continentale federatie met eén leger, waarin grote Duitse con tingenten zijn opgenomen, loopt het gevaar de vredespolitiek om te bui gen tot een politiek van agressie naar het Oosten, juist vanwege de verdeeldheid van Duitsland. Zowel in Duitsland als in Italië staat de democratie en daardoor de vredes- Zie vetdet pa». 3 Begin November: Bolsward en Delft stemmen over Raad van Europa AMSTERDAM. Bolsward en Delft gaan begin November weer ter stembus. De ingezetenen zullen oproepingskaarten ontvangen en er zullen op diverse punten in de ze stadjes stemhokjes worden op gericht. waarin men zich zal kun nen uitspreken vóór of tegen de Raad van Europa. Bolsward en Delft zijn voor dit referendum uitgekozen om de po litieke samenstelling van hun be volking. De gemeentebesturen zullen de organisatie daarvoor bespreken met vertegenwoordigers van de vijf grote politieke partijen, de grote vakcentralen en de stands organisaties. Vóór de stemming plaats vindt zullen vooraanstaande figuren uit de Europese Beweging naar Bols ward en Delft trekken om het pu bliek omtrent deze kwestie voor te lichten, vóór het een uitspraak doet. Ook in andere landen wor den dergelijke referenda gehouden CHAUFFEURS ZIJN VAN MENING: Ontwerp Rijtijdenbesluit brengt geen verbeteringen (Van onze correspondent) DEN BOSCH. „Chauffeurs maken doorgaans een 55-urige werkweek. Ter beveiliging van de openbare weg en ter voorkoming van vermoeidheid bij de chauffeurs, klemt de noodzaak de werktijd te beperken tot 48 uur per week. Het ontwerp van het nieuwe rijtijdenbesluit, waarin gesproken wordt van 54 inplaats van 48 uur per week, is meer te zien als een ver slechtering dan een verbetering. Vele onsociale werkgevers knoeien met de werkboekjes en bedrijven aldus oneerlijke concurrentie op de rug van hun werknemers. Werktijden van 80 tot 90 en zelfs 100 uren per week zijn geen zeldzaamheid." Aldus de heer A. Wijsman, voor zitter van de Bedrijfsgroep Weg vervoer „St. Rafaël" op de algeme ne vergadering dezer organisatie in hotel „Noord Brabant" in Den Bosch, waar hij onder bijval van alle aanwezigen een krachtig pro test liet horen tegen het ontwerp van het nieuwe Rijtijdenbesluit. De vergadering ging er mee accoord de actie voor een 48-urige werk week energiek voort te zetten, me de om een afdoend controlesysteem daarop te verkrijgen. Volgens de heer Wijsman heersen ook bij het internationale vervoer ongelooflijke misstanden. Er is dan ook in internationaal verband over leg gaande voor een regeling van ,.Joao Cost a verging bij Azoren Amerikaans schip redt twaalf man van vlotten SCHEVENINGEN RADIO. Het Amerikaanse schip Compass" heeft op 38.47 graden N.B. cn 25.33 gra den W.L. (ten Westen van de Azo ren) twaalf opvarenden opgepikt van het Portugese schip „Joao Cos ta", dat precies een week geleden met een bemanning van tachtig koppen aan boord den Zuidoosten van de Azoren is gezonken. Zij be vonden zich op drie kleine vlotten Volgens hun mededelingen zouden de 68 overigen zich nog op zee be vinden. Aanvankelijk was het de bedoe ling van de gezagvoerder van de „Compass" de nasporingen naar hen zelf -ter hand -te- rremen. Later sein de hij echter, dat zijn schip te lang zaam was om het zeegebied, waarin de schipbreukelingen zich moeten bevinden op doelmatige wijze af te zoeken. Nog later meldde hij., dat de ..Compass" wegens machinesto ring het zoeken volledig had moe ten staken. Het schip verzocht alle naburige schepen om scherp uit te zien naar overlevenden van de „Joao Costa" en koers te zetten naar de plaats van de scheepsramp Portugese en Amerikaanse vlieg tuigen zijn thans opgestegen om naar de schipbreukelingen uit te zien. Van Ponta Delegadi op de Azoren is bovendien een Portugees patrouillevaartuig uitgevaren. De „Joao Costa" is een vaartuig, uit gerust voor de grote kabeljauw vangst. Minister Donker spreekt op Reelasseringsdag AMSTERDAM. Vrijdag 3 Oc tober a s. van 19.50 tot 20 uur zal dc minister van Justitie, mr L. A. Donker, voor de V P.R O. een toe spraak houden in verband met de Nationale Reelasseringsdag. Gede tineerden van de jeugdgevangenis te Zutphen zullen voor muzikale omlijsting van deze toespraak zor gen. MORECAMBE. Aneurln Bevan. de linkse Labourleider, heeft een nieuwe overwinning op de conser vatieve vleugel van de party be haald. Van de zeven zetels, welke de plaatselijke partyen in de be stuurscommissie bezetten, verover de hij, met zyn volgelingen, er zes. In plaats van de vorige minister van Buitenlandse Zaken. Morrison, en de gewezen minister van Finan ciën, Hugh Dalton, zijn Harold Wil son en Richard Crossman, beiden SUIKERCAMPAGNE is begonnen. Iedere dag weer worden ongeveer drie millioen kilo suikerbieten de fabriek in Halfweg binnen ge voerd. Ruim 600 arbeiders werken in hoog tempo om de bleck-gele bieten van de kleiresten te ont doen. ze in stukken te snijden, te koken en uit te persen en het daardoor verkregen dikke sap in te dampen tot suiker. Apen en witte muizen waren de eerste aardse wezens die levend van een duizelingwekkende ruimtevaart terugkeer den. Enkele apen ble ken het experiment niet te hebben over leefd. In de kop van een Amerikaanse ra ket, die onlangs ruim zeventig kilometer het w 'uc/ifruim werd inge- de arbeidstijden De extra drukte, schoten, registreerden aldus de heer Wijsman, mag niet ingenieus ingebouwde worden opgevangen door aantasting van de Zondagsrust van het per soneel. Voorts werd er ter vergadering o.a. de aandacht op ge\estigd, dat ons land ongeveer 10 000 onderne mers telt in het beroepsgoederen- vervoer en dat een dergelijke ver snippering noodzakelijk moet leiden tot een wurgende concurrentie. filmcamera's de reac ties van de proefdie ren. Deze reacties zijn van grote waarde voor het wetenschappelijk Europese staalproductie blijft op record-niveau GENEVE. In het kwartaal bulletin voor staalstatistieken. dat Maandag in Genève werd gepubli ceerd wordt gezegd, dat de pro ductie van ruw staal in Europa (excl. de Sowjet-Unie) in het tweede kwartaal van 1952 het re cordniveau, dat in het eerste kwartaal van dit jaar werd be reikt, gehandhaafd heeft. Men raamt, dat in het tweede kwartaal van 1952 de West-Europese, pro ductie van ruw staal zich bewogen heeft op een jaarniveau van on geveer 61,90 millioen metr/ton, tegen een niveau van 62,42 mil lioen metr/ton in het eerste kwar taal. Van Dinsdagavond tot Woensdagavond: Overwegend zwaar bewolkt met aanvan kelijk regen en later enkele buien. Krach tige tot matige wind in hoofdzaak tussen Oost en Zuid. Iets ho gere temperaturen in de nacht en ochtend. 1 Oct. Zon op 6 u 41 m onder 18 u 18 m. Maan op 17 u 20 m on der 3 u 41 m. eel bewolkitu HET WEER VAN VANMORGEN 7 UUR Max temp Neersl Station Weer Wind m/s Gisteren ln 24 u Oslo Geh. bew. Windstil 12C 0 mm Stockholm Mist Windstil 13 0 Helsinki Zw bew. N. 1 10 0.1 Edinburgh Zw. bew. N. 4 11 0 Londen Regen O 4 14 KopenhagenZw. bew. Z.5 13 0.3 Amsterdam Zw bew. Z. 4 12 4.6 ZUricb Motregen Z Z O 1 15 Locarno Geh. bew. z 1 10 7 Genève Zw. bew. Windstil 15 1 Parijs Regen O 3 14 1 Bordeaux Zw bew. Z W. 7 17 4 Nice Zw. bew. N N.W. 4 22 16 Berlijn Zw bew. W.Z W 2 14 0.1 9 Frankfurt Half bew. Z.Z.O 3 13 München Half bew. Windstil 14 0.4 1 Wenen Licht bew O NO 3 16 Luxemburg Zw. bew. ZZO.5 11 5 Grenoble Geh. bew. Z W. 7 19 0 Innsbruck Geh. bew. Windstil 15 2 Ridguay in Parijs: Westelijke strijdmacht nog ontoereikend PARIJS. „Indien er thans oorlog zou komen, zouden wij een verdedigende krijg moeten strijden of, met andere woorden, een ver tragingstactiek moeten toepassen. De verenigde Westelijke strijd krachten in Europa zijn thans nog over de gehele linie ontoereikend om op gelijke voet het hoofd te kunnen bieden aan een krachtige aanvaller", zo sprak generaal Ridg- way te Parijs. „Het Westelijk geallieerde op perbevel dringt er bij de regerin gen der statcn-lcden van het Noord-Atlantisch Pact op aan ons een absoluut minimum aan strijd krachten ter beschikking te stel len. Wij kunnen ons niet met min der tevreden stellen cn zolang ik commandant ben, zullen wij ook aan dit minimum vasthouden", zei Ridgway. Kennan koert naar Moskou terug WASHINGTON. Het Ameri- kaanse ministerie van Buitenland se Zaken heeft Maandag bekend gemaakt, dat Kennan, die door het Moskouse blad „Prawda" een „las teraar onder het mom van een aanhangers van Bevan. vanmorgen diplomaat'' is genoemd, naar Mos- gekozen. Bevan kreeg ruim 100.000 stemmen meer dan bij de vorige bestuursverkiezing. De andere ,.Be- vanieten" zijn mevrouw Barbara Castle, Tom Driberg en Ian Mikar- do. die allen reeds in het bestuur zaten. Dit verandert overigens niets aan het feit dat de vakbonden, die overwegend tegen het „Bevanisme" zaamheden als ambassadeur te her vatten. De woordvoerder van het mi nisterie. McDermott, zeide, dat niet de Sowjet-regenng zelf tegen Kennans verklaringen had gepro testeerd. Kennan heeft de vorige week, het leven in Moskou ver zijn gekant, in het 25 leden tel- geleken met de tijd, dat hij in lende partijbestuur de overhand 1942 door de nazi's in Berlijn was behouden I geïnterneerd. „Rebel" Bevan laat op partij-congres alle stokpaarden paraderen (Van onze Londense correspondent) MORECAMBE. Over de eerste dag van het Labourcongres hing giste ren de spanning van de stemming voor het hoofdbestuur, die gedurende dc middaguren geschiedde. Tot half vijf konden de stembiljetten worden inge leverd. Hoewel in de grote schouwburgzaal, waar het congres zich afspeelt, van het uitbrengen der stemmen zelf niets te bemerken viel, (het gebeurt onopvallend cn schriftelijk in een zijzaaltje), was de atmosfeer toch blijk baar met electriciteit geladen, die op een betrekkelyk onverwacht punt tot een heftige en gewelddadige ontlading kwam. en dc een na de ander. Crawford I onderste helft van de j foto is gemaakt, even nadat het toestel, ge- I remd door de parachu tes, begon te vallen. J Dc zwaartekracht was j toen weer hersteld: de onderste muis rust op j dc wand van de trom- mei, de andere zit op het plankje. j FOTO ONDER een van de aapjes dat de tocht overleefde, kijkt een beetje wantrou- xvend neer op Erich Gxenapp, de man die de ingewikkelde re- gistreerapparaten in de betrekkelijk kleine ruimte heeft gecon strueerd. ge trommel; de andere De Amerikaanse muis klemt zich vast luchtmacht, die het ex- aan een plankje. Dit perimenluitvoerde, was het ogenblik waar- veri [narde, dat men op de zwaartekracht id bestudering van de maakt op het moment, was opgeheven. Enk", films, er nóp meer van waarop de neus van de le ogenblikken ,t»cer overtugid is geraakt, raket, waarin de dieren begon de neu5 yan de dat menselijke wezens zich bevonden, zelfstau- raket te vallen en in staat zijn, de krach- dig door de ruimte openden 'Cich de para- ten te weerstaan waar- kliefde. De muis links chutes, waaraan het aan de ruimtevaarder zweeft door de voorste hele toestel naar de bij grote snelheden helft van een tweedelx- aarde terugzweefde. De blootstaat. onderzoek. De foto's boven zijn de eerste, die zijn vrijgegeven voor publicatie De bo venste helft werd ge- Dat geschiedde tijdens een debat over een lange „samengestelde" resolutie, die een „campagne tegen de regering" tot onderwerp had. In de laatste zinsnede van die reso lutie werd het congres uitgenodigd, ..de vakbeweging te steunen, wan neer deze tot industriële actie wordt gedreven om de levensstan daard van haar leden te verdedi gen." In deze betrekkelijk onschul dig aandoende woorden lazen ech ter de leiders van de grote vak bonden een listig opgezette „linkse" en communistisch geïnspireerde val, om van het congres een soort machtiging te verkrijgen voor het gebruik van het stakingswapen voor politieke doeleinden. Zij wier pen dus het enorme gewicht van hun stemmenblokken tegen de door twee plaatselijke labourafdelingen ingediende Qn gesteunde resolutie in de weegschaal en deden zulks nadrukkelijk, plomp en vierkant. De wijze, waarop dat gebeurde Deakin van de Transportunie met zijn „Jullie zullen naar ons hebben te luisteren als je geld van de vak bonden wilt krijgen," Lawther van de mijnwerkers met zijn „zelfs al hadden jullie 'n mandaat (om ons in industriële actie te drijven) zouden wij het niet accepteren" werkte op de afgevaardigden der plaatse lijke afdelingen danig irriterend. Zo was het slechts onder grote protesten en luide spreekkoren van ..boe, boe." dat de vakverenigings leiders zich verstaanbaar konden maken. Doch zij zijn daaraan ge wend en kunnen tegen een stootje van de schoenmakers. Deakm. Fig gins van dc spoorwegmannen en ten slotte Lawther, kwamen met hun nadrukkelijk „neen". Bij een schriftelijke stemming werd de resolutie met 3.986 000 tegen 1.728.000 stemmen verworpen. (Met dus ongeveer twee millioen onthoudingen). Aan het einde van de middag was het de beurt aan Bevan Hij sprak namens het bestuur over een samengestelde resolutie over werk loosheid en was daartoe aange zocht in de sfeer van verzoening en aan elkaar lijmen der brokken, die aan een congres pleegt vooraf te gaan. De resolutie was niet om streden en Bevan had dus met een enkel woord kunnen volstaan. Hij gebruikte echter zijn vol half uur voor een demonstratie van zijn oratorische gaven, die zijn aanhan gers tot verrukking en zijn tegen standers tot onbehaaglijk luisteren bracht. Bevan zag de kans om in zijn rede over werkloosheid al zijn stokpaarden naar buiten te bren gen en te laten paraderen Zo sprak hij over de kortingen in de Gezondheidsdienst, over de Krupps. over het bewapeningsprogramma, een en ander opgeluisterd met vegen uit de rijke pan van zijn welsprekendheid aan het adres van de televisie op Bevan gericht De andere leden van het bestuur kwamen dus van zelf in de scha duw en zaten daar muisstil. DE verwachtingen van dc West- duitsc sociaal-democraten over hel resultaat van de eerstvol gende verkiezingen in de Bondsrepu bliek zijn hoog gespannen; en ver moedelijk niet ten onrechte. Het lijkt niet uitgesloten, dat de sociaal-demo- c'ratische partij dc grootste groep wordt in de Bondsraad cn daardoor de plaats gaat innemen, die thans de christelijk-democratisehe partij van Adenauer vervult. De verkiezingen zijn pas volgend jaar en er kan voor dien natuurlijk nog veel veranderen; maar toch heeft men in de bladen al een plaatje gezien met de vermoede lijke kerngroep van het nieuwe kabi net: Ollcnhauer, Bondskanselier. Car lo Schmidt, minister van Binnenland se Zaken en prof. Reuter, minister van Buitenlandse Zaken. Deze foto was genomen tijdens het congres van dc partij, dat vorige week te Dortmund is gehouden. Op dit con gres waren ook buitenlandse gasten aanwezig; en enkelen van hen staken hun critiek op de Duitse part ij niet onder stoelen of banken. Het verwek te enige beweging; maar of het ge holpen heeft? In het herstellend Duitsland heeft de sociaal-democratische partij een grote taak. Er is alles aan gelegen, dat het opruimen van dc ruïnes en de wederopbouw gepaard gaan aan een verdwijning van misverstanden en het postvatten van gezonde democratische ideeën bij een volk, dat door zijn staatkundige onvolgroeidheid cn zijn marcheren achter van waandenkbeel den bezeten leiders zoveel rampspoed heeft gebracht over de wereld. DE Duitse eenheid, tot stand ge bracht in do vijftiger cn zesti ger jaren van dc vorige eeuw, was geen gelukkige eenheid. In plaats van een vrijwillige samenvoeging te zijn van verschillend geaarde landen en culturen, betekende zij dc zege van de stramme cn autoritaire Pruisische geest in een conglomeraat, waarin het, naar het verleden wel had bewe zen, aan vrolijker cn kleuriger scha keringen niet ontbrak. Voor deze laat ste was echter sindsdien weinig plaats meer. Bismarck was onvergelijkelijk veel groter dan Wilhelm II en Wil helm II hud meer zin voor traditie en cultuur dan Hitier; maar allen had den zij toch deze opvatting gemeen, dat het recht door macht wordt be paald. Bloed en ijzer hadden de Duit se eenheid gesmeed en zouden verder het lot van Duitsland bepalen. Ziehier het grote misverstand. Bis- mareks persoon en Bismarcks succes hebben enige generaties van Duitsers verblind; en nog is dc begoocheling niet geheel geweken. De taak van de sociaal-democraten krijgt tegen deze achtergrond nog meer relief. Het spij tige van het geval is echter, dat juist zij in deze dagen het luidst roepen om de Duitse eenheid cn in hun propa ganda het sterkst appelleren aan de zelfde gevoelens, die Hitler zo gena deloos cn zo schandelijk heeft ge ëxploiteerd. Niet dat dc Duitse her eniging een slechte zaak ware, het feit doet zich echter voor, dat zij slechts kan worden gekocht met concessies, die een verdere democratische ont wikkeling van Duitsland vrijwel on mogelijk zouden maken. Een herha ling alzo van datgene, wat naar bittere ervaring heeft geleerd, dc vorige maal 7.0 volledig is mislukt. De Duitse sociaal-democratie heeft in haar opkomst bekwame leiders ge had; doch zij waren theoretici, die in het keizerrijk niet de kans kregen tot het voeren van practische politiek. De republiek van Weimar kent mensen als Otlo Braun, Karl Severing, Her mann Müller, vlijtige en gewetens volle mannen, zonder echter een spoor van het geniale en visionnaire, dat staatslieden in gevaarlijke en be wogen tijden moet kenmerken. In de grote crisis zijn zij te kort geschoten. EN nu bestrijden Ollcnhauer cn de zijnen Adenauer, niet alleen, om dat die de eenheid uit het oog zou verliezen, maar ook omdat ze, naar zc zeggen, een groot-Europa en geen klein-Europa willen; ook omdat ze dc Kolen- en Staalgemeenschap on bevredigend achten. De critische woorden van de Nederlandse en Fran se gasten op het congres te Dortmund betroffen vooral deze negatieve hou ding. En zo het juist is, wat wordt gefluisterd, dat het hier eigenlijk al leen maar een tactiek betreft, bedoeld voor het winnen van zoveel mogelijk stemmen, dan maakt dat de dingen eer erger dan beter. Het is dc taak van de Duitse sociaal-democratie een nieuwe geest en nieuwe geestdrift te wekken; cn dan is het in dc steek laten van de idee der Europese fede rale eenwording op opportunistische gronden een verschijnsel, dat rondweg ontstellend moet worden genoemd. Vandaar, dat wij twijfelen aan 01- lenhaucrs leiderscapaciteiten en niet zouden durven voorspellen, dat Duits land bij een sociaal-democratische verkiezingsoverwinning de weg zal opgaan naar een snelle democratise ring. Politieke partijen ontkomen nooit aan concessies; maar het ideaal blijvc zuiver, het blazoen onbevlekt. Wij weten niet, of dit bij de Duitse sociaal-democraten het geval is.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 1