DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Acheson hekelt Russische „vredespolitiek" Nahas treedt af als voorzitter van W afd Brood etende profeet Y erkiezingscampagne wordt met de dag in V.S. feller Voormalig Verzet spreekt met minister over Lages Tot kort voor de staking overleg met Unie-bonden Moskou wisselt spijkerlaarzen voor pantoffels „Panmoendjon toetssteen voor Sow jet-bedoelingen Ook grootste Egyptische partij Iaat zich registreren Vechtjas Truman schiet Stevenson te hulp 12e Jaargang no. 23C Dinsdag 7 October 1952 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330 Bank: Rotterdamsche Bank - Postbus 9 Abonnements prijs 47 cent p. w. of 6.05 p. kw. Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort Telefoon redactie 4291 Telefoon administratie 6235 HOOFDREDACTEUR: TJ. DE BOORDER PITTSBURG. „De groeiende kracht van de niet-commu- nistische wereld heeft het Kremlin gedwongen zijn tactiek van geweld, waarmede het aanvankelijk de wereldbeheersing wilde bereiken, te wijzigen. Doch laten wij een ding goed begrijpen, indien Rusland er al toe zou overgaan om, uit tactische over wegingen, in plaats van met de sabel te kletteren, op verzoe nende wijze over stabilisatie en de mogelijkheid van het „op vreedzame wijze naast elkaar kunnen voortbestaan der com munistische en kapitalistische stelsels" te gaan praten, zal dit niet het minst veranderen aan de fundamenteel vijandelijke instelling van dit land tegenover de niet-communistische sta ten," zo waarschuwt de Amerikaanse minister van Buitenland se Zaken, Acheson, in een Maandag door hem uitgesproken rede te Pittsburg. „De Sowjet-Unie zal haar militaire macht blijven uitbreiden, ook al zou zij haar spijkerlaarzen verwisse len voor zachte pantoffels." B„Wij kunnen toenemende com munistische pogingen tot onder grondse actie, het zaaien van ver deeldheid tussen de vrije landen en het uitbuiten van de wezenlijke moeilijkheden, waartegenover deze Staten zich gesteld zien verwach ten. Dit is de onmiskenbare duide lijke waarschuwing, welke de rede voeringen op het Zondag te Mos kou begonnen communistische con gres voor ons inhouden", zo rea geerde de Amerikaanse minister op de congres-speeches in Moskou. Acheson vervolgde: „En zelfs, in dien de Russen daadwerkelijk hun tot nu toe gevolgde tactiek zouden wijzigen, kunnen wij er zeker van zijn, dat de methode van de open lijke aanval onverwijld zou worden hervat, indien de niet communis tische landen zich in slaap zouden laten wiegen zich zouden overge ven aan gevoelens van zelfvoldaan heid of ook maar in het minst zou den verslappen bij het opbouwen ener verdedigende macht". Ache son verklaarde verder, dat voor een wezenlijke vermindering der thans in de wereld heersende span ning meer nodig is dan enkele uit spraken van Russische leiders over een „vreedzaam samengaan". „De Sowjet-leiders zullen hun woorden met daden waar moeten maken", zei de minister. „Zij krij gen daartoe binnen de eerstvol gende dagen gelegenheid De com munistische onderhandelaars te Panmoendjon zullen dan namelijk geantwoord hebben op de jongste voorstellen der Ver. Naties voor het uitwisselen van krijgsgevange nen." In diplomatieke kringen te Lon den werd Maandag verklaard, dat de Zondagavond door de secretaris van de Russische communistische partij Malenkof die opvolger van Stalin wordt genoemd uit gesproken rede, een „grootscheepse diplomatieke en propagandistische poging" van. Rusland aankondigt om Amerika van zijn bondgenoten te isoleren. De rede leek volgens waarnemers de aanwijzing te ge- Ven, dat Rusland in het vervolg eerder geneigd zal zijn met Groot- Brittannië, Frankrijk en andere Westerse landen samen te werken dan met Amerika, Uit de verkla ringen van Malenkof en Stalin in zijn „Bolsjewiek"-artikel trok men de conclusie, dat de Sowjet- voor consumptiegoederen 165%. die voor machines en installaties 300%. Malenkof verklaarde, dat de Sow jet-Unie haar industriële basis na de oorlog in het Oostelijk deel van het land had gevestigd, in de Oeral, Siberië en nog verder naar het Oosten. Ook op landbouwgebied, aldus Malenkof, was Rusland ster ker geworden en het aantal grote kolchozen bedraagt thans 97.000. Het probleem van de productie van graan voor voedseldoeleinden was bevredigend en definitief opge lost. Malenkof ging in op bepaalde tekortkomingen op de collectieve boerderijen, die verbeterd dienen te worden. Sommige ministeries oefenden niet voldoende controle op de onder hen ressorterende be drijven. Hierdoor waren in bepaal de gevallen verliezen geleden. Malenkof zette voor de binnen landse politiek een program be staande uit negen punten uiteen. Daarin wordt aangedrongen op ver sterking van de economische macht, vergroting van productie en ont wikkeling van vervoer, ver groting van agrarische productie en verkrijging van meer voedsel en grondstoffen. Malenkof achtte een overal toe te passen strikte economie noodzakelijk, ontwikke ling van de wetenschap om de eer ste plaats in de wereld in te ne men, invoering van nieuwigheden en verdergaande socialistische wed ijver, verbetering van levens- en culturele standaard en uitbreiding van gezondheidsdiensten. Malenkof meende, dat de waakzaamheid in Rusland tegen oorlogsdrijvers en „spionnen" diende te worden ver groot. Hij deelde voorts mede, dat de Russische communistische partij in 1939 2.477.666 leden telde. Op 1 Oc tober 1952 bedroeg dit tal bijna 7 millioen, doch door de oorlogspe riode was een aantal fouten inge slopen, aldus Malenkof, en er zou den niet te veel nieuwe leden moe ten worden aangenomen voor deze fouten waren verbeterd en de al gemene heropvoeding van de le den was voltooid. de oorlog een doodvonnis te laten voltrekken. Het hoofdbestuur van de Na tionale Federatieve Raad merkt hierbij op: „In de persoon van de huidige minister ligt de waarborg dat geen sentimentele barmhar- Fede rati eve"* R a ad" van het" Voor- i tigheid zal worden bedreven. Le- „Geen sentimentele barmhartigheid" AMSTERDAM Drie hoofd bestuursleden van de Nationale mallg Verzet hebben dezer dagen een onderhoud gehad met de mi nister van Justitie, mr L. A. Don ker. over het besluit tot het ver lenen van gratie aan Lages. De bewindsman bleek tijdens de langdurige audiëntie een open oog te hebben voor alle facetten van dit moeilijke probleem. Als Kamer lid heeft mr Donker trouwens zelf daarover geïnterpelleerd. Voor het eindeloze talmen draagt de huidige minister geen verant woordelijkheid Het komt mr Don ker echter voor, in strijd te zijn met de rechtsopvattingen van het op een hoge trap van beschaving staande Nederland, nu nog zeven en een half jaar na het einde van Hongersnood dreigt in Tsjecho-Slowakije WENEN Het voedseltekort in Tsjecho-Slowakije wordt steeds ernstiger. Zelfs in de communis tische fabriekscantiner. zijn geen brood, vlees of aardappelen te krijgen, aldus werd Maandag ge meld in officiële Tjechische pers berichten. In diplomatieke berichten uit Praag werd kort geleden gespro- Unie een politiek van afwachten ken over hongerdemonstraties in zou willen voeren en zou willen verschillende Tsjechische steden, toekijken hoe de Westerse wereld Hel offldële communistische uiteenvalt onder haar economische blad iiPravda", dat Bratislava moei j .heden. j ujtgegeven WOrdt, gaf een over- MOSKOU. Rusland heeft haar i zicht van de tekorten in twee nationale economie, die door de Slowaakse steden, Handlova en oorlog was verwoest weer opge- Prakovcie. „In Handlova," aldus venslange gevangenisstraf, met steeds het lijden van de slachtof fers voor ogen, is voor velen zwaarder te verduren dan een in enkele seconden voltrokken dood straf." bouwd, zo verklaarde Malenkof op het congres van de Russische com munistische partij te Moskou. De industriële productie zou dit jaar 23% groter zijn dan in 1940, die de „Pravda", „is het vaak onmo gelijk om brood te krijgen, niet alleen m de winkels maar ook in de fabriekscantines. Als er brood is, is de helft niet te eten." Amerikaanse eenheden voor luchtafweer met geleide projectielen WASHINGTON. Het Ameri- kaanse ministerie van Oorlog heeft Maandag medegedeeld, dat eenhe den zullen v/orden samengesteld voor de bediening van luchtdoel geschut voor radiografisch gelei de projectielen. Deze eenheden zullen in het begin van het vol gend jaar gevormd zijn Officie'- ren en manschappen van de nieu we groepen worden reeds in Texas en Nieuw-Mexico opgeleid. Het projectiel, waarmede zij vertrouwd gemaakt zullen worden, kan een vliegtuig op ongeveer 15 km hoog te opsporen en vernietigen. Motorrijder bij botsing op slag gedood HEERLEN Te Kerkrade is de 32-jarige J. Senden. uit Spekholzer- heide. met grote snelheid met zijn motorf-ets tegen een vrachtauto op gereden. De man was op slag dood. In Engeland zijn ze druk bezig de kroning van koningin Eliza beth voor te bereiden. Op een modeshow was deze kronings japon voor een burggravin te zien. CAIRO. Nahas zal aftreden als president van de grootste Egyptische party, de Wafd. Deze party heeft zich Maandagavond laten registreren. Daarmee is een voorlopig einde gekomen aan de stryd tussen de oude partyleider en de nieuwe Egyptische leider generaal Naguib, een strijd, die zich vorige week toespitste toen Nahas verklaarde dat zun party niet voldoen zou aan de eis van Naguib om de party krachtens de wet op de reorganisatie der politieke partijen, te „zuiveren" en te laten registreren. Nahas werd tot ere-voorzitter be noemd. De Wafdpartij heeft tevens van de bestuurslijst afgevoerd Salah el Din, de voormalige minister van Buitenlandse Zaken en Farag, tevens een voormalig minister. Nahas, die dertig jaar lang in de politiek is geweest, wordt als leider van de Wafd opgevolgd door Gomaa, een lid van de oude garde der partij en voorzitter van de ontbonden Ka mer van Afgevaardigden. Nahas ver- Twee chauffeurs, die ongelukken maakten, doorgereden (Van onze correspondent) DEN BOSCH. Maandagavond is bij Gerwen de 19-jarige J Robbe- scheuten uit Lieshout door een per sonenauto gegrepen en meters mee gesleurd. Hij bleef ernstig gewond liggen. De chauffeur, die waarschijn lijk dronken was. bekommerde zich niet om het slachtoffer en is doorge reden. In Gerwen ramde hij nog een Vitessebus en reed tenslotte in een sloot. De bestuurder wist te ontko men. R. werd naar het Binnenzie- kenhuis in Eindhoven vervoerd. TILBURG. Zondagavond is een bromfietser door een personenauto zeer ernstig gewond. De bestuurder van de wagen, die na het ongeval even uit de auto kwam, is onmiddel lijk daarna weer weggereden, zonder zich bekend te hebben gemaakt. Nederlandse emigranten in Brazilië aangekomen RIO DE JANEIRO Elf Ne- derlandse gezinnen, in totaal vijf tig personen, zijn hier met 57 stuks vee, landbouwwerktuigen, zaaigoed en al dergelijk gerief met het schip „Alloth" aangekomen. Zij rei zen door naar Panaragua in de Braziliaanse staat Parana. In de gemeente Castro in genoemde staat gaan zy een landbouwkolonie stichten van zesduizend "hectare groot. klaarde: „Mijn persoon stond blijk baar het voortbestaan van de partij in de weg." Uit Cairo wordt tevens gemeld, dat generaal Naguib Maandagmiddag een spoed-bijeenkomst van zijn ka binet heeft gelast, klaarblijkeiyk om de Engels-Egyptische financiële schikkingen te bespreken. De byébn- komst werd afgekondigd na een ver gadering tussen de Blitse ambassa deur Stevenson en de Egyptische mi nisters van Financiën en Buitenland se Zaken. Verwacht wordt, dat dc Egyptische regering belangrijke be snoeiingen op de importen uit alle landen zal afkondigen in verband met de slinkende sterlingrescrves van het rijk. Trygve Lie stelt voor: VN-reserveleger van zestig duizend vrijwilligers NEW YORK. Een voorstel voor de werving van een V.N.-rcservelc- gcr van 60.000 vrywilligers ter be striding van agressie, is Maandag door een commissie ter bespreking aan de Algemene Vergadering van de Ver. Naties gezonden. Verwacht wordt, dat de Russen zich fel tegen het voorstel zullen kanten. Ook zyn er echter tekenen, dat de Ver. Staten er niet veel voor voelen. Het voorstel is voorlopig goedgekeurd door de uit vertegen woordigers van 14 landen bestaande commissie voor collectieve maatre gelen. Het idee is afkomstig van Trygvo Lie, de secretaris-generaal der wereldorganisatie. Australisch minister op bezoek in ons land DEN HAAG. Het bezoek van de Australische minister van Burger luchtvaart en P.T.T., de heer H. L, Anthony, die drie dagen in ons land blijft, is onofficieel. Hy is voorne mens kennis te nemen van dc ont wikkeling van de radio, de televisie en de luchtvaart. ROND HET CONFLICT BIJ ,DE OMMELANDEN GRONINGEN. Van dc zijde De AN.A B. deelt thans mede van de Algemene Nederlandse dat het mogelijk is, dat de moei- Agrarische Bcdrfifsbond is com- j lijkheden rond „De Ommelanden' mentaar geleverd op een verkia- niet op de agenda van de Unie- ring. Zaterdag j.l. afgelegd door dc i vergadering he'oben gestaand Zij voorzitter van de R.K. landarbei- zijn aldus de A NAB echter dersbond,, St. Deus Dcdit" over het conflict by de Groningse melkfa briek „De Ommelanden". Daarin werd meegedeeld, dat het loofdbestuur der katholieke orga nisatie het betreurde, dat de A N. A. B. de staking bij „De Ommelan den" had geproclameerd z o n d e overleg te plegen met de Unie van Landarbeidersbonden of met de beide confessionele bonden, die sa men met de A.N.A B. van deze Unie deel uitmaken. Maneer IV. Oedee uit Heiloo. die u achter het stuur ziet zitten, beeft dit auto'tje in zijn vrije tod gebouwd. Het wagentje is 1.60 terste wiel dient voor besturing. meter breed, 3.60 meter lang en er kunnen vijf mensen in. Beide voorwielen worden aangedreven door een 10 pk motor, het ach- Data schoolvacanties en examens remmen vacantie-spreiding DEN HAAG De tijdstippen, waarop de examens worden gehou den en de data, waarbinnen de schoolvacanties vallen, zijn grote hindernissen voor een werkelijk goede vacantie-spreiding. zegt het i Centraal Werkcomité Vacantie in een uitvoerig adres aan de regering. Het geeft de regering in overwe ging een staatscommissie te benoe men die zich zou moeten beraden over de maatregelen, die deze be lemmeringen uit de weg zouden ruimen. Velerlei organisaties, zowel uit de vakbeweging, van het onder wijs als uit de jeugdbeweging heb ben het verzoek ondertekend, mede namens het vervoerswezen de Ho reca, de middenstand en het vreem delingenverkeer. (Van onze correspondent) NEW YORK. Nu de dag der presidentsverkiezingen in Amerika nadert, voltrekt zich een opvallende wijziging in de toon der verkiezings- speeches. Het is mogelijk, dat dit een gevolg is van de enorme inspanning, welke de campagne voor beide candidaten Eisenhower en Stevenson betekent. Men krijgt daarvan enige indruk, wanneer men bedenkt, dat Eisenhower sinds eind September byna 36.000 km. per trein, vliegtuig en auto heeft afgelegd en in die tijd 21 grote redevoeringen en 39 kleine zogenaamde whistlestop-toespraken (redevoeringen van het balcon van zijn verkiezingstrein - Red.) heeft gehouden. Maar ongetwijfeld wordt bij het vorderen van de tijd ook de druk groter, die uit partykringen op de candidaten wordt uitgeoefend, om dc verkiezingsleuzen zo duidelijk mogelijk te maken Beiden hebben daarbij hun oorspronkelijke taktiek om elkaar te ontzien en de strijd op een onpersoonlijk plan te houden, losgelaten, Eisenhower heeft zich allengs laten verleiden tot dusdani ge algemeenheden in zijn aanval len op de huidige regering, dat men, hem horend, zou moeten conclude ren, dat er vrijwel in heel Washing ton geen eerlijk politicus meer is te vinden en dat de departementen wemelen van communistische spion nen Hij heeft zich daarmee, alsme de met zijn aan de kring rond sena tor Taft ontleende critiek op de gevolgde politiek in Korea en de rest van Azië. ongetwijfeld verze kerd van de sympathieën der oude re garde, voor wie de jongeren, die in Chicago de weg baanden voor zijn candidaatstelling, dan ook vol ledig het veld hebben moeten rui men. wel besproken in de vergaderingen van de zuivelbestuurdcren van ae- drie bonden. Tot kort vóór de sta king heeft men de correspondentie met „De Ommelanden" namens de samenwerkende bonden gevoerd. Eerst kort voor de staking, toen de A.N.A B een ultimateive briet aan „De Ommelanden" zond, heeft deze bond met de confessionele bonoen geen contact meer gezocht. Naar aanleiding van geruchten, dat aanstelling van een regerings commissaris bij ,.De Ommelanden zou worden overwogen heeft de voorzitter van net college van Rijksbemiddelaars meegedeeld, da' in alle onderhandelingen met par tijen nog nimmer enig dreigement is gebruikt en dat op het nemen van dergelijke maatregelen zelfs niet is gezinspeeld Bejaarde dame door auto aangereden en gedood (Van onze correspondent) EDE Maandagmiddag stak de 65-jarige weduwe A. Willemsen-Bos te fiets de weg over zonder vol doende uit te kijken De vrouw werd door een auto aangereden en zo ernstig gewond, dat zij tijdens het vervoer naar het ziekenhuis overleed. AMSTERDAM. In het tijdvak van 6 tot en met 19 October zal, evenals vorige jaren, in het land gecollecteerd worden voor de stichting gezamenlijke militaire fondsen. O den en zich aldus meer met Tru man moet vereenzelvigen dan in de aanvang in zijn bedoeling schijnt te hebben gelegen. Nog steeds is het onmogelijk uit te maken, wie bij deze tactiek de meeste grond wint. Men krijgt de indruk, dat de generaal zijn hoop niet meer in de eerste plaats geves tigd houdt op het winnen dér in tellectuelen en de massa's in de grote steden. Zijn doel schijnt te zijn dc kleine plaatselijke politici tot zich te trekken en met en door hen de grote met-politiek geschooi de massa's, die gemakkelijker Le vangen zijn voor zijn vaak heel simpele argumentaties De vorige week hebben twee grote dagbladen, de „Louisville Courier" en de St (Voor vervolg pag. 3) Van zyn kant is echter ook Ste venson steeds meer in een hoek ge drongen. waarbij hij als verdediger van de huidige regering moet optre- Boterproductie met 25 pet gedaald in twee jaar AMSTERDAM. De Nederlandse boterproductie, die in 1951 reeds 10.5 pet. lager was dan in 1950, was de eerste helft van dit jaar weer 19 pet. lager dan in 1951. Dat betekent dus, dat de boterproductie in twee jaar tyd met ruim 25 pet. is gedaald. In cijfers uitgedrukt ging onze boter productie van 48.6 millioen kg in de eerste helft van 1950 terug tot 34,6 millioen kg in de eerste helft van dit jaar. Tengevolge van de droogte en het heersen van mond- en klauw zeer is er met name in Europa deze zomer een tot nu toe ongekende schaarste aan boter ingetreden, die voor Nederland een prysstijging tot gevolg heeft gehad van eind Juli tot J eind September van 1.60 per kg I Intussen is deze prijs weer sterk ge- daald. Wisselende bewolking Weersverwachting. medegedeeld door het KNMI te De Bilt. geldig van Dinsdag avond tot Woensdag avond. Wisselende bewol king met hoofdzake lijk in het Noorden van het land enkele buien. Langs de wad- denkust aanvankelijk nog krachtige, ove rigens matige wind tussen Noord-West en Zuid-West Vannacht iets kouder. Morgen overdag ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. 8 Oct Zon op 6 u 53 m onder 18 u 2 m; Maan op 20 u 12 m onder 13 u 29 m HET WEER VAN VANMORGEN 7 UUR Max.tcmp. Necrsl Weer Wind m/s Gisteren In 24 u Oslo Sneeuw N. 8 1 C - mm Stockholm Regen O 4 7 3 Kopenhagen Regenbui W.Z.W. 9 7 3 Londen Geh bew 5 0 Amsterdam Licht bew N.W 9 10 1 Brussel Zw. bew. W. 4 8 0 Parijs Half bew W.Z.W. 2 6 0 Bordeaux Geh. bew Stil 14 0.2 Nice Licht bew N.N.W. 3 13 0 Warschau Geh. bew. Z 3 8 0.3 Berlijn Geh. bew. W 7 3 3 Frankfurt Licht bew Z W. 6 9 0.1 München Regen W N.W 5 8 3 Zürlch Regenbui W.Z W. 7 12 2 Wenen Zw. bew O ZO 4 8 WOORDEN van Stalin zijn geen evangelie in dit deel van de wereld. Wanneer Stalin een oorlog tussen „kapitalistische" landen voorspelt, dan klopt dat misschien met de Marxistische theorie, gelijk hij die uitlegt; en de mUlioenen in de Sowjet Unie en de satellietstaten kunnen weinig anders doen dan ja en amen zeggen op deze wijsheid. Wij in het Westen mogen echter het onze er van denken en zeggen. Voor ons is Stalin een zeer feilbaar man; en geen macht ter wereld kan ons be letten zijn uitspraken critisch te be kijken. Natuurlijk is hetgeen iemand met zo'n vervaarlijke machtspositie verklaart, belangwekkend; maar het hoeft daarom nog niet waar of zelfs maar aannemelijk te zijn. Wat ons be treft, wij geloven er niets van; en we zullen uitleggen, waarom niet. Strijd en oorlogen zijn zo oud als de mensheid zelve. Marx heeft ze een plaats gegeven in zijn theorie; maar wanüecr dc gang van zaken in 1914 al niet heeft bewezen, dat er bij oor log diepere driften werken dan die, voortkomend uit materialistische ovenvegingen en impulsen, dan heeft dc laatste grote wereldbotsing dat wel geleerd. Bij dc oorzaken van de eerste wereldoorlog is wel genoemd het feit, dat Engeland zijn Duitse con current wilde uitschakelen gelijk eer tijds Rome dit Carthago deed; en Frankrijk zou belust zijn geweest op revanche in verband met dc neder laag van 1870'71. Nu hebben de ze factoren misschien wel gegolden, maar ze werden ver overtroffen door dc macht van rede en moraal. In 1914 is in Engeland cn Frankrijk niets on herroepelijks geschied. De onherroe pelijke dingen hebben zich afgespeeld in Oostenrijk, dat de tuchtiging van Servië wilde, in Rusland, waar hoge officieren de mobilisatie doorzetten, in Duitsland, waar dc keizer en zijn omgeving hun controle over het grote hoofdkwartier hadden verloren. Dit waren alle drie autocratisch geregeer de landen, waar rede en moraal zich op het beslissende ogenblik onvol doende konden doen gelden. IS het nog nodig, in te gaan op dc oorzaken van de tweede wereld oorlog? Ieder kent ze: het waan zinnig streven naar macht, de heb zucht en de eerzucht van de dicta toren. Frankrijk had voor haast elke prijs do wede wel willen kopen; en het is bekend, hoe lang Neville Chamberlain, ondersteund door een groot deel van dc openbare mening, tegen de klippen op zijn „bcvredi- gingspolitick" heeft volgehouden. Hitler en Mussolini hebben deze oorlog doorgezet cn het kunnen doen, doordat zij in de eigen landen rede en moraal tc vuur cn te zwaard het zwijgen hadden opgelegd. Laat ons vaststellen, dat in 1939 Stalin en Hitier verbondenen waren en dat na het losbarsten van de vijandelijk heden in September van dat jaar de Russen verklaarden, dat het hier een der gebruikelijke oorlogen van kapi talistische machten betrof. Toen de Duitsers op de eerste zomerdag van 1941 over de demarcatielijn van het in gemeen overleg buitgemaakte Polen trokken, was het ineens geen kapitalistische oorlog meer. De vraag, hoe het in dc Marxistisch-Stalinis- tische theorie paste, dat de kapi talistische landen van het Westen zich meteen met de Sowjet-Unie solidair verklaarden en deze solidari teit metterdaad hebben bewezen, is nimmer beantwoord. Wanneer wij geen waarde hechten aan de voorspelling van Stalin, dan komt dat niet omdat wij menen, dat gevoelens, driften, hartstochten, die vanouds tot oorlogen hebben geleid, in de democratische landen niet meer aanwezig zijn. De hier wonende mensen is niets menselijks vreemd; maar dc onsociale eigenschappen worden in* bedwang gehouden door wat wij het vrije spel der morele en zedelijke krachten zouden willen noemen. Argument kan hier steeds worden beantwoord met tegen-argu ment; de stem van de jungle kan steeds worden verzwakt of onschade lijk worden gemaakt door de stem van het geweten. STALIN gewaagde van de „kapi talistische" landen; hij bedoel de dc democratische landen. Hij ziet over liet hoofd, dat in die landen door evolutie, door het ruimte geven aan de stroom der gedachten cn de geleidelijke aanpassing der maat schappij aan de gewijzigde inzichten, van liet kapitalisme, gelijk Marx dat beschreef en genadeloos ontleedde, weinig meer is overgebleven. Wij zeggen tot allen, die geneigd zijn Stalins woorden te geloven: hier ver andert meer dan in dc Sowjet-Unie, waar het ene autocratische stelsel heeft plaats gemaakt voor een ander. En wij zeggen er bij: juist, omdat Rusland een autocratisch land is, waar moraal en rede zich niet vrije lijk kunnen doen gelden, juist daar om dreigt het oorlogsgevaar, voor zover het bestaat, van die kant. Anders dan in het Westen ontbreekt daar hel evenwicht van krachten dat de sterkste rem is tegen noodlottige en onherroepelijke daden.

Dagblad voor Amersfoort | 1952 | | pagina 1