VOORAL VOOR VROUW Van de ene kermis naar de andere in een woonwagen Winst voor Amsvorde en RKBYV, Barneveld kan leiding nemen Voorlopig Ned. elftal met Tebak en Lugthart Meeste kermis exploitanten zijn ha rdwerken de m i ddenstan ders Een hele vlekkenlijst én een beetje kunst ,,Spinnekop\ 'n lekkere schotel KWA ontmoet DOSV; vergroot Veense Boys haar voorsprong? Schoenen uit in werkplaatsU doel méér! Vrijdag 3 October 1952 7 In Nederland worden jaarlijks meer dan 2000 kermissen gevierd Er bestaat een boekje, waarin ze alle met datum staan vermeld. Er is ook een vakblad van de kermisexploitanten, dat „De Komeet" heet. Hierin kunt u advertenties vinden als deze: „Op de Kermis te Hardegarijp is nog plaats voor een rupsbaan. Inschrijvingen vóór 1 'Juni". Want je kunt maar niet zó maar met je spel op een kermis gaan staan. Er moet voor worden ingeschreven; wie bereid is het hoogste staangeld te be talen krijgt de vergunning. Vooral in kleine plaatsen gaat het gemoedelijker. Daar heeft het gemeentebestuur zijn vaste men sen, die jaar op jaar terugkeren tegen een afgesproken staangeld. Zo is de familie Verwijk met haar oliebollenkraam een vertrouwde verschijning in Broek in Water land. Het dorp rijst als een bas tion uit het polderland op. Er is veel water, er zijn huizen met houten gevels, een oude kerk, een plein met linden. Op dat plein wordt de kermis gevierd Er zijn niet meer dan een vijftal kramen. Met neergelaten zeilen, die alle bonte schittering verhullen, zien ze er in het ochtenduur uit als slapende reuzen. „Ik moet u in de pakwagen ontvangen," zegt mevrouw Ver wijk. „Als u ons leven wilt leren kennen, moet u het zien zoals het werkelijk is." Deze woorden teke nen haar. Ze heeft voldoende fier heid om tegenover iedereen zich zelf te durven zijn. Het is overigens in die „pak wagen" best uit te houden. Je vindt er alleen het noodzakelijk ste aan meubels en huisraad. Maar er is electrisch licht en butagas, het is er licht en fris met flinke openklapbare ramen. Iedere wagen, die meer meege nomen moet worden, kost extra geld en daarom behelpen veel kermismensen zich zomers met de pakwagen en laten hun mooie woonwagen achter op het ter rein, waar ze de wintermaanden doorbrengen. Het is nog niet zo lang geleden dat mevrouw Verwijk een van de twee „Bosco-sisters" was, die op traden als rijwiel-acrobaten. Ba lancerend op een blinkend fietsje, haalden ze de wonderlijkste toe ren uit. Ze traden 's zomers op in het reizend theater van hun vader, 's winters in variété's en bioscopen. Jeaantje was de oudste. Van haar prilste jeugd af ademde ze de atmosfeer in van kermis, thea ter, circus, variété. Vader trad op als acrobaat, fakir, clown. Zijn dochter zegt nóg trots: „Vader kon alles!" Tante was slangen mens. De grote broers hadden weldra ook hun aandeel in het programma en de jongere kinde ren oefenden bijna van het mo ment af dat ze konden staan Dat ging vanzelf. Als je de toeren zag van vader, tante, de broers, de gehuurde nummers, ging je pro beren die na te doen. Van schoolgaan kwam bii dit zwervend leven niet veel. Maar mevrouw Verwijk was intelligent en had haar ogen wijd open. Wat *n ander je niet leerde, leerde je jezelf. Ze schrijft nu een brief met zeker niet meer taalfouten dan verscheiden mensen, die vol ledig lager onderwijs hebben ge had en zó levendig en geestig ge steld, dat het is of ze tegenover je zit te vertellen. In die eerste tijd hadden ze nog geen wagens maar een woon schip Toen het gezin steeds aan groeide. kon moeder met al die kleine kinderen het reizen en trekken niet volhouden cn bleef 's zomers aan wal. Zo kwam het dat Jeaan, dertien jaar oud, met vader en de broers mee op reis ging en de plaats van huisvrouw moest innemen. Ze kookte, ver stelde en 's avonds zat ze in de kassa. Ze was een ernstig kind met een groot verantwoordelijk heidsgevoel. De zorgen die ze zo vroegtiidig moest delen, lieten haar eigenlijk nooit los Haar ee- zichtie. met het contrast van don ker haar en lichte ogen, heeft op portretten uit die tiid iets Sla visch Ook nu noe ziin die lichte ocen als sterron Het lijkt of in de diepte achter het transpa rante eriis een donkerder blau wer gloed fonkelt, die als een vlam naar buiten slaat als ze spreekt over de hooghartige min achtende manier, waarop burgers vaak menen teeen kerm^rnensen te mogen optreden „omdat ze maar in een woonwagen wonen" Jeaantje inde niet alleen het geld. ze beheerde het ook. be waarde de rest voor het achter gebleven gezin De broers kregen zakeeld ..Ik wou dat ik ook zak geld kreeg," zei ze eens tegen haar vader ..Jij." was zijn ant woord. „jii hebt de hele kas. Als je wat nodig hebt. neem je het maar ..Maar dat deed je dan toch niet gauw." zegt ze nu peinzend „Ik moest er altijd aan denken hoe eoed ze het thuis konden gebruiken." De tijden werden beter toen de kinderen thuis opgroeiden Jeaan en haar joneer zusie Annie maak ten het riiwielnummer en oogst ten veel succes Jeaan kreeg veel bouquetten van bewonderaars en ook wel briefies ..Maar d>*> wer den ondercehent." z^qt ze Fr was geen sprake van dat de meisies *s avond? alleen met een iongen Uit mochten In tefenctelh'ng tot wat het publiek vaak denkt ziin de zeden in dit rmlieu heel strer><» Graven of baronnen, zoals in de romans bevonden zich niet onder Jeaantje's aanbidders. Jeaan lach te er maar eens om. Natuurlek vond ze het leuk succes te heb ben: ze bewaarde de linten van haar bouquetten. Ze had een hele voorraad in alle kleuren van de regenboog, maar toen kleine Jeaantje, haar dochtertje, linten nodig had, ging de verza meling er aan. Toen Jeaan eens een zieke tan te, die een pension hield, gmg helpen, werd een van de gasten verliefd op haar. Ze aarzelde lang. „Want ik wist wel dat het meestal niet goed gaat als een van ons met een burger trouwt." schort helpt ze nu in het bedrijf van haar man. Het leven van de familie Ver wijk is zeker niet zonder zorgen. De oliebollen worden op kermis sen een beetje verdrongen door de patates frites. Maar om patates te bakken heb je andeie pannen nodig en zo'n omschakeling van bedrijf eist enige duizenden gul» dens. Bovendien, de Verwijk's hebben van ouder op ouder een oliebollenkraam gehad, bezitten hun eigen geheim recept en heb ben een grote perfectie bereikt in haar het bakken. Liever dan met de familietraditie te breken, exploi teert de heer Verwijk er een paar kleinere spellen bij. De kermis begint loom te ont waken. Zonder dat iemand hen hoeft aan te manen maken de Verwijk's zich klaar aan het werk te gaan. Ons feest is voor hen werk. De jongste van elf legt met Maar tenslotte liet ze zich over- grote ernst een slag in zijn natte halen en ze trouwden. Jeaan be- j kuif. De zweefmolen maakt zijn dong alleen, dat ze mocht blijven eerste ronde. De eerste bollen sis- optreden. sen in de hete olie. Weldra is de Het ging inderdaad niet goed. j kermis in volle gang. Hij had een baan bij de gemeen- In kleinere plaatsen duurt zo'n te en geldzorgen had ze niet. I kermis niet langer dan twee da- Maar het was zo vreemd en stil gen. Dan is het weer opbreken en in dat huis. dat muurvast in de- trekken naar een ander stadje of zelfde straat bleef staan. Ze voel- dorpje. Vaak wordt er dezelfde de een verterend heimwee naar avond al weer gebakken. Zo gaat de beweeglijkheid en de spanning het de hele zomer door, een druk, van het artistenleven. Om zich te verzetten ging ze maar weer optreden. „Op de duur was ik haast nooit meer thuis," zegt ze. „Het was ook de ware liefde niet, a1 had ik dat eerst wel gemeend. Tenslotte zijn we weer uit elkaar gecaan." Haar tweede man stamt uit het zelfde milieu als zij. Hij is de eigenaar van een gebakkraam. Keurig en vlot in haar witte jas- roezig, vermoeiend leven. Maar wie in deze sfeer is opgegroeid kan er niet goed meer buiten. De kermismensen zouden alleen graag willen dat u de burgers hen zag als wat ze in meerderheid zijn: fatsoenlijke mensen, die met hard werken hun brood verdie nen. reizende middenstanders, die in een verplaatsbaar huis wonen, dat woonwagen heet. CLARE LENNART IMPRESSIE VAN EEN SIMPELE ZIEL Ik ben toch zo dankbaar dat er een Encyclopaedic voor de Vrouw gekomen is.' We hadden er al een, inderdaadvan de Bezige Bij, maar daarin staat ivel een vlekkenlijst en geen Beeldende Kunst. Terwijl in deze nieuwe, de Winkler Prins voor de Vrouw.' zowel een vlek kenlijst staat als de hele Beelden de Kunst-in-twee-bladzijden. Ziet u. in de encyclopaedic van m'n man durf ik niet zo goed te kijken O neezou ik zóóó eng vinden. Je kunt nooit weten of daarin niet iets staat waar je als vrouw geen belangstelling voor mag hebben En met deze dames-encv- clopaedie ben je zo heerlijk zeker! Jo van Ammcrs-Küller staat er stellig in even kijken. ja hoor, daar staat ze En J. C Bloem na tuurlijk niet. zou het9 Nee. J C. Blo^m niet Daar heb je 't al: feil loos i.eker weten ze daar wat ons mag interesseren. Aan het begin staan uitspraken over de vrouw: Wat de Bijbel zegt. v-at de Verenigde Naties zeggen, wat de Paus zegt. Daarna komt er een hoofdstuk: De vrouw als vrouw En daarna komt er ineens: „Veren" Ik ben het haastig gaan lezen in dp veronderstelling dat er nu zou komen: tijdens het voorjaar is de vederdos van de vrouw lichtpurper Dat dit ge recht „spinne- kop" heet, is iets, waar u zich misschien even over heen zult moeten zet ten. Ik kan het in ieder, geval niot helpen In mijn grootmoe ders tijd al heette het zo, de vrouwen wa ren toen mis schien niet zo overgevoelig. Ter zake: u neemt per persoon een lam^cotelet van anderhalf ons, braadt die en vult, als het vlees gaar is. de jus aan met z.oveel water als u saus denkt nodig te hebben. Door die saus mengt u dan wat maggi, soja en pikante saus naar smaak, maar in een ver houding van een tot twee tot twee. Van de aardappelen, die u intus sen hebt gekookt, maakt u puree, die u tot een berg op een schotel vormt. U vleit de coteletten daar tegen aan. en giet er de saus over. U ziet: er komt geen spin aan te pas. Eet er zoete appeltjes of stoof- peertjes bij. c*-|K<T- Dikke zusje heeft een popje ge kregen. Dat kocht ik omdat het zo'n monter rond kopje had en het was bovendien heel erg goedkoop. „Snap je zoiets," zeg ik tegen de werkster, „hoe kunnen ze 't ervoor maken." ,,'t Is bloot moet je rekenen." vindt zoontje, ,,'t is zonder kleren, dat scheelt." „En 't rit niet best in mekaar," praat de werkster „Als je zó doet, wiebelen de armen." Ze schudt 't popje deskundig heen en weer. „Al le waar naar ze geld," zegt ze cri- tisch. „Voel z'n been," roept zoontje, „als je knijpt, hoor je knak." Afblijven j(j," zeg ik, ,,'t is voor je zusje." En dat kleine wijfje is er blij mee. Ze trekt Pietje z'n hemd van het gebreide lijf en wik kelt de nieuweling erin. Als we eten zit hij. net als vroeger de kleinste Bibi, bij het bord, de kruimels brood kleven met de jam aan z'n kin. Maar na een nacht slapen is de liefde bekoeld, want die nieuwe wordt wakker met een deuk in het hoofd. Omdat niemand weet hoe dat komt, krijgt de pop zelf de schuld. „Dat heeft ie-es- pres gedaan" klaagt zusje, „hij lag op ze kussen en toen heeft ie 't espres gedaan." „We zullen een muts voor hem maken." troost ik. Maar ze ivil geen muts, het hemd van Pietje mag hij ook niet meer aan. „Z'n lijf is nog goed," praat het zoontje," en z'n lijf is toch het meeste bij zo'n popAls-tie nou.." hij rommelt in de speel- goedmandals-tie nou die r'n gezicht had." Hij pakt een lappen schepsel met een keihard onver woestbaar hoofd op een verfrom meld lichaam. „Nee," zegt dikke zusje, „nee, dat kan geeneens." Maar 's middags gebeurt er iets. Zoontje is naar school, ik zoek naar een blocnote, niet zomaar, nee, ik zoek als een wilde, want die blocnote is nergens. Niet op de gewoxe plaatsen, maar ook niet in de la bij de lepels en niet bij de pannen en potten, waar ik uit wanhoop toe kom. Tenslotte hol ik de kamer in en betrap dikke zus je. want die trekt net vinnig en snel het hoofd van d'er pop. Het rolt op de grond en die kleine, strak van schrik, duwt als ze me ziet, het lijf in de kast en gaat dan met kleine stijve hupjes, moe dig maar met een bang ruggetje zo van net doen alsof er niets is de kamer uit. „Nou kan je de gezichten ruilen." zegt zoontje later, als hij het Ujf vindt. Maar dikke zusje wordt op eens verlegen en schudt vlug van nee. „Zoiets is ook vakiverk." knikt zoontje goedkeurend." je weet niet wat daar aan vast zit." Maar dikke zusje luistert niet, ze kruipt als een poes op m'n schoot. BIBEB AFDELING UTRECHT K.N.V.B. gekleurd, na de ruitijd echte: heeft zij een grauw borstje. Maar dat is niet zo. Die veren blijken gewone vogelveren te zijn waai mee de W.P.-vrouw zich moet tooien. Dit voorste gedeelte is namelijk het sys tematisch gedeelte. Sn, van de paus rang! naar de veren, dat is indcidaad wel een aardige systema tische indeling De Omgangsvormen nemen zestien pag.na's m; het overzicht van de Beeldende Kunst twee pagina's en dat is maar goed ook Wat moeten wij wijfjes met al die kunst? Met mate is het prachtig, maar dan toch met mate Een beschaafde vrouw behoort wel eens de naam Picasso vernomen te hebben Het staat haar goed. als zij in gezelschap ook iets weet tc zeggpn. wanneer de mannen over kunst spreken. Het siert haar, mits zij het bescheiden doet en met mate. vandaar ook die twee blad zijden. Na het systematisch gedeelte met de vlekkenlijst. de éénjarige snij bloemen en de héle mvthologie in drie bladzijden, na dat gedeelte komt het alfabetische deel. „Riand" is het vernielend vuur dal roerend en onroerend goed aan tast in strijd met de bestemming" Wel. wel! En daar zie ik staan: ..geschenk" Nu wist ik toevallig al wat een geschenk is. maar h'et kan nooit kwaad het nog eens te horen En wanneer ik dan lees: ..Bij het kiezen van het G. dient men in de eerste plaats rekening te houden met de wensen van diegene voor wie het G. bestemd is", dan ben ik ■weer zo innig gelukkig met dit lij vige boekdeel! Het zou toch af schuwelijk geweest zijn als ik maar was doorgegaan met het cadeau doen van motor-onderdelen aan mijn bejaarde tante? Maar dit zijn details, de hoofd zaak moeten we in het oog hou den: De vrouw heeft haar eigen encyclopaedic, haar eigen terrein waarin ze mag grasduinen in de wasmiddelen met daarnaast een do sis kunst en wetenschap, niet te veel. vooral met te veel, precies genoeg voor ons fraaigevederde imbecielen. ANNIE M. G. SCHMIDT Kansen voor CJW, NO AC en Cobu Boys Amsvorde kan Zondag bewijzen, dat het hem ernst is in deze competitie Socsterberg zal de Amcrsfoortse kracht wei niet kunnen keren L.V.V. heelt tegen F A K. het tcrreinvoordccl uit te buiten Dc bezoekers doen het wel zeer slecht tot nu toe R.K B V V. zal het tegen het bezoe kende Victoria ook tot winst brengen; Kampong moet «n staat worden geacht om van Actif te winnen. P.V.C zal Saestum met lege handen weg moeten sturen Minerva—BD.C. kon de Soes- ter ploeg ondanks het succes van Zon dag wel eens duur komen tc staan. Dc competitie begint zich ook in deze af deling al af tc tekenen hetgeen de stand wel uitwijst: lc klasse A 1 Amsvorde 3 2 10 Minerva 3 2 10 PVC 3 2 0 1 Kampong 3 2 0 1 RK BW 3 12 0 B.D.C. - 3 2 0 1 Actif 3 1 Saestum 3 1 Socsterberg 3 0 L.V.V. 3 0 i i Victoria 3 0 12 1 F.A.K. 3 0 0 3 0 In IB is R.U.C alleen nog ongeslagen in verliespuntcn Barneveld valt ook opê Zondag wordt bij R.U.C. de voor lopige beslissing verwacht. Dc thuis club geven wij de beste kans. hoewel een gelijk spel niet uitgesloten is. Odln E M.S. is een strijd van volkomen gelijke kansen PV.W. speelt thuis te gen Brederodes en zal de gasten waar schijnlijk met lege handen huiswaarts sturen. Met lege handen kon ook V.S K wel eens terug komen bij Vreeswijk vandaan. De R.K Stormvogels zullen de Ares-mannen het hoofd niet kunnen bieden le klasse B vierde gelijke spel af te houden Het kon wel eens een zege voor Hertha worden. 2e klasse B Mijdrecht 3 3 0 0 6 Olympia '25 3 3 0 0 6 A D.H 3 2 0 1 4 's-Gravcland 3 2 0 1 4 N.SC. 3 1113 Mecrvogels '32 3 1 1 1 3 Hertha 3 0 3 0 3 KV VA. 3 1113 Hilv. Boys 3 0 3 1 2 D.O.S.V 3 0 12 1 Sperwer 3 0 12 1 Gooische Boys 3 0 0 3 0 In 3A staan de Veensche Boys met plannen klaar. Van deze plannen kon Hoogland op eigen terrein wel eens het slachtoffer worden Maar ook Limvio is een groot medegegadigde Hij heeft het heel wat gemakkelijker thuis met Hoog landerveen. Achterveld doet het wel bijzondcA slecht en zal nu de Soester Boys niet weerstaan. Of is de thuisclub iets anders van plan? Hamersveld krijgt S.V M-M op de thee cn moet niet ge heel kansloos worden geacht. V.V.Z.A. -R K. V.U.V. is winst voor de thuis club. 3e klasse A Veensche Boys 2 2 0 0 4 R.U.C. Barneveld Ares E M.S. Odin Vreeswijk P.V.W. 1 1 1 Limvio V V ZA. Soester Boys Hoogland S V M M. R.K. V.U.V Hooglanderveen Hamersveld Achterveld ZATERDAGVOETBAL Het schijnt dat het Amersfoortse C J. V.V. de bordjes met Bloemenkwartler heeft omgewiseeld. Behoorde CJ.V.V. vorig Jaar tot de laatsten en was Bloe- menkwartief leider, thans staan de za ken geheel omgekeerd. Bij D O S C komt C.J.V V. wederom tot winst. Bloe menkwartler gaat wellicht bij E D O dc derde nederlaag tegemoet. N.O.A.C zal zich op eigen terrein ook niet door het wisselvallige Altius laten verschalken. Sparta moet het opnemen tegen T O V en heeft goede kans op beide punten. Eemnes zal tegen Chcfana tot winst komen. CJV.V. 3 3 0 0 6 Altius 3 2 10 5 D.O.S.C. 3 12 0 4 N.O.A C 3 12 0 4 Sparta (N.j 3 1113 T.OV 2 10 12 EDO (U.) 3 10 2 2 Eemnes 3 0 12 1 Chefana 3 0 12 1 Blocmcnkwartier 2 0 0 2 0 In 2B herstelde S.D.C uit Putten zich Tegen het sterke G.V.V.V. kan S.DC. ook tot winst komen. Posthoorn kan over Barneveld zegevieren. SOVA zal Triangel Boys de kous over de kop trekken hetgeen voor de gepromoveer de Amersfoortcrs nodig is ook. De Cobu Boys zullen dc Merino's op eigen ter rein in hun hemdje laten staan. Het heeft er wel schijn van dat dc strijd wel wordt uitgevochtc-n tussen de kop lopers van heden. 2c klasse B Cobu Boys 3 3 0 0 6 Posthoorn G.V.V.V. S D C (P.) Barneveld Merino's Triangel Boys SOVA 1 0 In 3A is het programma altijd sober. Hoewel het een zeer moeilijke opgave is moet Hulshorst thuis, tegen de- Ve- luwse Boys in staat worden geacht min stens gelijk tc spelen. Ook V.V.O.P. is tegen Wit Rood beslist niet kansloos. 3e klasse A V.V O P. 2 1 Veluwse Boys 1 1 Wit-Rood 110 0 2 Hulshorst 3 10 2 2 Stroe 3 0 12 1 Tot slot 3C. Daar is dc monster-over winning van Ons Genoegen op Val- kenheide zeer in het oog lopend 12—2 ls dan ook geen alledaagse nederlaag. Ook bij Edervcen zal O.G weer de meeste doelpunten noteren Dc Muske tiers moeten kunnen profiteren van het tcrrcinvoordeel tegen Scherpenzeel. \allcivogels moeten in staat worden geacht vnn medegegadigde Sportclub Rhcnen te winnen Dc standen zijn hier: 3c klasse B Vallelvogcls Spel. Rhcnen Ons Genoegen Valkenheidc Edervecn Musketiers Scherpenzeel Prof. Fisher beveelt: Men werkt beter en meer zonder schoenen. Dat is tenminste het oor deel van prof. Cranville Fisher. hoogleraar in de psychologie aan de universiteit van Miami. Deze wetenschappelijke, man, die stellig geen goede relaties onderhoudt me* schoenfabrikanten, heeft met het personeel van diverse zakelijke in stellingen proeven genomen. Aan de ingang van het kantoor stona een bord waarop was geschreven' ..Men wordt verzocht de schoenen uit te trekken en deze niet eerder weer aan te doen voor men naar huis gaat." De resultaten bleken geweldig. Niemand had meer last van een slecht humeur en iedereen werkte twee maal zo vlug. „Want", aldus professor Granville Fisher, „de bloedsomloop is voora slecht in de voeten. Ik kan geen ongelijk hebben, waarom zouden anders alle mensen, zodra ze thuis komen hun schoenen met een zucht van verlichting uitschoppen?" Brederodes 3 0 1 2 li R.K. Stormvogels 3 0 1 2 1 V.S.K. 2 0 0 2 0 Fortissimo 3 0 0 3 0 In 2A verspeelde Scherpenzeel een zeer kostbaar punt tegen Austcrlitz Bij Wijk bij Duurstede ligt een nederlaag in het verschiet Austcrlitz kan tegen Renswoudc tot dc volle buit komen. KievitenDVSA. is een oude rivalen- strijd met thuisclubkanscn. Oranje Wit is de gast van Bunnik cn neemt beide punten mee. H D S. tegen Voorwaarts is een strijd met volkomen gelijke kan sen. Spanning ontbreekt ook in deze afdeling niet. 2e klasse A Scherpenzeel 3 2 10 5 Voorwaarts (R.) 2 2 0 0 4 H.DS 3 12 0 4 Renswoude 2 0 2 0 2 Wijk bij Duurstede 2 10 12 Oranje Wit 2 0 2 0 2 DV.SA 2 10 12 Austcrlitz 3 0 2 1 2 Kieviten 2.0 1.1 1 Woudenberg 2 0 1 11 Bunnik 3 0 12 1 Eist 0 0 0 0 0 Mijdrecht en Olympia '25 geven el kaar geen haarbreed toe in 2B BI) de HUversumso ploeg moet Mijdrecht steeds op verrassingen wel bedacht ziin. Olympia krijgt het Zondag bU het Nij- kerkse NSC zeer zwaar "te verduren 's-Gravcland zal hei met A D.H. wel klaren evenals KWA met D O S.V. Dc Amersfoortse ploeg schijnt op dreef te komen Gooische Boys gaat bii dc Meervogels een nederlaag tegemoet Sperwer moet trachten Hertha van zijn Amersfoort ontvangt BHC uit Bussum Moeilijke opgave voor dames tegen Concordia De Amersfoortse handballers slaan met nul winstpunten uit drie wed strijden gen goed figuur Als zij zo doorgaan met het dragen van de rode lantaarn zal degradatie niet uitblijven. Zondag krijgen zij een lastige te genspeler n.l. het vrij sterke BHC uit de kopgroep, dat het eveneens sterke Aalsmeer 2 nog met 109 klopte. Gezien de resultaten der Amers- foorters in de laatste wedstrijden, moeten wij dan ook voor Zondag een nederlaag tegen de club uit Bussum voorspellen indien zij niet hun oude vorm weten te hervin den op het terrein de Bakkeduinen. De dames staan er heel wat gun stiger voor. Nummer één op de ranglijst met dc volle wins' uit twee wedstrijden, evenals HHC Toch moeten wij de verwachtin gen voor Zondag niet te hoog stel len. want dan spelen de dames te gen het Haarlemse Concordia, dat op de derde plaats staat. Voorheen moesten de Amersfoortse dames ve le malen de Concordiaploeg als meerdere erkennen, zodat zij Zon dag op eigen terrein wel degelijk op hun tellen moeten letten. Een eventuele overwinning z.al dan ook maar klein zijn en piet zeer hard werken veroverd moeten worden Reserveteams heren: SSVU Amersfoort 2 Dames: BHC 3Amersfoort 2. Duur maar lekker Dit is het recept van een bijzon der duur en lekker gerecht. Het leent zich bij uitstek om te wor den klaargemaakt., wanneer U erge goede relaties van Uw man of een erf-oom te eten krijgt. U haalt bij de slager voor elk een kalfsoester van een ons, die U overlangs tot op een puntje na in tweeën laat splijten. U vult ze met een plak kaas en een plak ham paneert ze, en laat ze mooi bruin en gaar worden. Als U ze op de (verwarmde) schaal hebt opgedaan, legt U op elk een plak ananas Wedden, dat U een voor treffelijke indruk maakt op al deze belangrijke mannen? Abe Lenstra als linksbuiten DEN HAAG. De samenstelling van het voorlopig Nederlands elftal, dat op Woensdag 8 October in het Feyenoord-stadion te Rotterdam te gen Wolverhampton Wanderers zal uitkomen is als volgt samen gesteld: Doel: Kraak (Stormvogels); ach ter: Tebak (Eindhoven) en Terlouw (Sparta); midden: Wiertz (DWS), Hendriks (Vitesse) ën Biesbrouck (RCH); voor: Van der Kuil (VSV), Lugthart (Be Quick. Groningen), Van Roessel (Willem II), Bcnnaaids i (DOSKO) en Lenstra (Heerenvecn). De reserves zullen later worden aangewezen. De K.C. is dus niet teruggeko men van het experiment met Ter louw als back. Zij heeft de Sparta- spil nu echter naar links laten ver huizen. De vraag is of hij het als zodanig tegen de Belgen ;.ou redden, wanneer hij bijv. de" snelle Lembe- rechts tegenover zich krijgt. Dat Clavan als linksbuiten werd vervangen, bevreemdt ons niet. De ADO'er speelt de laatste tijd niet erg productief. Bovendien is Len stra voor de commissie nog steeds niet de ideale binnenspeler en zij grijpt nu de gelegenheid aan. hem weer eens op de buitenplaats te proberen. Tebak van Eindhoven en Lugthart van Be Quick (Gron.) zijn de nieuwelingen. ABE LENSTRA ...Nü als linksbuiten... „Fidelitas" ook in Ned. Handbalverbond De R.K. handbalvereniging „Fide litas" te Amersfoort heeft zich bij het Ned. Handbalverbond als lid ge meld Zij hebben reeds met twee heren elftallen in de competitie ingeschre ven. As Zondag starten zij al in de derde klasse afdeling Utrecht met een uit- en een thuiswedstrijd, n.l. Swift 2Fidelitas 1 en Fideli tas 2—DES Wij zijn zeer benieuwd naar het eerste optreden in competitiever band en menen nu reeds te kunnen voorspellen dat zij geen slecht fi guur zullen slaan. A.A.V. kan winnen bij Attila III te Utrecht De AVV-ers zullen Zondag wel niet veel moeite hebben om weer twee punten aan hun lijst toe te voegen Zij gaan n 1 bij het zwakke Attila 3 in Utrecht op bezoek. At tila 3 kon tot nu toe slechts twee punten veroveren op het zwakke ..Amersfoort" 3. uit drie wedstrij den terwijl SAV veilig aan de kop gaat. Bokser Froeberg voor het leven uitgesloten STOCKHOLM. De Zweedse bokser Sture Froeberg is voor zijn verdere leven door de Zweedse boksbond uitgesloten Froeberg kwam in Maart van dit jaar met de opzienbarende onthulling in het Zweedse sportblad „Match", dat zijn wedstrijd van 25 Februari te Amsterdam tegen Harry Bos, die later Nederlands kampioen welter- gewicht werd, een tevoren afge sproken resultaat had gehad Froeberg zal in de toekomst zelfs niet als helper mogen optre den. De Zweedse fond heeft de Nederlandse Boksbond op de hoogte gebracht van de uitsluiting. Ook de Europese Boksbond en de Britse Boksbond zijn ingelicht. Harrv Bos heeft steeds hardnek kig ontkend dat er sprake zou zijn geweest van „afgesproken werk". Het Franse voethal-elftal PARIJS Het Franse nationale voetbalelftal, dat Zondag tc Parijs tegen Duitsland speelt, is als volgt somengesteld: doel: Ruminskl (Rijssel); achter: Gainessi (Rou- baix) cn Marche (Reims); midden: Bonifaci (Nice), Jonquet (Reims) en Penverne (Reims); voor: Ujlaki (Nimes). Cisowski (Racing), Kopa (Reims), Strappe (Rijssel en Deladeriere (Nancy). Jnterzone schaaktournooi STOCKHOLM. Tc Saltsjocbadcn werd het internationaal schaaktournooi voortgezet met de partijen uit de elfde ronde De resultaten waren- Kotov iRusl.)Wade (N. Zeel.) 10 (na 21 zetten). Taimanov (Rus! Aver- bach (Rusl.) 'i!i (na 49 zetten): Petro- slan (Rusl.)—Sanchez (Columbia) \'3'i (na 23 zetten); Eliskases (Arg.)Golom- bek (Gr Br.) 10 (na 35 zetten); Gligorlc (Zuidsl Vaitonls (Canada» 1—0 (na 39 zetten): Geiler (Rusl.iMatanovlc (Zuidsl 1 ',i'j (na 44 zetten Szabo iHong-i— Pachman (Tsj SI.) \3— \2 (na 40 zetten) De volgende partijen werden afgebro ken: Stahlberg (Zweden)—Barcza (Hong.): Steiner (V St.)—Pllnik (Arg.); Stoltz (Zweden)Unzicker (Wcst-Dts Onze landgenoot Prins was In deze ron de vrij. MOSKOU De Russische athle te Galina Zybina heeft het wereld record kogelstoten, dat zij twee weken geleden op 15.37 meter bracht, opnieuw verbeterd Te Moskou bereikte de Olympische kampioene de fraaie afstand van 15 42 meter. In de toekomst één soort witbrood? (Eigen bericht) DEN HAAG. Het feit. dat er nog steeds twee soorten witbrood in ons land bestaan heeft opnieuw dc aandacht van de regering. n- nenkort zal deze kwestie waar schijnlijk weer in de R.E.A. worden behandeld Er zijn voorstellen om het uitmalingspercentage voor alle soorten witbrood te bepalen op 78 procent. De bloem voor het luxe witbrood heeft momenteel een uit malingspercentage van 74 procent, terwijl de bloem voor het zgn. ..volksbrood" ongeveer 82 procent wordt uitgemalen, De prijs zal, in dien de regering niet tot meer sub sidiëring voor het brood zou beslui ten. hoger zijn dan die van het volksbrood en lager dan die van het luxe witbrood Indien de prijs van het brood hoger zou worden of zou worden losgelaten, zoals vele bakkerspatroons wensen zou deze kwestie een rol gaan spelen in de loon- en prijspolitiek van de rege ring. Hertog van Edinburgh „first gentleman'' LONDEN' Bij koninklijk de creet is prins Philip, de echtgenoot van koningin Elizabeth van Enge land. bij alle plechtigheden en bij eenkomsten het recht van voorrang boven alle andere mannelijke leden van de Britse koninklijke familie \erleend Tot op heden kwam deze plaats officieel zijn zoon, de jonge prins Charles, toe. De volgorde van voorrang aan het hof is nu; prins Philip, prins Charles, de hertog van Gloucester, de hertog van Windsor en de hertog van Kent. Prins Philip behoudt echter de laatste plaats onder de koninklijke hertogen in de volgorde van voor-, rang in het Hogerhuis. Om di? te veranderen zou een wet nodig zijn. Straf voor Manus Oly wordt 2V2 jaar ARNHEM Het Arnhems ge rechtshof heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen de 40-jarige moni. ur Manus Oly. Hem waren twee fe en ten laste gelegd, een keuze uit een twaalftal, diefstallen. Het Gerechtshof veroordeelde hem tot twee jaar en zes maanden ge vangenisstraf met aftrek en ter be schikking stelling van de reger ig. De eis van de procureur-gen-. - --l luidde vier jaar gevangenisstraf met aftrek en ter oeschikki*^ *tei' ng van dc regering welke straf een bevestiging zou zijn geweest van het vonnis van de Zutfense recht bank.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 7