DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Scherpe Indonesische aanval op Nederlands beleid Apartheid Hervatting besprekingen in Den Haag voorbereid Truman spant zich nu nog meer in dan in 1948 Eenheid op Labourcongres ondanks felle debatten Denen ontvangen ernstige nota van Sowjet-Unie Boeken van Alfried Krupp in hoofdstad achterhaald KWESTIE NIEUW GUINEA IN V.N. Hollandse firma krijgt karwei in Australië Kustvaarder uit R'dam gezonken Parijs lacht om Buster Keaton 12e Jaargang, no. 232 Donderdag 2 Octoter 1952 Opgericht door de Stichting ,.Het Parool'' - Giro 510330 Bank: Rottcrdamschc Bank - Postbus 9 Abonnements prijs 47 cent p. w. of 6.05 p. kw. Losse nummers lO cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckacrtlaan 7, Amersfoort Telefoon redactie 4291 Telefoon administratie 6235 HOOFDREDACTEUR. TJ. DE BOORDER Zo nodig geweld van Australië in N.-Guinea NEW YORK. Het Amerikaan se weekblad „Newsweek" brengt het bericht, dat „verantwoordelijke Australische autoriteiten in vertrou welijke gesprekken als hun mening te kennen geven, dat Australië zich zo nodig met geweld van de Neder landse helft van Nieuw Guinea zal meester maken om te voorkomen, dat het in handen van Indonesië valt". Waardevolle mineralen in Groningen aangeboord GRONINGEN. De Ned. Aard- olie Mij. heeft bij Ged Staten een concessie aangevraagd voor een ter rein van 2825 hectare in de omge ving van Winschoten. Deze aan vrage is gebaseerd op de resulta ten, verkregen bij een boring, waar bij anhydriet (watervrije zwavelzure kalk) en steenzout in exploitabele hoeveel heden werd aangetoond. Het steenzout bevat bovendien kalium- zouten. DEN HAAG. Terwijl in Den Haag stappen worden gedaan tot hervatting der in Februari j.l. afgebroken besprekingen met Indonesië over het Unie-statuut, waarbij ook de souvereiniteit van Nieuw Guinea aan de orde was gesteld, heeft Indonesië in de V.N.-commissie voor de niet-zelfbesturende gebieden deze brandende kwestie aan de orde gesteld. De Indonesische gedele geerde Tajibnapis heeft daar krachtig geprotesteerd tegen de voortdurende aanspraken van Nederland op de souvereiniteit over Westelijk Nieuw Guinea. Toen Indonesië in 1949 zijn onaf hankelijkheid van Nederland ver kreeg. bleef het vraagstuk van het bestuur over Westelijk Nieuw Gui nea open voor onderhandelingen, zei hij, maar in feite had het bestuur over alle Indonesische eilanden aan de nieuwe Indonesische Republiek overgedragen behoren te worden. In plaats daarvan gaat Nederland voort mét het uitbrengen van rapporten aan de Verenigde Naties over het grondgebied van Nieuw Guinea, als of het er nog de souvereiniteit bezit. Tajibnapis zei, dat Nederland „zich eenzijdig souverein over Irian (de blad van de Columbia Universiteit te New York, waarvan generaal Eisenhower president was. heeft zich Woensdag uitgesproken voor steun aan de tegenstander van de generaal, gouverneur Stevenson. Eisenhower zo zegt het blad, heeft opportunistische overwegingen Columbia-Universiteit steunt haar oud- president (Eisenhower) niet NEW YORK. Het studenten- zwaarder laten wegen dan principes en heeft getoond een „moeizaam, orthodox denker te zjjn zonder ver beeldingskracht". In een rede ter gelegenheid van de in gebruikneming van de „Hun gry Horse Dam" in Montana heeft president Truman Woensdag ver klaard, dat de „democraten zich niet door propaganda over socia lisme zullen laten afschrikken van het ontwikkelen der natuurlijke hulpbronnen". Volgens waarnemers spant Tru man zich op zijn verkiezingsveld tocht nog meer in dan in 1948, toen hij streed voor zijn eigen ver kiezing. Bij iedere stopplaats van de trein, waarmee hij zijn reis maakt, doet hij nieuwe aanvallen op generaal Eisenhower, die hij een stroman van particuliere be langen", „een candidaat met vijf sterren" (Eisenhowers militaire rang wordt aangegeven door vijf sterren), „een bokkenschieter" of „een militaire geest" noemt. De republikeinse nationale com missie in Amerika heeft bekend ge maakt, dat een vliegende „waarheids afdeling" zal vertrekken om de spe ciale trein, waarmee Truman zijn I verkiezingsreis onderneemt, te vol-1 gen. Arthur Sommerfield, de natio nale voorzitter van de republikeinen, verklaarde dat Truman de republi keinen had gedwongen tot „deze nog niet eerder genomen maatregel". Uitbaggeren vaargeul PERTH. De regering van Wcst- Australië heeft Woensdagavond be kend gemaakt, dat zg het uitbagge ren van de „Cockburn Sound", ten Zuiden van Fremantle, heeft ge gund aan de Hollandse Aannemings- Maatschappij te 's-Gravcnhage. De „Cockburn Sound" is de toe gangsgeul tot Kwinana, de plaats waar de „Anglo Iranian Oil Com pany" een nieuwe zeer grote raffi naderij zal laten bouwen voor circa 32 millioen pond sterling. Deze toe gangsgeul moet bevaarbaar worden gemaakt voor tankschepen tot een grootte van 40.000 ton. Er waren voor dit werk inschrij vingen binnengekomen o a uit Ame rika, Duitsland, België en Neder land. Verwacht wordt, dat de werkzaam heden in de „Cockburn Sound" niet minder dan drie en een half jaar in beslag zullen nemen. Het zal voor het grootste deel worden uitgevoerd door het personeel, dat thans voor de Hollandse Aannemings Maat schappij te Newcastle aan de Oost kust van Australië met het uitbag geren van havens bezig is. Indonesische naam voor Westelijk Nieuw Guinea) verklaart, waarbij de bepalingen over de overdracht van de souvereiniteit volkomen gene geerd worden en wel in het bijzon der die, waarin uitdrukkelijk een re geling voor het geschil over de status van het grondgebied door middel van onderhandelingen geëist wordt". Tajibnapis zei, dat Indonesië zich niet slechts het recht zou voorbe houden de kwestie aan de Algemene Vergadering voor te leggen, maar ook voornemens was Nederland te critiseren vanwege het feit, dat het geen rapporten over Suriname en de Nederlandse Antillen meer aan de Verenigde Naties doet toekomen. De Nederlandse gedelegeerde Spits merkte op, dat de souvereiniteits- kwestic niet tot de bevoegdheid van de onderhavige commissie behoort en dat Westelijk Nieuw Guinea op bij zondere wijze uitgezonderd was van het Handvest, waarmede Indonesië zijn onafhankelijkheid verkregen had. In een gezamenlijk Indonesisch- Nederlands communiqué is hier Woensdag medegedeeld dat minister Luns aan de waarnemend Hoge Cemmisaris van Indonesië de heer Susanto Tortopjrodjo, heeft ver klaard, dat Nederland in principe bereid is om de besprekingen te hervatten. Hij heeft hem tevens in kennis gesteld van de inzichten der Nederlandse regering omtrent de basis der besprekingen en omtrent de wijze, waarop zij volgens haar zullen kunnen worden hervat. Drie opvarenden zijn verdronken CHERBOURG. Overvallen door een storm is de 336 ton metende Nederlandse kustvaarder „Luctor" uit Rotterdam Dinsdagavond om negen uur tussen Kaap Levi en de haven van Barfleur gezonken. Daar bij zijn stuurman R. Datema (30 jaar) uit Den Haag. tweede machl- j nist J. J. van Oosten (30 jaar) uit i Rotterdam en matroos M. J. Aar- noutse (18 jaar) uit Dordrecht ver- 1 drohken. De overige vijf leden van i de bemanning wisten zich bijtijds in een reddingssloep in veiligheid te brengen. Kapitein J Wensing liet de red- dingsboot uitzetten, toen hij be merkte, dat de ..Luctor" begon te zinken Zij hebben bijna een hele dag in de sloep op zee rondgedreven voor zij werden opgepikt door de Franse trawler „Louis Leon". Het stoffelijk overschot van één der vermisten, waarschijnlijk van de heer Datema. is nabij Cherbourg aan land gebracht. De „Luctor" was met een lading steen onderweg van Guernsey naar Londen. Het schip is eigendom van de invoer- en transportonderneming ..Invotra" N V te Rotterdam Het is de rederij nog niet duidelijk, wat precies de oorzaak van de ramp is. Op nr 14995 valt f 20.000.- DEN HAAG Op nr. 14995 van de 517e Staatsloterij, eerste klasse, tweede lijst is f 20.000gevallen. Bevanisme gebrandmerkt als persoonlijke greep naar macht in partij (Van onze Londense correspondent) MORECAMBE. Na een dag van Intens debat heeft het Labourcongres gistermiddag de beide door het hoofdbestuur samengestelde beginselver klaringen goedgekeurd: die over „Labour's Buitenlandse Politiek" met, naar de voorzitter constateerde, „een zeer aanzienlijke meerderheid", die over de economische problemen der achtergebleven gebieden („Naar Wc- reldovervloed") met „vrijwel eenstemmigheid". De stemming geschiedde by handopsteken. Even te voren hadden de voor- ten op deze reSoluti;.- werden echter stellers van drie lange „samenge stelde" resoluties, waarin in het opsommen van vrome wensen en verlangens heel wat verder werd gegaan dan in het in de nuchter heid van regeer-ervaring gedrenkte officiële geschrift, erin toegestemd, deze te laten vallen. Een vierde „samengestelde" resolutie uit de Be- vaniaanse hoek wilde het bestuur, als het dan moest, wel aanvaarden. Zij werd dus vervolgens ook door het congres goedgekeurd. Twee ken nelijk communistische amendemen- Motorrijder na zware val overleden Koe spande een ketting dwars over de u-eg (Van onze correspondent) NIJMEGEN. Op de dijk tus sen Nijmegen en Pannerden is de motorrijder L. uit Vlaardingen met zijn motor tegen een ketting gere den, welke dwars over de dijk ge spannen was. Aan de ketting zat een koe, die langs de berm weidde. De ketting was zo lang, dat het beest van de ene naar de andere kant van de weg kon stappen. De Vlaardinger sloeg tegen de grond. Hij liep een schedelbreuk op en brak een been. Woensdag is hij in het ziekenhuis te Nijmegen overleden. Zijn vrouw, die achter op de motor zat, kwam ook te val len en kreeg een zware hersen schudding en een beenbreuk. Haar toestand is ernstig. Trein grijpt auto op onbewaakte overweg (Van onze correspondent) WORKUM. Woensdagmiddag is de auto van de heer Klein uit Haar lem. inspecteur van de Kon. Zuid- Hollandse Mij. tot redding van schip breukelingen, op een onbewaakte overweg door een trein gegrepen. De wagen sloeg een paar keer over de kop en werd totaal verbrijzeld. De j leden van het Atlantisch Verdrag toe heer Klein en zijn vijfjarig zoontje te staan van Deens grondgebied ,,be- bleven ongedeerd, mevr. Klein kreeg gonnen werden, niettegenstaande de een zw are hersenschudding. I voorgaande verklaringen van de Italiaanse communistische leiders naar Moskou ROME. Een delegatie van zes leiders van de Italiaanse communis tische partij onder leiding van de plaatsvervangende secretaris-gene raal Luigi Longo zal deze week naar Moskou vertrekken voor de bijwo ning van het komende congres van de Russische communistische partij. Aanvankelijk was in de Italiaanse pers gemeld, dat secretaris-generaal Togliatti en de plaatsvervangende secretaris-generaal Secchia hun par tij zouden vertegenwoordigen. Dit werd echter later door een woord voerder van de partij tegenge sproken. Vestiging van buitenlandse bases zou de Russische veiligheid bedreigen MOSKOU. De Sowjet-regering heeft de Deense regering in een for mele nota meegedeeld, dat de vestiging van buitenlandse militaire bases op Deens grondgebied niet anders beschouwd kan worden „dan als een daad. die een bedreiging vormt yoor de veiligheid van de Sowjct-Unie". De Prawda en alle andere vooraanstaande Russische bladen hebben van daag op in het oogvallende wijze de tekst van deze mededeling, die aan de Deense gezant in Moskou. Hergel. door de Russische waarnemende minister van Buitenlandse Zaken, Poesjkin, overhandigd werd, gepu bliceerd. De Russische nota is een formeel Deense regering, dat aan buitenland se strijdkrachten niet toegestaan zal worden in vredestijd bases in Dene marken te vestigen". De nota besluit: „De Russische re gering acht het noodzakelijk, de aan dacht van de Deense regering te ves tigen op het feit, dat het ten uitvoer leggen van plannen om buitenland se strijdkrachten toe te staan bases op Deens grondgebied in te richten, niet anders gezien kan worden dan een daad waarbij' een dreiging ge schapen wordt tegen de veiligheid protest tegen wat genoemd wordt een schending door de Deense rege ring van haar verzekeringen, die in 'n nota van 4 Mei 1949 gegeven wer den, dat Denemarken geen politiek zou volgen „van het nastreven van agressieve doeleinden, gericht tegen de Sowjet-Unie". In de Russische nota wordt verder verklaard, dat het legeren op Deens grondgebied van buitenlandse troepen of het vestigen van bases een schending zou bete nen van de overeenkomst van Maart 1946, waarin Denemarken be- i van de Sowjet Unie en andere lan- loofde het eiland Bornholm te beslu- den in het Baltische gebied." ren, zonder deelneming van buiten- Deze Russische verklaring klinkt landse strijdkrachten. I uitermate ernstig. Wanneer de vei- In de nota wordt verklaard, dat de ligheid van een land bedreigd wordt huidige besprekingen, die door de volgen er gewoonlijk maatregelen Deense met de Amerikaanse regering om een dergelijke bedreiging te neu gevoerd worden om het gebruik door traliseren. Het Deense kabinet is voor van middag in buitengewone zitting bijeengeroepen om de Russische nota te bestuderen. In het Parijse circus Medrano, waar ruim een half jaar geleden de grote clown Grock hernieuwde triomfen vierde, treedt thans een filmster uit Hol lywood op. Het is Bus ter Keaton, de man die nooit lacht. Hij heeft carrière ge maakt in de periode van de zwijgende film. Na de laatste oorlog heeft rnen hem echter niet meer op 't film doek gezien, want hij treedt nu uitsluitend voor de Amerikaanse televisie op. Hij speelt evenwel weer een rol in de laatste film van Chaplin, Limelight, die eind October in Parijs verwacht wordt. Hij kwam ook met de zelfde boof als Chap lin naar Europa voor een contract van drie weken in het circus Medrano Hij is niet alleen niet veranderd, Buster Keatonhij is er met de jaren ook bepaald niet op achteruit ge gaan Hij speelt met zijn vrouw Eleanor slechts een korte sketch in het circusprogramma, maar zijn op treden is zonder twijfel het hoog tepunt van de voorstelling. Maar het daverend succes, dat hij oogst bij het Franse publiek, dat een geheel ander soort humor gewend is. be wijst wel, dat zijn komische kracht nog geensdeels is verzwakt. Opstand op Tsjetoe eiste 55 doden POESAN. Een woordvoerder van de Verenigde Naties heeft te Poesan medegedeeld, dat nog tien gevangenen, die Woensdag in het krijgsgevangenenkamp op het eiland Tsjejoe in opstand kwamen, zijn omgekomen Het aantal doden hiermede op 55 gekomen. Van de 120 zijn 59 gewonde gevangenen per vliegtuig naar een hospitaal in Poe- san gebracht. verworpen. In deze resolutie waarschuwt het congres de partij voor het gevaar om in internationale aangelegenhe den krachten te steunen, die tegen de arbeidersklasse zijn gericht en heeft daarbij Franco op het oóg. Er wordt verder in verklaard, dat de zaak des vredes het best gediend kan worden door het vasthouden aan „onze duidelijke socialistische beginselen" en door te weigeren de ze „aan Amerikaanse. Russische of iedere andere druk" ondergeschikt te maken De resolutie dringt voorts aan op bevordering van de handel tussen Oost en West en verzet te gen het gebruik van „onze militaire macht als een middel om territoriale veranderingen in Oost-Europa of elders teweeg te brengen." Tenslot te veroordeelt zij het gebruik om opstanden van verdrukte volkeren altijd als door de Russen geïnspi reerde samenzweringen te veroor delen'en bevestigt nog eens, dat de vrede het best verzekerd kan wor den door ervoor te zorgen, dat aan de in ontwikkeling achtergebleven gebieden de grootst mogelijke hulp wordt gegeven. Dit voor het bestuur en de partij bevredigende resultaat is stellig voor een groot deel te danken aan Jim Griffiths, die aan het einde van de middag van de bestuurs tafel het debat op uitstekende wij ze sloot. Dit was het einde van een veel- Recherche arresteert Amsterdammer op verzoek van Scotland Yard (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM By een 41-jari- ge inwoner van Amsterdam heb ben rechercheurs, op verzoek van Scotland Yard, deze weck boeken en kunstvoorwerpen in beslag ge nomen uit het bezit van de onlangs door de Amerikanen in vrijheid gestelde wapenfabrikant Alfried Krupp, die zes van dc hem opge legde gevangenisstraf van twaalf jaar had ondergaan. De goederen waren afkomstig uit villa Hugel. Krupps landgoed bij Essen. De Amsterdammer is gearresteerd en ter beschikking gesteld van de auditeur-militair bij de krijgsraad-te-velde West. Een inwoner van Winterswijk is, in verband met deze feiten, ver hoord Beide personen waren, na dat zij in het Oosten van het land waren bevrijd, vrijwillig in geal lieerde dienst getreden. Zij waren, in de rang van Nederlands geant, gedetacheerd geweest Engelse bezettings-eenheden, ser- bij die Weinig verandering Van Donderdagavond tot Vrijdagavond Over het algemeen veel bewolking met enkele buien, vooral in het Westen van het land. Zwakke tot ma tige wind tussen West en Zuid. Weinig verandering in tem peratuur. 3 Oct Zon op 6 u 44 m onder 13 u 13 m: Maan op 17 u 47 m onder 6 u 40 m. HET WEER VAN VANMORGEN 7 UUR Max temp. Neersl. Weer Wind m/s Gisteren in 24 u. Oslo Geh. bew. N.N.O. 2 4 C 7 mm Stockholm Zw bew. NO 2 7 0 Kopenhagen Regen O. 12 12 0.4 Londen Motregen W.N.W. 3 10 Amsterdam Regenbui Z. 5 10 13 Brussel Regen Z Z.W. 7 9 9 Parijs Geh. bew. Z .Z W. 5 9 2 Bordeaux- Regenbui N.W. 4 8 3 Nice Onbew W. 6 13 Warschau Regenbui O ZO 3 14 0,2 Zürich Regen Z.W. 2 7 2.1 GIJ hebt goed praten," zeggen de Zuid-Afrikaners tegen ons. „Gij hebt niets te ma ken met een primitieve bevolking, die Uw volksdeel in getalsterkte ver overtreft en in cultuur en moraliteit ver beneden U slaat. Gij weet niets van de bedreiging van Uw levenswijze en levensopvattingen, om niet te zeggen van Uw leven zelf, door een ras van j een geheel andere geaardheid. Wij verdedigen onze Westelijke bescha- ving op onze wijze; Gij critisccrt ons deswege. Het zij zo; het zal ons niet beletten voort te gaan op de weg, die wij zijn ingeslagen. Zuid-Afrika is wel meer moeilijkheden te boven ge komen." I Malan, de premier van Zuid-Afrika, verklaart dat de apartheidspolitiek van zijn regering een .binnenlandse aangelegenheid is. In West-Europa en j Amerika kan men zich nu eenmaal geen voorstelling maken van de toe- j stand in zijn land; en men doet daar derhalve beter, zich van oordcel en veroordeling te onthouden. Laat ons vaststellen, dat dc apart heidspolitiek vooral gedragen wordt I door dat deel van dc blanke bevol- king, dat door afkomst en taal sterk verwant is aan de Nederlanders. Het zijn de afstammelingen van dc kolo- l nisten aan de Kaap m de tijd van de Compagnie; het zijn dc nakomelin gen van dc sterke cn vrome geslach ten, die met hun ossenwagens de Grote Trek ondernamen naar het Noorden en daar hun epische strijd leverden tegen de Zoeloekoningen; het zijn dc kinderen cn kindskinderen van het kleine volk van de Boeren, dat omtrent de eeuwwisseling door dc Britten slechts met inzet van alle hulpmiddelen van het machtige im perium kon worden bedwongen. Zij zijn het, die Malan uit alle macht steunen. Dc blanken van Britse af komst staan veelal sceptisch tegen over het beleid van dc huidige rege ring; cn het kan dan ook voorkomen dat U, tegenover een Nederlandse Afrikaner dc apartheidspolitiek cri- tiserend, dc vraag krijgt gesteld of U misschien Britsgezind zijt. Buitenstaanders, op een vei lige afstand, moeten zich natuur lijk hoeden voor een lichtvaardig oordeel. Maar distantie schept ook wel eens de mogelijkheid van een rustiger cn bezonkener bekijken van de dingen, dan van dichtbij mogelijk is. De Nederlanders hebben met heel hun hart achter dc Boeren gestaan in hun heldhaftige strijd van een halve eeuw geleden; zij hebben hulp gebo den waar zij konden cn straten en pleinen genoemd naar dc generaals, wier namen toen op aller lippen wa ren. Waarom zouden zij nu Britsge zind zijn; waarom zouden zij nu de Afrikaners willen zien overspoeld door dc vloed der zwarte milliocnen? De bezorgdheid van dezelfde men sen, die kortgeleden de Grote Trek herdachten, over een nog veel grotere trek: die van milliocnen Bantoc's naar de Unie, kunnen zij zich levendig voorstellen. Het is ook wel juist, dat onder de zwarte bevolking, losgerukt uit haar stamverband, slecht betaald en erbarmelijk behuisd, misdaad, immoraliteit en ziekte welig tieren. „Nu, wat wilt Ge dan!" zal de Afrikaner triomfantelijk uitroepen. Het antwoord luidt: „Hetzelfde als Ubehoud van een hoge beschaving, behoud stellig ook van het blanke Afrikanerdom." En wanneer wij dan ook met volle overtuiging de apart heidspolitiek als verwerpelijk kwali ficeren, dan doen wij dat vooral om dat deze ons dc zekerste weg lijkt niet naar het behoud maar naar de ondergang. MET verschillen in beschavings peil, zoals die thans in Zuid- Afrika bestaan, moet rekening worden gehouden. Voor het overige is rassenpolitiek principieel uit den boze. Op de vraag, hoe zij in over eenstemming ware te brengen met gang. Het vloeit voort uit het feit, j dc christelijke moraal, gaan wij niet TIJDENS het congres van dc Brjtse Labourpartij in Morecamb kon men de echtgenote van Cle ment Attlee een dansje zien ma ken met de partijsecretaris Mor gan Philips. bewogen dag. die 's ochtends be gonnen was met Dalton's bitter ge tinte zwanenzang, toen hij namens het bestuur de beide bcginsclver- klai^ngen 0leidde. Vlak voor de lunch slingerde Deakin <de opvol ger van wijlen Ernest Bcvin) in het secretarisschap van de machtige Transportunie, dc oorlogsverklaring van de grote vakbonden aan het Bevanisme de conferentie in het ge zicht. Doch daarvoor waren al meer opwindenden dingen gebeurt. De Bevanist Crossman werd om een on gelukkige openingszin minutenlang door de vertegenwoordigers der vak bonden uitgejouwd en had de groot ste moeite om aan het woord te komen Het jonge parlementslid De nis Healey maakte met al de snij dende scherpte van zijn intellect 'n vernietigende aanval op het anti- Amënkanisme der Bevnnianen en James Callaghan gaf hun de taak thans aan hun volgelingen, aan de mensen die hen in het bestuur had den gestemd, duidelijk te maken dat als het erop aan kwam zij de zelfde politiek voorstonden als de orthodoxe vleugel van het bestuur en dat zy even goed de consequen ties van het meedoen met N.A T O. aanvaardden. Waarmee het Beva nisme als in wezen een persoonlij ke greep naar de macht gebrand merkt is. Weer overleg over Saarkwestie BONN. De staatssecretaris van het West-Duitse ministerie van Bui tenlandse Zaken, prof. Hailstcin, zal vandaag naar Parijs vliegen om de besprekingen met de Franse re gering over „Europeanisering" van de Saar, voort te zetten, zo heeft een woordvoerder van het ministe rie meegedeeld. Hallstein zal met Schuman praten over de door Duitsland voorgestelde „Europeanisering" van dc Saar voor vijf jaar, na welke tijd de bevol king zich hierover kan uitspreken in een volksstemming. m villa Hügel waren onderge bracht. Het onderzoek naar dc verdwe nen persoonlijke bezittingen van Krupp is reeds sinds Juni aan de dat bij de gratieverlening aan Krupp en zijn vervroegde vrijlating op 31 Januari 1951 tevens de ver beurdverklaring van zijn vermogen door de Amerikaanse hoge commis saris McCloy is opgeheven. Krupp heeft toen onmiddellijk een klacht bij de bezettingsautoritciten inge diend. waarbij hij als waarde van de hem ontvreemde goederen an derhalf millioen dollar opgaf. Wat er in Amsterdam op aan wijzing van de gearresteerde zelf is achterhaald is daarvan een te verwaarlozen deeltje. Het waren voornamelijk boeken, die zowel voor de rechercheurs als door de gearresteerde moeilijk te identifi ceren waren onder de enige duizen den banden, die laatstgenoemde zijn rechtmatig eigendom kan noemen Blijkbaar had tie heer Krupp op een situatie als thans is ontstaan gerekend, want. op blz 33 van al zijn boeken is een vrijwel on zichtbaar en met de vingertoppen nauwelijks voelbaar eigendomsstem- pel geperst. (Mede dank zij deze wijze voor zorg zal het de heer Krupp wellicht gemakkelijker vallen „rechtshersel" te verkrijgen, dan de Amsterdam mer die thans is gearresteerd. Deze gemakkelijker vallen „rechtsherstel" procedure is nog niet afgewikkeld. Hierbij moet tevens worden toege geven, dat diefstal nu eenmaal dief stal is voor de wet. Zelfs al is hij in 1945 gepleegd ten nadele van Al fried Krupp von Bohlen und Hal- in, hoewel er veel van zou zijn te zeggen. Wat wij thans zien gebeuren, is in feite niet anders dan het opja gen van de rassen tegen elkaar met alle kwade kansen voor dc betrekke lijk kleine minderheid, welke de blanken in Zuid-Afrika uitmaken. De apartheid vernietigt alle hoop op een geleidelijke emancipatie van negers en kleurlingen, zij blokkeert alle mo gelijkheden tot een vreedzaam naast elkaar leven van de rassen, tot de tijd van gelijkberechtiging is aange broken. Dc korte ervaring met deze politiek wijst al uit. hoezeer de tegen stellingen zich hebben toegespitst. De Zuid-Afrikaanse regering zegt, de Westelijke beschaving en de dra gers daarvan te willen verdedigen. Het enige resultaat dat zij heeft be reikt is, dat het gevaar waarin deze verkeren op een haast dramatische wijze is toegenomen. De gewelddaden vermeerderen in aantal, do ongehoor zaam lieidscampagne wint aan kracht, de hartstochten worden meer en meer opgezweept. De Voortrekkers versloe gen Dingaan, de Boeren overleefden de oorlog met de Britten. Wat echter zal er van de huidige Zuid-Afrika» ners* terechtkomen wanneer in de bach, de man wiens geslacht op 12 I strijd, die de huidige regering heeft November 1943 door Hitler bij een ontketend, dc tien millioen de bas- speciale wet, tot een soort burgers- onder-en-boven-de-wet is verheven. tl0ns vatn de tw,ee ™llioen hebben Red.) 1 bestormd en geslecht?

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 1