Strijd tussen de Onderlinge- en Maatschappij-ziekenfondsen BOSCH dgixfóafe Geleerden uit vele landen doen aanval op woestijnen High life Onvoorwaardelijke straffen voor „aetherpiraten' TWEE SOORTEN SOWJETBURGERS ROTA-PIN" N.V. LISA, AFD. 3 YMUIDEN Weduwvrouw krijgt geen buitengewoon pensioen GELEZEN- NIEUWE, MODERNE BREIMETH0DE! Meer dan een vierde deel der aarde is dor en droog r j en gewogen Zaterdag 4 October 1952 3 (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT. Een nogal heftige strijd heeft zich ontwikkeld in de Nederlandse ziekenfondswereld, waarbü de Inzet wordt gevormd door on geveer 140.000 leden en oud-leden van het spoorwegpersoneel, wier eigen ziekenfonds waarschijnlijk per 1 Januari 1953 wordt opgeheven. In het dingen naar de gunsten van deze nieuwe categorie van verplicht-verzeker den door bepaalde fondsen is dc oorzaak der onenigheid gelegen. De onder linge, uitsluitend door de leden zelf beheerde fondsen vormen de ene partij in het geschil. De andere wordt voornamelijk gevormd door de Maatschap- pij-fondsen. welke behalve door verzekerden mede door artsen, apothekers en andere medewerkers worden bestuurd. Deze laatste fondsen nu betich ten de onderlinge fondsen van „un faire onwaardige propaganda" ter verkrijging van nieuwe leden on der het spoorwegpersoneel. Een pikante bijzonderheid hierbij is. dat de hier bedoelde wervings acties reeds zijn begonnen nog vóór het Koninklijk Besluit is be krachtigd, dat de overheveling van het actieve en voormalige spoor wegpersoneel naar de verplichte verzekering moet regelen. De voortijdige actie schijnt te zijn ontketend door de Bond van R.K. Ziekenfondsen, waarna dit voorbeeld door andere zogenaamde onderlinge fondsen is gevolgd Op instigatie van deze laatste hebben de bonden van vervoerspersoneel hun leden geadviseerd om aanslui ting bij een onderling fonds te overwegen. Wat de omvang der verstrekkin gen betreft maakt het voor de ver zekerden geen verschil uit bij welk fonds zij zich aansluiten. De advie zen der betrokken vakbonden zijn Voor Europese regering Bolsward en Delft pas in December ter stembus (Van onze correspondent) BOLSWARD. Er wordên reeds voorbereidingen getroffen voor het referendum over een centraal Euro pees politiek gezagsorgaan, dat hier binnenkort wordt gehouden. In het raadhuis waren Vrijdagavond onge veer 50 vertegenwoordigers van po litieke partijen, vakverenigingen en vrouwenorganisties aanwezig om zich te beraden over de wijze waarop het referendum het best kan worden gehouden. In deze bijeenkomst heeft mr H. R. Nord, secretaris van de Ned. Raad van de Europese Beweging, het ideële aspect daarvan belicht en de heer P. Brijnen van Houten, lid van de politieke commissie, gaf een overzicht van het politieke aspect. Het referendum zal niet in No vember kunnen worden gehouden zoals aanvankelijk is bericht maar tussen Sint Nicolaas en Kerstmis Op de zelfde dag als waarop de bevol king van Delft ter stembus gaat. Nieuwe aanvallen van Franse communisten op Marty PARIJS De leiding van de Franse communistische partij heeft een nieuwe aanval gericht tegen het onlangs ontslagen lid van het partijsecretariaat Marty. In het weekblad van de partij „France Nouvelle", wordt een uittreksel ge geven van de redevoeringen, die zijn gehouden op de bijeenkomst van het centrale comité, waarop be sloten werd tot het ontslag van Marty en tevens de oud-minister van luchtvaart Tillon als lid van het politieke bureau werd ge schrapt. Uit deze publicatie blijkt, dat Marty er van wordt beschul digd. dat hij bij zijn bezoeken aan de provincie zijn partijgenoten „angst" inboezemde en dat hij daar om niet meer door plaatselijke or ganisaties werd uitgenodigd. Ook wordt hij er van beticht, de positie van secretaris-generaal Thorez (die op het ogenblik in de Sowjet-Unie vertoeft) en diens vrouw. Jeanette Vermeersch. afbreuk te hebben ge daan. Verder zou hij een „werke lijke antipathie" koesteren tegen bepaalde partijleiders en buiten het secretariaat om hebben gecorres pondeerd met plaatselijke afdelin gen. Gestrand baggerschip is vlot gesleept IJMUIDEN Twee sleepboten van de Amsterdamse Ballast Mij. hebben Vrijdagmiddag het bagger- vaartuig „Brunsbuttel" vlot ge sleept. 's Morgens was het schip vlak bij de IJmuidense Zuiderpier aan de grond gelopen. WINTERMODE 1952 veroverde Vrijdagavond de NCRV-televisie. Negen mannequins maten 38 tot grote 42 toonden modellen van AVECO, de eerste confectie- industrie, die in Nederland voor de TV haar werk demonstreer de. Regisseur Dick Simons gaf duidelijk aan, dat op mantel- gebied de „pyramidevorm" die ook de minder slanke vrouw kleedt het modebeeld blijft beheersen. dan bok gebaseerd op de overwe ging, dat de onderlinge fondsen meestentijds door de leden zelf worden bestuurd en daardoor „de mocratischer" zouden zijn dan de andere ziekenfondsen. Zo wordt van de Maatschappij-ziekenfondsen gezegd, dat van de wijze van be stuursverkiezing in deze organisa ties weinig bekend is doordat zij geen ledenraad noch een algeme ne vergadering zouden kennen. Deze voorstelling van zaken zou echter niet met de werkelijkheid stroken en heeft bij de Maatschap pij-fondsen heftige verontwaardi ging gewekt. „Onze besturen," zo verzekerde Advertentie I.M.) sterk elastisch hyqienisch ons een woordvoerder van de lan delijke organisatie dezer fondsen, „worden op volkomen democrati sche wijze uit de verzekerden enerzijds en de groepen van mede werkers anderzijds op voet van gelijkheicj gekozen. Van verschei dene besturen maken nota bene vooraanstaande leden van de vak beweging deel uit. Elk van onze fondsen 'houdt wel degelijk alge mene vergaderingen én onderhoudt voorts een geregeld contact met de vertegenwoordigers der verzeker den. de zogenaamde ledenraad Wij betreuren ten zeerste dat de strijd om de verzekerden ons op deze wijze wordt opgedrongen; een strijd die slechts verwijdering kan brengen tussen ziekenfondsen, die in het belang van de volksgezond heid toch op samenwerking zijn aangewezen". Bedelaar had eigen wagen met chauffeur MuNCHEN In Miinchen is een bedelaar gearresteerd, die er een chauffeur voor zijn eigen „Merce des". en een huishoudster op na bleek te houden. De man. die beide benen mist. was speciaal voor de feestelijkheden ter gelegenheid van de Octobcrweek met zijn perso neel uit Stuttgart naar Miinchen overgekomen. Bij de arrestatie bleek de huishoudster in het bezit te zijn van een bedrag van 139 Mark aan klein geld. dat deze kampioenbede laar in enige uren tijds op het feest terrein bijeen had gebedeld. Amerikaanse autoriteiten in Indo-China SAIGON. Allison, plaatsver vangend minister van Buitenlandse Zaken der V.S voor het Verre Oosten en W. Bonsai, directeur van het bureau voor zaken betreffende de Phillipijnen en Zuid-Oost-Azië. zijn op weg naar Saigon, om daar besprekingen over Indo-Chinese zaken te voeren. Zij zullen een be zoek brengen aan Tonkong en be sprekingen voeren met Indo-Chi nese en Franse autoriteiten. (Advertentie I.M.) FIETSLAMP •^16 .5°met rwarte kap y*|Q met verchroomde kap 1t.« 0 Verkrijgbaar bij de Erkende Rijwielhandel n.v. Willem van Rijn Amsterdam (W) de politierechter de clandestiene ra dio-amateurs. tot onvoorwaardelijke straffen, welke varieerden van drie weken tot twee en een halve maand gevangenisstraf. De Officier van Justitie, mr baron Van Voorst tot Voorst, zei dat het euvel van de clandestiene zenders niet nieuw is Het betreft niet altijd lieden, die uit het oogpunt van spor tiviteit met een clandestiene zender werken Zij doen het veelal uit winstbejag, waardoor sommige zend amateurs tijdens een weekeinde soms 100 gulden verdienen Mr. ba ron van Voorst tot Voorst kondigde nan. dat degenen, die aan de aether- piraten verzoeken een bepaald plaat je te draaien, voortaan ook strafbaar zullen worden gesteld, indien hun namen bekend worden. Ook zij, die plaatjes laten draaien, zijn voortaan strafbaar ALMELO. „Door het zenden van „aetherpiraten" gebeurde het vorige week. dat een Frans vliegtuig, dat boven Twenthe vloog, de weerbe richten uit Parijs niet kon opvan gen." zo vertelde een deskundige van de PTT Vrijdag voor de Almelose politierechter aan vijf jongens uit Almelo. Kloosterharen en Vrooms- hoop. Ook de Officier van Justitie wees nog eens met nadruk op de ge varen welke kleven aan de clande stiene uitzendingen. Om een voor beeld te stellen aan de vele niet ge- I vangen „aetherpiraten" veroordeelde ]yjt I VClClKcimp staatssecretaris Middenstand? (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. De benoeming is te verwachten van dr G. M. J. Veldkamp, uit Breda, tot staatsse cretaris voor de Middenstand. De heer Veldkamp is lid van de KVP. In zijn woonplaats is hij voorzitter van de KVP-raadsfractie. Op het gebied van de midden stand is de heer Veldkamp nog niet op de voorgrond getreden Wel heeft hij zich een goede naam ver worven op 't terrein van de sociale verzekering. Hij was werkzaam bij dc Raad van Arbeid in Breda, en maakte deel uit van verschillende staatscommissies op sociaal terrein. Stellingen voor partij-congres onthullen: Wat Radek zou hebben gezegd over een woord van Kroepskaja (Van een onzer redacteuren) MORGEN begint in het Kremlin te Moskou het negentiende congres van de Russische Communistische partij, het congres, dat zich onder meer zal bezig houden met de om zetting van haar politiek bureau in een „presidium". Als Karl Radek thans nog tot de levenden zou behoren en dus zou kunnen lezen, wat de laatste weken in de organen van de Cominform in verband met deze partijbijeenkomst werd gepubli ceerd. dan had zich zo hij zich daartoe zette ongetwijfeld een sarcastische glimlach om zijn lippen geplooid. Karl Radek is een in 1936 geli quideerd Pools Bolsjewiek, die een groot deel van zijn leven in het bolsjewistische Rusland heeft ge sleten en in de Russische bolsje wistische partij belangrijke func ties heeft bekleed. Sarcasme is altijd Radeks meest kenmerkende eigenschap geweest. Hij nam in het Russische openbare leven een zeer bijzondere plaats in, namelijk die van de officiële humo rist van de partij. Er is een tijd ge weest. dat er in de Sowjétunie on telbare grappen van hem in omloop waren. Een van de bekendste daar van is deze. dat er in de sociale ontwikkeling van Rusland drie be langrijke fasen zijn te onderschei den. Te weten: die van het Matriar chaat. die van het Patriarchaat en die van het Secretariaat! Als élke grap van Radek. was ook deze bij tend. In feite leverde hij hiermee een vlijmscherpe critiek op de uit zonderlijke machtspositie, die de al gemene partij-secretaris Stalin in zijn handen had weten te verenigen. Het sarcastische grapje van Radek uit de twintiger jaren is actueler dan ooit. Wat zou deze spotter wel hebben gezegd, zo hij zou hebben kunnen lezen, dat gelijk de stel lingen voor het komende congres het formuleren „de praktijk heeft aangetoond, dat het lopende orga nisatorische werk van het Centraal Comité het best in het secreta riaat kan worden geconcentreerd"? En welke bijtende hoon zou hij wel over het hoofd der verantwoor delijke autoriteiten hebben uitge stort, zo hij uit één en dezelfde con gres-stelling zou hebben kunnen ver hemen: „In ons land zijn de uitbui tersklassen geliquideerd, er is geen uitbuiting van de ene mens door de andere", maar ook: „Lid van de Communistische Partij van de Sow- jetunie kan iedere werkende burger zijn. die géén vreemde arbeid uit buit"? Een scherpe geest als Radek zou onmiddellijk de tegenspraak be merkt hebben, die tussen deze beide passages aan de dag treedt. Hij zou er op hebben gewezen, dat als de „uitbuitersklassen" wérkelijk zijn geliquideerd het niet nodig is om nog eens nadrukkelijk te spreken van ..de burgers die geen vreemde arbeid uitbuiten", hetgeen het be staan van burgers die dat wél doen impliceert. Staat dit oordeel van Radek vrij wel vast. naar zijn bijtend grapje erover kan men helaas slechts gissen. Lenin's weduwe Kroepskaja heeft eens gezegd, dat het Stalin aan de elementairste eerlijkheid ontbreekt. Misschien zou Radek hebben opge merkt. dat dit toch niet helemaal juist kan zijn, indien onbewust uiteraard in de stellingen voor het 19e partijcongres eerlijk wordt toegegeven, dat er twee soorten van burgers in de Sowjetunie zijn. Benelux-conferentie in Knokke begint 14 October KNOKKE. De conferentie van regeringen der drie Benclux-landen begint op 14 October. Daags te voren komen de deelnemende mi nisters reeds bijeen te voorberei ding van de besprekingen. (Advertentie I.M.) Zonder naalden... Veel gemakkelijker...^' Veel sneller... Veel mooier... eeuwudig, placMifr' Met het „Rota-Pin" breiapparaat kunt U alles breien, elk model, in elke gewenste steek. Ook rondbreien, fantasiesteken, etc. Het is heel eenvoudig, kennis van breien onnodig. De „Rota- Pin" maakt prachtig gelijkmatig breiwerk, veel sneller en veel eenvoudiger dan met breinaal den. o" Bestel Uw Rota-Pin vandaag nog! Goheel compleet met geïllustreerde handleiding, franco per SLECHTS post. Toezending ge- schledt na ontvangst DU van het bedrag per ,>ost- jr wissel of op giro 516084. Desgewenst onder rembours, ln welk geval u dus aan de postbode betaalt. Dinsdag werd in New York de eer ste „diepte-film" gedraaid, volgens een principe dat de tekenaar van Associated Press hier in beeld brengt. Er wordt een cylindervormig, naar achteren gebogen scherm gebruikt, dat zesmaal zo groot is als een nor maal filmdoek. Het geluid komt uit acht enorme luidsprekers, die door de hele zaal zijn opgesteld. Het pu bliek wordt hierdoor als het ware „omspoeld" door geluid De film die met een camera met drie lenzen is opgenomen. wordt geprojecteerd door drie afzonderlijke, gelijklopen de projectors (voorgrond). Deze ma nier van filmen herust op een nieu we combinatie van beeld- en ge luidsprojectie, die de toeschouwer- luisteraar de indruk geeft alsof hij zich midden in de gefilmde gebeur tenis bevindt. Nederlands initiatief Europese Aeademie van Wetenschappen DEN HAAG. In de laatste maanden van zijn ambtsperiode had minister Rutten een plan uit gewerkt, dat vorm kan geven aan internationale samenwerking op wetenschappelijk gebied. Het om vat de oprichting van een inter nationale West-Europese Academie van Wetenschappen, die allereerst een centrum zou moeten zijn voor uitwisseling van wetenschappelijke denkbeelden. Als speciale taak zou zij krijgen de bevordering van we tenschappelijke onderzoekingen, die slechts door samenwerking van geleerden der onderscheiden lan den tot stand kunnen worden ge bracht De ministers van Onder wijs van Frankrijk. Engeland. Bel- gie en Luxemburg hebben het plan thans in studie. Jonden met zeilkano op IJsselmeer vermist (Van onze Gooise correspondent) MUIDEN Sinds vorige week Woensdag ontbreekt ieder spoor van de twintigjarige H. Dobber. Het laatste, dat men van hem weet is. dat hij met een zeilkano de ha ven van Muiden is uitgevaren, het IJsselmeer op Wonderlijk genoeg is noch van de kano noch van de zeiler iets teruggevonden. -\ NEW YORK. Dc woestijn is niet een onveranderlijke grootheid, zij groeit. Niet veel misschien in de levenstijd van een mens maar zij strekt een zandige, onmeedogende hand uit om het land rondom zich te verlammen. Meer dan een vierde deel der aarde is, naar de geleerden schatten, of droog of halfd(roog. Men ivordt er zich meer en meer van bewust, dat de beschaving toe is aan een wedloop tegen de tijd en de honger. Eens. was het gehele gebied tussen de Tiger en de Euphraat in Irak groen en vruchtbaar. Op hef hoogtepunt van zijn glorie werd het oude Babyion de Graanschuur van de wereldgenoemd. Thans dringt van alle kanten de woestijn op. Hetzelfde kan worden gezegd van de Libanon, waar de cederwouden hebben moeten wijken voor de bijl, het vuur en vraatzuchtige geiten zodat thans nog slechts, een deel van deze eens beroemde bossen over is. Het oude Cyrenaica placht drie oogsten per jaar voort te brengen maar thans is het grotendeels on productief. Elk jaar voeren de ri vieren millioenen tonnen boven grond naar de zee. Dorr onzorgvuldige exploitatie m liet verleden zijn grote uitgestrekt heden van voorheen goede grond in de VS. tot onproductieve on- dergestoven gebieden geworden. In Zuid-Afrika is de toestand Waar blijven de ondergrondse stromen boeren door het allerzuinigste gebruik van water en andere gaven van de na tuur. De wereldbevolking neemt per dag met ongeveer 55.000 zielen toe en de druk van deze toeneming wordt in het bijzonder gevoeld door de mensen, die leven in streken waar de grond nauwelijks iets voortbrengt In 1948 heeft de Unesco een ad viescommissie ingesteld voor een wetenschappelijk onderzoek be treffende droge gebieden De com missie bestond uit geleerden uit Australië, Egypte, Frankrijk. Groot- Brittannië, India, Israël, Mexico, Peru en de V.S en er werden sta tions voor wetenschappelijk onder zoek in de woestijn gebieden ge vestigd. De geleerden weten dat er in bij na alle streken der wereld, de woestijnen niet uitgesloten, uitge strekte zeeën van ondergronds- water zijn. Een commissie van acnl geleerden, is bezig gegevens te ver zamelen over de gedragingen van het ondergrondse water en de mo gelijkheden om dit op doeltreffende wijze te gebruiken in droge streken. Een ander probleem is het on derzoek naar verbeterde planten soorten om het opdringende zand van de woestijn tegen te houden. tien deskundigen ontziende exploitatie door en landeigenaren. Er bestaat op het ogenblik geen enkele grote woestijn in de wereld, waaromheen niet een halfdroog ge- Een groep van bied ligt. Deze halfdroge gronden verzamelt gegevens betreffende zijn het opmarsgebied van de plantensoorten die in een bepaald \yoestijn. Droog als stof behalve in droog gebied gedijen, om na te de korte jaarlijkse regenperiode, gaan of zij met succes naar andere voeden zij een dichte bevolking, droge gebieden kunnen worden hachelijk tengevolge van de niets die alleen in het leven kan blijven overgeplant. Auteur A. Neumann strijdbaar democraat) Vrijdag overleden LUGANO Vrijdag is hier over leden de bekende Duitse roman schrijver Alfred Neumann Hij werd 57 jaar oud. Neumann heeft in zijn werk on verbloemd stelling genomen tegen de dictatuur. Toen de nationaal-so- cialistcn in Duitsland aan de macht kwamen ging hij in ballingschap; eerst in Italië, later in Frankrijk Na de bezetting van Frankrijk door de Duitsers begaf hij zich naar de V.S Later vestigde hij zich, wegens zijn hartlijden, in Lugano Adviescommissie i.z. Europese eenwording DEN HAAG. In verband met de ontwikkeling van de functionele eenwording in Europa en de daar uit eventueel voor Nederland voort vloeiende voorbereidende werk zaamheden heeft de regering een adviescommissie ingesteld inzake de vestiging van een Europese Po litieke Gemeenschap. Voorzitter van deze commissie is mr E. N. van Kleffens, onze gezant in Por tugal. vice-voorzitter is dr E. O baron van Boetzelaer. Beide he ren vertegenwoordigen het minis terie van Buit. Zaken in de com missie. Verder zijn de ministers van Algemene Zaken, van Econo mische Zaken, van Financiën en van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening erin vertegenwoor digd. I-JET was een bijeenkomst van *1 deftige heren, waar monotoon, doch zonder gapingen werd ge babbeld: „Welzeker, tegen de procureur- generaal zei ik oom George, want 'm\jn mamma was een meisje Van Root Geerteskerken en vroeger,als kinderen, kwamen wij 's zomers al tijd met de brik bij tante Auguste op Reigersberg Oom was toen nog héél kranig bij de gele njers en Detlev studeerde in Lcijc...." „O ja. Detlev geniale vent.' Maar dan hebt u Frans natuurlijk ook wel gekend?" ,J)at zou ik zeggenAlleraardig ste kereL'" Zo staan ze allemaal te doen, uren lang. Aanvankelijk klinkt het een beetje wezenloos, maar toch wel verkwikkend, want het geeft altijd kracht mensen te ontmoeten, die zo duidelijk nog niet aan de atoombom toe zijn Op den duur ga jc trouwens de zin van dit soort conversatie onderkennen. Het is dc Hollandse nagalm van de eclatante milieus, die Honoré de Balzac met zulke zwierige sabelhouwen be schreef ..Voor een achterneef van de vicomtesse de Montriveau gin gen de Parijse salons onmiddellijk open." Men schuift elkaar de neven Van Panderghen en de meisjes de Blaauw Koetswinkel als fiches toe. om te doen uitkomen dat men „one of the boys" is en men bedient zich bedreven van de criptische taal die hier sinds jaar en dag gespro ken wordt. Als Detlev een .geniale vent" heet. betekent het dat hij méé kan. maar Frans, die moet rond komen met ..alleraardigste kerel", is zonder twijfel een uit alle krui wagens gevallen non valeur „Mag 'k misschien éve de atten tie?" Een klein, smalgebroekf ventje, dat met zijn kale schedel en zijn machtige haviksneus een beetje op Punch geleek, had met deze woor den stilte bijeengeharkt, waarin hij vervolgens een hoog naast hem oprijzende heer. met natuurzijden ambassadeursslapen joviaal begon toe te spreken „Ja, U>e willen jou nu eens even verrassen, beste kerel," zei hij. .Want wij weten wat jij niet weet. Wij weten dat het vandaag vijf en dertig jaar geleden is. dat jij. met de oude baron de Weer Hotterbuys en Kees Barghoff Mullers in Den Haag op de Witte de grondslag hebt gelegd voor onze jachtclub, die Enfin, een héle vertelling, die uitliep op de overhandiging van iets flonkerends met een Wagne riaans gestelde Inscriptie. Het on vermoede feestvarken stond er ge toucheerd bij, bekeek het presentje blij-aandachtig en zei: „Ik ben ontroerd. Het is zo ver schrikkelijk plezierig om, als oud man, nog eens verrast te worden. En ik kan u verzekeren dat het een verrassing voor mij is, tvant geen hóór op mijn hoofd Het werd een spontaan, ten slot te enigszins aangedaan dankwoord. De spreker bediende zich van „bennen" en „zullie" met de stu dentikoze onbevangenheid, die men zich op een bepaalde top van on verdachtheid gerust kan permitte ren en deelde in het slotapplaus een aantal bewogen zwengelhand drukken rond Toen de conversatie de zaal weer begon te vullen kwam hij op mij af. „Van de pers, nietwaar?" zei hij. „Ja." knikte ik. „Alstublieft," sprak hij. En hij stopte mij een papier ln de hand. Ik vouwde het open en las: „Ik ben ontroerdHet is zo verschrikkelijk plezierig om, als oud man, nog eens verrast te wor den. En ik; kan u verzekeren. Aan glimlachen dacht hij niet eens. toen hij sprak: „Da's makkelijker voor u," KRONKEL Verzetsman werd ziek in Oranjehotel ROTTERDAM. De weduwe van een Rotterdams hulpagent van politie, wier man tUdens een verblUf in het „Oranjehotel" ernstig ziek werd en op 13 Juli 1945 overleed, heeft van de Buitengewone Pensioenraad bericht ontvangen, dat haar aanvrage om een buitengewoon rijkspensioen is af gewezen. Hoewel de Buitengewone Pen-1 sioenraad erkent, dat de hulpagent van politie tot de deelnemers aan het verzet heeft behoord en de weduwe steeds uitkeringen van de Stichting 1940-'45 heeft ontvangen, heeft de Buitengewone Pensioen raad een afwijzende beschikking genomen op grond van de verkla ringen van ae arts. die de hulp agent na zijn ontslag uit het ..Oranjehotel" heeft behandeld. Deze verklaarde namelijk, dat de man was overleden aan longkan ker. Voor de hulpagent echter naar het „Oranjehotel" werd getranspor teerd was hij kerngezond. Zijn toenmalige huisdokter, een Israë liet, had nimmer ernstige afwij kingen bij hem geconstateerd. De man was ook normaal goedgekeurd voor politiedienst en was zelfs donor voor het Rode Kruis in de groep O. Ook hiervoor was hij goedgekeurd. De hulpagent werd na het uit breken van de oorlog als hulp agent-bewaker geplaatst bij het gevangeniswezen. In deze functie moest hij verzetsmensen bewaken Hij benutte de gelegenheid om eetwaren naar binnen te smokke len en boodschappen voor familie leden naar buiten. De man werd gesnapt en als ..Deutschfeindlich" in 1942 tot zeven maanden gevangenisstraf veroordeeld Na zijn straftijd te hebben uitge zeten werd hij in Februari 1943 als een wrak ontslagen Zijn ziekte is hij niet meer te boven gekomen en op 13 Juli 1945 overleed hij. Een aantal oud-gevangenen, ver enigd in de Rotterdamse „Reünie- vereniging van nagelaten betrek kingen en oud-gevangenen 1940 1945" wil thans geld bij elkaar brengen om tegen de Buitengewo ne Pensioenraad te kunnen proce deren. D; Spaans schip gezonken bij aanvaring; alle opvarenden gered SCHEVENINGEN RADIO. On- der de Portugese kust zijn het Spaanse ss. ..Monte Facho" (3.234 ton) en het Engelse s.s. „Granford" (7.087 ton) in een dichte mist met elkaar in aanvaring gekomen. Het Spaanse schip is gezonken. De „Granford" heeft alle 37 op varenden van de „Monte Facho" aan boord genomen. Het Britse schip, dat op weg was naar Koha- ma, zet thans koers naar Lissabon. Teeks „Gastmaal der Eeuwen", taferelen uit de cultuurgeschiedenis van Europa, die bU v. Loghum Slaterus te Arnhem verschijnt, groeit gestaag. Het ls niet verwonderlijk, dat ln deze reeks een boekje werd gewijd aan Augustinus. van „de geniale vertegenwoordigers der Europese mensheid een der grootsten." Dr. O. Noordenbos schreef het onder dc titel „Plan en Gericht". Na een korte inleiding schetst de schrijver op heldere wijze zowel dc persoon van Augustinus als zijn tijd. Hij gaat daarbij uit van de Belijdenissen Augustinus heeft „als eerste In het Christendom het verhaal van zijn innerlijke ervaringen gedaan" en de Stad Gods. Dr. K. F. Proost tekent ln een ander deeltje „Tussen twee werelden" op le vendige wijze de figuur van Phllo Ju- daeus tegen de achtergrond van Alexan- drijnse geleerdheid, Hellenisme en Jo dendom. Hij noemt Phllo een erflater voor dc christelijke wereld. Het tafereel ln deze serie aan de Hervorming ge wijd. wordt niet behandeld In verband met een der bekende figuren, als Luthor of Calvijn, maar met die van de nog altijd weinig bekende Scbastiaan Franck. Prof. dr J. Lindeboom noemt hcrn ..Een franc-tlreur der Reformatie". De keuze van de schrijver beoogt niet met deze naam de traditionele reformatoren te verdringen. Hij bedoelt slechts aan te geven, dat er meer kanten aan de Her vorming zUn. Franck vertegenwoordigt ln de Reformatie de splrituallstlsch- humanlstische richting en daarbinnen heeft hij zijn eigen, individuele plaats. Tenslotte verscheen in deze reeks „De chemische omwenteling" van dr R. Hooykaas, waarin deze de figuur en de betekenis schetst van Lavoisier, de man „die de revolutie In de chemie bewer ken zou en de revolutie ln het staat kundig leven zou helpen voorbereiden." (Prijs per deel /3.25.) Bij de Nederlandscbe Uitgeversmaat schappij N.V. te Leiden verscheen „De kunst van het leren en studeren" door drs D. G. Ruarus en drs C. R. van Raalte, een nuttig boekje voor Jong en oud met studieplannen. Zeer kort wordt aangegeven hoe men moet handelen al vorens tot studie over te gaan en tijden* de studie Het boekje ls bedoeld voor mensen, die een werkkring hebben, doch bevat o.i. ook nuttige wenken voor stu denten aan de hogescholen. In brede kring zal het echter niet gelezen wror- den, de prijs van f225 is n.l. te hoog.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 3