Straaljager neergestort aan de rand van Amersfoort Sinds eeuwen in Amersfoort een „plaats des vermaaks STADSVENSTER Zeventig jaar Christelijk Militair Centrum 2 Piloot Schmitz uit Maasniel om het leven gekomen DE A VONTUREN VAN KAPITEIN ROB Betonnen rioolput rolt van vrachtwagen WAT GEBEURT MET HET „VALKJE"? Plannen om pand in oude glorie te herstellen Tehuis inwendig geheel vernieuwd Zaterdag 4 October 1952 Gistermiddag omstreeks half écn is aan de Heiligenbergerweg Ie Leus- den aan de rand van Amersfoort een Gloster Meteor-straaljager neerge stort, waarbij de piloot, vaandrig-vlieger H. C. J. Schmitz uit Roermond om het leven kwam. Het slachtoffer was ongehuwd. kippen en zijn hok van de aarde waren weggevaagd. Hoewel zijn houten woning op haar grondvesten trilde is er zelfs nog geen ruitje ge broken Een andere getuige, de heer Esveld die in zijn tuin aan het werk was. zag het vliegtuig uit nevelslierten te voorschijn komen, een dikke streep Kippenhok werd weggevaagd Het vliegtuig dat tot een sectie van vier behoorde, had juist een proefvlucht m de omgeving ge maakt en zou met de drie anderen op Soesterberg landen. Even voor Soesterberg gaf de commandant van de sectie. Majoor Wansink. commando hem te volgen bij het landen. Dit commando werd opge volgd door de piloten van het 2e en 3e toestel. Op onverklaarbare wijze miste men, aan de grond ge komen, de straaljager. Waarom de piloot van het vier-, de toestel zijn landing te Soester-' berg niet heeft kunnen volbren gen is nog niet bekend, wel staat echter vast dat de straaljager boven zijn vliegbasis is geweest Enkele minuten voor half een hoorde men tot ver in de omtrek het loeiend geluid van een straal jager, direct gevolgd door een hevige slag, welke menigeen deed denken aan het exploderen van een bom. Zoals ooggetuigen ver klaarden kv/am het toestel met een gierend geluid aanjagen, een dikke witt streep rook achter zich latend. Met een luide slag boorde de jager zich diep in de grond op een terrein van de Heide Maat schappij achter het huis van de heer J. Meyer aan de Heiligen- bergerweg no 7. Brokstukken van het vliegtuig vlogen meer dan 100 meter ver. Parachute ongebruikt De brandweer van Amersfoort, die onder leiding van haar onder commandant, de heer v. d. Berg. heel spoedig ter plaatse was. had de ontstane brand snel geblust Te zien aan het zwartgeblakerde hout van de bomen, waren de steek vlammen hoog opgelaaid. De para chute werd ongebruikt in de na bijheid van de wrakstukken in een boom aangetroffen Korte tijd na het ongeval was de Rijkspolitie te Leusden ter plaatse, die later geassisteerd door de gemeentepolitie van Amersfoort, het gehele terrein afzette Op een paar honderd meter Noordelijk van de plaats van het ongeval werd een groot gedeelte van de benzinetank gevonden, zodat mag worden aan genomen, hetwelk later door oog getuigen werd bevestigd, dat het vliegtuig uit NO. richting is ko men aanvliegen Onder de aanwezige autoriteiten merkten wij op. de heer M. J. E. Kwint, burgemeester van Leusden. kolonel Hoytema van Konijnen burg. Garnizoenscommandant van Amersfoort. wethouder J. Koop man van Amersfoort en hoofdin specteur J. Dill Later op de middag kwam ook de Commissaris van politie, de heer G. Goorhuis, nog ter plaatse. Het op korte afstand wonende echtpaar Meyer vertelde, dat de heer des huizes juist zijn kippen had ge voerd. die achter zijn woning in een hok zaten. Nog maar net had de heer Meyer de deur van zijn woning ach ter zich gesloten, toen het vliegtuig met een donderend geraas naar be neden kwam. Hij ging kijken en kwam, van de eerste schrik beko men, tot de ontdekking, dat en zijn Noteert U even 3 t/m 9 Oct. GRAND THEATRE. Van 3 (ra. 8 Oct.: ..Mensen die men schuwt". Toegang 14 Jaar Aanv.: Zo. 2, 4.15. 6.45 en 9 uur Ma. t.m. Wo. 2.30. 6 45 en 9 u. Do. 2.31» u. Donderdag 9 October Hoofdstad Operette met ..Geschich- tcn aus dom Wlenerwald". Aanvang 8 uur. CITY THEATER Van 3 tm 9 October* „Always in my heart". Toegang elke leeftijd Aanv.. Zo. 2. 4.15, 6.45 en 9 uur. Ov. dagen: 2.30, 6 45 en 9 u, Zaterdag cn Woensdag, Aanv. 2 en 4 uur Kindervoorstellingen: „Klein Duimpje". REMBRANDT THEATER Van 3 t.m. 6 October „Jungle Jnn cn de Ske- lett-mannen' Toegang 14 jaar. Van 7 t.m. 9 Oct.: „Wrekers te paard". Toegang 14 jaar Aan\ Zo 2. 4.15, 6 45 on 9 uur. Ov. dagen 2.30, 6.45 cn 9 uur. CITY THEATER SOESTDIJK. Van 3 t.m. 5 October* ..Paradijsvogel". Toegang 18 Jaar Van 6 t.m. 8 Oct.: „All about Eve". Toegang 18 Jaar. Li de Donderdag-cyclus 9 Octooer „Erolca". Aanv. Vr 8 uur, Zu. en Do. 2.30 6.45 cn 9 uur Zo. 2. 4.15. 6.45 cn 9 uur. Ov dagen 2.30 en 8 uur. A.G -HUIS Van Zaterdag 4 t/m Zon dag 19 Oct. Tentoonstelling A-K.G. 4 Oct Markthal incoci landse Meo o.i.v Renske Nleweg, 20 uur. 4 Oct. V.VV.V. Orlcnterlngsrit voor auto's en motoren, start 2 uur politie bureau. ZATERDAG 4 OCT. K.A.B.-gebouw. 20 uur: Toneelvereniging ODS ,.'n Zeeman ging passagieren". ZONDAG 5 OCT Academie voor Beeldende Kunsten. Ulrechtsewc* 53 Lezing Humanistisch Verbond „Mens durf te leven". P. Talsma. 's Mor gens 10 uur. ZONDAG 5 OCTOBER 10 30 u. Amers- frootse Academie voor Beeldende Kunsten* „Mens, durf te leven". (Spr. P Talsma i Bijeenkomst Hu manistisch Verbond Zondagmorgen 5 Oct. 10 uur. Ho tel Frank, morgenwijding Ned. Vei. v. Spiritisten „Harmonia" (spr mr Lubbing). ZONDAG 5 OCT. KAB -gebouw. Openingsavond KAB m.m.v. het Co- medlanten-Cabaret. 8 uur. Hotel Frank. Ncd. Ver, v. Spiritisten „Harmonia" Morgenwijding. Spreek ster: zuster W. Lebbing. Bussum. MAANDAG 6 OCT. - Amicitia. Ver koopdag ten bate van de Blinden- vereniging „Sonnenheerdt" Ermelo. Gebouw voor Vrijzinnig Hervormden 20 uur: prof. dr W. F Wcrthein. „Het vraagstuk der laagst ontwik kelde gebieden". DINSDAG 7 OCT - Kamer v. Koop handel Genootschap Nederland Frankrijk. Y Dubosq „Les Hollan dais vu pat un Francais". 8 uur. DONDERDAG 9 OCT. Markthal. Con cert P.T.T., 7 30 uur Burgerlijke Stand van 3 October 1952 Geboren Cathanna Klazlna. d v. A A. v. Empelen en J M. Markhorst: Gerard An dries, z. v. G Mol en G J Strutjens. Getrouwd: J. R Schrage en E. C. Spoel, Overleden: Elberta Wllligenburg. 1(4 jaar. Predikbeurten Ned. Herv. Kerk. St Joriskerk (Hof 1): vm. 10 uur ds Koolhaas, nm. 5 uur ds Blok. bed H. Doop. Nieuwe Kerk (Lcusdcrwcg 1101 vm. 10 uur ds A. Steenbcck, bed H, Doop. Emmakerk (Noordcwierwcg 131). vm 9 uui ds Smits. vm. 10.30 uur ds Smits, bed. H. Doop. nm. 5 uur ds A Steenbeek. nm 7.30 uur ds A, J. de Jong Onder werp „Waarom zijn we eigenlijk Her vormd". Berg-kerk (voorlopig Gymna sium. Groen van Prinsterciloan 33): vm. 10,30 uur ds Braakman. Lichtenberg (Hall Rusthuis. Utrcehtsewcg 299): vm 10.30 uur de heer Kieldcr Kapel Zon en Schild (Utrechtseweg 266). vm 10 uur ds C J Gnll ('s-Gravenhage). Jon. gerendienst Kerk (Appelweg), vm 10 30 uur de heer L H. Stronkhorst. WJjkgc- bouw (Laurens Costerplein 14): vm. 10 uur S Abrahamse Gebouw Immanucl (Tulpstr.i: vm. 10.30 uur de heer H van Norden. Jeugdhuis (Zuid Singel): vm. 10 uur dienst, J. D P. v. Garderen. Ver. Vrljz. Hervormden. Verenigings gebouw. Zuidsingcl: 10.30 uur ds Is. J. Reedijk van Enschede. Clubhuis. Dol- lardstr.: 10.30 uur ds M. C. van Wijhe. Gcref. Kerk Grachtkerk: 10 uur ds D. A. Zijlstra (voorber. H. Avondmaal). 17.30 uur ds H. W. Engelkes Leusdcr- kerk: 9.30 uur dr F. H. v. Meyenfeldt, 17.30 uur ds D. A Zijlstra. Wijkgebouw. Tulpstraat: 9 uur ds H. W. Engelkes (voorber. H Avondmaal). 17.30 uur ds F. H. v. Meyenfeldt. Comité Levens vragen (Rcgcrtcsselaan 21): 10.30 uur prof dr S. M. Zuidema van Amster dam. Chr. Gcrcf. Kerk (W. van Mechelen- straat). 10 en 17 uur dhr J. Drcnth. Gcref. Gemeente (Stoovestr 10 en 17 uur leesdienst. Do 9 Oct. 10 uur ds De Wit van Moerkapclle. Oud Geref. Gem. (Muurhuizen): 9.30 uur en 17 uur ds B. Toes van Kinder dijk: Ma. 6 Oct. 19 uur ds W. Blaak van Geldermalsen. Remonstrantse gem. (Herenstr.): 10.30 uur da H. Meyer van Rotterdam. Evang. Lutherse kerk (Langestr. 61): 10.30 uur da M. E. Monsees (Doop- dienst). Vrije Evajig. Gem. (Varkensmarkt llbi. 10 en 17 uur ds J. Enter Sr. van Rotterdam. Doopsgezinde Gem. (Fr. v. Blanken- heimstr. 40): 10 30 uur ds S. Gosses van Almelo. Herst. Apost. Kerk (Gasthulskerk) 16 30 uur dienst. Oud Kath. Kerk ('t Zand): 10 uur Hoogmis Vrije Kath. Kerk (St. v. d. Hogenlaan 3)10.30 uur H. Mis. Vergadering van gelovigen: 10 uur dienst. 17 uur prediking der Wonden Leger dos Hells (Havik 25): 10 uur Altaardienst, 19 uur Openluchtsamen- komst, 20 uur Verlossingssamcnkomst. Diensten o.l.v. serg -maj. cn mevr. Gorth. Kerk van Jezus Christus van de Hei ligen der Laatste Dagen (Kortegracht 20): 10.30 uur en 17 uur dienst. rook achter zich latend. Even voor dat het toestel te pletter vloog, zag hij. naar hij aanvankelijk dacht, een stuk vleugel naar beneden komen. Later is gebleken, dat dit een deel van de benzinetank is geweest. Een arbeider van de Ned Heide Maatschappij stond op zeven a acht meter afstand van de plaats waar het vliegtuig neerkwam. De man heeft geen schrammetje bekomen. De prikkeldraadomheining dicht voor zijn voeten werd vaneen gereten, brokstukken vlogen over hem heen en wonder boven wonder kwam hij met de schrik vrij. Huizen niet beschadigd Hoe het toestel op een vrije plek, waar alleen bomen stonden is neer gekomen. temidden van alle kanten staande woningen, is onbegrijpelijk. Er mankeert niet het minste aan een der huizen. Nadat de L.S.K. te Soesterberg met het ongeval in kennis was gesteld, kwam een staf van officieren met hun manschappen op de plaats des onheils aan, waaronder ook de com mandant van de sectie, waartoe het neergestorte toestel behoorde. Hij had nog niet eens de tijd gehad om zich van zijn vlicgerspak te ontdoen. Intussen was het nieuws tot ver in de omtrek doorgedrongen, zodat vele nieuwsgierigen op een afstand moesten worden gehouden. Het toe stel zal bewaakt blijven totdat een commissie van onderzoek ter plaatse is geweest De bewaking door de Rijkspolitie is overgedragen aan de Brigade Koninklijke Marechaussee te Amersfoort, die op haar beurt zich heeft doen aflossen door de Lucht macht Bewakingsdienst. 2014. Wanneer de „Vrij heid" op slechts enkele meters de motorsloep is genaderd, ziet Ralfo Christian staan. Hij slaakt een schreeuw van angst en komt moeilijk overeind. „Christian!" roept hij, „wég jij! Jij leeft niet meer! Jij bent al lang dood!" Christian zegt niets. Roerloos staat hij op de voorplecht en kijkt Ralfo ononderbro ken aan In zijn doods angst springt Ralfo over boord. „Jij schurk!" gjlt Christian, „dacht je. dat je er zo gemakkelijk af kwam? Ik zal het je be taald zetten, alles wat je mij en mijn vrienden hebt aangedaan." Hij wil Christian, maar dan ziet hij het gevaar, waar de opvi Ralfo achterna sorincen, maar Jack kan hem Jack op w.jst: twee, drie haaienv.nnen schieten gissen „Laat me los!" roept I snel voorbij. Wat het lot van Ralfo is, kunnen l arenden van de „Vrijheid" gemakkelijk nog net vast grijpen. Negerrevue komt in Markthal „Black Rhapsody" is de naam van dc Latijns-Amerikaanseen Afrikaan se Negerrevue, die op 11 October in de Markthal te zien zal zijn. De lei der, Roy Carr, is voor het Neder landse publiek geen onbekende. Ve len zullen zich hem nog herinneren als eerste danser in het Negerballel van Berto Pasuka. Deze tengere Hai- tiaan. die zich steeds meer ontwik kelt tot een danser van wereldfor maat. heeft nu een eigen gezelschap gevormd, bestaande uit dansers en danseressen uit Trinidad en Jamai ca, die. aangevuld en begeleid door een Latijns-Amerikaans orkest, een vrolijk en gevarieerd programma la ten zien. 41 ï/f «4A ArpVamor Het Christelijk Militair Centrum heeft de laatste weken een metamorfose ondergaan. Verschillende zalen werden verbouwd, daar deze niet meer aan de moderne eisen, die men ten aanzien van licht en ruimte stelt, voldeden. Onder enorme belangstelling van o.a. de commissaris van de Koningin H. A. Relnalda. de wethouders Koopman cn Van Zwol, leden van liet hoofdbestuur van Pro Rege, benevens vele militaire autoriteiten, werd het „nieuwe gebouw" als geschenk bfj het 70-jarig jubileum aan de voorzitter van het C.M.C., de heer J. de Vries overgedragen. In Juni 1381 werd het Christe lijk Militair Tehuis opgericht. In een pand in Muurhuizen, dat nu als kindertehuis wordt gebruikt, vond men onderdak. Sinds 1892 is is het Centrum gevestigd in de Lange Beekstraat. Ook voor de oor log, toen het gebouw nog niet zo mooi was, kwamen de militairen er graag en veel. Men vond er een andere sfeer dan in de kazerne. Door de houders van het tehuis werden de ouders zo goed mogelijk vervangen. Voorzitter De Vries her dacht in dit verband het vele werk. dat het echtpaar Smallegange ge durende meer dan 33 jaar heeft gedaan. In het historisch overzicht, dat de heer De Vries gaf, dankte hij de legerpredikanten, die de jon gens altijd naar het Tehuis „toe dreven". Mevrouw Rijnsburger, presidente van het damescomité, droeg namens het bestuur, een door collectes bij eengebracht geldsbedrag van 5800.26 gulden over. Vijfduizend gulden werden daar van gespendeerd aan een nieuwe pingpongkamer, een nieuwe biljart kamer en een nieuw studeervertrek. De heer W. Nieuweboer, secreta ris van het hoofdbestuur van de Ned. Mil Bond Pro Rege. sprak de hoop uit. dat men er in zou slagen voort tc gaan met dit werk. „Wij slaan als Bond voor giote, finan ciële moeilijkheden", zo zei hij „Uit part'.culiel* initiatief" zullen nieuwe tehuizen moeten ontstaan." Geestelijke opvoeding De commissaris van de koningin in de provincie Utrecht, M. A. Rei- nalda, zeide, dat de regering ver zocht was een deel van de anderhalf milliard, die op de begroting voor de defensie zijn geplaatst, te be steden voor de geestelijke opvoeding van de dienstplichtigen. „Het moreel van de troep, dat is in de oorlog wel gebleken, is het doorslaggevende element in de mo derne oorlogsvoering", zo zei hij. „Aan de mens zal even veel aan dacht moeten worden besteed, als aan de wapenen", zo besloot hij zijn woorden. De heer J. Koopman, wethouder, sprak namens het gemeentebestuur. Het verheugde hem. dat door het C.M.C. de militairen een levensbe schouwelijke basis werd gegeven Hij noemde het Centrum, waar het volgens hem 26 jaar geleden toen hij zelf als militair in Amersfoort gelegerd was. lang niet zo gezellig was, genoegelijk. Door verschillende aanwezigen werden cadeaux overhandigd. De heer A. B. van Houdt schonk na mens de C.J.M.V. een boekenkast met 100 boeken. Vier militairen, die een kern van vaste bezoekers vertegenwoordigden brachten met enige toepasselijke woorden het bestuur een aantal uitermate practische geschenken Met het zingen van het Wilhel mus werd het officiële gedeelte van deze jubileumavond besloten. Bij de spoorweg overgang aan de Leusderweg rolde gisterenavond om streeks kwart voor zeven een zware betonnen rioolput van twee ton van een vrachtwagen. Van de Leusder weg kwamen enige militairen per fiets aangereden en za gen het betonnen gevaarte recht op zich afkomen. Twee hunner konden niet meer ontwa ken en werden van hun rijwiel geslin gerd. Onmiddellijk was de G.G. en G.D. aanwezig, die hen naar het Mili taire Hospitaal ver voerde. Aldaar bleek, dat zij er wonder boven wonder buitenge woon goed afgeko men waren. Korp. Korthals Altes uit Amsterdam kwam er af met een en kelfractuur en sol daat J. C. Bugter liep een lichte her senschudding op. Beiden zijn gele gerd in het Kamp Waterloo. De betonnen put lag plat op de wagen. De linker laadklep was weg genomen, omdat het gevaarte te breed was. Aan de open kant was een balkje aangebracht om tot steun te dienen. Ter hoogte van Kroontjes molen ging het geval schuiven en rolde er juist even voor de overweg van de wagen met het vermelde noodlottige gevolg. Er is proces-ver baal opgemaakt tegen de chauffeur wegens het veroorzaken van licha melijk letsel door schuld. De beide fietsen werden totaal vernield. Het Valkje, eens het gebouw van de Sociëteit „Vereenlglng", werd we gens geldgebrek in 1946 gesloten en sindsdien verdween het uit de publieke belangstelling, totdat onlangs de Gemeente het oog op dit gebouw liet vallen, teneinde daarin de Dienst voor Sociale Zaken onder te brengen. De plannen gingen niet door en nu zijn het Rijk en particulieren aan het touwtrekken. Het Rijk wil er een kantoorgebouw van maken en dc parti culieren willen het In de oude luister herstellen, waarbij evenwel als vaststaand mag worden aangenomen, dat de sociëteit er wel nimmer meer in zal terugkeren. De „Vereeniglng" heeft met haar 40 leden een goed onderdak gevonden In „Amicitia" en verkocht bovendien haar Sociëteits vergunning aan „Terminus". Een nieuwe vergunning Is niet meer te krij gen, terwijl zulk een document voor een goede sociëteit onmisbaar is. in onze stad optrad, speelde er in de winter l907-'03 en de eerste bio scoopvoorstellingen „met levende beelden" werden in 1911 natuurlijk in het Valkje gehouden. Maar ook voor het plaatselijke verenigingsle ven was het gebouw onontbeerlijk, en de „Vereeniging" vond altoos „hoe meer leven in de brouwerij, hoe beter", waartoe zij de beste ge zelschappen uitnodigde tot het ge ven van een avondje „met bal na". U weet wel, zo'n echt bal met bal boekjes en een „dansmeester" met pandjesjas, witte handschoenen en een hoge hoed in de hand. „Ons Genoegen", de symphonievereniging „Jubal". de mandolineclub „Arion", het mannenkwartet „.Euterpe" en niet te vergeten de toneelvereni ging .Thalia", die jaar in jaar uit hier haar avonden gaf. roepen her inneringen op aan de jeugd van onze ouders en grootouders. Vooral ..Thalia" had een wit voetje bi.i het bestuur van de „Vereeniging", want zij kreeg de zaal gewoonlijk voor niets endikwijls nog geld toe! Gemeente verkocht in 1916 haring a 4 cent Hoewel dc „Vereeniging" het grootste vertier aan het Valkje ge geven heeft en in 1903 het nieuwe gebouw liet zetten, is deze plek reeds sinds eeuwen een „plaats des vermaaks" geweest. Uit het Ge meente-Archief blijkt, dat in 1755 in dit pand een zekere Jan van Thie- nen woonde, die „herbergier met de ster" was, zoals erbij opgetekend staat. Wij komen uit die oude boe ken ook tc weten hoeveel huisbelas- ting hij moest betalen, t.w. 12 gul den 's jaars! ALs troost voor de hui dige eigenaar kunnen wij hieraan toevoegen, dat er ook toen al pitti ge belastingverhogingen bestonden, want enige jaren daarna werd de huisbelasting verhoogd met niet minder dan 331/3 pet en op 16 gulden 's jaars gebracht! Zijn op volgers. Pieter Brom en later J. F. Bruyning, betaalden hetzelfde be drag. 100 Jaar geleden Bijna honderd jaar geleden kwam het Valkje. zoals het ook al in de dagen van Jan van Thienen heette, in het middelpunt van het Amers- foortse gezelhgheidsleven te staan, want toen ging hier de Sociëteit ..Philharmonic" zetelen, die op 23 Juni 1882 met de Sociëteit „Unita^s" samensmolt onder de naam „Ver eeniging". Het is een zeer gelukkige echt verbintenis geworden (die nog steeds voortduurt) en Amersfoort is veel dank aan dit „echtpaar" ver schuldigd, want ontelbare feestavon den. uitvoeringen en toneelvoorstel lingen zijn hier het gevolg van ge weest. Johan Schmier, de grote zan ger van de vorige generatie, vierde er triomfen, Buziau stond er op de planken in de revue's van Henri ter Hall, waarvoor de teksten geschre ven werden door de juist dezer da gen ontslapen schrijver Kees Val- kesteijn. De eerste Dameskapel, die (Advertentie I.M.) 0e meeste waarde voor Uw geld! ZUINIG DUURZAAM COMFORTABEL MOLENAARS NE0ERLANDSE AUTOMOBIELFABRIEKEN fabricago-ald. van I. Molenaar'* Aulomobiolbedrljl N V.. Amertloori. Agenloo door bot helo lood. Hcnri ter Hall Henri ter Hall huurde de zaal met dc kermis (huurprijs in totaal 160!') en dan was de zaal tjokvol. Net als in een echte schouwburg was er dan ook een amphitheater, d.w.z. er werden planken gelegd op de biljarts en daarop stoelen ge plaatst! Overigens zijn er ook wel eens evenementen afgewimpeld, zoals bv. het Bal Masqué in 1909, omdat „het bestuur niet van maskers hield". In de plaats daarvan kwam er een groot „winterfeest". Ook rolschaatsoefeningen konden de sanctie van het bestuur niet krij gen, terwijl men blijkbaar een af keer van negers had, want in 1909 werd een aanvraag om „Afrikaan- sche negers te vertoonen" afgewim peld. Maar wel hebben de Amersfoortse kegelaars er altijd een onderdak gevonden, vooral toen in 1924 de banen binnenshuis kwamen te lig gen werd de animo erg groot. Voor heen lagen de banen in de tuin en waren zij aan één zijde geheel open, zodat het spelen nogal een koude liefhebberij was, vooial in de win ter. Tot dc laatste dag toe zijn de twee kegelbanen in gebruik ge weest, want Amersfoort telt ook nu no® vijf kegelclubs. Aan komische noten heeft het in al die lange jaren natuurlijk niet ontbroken Wij denken daarbij aan een besluit uit 1877, toen men „on danks de minder goede gang van zaken, toch wilde feesten" en daar om aan de Rederijkerskamers „Door Vriendschap tol Kunst" en „Joost van den Vondel" verzocht voordrachten te houden „met bal na", terwijl in dezelfde benarde Reclame Dierendag JVATUURLIJK heeft ook v u zich wel eens afge vraagd, wat haalt al die reclame, die fabrieken van tijd tot tijd maken nu eigenlijk uit. Voor Stads- vevsierkijker blijft die ma terie tenminste altijd een raadsel Hij is gespeend van alle zakelijke inzicht. Hij zou niet weten hoe een advertentie op te stel len Wist hij dat weldan maakte hij vandaag een hij zeker tioee maal daags een dame met pen grote herdershond. In zijn bek draagt hij steevast een boodschappenmand. Zo gaan die twee samen win kelen. Denkt u nu met. dat wij vinden, dat zo te's niet mag. S.V.K. gelooft, dat deze hond het fijn vindt met „de vrouiv" de stad in te gaan. Een andere bijzon dere hond, is die van een abonné in de Ruysdaal- straat. 's Middags gaat de kleine fox voor het venster zitten. Ziet hij onze bezor ger in de verte aankomen, dan rent, hij de straat op. De bezorger die iveet wat 'r (leergrage) beest wil drukt hem ecu krant in de wiid open gesperde mond. De hond vliegt er mee naar zijn baas. Wel een manier om je krant te krijgen. Kijk, daar zou S.V.K. nu reclame in zien. En niet in dc eqrste plaats voor dieren ging echter, zag ook deze groep van natuurvrienden haar club graag een groter aantal leden hebben. Meel mensen zouden zij van de bossen, planten en dieren willen laten genieten. Morgenmiddag wordt er dan ook een propaganda- excursie naar de Treek ge organiseerd. Onder bekwa- als Amersfoorters stuk voor stuk aan gaat. Een artikel tje gewijd aan het been gaan van Jo Bezaan: een stukje over de „Kleine Kunstkring'; een uiteen zetting van Renske Nieweg over het zingen en dansen van 't „Nederlandse Lied"; bij een foto kunt u iezen over het afscheid van prof. me leiding zal men padden- Mennicke, een andere prent stoelen gaan zoeken. Deze tocht is speciaal bestemd voor mensen, die tot nu toe hun neus op trokken bij het horen van het wooid „natuurstudie" Dc N J.N. wil Zondag bewijzen, dat dit geen „Prikkebeen-ach- tige-bezigheid" behoeft te zijn- van dc „fotokring Ëem- land" laat u een van de fraaie plekjes uit onze stad zien. Zo vindt een ieder in de nieuwe Beyaard wel iets van zijn gading. N.J.N. De N J.N., de Nederland se Jeugdbond voor Natuur- De Beyaard Vroeger bemerkten wij alleen op de laatste avond van het jaar hoe vlug de tijd voortschrijdt. Tegen- de woordig ondervinden wij dat iedere eerste van de nieuwe maand. Als de dag van gisteren welen wij nog. dat wij (na jaren) in Sep tember j.l. de eerste Bey- Periodieken 1 ,,De bom is gebarsten", lazen wij in de „S.O.S -er", het officiële orgaan van de sportverenigng S.O.S. De wordt de nodige aandacht besteed aan het nieuwe Sportjaarboek. uitgegeven door ons blad. Men wil de geschiktheid van het. cen traal gelegen Amersfoort bij de N.W.B. suggereren voor de Vierdaagse. Of het lukken zal? Periodieken 2 De „Amsvordiaan", brengt in een artikel de vreugde van het bestuur over de grote schare supporters, die de laatste tijd de elftallen op het veld vergezellen, naar voren. Een ander ar tikel geeft een nabeschou wing over de (verloren) wedstrijd tegen Minerva. De raad, die gegeven wordt, is: „Aanvallen". „Simple comme bonjour", zegt dc Fransman. (Zo een voudig als het maar zijn kan, in niet al te best Hol lands). Voeg cr nog wat NW.B. heeft besloten zelf samenspel bu, en de rcsul- studie, heeft ook in Amcrs- aard weer in onze brieven- foort een buitengewoon ac- bus kregen en nu is daar een vierdaagse te gaan or ganiseren. De voorzitter van „Samen op Slap", de heer A. A. Gorth, zegt, dat „de leden eensgezind ach ter de N W.B. dienen te staan." Verder wijdt men taten zullen aanzienlijk be ter zijn. Inderdaad (Trou wens Amsvordianen, er waren factoren, die tijdens de wedstrijd tegen Minerva niet waren te voorzien. Neem bijvoorbeeld het tieve afdeling. 9 October pakkende annonce die geld bestaat deze afdeling twin- bijeen zou brengen voor de uitbreiding van het die rentehuis, clat kort geleden in Amersfoort geopend werd Nu schrijft hij zo maar wat over dieren die hij dagelijks tegenkomt. In de Langestraat ziet tig jaar. Tientallen jongens alweer de tweede. Onmiddellijk moet wor den gezegd, dat deze uit- in dit blad de nodige aan- slechte veld). Wij vinden dacht aan de komende het sympathiek in de Ams- wandeltochten; het ongeluk vordiaan steeds en meisjes tussen de 12 en gave van de Amersfoortse 23 jaar, die graag iets Gemeenschap er haast nog meer willen weten over de verzorgder uit. ziet, dan het van Jan Kühl en de ope ratie van Gerard van artikeltje over aan te treffen. weer een spelregels Inderdaad Plateringen. Hedenavond, ook een scheidsrechter kan zo lezen wij verder, zal er wel eens een fout maken, natuur (in de meest ruime Septembernummer. zin van bet woord) hebben zich bij de N.J N. aangeslo ten. Zoals iedere vereni- Ver- heugend is het grote aan tal modewerkers. Allen vertellen zü iets, dat ons gestart worden met de zo genaamde contactavondcn. Op zeven Februari a s zal de grote S.O S-feestavond worden gehouden. Tevens dat men daar niet te lang over door praat is 'n pluim voor de sportiviteit. Enkele wedstrijdverslagen comple teren dit nummer. tijd dc Rederijkerskamer „Ontwik- keling"-subsidie vroeg voor het 25- jarig jubileum van de burgemees ter. Teneinde de berooide kas in die dagen weer wat op peil te brengen werden de leden van de „soos" verplicht op drie avonden per week, t.w. Maandag, Woensdag en Zater dag de presentielijst tc komen te kenen, kwam men nietdan moest men 5 cent boete betalen! In 1881 wilde men weer tot het petroleumlicht terugkeren, omdat het gaslicht zo slecht functionneer- de. Het voorstel kon geen genade vinden, maar wel besloot men de gaskroon eens grondig te laten poefen. Alsof dat beter licht zou geven! Toen in 1917 de presentie lijst spoorloos verdwenen was werd aan alle leden boete opgelegd. „Plakkers en nachtraven" Zo men mocht denken, dat de soosavonden altijd tot diep in de nacht duurden, omdat de „Vereeni ging" een vergunning had, die toe stond de zaak de volle vier-en- twintig uur open te houden, dan vergist men zich deerlijk. Niet al leen dat de eindeloze rij van kas teleins steeds vroeg naar bed wil den in 1895 moest zelfs tegen 'n kastelein worden opgetreden, om dat hij de tent reeds vóór elven sloot doch bovendien was er een eeuwige strijd tegen de „plakkers". Ook hiertegen werd met boeten opgetreden. Op 13 Mei 1905 werd besloten „plakkers en nachtraven" te bestraffen met 50 cent voor een verblijf na 2 uur in de nacht en 1 voor ieder volgend uur. Pas in 1924 schijnen die „nachtvinken" er een middeltje op gevonden te heb ben, want op 15 Januari 1924 werd het besluit afgekondigd, dat de klok ken „vooral des avonds" nauwkeu rig de juiste tijd moeten aangeven! Zelfs tegen de Pers durfde men op te treden, want in 1905 werd „De Eembode" bestraft met een tijdelij ke uitsluiting van het ter leestafel liggen, omdat het blad „een verkeerd artikel opnam". De mobilisatie '14*18 bracht nieuwe problemen mee, alhoewel het vertier een variatie onderging, doordat de Belgische officieren steeds vrije introductie hadden. De finantiële zorgen werden op 1 De cember 1916 minder groot, omdat de grote zaal verhuurd werd aan de Gemeente ter vestiging van het Levensmiddelenbureau. Niet alleen deden hierdoor de ambtenaren hun intrede in de lokaliteiten, maar bo vendien gebeurden er gans andere dingen, want het bureau had niet alleen de uitdeling van de distri butiebonnen, maar ook de verkoop van diverse artikelen in eigen hand. Zo kocht de Gemeente bijv. haring voor 2V? cent en verkocht die voor 4 cent aan het publiek. Ook spiering en andere vissoorten werden door de Gemeente zelf ver handeld, terwijl men later zelfs aardappelen in het Valkje ging ver kopen. Teneinde de verkoop zo vlot mogelijk te doen verlopen schafte de Gemeente zich zelfs twee auto matische weegschalen aan! Ook grossierde de Gemeente en zo kon liet bestaan, dat er in het Valkje van Gemeentewege aan de zaken verkocht werden: ongebuild tarwe meel, rogge, mais, varkensvlees, spek. rundvet, boter, kaas, peul vruchten, vatgroentcn en nog veel meer. In de Gemeenteverslagen over die jaren kunnen wij daar door vinden, dat de Gemeente in „het goede seizoen" 20 vaten ha ring van 2000 stuks ieder, per week verhandelde! En tenslotte mogen wij niet on vermeld laten de kaartavondjes, waarop men pandoer, skaat en ta rok speelde, terwijl naast het kaar ten een spelletje trik-trak niet ver smaad werd en men soms ook een „domineetje" legde. En voorts staan de grote nationale kegelconcoursen van 1907 en 1920 nog in het ge heugen van de ouderen gegrift. Wat brengt de toekomst? Wij zjjn benieuwd wat de toe komst brengen zal. Misschien wordt het Valkje wel weer een nieuwe „plaats des vermaaks", alhoewel wij er wel om moeten denken, dat de zaal niet zo makkelijk bereik baar is. Niet alleen zun de straten in de omgeving buitengewoon nauw. maar bovendien zou men op de Hof moeten parkeren en da* is niet „vlak naast de deur". Ook het eenrichtingverkeer in de Lange straat is niet bevorderlijk voor een gemakkelijke bereikbaarheid van de feestzaal. Dit heeft de „Ver eeniging" reeds in de twintiger jaren ingezien, toen men plannen had de percelen aan de Langestraat te kopen en af te breken, waar door niet alleen de mogelijkheid zou ontstaan hier een monumen tale gevel te bouwen, maar er bo vendien ruimte zou komen voor aan- en afrijden en parkeren. Medische Dienst Doktoren: H G Werkman, Utr. weg 10. tel 3008. W. J van de Kamp. Noordcwierwcg 180, tc] 4430. Tandartsen H H Ament. Vlas- akkerweg 14, telefoon 5419 Apotheken: Jansen. Langestraat 74 teJ 3677 en Java Apotheek, Leusder weg 212, telefoon 4887. Verloskundigen* mej A G F- Perk. H van Viandenstraat 2. telef'onn 5086; mej N. Vernhout, Soesterweg 232. telefoon 3374.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 2