„Arbeidersvakbeweging vertoont autocratische neigingen It Kzc DE DAG DER DIEREN Hefschroefvliegtuig verdringt St. Bernhardshond Voor oude dag algemene en verplichte voorziening Toneelstuk .Circus Europa' zou anti-Amerikaans zijn GELEZEN- Sterke patroonsorganisaties ei vrijer loonvorming bepleit Egyptische regering blokkeert Wafd-geld Engeland wenst geen debat in Vj\ over Zuid-Afrika Praatte Daladier met Russen in Berlijn? Militaire arts komt volgende week naar huis KLM lost voortijdig schuld af Zwitsers krijgen in Engeland parachutisten-opleiding Nieuw overleg over Saar en gewogen .Vrijdag 3 October 1952 3 99 MR DE GRAAFF TOT COLLEGA'S-WERKGEVERS: (Van onze redactrice voor sociale zaken) ROTTERDAM. „Wij wensen in Nederland geen vakbeweging meer. die alleen maar strijd voert voor hogere lonen en andere arbeidsvoorwaarden zonder zich rekenschap te geven van de economische moeilijkheden en de economische problemen, waarvoor de leiders der bedrijven zich dagelijks zien geplaatst. Ik acht het ook in beginsel juist, dat aan de vakbeweging op nationaal niveau in de Sociaal-Economische Raad een taak is toegekend bij de behandeling van economische beleidsvragen. De ervaring met deze vorm van economische medezeggenschap is in de afgelopen twee jaren niet ongunstig geweest". Dit zei de voorzitter van het Centraal Sociaal Werkgeversverbond, mr F. H. A. de Graaff in de rede. waarmee hij de te Rotterdam, aan boord van de „Nieuw Amsterdam" gehouden jaarvergade ring van dit verbond opende. De heer De Graaff sprak zijn waardering uit voor het door de vakbeweging getoonde verantwoor delijkheidsbesef. „Iedere vergaan de realisering van de eisen aan gaande de economische medezeg genschap in de organen voor de be drijfstak en in de ondernemingen moeten wij echter afwijzen," zeide hij. „Wij zijn bereid samen te wer ken met de vakbeweging, maar zul len ons steeds hebben te realiseren waar aan haar streven een halt dient te worden toegeroepen, om- Klachten Belgische industrieën zijn overdreven BRUSSEL. „De moeilijkheden, waarvoor sommige Belgische in dustrieën zich gesteld zien. zijn niet altijd te wijten aan het ver schil in lonen tussen Nederland en België, zodat de klachten van deze industrieën over de Nederlandse concurrentie niet al te tragisch be hoeven te worden opgenomen." Dit wordt gezegd in een rapport van de Belgische Centrale Raad voor Economie, welke door de Belgi sche regering werd belast met een onderzoek naar bovengenoemde klachten. De getroffen industrieën zouden, aldus het rapport van de Raad, niet de nodige inspanningen heb ben gedaan hun bedrijven te ra tionaliseren of wel zouden tot die sectoren der industrie behoren, welke voortdurend met depressies te kampen hebben. CAIRO. Het Egyptische op- pergerechtshof heeft Donderdag een maatregel van het ministerie van Binnenlandse Zaken wettig verklaard, waarbij negentig dui zend Egyptische ponden, die door de Wafd-partij waren gedeponeerd bij de Misr-bank werden geblok keerd. Het ministerie was van mening, dat de Wafd geen recht he^ft op partijgelden, daar zij zich niet wil voegen naar de wet op de reorganisatie der partijen. Gelden van partijen, die zich niet vóór Woensdag hebben laten in schrijven. zullen in beslag worden genomen. Egyptische socialistische partij wordt ontbonden CAiRO. Het orgaan van de Egyptische socialistische partij heeft zijn verschijning gestaakt. De partij deelde mee. niet meer in staat te zijn het blad te 'aten verschijnen wegens afwezigheid van de hoofdredacteur Hoessein. Hoessein is kort geleden afgetre den als voorzitter van de socialis tische partij. Op het ogenblik staat hij terecht. Hij wordt er van be schuldigd de aanstichter te zijn van de ongeregeldheden en brand stichting in Cairo op 26 Januari j.l. Waarnemers verwachten, dat de socialistische partij spoedig ont bonden zal worden. Nieuwe Nederlandse speelfilmSterren stralen overal" (Eigen berichtgeving) AMSTERDAM. Op 16 October zal in de Cinetone studio's te Dui- vendrecht een aanvang worden gemaakt met de opnamen voor „Sterren stralen overal". Regis seur van deze nieuwe Nederland se speelfilm is Gerard Rutten, die samen met Jan Gerhard Toonder het draaiboek schreef. De produc tie-leiding berust bij Rudolf Meyer. In de hoofdrollen treden op Johan Kaart, Kitty Jansen, Guus Oster en Peronne Hosang. Verder zal men er in Willy Walden en Piet Muyselaar in hun ware gedaante kunnen zien. Men heeft getracht een thema te vinden, dat velen belang kan inboeze men. Het is de emigratie gewor den. De film zal de geschiedenis tonen van een Amsterdamse taxi chauffeur (Kaart), die met zijn gezin naar Australië gaat, maar voor het zover is veel beleeft. Men verwacht, dat de première half Januari zal kunnen plaats hebben. Zweden staakt uitvoer van ijzererts naar Polen en Tsjecho-Slowakije STOCKHOLM. Zweden heeft met ingang van heden alle uitvoer van ijzererts naar Polen en Tsjecho- Slowakije gestaakt wegens de moei lijkheden. die bij de betalingen van deze landen worden ondervrmnen. Een woordvoerder van het Zweed se ministerie van Buitenlandse Za ken legde er de nadruk op, dat de stopzetting van de uitvoer uitslui tend om economische redenen ge schiedt. De handelsschulden van Polen en Tsjecho-Slowakije hebben het maximum bereikt, dat in de Zweedse handelsverdragen met de ze landen is voorzien. dat dit grondslagen of goede func- tionnering van het bedrijfsleven in gevaar zou brengen. Wij zijn overtuigd van de nood zaak, naast en zo nodig tegenover de vakbeweging zo krachtig moge lijke werkgeversorganisaties te stel len." „Grote waakzaamheid van de werkgevers blijft, al bestaat er in ons land de mogelijkheid voor een gunstige ontwikkeling van de so ciale verhoudingen, geboden. On miskenbaar aldus de heer De Graaff vertoont de arbeidersvak beweging tekenen van autocratische tendenties, die groepen van minder heden van de bevolking, soms ver enigd in bonafide organisaties niet behorende tot de drie zuilen in ver drukking dreigen te brengen Ten aanzien van de loonpolitiek merkte hij op. dat deze in een rich ting geleid moest worden, waarbij de zelfstandige betekenis van onder- West-Duitse waarnemer bij V.N. benoemd WASHINGTON. Riesser. advi- seur van de West-Duitse missie te Washington, is benoemd tot waar nemer der Bondsrepubliek bij de V.N. Dit is de eerste keer, dat West- Duitsland, dat geen lid is van de wereldorganisatie, een waarnemer zendt naar de debatten in de Alge mene Vergadering der V.N. nemingen, werkgeversorganisaties en vakvereniging meer tot hun recht kunnen komen. Bij deze vrijere loonvorming zou ook een taak kun nen blijven bestaan voor de centrale organisaties en de overheid. De oorzaken van het verschil in kostenpeil tussen Nederland en Bel- gie achtte hij niet in de eerste plaats in Nederland te liggen. Een huurverhoging tot 145155 procent van het vooroorlogse peil acht het C.W.S.V. op korte termijn nodig Het leek de heer De Graaff onredelijk de verhoogde huur ten dele weer weg te belasten voor de woning- financiering. Zou de huurverhoging enige loonsverhoging noodzakelijk maken, dan achtte hij een overeen komstige lastenverlaging voor het bedrijfsleven nodig. (Advertentie l.M.) LONDEN. Engeland steunt Zuid-Afrika bij haar verzet tegen de poging van Aziatische en Arabi sche staten om de Zuid-Afrikaanse rassenkwestie in de V N in be spreking te brengen. Hierdoor plaatst Engeland zich tegenover twee an dere landen van het Gemenebest: India en Pakistan. Het woord mogelijk geacht, dat de Aziatisch-Arabische resolutie met steun van het Sowjet-blok en enige Zuid-Amerikaanse staten de vereis te twee derde meerderheid in de Assemblee zal verkrijgen. Deze re solutie is ondertekend door Afgha nistan, Burma, Egypte, India. Indo nesië. Iran, Irak. de Libanon. Pa kistan. de Philippijnen, Saoedie I Arabië en Jemen. BONN. Een West-Duits blad heeft Donderdag beweerd dat de voormalige Franse premier Dala dier zich voorstander betoond heeft van het voorkomen van de Duitse herbewapening tydens zün kort geleden gehouden geheime besprekingen met Russische auto riteiten In Berlin. Dit bericht kwam, terwijl kan selier Adenauer voorbereidingen trof bijeen te komen met een so cialistische afgevaardigde, die de beschuldiging uitgesproken heeft dat Frankrijk en Sowjet-Rusland in het geheim onderhandelen over een permanente verdeling van Duitsland. Daladier heeft inmiddels te Parijs met nadruk het Duitse be richt tegengesproken. Centraal Sociaal Werkgeversverbond wil: premie voor allen bepleit (Van onze redactrice voor Sociale Zaken) AMSTERD.AM. Het Centraal Sociaal Werkgeversverbond pleit in een rapport voor een algemene ver plichte i .^rdomsvoorziening, die de eerste levensbehoeften zal moe ten dekken. Deze. voor alle Neder landers gelüke „bodemvoorziening" zal een zoveel mogelijk waardevas te uitkering moeten waarborgen. De premie zou voor allen gelijk moeten zijn en moeten worden ge- ind door het belasting-apparaat. Vrijstelling van deze verzekering zou niet moeten worden verleend, terw«> geen korting van eigen in komsten zou moeten worden toege past. Financiering via een omslag stelsel en uitvoering door staatsor ganen wordt aanbevolen. Het rapport gaat er van uit, dat de zorg voor de ouden van dagen en de nagelaten betrekkingen pri- Rechterlijke macht in Oost-Duitsland onder versterkte controle BERLIJN. Het Oost Duitse parlement heeft Donderdag een wetsontwerp aanvaard, inhouden de enige wijzigingen in de rech terlijke organisatie. Bij de plaat selijke en districtsgerechtshoven wordt de jury vervangen door een tribunaal, bestaande uit een be zoldigde rechter en twee bijzit ters, die gelijke rechten als de rechter hebben. De jury-recht spraak wordt afgeschaft met het argument, dat zij, schijn-democra- tisch en reactionnair" is,. Minister van Justitie Fechner deelde mee, dat alleen personen, die de rege- riing onvoorwaardelijk steunen, rechter kunnen worden. West-Duitsland krijgt koopvaardijschepen terug BONN. Dc Verenigde Staten en Engeland hebben Donderdag be kendgemaakt. dat zij 53 Duitse koopvaardijschepen van in totaal 40.000 ton aan de voormalige Duit se eigenaren zullen teruggeven. Deze schepen waren na de oorlog vastgehouden, om aan andere ge allieerde regeringen te worden toe gewezen. Het zijn tankschepen, vrachtschepen, vangschepen voor de walvisvaart, sleepboten, ijsbre- kers, veerboten en duikerboten. Geen tariefverhoging op scheepsreizen PARIJS De grote Noord- Atlantische stoomvaartmaatschap pijen hebben Donderdag besloten, ondanks de gestegen bedrijfsuit- gaven, de tarieven voor het ver voer niet te verhogen. In een ver klaring wordt gezegd, dat de be staande tarieven „voorlopig" niet zullen worden veranderd. Een woordvoerder voor deze „Atlanti sche conferentie" zei, dat dit be tekende, dat vóór Maart volgend jaar, wanneer de conferentie op nieuw zal worden gehouden, zeker niet tot verhoging zal overgegaan. Volgens de mair berust bij de betrokkenen zelf en de bloedverwanten. Maar de overheid heeft de plicht te bevor deren, dat de leden van de gemeen schap maatregelen treffen ter voor ziening in de eerste levensbehoeften op de oude dag. De pensioenvoor ziening dient echter een levenson derhoud te waarborgen, niet slechts een aantal guldens te geven. Alleen een nationale regeling opent de mogelijkheid de gevolgen van munt- ontwaarding tegen te gaan. Een nationale, verplichte verzeke ring «s nodig, daar niemand zeker kan zijn nooit in een situatie te ver keren. waarin een beroep op armen zorg moet worden gedaan. Een wet telijk verplichte ouderdomsverzeke- ring, waarbij met het levensniveau van de betrokkenen rekening zou worden gehouden, wordt afgewezen o.m. op grond van het feit dat de kosten daarvoor niet zouden zijn op te brengen. De minst draagkrachtigen en de gehuwde vrouwen zouden moeten worden vrijgesteld van premiebeta ling. Dit betekent een premieverho ging voor de overigen. De hoogte van de premie èn van de uitkering SCHIPHOL Hoewel algemeen werd aangenomen, dat de reserve officier van gezondheid, dr H. S. Zylker uit Bilthoven. die kortge leden de Staat der Nederlanden had gedagvaard, omdat hij van mening was, dat hij te lang in Ko rea zou moeten blijven. Donderdag j.l. in ons land zou aankomen, blijkt thans dat deze zich nog in Tokio bevindt. De staatssecretaris van Oorlog heeft hem weliswaar telegrafisch toestemming verleend naar Nederland terug te keren, maar in het toestel, dat Dinsdag uit Tokio is vertrokken, was geen plaats. Dr Zylker kan dus eerst de volgende week naar huis vlie gen. Hij wordt Donderdag a.s op Schiphol verwacht. Voor brandschade in Heeze wordt f 175.000 uitgekeerd (Van onze correspondent) 's-HERTOGENBOSCH Het ministerie van Oorlog zal f 175.000 uitbetalen aan de slachtoffers van de brand op de Rul te Heeze, welke op 1 Juli werd veroorzaakt tijdens een militaire oefening. Een nieuwe boerderij is al in aanbouw en een gehavende boerderij in herstel. De aanbesteding van de overige boerderijen en schuren heeft al plaats gehad. Ook is reeds een schadeloosstelling ontvangen voor de inboedel en landbouw werktuigen die bij de brand verlo ren gingen. Binnen drie maanden tijds hoopt men de gedupeerde ge zinnen weer onderdak te hebben. HONDERDEN Lcidenaars ston den vanmorgen vroeg al in de rij om de traditionele 3 October- gave haring en brood tn ontvangst te nemen. Bij de uit deling ging het, naar goede jaar lijkse gewoonte, wear vrolijk toe. DEN HAAG. Van de tien mil- lioen gulden aan amortisatiebewij- zen, welke de regering voor een tijd van vijftien jaar aan de KLM heeft verstrekt, kon Donderdag, d.w.z. bin nen de twee jaar, reeds de helft wor den terugbetaald. De pres.-directeur der KLM. dr A. Plesman. heeft Don derdagmiddag de cheque ten bedra ge van vijf millioen aan de minister van Verkeer en Waterstaat, mr J. Algera, overhandigd. De secretaris generaal van het ministerie van Ver keer en Waterstaat, mr D. G. W. Spitzen, en de directeur van de rijks luchtvaartdienst, de heer J. W. F. Backer, waren hierbij aanwezig. (Advertentie l.M.) Fietser gedood door tram die foute wissel nam AMSTERDAM. Om kwart over vijf Donderdagmorgen is de 58- jarige transportarbeider H. C. v d. P. op de Amstelveenseweg aange reden door een z g. „potwagen" personeelver- motorwagen voor voer) van de gemeentetram. Klaar- zal een wisselend karakter kunnen blijkelijk door een verkeerde wis- hebben, ten einde het pensioen selstand, is de tram plotseling op All ten einde aardevast te maken. Naast de bo demvoorziening zullen aanvullende regelingen in eigen kring moeten worden nagestreefd. Deze kunnen in dividueel of collectief zijn tonder- nemings- of bedrijfstaksgewijze). hem ingereden. Hij kreeg een klap van het voorbalcon en viel op straat. Kort na aankomst in het Wilhelmina Gasthuis is het slacht offer aan zijn verwondingen over leden. (Advertentie l.M.) Vraag uw winkflier niet gewoon om bananen, maar verlang uitdruk- kelyk FYFFES, de beste. Herkenbaar aan hetblau- we etiket opJedere kam. echt met blauw etiket op iedere kam uf Inz. Hr P. J 1 fl. Tip 1 We gaven onlangs 'n dineetje „Welke borrel vooraf?" vroeg lk Greetje En toen zei ze kordaat- „Tip van Bootz. kan geen kwaad. En 't is de lekkerste borrel ook, weet Je!" r. Z, Adam, ontvangt: l LM. Bootz' Oude Genever VS-critiek wekt verbazing in Den Haag (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. De Amerikaanse ambassade heeft zich tot het minis terie van Buitenlandse Zaken ge wend met een officieel verzoek om inlichtingen over de vertoning van het openingsstuk van de Haagse kunstmaand, „Circus Europa" van de schrijver Ary den Hertog. In het Amerikaanse verzoek wordt er de aandacht op gevestigd, dat de anti-Amerikaanse teneur van Den Hertog's stuk de bezorgdheid van de Amerikaanse vertegenwoordiging in Nederland heeft gewekt. Men vraagt, of in de keuze van dit stuk een uitvloeisel moet worden gezien van officiële of wijd verbreide op vattingen in Nederland met be trekking tot de Verenigde Staten Er wordt de aandacht op geves tigd. dat de aanwezigheid van de minister van O., K en W. en van vele andere autoriteiten, en het feit, dat de Haagse burgemeester bij die gelegenheid officieel het woord heeft gevoerd, licht de indruk kan wekken dat de anti-Amerikaanse strekking die het stuk volgens de Amerikaanse ambassade heeft, re presentatief zou zijn voor een wijd verspreide publieke opinie. Op het Amerikaanse verzoek om inlichtingen is nog niet officieel ge antwoord. Het verzoek heeft hier nogal ver bazing gewekt, omdat Let de be langstelling voor dit stuk, dat vrij Het is Zate/rdag 4 October We relddierendag De bedoeling is niet, dat u op die speciale dag geen vlieg kwaad doet de bedoeling is wel, dat u zich in gedachten even bezig houdt met het lot van het dier. De wereld is namelijk nog lang niet zover, dat zij pochen kan op haar houding tegenover de dieren, en dan speciaal de dieren waarvan zij profiteert. De berich ten omtrent gekwelde, gemartelde afgebeulde dieren blijven gestadig vloeien. Er wordt en door velen hard gewerkt om daarin verande ring te brengen. De tijd, dat men de leden van de „Nederlandsche Vereeniging tot Bescherming van Dieren" beschouwde als zachtaar dige dwazen, die een misplaatste belangstelling voor trekhonden en werkpaarden aan de dag legden, is lang voorbij. Dierenbescherming is reële activiteit tegen reele bedrei gingen. Er zijn mensen, die een hond verdrinken door hem een steen om de nek te binden, er worden huisdieren op een drukke verkeersweg gezet, opdat ze over reden zullen worden. Op de lijst van gruwelen, die Dierenbescher ming verstrekt, paradeerde onlangs het geval van een levende duif, die in een vuilnisemmer werd aange troffen. Wat heeft Dierenbescherming be reikt? Met vreugde constateert men van die zijde, dat de publieke opi nie zich radicaal in gunstige zin heeft gewijzigd. Het onderwijs er kent op het ogenblik Dierenbe scherming als een onmisbare scha kel in de opvoeding. Men heeft GENEVE De dagen van de Sint Bernhardshond met het cognac- flesje aan zijn halsband zijn geteld. Bergbeklimmers en onfortuinlijke toeristen, die zijn bedolven, gewond of geisoleerd door lawinis in de Alpen zullen voortaan door de lucht worden gered. De Zwitserse red dingshond zal met steun van het Zwitserse leger zes reddingsstations inrichten, uitgerust met hefschroefvliegtuigen, om doktoren en ander reddingspersoneel, bloedplasma en geneesmiddelen naar afgelegen plaatsen te brengen en per parachute neer te laten. Te Ziirich is reeds een depot voor reddingsmaterieel gereed gekomen. De vijf andere zul len worden gevestigd te Aarau, Altenrhein, Bellinzona, Bern en Lausanne. Gedurende de laatste twee win ters zijn door lawines ongeveer 100 mensen om het leven gekomen. Vele slachtoffers vonden de ver stikkingsdood onder enorme sneeuwhopen doordat men hen niet tijdig te hulp kon komen. De eerste reddingsploeg, bestaan de uit vijf doktoren, een verpleeg- worden 1 ster, twee andere leden van een Woord- reddingsbrigade, een hondentrainer voerder zijn de tarieven sinds 1946 I met zijn hond en een Zwitserse nog niet gewijzigd. I parachute-instructeur zijn kort ge leden uit Zürich naar Engeland vertrokken, waar de RAF hun een cursus van drie weken in para chutespringen zal geven. In de lente zal een tweede ploeg een soortgelijke cursus volgen De training in Engeland zal worden aangevuld door oefeningen in de bergstreken zelf, waarbij de leden van de ploegen per parachute op verschillende gletschers zullen landen. Slechts weinig Zwitsers hebben ervaring in het parachutespringen in het verraderlijke bergland, waar de meeste ongevallen voorkomen, Een kleine vergissing of een on verwachte wind kan in deze stre ken fatale gevolgen hebben. De reddingsploegen zullen aan vankelijk gebruik maken van vliegtuigen van de Zwitserse lucht macht maar daar de bruikbaarheid van deze toestellen bij storm en zwaar weer, in de mist en 's nachts beperkt is, hoopt de bond later hefschroefvliegtuigen te kunnen krijgen. De slachtoffers van lawines sterven gewoonlijk de verstikkings dood terwijl de redders boven hen de sneeuw wegruimen en proberen hen te vinden Bij gebruik van vliegtuigen of hefschroefvliegtuigen zou een tijdrovende en vermoeien de klimtocht naar de plaats des onheils niet meer nodig zijn. Een ander voordeel zou zijn. dat de goed afgerichte honden fris en uitgerust ter plaatse zouden komen en uren zouden kunnen werken. De honden zijn er op afgericht, de slachtoffers door middel van hun reukorgaan op te sporen en de redders onfeilbaar door de sneeuwhopen te leiden. medewerkins van departementen en politie-instanties. Er is nauwe samenwerking met de Ned. Spoor wegen. Wat nog niet bestaat, wat veel ellende tot een minimum zou kun nen beperken en wat men voelt als een steeds klemmender gemis, is een dierenwet. Weliswaar heb ben de trekhondenwet, de vogel- wet en vooral niet te vergeten de wegenverkeersregeling verbetering teweeg gebracht, maar een dieren wet blijft het verlangen, omdat de goede verhouding van mens tot dier positief dient te worden vast gelegd in de wet en niet alleen mag steunen op verbodsbepalingen. De Werelddierendag valt op 4 October, omdat dit de sterfdag was van de vriend der dieren, Francis- cus van Assisi. Wilt u actief me dewerken om droeve taferelen in de dierenwerld uit te bannen, dan kunt u dit het beste doen door u aan te sluiten bij Dierenbescher ming en door tegen dierenleed en mishandeling op te treden, waar u ermee kennis maakt. (Van onze correspondent) PARIJS. Het bezoek van de staatssecretaris van Buitenlandse Zaken der Westduitee Bondsrepu bliek, Walter Hallstcin aan minister Schuman in Parys, schUnt volgens hier binnengekomen berichten een direct gevolg te zijn van ongerust heid van kanselier Adenauer over de Dinsdag door de Franse ambas sadeur in de Saar Gilbert Grandval afgelegde verklaringen. Gisteren heeft de heer Hallstein de Franse minister van Buitenland se Zaken een brief van de Bonds kanselier betreffende de Saarkwes- tie overhandigd. Officiële medede lingen over de inhoud van die brief zijn niet gedaan, doch aangenomen wordt, dat van Duitse zijde wordt gevraagd toelating van de drie pro- Duitse partijen, die verboden zijn en uitstel tot volgend jaar van de verkiezingen in het Saargebied, die voor half December zouden plaats vinden. Tevens zou gevraagd zijn voorlopige in plaats van definitieve Europeanisering van het Saargebied, dit laatste dan nog onder bepaalde voor.waarden, zoals b.v. de aanslui ting van de Saar, niet aan de Raad van Europa, maar aan de Kolen- Staal Gemeenschap. Het heeft wei nig zin bespiegelingen ten beste te geven over de besprekingen Schu- man-Hallstein zolang er geen offi ciële mededelingen zijn gedaan over de inhoud der Westduitse voorstel len en de Franse reacties daarop bekend zijn. Het feit dat als gevolg An de besprekingen van gisteren, minister Schuman een uitnodiging heeft gezonden aan de minister-pre sident van de Saar. Johannes Hoff mann voor een gesprek hedenmor gen in Parijs, waarbij de Franse ambassadeur in de Saar eveneens aanwezig zal zijn. wijst er evenwel op, dat de Frans-Duitse besprekin gen van zeer groot gewicht zijn. algemeen als pover werd beoor deeld, en dat waarschijnlijk van het programma zou worden afgevoerd, vermoedelijk aanzienlijk zal stimu leren. De Haagse Comcdie had „Circus Europa" aanvankelijk veertien da gen eerder willen spelen, doch op aandrang van het bestuur van het Haags Cultureel Centrum is de pre mière van dit Nederlandse stuk veertien dagen uitgesteld, om haar te maken tot inleiding van de Haag se Kunstmaand. Dit was ecp toe vallige samenloop van omstandighe den, die aan het stuk een officiële encadrering heeft gegeven. De Haa'g- se Comedie ontkent nadrukkelijk, dat het stuk een anti-Amerikaanse tendenz zou hebben. Brand in pensionaat niet ontstaan door grove schuld DEN BOSCH Op 2 Juli J.l. ontstond een felle brand in de bovenverdieping van het meisjes pensionaat „Regina Coeli" te Vught, dat tengevolge van deze brand een schade opliep van ruim een half millioen. De oorzaak van de brand zou zijn geweest, dat een schilder met een gasoline-vergas- ser op onvoorzichtige wijze op de boven-verdiepmg te werk zou zijn gegapn. Donderdag heeft de officier van justitie bij de Bossche rechtbank in deze zaak vrijspraak gevraagd. De officier meende, dat hier van grove schuld niet kon worden ge sproken. DEEL Vil van Herman Gorter's Ver zamelde Werken, C. J. v. Dishoeck, Bussum - Em. Qucrido, Amsterdam, is thans, na deel VIII verschenen, waar mede deze belangwekkende serie nu compleet is In dit zevende deel zijn Gor ter's gedachten opgenomen over De Grote Dichters, culminerend ln zijn stu dies over de hoogste poëzie der mens heid. van Homerus vla Dante. Shakes peare en Milton tot Goethe en Shelley toe. Als overtuigd Marxist heeft Gorter ln deze studies naar het verband gezocht tussen dc poëzie van een bepaald tijd perk. waarin deze grote dichters leefden, en de daar bestaande productieverhou dingen en productiekrachten, om vervol gens de overgang te beschouwen van de burgerlijk-kapitalistische naar dc prole- tariseh-communistlsche dichtkunst - Poëzie, zegt Gorter analyserend, noem ik de klare en precieze wedergave, in woorden en rhythmen. van diepe ge waarwordingen. ontroeringen en harts tochten. Poëzie ontstaat uit het onbewus te van den mcnsch. Maar dit onbewust® is niet, zooals de schrijvers der bour geoisie mecnen. een onbekende, geheim zinnige macht. Het is zeer goed kenbaar. Het bestaat uit drie krachten: den drang tot zelfbehoud of de liefde voor zichzelf, de geslachtsdrift of dc liefde voor de vrouw of de man, dc sociale drift of de liefde voor dc gemeenschap. Het ls deze principiële uitspraak over het wezen der poëzie, die voor Gorter de sleutel is geweest, waarmede hij de dicht kunst der grote dichters verklaart, poë zie die tevens, zoals hij meent, door de botsing met dc maatschappij of door de klassenstrijd, het tot bewustzijn geko men onbewuste ls. Zo ziet Gorter in Aeschylus de dichter van de opkomst der burgerij, ln Dante de dichter van haar worsteling, in Shakespeare de dichter van haar strijd en overwinning. In Mil ton de dichter van de revolutie van een deel van haar. In Shelley dc dichter van haar laatste overwinning, haar einde cn de beginnende overgang tot een geheel nieuwe maatschappijvorm. Het zijn ongemeen heldere formulerin gen. waarin Gorter zich heeft uitgedrukt, haarscherpe beelden die hij tekent; een straffe doctrine leidt hem naar de uit komsten. Men moge het er mee eens zijn of niet: hier Is een man aan het woord, die werd bewogen door een diep vorlan- langen naar zuiverheid cn waarheid. Zijn verzamelde werken verschijnen op het Juiste ogenblik. Zij dwingen tot be zinning. (Prijs 8 delen 96. Zo Juist Is bij de uitgeverij II. D. TJeenk Willink Zoon te Haarlem ver schenen het boekje „Paddestoelen" door dr W. P. Postma en II. Kleyn. (Prijs 5.25). Zelden is zo goed op tijd een voor na tuurvrienden zo aantrekkelijk boek ver schenen. Goed op tijd omdat, hoewel er ook ln het voorjaar wel paddestoelensoorten voorkomen, dit toch wel bij uitstek de tijd voor paddestoelen is Aantrekkelijk omdat dit ooekje een zeer duidelijke me thode aangeeft voor het determineren van paddestoelen Ook beginnelingen moet het niet moeilijk vallen aan de hand van dit bock paddestoelen te herkennen. Vele illustraties, ten delo ln kleuren, ondersteunen dc tekst. Tenslotte geven de schrijvers nog ta! van algemene bijzonderheden van deze planten, die dc belangstelling voor deze groeivormen bij de leek kunnen wekken. Onder meer geven zij wenken voor het verzamelen en voor het herkennen van eetbare soorten.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 3