Van Gent verbaast New York door perfecte rijkunst De kat werd als heilige vereerd en als heks verbrand I r r FILMS IN AMERSFOORT Goede film over probleem, waarvan wij t bestaan echter betwijfelen Leusden leent f 84.000 voor straat- en rioolaanleg Amersfoorts buschauffeur woont in hotel Gedoemd om te verdwijnen Mysterieus huisdier voor mensen een .gesloten boek Bijgeloof leeft nog steeds Zaterdag 4 October 1952 Amerikaanse haast ligt hem niet (Speciale berichtgeving voor het Dagblad voor Amersfoort) j NEW YORK. De jonge, krulharige Amersfoorter Jan van Gent, voor het eerst van zijn leven in New York, heeft hier het zeer zware examen voor stadsbusbestuurders bijna zonder fouten afgelegd. „Het is beslist verbazingwekkend," zei een der directeuren van de Third Avenue Transit Compa ny, waarbij Van Gent een maand in dienst is. „Vorig jaar was onze maatschappij in een nationale wedstrijd in veilig rijden alle andere verreweg de baas. Wc kregen daar zelfs een prijs voor. Op hun lichamelijke condities wor den onze bestuurders dan ook vol gens het systeem van onze marine getest en dat staat bekend als een van de zwaarste ter wereld. En nu komt daar deze Nederlander en haalt hij alle examens, waarvoor de can- didaten maximum honderd punten kunnen halen, maai* liefst een ge middelde van vijf en negentig. En hij deed nog meer! Na het examen stapte hij met een rijksinspecteur in een bus en kreeg notabene voor zijn rijden het hoogst mogelijke aantal punten. Toen vertelde hij bovendien nog alles wat er maar te vertellen is over de verkeersregels, -tekens en signalen. Verbazend! Vergeet daarbij niet dat deze man nog maar kort in Amerika is. Konden we hem maar hier houden Deze voortreffelijke prestatie van de Amersfoorter hebben het onnodig gemaakt hem een andere deskundige bestuurder mee te geven, nu hij net als alle andere New Yorkse stads bus-chauffeurs een gewone dienst rijdt: acht uur per dag langs één van Manhattans drukste routes. De tests, die Van Gent moest on dergaan, hebben inmiddels aange toond dat zijn ogen alles wat vóór hem uit en opzij gebeurt, tegelijker tijd waarnemen. Dat hij ogenblik kelijk reageert op elke beweging van welke richting ook en op het juiste ogenblik gaspedaal en rem weet te gebruiken. Ook hebben de proeven bewezen, dat hij een zeer goed ge heugen heeft, situaties vlug weet te beoordelen, onmiddellijk afdoende reageert op plotseling opdoemende gevaren en altijd bereid is hoffelijk en ter zake kundig zijn passagiers van dienst te zijn. Zelfs kan hij ze al aardig op weg helpen wanneer ze ergens uitstappen en niet precies weten hoe ze op hun bestemming moeten komen. Van Gent heeft die kennis opgedaan door veel van zijn vrije tijd aan niets anders te besteden dan aan wandelen, als maar wande len. kris-kras door de buurten die hij met zijn bus passeert. Weinig verscbil fi Zelf vertelde hij: „Goed beschouwd is er toch niet veel verschil tussen 't autorijden in New York en Amers foort. Daar zwermen de fietsers aan alle kanten om je heen. Hier, wat vlugger weliswaar, krioelen de taxis. Daar is het verkeer langzaam en moet je vaak stoppen. Hier gaat het verkeer vlugger maar is het ook uit stekend geregeld door alle verkeers lichten, die zo zijn afgesteld dat je piet voor de één na de ander behoeft te stoppen." „Wat in beide plaatsen eender blijkt te zijn," zo vervolgde Van Gent, „dat is het wangedrag van som mige passagiers. Je vraagt een dame uit te stappen door de achteruitgang. Je stopt en natuurlijk wringt ze zich met haar drie kinderen naar de deur vóór in de bus. Tenslotte zal ze nog eens teruglopen om een paar pakjes >op te rapen die ze heeft laten vallen. Daar doe je niets tegen. Het gebeurt nu eenmaal." Gekleed in zijn Nederlands chauf feurs-uniform. dat wel iets weg heeft van dat der R.A.F.. stond Van Gent ons lp woord. Hij sprak zijn Engels bedachtzaam maar zeer goed uit. „Amerikaanse buschauffeurs." vond hij, „hebben een hogere levensstan daard dan Nederland z'n buschauf feurs kan bieden. De huisvesting uit gezonderd," voegde hij er aantoe. Hier heeft een chauffeur een auto; wij hebben alleen onze fietsen. De Amerikaan kan als hij dat wil bij elke maaltijd vlees gebruiken, eieren bij zijn ontbijt, verder een hoop zoe tigheid zoals ijs en tenslotte kan hij net zoveel van die heerlijke cigaret- ten roken als hij zelf wil. In Neder land zijn die dingen allemaal veel duurder." ..Maar ik heb ook de huizen be zocht van sommige chauffeurs. In en buiten de stad. Ik moet zeggen: het mijne is veel beter en groter, hoewel m'n collega's hier toch twee of drie keer zoveel huur betalen." Van Gent zei dat er eigenlijk maar één ding is waaraan hij niet kan wennen en dat is het tempo waarin de Amerikanen leven. „Iedereen holt door V. Thomas A. Boynton maar overal heen en onderwijl lezen ze nog hun krantje. Het is alles haast, haast, haast. Op feesten waar ik ben geweest, dansen de dames zelfs in haast. Swing noemen ze dat", j Veel vrienden De andere chauffeurs van de Third Avenue Transit Company hebben Van Gent geheel in hun kring opge nomen. Hij woont in een hotel en betaalt zijn eigen rekeningen van de tien dollar, die hij per dag verdient. Maar wanneer het werk gedaan is zoekt hij een paar collega's op en brengt de avond met hen door. soms zelfs een heel weekeinde. Het liefst dwaalt hij door de stad. „Om zo maar een beetje rond te kijken." zegt hjj. „Want New York is het be kijken waard; om de gebouwen, al die lichten, het verkeer en de drom men mensen!" Het plan om Van Gent bij een Hollands-Amerikaans gezin onder te brengen ging niet door ten gevolge van een sterfgeval in dat gezin. „Maar er is te veel te doen om je eenzaam te voelen. Toch mis ik Wil- helmina, mijn vrouw, en ook mijn dochtertje wel.". En bedachtzaam voegde hij er aan toe. „Ik denk niet dat ze het hier erg prettig zouden vinden!" Van Gent is een gevierd man ge worden. Hij is al drie keer voor de televisie geweest. Tijdens één voor stelling won hij zes jurkjes voor zijn SEDERT HIJ in Amerika ver blijft, is Jan van Cent zeer ge ïnteresseerd in baseball. Zelfs stapte hij dezer dagen een New Yorkse winkel binnen om er een pet te passen, die door de Yankee Baseball-supporters wordt gedragen. Winkelbedien de Charles Kaye helpt de Amersfoorter bij het maken van een keus. MET DEZE ENORME toegangs kaarten heeft Jan van Gent zich een goede zitplaats verzekerd bij de kampioens-baseballwedstrij- den in New York. vijfjarig dochtertje door een uitste kend antwoord te geven op een vraag over de verkeerswet. De Amerikaan se televisie is een sensatie voor de Amersfoorter en als hij er maar even gelegenheid voor heeft nestelt hij zich bij het toestel. Autoraces, base ball- en voetbalwedstrijden interes seren hem daarbij het meest. Andere plezierige chngen die Van Gent meemaakte waren de baseball wedstrijd van de beroemde „Brook lyn Dodgers'", waarbij de catcher, Roy Campanella hem een bal met zijn handtekening overhandigde, en verder het bezoek aan de militaire academie in West Point. Ook de ont zaglijke grote levensmiddelenzaken en de andere magazijnen hebben hem diep getroffen „Daar kun je nou let terlijk van alles kopen," vond hij. Minder te spreken is hij over de on dergrondse treinen. „Daar deugt niks van," oordeelt hij. „Ze zijn veel te vol, rijden veel te hard en zijn ver schrikkelijk vuil. Je kunt beter een bus nemen. „En de Amerikaanse meisjes?" „Ze halen het niet bij Wilhelmina". Er z\jn tal van diiipen, die ons dierbaar zijn door hun schoonheid of eerbiedwaardig heid, maar die we toch zien verdwijnen. Zo wordt het oude stadsbeeld gehavend vanwege de eisen van het moderne ver keer. Oude gebruiken en kleder drachten kunnen zich niet hand haven. Het levenstempo is een ander geworden en de werkelij- ke belangstelling heeft zich ver legd. Men kan daar een ogenblik pijnlijk door getroffen zijn, maar men zal als verstandig mens de noodzakelijkheid inzien en er zich bij neerleggen. Vraag, hoort ook de kerk, het christelijk geloof hierbij Er zijn n.l. onmiskenbare te kenen, dat het moderne verkeer zich niet meer door de bochtige straatjes van een overjarig stad je kan blijven wringen, die alle op het kerkplein uitlopen. Met een gevoel van bevrijding neemt dit verkeer de nieuwe rondweg in gebruik en laat de kerk ter zijde liggen, om er slechts bij bijzondere gelegenheden nog even de oude rust en wijding te gaan opzoeken Zo is het ook geestelijk gegaan en heeft de kerk alleen nog betekenis voor die buitengewone gevallen, waar men vanwege hun zeldzaam voorkomen, de wijding van die kerk nog node mist, bij trouw en rouw. Inderdaad, de kerk als rand versiering van ons leven is vol strekt gedoemd te verdwijnen. Godsdienst, die niet het beheer sende middelpunt is. is ten dode opgeschreven Het is goed, dit duidelijk te zien. Het is goed, dat de werkelijkheid ons voor beslissingen stelt. Zoals de Here Jezus, die aan Zijn discipelen vraagt, of ze nu ook maar niet zullen heengaan Want juist door deze vraag worden ze wakker geschud, en zeggen: Heer, tot wie? Gij hebt de woorden voor het eeuwig leven.' v. E. TOEN ER NOG GEEN DIERENDAG AS! J. van Duinen verlaat v. d. Palmschool Tijdens de Donderdag gehouden en goed bezochte buitengewone ouderavond heeft de heer J. van Duinen afscheid genomen als hoofd van de Van der Palmschool aan de Waalstraat, wegens zijn benoe ming als hoofd aan de J. v. d. Vondelschool, alhier. Op bijzondere wijze is de heer Van Duinen toegesproken door de heer Voorenkamp. door de oudste leerkracht de heer J. Kuilman en door de Voorzitter van de ouder commissie de heer Schonewille. Uit deze toespraken bleek wel de goede verstandhouding tussen de leerkrachten onderling en die der ouder- en contactcommissies met het scheldende hoofd De heer Van Duinen werden ter blijvende herinnering enige boek werken aangeboden. Gelijktijdig is het nieuw be noemde hoofd, de heer Kramer, uit Den Helder, ter verwelkoming door genoemde heren toegesproken. Gememoreerd werd de goede ver standhouding en de wens werd uitgesproken, dat deze zo zal blij ven. Nadat het scheidende. evenals het nieuwe hoofd enige woorden hadden gesproken, bestond er ge- legenheid om afscheid te nemen 1 van de lieer Van Duinen en tevens 1 om kennis te maken met de heer Kramer. Het was een goed geslaagde ouderavond. WATERSTANDEN 's-GRAVENHAGE. 4 Oct Mann heim 254 0.01; Trier 202 +0.16; Keulen 167 —0 01. Ruhrort 374 -0 04; Lobith 964 +0 01; Nijmegen 746 +0 04: Arnhem 751 +0.03; Eefde 260 +0.02: Deventer 169 0 04: Namen la Plante 135 —0.24; Borgharen 4043 +0 12; Belfeld 1110 1 0.05; Grave 481 +0.05. Van een onzer verslaggevers) Ieder kent wel het rümpje: „Dc hond is vermaard om zün gezellige aard", bibliotheken zijn gevuld met boeken over de hond. Tentoonstellingen en zelfs een wetenschap, de kynologie, zijn aan deze huisvriend gewijd. Daar bij vergeleken is ons andere huisdier, de kat. een mysterieus wezen. Soms vereerd, soms verguisd, maar altijd onbegrepen. Niemand weet eigenlijk iets van hem; boeken over katten zijn er practisch niet. De kat zelf is in feite een „Gesloten bock". Nu, op dierendag kunnen wij mensen eens extra goed naar dat „bock" kijken, er belangstelling voor trachten op te wekken. Maar openen kunnen w e het niet Uit een gesprek, dat wij met de dierenarts dr E J. Voute over dc kat hadden, kregen we al spoedig een indruk van de vreemde ge schiedenis welke dit huisdier door de eeuwen heen van de hoogste toppen naar dc laagste diepten van het bestaan heeft gevoerd: een gol vende lijn van ups en downs die- wordt voortgezet tot in onze dagen. Niemand heeft ooit de kat leren kennen, zoals dat met andere huis dieren het geval is geweest De kat liet zich met de mens >n, voor zover dat met z'n eigen belangen in overeenstemming was, en verder voorkwam hij iedere gemeenzaam heid. Hij bewaarde afstand. En wellicht is het omdat de mens hem nimmer heeft kunnen onderwerpen geen kat zit op en geeft pootjes op bevel dat de kat in alle tijden zekere angstgevoelens bij dc mens heeft opgewekt, een angst die zich uitte in een verering als heilig dier, of in een hardvochtige ver volging omdat de monsters met hun starre ogen" aan toverij deden, incarnaties van boze geesten waren en wat niet al. niet voeren en het wijst iedere be moeiing zoveel mogelijk af. Bespeurt de kat na enige tijd tekenen van beterschap dan begint hij weer te eten en te drinken alsof er nooit iets aan de hand is ge weest. Voelt het dier echter, dat het gaat sterven, dan verdwijnt het spoorloos In de praktijk van dr Voute heeft nog nooit iemand het lichaam ge vonden van z'n kat die in zijn laatste uur het huis had verlaten. (Gevallen van acute vergiftiging, of een of andere vorm van geweld pleging uiteraard buiten beschou wing gelaten). Zo wordt er dan een geheimzin nig sluitstuk toegevoegd aan het bestaan van het mysterieuze huis dier, dat kat heet. 180.000 nummers In Egypte zijn meer dan 180.000 gemummificeerde katten gevonden.. Geen ander dier ook dc hond niet kan hier iets van enige be tekenis tegenover stellen Met het. verdwijnen van de Egyptische cul tuur verloor de kat zijn belangrijke plaats in het maatschappelijk leven. Maar in de vroege middel eeuwen werd hij in Frankrijk weer in hoge mate geëerd. Deftig aan geklede katten (hier ligt mogelijk een verband met het verhaal van de gelaarsde kat) waren toen een normaal verschijnsel. Later, tijdens de heksenprocessen, werden echter ook de katten het slachtoffer van de woede der angstige burgers. In Metz gingen katten naar de brand stapel en in IJperen werden ze van de toren gegooid. Tegenwoordig gebeurt dat wel niet meer, maar toch voelen velen onder zich onbehaaglijk als 's avonds laat een zwarte kat hun weg kruist En als een kat bij een trouwpartij voor de kerk verschijnt dan betekent dat nog altijd een voorteken van tegenslag en ellende voor de jong gehuwden.. Het bijgeloof, is gebleven, omdat de kennis omtrent dc kat niet noe menswaard is vermeerderd. En wat zou het spookverhaal zonder kat zijn. De zwarte kat met de lichtende ogen, voorbode van naderend onheil. Dr Voute heeft zo'n grote zwarte kat. Loopt dit dier langs de mand waarin een zieke hond ligt dan zal de zieke zeker genezen, weigert de kat er echter langs te gaan en slaat hij op de vlucht dan kan men er zeker van zijn dat de hond binnen een paar dagen sterft. Begrijpelijk joeg een dergelijk verschijnsel onze voorouders schrik aan. Dr Voute „MENSEN DIE MEN SCHUWT JAN VAN GENT post een brief aan vrouw en kind in de bus vlak bij zijn New Yorks hotel. Als speelfilm zeer de de moeite waard Bente, een jonge en gelukkig ge trouwde vrouw, blijkt op een kwa de dag ernstig lijdende te zün aan tuberculose. Zij wordt opgenomen in een sanatorium, kuurt een jaar lang geluk een modelpatiënt en wordt tenslotte, volkomen genezen ontslagen. Dan blijken de moeilijkheden voor haar pas te beginnen. Op kantoor wil men haar niet meer terugheb ben. thuis vindt ze een compleet bestek en servies, alléén voor haar. Haar man tenslotte heeft bezwaar verder normaal met haar samen te leven. Alles omdat zij t.b. heeft gehad en daardoor nu behoort tot de „Mensen die men schuwt" ge lijk de Deense film ons wil doen geloven, die van Vrijdag af in het Grand-theater draait. Vooropgesteld zij dat de „Palla- dium"-studio's in Hellerup met de ze film een bijzonder gaaf product hebben afgeleverd. De acteui-s. die de regisseurs Alice O'Fredericks en Jon Iversen tot hun medewer kers kozen, stellen allen zonder uitzondering mensen voor, met alle hebbelijkheden en onhebbelijk heden van hun soort. Henning Christiansen blijkt een kundig ca- mera-man en aan vaart, techniek of montage schort het zeker niet in I deze film. j De vraag kan echter gesteld wor- 1 den of het probleem, zoals de film dit schetst, in deze vorm wel be staat. Tuberculose is helaas een nog te veel verbreide ziekte dan dat met elke Nederlander in zijn werkkring of in zijn particuliere omgeving met een voormalig t.b.c.- patiënt in aanraking zou komen. Uiterste voorzichtigheid met deze gevreesde ziekte is natuurlijk ge boden, maar óf het zo is dat men sen. die door de arts voor genezen verklaard zijn, in de maatschappij zo eemedcn worden, dat zij geen baan, geen woonruimte, geen vre de meer zelfs in hun eigen huis kunnen vinden, wagen wij wel zeer sterk te betwijfelen. Met Bente komt het tenslotte zover, dat zij ten einde raad terug gaat naar de bossen bij het sana torium, naar de plek waar een vroeger kamergenootje van haar zelfmoord pleegde. Twee van haar vrienden uit het sanatorium ver gaat het als zij genezen zijn op gelijksoortige wijze zó slecht, dat de één zichzelf weer in het sana torium helpt en de ander als een gebroken man. failliet verklaard en te gronde gericht in de maat schappij, achter blijft. De voorzitter van de Nederland se Vereniging voor t.b c.-bestrij- ding, dr M. R. Heynsius van den Berg, ondertekende enkele regels, die na de film op het witte doek verschijnen en waarin de hoop wordt uitgesproken dat deze film zal bijdragen tot een beter begrip van het Nederlandse volk voor de moeilijkheden van voormalige tu- berculose-lijders. In Denemarken zijn, zo deelde een deskundige ons mede, de toe standen anders dan ten onzent. Niet alleen dat daar de bestrijding van de gevreesde ziekte nog intensiever wordt gevoerd dan hier, maar ook schijnt ginds de maatschappij een bepaalde angst te hebben voor hen, die op een of andere wijze hebben gekuurd. Met dit vraagstuk staat of valt natuurlijk de maatschappelijk-pae- aagogische waarde van deze rol prent. Niet echter de filmische kwaliteiten ervan, die zoals gezegd, dermate goed zijn, dat „Mensen die men schuwt" het aanzien ten volle waard is. neemt voorlopig aan. dat de kat Iets bijzonders waarneemt in de lucht die de hond afgeeft Zeker heid heeft hij vanzelfsprekend nog niet. Zekerheden over katten zijn trouwens over het algemeen schaars. Men kent een paar rassen bv. de Siamees en de Angorakat. Wie zich in het onderwerp heeft verdiept weet misschien nog dat er op het eiland Man katten zonder staarten worden gekweekt, en dat in China een ras voorkomt met hangende oren, als van een konijn, maar veel verder reikt onze kennis niet. Cyperse, witte, bonte, zwarte en rode katten zijn allemaal van het zelfde ras. dat men ook offi cieel. bij gebrek aan beter, huiskat pleegt te noemen. Dr Voute vertelde, dat in zijn studietijd op de universiteit prac tisch geen aandacht aan de kat werd geschonken. Een merkwaar dig verschijnsel, want het aantal katten op de wereld is veel groter dan dat der honden. Bovendien zijn zeer vele kattenbezitters (en vooral -sters!) erg op hun poesje gesteld, j Toch kwam het vroeger zelden voor, dat katten op het spreekuur van de dierenarts verschenen Men i wist eigenlijk niet beter of het dier kon alleen maar dc kattenziekte hebben en dan ging het toch dood, of het had een of andere infectie en dan ging het- eveneens dood, vaak ook had het jongen en dan moest men daar zo snel en fat soenlijk mogelijk van af zien te komen. De jongen „minister van waterstaat maken" werd een alles zins gangbare uitdrukking. Kentering De laatste jaren begint zich evenwel een wijziging ten goede te voltrekken. De kat neeft zijn zo veelste bestaanscrisis weer over leefd. Wel zijn we nog ver van de tijd der aangeklede en heilige poesjes (bij een Lappenstam in Noord-Finland is de kat toch nog altijd het dier der goden gebleven en geen hond die ooit op een dergelijke titel aanspraak heeft kunnen maken), maar de kat is toch niet langer alleen maar het dier dat veel jongen ter wereld brengt en gauw dood gaat. Op het doktersspreekuur bestaat thans ca. 30 pet der patiënten uit katten. Behandelingen mogen echter zelden meer dan f 10.kosten. Overigens is een kat volgens dr Voute uiterst moeilijk te behandelen Hef dier zelf doet niet de minste moeite om beter te worden. Zo gauw het zich niet lekker voelt, trekt het zich terug en wacht het af wat er ver der zal gebeuren. Het laat zich Ter ere van Dierendag heeft hij een extra bakje melk gekregen. Of hij deze attentie op prijs stelt? Wie zal het zeggen. Het is vaak moeilijk om iets van een kat te begrepen. (DvA-Archifoto) Adviesraad voor de Openbare Scholen Reeds geruime tijd streeft men er in Amersfoort naar om een overkoepelend lichaam in het le ven te roepen ten einde het ge meentebestuur adviezen te ver strekken over de openbare scho len. In overleg met B. en W. werd onlangs besloten een Raad van Advies te benoemen, die Dinsdag om vier uur in het stad huis zal worden geïnstalleerd. In deze commissie hebben zit ting: wethouder mr F. C. A. Een horst (als vertegenwoordiger van de gemeente), voorzitter, mej. W. C. van Luyn (onderwijskracht ulo-Schoollaantje) secretaresse, en dc leden: de heren J. Butselaar (voorzitter afdeling Amersfoort van de Nederlandse Onderwijzers vereniging), R. Kok (Vereniging Volksonderwijs), mevr. Hamming (Centrale Ouderraad) en mej. Heuvel (hoofd Meisjesschool Bis- schopsweg). LEUSDEN Nieuwe telefoonnummers Ongeveer 42 abonné's van het telefoonnet in de gemeente Leus den hebben dezer dagen een aan schrijving van de PTT ontvangen dat zij met ingang van 1 Novem ber a s. onder het kringnet K 3490. van Amersfoort komen te vallen en derhalve een nieuw nummer krijgen. Het betreft hier voorna melijk abonné's die om en nabij de Arnhemseweg wonen De abonné's onder Hamersveld houden gewoon het kengetal van Leusden K 3496. Wat de Dodeweg en de Doornse- weg betreft in deze gemeente, waren die reeds voor het meren deel onder het kringnummer van Amersfoort gebracht. Een bijzon derheid hierbij is dat de nieuwe abonné's onder het kengetal Amersfoort ook hun abonnements geld aanmerkelijk zien verhoogd. Bente tracht in het sanatorium een zwaarmoedig kamergenootje te troosten. Uit: „Mensen die men schuwt". „Always in my heart" in City Theater De directie van „Jogchems Thea ters" heeft gemeend er goed aan te doen, het Warner Bros' product „Always in my hart" weer naar Amersfoort te halen. De film die deze week in het City-theater draait heeft eigenlijk niet veel om het lijf. Een jonge vrouw is voor nemens te hertrouwen. De a.s. echtgenoot tracht haar kinderen met exclusieve geschenken voor zich te winnen. De door de kinderen doodgewaande vader, die voor een misdaad waaraan hij {>art noch deel heeft tot levens- ange gevangenisstraf werd ver oordeeld herkrijgt door gratie de vrijheid. Na anderhalf uur (trage) filmband wordt het gezin (gelukkig) verenigd. De vader werd door Walter Huston een voortreffelijke figuur. Kay Francis is hoewel een charmante weinig „moederlijke" verschijning. Haar spel is te vlak. De enige „lichtpunten" in deze rolprent zijn het optreden van de harmonica band en het zingen van de jonge Gloria Warren. Frank Puglia typeert de Italiaanse visser Joe Borelli uitstekend. Jungle-Jim in Rembrandt Foto-joymalistc Anne Lawrence komt in de jungle Rob Miller zoeken, 'n ver dwenen oorlogsvlieger. Als haar kano omslaat, wordt zij gered door Jungle Jim (Johnny Weismüller). Zij begclcidl Jim naar een bijeenkomst van stam hoofden; de inlanders roepen Jims hulp in tegen een bende, die onder leiding van vreemde dansende skeletten en éón blanke hun dorpen teistert en hun mannen ontvoert. Op een nacht maken JJm en Anne zulk een overval mee cn ontkomen slechts dank zij de hulp van de onverwachts opdagende Miller. Deze blijkt hoofd van een stam geworden, die hij met zijn technische kennis voor uit helpt. Wanneer ook zijn stam wordt overvallen, trekt Miller met Jlm mee achter de skeletmannen aan door onbe treden wildernis, waar nog voorhistori sche monsters slag met elkaar leveren. Zit vallen in handen der bende, en deze blijkt onder leiding te staan van Dr. Heller, een chemicus die alle wegge sleepte inboorlingen laat werken in een mijn; uit de delfstof maakt hij dia manten Jim ontkomt dank ztj zijn aap Tamba, maar Miller wordt ln dc le vensgevaarlijke mijn tewerkgesteld. Jungle Jim weet zowel Anne als Mil ler te bevrijden en op een afgesproken teken valt Miller met zijn stam Hellers bende aan, terwijl de gevangenen in opstand komen en Anne de watertoe- voer voor de mijn opblaast, waardoor een vloedgolf de diamantfabriek ver zwelgt. Heller vlucht voor Jlm. doch valt van een rots te pletter. Anne kan Miller niet overhalen terug te keren naar de beschaafde wereld en besluit l dan maar tot 'n jungle-bestaan aan zijn zijdel.... Aanleg rijwielpad uitgesteld Onder voorzitterschap van bur gemeester M. J. E. Kwint kwam de Raad der gemeente Lensden Vrij dagmiddag in spoedeisende verga dering büeen. Om tot de uitvoering van enkele urgente werken in deze gemeente te kunnen overgaan was van de züde van de N.V. van Ned. Ge meenten een aanbod ontvangen om een geldlening, groot f 84.000.— te gen een rente van 4!4 procent aan te gaan. Deze openbare werken zijn o.a. de aanleg van straten en riolering in de bouwkern Leus- broek, alsmede de aanleg van een rywlelpad tussen Leusbroek en Hamersveld langs dc z.g. Oude Tabaksstceg. Vooruitlopend op een desbetref fend raadsbesluit vroegen B. en W. de Raad machtiging om de nodige stappen te kunnen ondernemen voor de aankoop van gronden voor de aanleg van dit rijwielpad en te vens om spoedig tot de uitvoering van dit werk te kunnen overgaan. De kosten van grondaankoop wor den geschat op f 0,60 per m2. Van de D.U.W. zal in de kosten van arbeidslonen een subsidie van 100 worden ontvangen. Het raadslid, de heer Van Gin- kel. vreesde dat er voor de gemeen te wel eens ernstige moeilijkheden konden voortkomen, indien de werkzaamheden werden aangevan gen voor dat de grondovername de finitief was. Bovendien konden on voorziene omstandigheden de uit voering wel eens verhinderen. De voorzitter meende, dat dit zo'n vaart niet zou lopen, maar nadat ook de heer Van Maancn zich had aangesloten bij de mening van de heer Van Ginkel, werd dit punt van de agenda teruggenomen en de behandeling uitgesteld tot een vol gende vergadering. Wel ging de Raad accoord met het voorstel van B en W. tot hei aangaan van een geldlening van f 84.000.—. Een crediet van f 400— werd uitgetrokken op de begroting 1952 voor de beplanting van het nieuwe terrein in de Kcrkebuurt te Leus- broei?, waarvoor een ingekomen aanbieding was gedaan. Na het afwerken van deze agen dapunten deed de voorzitter het voorstel om de vergadering in ge heime zitting voort te zetten, wat tegenstand ondervond bij de heer Van Ginkel, die voor openbare zit ting was. Doordat de meerderheid der Raad achter dc voorzitter stond werd diens voorstel aangenomen. Alvorens tot de afhandeling van de agenda over te gaan, had <jo voorzitter zyn diep leedwezen uit sproken over het tragisch lot dat de piloot van de gistermiddag neer gestorte straaljager had getroffen. Over het gedrag van hen die zich nog voor de komst der politie te dicht bij de plaats van het ongeval hadden begeven, sprak de burge meester zijn afkeuring uit.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 5